TWEEDE BLAD Na misdaad, vergelding. NIEUWS UIT DEN OMTREK. BUITENLAND. """bennen'l'a'nd. Posterijen en Telegrafie. Marktnieuws. VAN ELDERS. MAANDAG 17 OCT. 1910. rÜ Rechtszaken. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SCHOTEN. BorgerI. Stand. Ondertrouwd: W. Snel en C. S. F. Enters. G. A. van Straaten en M. C. Geeven. P. Dijk en P. Smit. B. v. d. Bosch en G. F. S. Schijf. Getrouwd: A. Windig en H. J. Aris. Geboren: z. vail B. S. Peterse Pletting. Overleden: A. E. van de Pol Lotz, 51 j. V ELS EN. Gemeenteraadsvergadering, op Dins dag 18 October 1910, van. 10 uur ten gemeentchuize. Agenda 1. Installatie nieuw benoemd lid. In richting Notulen. 2. Benoeming vaneen Wethouder. 3. Idem van een Ambten, van den Burgerlijken Stand. 4. Ingeko men stukken. 5. Proces-verbaal van kas opname. G.. Vaststelling der verorde ning op het verleenen van bijdragen voor verzekering tegen geldelijke gevol gen van werkloosheid. 7. Adressena. Vereeniging „Vooruitgang" om een bij drage uit de gemeentekas; b. Mej. C. C. Hofman om eervol ontslag als on derwijzeres; c. R. Dekker om eervol ontslag als onderwijzer, om gezond heidsredenen; d. Afd. Kennemerland van den Boud van Ned. Onderwijzers om gebruik van twee schoollokalen voor onderwijs aan volwassenen en toeken ning subsidie daarvoor; e. Reductor Eleelriciteüs-Mij. om invoering van re- duetoren aan lampen (straatverlichting); f. Ambtenaren ter Secretarie om verbe tering van jaarwedde; g. Ambtenaar z. vervolging plaatselijke belastingen om verbetering van zijn jaarwedde; h. Centraal Drankweercomité in de ge meente Velsen, om op de begrooïiug 1911 een subsidie uit te trekken voor drankbestrijding. 8. Vaststelling der be grootingen voor 1911; a. van de ge meente met bijlagen; b. van de armbe sturen c. van de gecontracteerde we gen; d. goedkeuring begrooting Kamer van Koophandel en Fabrieken. 9. Ver ordeningen op de keuring van levens middelen. 10. Vaststelling pensioen grondslag leeraren Burgeravondschool. 11. Wijziging begrooling Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1910. 12. Benoeming: a. onderwijzer in han- delsrekeuen enz. herhaliugsonderwijsb. iid van bet R. C. Armbestuur. Ingekomen ia een adres van de N. V. Reductor Electriciteits Maatsch. Ie Amsterdam, waarin verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat voor de straatverlichting in de Gemeente worde gebruik gemaakt van hare Eeductoren en lampen. IJ SflUIDBN Een nieuw goederenstation. Het be stuur van de IJmuider Vischhandel- verceniging heeft aan de directie van de H. IJ. S. M. een adres gericht, met het verzoek ten spoedigste over te gaan tot den bouw van een nieuw goederenstation, alhier, waartoe reeds jaren lang het voornemen bestaat, 't Verzoek steunt op de overweging, dat, nu de groote visehzendingen naar het buitenland zijn aangevangen, 't ,jl goederenstation veel te weinig ruimte biedt, waardoor vooral in de laatste dagen herhaaldelijk belang rijke partijen visch niet op tijd ver zonden konden worden. Aan den mi nister van waterstaat is een request gezonden om dit verzoek te onder steunen. WIJK AA» ZEE. Brand. In den nacht van Donderdag op Vrijdag brak alhier een brand uit in het caté van C. S. De brandweer was »r spoedig bij cn dank zij het kracht dadig optreden werd de brand spoedig gebluscht. Er is tamelijk veel brand schade. De man was afwezig, toen de brand begon. UITGEEST. Personalia De commies bij 's Rijksbelasting, P J Rijneveld, is verplaatst van Gennep naar hier HILLEGOK. Gemeenteraad Vergadering op Donderdag, den 20sten October, des voormiddags ten 9 uur Te behandelen onderwerpen 1 Ingekomen stukken. 2. Verzoek van de firma K van Bourgondiën Cz en Zonen, tot aanwijzing van een rooilijn voor eene te bouwen bloem- bollenschuur aan de Wilhelmina<- laan 3. [Wijziging rooilijn Hoofd straat, (Westzijde, van af de woon huizen van P A. Zeestraten tot aan de Fröbelschool 4. Verzoek van de afdeeling Zuid-Hollands Noordhoek van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, om herziening der ver ordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere school in deze gemeente 5. Verordening, regelende het gebruik van gas door particulie ren a. Voorstel van de Gasoommis- sie tot vermindering meterhuur b. Verzoek van de Vereeniging „Mid denstand" tot verlaging gasprijs of tot afschaffing meterhuur 6. Ver ordening op de heffing van straat- en rioolgel d a. Vroeger behandelde en aangehouden adressen b. Mis sive van de_ Vereeniging „Midden stand" e. Voorstel van het raads lid A Topper. 7. Verordening op het beheer van het Gasbedrijf in deze gemeente a. Bedenkingen van Gedeputeerde Staten tegen de vast gestelde verordening b. Verzoek van de Vereeniging „Middenstand" tot wijziging der vastgestelde verorde ning 8. Samenwerking met Velsen en andere gemeenten inzake de stich ting eencr drinkwaterleiding en be schikbaarstelling van gelden voor noodzakelijke kosten van voorberei ding 9. Vaststelling kohier school geld L> O. 3e kwartaal 1910. 10. Reclames straat- en rioolgeld, dienst 1910 11. Reclames schoolgeld La ger Onderwijs, dienst 1910 12. Be noeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School 13. Vaststelling Begrooting van het Gasbedrijf, dienst- 1911 14. Vast stelling Gemeentebegrooting, dienst 1911 R K. Debatingclub. [Wegens onvoorziene omstandigheden onaf hankelijk van de debatingclub zelf, moet de vergadering van heden avond waarin de ZeerEerw Heer Kapelaan Cielen als spreker zal op treden, uitgesteld worden tot Maan dag 24 October a.s. Burgerl. Stand. Getrouwd G v. d. Ploeg en M. A. A. Gabben 3, v. Roode en A. P. Eaamsveld. G Pardoen en J. v. Breemen. Geboren: z van P. Kraak Tibboel d. van S. A. Huijsmans Jansen 2 d. van A. MullerSchxier. d van A. Baakvan der Voorn. z. van M SlagboomVeldhuizen van Zanten Overleden J,. V- Beusekom, 69 jaar, IiISSE. Droge bollenveiling. Vrij dag werd vanwege de afdeeling Liese van het H. B. G. de vierde veiling gehouden van droge bloembollen, onder directie van de heeren H. Bader en A. de Mooij Jzn. De aanvoer was ditmaal byzonder srroot. ook van goede soorten en dito kwaliteit. De prijzen van deze keer iets minder ala de vorige maal, doeh de handel was even vlug. De belang stelling was weer goed. Wij noteer den als volgt: Rose Gris de Lin f6 f 12, Scarlet Due f 20 A f 42, La Preoieuse f 11, Geele Prins 15 a f7, Thomas More f7, Grand Duo f13 a f 14, La Reine f 5 a f 9,50, Ornatus f 6, Salvator Rose f31 af33, Prins van Oostenrijk f24 a 38, Cramosie Bril- land f 14, La Candeur f 8, Mon Fre er f'24 a f27, Couleur Cardinal f54, Murillo f 11 a f 23, Roi Cramosie f 25 Scilla Seberica f 19, Jaend van Rot terdam f32, Wouwerman f80, Van der Neer f82, Cardinaalshoed 119. Enkele Duo f30. Alles per H. L. Voorts Crocus king of the Whites! 1. Murillo I es Hf0,70 per 100 stuks. Alle prijzen rv oeten worden verhoogd met 10 pCt. kosten. Besloten werd om nog twee veilin gen te houden in dit seizoen en wel op Donderdag 27 October en Donder dag 3 November a.°, Burgerlijke Stand. Onder trouwd: H. Overduin en L. van den Ende. Getrouwd: A. van Es en J. van Marsbergen. J. de Jong en E. E. v. d. Wilk. J. Hoogenboom en M. Sprengers. Geboren: Teuntje, d. van W. Har- ting en P. Walraven. Hendrlkus Ja cobus, z. van J. van Diest en J. Seij- ner. Ewoud, z. v. P. van Luik en D. Kaptein. Overleden: Jan Jacob Reesse, 57 jaar. NOORDWIJK. De Bloemistwerklied en- Vereeniging vergaderde Vrij - dagavond in „Levenslust". Voor zitter Th van Dam. Na voorlezing der notulen besprak de voorzitter de wenschelijkheid om de niet-prijsverhooging tegen te gaan door van af Maandag gedurende 5 dagen slechts de helft der melk te gebruiken Allen stemden met dit voorstel in Omtrent het onderling hegraven was gebleken, dat de vrijwillige deel name onvoldoende was waarom werd voorgesteld deze verplichtend te stellen en ook jongelui er aan te doen deelnemen Aldus besloten. Te vens werd besloten tot het oprich ten eener coöperatieve broodbakke- Ingekomen was een schrijven (de schrijver bleef geheim) waarin de leden werden aangespoord samen te werken om ,,de ernstige kwestie" hier ter plaatse, va,n de haan te helpen Eenige lieeren voerden hierover het woord en raadden wijselijk in deze geen beslissing te nemen „Laat een ander de kastanjes uit 't vuur halen" zoo sprak men Niets meer aan de orde zijnde "werd de vergadering met een woord van dank voor de groote opkomst geslo ten Burgerl. Stand. Geboren: z van A. d. Niet en M- Hazenoot. d van N. v j,nk en J. H. Heemskerk, d van G. Hermans en J. Toebak. Ondertrouwd: |\Vl v. d. Schin kel en C v. Rooyen. E. de Groot en H G. P. Brunings. Getrouwd: N v. d. Ploeg en B B. Blom. Overleden: ASteen voorden 59 j Leven 1. aangeg. kind van het v uw gesl. van M. Vink en A. asdorp Levenl. aangeg. kind van het vrouw gesl. van D. v. d. Niet en C v. d. (Wiel. J. v. d Wiel, 67 jaar NOORDWIJKERHOUT. Geen frlsch bad. Terwijl de mest- sthipper E. v. d. B. een schuit beer aan het lossen was, had hij liet onge luk achterover in de schuit met beer te valleu. Hij wist zich zeiven er uit te redden en sprong meteen maar in het vaarwater, om zich zelf wat te reinigen. Gelukkig, dat hij dicht hij zijn huis was, hij kon zich dus spoedig vuu droge kleeren voorzien. Be Gemeenteraad. A.s. Dinsdag zal de Raad dezer gemeente in het open baar vergaderen te omstreeks 10 uur. VOOBHOUT. Laag. Bij den arbeider;C. de Gop de Gedempte sloot zijn hedennacht elf konijnen dood geslagen. Door wien en waarom is een raadsel. Bij een buurman is er een konijn ontvreemd- Met messen. Ze hadden al zoo lang samen gedaan, lief en leed saam gedeeld en nu gingen ze mekaar te lijf en oog wel met messen. De dokter kwam er aan te pas om de stukken weer aan te naaien. De vriendschap zal wel wat bekoeld zijn. Alcohol was in het Bpel. Wie het waren Jan de Wyker met zijn vriend Bader. Het waste weuSehen dat niemand zulke lui meer een aalmoes gaf, dan zouden zij wel op de gewone manier, nl. doorwerken, hun boterham moeteD verdiener?. De nieuwe trein. Ala bewijs dat de trein die 'a nachts te half twaalf hier stopt in een behoefte voorziet diene, dat zij nog niet een keer geatopt heeft zonder passagiers uit te laten. HALFWEG. Personalia Met ingang van 10 dezer is de heer J Nieuhuis, tijde lijk alhier, benoemd tot kommies 3e klasse, HAARLEMMERMEER. Het gezonken scheepje. Het ijzeren scheepje, dat gezonken is nabij Aals meer en waarvan wij in een vorig num mer reeds melding maakten is gisteren gelicht. Met een sleepboot is de schuit naar Halfweg gebracht. De lading is grooten-deels verloren gegaan. Men ver moedt dat de oorzaak van het zinken is geweest, het te diep laden van liet scheepje. Verwonding. Een zoon van den arbei der Deegenaars te Nieuw-Yennep had het ongeluk zich bij 't afhakken dei- bladeren van de bieten, ernstig in den hand te hakken. Hij heett zich direct onder geneeskundige behandeling moe ten stellen van Dr. van Dorsten en kan voorloopig zijne gewone werkzaamhe den niet blijven verrichten. Een misdadige poging. De Fran- sche „Patrie" deelt bijzonderheden me de over een schandelijke poging om een exprestrein van het Zuiden naar Parijs te doen verongelukken. Bijzon derheden, die het bladi verklaart ie kun nen mede deelen, niettegenstaande er alle mogelijke moeite is gedaan om de zaak geheim te houden. De trein, die te half tien het station Austerlitz te Parijs moest binnenkomen, had Choisy ie Roi bereikt, toen de machinist, zoo als op dat gedeelte van den weg gebrui kelijk is, de snelheid wenselile te ver minderen. Toen hij de remmen echter wilde gebruiken bleek hem tot zijn ont- zelting, dat deze niet meer werkten. De trein reed. met groote snelheid voort, de machinist liet voortdurend de stoom fluit werken en bij Chevaleret geko men, sloot hij den stoom af. In groote vaart reed de trein echter het station Austerlitz voorbij en eerst bij het sta tion St. Michel slaagde hij er in, den trein tot stilstand te brengen. Gelukkig was de weg vrij. Deze omstandigheid en de groole tegenwoordigheid van geest van den machinist voorkwamen een on geluk. Een onderzoek is ingesteld en het voorloopig resultaat hiervan is, dat vermoedelijk te Ambrois de remmen onklaar zijn gemaakt. Hier althans is een man gezien, die aan do Westing- house-rem bezig was. Do sociaal-democraten en de on lusten in Moabit. De „Vorwarts" heelt men weet het met verontwaardi ging ontkend, dat de sociaal-democra ten te Berlijn met de onlusten in Moa bit iets te maken hadden. Thans blijkt naar de Berlijnsche correspon dent van de „Köln. Zeitung" meldt dat van de 77 gearresteerde personen 40 behooren tot socialistische werklieden- vereenigingen cn van deze 40 weer 20 tot sociaal-democratische kiesvereeni- gingen. Deze sterke vertegenwoordiging van he', socialist! che element onder de verwekkers der straatschandalen geeft toch wel iets te denken! De Katholieke politieke actie in België. Het „Ilandeisbl. van Aritw." meldt, dat de Katholieken vol ijver met het politieke „werk" begonnen zijn. De politieke bedrijvigheid, zoo meldt het, uit zich langs de zijde onzer vrien den door de opvolgende vergaderingen onzer belangrijke vereenigingen. Reeds hebben dc familieraad, het bestuur der arrondissementsvereeniging en het bu reau van het Verbond van Katholieke Jonge Wachten belangrijke bijeenkom sten gehouden. Wat deze vergaderingen kenmerkt, is de eenparige wensch om in al de Ka tholieke rangen een sterke cn loyale tucht te doen hcerschen. Ten voorbeeldI Naar een bericht uit Rome aan de „Patriote" meldt, heeft de Paus met het oog op de lieer- schende duurte der levensmiddelen aan alle bezoldigde ambtenaren, in het Vu ticaan werkzaam, zooals aan de leden van de Zwitsersche garde en aan de gendarmerie, een verhooging van 25 percent van hun bezoldiging gegeven. Esperanto in het leger. Het in 1909 te Barcelona gehouden 5de Int. Esp. congres begint reeds vruchten te dragen. Uit het Spaansche blad „Corresponden- cia Mititar" van 11 Juli j.l. lezen wij dat in Madrid een Esp.-vereeniging onder militairen opgericht werd, met het doel, Esperanto onder de zee- en landmacht te progageeren, daar men overtuigd is, dat een Internationale hulptaal hel een- voudigsle middel is waardoor militairen van verschillende natiën zich met el kaar verstaanbaar kunnen maken. Zoo spoedig mogelijk deukt de vereeniging een militair Esp. tijdschrift uit te ge ven waarin ook buiterdandsche Esp. militairen hun bcvin i'ngen kunnen meededen of van aten kunnen wisselen. In Madv' traden reeds onmiddellijk 20 v i toe, terwijl zich ook de provincies cn uit het bui tenland nieuwe leden opgaven. Koning Alfonso, die zich zeer voor Esperan to interesseert en op bovengenoemd congres reeds eere-president was, be tuigde zijn ingenomenheid met de op richting der jonge vereeniging en aan vaardde ook nu wederom het eer-presi dium. Voor lidmaatschap en verdere informaties wendde men zich lot S-ro Salvador Mugica, infanteria ieutenanto Cenlro del Esercito. y de Ia Armada, Madrid. De muntquaestie in Limburg-. Het bestuur van den R.-K. Volks bond te Roermond heeft op een adres aan den minisiter van Financiën ten antwoord ontvangen, dat de cischen van handel en verkeer in de provin cie Limburg niet toelaten het in be taling geven in die provincie van munten althans van zilveren mun ten van het Duitsche Rijk te ver bieden, doeh dat de arbeiders steeds gerechtigd zijn, de uitbetaling van loon in Nederlandsch wettig betaal middel te eischen Het bestuur van den R.-K. Volks bond heeft opnieuw tot den minister van Financiën een adres gericht, waarin wordt gezegd: dat de Roermondsche Boter- en Eiermijn, welke hoofdzakelijk door Duitschers bezocht wordt, reeds eeni ge jaren alleen Nederlandsche mum als wettig betaalmiddel aanneemt terwijl deze handel zich steeds aan merkelijk uitbreidt; dat er voor land bouwers in de omstreken van Roer mond thans ernstig gestreefd wordt, ook voor de andere landbouwproduc ten, welke in groote hoeveelheden door Duitschers worden betrokken, alleen Nederlandsche munt als wet tig betaalmiddel te eischen; dat hieruit reeds blijkt, dat de han del de zilveren Duitsche munt ge makkelijk kan missen; dat bet be stuur reeds met eenige werkgevers- heeft onderhandeld over de uitbeta ling van loon in Nederlandsche munt, doch dat dezen met cijfers aantoon- den, welke schade zij hierdoor zou-j den hebben, zoolang zij zeiven niet door de wet werden beschermd, om Nederlandsche munt als wettig be taalmiddel te kunnen eischen, waar door de eisch der arbeiders practisch niet voor inwilliging vatbaar is. Zij wenden zich daarom nogmaals tot den minister met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat Limburg spoedig onder de wet op het muntwezen moge komen, waar door het Kon. besluit, waarhij Lim burg wordt uitgesloten, komt te ver vallen. drank zoo achteruit gegaan, idat bi zich thans vóór de 6e Kamer t Amsterdam, te verantwoorden hal wegens oplichting, terwijl de recht bank te Haarlem reeds een vonni van 1 jaar tegen hem heeft uit ge sproken wegens vaschheid in g-e souritten een vonnis, waartegel hp hooger beroep heeft aangetefl kend Het betreft hier den 27-jarigel boerenzoon J C. S. Zijn moedei heeft een welvarende boerderij f iVVeespercarspel Lang hield hij hei daar niet uit Hij begon voor zich' zelf een boerderijtje te Texel, doei hij ging failliet Daarop werd hl een zwerver en speculeerend op den goeden naam zijner moeder, pleegdi hij verschillende oplichterijen Of den 31 en Mei kwam hij bij den landt bouwer I Koole in de gemeente Uit: hoorn, waar hij voorgaf een paarl te hebben gekocht voor zijn moedsf voor de som van f280, een som waaraan hij f 40 tekort kwam, Daas de landbouwer geloof sloeg aan hel) vernaai, gaf hij hem de ontbrekende f 40 De beklaagde bekende de f40 F hebben ontvangen, doch ontkende, 'I valsche verhaal te hebben gedaan] 0CT c*ei1 brigadier te Haarlem had hij echter eene volledige beken tenis afgelegd- Het O, M., waargenomen door inT-i Del Cambo, wees er op, dat bekl reeds verscheidene oplichtingen had gepleegd en het feit waarvoor liij hier vervolgd wordt, slechts een greep is uit de vele feiten, door hem bedjeven Bekl. is een beroeps- oplichter geworden Daarom is het noodig „hem een gestrenge straf of| te leggen Eisch; ïyg jaar gevange nisstraf, .Uitspraak over 14 dagen Geen postpakketten naar Frankrijk- De directeur-generaal der posterijen I telegraphic brengt ter fc^nnis dat i«| verband met de jn Frankrijk voorko mende staking van spoorwegpersoneel, tot nadere mededeeling door de post kantoren geene postpakketten zullen worden aangenomen bestemd voof| Frankrijk, o£ voor landen naar welke de verzending over Frankrijk plaats vindt. De opliohtor uit do Meer. Hoewel uit een oppassende boe renfamilie komend, is hij door den BEVERWIJK, 14 Oct. Spinazie f0.40 —0.50 per kist; Postelein f 0.15—9.20 per mandje; Andijvie f 0.801.25 per 100 krop; Raapstelen f 0.80—1 per 100 bos; Zuring f 0.10 per mandje; Ra dijs f 34 per 100 bos; Koolrapen f-1 per 100 stuks; Wortelen 1 6 per 100 bos; Bieten 1—1.25 per 100 stuks; Spruitkooi f 1—1.25 per 100s tuks; Ra- menas 2—3 per 100 stuks; Kleiaard- appelen f 3, Zandaardappeln f 4—4.50 per H.L.Doppers f 12 per 100 pond; Snijboonen f 2.50—3, Heerenboonen f 0.50-0.60 per 1000; Roodekool 3 4, Wittekool f 45, Savoiekool 4— 5, Bloemkool f 2—11 per 100 stuks; Uien f 2 per 100 pond; Prei f 12—13 per 100 bos; Sla f 0.02—1.50 per 100 krop; Pieterseiiie 23, Selderij f 3— 4 per 100 bos; Appelen 2—4.50, Pe ren^ f 2.503 per mand; Aardbeien 15 per 100 mandjes. BREDA, 14 Oct. Bloemkool f 1.50— 7.50, Roodekool f 25.60, Savoie kool f 1.30-3.30; Wittekool f 2-3.50, Kap perkool f 3.30—5.40; Andijvie 0.25-r —0.60, Komkommers 8—10 p. 100 st. Spinazie 0.06—0.17, Princessebloo- nen f 0.230.43, Spruiten f 0.17-0-45 Knollen f 0.07—0.12 per mand; Wor telen 0.60—2; Roode biet f 1—1.50, Pril 3—6 per 100 bos; Salade per 100 krop 0.25—0.72; Tomaten f 0.12 0.28; Aardappelen 0.03i/2, Druiven f 0.42 per K.G.; Appelen f 0.32—0.52, Peren f 0.29-0.38. Uien f 0.20—0.25 p. 5 L. SCHIEDAM, 15 Oct. Moutwijn f 11.50. Jenever 15.50, Commissie f 10.75. Stemming kalm. Spoeling 1. Graan Spiritus f 16—16.25. Melasse Spiritus 14. Ruwe Spiritus f 8—8.12i/2. 82) Ovide wachtte hemzoodra de schel klonk opende hij de deur, bracht hem naar het zomerhuis en riep uit, zoodra zij opgesloten wa ren Ah! sapperloot, oude jongen, ge kunt ervan verzekerd zijn, dat ik u met ongeduld wachtte! (Waarom Omdat ik u veel te vertellen heb Spreek dan vlug Ik weet in Hat opzicht reeds evenveel als gij, zeide Joris Ga rand koel Dat is onmogelijk En toch is het waar Dan heeft uwe dochter u in gelicht J a Hoe kent zij dat meisje Die Lucie is eene der naaisters van hare modemaakster Aha! thans begrijp ik het be zoek van mijn nichtje aan het huis op de Bourbonkade.. Ik heb ons mannetje gevolgd en waaroi> ik trotsch mag zijn, ken ik den naam en de woonplaats van het juffertje, waarop hij verliefd is en dank zij de waarlijk wonderbaar lijke handigheid, die ik getoond heb Hebt gij haar daar ontmoet? Ik heb recht tegenover haar ge staan voor het huisje van de huis- bewaakster. Maar dan heeft zij u herkend Dat kunt ge nagaan! [Welk idee hebt gij toch van mij Ik had mij in het pak van een metsela,ar gestoken en ik verzeker u, dat men nooit een beter metselaar heeft ge zien Maar, wat ik zeggen wilde my !n lieve nichtje' zal een grappig gezicht getrokken hebben, toen zij haar aangebedene bij de modemaak ster vond.... Marie is in een toestand, die verschrikkelijk wanhopend is Drommels, zij werd daar ook aardig verrast! Welnu, geef haar den raad, zich kalm te houden Ik hoop wel, dat zij binen acht dagen niets meer van juffrouw Lucie te vreezen zal hebben.... Doch zeg eens, bfj wie werkt die juffrouw Lucie Bij juffrouw Augustine, eene groote en welbekende modemaakster. En die woont? Saint-Hou oré.straat, op den hoek van de Castiglionestraat Gaat zij eiken dag naar hare patrones Dat weet ik niet: Dat moet onderzocht worden Ik heiast mij daarmede... Laten wij ons thans met de ernstige zijde van' de zaak bezighouden. Als wij dat jonge meisje doen verdwijnen, zal hare geheele familie op stelten ge raken Lucie heeft geen familie Wees yan vaderszijde en moe derskant Het is een gevonden kind Bravo t... alles gaat goedDaar de politie niemand aehter zich zal voelen, om haar a,an te sporen, zal zij langzaam handelen.... Zij zal voor den vorm eenige nasporingen doen, maar niets vinden, want mijne voor zorgen zullen goed genomen wor den, en daarmede za>l alles zijn af- geloopen. Wat%aa,t gij doen? Dat is eene voorbarige vraag, mijn waarde neef.... Wat ik ga doen De duivel hale mij, als ik daaraan reeds denk! Ik zal eerst de dagelijksche gewoonten van het jonge meisje bestudeeren, zien te we ten te komen, hoe laat zij thuis komt, naar die gegevens zal ik mijn plan uitwerken. Hij legde toen zijne hand op den schouder yan Joris Gara(ud en ver volgde Stel vertrouwen in mijVoor- eerst ben ik geen ezel. Vervolgens geloof ik, dat dit zaakje mij veel genoegen zal verschaffen en wan neer men vermaak in iets heeft, ko men ook de ingevingen en krijgt men goede gedachten... Alleen.,;?; Hier zweeg hij cn krabde zich ach ter het oor, (Wat meent gij met dat alleen vroeg Jacob Garaud Ik denk zoo. dat het grapje een aardig sommetje zal kosten Wat komt dat er op a,an zei- de de industrieel met eene [beweging van onverschilligheid; Het geld is de ziell van den Oorloggij weet dit, zoo goed als ik.... Dm de zaken goed te kun nen doen. moet men door niets wor den tegengehouden? Ik heb u reeds aangeboden' te geven, wat gij noodig hebte., Maar gij hebt geweigerd.... De omstandigheden zijn thans veranderd. Hoeveel hebt gij noodig? Dat weet ik nog niet.... Wilt gij voorloopig twintig duizend francs hebben Goed, geef mij die! Misschien heb ik ze niet noodig en het kan ook zijn, dat ik meer verteren moet,. Ik zeg ,nog eens, dat ik niet op de kosten let, mits Lucien aan Marie verbonden wordt en Marie ge lukkig worde L. Geef voorloopig de twintig dui zend francs Indien ik te kort kom, weet ik, waar ik het geld krijgen kan.,..- Paul Ilarmant haalde zijne por tefeuille uit den zak. Hij1 hlaalde daaruit een palc bank briefjes' van tienduizend frank, nan» er twee uit en gaf die aan Soliveau, zeggende Ziedaar.. Dank uantwoordde O.vide, die haastig het geld wegstak. Dit zijn nu de oorlogskostenDat alles is in orde..maar wat zal het grapje mij opbrengen? Wat gij wilt.. Noem een ge tal.. ,- Ovide bezag zijn zöogenaamden neef met teederheid. cVoor het oogenblik wil ik niets, zeide hij vervolgens. Gij zijt te goed, om u niet te vertrouwen Wij zullen na het welslagen onder handelen, Zooals gij wilt! Wanneer zult gij beginnen? Morgen reeds? Gij weet, da.t Lucien Eabroue slechts een twintigtal dagen zal af wezig zijn Voor wij twintig dagen verder zijn, zal alles achter den rug .zijn, De twee misdadigers namen af scheid van elkaar, na nóg een half uur gesproken te hebben Paul Harmant ging .naar huis te- rug! Hij droeg het hoofd omhoog en was vroolijk gestemd Hij dacht in het geheel niet aan ide door hem bevolen en' betaalde misdaad Hij 'dacht slechts aan ééne zaak: Zijne dochter zou gelukkig .zijn; jWat ging hem het overige aan v ÏXXVI; Lucien en Lucie hadden een klei ne wandeling .gemaakt en waren naar de Bourbonkade teruggekeerd. Zij schenen niet meer te denken aan hetgeen er eenigen tijd te vo ren in de kamer was voorgevallen, Vroolijk pratende, hield het jonge meisje zich bezig met het klaarma ken Aan het middagmaal, terwijl Lu cien haar daarbij menigen kleinen dienst bewees Het had juist half zeven gesla gen, toen Lucie met vroolijke stem en lachend gelaat zeide: Mijnheer mijn verloofde, aan tafel Moeder Lison sohijnt niet te komen,... merkte Lucien op..i: Neen en dat verwondert mij een weinig. Ik vrees, dat hare patrones weder erger is. Die zin was nauwelijks uitgespro ken, toen een zacht tikje op de ka merdeur werd gehoord. Binnenriep Lucie. De deur ging open en moeder Li son, of beter gezegd Jeanne For tier, trad binnen Lucien stak haar de hand toe Goeden avond, waarde juf frouwzeide hij. Wü spraken over u. Lucie ging haar omhelzen. i/urclt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 6