TWEEDE BLAD. Ha misdaad, vergelding. STADSNIEUWS. NIEUWS UIT DEN OMTREK. POMDERDAG 13 OCT, !9I0. Gemeenteraadsvergadering. Van onze Rechtbank. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Nieuwe Gracht 3. -- Telefoon 1170 FEUILLETON. NIEUWE HAARLE/ASCNE COURANT In de vergadering van den Ge meenteraad van gisterenmiddag wa ren bij den aanvang afwezig de hee- ren Seignette, Winkler, Wilkens en De Breuk. Onder de mededeelingen was een schrijven van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, berichten de dat de Vereeniging geen gebruik zal behoeven te maken van 't Ge meentelijk garantiefonds. Eervol ontslag werd verleend aan den onderwijzer E. H. ter Horst. Het schrijven van B. en W. in zake onderzoek voorstellen tot uitvoering van liet W er k 1 i e deur e- glement werd aangevochten door de heeren Thiel en Modoo. De eerste staat er op, dat de loon- staten worden overgelegd. Een fi- nantiëel bezwaar kan dat niet wezen, want er is reeds op gerekend. En tegen de gedachte dat persoonlijke elementen dan in de discussies zou den worden gebracht, moet spr. pro testeeren. Ook de heer Modoo drong op over legging der staten aan. De heer Kleynenberg* ik van oor deel, dat in deze gewichtige kwestie de heele Raad zal gekend worden. De Weth. Loosjes ziet het nut niet in, dat de voorstellen eerst behandeld worden in de Commissie van Bijstand gecombineerd met Openbare Wer ken, daarna in de af deelingen. Dat zou wel goed zijn, wanneer eenstem migheid verkregen was. B. en W. zul len er evenwel niet tegen zijn, wan neer eerst de Commissies behande len. daarna de afdeelingen. B. en W. hebben niet direct persoonlijke kwes ties gevreesd, doch wel indirect. De heer Rinkema acht, met het oog op 't belang der kwestie het nood zakelijk, dat de Commissies eerst de voorstellen behandelen, en daarna in de afdeelingen. Eerst dan kan met vrucht gewerkt worden en de vertraging kan hoog stens een paar dagen duren. De heer v. tl. Kamp stelt voor, dat eerst om advies zal gevraagd wor den na advies. De heer Thiel wensclit, dat de Raad bekend zal gemaakt worden met de loonen, die aan de Gasfabriek gegeven worden. Dat weet niemand, zelfs niet de gascommissie, zelfs niet B. en W. De Weth. Loosjes zegt, dat er geen bezwaar is, de lijst, die wel bestaat, in de portefeuille te leggen, doch B. en W. hebben dat aanvankelijk niet gedaan om 't persoonlijke element ei buiten te houden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. gemeend hebben, dat het beter was maar dadelijk in de afdeelingen te laten behandelen, maar wil men eerst in de commissies, B. en W. vin den dat ook goed.. De heer Thiel constateert, dat de lijst er dus Avel is. Waarom zeggen B. en W. dan, dat het overleggen zoo veel werk geeft. Verder kunnen B. en .W aan geen enkel feit 't recht ont- leenen om een dergelijke positie, van weinig vertrouwen getuigend, tegen over den Raad in te nemen. De Voorzitter herhaalt, dat zonder den Raad te wantrouwen, het bren gen van 't persoonlijke element in de debatten toch inderdaad niet van ge vaar ontbloot is. Vastgesteld werden de verordenin gen, regelende de voorwaarden voor de leveringvan electrisclien stroom en gas, tot wijziging van de verordening regelende de voorwaarden voor de le vering van duinwater. De heer Modoo stelde voor te schrappen de strafbepaling, dat een afnemer verplicht is kennis te ge ven wanneer hij zijn aantal lampen uitbreidt. De mensehen kennen deze bepaling niet en volgen ze ook niet op. Het is dus beter de bepaling maar weg te laten. De heer Thiel is daar tegen. Wan neer geklaagd wordt over slechte drukking en de afnemer is door uit breiding van 't aantal lampen er zelf de schuld van, dan moet de Direc teur de macht hebben dien klager den mond te stoppen. De heer Modoo blijft aanraden de dwaze strafbepaling uit de verorde ning te lichten. Doch de Raad ging niet op 't idee van den heer Modoo in. Door de heeren Thijssen en Modoo werden een paar redactiewijzigingen voorgesteld, die ook werden aange nomen. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een oppervlakte water van het Zuider-Buitenspaarne aan A. G. Hulshoff Pol. De heer Rinkema vraagt of het waar is, dat dit schuitenhuis in de rooilijn van een ander huis ge bouwd is. Dc Weth. Hulswit deelt mede, dat volkomen volgens de teekening ge bouwd is. Wordt daarna goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van het perceel Jacobijnestraat no. 22. De heer Rinkema vindt den huur prijs van 1.— per week veel te laag. Dan maar liever lieelemaal niet ver huren. De heer Hulswit deelt mede, dat al leen het voorgedeelte verhuurd is. Het voorstel van B. en W. om liet huis te verhuren voor 1,per week, werd verworpen. Voorstel van B. en W. naar aanlei ding verzoekschrift Overste Maria- stichting in zake aankoop grond bij de Kamperlaan. De heer v. Lijnden stelde voor de beslissing op 't verzoek aan te hou den totdat het uitbreidingsplan zal zijn aangenomen. De heer Thijssen vroeg hoe liet ge steld was met dat uitbreidingsplan? De Voorzitter zegt dat daar thans geen toezegging voor gedaan kan worden. De heer Rinkema deelt mede, dat 't plan reeds in de Commissie behan deld is. Is het niet mogelijk, dat de Stichting het stukje voor een gerin gen prijs krijgt? De heer v. d. Berg heeft in de stuk ken gelezen, dat het uitbreidings plan onder handen genomen zal wor den. Het i s dus nog niet geschied. De Voorzitter acht het niet wen- schelijk het strookje uit handen te geven. Het voorstel-v. Lijnden werd aan genomen Voorstel van B. en W. tot aanvaar ding in eigendom voor de gemeente van een brug in den weg langs de Leiclsche Vaart onder Hillegom. Aangenomen. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene uitgaven" dienst 1910, met advies der commis sie van Bijstand Gemeentefinanciën. Werd vastgesteld. Voorstel B. en W. goedkeuring re kening en verantwoording over 1910- 1911 der Gemeentelijke Bank van Leening. Werd goedgekeurd. Voorstel van B. en W. naar aanlei ding van een verzoekschrift van brandstoffenhandelaren in zake ver koop van cokes der gemeentelichtfa brieken. De heer Levert wijst op de gespan nen verhouding tusschen de Licht fabrieken en de brandstoffenhande laren hier ter stede.Van een handel in cokes kan geen sprake meer zijn. Spr. heeft nooit bedoeld te beletten, dat de handelaren in cokes zouden kunnen gaan handelen. Er zullen dus wel ernstige redenen voor geweest zijn. Spr. heeft een onderzoek inge steld. Doch lui heeft niet den indruk gekregen, dat de actie, die tegen de handelaren gevoerd wordt, is goed te keuren. De Weth. Hulswit merkt op, dat wel degelijk in de gedrukte stukken gestaan heeft, dat geen contracten met de handelaren meer zouden af gesloten worden. De handelaren zijn van dezen maatregel zelf de schuld. Doch hij werkt ten voordeele van het publiek. Dat handelaren buiten de stad koopeu is een noodzakelijk ge volg. De fabriek zat met groote voor raden en het publiek nam niet vol doende af. In de eerste plaats zijn de belangen van 't publiek in het oog gehouden, doch daarna de belangen der fabriek. De heer Levert is niet voldaan. Overal krijgen de handelaren toch een zekere reductie op den prijs. De handelaren van buiten de stad doen een concurrentie aan de ingeze tenen. Spr. ziet in het geval een on verdiende actie tegen de handelaren. Deze dienen veeleer voortgeholpen te worden. De heer Van Styrum vraagt, of de interpretatie van 't Raadsbesluit is, dat een handelaar geen cokes kan krijgen aan de Gasfabriek. De Weth. Hulswit zegt, dat han delaren en particulieren op dezelfde lijn staan. De particulieren zijn over den maatregel zeer tevreden, zei spr. De heer Modoo vindt in de regeling iets onbillijks. Een Haarlemmer koopt nu duurder cokes dan iemand b.v. in den omtrek. Men heeft aan vreemdelingen laten profiteereu van hetgeen de gemeentenaren hadden moeten profiteeren. De heer Kleynenberg deelt mede, dat hier altijd een cokesoorlog ge woed heeft, ten nadeele der gemeente. Overal werd gezegd, dat de Haar- lemsche cokes onbruikbaar was. Spr. wil hiermede de handelaren niet be lasteren, doch men heeft zich iaten misleiden door een slechten handels ondernemingsgeest. Spr. zou zich ge lukkig rekenen, wanneer na deze re geling zich een gelukkige verstand houding zou kunnen ontwikkelen tus schen de Gasfabriekdirectie en de handelaren. De heer Levert vindt den cokesoor- log zeer noodlottig. De handelaren zullen gaan vechten, zij zullen ande re cokes gaan koopen. Dit zou voor komen worden wanneer met deze handelaren geconditioneerd zou kun nen worden. Spr. blijft dit aanraden. De heer Spoor vindt het toch niet in den haak, dat met een buiten steed- sclie-firma een contract is afgesloten. Men had toch besloten niet met han delaren te contracteeren. 't Voorstel van B. en W. werd daar na goedgekeurd. Voorstel van B. en W. inzake toe zicht op den gezondheidstoestand vm gemeenteambtenaren en -werklieden. Het N. O. G. had een adres tot wij ziging van het voorstel van B. en W. ingediend. Het geheele voorstel werd evenwel aangehouden. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de organieke regeling der jaar wedden van leeraren der Hoogere Burgerscholen. Wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van merdere gelden voor het maken van basaltkademuren. Wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. in zake re geling van de vorming van een fonds voor de eigen pensioenen van ge meenteambtenaren. De heer Tjeenk Willink wijst er op, dat de voorstellen verstrekkende finantiëele gevolgen zullen hebben. Na een lange inleiding adviseerde spr. een percentsgewijze verminde ring van 't bedrag, dat de Raad tel ken jare zal vaststellen tot dekking van het tekort en dat te bepalen op 20326.40. Spr. stelde voor 't voorstel van B. en W. in dezen geest te wijzi- gen. De Weth. van Finantiën wil eerst de schuld delgen en deze niet op de toekomst aan laten komen. Wij hebben besloten dien grooten sclnd- denlast te leggen op de gemeente Haarlem en daarna moeten wij be ginnen den giondslag te leggen voor 't fonds, om dien last van ons af te wikkelen. De heer Spoor adviseert de uitga ven zoo klein te houden als mogelijk is. Het is in het belang van Haarlem dat de belastingen hier zoo laag mo gelijk gehouden worden. De heer Kleynenberg verheugt er zich over, dat er geen enkele stem op gaat tegen 't beginsel der zaak. Het is een felicitatie waard voor den Wet houder van Finantiën, dat hij thans wel de finantiën voor 't fonds heeft kunnen vinden. Dit fonds werkt niet in de toekomst, doch in 't verleden. De vorming van 't fonds is een schuld. De heer Thiel adviseerde, 't gat, dat reeds bestaat, zoo spoedig mogelijk te stoppen. De heer Spoor stelt zich de vraag: Welk is het geringste bedrag, waar we mede af zijn? De Voorzitter hield nog een pleit rede voor een gezonde finantiëele ge meentepolitiek. 't Voorstel Tjeenk Willink werd verworpen. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening, regelende de aanstelling en de bezoldiging van den Opzichter Hout en Plantsoenen. Werd vastgesteld. Voorstel B. en W. naar aanleiding van verzoekschrift Centraal Comité van drankbestrijdende vereenigingen om subsidie. Werd goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van eene toelage aan den be waarder der School voor M. U. L. O. no. 2, voor kosten van dagelijksche schoonmaak. Werd verleend. Benoeming ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Benoemd werd de heer v. Lijnden. Nog verschillende benoemingen hadden daarop plaats. Benoemd werden de nos. 1 der reeds door ons gemelde voordrachten. Heit Duo Rotowsky. Men schrijft ons: In het belang der muzikale kunst, te vens als verheffende kracht. Het „duo" maakt in een Hydro plane (alias trekschuit) eene rond reis door de per water te bereiken landen van het vasteland van E u r opa. Het duo concerteert met viool en piano. Ter bevordering van het veree- nigingsleven en muzikaliteit in het al gemeen. Het „duo" leeft alleen vóór de kunst en houdt enkel voor niet te vermijden onkosten in da pauze van hun concert eene collecte. Waar 't kan is en- trée vrij. Het groote succes en het welslagen dezer onderneming, tevens deels hel pliilantropisch beginsel, om beslist goede muziek zoovéél moge lijk ondeo; h e t v o 1 k te brengen is oor zaak dezer mediedeeling, waaraan de wensch gepaard gaat, door bemidde ling van dit blad dit sehoone streverj te helpen bevorderen. Met een en ander wereldkundig te maken hoeft het „duo" gewacht om de zekerheid te hebben van het wer kelijk dankbaar gehoor: „Nu het welslagen bewezen is ver zoeken wij; het ad notam te nemen." Ruim 4 maanden heeft het „duo" boven het IJ in Noord-Holland op ver schillende plaatsen het publiek doen genieten en het door het „duo" be doelde streven is. bereikt. Veredelend werkt „de kunst" en vóór- al de muzikale kunst onder 't volk. Het duo Rotowsky heeft daar de vele bewijzen van voorhanden. Het „duo" begint haar reis. Geef hun uw zegen mede. De wehladigheidswedstrijd. Uitslag vau .den Weldadigheidswed strijd in het Rondsgebouw aan. de SehouwtjesLaan. Korpswedstrijd. Eereprijs Joubert459, le prijs Haarlem, 456; 2e prijs Gen. v. Merlen, 451; 3e pr. Vaderland en Koning 442. Vrije haan voor leden, adspirantleden en donateurs der afd. Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond.off JEere prijs H. J. Bonman; le prijs L. de Raadt; 2e prijs A. v. d. Burg Sr.; 3e pr. T. Hekker; 4e pr. A. J. Lips; 5e pr. P. Kluft; Ce pr. Th. Kerstel; 7e pr. v. Essen; 8e pr. J. C. Lucas. Personeel. Eereprijs Bi. J. Bots; le pr. L. de Raadt,; 2e pr. P. Kluft; 3epr. A. v. d. Burg; 4e pr. II. J. Bouman.; 5e pr. J. C. Lucas; 6e pr. Clifford; 7e pr. F» Rekker,- 8e pr. H. Stinis; 9e pr. N. A. v. Afas; 10e pr.. A. Hos; 11e pr. Th. Kerstel. Vrije baan voor leden eener veree niging aangesloten bij den bond van schietvereenigingen. le pr. H. E. Stap (Claudius Civilis); 2e pr. P. J. Hek ker (Joubert); 3e pr. Smeenk (Haar lem); 4e pr. T. jRoozen (Joubert); 5e pr. D. Teek ens (Vaderland en Koning); 6e pr. D. N. H. Twisterling, id.; 7e pr. C. v. Zalen Jr„ id.; 8e pr. E. A- Boeree, id. 'Personeel. Eereprijs F. Boeree (Va derland en Koning); le prijs T. Roozen (Joubert); "2e pr. D. Teekens (Vader land en Koning); 3e pr. C. v. Zalen Jr., id.; 4e pr. A. Janssen "(Joubert); 5e pr. P. J. Hekker, id..; 6e pr. A. Bos, id.; 7e pr. J. J.. Zwollo (Vaderland en Koning); 8e pr. J. H. Voskuijl (Clau dius Civilis); 9e pr. D. N. H. Twister ling (Vaderland en Koning); 10e pr, Nederkoorn, (Haarlem); 11e pr. Smeenk id.; 12e pr. Spoor,i d.13e pr. J. Viets (Vaderland en Koning); 14e pr. H. E. Stap (Claudius Civilis); Eerewedstrijd, le prijs F. Hekker (Gen. v. Merlen); 2e pr. T. Roozen (Joubert); Eereprijs voor de hoogste serie II. E. Stap. Dagmedailles op 25 September H. J. Bouman; 2 October A. v. d. Burg Jr., 9 October F. Hek ker. Flobertpistool-wedstrijd. le prijs Smeenk (Haarlem); 2e pr. J. C. Lucas (Gen. v. Merlen); 3e pr. P. J. Hekker (Joubert); 4e pr. Siegerist (Gen. van M er ren); 5e pr. A. Boers (id.); 6e {Ir. Spoor (Haarlem); 7e pr. P. Kluft (Gen. v. Merlen); '8e pr. G. Janssen, id.; Dames-wedstrijd, le prijs Mej. T. J. v. d. Burg; 2e pr. Mej. Lips; 3de pr. Mej. Bouman; 4e pr. Mej. Waalewijn. Gevonden 'voorwerpen. Terug te be komen bij F. van Waard, Korteweg 26g, fe Schoten, een portemomnaie met inhoud; S. Buis, Saenredamstraat 39, drie kwartjes; Dingehof, chef-veldwach- ler te Schoten, een abonnement stoom- üam Haarlem—AlkmaarW. Boelspa, Wouwermanstraat 29, een kinderbals- ketting; A. Prent, S chal k w ijk e rweg 65a, een medaillon; J. van der Horst, Voor zorgstraat 30, een scheermes; M. Peet, Over veen, Terhofstedeweg 11, een, zil veren armband; W. Dingjan, Koksteeg 18, een halsketting; E.v an den Es, KI. Houtstraat 60, een laschje met inhoud; C. Bon, Ged. Raamgracht 30, een pol te- mónn'aie met inhoud; W. Fontein, Pre- sidenl Steijnstraat 65, een lorgnet in étui; D. Schmietzer, Gasthuisisin- gel 2, een lederen hondenhalsband; A. J. Bi Lodewijk, Da Costastraat 40, een zwart zijiden damcsblouse. Uitspraken van gisteren. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: W. R., te Bloemcn- daal, overtreding Drankwet, f 3 boete of 2 d. h.J. de J., te Houtrijk en Polanen, overtreding Wapenwet, ont slagen van rechtsvervolgingA. S., te Amsterdam en "P. J- S. te Haarlem, overtreding Jachtwet, no. 1 vrijgespro ken, no. 2, f 2 boete of 2 d. h.J. P., te Schotep L. ten B., te Zandvoort en A. V., zonder bekende -Woonplaats, overtreding 'Arbeidswet, 2 m. f 0.50 boete of 2 m. 1 d. h., f 3 boete of 2 d. li., en 2 m. f 1 boete of 2 m. 1 tl. h.M. S., J. G., D A. K., efn M. C, M., te Haarlem, overtreding Leerplicht wet, f 5 boete of 3 d. h., f 4 boete of 3 d. h., f 5) boete of 3 d. h'., m f 1 boete of 1 d. h.; J. W., ddn B., te Velsen, en 5 anderen, overtreding Spoorvvet, f 5 boete of 3 d. h., f 3 boete of 3 d. h.,, f 3 boete of 2 d. h., f2 boete of 1 d. h., eln.f 1 boete of "1 d. h., J. K. en J. J. M., te Haarlem, vrijgesproken; F. S. S., te Velsen, in dronkenschap de orde verstoren, 6 4. h.R. M., te Haar lem, straatschenderij, f 10 boete of 3 d. h.J. Bi, te Haarlem, valschen naam opgevdn, f 3 boete of 3 d. h.A. C., dn 6 anderen, te Zandvoort, nachtru moer, f 2 boete of 2 d. h.; J. S., te Schotdn en P. v. d. K., te Haarlem, edn trekdier onbeheerd laten staan, f 3 boete of 2 d. h., dn 2 boete of 2 d. li.; F. v. di L. S., te Velsen, en 16 anderen, Ioopen op 'verboden grond, f3 boete of 3 d. h.; en f 1 boete of 1 d. fa.J. Bi L., te Amsterdam, rij ddn op verboddn grond, f 5 boete of 3 d. h. D. S., te Haarlem, overtreding melk- verorddning Haarlem, f 3 boete of 3 d. h.; J. S., te Gouda, en 9 anderen, overtreding Politieverordening Haarlem, f 3 boete of 2 d. h., en f 1 boete of 1 d. h.; Wl C., te Amsterdam, en 3. anderen, overtreding Motorverordening Wijk aan Zee en Duin, f 3 boete of 3 d. h.; D. S., te Uitgeest, overtre ding Politieverordening Wijk aan Zee en Duin, 2 boete of 2 d. h.P. BI (K.t te Haarlem, en 4 anderep overtreding Motorverordening Bloemendaal, f 2 boe te of 2 d. h., A. J. M., te Haarlem, vrijgesproken. J. K., te Zandpoort, overtreding Politieverordening Zand voort, f 1 boete of 1 d. h.; W. L'., te Amsterdam, en 3 anderen, overtre-, ding Motorverordening Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude, f 15 boete of 5 d. h., en f 20 boete of 5 d. h.; J. P., te Velsen, en 3 anderep overtreding Provinciaal Reglement, 2 m. f 1 boete of 2 m. 1 d. fa., en f 2 boete of *2 d.h., f 1 en f 2 boete of 1 en 2 d. li., 2 m. f 1 boete of 2 ra. 1 d. h., en 0.50;boe- te of 1 d. h.; A. P. M. C., en F. Mi, fe Amsterdam, overtreding Motorkentee- kenbesluit, f 10 boete of 3 d. h.; W. J. E., te Haarlem, en 27 anderen, over treding Motor- en Rijwiel Reglement, f 2 boele of 2 d. h., en f 1 boete o4 1 d. h.; Voorts werden er nog 30 per sonen veroordeeld wegens openbare dronkenschap tot 14 dagen hecht., en 3 weken hecht., f 6 boete of 3 d. fa., f 5 boete of 3 d. li., f 4 boete of 3 d. h., f 3 boete of 3 d. h.. en f 2 boete of 2 d. h. Ingeschreven: 7 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wagen makers, 2 meubelmakers, model makers, 1 metselaars. 3 cpperiieden, 1 stucadoors, 3 witters, 4 machine bankwerkers, 2 monteurs, 8 grof- bankwerkers, 1 metaaidraaiers, 4 vuarwerkers, 2 ketelmakers, 3 bur- (sersmeden, 2 machinisten, stokers, 3 alectriciens, instrumentmakers, konerbaDk werkers, koperslagers, 1 loodgieters, 2 schoenmakers, za delmakers, kleermakers, 18 schil ders, 2 behangers, 2 stoffeerders 1 bloemisten, 1 tuinlieden, 5 grond werkers, 2 bakkers, banketbakkers, slagers. kruideniersbedienden, kel!ners, 9 magazijnknechta. 7 loop knechts, 1 huisknechts, sigarenma kers, 2 kantoorbedien'«a, 1 boek drukkers, 1 letterzetters, iithografen, 1 binders, 20 losse werklieden, dienstboden, 5 werksters.l naai sters, 1 kooksters, huishoudsters, 3 vrouwelijke kantoorbedienden, adspirant bouwk. opz. hout draaier. NOOR k WIJK. Ter bedevaart. Dinsdagmorgen ar riveerden alhier 197 heeren studenten van 't Seminarie Hageveid, ter veree ring der Reliquiën van den II. Jeroev De plechtige H. Mis werd opgedra gen door den ZeerEerw. heer Snickers, geassisteerd door de WelEerw. heeren Huibers en Kqys. Te ruim 10 uur ging men in plechtige optocht naar het martelveld op Calo- rama, alwaar door den WelEerw. heer Karskens eene predikatie werd gehou den, met het onderwerp: „Het is niet de vrede dien ik u kom brengep doeh het zwaard." Te 12 uur werd een plechtig Lof gecelebreerd door den WelEerw. heer Bréa is, geassisteerd door de WelEerw. heeren Wijtenburg en Vol leb recht, waar na processie met 't Allerheiligste door den tuin. Te ongeveer half twee trokken de pelgrims weer huiswaarts. HAABLBKMFBMBEB. In brand. Een hooischelf, 1) oho oren- de aan D. Meijer, aan den Aalsmeer- derweg bij, den Vijfhuizerweg, geraak- 79) En gij hebt gelijkIk zelf gevoel veel sympathie voor haar en ik ben zeker, dat zij die ver- Zoodra wij .getrouwd zijn, Lu- eien, zullen wij de belofte houden, die wij Laar gedaan hebben.... IWaj Zullen Kaar bij ons nemen en haar ouderdom gelukkig maken. Dat zal spoedig1 plaats heb ben, mijn liefste, als het God be haagt Indien gij eens wist, hoe zeer ik naar dien dag: verbuig Zijt ge nog .steeds, even tevre den over uwe betrekking* bij den 'heer Öarmant P Lucien fronste de wenkbrauwen Nog1 .altijd antwoordde hij, ovenwei, mijn patroon stelt in mij '-en onbepaald vertrouwen.,en nu V'ij toch daarover spreken, moet ik h iets zeggen, dat u niet bevallen zal.. [Waf: dan vroeg' Liucie leven dig. Gij brengt dus slecht nieuws mede v Goed en slecht tegelijk, dat A^^-iiannt. a.f' van wplkpn kant men llftt, jWelnu, spreek maan. [Wij zullen twee Zondagen doorbrengen zonder elkaar te zien. Twee Zondagen, zonder elkaar te zien? herhaalde zij. En wat is daarvan de reden? Ik zal gedurende veertien da gen of drie weken .afwlezig zijn Zoolang" mij alleen laten!.. [Waarheen moet gij dan wel gaan Uwe plaats js toch in _de fabriek te CourbevoieZij't gij thans rei ziger geworden De heer Harmant zendt mij naar Bell ('garde, om hem te verte genwoordigen en er belangrijke werktuigen te plaatsen.. Is dat ook in ons belang,? Zeer zeker, ja, liefste. Dan zal ik mij daarin schikken, omdat het ons huwelijk zal vervroe gen. Gij zult mij toch schriiven, niet waar Alle dagen, ik belool het u [Wees derhalve niet bedroefd over mijne afwezigheid Drie weken, zijn spoedig voorbij en dan.... ik trek een aanzienlijk bedrajg'_ voor deze verplaatsing:. Indien gij eens wist, hoeveel haast, ik heb, om het noo- dige kapitaal bijeen te krijgen jWij zullen dé twee verloofden hun maaltijd, a|l sprekende over de toe komst, laten eindigen en terugkee- ren naar Ovide Soliveau, dien wij uit zijn rijtuig hëbiblen zien Etappen ('Tl liet: buis T,-rWon Wwiil b ii mi ar komen, bij wie Lucien Labroue was binnenge treden. I Dat was inderdaad niet gemak- ke.lijk en om dat doel te bereiken.] was het noodzakelijk het een of an der plan van 'aanval te bedenken. De huisbewaarster te ondervrar gen Daaraan kon niet worden gedacht Indien hij dit deed, zou hij natuur lijk de aandacht op zich vestigen en zich ^verdacht maken 'Ovide hoopte op iets Hij rekende er op; dat de twee verloofden in den 'namiddag' .zouden giaan wandelen Als hij slechts het geluk had, het jonge meisje in het gelaat te kunnen zien, dan zou ver der onderzoek voor hem slechts kin derspel zijn - Reeds sedert geruimen tijd wan delde hü heen en weer op het ver- hoogri voetpad van de kade voor het huis Nu en dan stak hij de straat over en deed „schijnbaar, alsof hij met belangstelling de voorwerpen bëz'ajg, die uitgestald waren in een magazijn van messen, dat zich be vond tegenover de woning van Lu cie daarna; ging hij weder terug en .bezag „alle vensters in de hoop, dat Lucien zich aan een daarvan zou vehtoonen, waardoor hij' weten zou, op1 welke verdieping ,d'e vrien din van den 'jongen man woonde Eensklaps uitte hij een kreet van hoogste verdieping werd geopend Lucien Labroue verscheen daarvoor, eerst alleen, maar hij draaide zich om, zeide eenige woorden en Lucie kwam bij hem Ondanks den tamelijk grooten ai- stand kon Ovide uiterst gloed de trekken van het jonge meisje on derscheiden en hij haastte zich te zéggen - [Wel! wel! de slimmerd heeft geen slechten smaak 1 ïk heb thans haar portret in mijn hoofd en dit zal daaruit niet ver dwijnen. vDu^ie lueld in de hand een witten zakdoek, dien zij op de vensterbank uitspreidde, opi daarna, met de elle bogen daarop te steffnen. Lucien volgde haar voorbeeld en terwijl zij dicht aangesloten waren en hunne blikken dwaalden over den uitge,strekten horizon, die voor hen l,ag, begonnen zij al lachend te spre ken Eensklaps viel Lucies zakdpek, die op jÜe vensterbank lag, daaraf en viel a.,1 draaiend voor d<\ voeten van Soliveau, die zich' haastte hem op te rapen Lucie zond dadelijk gemakkelijk te begrijpen teekens naar beneden Ovide glaf op dezelfde wijize te ken nen, dat. hii den doek bij de huis- bewaakster >2ou ajfgeven De verloofden verlieten dadelijk plaats had gegrepen en dat zijne taak heel wat lichter maakte, ver rukt was, - was reeds op de bin nenplaats i Juist op dit oogenblik hield .eene victoria voor het huis stil en stapte Marie Harmant uit Zij verdween op liare beurt on der het gewelf, om het huisje van de bewaakster te zoeken De concierge had haar werk ia- ten staan, toen zij Ovide Soliveau, als metselaar gekleed, op haar zag afkomen tWat is er van uw dienst? vroeg .zij Mij'ne waarde juffrouw, ant woordde hij, hier is een zakdoek, dien èene jonge dame uit de vijfde verdieping' van uw huis heeft laten vallen Ik kom dien terugbrengen. En hij gaf haar het fijn linnen zakdoekje, dat met eene welrieken de stof besprenkeld was j Uit de vijfde verdieping,her- Kaalde de bewaiakster Daar woont j de naaister, juffrouw Lucie Ik dank u wel, beste vriend, ik zal j dit aan haar teruggeven -- Ik kom reeds beneden riep Lucie boven aan de trap Ovide wist; genoeg, Hij zou juist heenga3*11:, toen liij zich, na omgedraaid te zijn, tegen over Marie bevond, welke na hém gekomen was en hem thans den weg ring, die beter te begrijpen, dan te beschrijven is, ter zijde, terwijl hij; het hoofd omkeérde, om niet her kend te worden. Marie lette niet op hem. Juffrouw Lucie, de naaister? vroeg zij. Vijfde verdieping, juffrouw.! De deur rechts Ik dank u Het jonge meisje ging naar, de trap; wijl zij zorgvuldig voor den gewaanden metselaar, wiens kleede ren vol kalk waren, uit den weg ging 'Ovide. die eindelijk heen kon gaan, verliet het huisje en stak snel de binnenplaats over Lucie kwam juist beneden Gij hier, juffrouw! zeide zij op een toon vol vreugde Gij hier, in dit huis! Ik kom u eens bezoeken, waar de Lücie antwoordde Marie. Ahgij maakt mij daarmede zeer gelukkig. M'al zult gij ver wonderd zijn Verwonderd, ik J a Maar waarom'? Ik wil u niets zeggen gij zult liet wel zienLoop maar lahgzaam naar boven, juffrouw, om u niet te vermoeien Het is nog al hoog, vijf verdiepingen Dank u wel, iufirouw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5