DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. In en om Haarlem. ICifiderlipIswesf 21-31-33, Haarlem AGENDA. MAANDAG 17 OCT. 1910 No. 7347 Bureaux van Redacti® en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 141S. Voor advertentiön" en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, int. Telefoon i020. die in het bsdt eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: Alle betalende abonnés op dit biad De tritkeerfag dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" bijkantoor voor Haarlem de Nederüandsche Credietbank Nieuwe Gracht II Dit itumnte!* feesfaat uit tswee bladen. EÊRSTË BLAD. Haarlemsche Alledagjes No. 100. Be Haarlemsche ViiegweeK. S. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent; b gevestigd (kom der gemeente) Voor ae ovenge plaatsen n Nederland franco per post Afzonderlijke nummers f 1,85 n 1,35 1,3° 0,08 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel meer 10 oent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Eeclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent (A oontant). 000 GULDEN b(j GULDEN bü jfi fl levenslange onge- «ffl GULDEN b schiktheid tot SS SE 11 overlijden, werken. 300 GULDEN bij verlies van een band of voet. ISO GULDEN bij verlies van éen oog. 110 GULDEN bij verlies van éen duim. verlies van één wijsvinger. IS GULDEN bi] verües van één anderen vinger. Voor Dinsdag', 18 October,; Kathedrale kerk n.m. van 8 uur tot kwart vóór 9 uur Cursus in de Katk. Geloofs- en Zedeleer. (Zie Stadsnieuws.) Gebou w St. Bavo R. K. Volksbond, 8 uur, algem vergade ring Gemeentewerklieden,- 9 uur re petitie Zang'vereeniging Uisschoppel. Museum (Jans- at 79). Geopend eiken dag van 10 uur, tegen betaling van 25, cents, ezonderd Zondagen en R.K. feest- ■agén. Teyler's S ti cbting op de gewone Museumtijden Buitenge wone teneoonsteling van kunstwer ken, berustende in de verzameling van Teyler's Museum. In de boven zaal etsen van Marius Bauer, Carel Dake, Willem Witsen en J. M. Graadt van Eoggen. Grootekerk 1—2 uur Or gelbespeling. Haarlemterrein a. d. Scho- terweg De Haarlemsche Vliegweek 15 11Ur Vliegdemonstraties door Prof. Verstraeten. IC a r s e b o o m, Groote Houtstraat Concert. ONZE BUBGEMEESSTERt; Dc geruchten, dat burgemeester Boreel het bijltje erbij wil neerleg gen, zijn niet van de lucht En nu ze zoo telkens worden ver spreid, en door den burgemeester- zelf niet worden tegengesproken, nu moeten wc aannemen dat Jhr Boreel althans ernstig denkt aan een niet- herbenoeming in het volgende jaar Inlichtingen ..op discrete wijze in gewonnen dc burgemeester-zelf wilde geen enkele verklaring afleg gen doen ons vermoeden, dat in derdaad de burgervader van Haar lem om allerlei redenen „er genoeg van" krijgt [Wel kunnen wij een bericht te genspreken, in een der stedelijke bla den dezer dagen geuit, als zou Jhr Boreel heengaan omdat hem de ver gunning js geweigerd tot een zes- maandseh verlof, voor een reis naar Amerika iU ij mcenen te mogen zeggen, dat van een weigering van zulk een verlof geen sprake is geweest, óok al omdat Jhr Boreel er niet om gevraagd heeft [Wel mag, als onze inlichtingen juist zijn. de veronderstelling wor den geopperd, dat Jhr.: Boreel in derdaad een reis naar de Nieuwe [Wereld in den zin heeft. En dan laat die hoog© opvatting, die de bur gemeester heeft van zijn ambt, hem niet toe zóó lang", uit bet gemeente lijk beheer afwezig te blijven Ziedaar vooralsnog .de meest-aan- nemelijke verklaring van de geruch ten omtrent Jhr., Boreel's piet-her benoeming. Personalia. Onze vroegere stadgenoote H. M.IC- serus, thans onderwijzeres te Cas- tricum, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres bij 't openbaar on derwijs te 's-Gravenhage (opklimming zonder hoofdakte tot f 1500), Zaterdag, Daar is nu maar. in Haarlem en om streken één roep van warme bewon dering en sympathieke genegenheid tot den bekwamen luclitvlieger, die ons Za terdag en vooral Zondag zoo prachtige vluchten voor het eerst in Haarlem heeft doen bewonderen! Zaterdagmiddag, toen onze Courant ter perse ging, verbeterde het storm weer op slag. Binnen een uur was de heftige Oostenwind, zooals onze weer kundige dien wa Zaterdag aanhaalden ook voorspeld had, langzaam-aan gaan liggen, en om half vier ging de wiite vlag omhoog, onder gejubel van de reeds vrij talrijke toeschouwers: er zou nu zeker gevlogen worden! 't Nieuwtje plantte zich voort als bij looverslag door de stad. De tranis voerden de witte vlag, en voor onze bureaux werd de tijding op gehangen: zóó als 't er hing zag je ve len, haast-je, rep-je, naar den Schoter- weg ijlen om er bij te wezen, en voor het vliegterrein drongen de lui op bij de loketten.... Het voorhang van de loods ging op, en de aeroplane kwam naar buiten. Weer gejuich, dat verdubbelde toen prof. Léon Verstraeten z'n zitplaats in nam, en de monteur den motor in be weging zelte. Met geweldige vaart sloeg de lange schroef in duizelingwekkende snelheid door, en een stormwind vol benzinedamp floot naar achter, dat de toeschouwers vlak achter het toestel verschrikt uit elkaar stoven. Zes man hadden, liggende op den grond, het ach tergedeelte van de aeroplane goed te pakken en ze hadden werk om het ding op do plaats te houden... toen gaf Verstraeten liet teeken, en met snelle vaart joeg het toestel rechtuit over het vlakke veld langs den grond.... en dan, dan rees het opeens van den grond, terwijl de toeschouwers hun adem in hielden. Het rees, het rees, en dan, schuin tegen de lucht opwaarts, zette de aëroplané in snelle vaart koers naar boven de Bloemendaalsche bosschen... Een langgerekte zucht van ietwat be klemde bewondering ging er door het publiek. Het wonder waarvan we had den gedroomd, en wat we in beeld en plaat en foto's hadden gezien, was nu verwerkelijkt vlak daar voor ons. VII. Als de „aëroplané" hè, toch een veel beter en mooier en sierlijker woord dan dat leelijke „vliegmachi ne", dat me aan een „Singer" doet denken als de „aëroplané" met z'n sierlijke vormen en luchtige lijnen wordt buitengereden op het vliegveld in het reuzen vierkant van die dui zenden, die onder den blauwen, vlek- keloozen hemel staan te wachten dan deinst er ineens een siddering van „nu g'aat het gebeuren" door de menigte. Daar klappen ze in de handen, en ginds juichen ze óp, en ergens anders roepen ze het anderen toe, en hier in den hoek vertellen ze 't blij aan die het buitenrijden niet kon den zien: ha. daar-is-ie. Wèl sierlijk is dat luchtvoertuig! Licht deinend op zijn gummiwie- len, met z'n witte draagvlakken en den langen roerstaart, staat het op de plaats van afvlucht, en beweeg lijk er omheen loopt de monteur, zoo'n oolijke, rustig-werkende, met 'n eeu wige sigaret rook-tippenc. JFranseh- man, die hier nog wat olie bijgiet, daar even een lap er overheen haalt, alle kraantjes nog eens bevoelt, en het oliereservoir beklopt, dan weer eens de pijpjes en ribben en het draaipunt van den zevencylinderi- gen motor bekijkt, en ten slotte nog de talloozc draadjes bier en daar toe knijpt op de verbindingspunten. Z'n cigarette is weer op. Floep, daar brandt weer een andere in z'n mond, en nu bekijkt bij nog eens de steun punten, en trekt eens aan den roer draad, en laat liet hoogtestuur, zoo'n breed vlak vóór aan het toestel, even werken, en dan ligt z'n cigarette weer, half-weggerookt, op den grond, en zit hij boven het benzine-reservoir en kwinkelt aan alle kraantjes en klopt op alle schroefjes Dan komt de „vlieger", die naar achter op 't veld de windsterkte even is wezen opnemen, bij z'n toestel: „Ca y est!" „Tout-a-fait!" Da's alles, en nu weet hij dat bij kan opstijgen! Deze sympathieke Vlaming, zoo'n echte flinke jongen uit het stoere Vlaandereulaud, Léon Verstraeten uit Mechclen ,dien ik het voorrecht had als de eerste luclitvlieger in ac tie te zien opstijgen de lucht in, de heer Verstraeten is een man van wei nig omhaal, van weinig woorden en omslag. Z'n rechterhand gaat omhoog, dat hij nu vliegen zal, en metsen loopt hij door, de loods in, die nu leeg is, en hij haalt z'n groen-wollen muts, die hij over z'n hoofd trekt met de klep in den nek, en om z'n lijf windt hij een dikken wollen doek: „da's voor De menscli, die vliegt 1 Prachtig was het zwenken van de aëroplané, ietwat schuinend, den linker vleugel iets naar. beneden, draaide hij links-om en dan naderde hij weer, op een hoogte van 60 70 Meter, en de gonzende schroef van den snellen motor hoorde men op verren afstand snorren en dichterbij-komen, en dan zweefde in vlugge vaart het sierlijke toestel zeker en secuur over de tribune en over het veld, en oen donderend gejuich brak los ter eere van den moedigen vlieger, die weer wendde, nu naar het Noorden toe, om met oen grooten boog over Meerenberg en Santpoort en Jan Gijzen- vaart weer naar ons toe te komen. En ja, daar kwam hij nu op het veld aan, om te landen. Op een hoogte van 30 5 40 Meter zweefde hij aan, en vlak bij het vlieg veld, waar aan de uiterste grens z'n broer met een vlag de plaats aangaf, kreeg het hoogtestuur een beweging naar beneden en schuin-neerwaarts niigend scheerde de blanke aeroplane sierlijk naar beneden en streek dan neer, en rolde nog oen eind voorttotdat de motor stilstond en het toestel vlak vóór de tribune stond. En dan ging er een gejuich op, «n een gejubel, over heel het veld, en men hielp den vlieger uit z'n toestel, en zwaaide met hoeden en zakdoeken toen hij weer stond op den beganen grond 'n geestdriftige stemming die uiting vond in een hartelijk, warm woord van ge- lukwenseh en dankbaarheid, door ma joor van Wagtendonk als voorzitter van het Eere-comitê geuit, terwijl mevrouw van Wagtendonk namens liet eere-cjy mité den sympathieken vlieger een krans met linten in de Belgische kleu ren overhandigde. Wéér gejubel, en toen .ging liet in op tocht naar de loods, terwijl heel het publiek opnieuw van z'n blijdschap deed blijken en de muziek de Braban- conne deed hoorea ter ^ere van den moedigen Belg. De eerste vlucht duurde precies 81/4 minuut, en had plaats om even vier uur 't Publiek bleef in afwachting, dat geduld werd beloond. Want een kwartier later ging de mo tor weer snorren, en een even prach tige vlucht, in groote bogen en kringen rond liet vliegterrein, had nu plaats. Deze maal duurde de vlucht 61/2 minuut Nadat do heer Verstraeten de talrijke gelukwenschen had in ontvangst geno men, vertrok hij in zijn auto naar Duin en Daal, waar hij dezer dagen verblijft. Zondag. Gisteren was het „de groote dag." 't Weer was prachtig,'en al in den ochtend stroomde het volk toe. In de buurt van het vliegveld teek het een kermis: geïmproviseerde rijwielbewaar plaatsen, stalletjes en ijskraampjes (hu... met die kou!) biertentjes en zelfs een man met gerookte paling stonden er langs den stofffigea weg, waar de me nigte dik-aangesioten van 1 uur steeds aangolfdo dien éénen kant op, naai Schoten toe. Hoe verder je kwam, des te voller was het. Op de daken zaten ze, en uit de koude op m'nen maag"en nu is hij gereed. De lange rijen van het publiek, hat geduldig-sympathiek heeft gewacht op het bedaren van den nogal-stug- gen Oostenwind, hebben hem zien komen uit de loods. E11 nu breekt liet gejuich opeens los, in de voorste rijen, en het plant zich zich voort naar aeliter, en ju belt tot -op d© tribune, van waaruit het handgeklap opeens klatert over het veld, als Léon Verstraeten den voet op 't nokje zet, om z'11 plaats op de „aijroplane" in fe nemen. Z'n plaats, 't is wèl een sobere, eenvoudige, onpretentieuze plaats! Op 'n rond zittinkje, met een laag randje half omgeven, zet liij zich neer, de voeten gestrekt vóóruit op den hefboom die de roerdraden naar achteren zóó kan bewegen als de vlie ger het wil. Voor hem een ijzeren stang, die door een even eenvoudige beweging het hoogtestuur, de vlakke doek plaat vóór aan het toestel op of neer kan laten gaan, en achter hem de kraantjes en pijpen voor benzine toevoer en oliesmeren van den mach tigen motor. De monteur, die nu zonder cigaret te is, staat aan de zware mahoniehou ten schroef van bijna twee meters lengtenu gaat het werkelijk be ginnen. Even kijken naar het publiek! D'r is stilte overal. De biertent is leegee- alle ramen hingen, ze bij trossen, en je hield je hart vast, of die geïmprovi seerde „tribunes" op zoo'n dak wel houden zouden, met dien last van hon derden er boven op! Op de tribune woei de witte vlag: .vliegen dus 1 Tja, dat was ook wel te verwachten. Een stijve bries stond er weliswaar, en de vlaggen op de hoeken van het opeii terrein, woeien nog vierkant-uit, doch 't zou tegen vier uur wel luwen, voorspelde iedereen 1 Den Haarlemsehen burgemeester, Jhr. Boreel van Hogelandcu, merkten we op als belangstellend toeschouwer, en héél Haarlem leek er present oj> en om het veld...s Even half vier, toen liet toestel al een poosje buiten stond, besloot prof. Ver straeten om op, te stijgen. De heer Koolhoven van Bloememdaai, de vader van den bekenden Frits Kool hoven, die te Reims als aviateur z'n di ploma pas behaalde, was op het gere serveerde terrein vóór de loods, waar het comité en de pers en enkele auto riteiten zich' ophielden, de meest om ringde persoon. Want hij had de sen satie meegemaakt: te Reims een kwar tier lang als passagier meegevlogen! En men vroeg liem uit, en sympathiek welwillend gaf hij uitlegging en aan wijzing, en 'hij zeide, hoeveel stoute koelbloedigheid en stalen zenuwen voor dit in schijn zoo gemakkelijke werk noodig waren. „Maar d'r staat nog te véél wind, kijk maar eens die vlaggen!" zoo was de deskundige conclusie: „met zulk een wind is haast niet t© vliegen 1" Ahwel, Verstraeten zou 't tóch doen! Kalmpjes was hij onderwijl achter op het veld de windkracht gaan opne men en hij zette even kalm z'n wollen pet op. Onder daverend gejuich van de dui zenden, die langs het veld zich gerijd! hadden, besteeg hij z'n toestel, en toen óf! Weer beving allen de emotie als ze den vlieger zien omhooggaan. En weer cirkelde Verstraeten in mooie lij nen boven Bloemendaal en "Santpoort en Jan Gijzenvaart, 61/2 minuut. Namens het Eere-comité werd hem door ma joor van Wagtendonk bij zijn landing weer oen mooien krans met de Haar lemsche kleuren geboden, en het zoon tje van den heer Schertzer bood hem een tuil bloemen. Even later kwam een prachtige krans van een aantal vrien den uit Alkmaar, en een zeer mooi vers van Jacob Pels uit Alkmaar werd deu sympathieken Verstraeten nog aangebo den Dat deed 'm goed', dat streelde "m, die belangstelling en die dank en die blije symphatie van zoo velen! Hij vertelde ons, dat de' lucht vrij onzeker was. Vooral in de buurt van de duinen had hij door den zeewind te lijden gehad! En men had dan ook het toestel zien zinken op '11 oogenbiik, en toen weer schuin-opwaarts tegen de lucht zien stijgen: „toen viel ik, door een plek van ijle lucht die m'n.toestel niet dragen kon, wel meer dan lien meters opeens omlaag," zoo verleide hij, eenvoudigweg, of 't niets was! Om even half vijf ging Verstraeten weer de lucht in. Nu vloog hij 8 minu ten 20 seconden, en nog prachtiger dan de eerste maak, op, omstreeks 50 a 60 Meter hoogte. En toen hij neerkwam, was liet een enthousiasme, zooals we hier nooit ge zien hebben. Het publiek brak aan alle zijden over de afscheidingen heen, en holde aan, en in een dicht kluwen om ringde en bejubelde het den kloeken, moedigen vlieger en zijn toestel, die niet ophield te danken, wat dan weer tot nieuw gejuich aanleiding gaf! Inderdaad, diat was een slot dat pakte! In „De Kroon." En gisteravond werd, door een kal mer publiek, in de pauze van een voor stelling door „Het klein Tooneel" in De Kroon gegeven, die huldiging nog eens overgedaan. Verstraeten en zijn broer en monteur en verder personeel waren onder do voor stelling al binnengekomen cn met dave- verend gejuich en de Brabanconne be groet. En onder de pauze had d© officiecle huldiging plaats. 1 I kt i Öp het tooneel had liet Eere-comité plaats genomen, en de ondernemers van deze vliegdemonstratie, de heeren Schet- zer c.s., en in het midden zat Léon Verstraeten en rondom stonden de kran sen opgesteld.... Toen ging het scherm op, en na Cen enthousiast gejuich trad majoor v. \Vag- Ic 'onk naar voren, en sprak den moe- dig~n vlieger huldigend toe onder aan bieding van een prachtige lauwer-krans. Op bescheiden, sympathieke, eenvou dige wijze dankte Léon Verstraeten. Men had hem gezegd, zei hij in z'n aardig Vlaamsch dialect dat de Hollanders niet geestdriftig zouden zijn! Maar nu ■vVas hij in Bergen op Zoom bejubeld, en in Alkmaar gefeest, en in Haarlem ging de jubel steeds crescendo. Dat was bo ven z'n verwachtjng. Hij dankte en wenschte, in het belang van de vlieg kunst nog veel te mogen doen in dit op zicht. Ook de heer Sclietzer sprak hem toe namens het publiek en het comité, en wéér een reuzenkrans werd hem over- digd. Weer gejuich, weer spontaan gejubel van het publiek Inderdaad: Haarlem heeft op waar dige wijze dezen held van de vliegkunst voor z'n durf en z'11 koelbloedigheid ge huldigd. En het bescheiden, kalme, eenvoudige optreden van dezen jongen man heeft hem stormerderhand nevens aller be wondering ook aller sympathie doen w innen 1 Vandaag. Wij ontvingen zooevcn bericht, dat Léon Verstraeten als het weder zoo gunstig blijft als dezen ochtend, lieden minstens drie vluchten zal doen, de cer- reeds ongeveer twee uur. Voor vandaag en morgen, bewaart Verstraeten ons een groote verrassing. Over den aard daarvan mogen we ons niet uitspreken. „Vondel." Als de tooneel- en recitaer-vere©- niging „Vondel"' [bedoeld heeft Zar terdagavond een propaganda-voor stelling ,te geven, dan mag zij met genoegen op deze uitvoering terug zien, want Zij kan haar doel als volkomen bereikt [beschouwen [Wat zij hij deze eerste uitvoering te zien gaf, doet ons veel voor de toekomst verwachten; Zij [beschikt over uit stekende krachten en alle .opvoeren- den zijn bezield met war© „Liefde voor de kunst", haar vi-oegere naam kaartje, dat zij nu verwisseld heeft tegen [het etiket „Vondel":, (Wjij ver trouwen dan ook, dat de wensch uit gesproken in den welkomstgroet, mo ge verwezenlijkt worden en dat zij er in geslaagd is vele toeschouwers te doen toetreden als donateurs of kunstlievende leden, opdat zij een waardige plaats inneme onder Haar lem's tooneelvereenigingens Hier V.alt wat goeds te steunen; Het spel „De oude Kjassier" werd kranig gespeeld en waren het niet de schaduwvlekken, hier en daar, Vda niet voldoende rol vastheid, het geen toch zóó remmend werkt op de voordracht, dan konden .wij zeggen dat het onberispelijk was. Den ouden kassier, die zich zelf van dief stal beschuldigt .om zijn zoon voor oneer te sparen, komt zeker een woord van lof toe .over zijn spel, maar vooral Bertha, de lieve koop mansdochter, mocht zich in de sym pathie van het publiek verheugen, [Trouwens om rechtvaardig te zijn, moesten wij ieder speler afzonder lijk noemen, want zij wogen tegen elkaar op, in juistheid ,van opvatting hunner rollen? Het zij echter genoeg de verwach ting uit te spreken, .dal „Vondel" op dezen weg zal .voortgaan, Be Haarlemsche Melkverkoopersvcr- eeniging „Onderling Belang" heeft benoemd tot rechtskundig adviseur, mr. J. II. Monnik, alhier. Het Kruisverband zal een gewone ver gadering houden op Maandag 17 Octo ber des avonds half 9 in St. Bavo. Agenda: 1. Installatie der nieuwe le den. 2. Verkiezing van een Bestuurslid, door tusschentijds aftreden van den Voorzitter. 3. Bespreking Beschrijvings brief ALgemeene Vergadering. 4. Ver kiezing Afgevaardigden. 5. Rondvraag. Garnizoensbericliten. Bevordering. De kapitein-adjudant van het 10e Reg. Inf. W. C. Schön- stedt is met ingang van 1 November benoemd tot majoor. De majoor Schönstedt wordt be last met het bevel over het Ie Batal jon van het korps. Gevechtsschietoefeningen. Dinsdag 18 dezer zullen op het strand nabij Zandvoort ter hoogte van Paal 63, door het 3e Bataljon 10e Reg. Inf. gevechtsschietoefeningen worden ge houden onder leiding van den kapi tein J. Trimpe. Zie „Stadsnieuws" verder op in dit Blad. loopen, eu over de groote tribune hangen ze nu allen, in gespannen aan dachtuit de verte reikhalst al les naar dien écnen kalmen groenge- kleeden man op het middendeel van de aëroplané, en strak staat de verwachting naar wat er gebeuren te staat, over liet lieele veld. De monteur, voorzichtig, draait het zware schroefbout om, nóg eens, dan opeens met een ruk tegen den vleug inen dan springt hij terug: een lieesch-sissend geluid snerpt, en plots met een ontelbare reeks van op volgende schokken davert de motor aan, dat er een dichte benzinedamp puffend achteruitslaat en een orkaan als 't ware blaast naar achter, waar vijf, zes mannen' op den grond het toestel vasthouden, dat liet niet on tijdig vóórt zal vluchten liet veld op, gedreven door de macht van de reusaeh,tig-snel-draaiende luclit- schroef. En nu, nu is liet groote oogenbiik! Verstraeten wenkt even niét de lin kerhand, en de mannen op den grond laten losdaar rolt de „aëroplané" met vaart vooruit, en we reikhalzen allen gespannen van verwachting achteraan. Je ziet den vlieger werken aan kraantjes en klepjes in die éénè se conde, je ziet liem in datzelfde oogen biik, één ondeelbaar oogenbiik haast, ietwat bewegen aan den stang vóór hem, en dan licht het heele toe stel zichzelf op van den grond „Hij gaat, hij gaat, hij vliegt!" Ja, inderdaad, hij vliegt! Dofzoemend tolt de schroef razend snel in 't ronde, en daarboven uit lioor-je liet gejuich van die duizen den: liij vliegt! Eén meter,-twee meter is het hee le toestel van den grond, en dan schuint het sierlijk opwaarts naai den hemel, snel-verkleinend in afme tingen door den afstand die grooter wordt De menscli, die vliegt Is dat niet een moment, om nooit te vergeten, zoo als men liet ziet voor de eerste maal'? De mensch, dié als de vogel tcu hemel deint, sierlijk schuinend naai de strakke lucht, waarop het reus achtige toestel 1111 scne'rp-zwart zich afteekent in fijne lijntjes vol broos heid, maar prachtig van evenredigen vorm en harmonieuzen bouw! En dan zie ik hem drijven en zwe ven met lichte neerdeiningen en dan weer vlugge opwipping van heel het toestel, daar ver over de Bloemendaal sche bosschen en over de ruime velden waar overal menschen dit luchtwon- der bezien en toejuichen, totdat ik den machtigen motor weer hoor aan zoemen, en 't snorrend gevaarte groo ter en grooter wordtliij nadert, hij komt tot ons neer. Nu is 't mooiste oogenbiik van al!. Als 'u reiger, die met ingehouden pooten, en wijdgespreide vlerken, den kop ietwat neergebogen, neerstrijkt op het land, zoo komt de reuzenvo gel aangevlogen. Met zwaluwenvaart strijkt hij naar omlaag, en scheert over het veld, en dan, dichtbij al, raken de wielen den grond, en houdt opeens liet snorrend zoemen van de schrikkelijk-snelle schroef op de vlieger is weer geland! Gelukkig weer geland! En we reppen ons naar hem toe, en er stokt ons wat in de keel, als wc hemkandreikend begroeten, en geluk wensehen eu bejubelen Inderdaad: de emotie van lietnooit- geziene, den droom van eiken mensch, de roering van dien toch geheiimiis- volle trots in 't menschenhart, om ge bieder te zijn niet alleen van het aardsehe, maar óók van hetgeen daar boven is, dat heeft ons deze vlie ger nu gegeven. Is het wonder, dat er iets van ons hart, en blijë dankbaarheid tevens, gaat naar dezen eenvoudigen, kal men, sympathieken man, dien we te vens zoo bóven ons gevoelen omdat hij gebieder is van machten, die vee? ons onbereikbaar zijn?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1