Na misdaad, vergelding. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Uit Portugal. a? pa verhalen, di° tf® zöo langza merhand in briefvorm, loskomen over Öe goede manieren der nieuwbakken republikeinen, zijn werkelijk merk- ^Pe<^Sfomento,; te Süurijn, ftwfSb Rit Lamabon een verbaal ontvangen Over de wandaden door de republi keinen gepleegd aan de gebouwen en onderwijsinrichtingen van de pa ters SelejEianen te Iassabon< Bij bet door Seleziainen besrtuur- öe JoeepliB-college, zoo schrijft het blad, bevindt zioh de Koninklijke •cademie van wetenschappen, waar een enthnografiache verzameling wordt bewaard, die door de geleer de» als een der belangrijkste van do gaheele wereld wordt beschouwd,. Koning „Carlos had haar verrijkt met vele geschenken en talrijke yoor- iwerpen, vooral over de ethnografie van Lwsitaniai Bij toeval is het gebouw gered van den revolutionairen storm, De aanvallers hadden het gebouw al omsingeld, de emblemen van het huis van Valois vernield en de oude poorten in brand gestoken Het vuur doofde vanzelf uit en dus werd een der belangrijkste bibliotheken van de stad gered. De priesters en de leekenbroeders der Saiezianen van de huizen yan Lissabon en Oporto, zijn, naar men hoopt, allen in leven. Het pentraal- huis St, Joseph noch aangevallen noch doorzocht, wellicht .omdat het in de nabijheid ligt van de Itali- aansdhe legatie. In dit huis leefde men In vrede: te midden van het rumoer der ge vaarlijkste dagen is het klooster geen schade overkomen. Ernstige tooneelen hadden daaren tegen plaats bij het huis te Pin- iheiro, waar een school voor vak onderwijs is gevestigd. .Tegen dit toevluchtsoord van ar beiders en vaklieden leek de hiel wel losgelaten. Men zou zeggen, dat het door een bende landsknechten is ver woest. Er heerscht daar een wan orde, zooals men in geen enkel huis der Saiezianen heeft gezien. „Kort na de proclamatie van de republiek verhaalden de religieusen van dat huis, werden wij aangeval len door een bende soldaten en bur gers, allen to-t de tanden gewapend, die ons huis omsingelden. Op .het plein en in de tuinen openden de opstandelingen een heftig geweer vuur. Vol schrik verspreidden onze leerlingen zicht verschillende wer den gearresteerd, ;Ook wij werden gearresteerd; leerlingen en onderwijzers werden daarop overgebracht naar een arfcil- leriekazerne Men dwong mh. vertelde de over ste, een stok te dragen met een roods vla». Het volk joelde en belasterde pns op onzen weg. Ik merkte op, dat wij bekoorden tot de school van den .H. Joseph waarvan verschillende revolutio naire leiders beschermers war jn De officier hoog cn toonde zich toen ver der wat menschelijker Tijdens onze afwezigheid ging de vernieling jjoort. Ons fraaie huis, ter eere van het H Hart werd bij onze terugkomst vernield gevonden de deuren waren verbrijzeld, de meu belen stukgeslagen; vazen en alle voorwerpen van waarde gesto len Ten slotte nog deze monsterach tige misdaad: de II Hostiën ware met voeten gelreden Eindelijk toen de gezant van Italië de Saiezianen onder zijn be scherming genomen had, liet het re- v olution aire ministerie de njubafiht#- gehftlen jnet rust. Van bevriende zijde wordt aan de „Ma-asbeen der jongste nummers toegestuurd van bet Portugeeschc staatsblad het „Diario. do Gover- no." Daarjn treffen wij een decreet aan yap de voorloopige republikeinschq regeering, waarin bepaald wordt, 'dat de volgende dagen als nationale feestdagen gevierd zullen worden: 1 Januari,toegewijd aan de algemcene broeden i schap. 01 Januarij toegewijd «fan; de yoorloqpers en de martelaars yan de t republiek. 6 ÏJetbbier,; toegewijd pen de helden yan de repu- i bliek, Deoemberj toegewijd aan de onafhankelijkheid yam het Portugee- Bohe .vaderland, 31 Deöember- toegewijd aan Eet huisgezin Dde nationale feestdagen moeten zeker dienen ter vervanging .van de Katholieke feestdagen met hun die pe be teekenis, die tot dusver in Por tugal werden gevierd, zegt het blad daarbij 1 Er ontbreekt aan het lijstje nog maar een datum, een feestdag ter eere van de godin der rede, dan ware het jn alle opzichten compleet geweest l HAARLBMMÊBM&EB. Raadsvergadering De Baad zat in 't gebouw vergaderen op Donderdag £7 October 1910, 'des voormiddags 11 uur, ter behande ling van de hieronder vermelde on derwerpen Agenda 1, Vaststelling van 'de notulen vap de vergadering Van 22 September 1.1., 2 Mededeeling .Van ingekomen stukken. 3, Verzoek van den Heer A, |Wj, .Sevenhuijsen. om eervol ont slag als onderwijzer aian school no, 5 te Nieuw-Vennep, wegens zijn be noeming pis onderwijzer aap school no. 4 te Hoofddorp 4 Voorstel tot benoeming van een lid van het bur gerlijk armbestuur voor wijk 2 in deze gemeente, ter voorziening in de vacature, ontstaan door bet be danken van den Heer Ji de Hoer, De aanbeveling 'vap genoemd arm bestuur luidt: No 1. de Heer Thijs Dekker, land bouwer No. 2 de Heer J. van der bange, metselaar, beiden wonende te Haarlemmermeer 5. Voorstel tot be noeming van een lid van de plaat selijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeen te, wegens vertrek van Ds. ,Q, J j Warners De aanbeveling v,aP genoemde commissie luidt: No 1. de Heer Dis D. A. van den Bosch, predikant te Nieuw-Vennep No. 2. de Heer [Wj Biesheuvel, land bouwer aan den Sloterweg alhier No 6. Vaststelliing van de begroo ting van het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1911 No. 7 Ontwerp besluit tot het toekennen van een subsidie aan gezegd armbestuur voor het jaar 1911, groot f 17000 No 8 Verzoek van den Heer Richards te Bloemendaal tot het verkrijgen van een voorloopige concessie voor het maken van een beuoid luchtgae- verlichting te Hoofddorp, No. 9 Voorstel om van de post der sclioolbehoeften voor 1910, den heer Meilink te Zutphen, een bedrag .op de aannemingssom te korten, we gens verbeurde boete voor te late levering No. 10 Vaststelling van de begroeting van inkomsten en uit- gaven dezer gemeente, voor het dienstjaar 1911. No, 11 Rondvraag. VJêLSSBS. Hoo men raadsverslagen schrijft. Men schrijft ons Reeds meermalen vestigden wij de aandacht onzer lezers op de eigenaar dige wijze, waarop de verslaggever van het IJmuider weekblaadje „Vraag en aanbod'" dezelfde die ook verslag gever is van een 'Haarlem's dagblad en van „de Telegraaf' meent het publiek té moeten inlichten omtrent het verhandelde in onzen gemeenteraad. Reeds meermalen toonden wij in ons blad tm duidelijkste aan, dat genoem de verslaggever de man betitelt zich zelf met den wijdschen naam jour nalist! met de waarheid geregeld op gespannen voet «taat. Ondanks onze uitnoodigtog, zich hier tegen eens te verdedigen, deed onze „Journalist" er maar wijselijk het zwij gen toe, trok zich terug in zijp schulp, om vandaar uitzijn verdere onware mededeelingen te lamceeren. Dus iemand van het kaliber: „las- ter-maar-raak 1" Van de leugens blijft allicht Iets han- gen! Maar niet tBtskiitend omtrent het verhandelde in den Velzer gemeente raad verdiende onze „journalist" zjjn sporen op het gebied van „waarheids liefde?" In de „Telegraaf" enz. kon men ten tijde van de staking der vischhandie- laars van IJmuiden geregeld bericht jes lezen van den IJmuider correspon dent van dat blad, zóó in strijd met de waarheid, dat wij ook d&órog des tijds de aandacht vestigden. En de repliek van onzen geren om- meerden journalist? Nihil, natuurlijk 1 Wij gingen eens op onderzoek uit, en toen bleek, dat deze zelfde heer een bezoldigde betrekking bad bij de IJmuider vischhandelvereeniging! Zou dit ook verband kunnen houden met de vreemdsoortige berichten in sommige dagbladen omtrent de toen be staande kwestie? .Wij vragen maar? Zoo terloops felicitoeren wij de „Te legraaf', „Haarlem's Dagblad" en ook „Vraag en Aanbod", dat zij erin ge slaagd zijn een correspondent te vin den, die de lezers zóó juist en on- p ar tij dg (sicl) weet voor te lichten! In den laats ten tijd heeft onze „jour nalist" een nieuwe deugd ten toon ge spreid; hij is n.l. geestig geworden. Neen, maar, zóó geestig dat hij jer zelf om schudt van het lachen 11 Zijn humor uit zich vooral in de „Verslagen" van den gemeenteraad van Velsen, voorkomende in „Vraag en Aan- Shod." Wij schrijven ihet woord versla gen opzettelijk tussclien aanhalings- teekens. Want als ooit iemand getoond heelt dat hij n iet bij machte is een behoor lijk verslag te schrijven, dan is liet wel onze zich journalist noemende waar heidsvriend! Inplaats van getrouw weer te geven wat in den Raad wordt verhandeld, geeft onze „journalist" geregeld een phantastisehe, en dan zéér phantasti- sche beschrijving van, ja, van wat ei genlijk Niet van het verhandelde, o, neep, maar van 'datgene wat hij, vrijzmnig- democraat als hij is, gaarne gezien zon hebben dat verhandeld ware! Gevolg is, dat men uit „Vraag en Aanbod uitslui tend kan zien wat er in den Raad van Velsen door de leden niet ge sproken en niet gedaan is. Echter wèl. wat do Leden van 'den Raad zouden gezegd em gedlaan heb ben als die Raad Cr, stoute veronder stelling kon bestaan uit één mensch, cn die éèn-e mensch ware onze be roemde journalist!" Overbodig te zeggen dat alles wat reehtsch is, volgens „V. en A." niets vermag, en alles wat linksch is, zich in dc sympathie van onzen populairen hu morist, pardon, „journalist"- mag ver heugen. Ook al vertellen de linksch'ó raads leden dingen die ons nu eens vermake lijk voorkomen. Ter- illustratie het volgende dat niet in „V, en A."- voorkomt. Want het betreft het Raadslid Schui tenmaker die vrijzinnig-democraat is en dus van de sympathie van onzen „jour nalist" is verzekerd. J.l. Dinsdag dan komt bij de begroo ting aan de orde de kostén telefoonaan sluiting. De heer Schuitenmaker wenscht voor eLk bureau een commutator. Het is zoo lastig, zegt hij, dat ik, als ik een amb tenaar van de secretarie wil spreken per telefoon, zoo lang moet wachten. Do voorzitter antwoordt, dat het niet aangaat de ambtenaren ter secretarie FEUILLETON. 89) Zopder te letten, welken kant haar onbekende kooper opging, schreef de koopvrouw in haai' dagboek: „Een keukenmes 2 fr 75," en dacht niet y.erder daaraan; övide kwam even later de win keljuffrouw tegen, die hem vertelde Waar ze heen was geweest, Zal de japon morgen gereed rijn? Zeer stellig, daar Lucie ge holpen wordt idoor eene andere, naai ster.; En gij .zult haar morgenavond ffioeten vergezellen Neen ik heb haar een leu gentje gezegd Ik heb haar wijs ge maakt, da,t de patrones mij noodig had, zoodat zij nu geheel alleen haar Colombes za.l gaan Ovide trilde bij het hooren dezer Woorden en een duivelache glim- Uak kwam op zijne lippen. De eenige zaak, die hem nog een ernstig beletsel in de uitvoering .van •ijn plan scheen, namelijk de tegen- EJordigiieid van Amanda bij Lucie, hoefde niet moer gevreesd te wor th [Was het ten uitvoer leggen van zijn plan in den aanvang .moeilijk, thans wa.s het zeer eenvoudig, Den volgenden morgen kwam me juffrouw A manda op het gewone uur in het modemagazijn Zij zeide aan juffrouw Augustine, dat zij bij Lucie geweest was en dat deze een groote kartonnen doos verzocht had, om daarin de japon te leggen De patrones gaf dadelijk de noo- dige bevelen en de doos werd ver zonden. Te half twaalf ging Amanda naar beneden om in de restauratie te gaan eten. Zij wilde haastig het huisje der concierge, zonder een praatje te mar ken, voorbij snellenj. doch deze riep haar toe: Het is een brief voor u, juf frouw.. Het jonge meisje opende de en veloppe en ontplooide een blad pier, dat slechts deze regels vatte „Eene onverwachte zaak nood zaakt mij dadelijk naar Eontainc- bleau te vertrekken. „Ik zal eerst morgen terug zijn. Arnold" Paul Harmant of liever Joris Gar raud had, toen hij 'a morgens naar zijne fabriek ging, Marie gewaar schuwd, dat hij dien dag en een gedeelte van den nacht met een En- gelachen ingenieur, die toevallig te Parijs was, moest werken en dat hij dus niet kon komen eten,. Marie had geantwoord: De tijd zal mij lang vallen, maar, wa,t er aan te doen als het moet: Goeden dag, vader, tot mor gen De millionair verliet zijne dochter, liet zicli naar Coui'bevoie brengen en zeide tot zijn koetsier: Keer naar Parjjs terugIk heb u vandaag niet noodig, maar, aangezien ik tot zeer laat in den avond in de fabriek moet blijven werken, zult gij mij komen balen. Hoe laat, mijnheer? Maak, dat gij te half een dezen nacht op de kade tegenover de groote poort staat. Het is onnoodig .den concierge wakker te maken.. Joris ging in een restauratie, die aan den waterkant stond en waar hij somtijds at, als zijne zaken hem vroeg te .Coui'bevoie riepen hij ont beet daar en gaf bevel hem juist te zes uur een volledig middagmaal voor twee personen te bezorgen. Toen hij in de fabriek kwam, ging hij naar het huisje van den con cierge en zeide tot de yrouw, van den huisbewaarder: Hebt gij den heer gezien, die gisteravond, een weinig voor zesj uur naar mij heeft gevraagd Ja, mijnheer, zoo maar eens naar willekeur van Hun werk te roepen. Wü men met de Secre tarie spreken dan vrage men naar den secretaris, En acht die het noodig, dan kan HU den bedoelden ambtenaar aan de telefoon roepen. De heer Schuitenmaker rep tic eert, „Jawel, meneer de voorzitter, maar n hebt niet, zooals wij, vaak een klei ne boodschapdoor de telefoon'.'*..... JAlgcmcene hilariteit! Schuitenmaker, ziet verwonderd ronid „Waarom lachen jullie nu eigenlijk? Ik zeide dan meneer de voorzitter, niet ieder heeft dikwijls een kleine bood schap door de telefoon I'* Onbedaarlijk gelach! Ziet u, lezers, dót vonden wij nu, zeer toevallig natuurlijk! niet in „Vraag en Aanbod." Vanwege de geestverwantscnap rns- schen „journalist" en raadslid mis schien? Het bloed kruipt tóch maat waar hei niet gaan kan, BXVEBW&JL De volksstemming over den drank. Het moet gezegd worden, dat het Comité voor Volksstemming alle po gingen in het werk stelt, om het suc ces der te houden volksstemming te verzekeren. Dit blijkt ook uit de groote vergadering, welke Zondag avond in Strouckcn werd rchouden. Precies te 8 uur opende de Voorzit ter van het Comité, de heer N. II. Smit, met ee» kort rede, waarin hij wees op het samenwerken van alle drankbestrijdersvereenigingen, daar mee tevens onwaar makende de ver dachtmaking van sommigen, als zou deze stemming een verkapte propa ganda voor een politieke partij zijn. Daarop verleende hij het woord aan Mevr. HeijnBieren van Utrecht, die in eene kalme, maar de aandacht trekkende redevoering wees op de vrouwen, die door hunne verwaarloo- zing of niet nakoming van hare plich ten als echtgenoote èn als moeder, dikwijls de oorzaak zijn van de uit huizigheid, van het drankgebruik, la ter van het drankmisbruik der man nen en al de treurige gevolgen van dit laatste. En toch ondanks de ellen de hoort men dikwijls een vrouw be weren: een man komt toch een bor rel toe. Maar waarom? Hoe dikwijls zijn onverstandige moeders niet de schuld van de drankzucht der kinde ren! Daarom de vrouwen moeten een diep besef hebben van hun verant woordelijkheid en hun plicht en door haar optreden man en kiijd van den drank afhouden. Maar op nog an dere manier kunnen zij medewerken om het drankgevaar te verminderen. Het is bekend, dat de man tienmaal zooveel drinkt als de vrouw en de vrouw tienmaal zooveel lijdt als de man Daarom moet men zich aan sluiten in vereenigingen, zonder zich door denkbeeldige bezwaren te laten weerhouden. Na eene verwij zing naar hetgeen andere vrouwen tot stand brachten op verschillend gebied, en daarmede den invloed be wezen te hebben, dien de vrouw in de maatschappij kan uitoefenen, be sloot spreekster met eene krachtige opwekking. Daarna bsprak de heer Klomp, van Velzen, de taak, die op de Overheid rust, om het initiatief hij de menschen om de maatschappij vooruit te bren gen, te steunen. Dit laat echter nog veel te wenschen over. Vele rechts zaken, die het gevolg zijn van drank gebruik en -misbruik/ zijn ook te wij ten aan het te zwak optreden van de gemeentelijke overheden. Dit blijkt ook uit den clandesteinen verkoop, die soms gepleegd wordt, zoodat ie dereen het weet, zonder aanleiding tot een proces-verhaal te geven. Zij ech ter, die in dezen het voorbeeld moes ten geven, zijn nog te veel gehecht aan hun drinkgewoonten en hij vele hebben de nieuwe ideeën omtrent de taak der gemeenten nog geen ingang gevonden. En toch, de drankellende is groot. In Nederland wordt per jaar 80,000.000 uitgegeven aan drank, dat is 219.000 per dag. Maar de dronk aard is te beklagen: de man is te zwak om zich zelf op te richten uit het moeras, waarin hij is geraakt; Gij zult hem dus wel herken nen? Zeer zeker. - Die heer komt dezen avona te rug. Het is een ingenieur, met wien ik tot laat in den a(vond moet wer ken.. Het is echter niet noodig .dat gij of uw man blijft waken, tot ik vertrek; gij kunt gaan slapen op het gewone uur..Te half zes moet gij in mijne kamer de tafel dekken voor twee personen..Men zal het eten uit de restauratie bren gen, Te half zes bracht de vrouw van den portier Ovide bij Paul Harm an t en ging tevens dekken,. De bankier liep .den bandiet le vendig ,te gemoet en, na hem een onmerkbaar teeken met het oog te hebben gegeven, sprak hij hem. in het Engelsch aan Ovide begreep dadelijk, .wat Gar raud wilde en antwoordde in der zelfde taal De industrieel verspreidde óp zij ne schrijftafel eenige plannen van machines, en de twee ellendelingen deden, alsof zij over werktuigkunde spraken De tafel was gedekt en de vrouw van den concierge verliet de kamer Ovide vervolgde, terwijl hij uit zijn binnenzak een voorwerp haalde, dat hij van het papier, waarin het gewikkeld was, ontdeed en dat hij op .tafel legdet [Wat zegt gij hiervan daarom moet hij worden geholpen en gesteund. Ook deze spreker eindigde met een warme aanbeveling om aan de Volksstemming mede te werken. Om steming voor deze stemming te maken, was het doel van het be toog van den derden spreker, Pater Alexander, van Velseroord, die wees op het schoone, dat een huisgezin te genieten kan geven. Sommigen zien dan ook met vreugde terug naar hun kindsheid, anderen vloeken dien tijd, waarin zij niet anders hebben onder vonden dan ellende en armoede. Hun jeugd is verwoest en hun kinderink geluk vernietigd door de drankzucht des vaders, die aan zijn nuisgezin vrede, welvaart en tevredenheid ont neemt door zijn verkwisting in de herberg. En al moge de drankzucht den maatschappelijken en zedelijken ondergang van kapitalisten, groot- indnstriëelen en middenstanders ten gevolge hebben, het meest en het ver schrikkelijkst lijdt het gezin van den arbeider, die een deel van zijn pas ontvangen weekloon omzet in jene ver, terwijl het overblijvende ontoe reikend is om in de behoeften van het gezin te voorzien. Veel, zeer veel wordt aan Koning Alcohol ten offer gebracht. En om dit te zien .behoe ven we niet naar elders te gaan: de statistieken leeren, dat in Beverwijk alleen aan sterken drank over het vorig jaar pl.m. ƒ100.000 besteed is. Hieraan moet een einde gemaakt worden en een leger van mannen is dan ook opgestaan om tegen Koning Alcohol te velde te trekken. Maar hun gelederen moeten nog versterkt worden. Daarom moeten alle mannen en vrouwen opwaarts gaan, om aan de verwoestingen door den jenever aangericht paal en perk te stellen. Als vierde spreker trad op de heer v. d. Woude, van Amsterdam, die spe ciaal behandelen zou: local option, daarbij allereerst wijzende op Sta- vanger, waar dit stelsel na 5 jaren te hebben gewerkt, weer met groote meerderheid was aangenomen door de bevolking, hoe de jeneverbranders en bierbrouwers hun best ook deden, om de stemming in hun voordeel te doen spreken. Echter er worden bezwaren tegen gemaakt, waarvan als voornaamste geldt, dat het de persoonlijke vrijheid belemmert. Maar door alcohol worden hersens bedorven en iemand, die niet van een gezond stel hersens is voorzien, is niet meer vrij in zijn denken, zoodat de vrijheid om te drinken gelijk staat met de vrijheid om ons onvrij te ma ken. Maar, werpt een tweede op, heeft de gemeente het recht den drankverkoop te verbieden. Neen, niet het recht, maar de plicht, zegt spreker, heeft de gemeente, heeft de Staat, om zorg te dragen voor intli- vidueele en gemeenschappelijke vrij heid. Uit de ervaring, die hij als lid van het Consultatiebureau voor drankzuchtigen te Amsterdam heeft opgedaan, bewijst spr. de zwakte van den drinker, die na veel inwendigen strijd op weg naar huis eenige her bergen gepasseerd is, toch voor de verleiding bezwijkt, weer in een kroeg belandt en in zijn oude zonde vervalt. En dit aantal zwakken is ont zettend groot. Het eigenbelang van den Staat brengt mee door het slui ten der drankgelegenheden deze zwakken te steunen. Dikwijls worden ook rapporten uit gebracht, die allertreurigste gevolgen van lcoal option behelzen, maar even vaak blijkt ook, dat deze rapporten worden uitgebracht door menschen, die in dienst staan van den drank handel cn dus verre van onpartijdig zijn. Uit de statistieken blijkt echter, dat in den staat Illinois, waar local option alleen in sommige gmeeenten bestaat, vermeerdering van herber gen gepaard gaat met vermeerde ring van het aantal misdadigers en verpleegden in werkinrichtingen en verbeterhuizen, krankzinnigen en ar- moedigeu, maar met een verminde ring van het aantal schoolgaande kinderen. Na nog eenige bezwaren nit den weg geruimd te hebben, ein digt spreker. Onder ademloozc stilte waren allen aangehoord en met warm applaus beloond, zoodat de heer Smit na mens de flink bezette zaal dank bracht aan de sprekers voor de wijze, waarop zij opgewekt hadden tot deelneming aan de Volksstemming. Ongetwijfeld zal dezen avond ook zijn invloed doen gelden en zoo deze stemming naar wenseh mocht sla-, gen, zal dit voor een groot deel te danken zijn aan dit viertal sprekers. Moge nu ieder medewerken, om het doel der .Volksstemming te bereiken! INGEZONDEN. Voor den inhoud deter rubriek stelt de Redactie sich niet aansf \efyk. Van ingexondm «tuft geplaatst gf, niet geplaatst, wordt de copg aen mam- dor niet teruggegeven. 4 Geachte Redactie, Vergun me een phots'je in uw ge- eerd blad voor eené zaak, die, vooral in de laatste dagen, in Katholieke kringen druk besproken wordt. U zult daarmede niet alleen schrijver, dezes maar zeker ook velen uwer le-, zers verplichten. Ik vraag n.l. uwe welwillendheid naar aanleiding van een paar inge zonden stukken en een vraag en ant woord nit de „Vragenbus" betreffen de resp. den Volkszang en de medewerking van on-Katholieken aan een Katli. vereeniging. De vrij algemeene opinie omtrent het schrijven van H. J. M. en het ant woord van den heer Jac. de Jong, is dat men hier te doen heeft met wat men noemt „een doorgestoken kaart" 1) Op zich zelf is daar niets tegen, maar nu dit gevolgd wordt door de bedoelde kwestie in de Vragenbus? wekt ze, ten rechte of ten onrechte, dat laat ik daar, ernstige ontstem^ ming en ergernis. De reden hiervoor vindt irjen in de geschiedenis van de B.-K. Gem. Zangvereeniging ,Arti et Religioni", „die zich het recht toe eigent de kunst in den godsdienst hoog te honden", zooals in de Vragen bus werd gezegd. In die vereeniging is óók onder den hcrer De Jong aan andersdenkenden medewerking toegelaten en zelfs m die medewerking is slechts gering succes behaald met bovendien veel onkosten (niet door die medewer king!) die bij het aftreden van den heer De Jong lang niet alle betaald waren!. Hot tegenwoordig bestuur beijvert zich de schuld af te doen. Is het nu wel erg Boomsch, vraagt men zich terecht af, döor oprichting van een tweede Roomseh koor, recht streeks en door Seitenhieben zijdelings dat koor afbreuk te doen? Men brengt, ten rechte of ten on rechte, dat laat ik daar, beide za ken met elkaar in verband. Een zoo toevallige samenloop van omstandig heden, is m. i. ook weiwat verdacht Wil de heer De Jong een Roomsck koor oprichten, laat hij dan eerst zorgen voor eene Commissie, Li: weet die zoo goed te vinden die do schuld afdoet, onder zijn leiding ge maakt! Wil „men" een Roomseh koor naast het bestaande, laat „m e n" dan zorgen voor een bestuur en lei ding die garandeer!: een volkomen financieel en artistiek succes, om Je voorkomen dat de Roomsehe dubbel-' tjes, die door groot eu klein wor den bijgedragen ten onnutte worden besteed. Mij dunkt, we moeten eens afwach ten wat „Arti et Religioni" onder, zijn nieuwen directeur praesteert, al vorens tot zijn dood en begrafenis me dewerking te vcrleenen! Dit is mijn bescheiden meeniug, die door velen gedeeld wordt. Ik ben nieuwsgierig of er ook velen zijn die, het niet met mij eens zijn. Onder dankzegging voor uwe gast vrijheid met de meeste achting Uw dw. dienaar v. O. O, 1) Deze opinie is, naar wij met ze kerheid meeneu te weten, ongegrond Red. N. HaarL Ct, Het was het mes, dat hij den vo- rigen dag in den winkel op de Eour- b on kade had gekocht. 1 Het nieuwe lemmet glinsterde- Joris Garaud kon, in weerwil da,t hij een doortrapte schelm was, eene rilling niet onderdrukken; Hiermee zou men wel een os kunnen dooden..zeide Soliveau Ah! uwe dochter zal mij heel .wat verschuldigd ziju! Het sloeg zes uur. Op dat oogenblik werd er aan de deur geklopt. 1 D,e kantoorbediende verscheen en liet den bediende uit de restauratie, die liet middagmaal in eene groote rieten mand bradit, binnen'. March ais, zeide Paul Harmanl, gij' zult ons bedienen; Gij kunt mor gen, voegde hij den bediende der restauratie toe, alles komen balcn j De twee mannen gingen aa,n ta fel en zetten hun gesprek in het Engelsch voort 1 Dc maaltijd duurde niet lang Moet ik afnemen? .vroeg Mnr- dhais Dat is onnoodig..Laat alles staan en breng ons de laimpen, wa,nt wij' moeten dadelijk aa® het werk. Te zeven uur verlieten de werk lieden en de bedienden van het kan toor de fabriek,- Marohais kwam vragen of de pa troon hem nog voor het een of an der noodig Jh.a<! Neen, mijn jongen, antwoord? de Paul Havmaht; gij kunt naar huis gaan Zeg aan den portier, dat hij mij onder geen enkel voorwend sel mag storen en dat hü op .hét gewone uur naar bed kan gaan Dc kantoorbediende ging weg: Een kwartier later was alles rus tig in 'de fabriek; Do .beide mannen hoorden, dat dc portier zijne ronde deed- Het oogenblik nadert- zeide de milionair tot zijn medeplichti ge.; Dat is waair..ï Ik moet mij gereed maken.. -.- Goef mij het va lies, dat ik gisteren hier h§b laten. Paul Harmant opende het ons be kende kastje, gaf het valies en Ovide begon met zjjne vermomming. „Na' verloop van vjjf minuten, keer de bij zich naar zijn zoogenaamden neef, die met een koud zweet op de slapen hem bezien had, zonder een woord te spreken; KI aar.» zeide hij..?? Berg jnïjne vodden op eene veilige plaats Ik zal ze weer aandoen, als ik terug kom:;,En breng mij nu naar de deur, waarvan gij gesproken hebt De millionair nam reeds zonder een woord te spreken, een sleutel uit zij»® lade en gaf Övide een tee ken, hem te volgen Joris Garaud keek scherp rond?; om ziöh in de duisternis en luisterde aandachtig. 1 J (Wordt vervolgd) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT T^R^^P-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5