BUITENLAND. NIEUWS UIT OEN OMTREK Staten-Generaal. r OVERZICHT. tegen; de kerk. Het anarchistisch complot in Frankrijk. IJit de „Reichspost", het groot© O osten rij ksche katholieke blad, deelt het „Centrum' een helsch plan me de, te,gen de Katholieke Kerk ont worpen. Zij die wanen, dat het schip van Petrus overgeleverd is aan de dob berende baren dezer wisselvallige wereld dn niet zien hoe het naar Boven met een onverbrekelijken bancl wordt vastgehouden, meenen steeds, dat er nu nog maar één stoot noodig is om het voorgoed tc doen zinken, en maken zich telkens weer op om dien stoot toe te bren gen. Helaas, da,t van zulke aanvallen, die de Kerk zelve ongedeerd laten, gelijk zij er nooit onder is bezwe ken, altijd weer eenigc kleingeloo- yigen slachtoffers worden en daar om is het onze plicht, op de hoede tc zijn. Het is een plan van grooten om vang, dat nu wordt opgezet en waar van het gxoote katholieke öosten- rijksehe dagblad de „Reichspost" eenigc bijzonderheden mededeelt. Over geheel Europa zal worden gesticht een Grde voor ethiek en cultuur, die aan de menschen „een volledige vervanging zal verschaf fen voor hetgeen die traditioneele godsdiensten, speciaal het .Christen dom bieden." Een vertrouwelijke circulaire, in handen van het IWieener blad geko men, zegt', dat de Orde reeds in de meeste landen vrienden en in vloed verkregen heeft en dat zij in verbinding staat met den inter nationalen bond voor raitioneele op voeding, maar op het reeds aanwe zige moet worden voortgebouwd en daarom verzoekt men zich aan te sluiten. Vooral zal tot „het gelukken van het edele plan" worden bijgedragen door waardevolle bijdragen van de korypheeën der Duitsche letterkun de. Reeds wordt een geschrift aanbe volen en wel over.V de Ferrer-zaak. Er zal een fonds worden gesticht en een internationaal corresponden tie-bureau!.. Als medewerkers worden genoemd de bekende Zurieher materialist prof. Forel, de Parijsche hooglceraar Breda en prof. Drews. Deze laatste heeft de laatste maanden roem opgehaald door re devoeringen tegen .Christus te hou den! Aan het slot van de circulaire wordt de quaestie besproken of men zich een ritueel .aanschaffen zal, een ernstig ritueel en gevraagd om ad vies daaromtrent. Vooral den kun stenaars onder de vrienden en den vrijmetselaars wordt verzocht .om medewerking en mededeeling van er varingen. Men kan echter nu reeds iets leveren. „(Wjj zijn bereid voor be grafenissen en andere plechtige ge legenheden, op verlangen redenaars te verschaffen voor vrijdenkers en voor hen, wien geestelijken hun bij stand weigeren." .Tegelijk met deze circulaire is een oproep verschenen aan onderwijzers, opvoedsters enz,. ...j Er zit methode in en daarom, zegt de Reichspost"- terecht, .moet men de onderneming niet gering schatten. De ministerieele crisis in TUR KIJE, waarvan we deze week mel ding maakten en, die in haar aan leiding iets van ernstiger dingen deed vermoeden, is op weg naar haar oplossing. ,Van verschillende zijden worden onderhandelingen aangeknoopt, om het gevaar te bezweren, dat nu juist met de voorbereidingen voor de lee ning het Ottomaansche rijk zeer on gelegen zou komen. Aan beide kanten wordt iets toe gegeven Sjefket Pasj a evenwel blijft hardnekkig op het standpunt van de financieele autonomie va» zijn departement staanMen zal nu een oplossing .trachten te verkrijgen, door het ministerie va» O.orlog met behoud van eenige vrijheid van be weging te stellen onder de controle van de rekenkamer! 'n Radicaal middel inderdaad! De ministerraad, die over de kwes tie gehouden werd, duurde vrij lang. Toen de zitting geëindigd was, werd aan de pers medegedeeld, dat het gevaar voor een crisis bezwroren was Men verwacht echter, dat in de Kamer het conflict weer ter sprake zal worden gebracht, en dan hooren we nog wel wat, vooral omdat de verhouding tot Griekenland óók zeer gespannen is- Volgens de „Times" neemt de Turksche regeering .ten opzichte van het Grieksche kabinet-Venizelos geen vijandige, maar- een afwachten de houding aan Turkije zal in geen geval tegen de benoeming van Ve- nizelos protest aanteekenen, zegt dit blad, maar daarmee is gelieel niet overeenkomstig het door ons gemelde besluit va» den Turkselien minister raad. om aan den Turksehen gezant te Athene een onbepaald verlof te yerleenen Daar de Turksche gezant reeds se dert twee maanden niet te Athena geweest is, draagt dit besluit der (Turksche regeering een zuiver de monstratief karakter. De jong-Turksohe pers blijft óók haar campagne tegen de Grieken voortzette»; Sommige bladen eischen een volkomen breuk der di plomatieke betrekkingen en raden de regeering .aan, alle Grieken uit Turkije te verbannen. Het gerucht gaat, dait, met goed keuring .dei' Turksche regeering, in de nabijheid der Grieksche grenzen zich Turksche henden vormen, die bereid zijn op het eerste toeken Griekenland binnen te vallen» Tijdens de spoorwegstaking deel de de Fransche regeering mede een anarchistisch complot ontdekt te hebben, dat speciaa.1 belast was met aanslagen op personen op de spoor- cn telegraaflijnen Dat er werke lijk zoo'n samenzwering bestaat, blijkt thans uit de bijzonderheden, welke de „Dépêche de Lyon" daar omtrent mededeelt; In de eerste plaats zegt liet blad, dat de regeering niet tijdens de stu king op liet spoor is gekomen van dit misdadigers-eomité, maar dat het reeds zes maanden geleden door een detective van de „anarchisten-briga de" ontdekt werd Toen werden ook tal van documenten in beslag ge nomen, waardoor de regeering op de hoogte kwam van de geweldenaars- plannen der anarchisten De organisatie va» dit afschuwe lijk anarchisten-werk berustte bij een centraal-eomité en was yerdeeld in plaatselijke comité's Uit de documenten door den de tective in beslag .genomen bleek dui delijk, dat men meermalen over een revolutie onderhandeld, ja in theo rie een omwenteling had voorbereid Een comité van openbare veiligheid zou in het beslissende oogenblik, waarop de revolutie uitbrak, inge steld worden Dit zou in de eer ste dagen van den opstand een ab solute macht bezitten De beweging moest samenvallen met een algem.ee- ne staking, zooais b v, een spoorweg^ staking. De gevonden papieren bevatten ook namen van en de plaatsen waar men soldaten kon vinden, die zich bij de revolutionaire beweging zou den aansluiten, die den anarchisten een laffe en schandelijke hulp zou den bieden. Verder waren de punten aangegeven, waar met hommen en de gevaarlijkste helsehe machines moest „gewerkt" worden. Het blad bevestigt verder 't ge rucht, dat op verschillende plaatsen in Frankrijk huizen zijn waar de anarchisten „arsenalen" van revol vers, kogels en bommen hebben» De helsehe machines worden gemaakt door personen, die men' heelemaal niet voor anarchisten zou aanzien en dikwijls hooge betrekkingen be- kleeden Van tijd tot tijd ontdekt de politie zoo'n anarchist-iseh-arse naal", maar dergelijke worden ge heim gehouden om het publiek niet beangst te maken, zegt het blad. Dat .dit alles werkelijk ernst is blijkt verder ook uit bet streng op treden der Parijsche politie Bijna dagelijks doet zij invallen bij anar chisten; gisteren nog .werd bij 21 van deze geweldenaars huiszoeking gedaan» Verscheidene kopstukken werden in hechtenis genomen (Wij hopen dat dergelijke maatre gelen niet te laat komen om doel treffend te zijn! Cholera aau boord van een schip. Volgens tie Argenlijnsdie dagbladen kwamen aan hoorei van de pakketboot „Aragauyat", die van Southampton te fik» de Janeiro aankwam, en zich op 't oogenblik in quarantaine bevindt, ge durende de reis onder de emigranten een groot aantal gevallen van cholera voor. Die brave socialisten! Verleden jaar is van der Velde, socialistisch Belgisch Kamerlid, naar dear Congo ge weest, en heeft hij een boek geschre ven over zijne reis. Dat boek is ecnigen ftijd geleden in banden gevallen van Mgr. Angouard, missie-bisschop van Brazzaville, in Franseh-Congo, reclil over Léopoldville gelegen. Mgr. Angouard heelt gelezen, wat de hees- van der Velde geschreven heelt over- Brazzaville en zegt daarover: „Het schijnt, dat de heer van der- Velde zijnen bril niet heeft opgezet. Hij heeft onze scholen gezien en onze 120 leerlingen, van welke hij geen enke len heelt ondervraagd. „Vervolgens heeft hij de wereldlijke school bezochl, in welke geen enkele leerling is. „En hij besluitdat het wereld lijke onderwijs veel beter is dan 't on derwijs der missie! „Prachtig, niet waar!'" Droevig einde. De moordenaar van keizerin Elisabeth van Oostenrijk, Lu- cheni, beeft zich in zijn gevangeniscel le Genève door ophanging verdaan. Het Fransche ministerie. Het schijnt, dat er een partieele minister crisis in Frankrijk komen zal. Als men de Radical gelooven mag is het zeker, dat Vrviari Briand verlaten zal „wiens straffe houding tegenover de spoorweg mannen hij niet billijken kan." Viviani zou dan zijn plaats onder de socialisten der uiterste linkerzijde weer in gaan nemen. Men zal af dienen te wachten, wat hier van aan is. Ongewijzigd zal het kabinet echter niet voor de nieuwe Kanier verschijnen, want men weet dat Ruau, de minister van landbouw, om gezondheidsredenen ontslag gevraagd heelt. ALs zijnt opvolger wordt reeds Dupuy genoemd, die zijn handels-por tefeuille gaarne voor die van landbouw zou verruilen. De minister van kolo niën zou gaarne zijn departement voor dat van Dupuy, verlaten, waarvoor ook Ivlotz en Sarraut onder-staatssecretaris sen aan oorlog genoemd worden. Stranding van Wellnians ballon. Volgens een telegram te New-York ont vangen van de Zweed-sch© stoomboot „Heilig Olaf", is de ballon 5,America" ten zuiden van Sable Island, aan de zuid-westpunt van Nieuw-Schotland ge strand. De ballon is geheel vernield. Spoorwegstaking in Egypte. De Egyptische spoorwegstaking is niet meer dan een slecht georganiseerd relletje ge weest. Een vierduizend tal arbeiders van de werkplaatsen te Bulah, ontevreden over de loonen en het geldende boete stelsel, staakten Dinsdagmorgen, hielden een trein van Kaïro naar Opper-Egyp- te aan. bombardeerden dien met stee- nen, zonder echter de reizigers te trof fen en koelden daarna hun woede aan eenige hoofdambtenaren, die voor hen op de vlucht moesten gaan. Een be reden politiemacht joeg den oproeri- gen troep uiteen, een afdeeling soldaten bezette de werkplaatsen en bewaakte het emplacement, en toen werd de sta king opgeheven. De dienst ondervond maar weinig stoornis, daar geen enke le machinist zich bij de beweging aan stook In Frankrijk na <lc staking. Het bestuur van de vereeniging van spoor wegbeambten te Toulouse heeft in een oproep heftig geprotesteerd tegen het besluit van het stakingscomité te Parijs tot hervatting van den arbeid en tevens verklaard, dat liet zich door het ge pleegde verraad niet zal laten, ontmoe digen. Toulouse is trouwens niet de eenige plaats, waar de arbeiders zich niet sto ren aan het bevel van hel stakingsco- mité. Te Narboiuie heeft geen der sla- kers den dienst hervat en het plaatselijk bestuur heeft bekend gemaakt, dat er eerst een einde aan de staking zal ko men, wanneer de maatschappijen alle eischen der spoorwegbeambten zullen hebben ingewilligd en al de stakers in dienst hersteld zijn. Ook tc Bordeaux hebben de machi nisten en stokers, ten getale van 550, besloten te blijven staken, totdat de ontslagen arbeiders weder aangenomen zullen zijn. De berichten over sabotage houden óók aan; hier zijn het pogingen oni treinen te doen ontsporen, daar zijn te legraafdraden doorgesneden, en elders zijn de sein to-es tellen beschadigd. Thans wordt ook een aanval op een officier van de bewakimgstro-epen gemeld, die door een revolverkogel in de hartstreek gevaarlijk gewond is. De ziekte der Russische Keizerin. De Czarina, verneemt het Berliner Ta- geblaft uit Fri-edherg, lijdt aan neuras thenia spinalis (zenuwzwakte van het ruggem-erg), dat steeds met zickelijken angst gepaard gaat. Deze spinale neu rasthenia openbaart zich bij de Czarina in aanvallen van heftige pijn in den rug en in de wervelkolom, die bij zach te» dank onmiddellijk veel erger wordt, zoodat dc druk van de kleeren ondra gelijk en hel leunen niet den rug dik wijls onmogelijk is. Verdere verschijn selen zijn loomheid en pijnlijkheid- va» de ledematen, matheid en neergedrukt heid, spoedige vermoeidheid bij hef lóó- pen, koude handen en voelen, beven en spiertrekking-esi, zgn. doode handenen voeten, kriebel in het bloed en groole gevoeligheid voor het weer, nerveuze hartzwakte met aanvallen van heftig© hartkloppingen, pijnigende onrust, een gevoel van diruk in de. hartstreek en een weinig bloedarmoede en vermage- ring. Een schrikkelijke kwalen lijst, als 't waar is 1 Z. K. B". Prins Hendrik, Z. K. H. de Prins had na terugkeer van zijn bezoek aan het Belgische Hof, gisterochtend een onderhoud met danMinisterv.Buitenlandsche Zaken in diens kabinet aan het departement- Z. K. H. heelt verder de vergadering gepresideerd van de Nederl. Land bouwvereeniging in den Haag. Na afloop daarvan is Z. K. H. per Holh spoor naar HetLoo teruggekeerd. Z. K. H. Prins Hendrik en Zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare zijn gisteravond te 8 u. 40 min. aan het station Apeldoorn aangeko men. In een gesloten rytaig met twee schimmels werd naar het Paleis ge reden. Woningen Commissarissen der Koningin. De „N. Ct." meldt, dat bij de Re geering het voornemen bestaat de woningen van de commissarissen der Koningin in de verschillende provin ciën voor het Rijk over te nemen. De voorbereidende stappen daartoe rijn reeds gedaan. Eerste Kamer. Het plan bestaat om, wanneer de regeeringsantwoorden zullen zijn in gekomen, de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot afdoe ning van de nog aanhangige ontwer pen, op te roepen tegen Woensdag avond 2 November a.s. Kamerverkiezing te Kindhoven. Bij jde gisteren in het district Eind hoven gehouden stemming vooreen lid vandeTweedeKamer,terver\u ijgvao de vacature-Van den Heuvel, is geko zen mr. J. van Best, (R. K.) te Eind hoven, met 4860 stemmen. Op den heer H. Spiekman (S. D. A. P.), te Rotterdam, waren 447 stemmen uit gebracht. Kapitein Christoffel eervol ontslagen. Aan den kapitein der infanterie H. Christoffel is op zijn verzoek eervol ontslag uit deu militairen dienst verleend. A. W,K easing. Naar aan de „N. Ct." wordt mede gedeeld, is haar bericht, ook door ons c vergenomen, dat de heer A. W. Rsssing, eervol ontslagen directeur der G. E. W. te Amsterdam, in dienst der Allg. Elektr. Ges. zon ziju getreden en door deze maatschappij zou worden belast met een barer groote centrales in Duitschland, uit de lucht gegrepen. De oud-burgemeester van Egmond- aan-Zee. Men meldt uit Alkmaar De onlangs wegens valechheid in geschrifte ontslagen burgemeester van Egmond aan Zee P. P. is heden avond te Alkmaar in arrest gesteld onder verdenking zich gelden van eertijds gehouden tolverpachting, die hem niet toekwamen, te hebben toe geëigend. Wel wat bedenkelijk- Tot directeur van het fanfarecorps der S. D. A. P. te Niedorp is benosmd de heer J. Horst, onderwijzer aan de rpenbare school te Zijdewind, een school met geen andere dan Katho lieke kinderen. Parochiaal behoort Zijdewind tot Het Veld, waar men een R. K. Kiesvereeniging heeft, een fonge Garde, enz. enz. Indien daar nu een R K. Parochiale school wordt opgericht en de openbare loopt ledig, boe komt dat dan zoo vraagt „De Tijd" terecht I Het Rijksmuseum. Het „N. v. d. Di' schrijft: „Een "kleine stap, maar... in de ver keerde richting. Volgens een nieuw ministerieel besluit zal het Rijksmuseum, met 1 November te beginnen, des Zondags geopend wor den om één uur. (Tot dusver was de tijd van openstelling halféén). In het nu weer ingetreden seizoen van 1 October tot 15 November wordt het museum gestoten te 4 uur, van 16 November tot 15 Februari reeds te 3 uur. In de nu volgende maanden wordt de reeds korte tijd, waarop het museum des Zondags is geopend; vroeger 21/2 uur, nu slechts 2 uur. Doch ook die twee enkele uren worden dan velen bezoekers, die in de weck geen gele genheid hebben naar het museum te gaan, niet ten volle toebedeeld, want bij hel naderen van het sluitingsuur en zelfs een kwartier tevoren, begint reeds de groole uitdrijving onder den drang van de suppoosten die naar huis wil len. En hoCvcien hebben door-de-wcck ge legenheid, tusschen hun werkuren in het museum te bezoeken'? En wat voor genot of studie schiet er voor de en kele Zondagsuren voor, als het Rijks museum somtijds een asyl voor lanter fanters of een kinderspeelplaats gelijkt? Zoo wordt dat prachtige instituut voor volksopvoeding in. schoonheidszin, schijnbaar algemeeat toegankelijk, feite lijk een gesloten gebouw voor de mees ten. Er is maar één middel: openstelling van de musea Zondagochlends. De be zwaren daartegen zijn niet overwegend. Thans zij.n Zondags de kroegen open, de musea dicht." De -ver-wisselde ©lty-l>ag. Men zal zich herinneren, hoe de procuratie houder der houtkoopersfirma Pont k Versteeg): te Zaandam, onlangs tot de onaangename ontdekking kwam, dat zijn city-bag, waarin zich een portefeuille, inhoudende ongeveer 1000 aan bankbiljetten, bevond, naar hij vermoedde, tijdens een bezoek aan een koffiehuis in de Kalverstraat te Amsterdam, verwisseld was voor een city-hag, die er uiterlijk precies het zelfde uitzag, doelr niets dan waarde loos papier bevatte. De portefeuille werd eenige dagen later te Haarlem teruggevonden. Thans is de politie er iu geslaagd, ook de ontvreemde citybag op te spo ren .Zij vond deze, in kranten gewik keld, verstopt achter het closet in het privaat van het eafé De Nieuwe Groote Slok in de Amstelstraat te Amsterdam. De citybag was kapot gesneden, blijkbaar om den inhoud er uit tc ha len. Bij het onderzoek is nog duidelij ker gebleken, dat men hier te doen heeft met een sluw beraamden dief stal. De citybag toeh, welke moest dienen om die van den bestolene te vervangen, heeft de dief blijkbaar naar 't model van zijn dubbelganger laten vervaardigen. De gestolen city bag toch had ook een tasehje op zij de aan den buitenkant. Dit tasehje had de eigenaar er speciaal op laten vasthechten, want citybags met deze eigenaardigheid zijn niet in den han del. De dief moet dus hetzelfde heb ben laten doen. Graal «do la Ramée. Graaf de la Ramée, die zich wegens oplichting al hier in v-crzekeixlo bewaring bevond, is gisteren door ambtenaren van de Ne- dxsrlandsehe Justitie naar Emmerik overgebracht, 0111 aldaar door de Duit sche justitie te worden overgenomen. Flinke kerels. Drie Hagenaars, die in den afgcloopen nacht bij een boer onder Wateringen inbraken, werden door deo boer eii zijn knecht gegrepen, na oen worsteling overmeesterd en ge bonden en toen aan de politie over geleverd. Watergebrek. -Te Hoeren veen heerseht gebrek aan regenwater, de meeste bakken zijn ledig. De groote regenbak van hét Paleis vftn Justitie, die hi dagen, van watemood velen van water voorziet, is ook al ledig. Op dc Friiesche klei, waar men geen putwater heeft, is dat gebrek nog groot-er. De kleigrond is daar door die droogte zóó hard, dat hij scheurt evenals in den zo mer. Het rooien der wortelen is haast niet mogelijk. De Burgemeester van Blarieuin. Do heeir Hosamg, burgemeester van Bla- ricum is verleden week bij den commis saris der Koningin in Noord-Holland ontboden, om zich te verantwoorden. Do heer Ho sang heeft daaraan gevolg gegeven. Voor zijn gezin gered. De fabrieks baas te Enschede, die de _pndicr, zijn beheer zjjnde spaargelden ZjJTiff mede arbeiders verduisterde en daarom naar Almelo werd overgebracht, is weder op vrije voeten gesteld, daar de firma Tat- tersall «1 Hoklsworth, bij wie hij werk zaam is, het bedrag heelt gestort. De man, e-en overigens flink arbeider, blijft in den dienst der firma en kan langza merhand de som weer aanzuiveren. Het gezin van zeven personen kan nu voor veidero gevolgen blijven gespaard. Treurige vergissingen. Gemeld werd dat de Haagsche politie opsporing verzocht van den 23-jarig-en boekhou der van H., wonende to Delft en in dienst van dc Ihma Van B. in Den Haag. Het heette, dat hij in het bezit was van 2 bankbiljetten van 100 gul den en 2 van 25. Deze zaak berust os-li lev, zoo meldt de Dclftsehc Ct. op een treurige vergis sing. Venxkucht van verduistering werd H. Maandagavond gearresteerd, doch, nadat de directeur der zaak het vermis te geld op" het kantoor had teruggevon den, wed-er op vrije, voeten gesteld. Treurige tijding. Bij de familie te Vlaardiugen is de tijding ontvan gen, dat J. van E ijsden, aan boord van Hr. Ms. „De Ru ij ter", op de ree- de van Melbourne is verdronken. Vergiftiging door paddestoelen. In de Levende Natuur wordt, naar aan leiding vair liet treurige vergiftigings- geval door paddestoelen in den Haag de volgende raad gegeven „Uit deze ramp ziet men weer. hoe gevaarlijk het is, wanneer onkundigen paddenstoelen zoeken met het doel, die te eten, hoe het vertrouwen op den zilveren lepel weder oorzaak is van het onheil .want had dit vertrouwen niet bestaan, dan zouden de zwammen voor het toebereiden zeker nog eens zorgvuldig zijn nagezien. Zegt het voort: Eet geen zwammen, waarvan gij de botanische kenmerken niet goed kent. Snijd ze nimmer bij den grond of, maar draai of graaf ze er uit, opdat de uitvormige door een zak of vollen omgeven voet u kan waar schuwen voor gevaar. Paddenstoelen met een zak om liet dikke einde van dén steel, ook al zijn de plaatjes niet wjt. (Volvaa'ia), zijn gevaarlijk. Laat de zwammen, waarvan de hoed kleiner is dan een gulden, staan, want ook onder de eetbare soorten komen er voor, waarvan de plaatjes in zoo jeugdigen toestand bijna wit zijn. Vertrouw niet op middeltjes als het medekoken van zilveren voorwerpen of uien; het aanslaan of brain worden wil alleen zeggen, dat de zwammen niet frisch meer zijn. Zij, die niet aan mycologie of de stu die dei' zwammen doen, moeten nooit paddenstoelen eten, waarvan de plaat jes, die tegen de onderzijde van den hoed staan, wit zijn." TWEEDE KAMER. De Kamer is gisteren begonnen aan de wetsontwerpen tot beperking van Zondagsarbckl en nachtarbeid in brood- bakkerijen (Bakkerswet) en tol instel ling van bakkersrad-en. De veelbespro kene! Dc lieer Van Idsin.ga opende de alge- nic-ene beraadslaging met de verklaring dal liij tegen een dor ontwerpen zal stemmen en het andere geamendeerd wil zien! Kort en krachtig! Hij is tegen de kunstmatige bevoor- de-eling van een bepaalde groep uit het bakkersbedrijf ,waar deze het gevolg kan zijn van de exceptioneel© regeling der Bakkerswet, die op ruwe wijze in grijpt in het bedrijf. Het beginsel der Bakkerswet acht hij in strijd met de persoonlijke vrijheid. En tegen het tweede ontwerp richt spr. het verwijt, dat het aan organen van persoonlijk belanghebbenden wil belasten met de zorg voor het publieke belang, wat de taak behoort te zijn van de publieke gemeenschap. De Bak- kersraden zijn ongeschikte bestuursor ganen, als adviseer ende colleges zouden ze toelaatbaar zijn. De heer De Beaufort was wel voor afschaffing van nachtarbeid, doch spr. waarschuwde voor eenzijdige beschou wing der actie. Met het brood hangen vele belangen samen en als men dat voedingsmiddel schaadt dooi- het groot bedrijf te belemmeren, schaadt men te vens alle factoren, als hoedanigeihd en prijs van :t brood en de betere arbeids voorwaarden in die industrie. De bezwaren van den heer Van Id- singa tegen de Bakkersraden deelde de ze spreker temeer omdat onze Grond wet de inrichting van allerlei colleges niet gewild heeft. Bovendien zullen die raden kostbaar zij» e» strijd breng-eai tusschen het groot- en het klein-bedrijf, met hun tegengestelde belangen. Wijizigiing van het onhverp vond de heer de Beaufort noodig, doch d)e Bak kersrad-en wilde hij in het geheel niet. De heer Seliaper vond beperking van den arbeidsduur onmisbaar in deze weit; het is daartoe oiuioodig le wachten op de Bakkersraden. Over hetgeen wèl in de ontwerpen staat, was hij niet ontevreden. De Bak- kersraden wil de socialistische fractie wel opruimen, m-aar bet afschaffen van den nachtarbeid en Zondagsarbeid1 heeft den vollen, steun van spr. en zijn vvieai- dan. De heer Schaper behield zich" voorts zijn stem voor over het gisteren mede gedeelde amendement-Borgesius, doch wilde in ieder geval 8-urigen werkdag daarin opgenomen. De heer Snoeek Henkemans ontwik kelde daarna drie bezwaren tegen dc wet), n.l. het verbod van arbeid, het niet letten op de .veelvormigheid van het bedrijf en ten slotte de dwingende bepalingen die d-oodend zijn voor ener gie en ondernemingsgeest. De heer Passtoors verdedigde met Warmte he t on twerp. De li-eer Passtoors wees o.m. óók op het beweerde duurder-worden va» het broodwaarbij hij weersprak, dat de meerdere duurte van het brood onder cijfers zou kunnen gebracht wonden; de prijs van het brood hangt daarvóór va» te veel andere omstandigheden afc zooals ook bleek in 1905, toen tijdedi de Kamerverkiezingen van Links alge meen werd verteld, dat de voorgestelde tariefsherziening het brood duur zou doen worden en drie dagen na d-en val van het Ministerie-Kuypcr het brood... 3 cf. per kilo duurder werd! Belangrijk in de rede van den heer Passtoors was zijn krachtig verzet te gen het voornemen om tc trachten voor het grootbedrijf nachtarbeid mogelijk to maken door invoering van het drie- ploegenstelsel. De afgevaardigde zag daarin de» dood van het kleinbedrijf. En daar hij het juist zoo mooi vindt dat de voorgestelde bepalingen het den burgerpatroon mogelijk zullen maken ook een fatsoenlijk stuk brood te ver dienen, raadde hij den Minister aan om, indien het amendement der Unie-Libe- I raten, hetwelk invoering van het dried I ploegenstelsel voor het grootbedrijf be oogt, mocht worden aangenomen, het wetsontwerp maar liever in te trekken. BEVERWIJK. Kennemerland. Dc Coöp. Tuindersvereenigiug „Kcn- nemeriand' hieid eergisterenavond een drukbezochte ledenvergadering te Nooxddorp. Wij ontleeuen aan de „S. E." hier omtrent liet volgende verslag: Bij monde van den heer L. PiravanO werd verslag uitgebracht over den han del in 't afgeioopen seizoen. Deze gaf de verrassende medcdeeling, dat inzake den aard-beienhaudel. nadat eerst 14, daarop 3, nu nogmaals een 1/2 c«nt ©P. elke kilo zou uitgekeerd worden. Was dit reeds een meevallertje, nog meer meende de voorzitter, was er re d-en tot verheugenis over de wijze, waarop dit jaar de zaken waren ge voerd en beheerd en hoe uit een wan ordelijke, met schuld beladen zaak die Vereeniging dit jaar als het ware her boren en geheel schuldvrij daaruit 10 voorschijn was gekomen. Was dit ©enerzijds te danken aan de trouwe plichtsbetrachting der be stuurders, ni-et hel minst toeli zeker ook aan den dit jaar opgetreden cor respondent-boekhouder, den lieer Klomp, die zich zoo aan de zaak ge geven -en gewijd had, dat „Kennemor- land" nu aiiecu niet sterk stond, maar ook een belangrijke toekomst in >dit to gemoet zien. Het bestuur meende daar om die waai'd-eering niet alleen bij woorden van sympathie en dank aan dezen le mogen laten, maar ook een stoffelijk blijk van waardeer ing te moe ten aanbied-eri. Onder applaus -tond dc vergadering een belangrijk bedrag toe, terwijl ook hoeren commissarissen en werklieden een douceurtje wc; toe gedacht. Nadat de heer Klomp met een etiket woord dank hiervoor had gebracht, do leden had gewezen wat door samen werking ka» verkregen worden en welk een gezond lichaam „Kenncm-erlsnui' moet zijn, dat roet zulke treurige er varingen, zoo is blijven staan, welke nieuwe wegen tot nog gr00ter brie) moeten behandeld, deed de voorzütet meelede el ing over den boouenhandel Was de toestand, waar liet buitenland dit jaar niet trok, voor alle tuinders treurig, voor „KennemerLand', die dit jaar en nog wel te laat, dezen handel voor hot eerst begon, kwamen daarbij nog de moeilijkheden van afvoerkana len te moeten zoeken bij overvioedigen aanvoer' en niet de medewerking te bezitten van alle leden, daar er velen „de kat nog eens uit den boom wilden zien-." Toch heeft bet bestuur zich et door weten te slaan en kon aan de leveranciers een prijs uitgekeerd wor den, in doorsnee "hooger da» die oR de markt. Het bestuur vertrouwde da» ook. dat nu dit jaar, aile reden tot wantrouwen, was verdwenen,' het volgend jaar ieder lid zou leveren. Wij vernamen, dan ook reeds, dat verschillende groote tuinders dit jaar niet meer persoonlijk met de fabrieken zullen afsluiten. Dat „Kennem-erland" een aardig som metje dit jaar heeft omgezet, mag zeker wel blijken, dat alleen aan aardbeien dit jaar een f90.000 is verhandeld. Landweer. Den 24 en 25 November a.s. zal door den Landweerdistricts-com- mandant in de openbare lagere school alhier, het onderzoek worde» gehouden over de verlofgangers dor landweer wo nende in de gemeenten Beverwijk, Cas- tricum, Heemskerk, Uitgeest en Wijk aan Zee on Duin. Personalia De lieer Slotboom alhier slaagde gisteren voor het exa men Rijksontvanger; LISoE. Koeiengevecht Gisterenmid dag geraakte een tweetal koeien van den veehouder van der Spek iu do Lisserbroek, zoodanig aan liet vech ten, dat het voorbeen van een der koeien vast raakte tusschen de hoorn van de andere Beide heeste» ge raakten voor den grond en ten slotte in do sloot, waarin zij beiden beslist zouden zijn verdronken als in do nabijheid zijnde werklieden, gec" 1 hulp hadden geboden Ze zaten zoo vast in elkaar dat do hoorn afge zaagd moest worden om ze v.a» elkaar te scheiden Toen do koeie© uit dé sloot waren getrokken bleöK het, dat de koe die mot het voorbee» in dc knel bad gezeten nog al gel'" d-en had;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2