Na misdaad, vergelding. Brieven uit den Haag. NIEUWS UIT OEN OMTREK. STADSNIEUWS. ZONDERLING. Met eenige verwondering lazen wij in het laatste nummer van „De Voor hoede" het volgende stukje: Waarom toch slaan de Rdomsche redacties de handen niet ineen om 'één Roomsch Zondagsblad te maken. Dat zou, met zijn gewaarborgd de biet van duizenden exemplaren, ©en zóó degelijke uitgave kunnen wezen, idat de treinreizigers er naar zouden grijpen als er op de perrons mede gevent werd. Mocht het die richting uitgestuurd worden, beusch, geen en kele kioskenjuffrouw zou naar ik dezer dagen zag klagen in de rubriek van „Week tot Week" zou lachen aLs er om gevraagd werd, want niet de richting van uitgave geeft bij den handel den doorslag, maar wei het feut, dat er goed aan verdiend wordt. En dit zou zeker het geval wezen «net een Roomsch Zondagsblad, dat de neutrale dito's in de schaduw stel de en mitsdien in trek zou zijn. Wie weet: wat niet is kan nog komen, zoodat ik aan de verwezenlijking van fiiijdenkbeeld geenszins twijfel. Het zou in ieder geval gezande coöpe ratie zijn, heel wat beter dan het hui dige „verdeelen',' hetwelk geenszins M>t „heerschen" voert"- Vij lazen dit met eenige verwonde- Want het doet ons vreemd aan, dat dan den redacteur van „De Voorhoedel" het feit onbekend is, dat het door hem gewenschte „ééne Boomsehe Zondags blad" toch reeds bestaat, al is het nog niet door alle redacties aanvaard. Wij behoeven hier geen namen te noemen, noch nadere aanwijzingen te geven. Doch wanneer de redacteur van „De Voorhoede" zijn collega van het plaatselijk orgaan dat op dezelfde druk kerij wordt gedrukt, even om inlichtin gen vraagt, kan hij spoedig geheel op de hoogte tfezen. Terwijl wat het vragen aan de ki los kenjuifrouw betreft, die redacteur van „De Voorhoede" toch niet onbekend mag wezen dat „De Katholieke Illustra tie" Teen Zondagsblad zooals zij het niet beter wenschen kan, aan verschillende stations geregeld ten verkoop voorhan den is en gevraagd wordt. UI. s jus politiek leven. Te .veel van het goede. Een ge vaarlijk staaltje. Sinds de laatste tusschentijdsche Statenverkiezing waarover we in onzen vorigen brief een en ander op merkten en bij het naderen van den vergadertijd bij uitstek, mag het Haagsche Katholieke politieke leven zich in meer dan gewone belangstel ling verheugen. Dit wil niet zeggen, dat het aan tal dergenen, die roeping gevoelen om op min of meer werkdadige wij ze aan dat leven deel te nemen, nu plotseling zoo reusachtig is aange groeid. O, hemel, neen! Ik ben heel intiem met den secretaris van de R.-K. Kiesvereeniging in het tweede distriet, welke vereeniging eerst daags een belangrijke vergadering houdt er moet een voorzitter ge kozen worden, waaz'op bovendien een bekend geestig spreker het woord zal voeren; en bedoelde secretaris heeft me verteld, dat hij ook nu van pure blijdschap over zulk een enorme oelangstelling drie voet hoog zal springen, als er van de bijna 700 leden een groote 30 ter vergadering komen! In dat opzicht zijn we dus nog niet veel verder. Maar..-, er wordt in ie der geval alvast veel gepraat over onze kiezersorganisatie, en dat is toch heter dan niets. Het valt niet te ontkennen, het blijkt trouwens reeds uit het hoven- aangeduide treurige bezoek der ver gaderingen, dat slechts een der symp tomen van algemeene laksheid is dat er heel wat aan ons politiek leven ontbreekt. De rechte belang stelling is er niet; slechts een klein groepje van getrouwen laat zich zien op de vergaderingen en neemt werkelijk deel aan hetgeen er te ver richten valt; hij zeer velen, die men eigenlijk, om hun positie of invloed in de voorste gelederen zou verwach ten, is een duidelijke terughouding, zelfs tegenzin, merkbaar om zich in te laten met datgeue, wat der kirs- vereeniging is. De oorzaak? We gelooven, dat zij gelijk hebben, die haar zoeken in de ontevredenheid over de wijze, waarop tegenwoordig de actie, vooral de centrale actie, ge leid wordt. Wel is die leiding niet an ders, dan zij nu reeds eenige jaren was, doch aanvankelijk was de ont stemming, de ontevredenheid niet zoo merkbaar. Alleen zij, die voor „de nieuwe koers" hadden moeten wij ken, trokken zich meer of min terug; en dat terugtrekken geschiedde zon- 'der kabaal zonder dat daardoor be roering werd gewekt. Langzamerhand echter is de onte vredenheid toegenomen; velen, aan vankelijk bewonderaars van de nieu we richting, zijn van meening ver anderd; meer en luider wordt het ge zegd dat het zoo toch eigenlijk niet gaat, dat tegenwoordig allerminst kan gesproken worden van het poli tiek leven van het Katholieke Den Haag en het is voor den opmerkza- men toeschouwer aan verschillende zaken, kleinigheden veelal, duidelijk merkbaar, dat er een krachtig stre ven wordende is, naar verandering, naar verbetering. Met belangstelling slaan we dat streven gade. Heeft de Haagsche Katholieke po litieke beweging reden tot klagen over geringe belangstelling, i is allerminst het geval met~et Haagsche R.-K. tooneel. De R.-K. tooneelvereenigingen was sen den laatsten tijd hiér welif op; en er komen er zachtjesaan zooveel, dat men verward raakt in de namen. Nu vinden we R.-K. tooneelveree nigingen mooi en goed; zij kunnen een machtige factor zij^die door het verschaffen van een gepast en zelfs nuttig vermaak terughoudt van het bezoeken van het voor Katholieken zoo verderfelijke „moderne" tooneel; zij kunnen door haar uitvoeringen ongezochte gelegenheid bieden tot onderlinge kennismaking van uitslui tend Katholieke jongelieden; maar gelijk van het meeste goed, kan men ook van dit goede te veel krijgen. En die weg gaat het thans in onze Re sidentie aardig op. Als men niet wat voorzichtiger wordt met het als het ware te voorschijn stampen van tel kens weer een nieuwe vereeniging van dit soort, zal onvermijdelijk dit volgen, dat door versnippering van krachten de talrijke clubs gedoemd zullen worden een armzalig bestaan voort te sleepen om ten slotte aan uitputting te sterven. En versnippe ring van werkende krachten is het niet alleen wat die aftakeling zal ver oorzaken. Vereenigingen als we hier op het oog hebben, kunnen niet be staan zonder den steun van „kunst minnende" gcloofsgenooten, die hun „kunstmin" toonen door een jaarlijk- sche donatie. Nu spreekt het van zelf, dat men niet van alle vereeni gingen donateur kan wezen, dat zou zachtjesaan handen met geld gaan kosten, en zelfs donateurskunstmin is gemeenlijk niet zoo sterk, dat hij bestand is tegen het winter-Zondag- avond moeten aanzien van soms zeer middelmatig dilettantenspel. Zoodat ook in dit opzicht het spreekwoord der vele varkens en der dunne spoe ling waarheid zal gaan blijken. De Katholieke jongelui, die moch ten omgaan met het denkbeeld om Den Haag te „verrijken" met de zoo- veelste nieuwe R.-K. tooneelvereeni- ging, mogen dit bedenken, alvorens zij verdere stappen doen. Ten slotte nog een enkel woord over iets anders, dat met kunst al hitter weinig te maken heeft, over.... onze Aschstaal. Het vorstelijke en vorstelijk-mooie 's-Gravenhage, heeft zijn opslag- I welnu een neutraal zende het naar een neutrale school. De heer Levert zegt bij ervaring te weten, dat de bewaarscholen in onze stad eigenlijk niet aan de behoeften vol doen. De heer Modoo blijft in den post zrèn: een voorstel om zich qp nieuwe banen in zake onderwijs te begeven. De heer Modoo stelde nader voor den post voor memorie uit te trekken en R en W. uit te noodigen den Raad nader over deze kwestie in te lichten. 't Voorstel werd aangenomen met 18 tegen 14 stemmen. Het Stads Armen- en Ziekenhuis. De heer Schram bepleitte verbe tering van den toestand van 't Gebouw, die al zooveel jaren dringende verbete ring éischt. De Voorzitter zegt, dat het Alg. Armbestuur dan nader met klachten moet aankomen. Dan wordt ec steeds aan voldaan. Gem. Werkloozenfonds. De heer de R r a a 1 vraagt ©enigen spoed te maken met het wijzigen van *t LWerkloozenfonds. Keuring. Verschillende leden vroegen', dat vrou welijke sollicitanten door een vrouwe lijke arts zullen gekeurd worden. Slachthuis. De begroeting van 't Slachthuis werd goedgekeurd. Inkomsten. De heer Middelkoop vindt die gedachte van den Weth. v. finantiën bij de alg. beschouwingen wel wat te opti mistisch. Spr. noemt b.v. de Gasfabriek. Hier doet zich hef eigenaardig geval voor, dat degene, die dJe winst behaalt, ze ook betaalt. Die winst kan evengoed op den H. O. gelegd worden. Nu wordt ze gehaald van de eerste levensbehoef ten. Ten opzichte der verhoogingen van het Kohier is spr. niet goed tevreden. Spr. heeft gehoord, dat op de belasting schuldigen proeven genomen worden, door hen telkens in lagere klassen te brengen. Dit systeem keurt spr. niet goed, spr. geeft in overweging met dit z.g. piepsysteem te breken. Da .Wieth. v. Financiën wijst er op, dat met dit piepsysteem gebro ken kan worden, nu er een belasting- controleur is. De begrooting der gem. Lichtfabrieken werd goedgekeurd, evenzoo die der Duinwater leiding. Staanplaatsen op de Botermarkt. De heer Visser vraagt de prijzen dealstaanplaatsen op de Botermarkt te verdubbelen en daarvan den post met f 600 te verhoogen. De Wieth. v. Financiën betwijr felt of we kans van slagen zullen heb ben. Men moet kunnen aan toonen dat de. inkomsten gelijk zijn aan de uit gaven. De heer Visser zegt, dat het ter rein veel grooter is geworden, is het nu zoo moeilijk ook den post te verhoo gen? De heea- Modoo zou dan maar lie ver de markt opdoeken. De heer Kleijnenherg zou idit ten zeerste betreuren. Het marktwezen in de stad behoort aangemoedigd! te worden. Een groot deel van buiten de stad stroomt hierheen. De heer Visser blijft er bij, dat de markt aan de stadgenoot en veel kwaad doet. Spr. trok zijn voorstel in, omdat B. en W'. verzekerd hebben, dat hun aandacht op de aangelegenheid zal gevestigd blijven. De begrooting over 1911 werd daarna in haar geheel vast gesteld en goedgekeurd. De heer v. S t y r u m zegt als nestor dien Voorzitter dank voor de leiding namens de geboete vergadering, en daar bij de hoop uitsprekend, en spr. wil dit niet beschouwen als een zuivere be- leefh edds vorm dat de Raad! nog vele jaren onder zijn presidium aal geleid worden. De Voorzitter dankte voor deze woorden, doch moest opmerken, dat die spoedige afhandeling te danken is aan de medewerking van den Raad. De vergadering werd daarna gesloten en de Raad ging over in geheim comité. HAABLEMMEBLIEDE en SPAAENW OUDE. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmorgen. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter deelde mede, naar aan leiding van het verzoek van den heer Faas in de vorige vergadering, dat hem van bevoegde zijde was te kennen ge geven dat wijziging van de wet van 1S63 betreffende vrijstelling van betaling van 1/5 meer in den Hoofdelijken Omslag voor de, afdeeling Houtrijk en Polanen, in de eerste jaren niet mogelijk zal zijn. Door den heer Faas werd dit be treurd, daar verschillende ingezetenen van Houtrijk en Polanen reeds lang op gelijkstelling van betaling van Hoofd. Omslag met de overige wijken, hebben aangedrongen en den tegenwoordig en toestand onmogelijk steeds zoo zou kun nen blijven. Voorts zeide de Voorzitter dat blij kens ingezonden stukken in dagbladen een misverstand is ontstaan ter zake de beantwoording in de vorige verga dering der interpellatie Cos over het verbruik der brandstoffen in de O. L. scholen. Hij stelt ex prijs op te zeggen dat hij in geanen deele een ver dachtmaking van de Hoofden der scho len heeft bedoeld en indien dit er uit begrepen is, verklaarde hij nog eens uitdrukkelijk dat dit in geen geval de bedoeling is geweest. Van den heer Biesheuvel was een schriftelijk voorstel ingekomen tot be noeming een er commissie van gemeen te-werken. De Voorzitter zeide dat eene dergelijke commissie alleen kan worden ingesteld op voordracht van Burgemees ter en Wethouders. Dit college kon nog niet warden ge hoord daar het voorstel eerst daags te voren is ingekomen, waarom het werd geremvoyeexd aan Burgemeester en Wethouders ter fine van advies. Door den beer Faas werd nog eens krachtig het nut een er dergelijke com missie bepleit. Onder de ingekomen stukken bevon den zich o. a. Prov. BJad no. 85 van 1910 behelzende het Koninklijk goedge keurde besluit tot nadere vaststelling! der jaarwedde van den secretaris (ver hooging f 200.) en een brief van den Burgemeester van Haarlem, met bericht dat het gedeelte Oudenweg, tusschen de spoorbaan en de grens, voortaan als eigendom dier gemeente zal worden be schouwd. In de verordeningen tot heffing en invordering van retributiegeld M. O. werden op verzoek van Ged. Staten eenige redactie-wijzigingen aangebracht. De Bouw- en Woningvenordening werd aangevuld met eene clausule dat de bepaalde open ruimte achter elke woning ook zal gelden voor meerdere woningen die allen achter op dezelfde plaats uitkomen. Op voorstel, van Ged. Staten werd ingetrokken de wijzigings-verondenibg der Algemeene Pcrlitie-verordening dd. 30 Aug. 1.1. waarbij bepalingen wer den vastgesteld op het rijden met hon denkarren binnen de kom, aangezien een Rijkswet tot regeling hiervan is ver schenen, die op nader te bepalen tijd stip in wei'king zal treden. Aan de afdeeling Halfweg e. van „het Witte Kruis" en aan do Ambachts school te Haarlem werden weder voor hef jaar 1911 subsidiën verleend van 25. Bij de behandeiing der Gemeente-Be- grooting voor 1911 werd door den heer S. P. Vink rapport uitgebracht namens de commissie van onderzoek. Hef rapport luidde vaststelling zoo-, als do Begrooting werd aangeboden. De heeren van Warmerdam en Hart- gerink vroegen eenige toelichting om trent de posten „onderhoud van lande- rijen en opbrengst van vuilnis", Welke tot him genoegen werden verstrekt De hleer Biesheuvel vroeg; iniicii- tingen over den verhoogden post „onderhoud van klokken enz.*' Do voorzitter deelde mede dat Eet torenuurwerk te Spaamwoude reeds! langi defect was geweest. Aan meer dere deskundigen werd kosten-ojpga- FEUILLETON. 91) Ik ga' sterveïï nérhahlde juf frouw Lebret Ik voel, dat ik heen ga! Ik ga u verlaten, mijn vriend, ,U voor altijd verlaten en dat is wreed, want ik had u zoo innig- lief.Voor te sterven, wenseh ik U iets te vragen [Wat? spreek slechts^ jAl wat gij wilt. Alles? fs dat zeker?. Gij behoeft daaraan niet te twijfelen. iWelnu! ik zou gaarne mijne moeder nog eens zien,; Lebret sprong op, Uwe moeder stamelde hij. O! ik weet, dat zij u veel on recht heeft aangedaan. hernam de stervende, maar gij hebt haar ook bar behandeld. Gij hebt haar even veel onrecht aangedaan,-, misschien nog meer, dan zij uTrouwens, wat komt dat alles er op aan Gij zult mij niet willen laten eterven, zon der mi|ne moeder gezien te hebben,;. Na u neb ik niemand dan haar op de wereld en mijn hart zou bloeden, ftla ik moest weggaan, zonder nog eens met haar gesproken te hebben- Zij zal nooit er in toestemmen te komen, antwoordde de bakker,; Nooit, nooit!,.»- ik ken haar goed..- Gij bedriegt u, hernam de zie ke .op een toon, die steeds zwakker werd Zij zal komen, indien gij haar sehrjjft, dat gij het voorgevallene betreurt, dat gij" haar verzoekt u vergiffenis te schenken cn zij dade lijk moet komen, indien zij mij nog levend wil aantreffen, Dat schrijf ik nooit"! antwoord de Lebret op ruwen toon, Gij" wilt dus, dat ik ongetroost sterf, Zonder aan mijn laatsten wenseh voldaan te hebben ?i,, Neon,, neen,.gij kunt zqo wreed niet zijn* stamelde de arme vrouw, in tranen uitbarstende* De bakker hóóg het hoofd' en scheen na te denken.- Hij was twistgierig, haatdragend en koppig, maar tooli kon hij, piet nalaten, in stilte te zeggen Zij heeft gelijk,... Het zou wreed zijn haar te weigeren, hare moeder te zien, op het oogenblik dat zij de wereld gaat verlaten. Dit zou altijd een verwijt voor mij zijn. Ik zou daarvan mijn geheele leven last hebben.i Hij zeide dan ook plotseling en luid- Ik zal schrijven'.-.?* O dank u, mijn vriend.-.? riep de zieke uit, „terwijl zij hare han den vouwde, .Gij" zijt goed,.,- .Gij plaats van vuilnis niet liggen op be hoorlijken afstand van het bebouwde gedeelte der stad, doch midden in een dichtbevolkte wijk! Dat de bewo ners dier wijk op die nabuurschap niet gesteld zijn, spreekt van zelf, daarvoor krijgen zij van te liefelijke geurtjes te genieten. Nu heeft een brandje, dat deze week uitbrak in een lorrenpakhuis op het terrein der staal, de aan dacht gevestigd op een nieuw gevaar, als gevolg van het gevestigd blijven der gemeentelijke instelling op die plaats. De staal met haar verschil lende gebouwen en stallen vol brand bare stoffen, grenst namelijk onmid dellijk aan bet terrein der gasfa briek, waar het vuur eveneens licht een gevaarlijke vijand kan zijn. Van daar dan ook dat op 't eerste alarm de brandweer dadelijk met zeer veel materiaal, veel meer dan dadelijk noodig was, uitrukte. 't Liep echter alles gelukkig goed af. Maar wie staat er voor in, dat zulks een volgenden keer weer het geval zal zijn. 't Is dan ook te hopen, dat dit staaltje van de gevaarlijke eigen schappen van ons staaltje het Ge meentebestuur zal aansporen om bij de oplossing der Aschstaal-quaestie, nu eens niet de Haagsche Vroede-Va- derlijke langzaamheid te betrachten. GRADUS. (Bcgroofingsdiscussiën van gisteren). Na het gisteren medegedeelde kwam aan |de orde: Orgelbespelingen. De heer Eregonje vraagt ook" eens een orgelbespeling in de week te doen plaals hebben. Men neme b.v. eens jem proef in den zomertijd. B. en W, zullen deze zaak nader on derzoeken. Devrije dagen der politieagenten. De heer Eregonje vraagt of B. en Wi. ten opzichte der vrije dagen en ten opzichte der loonsverhooging der 4a klasse agenten iets willen doen. De Voorzitter zegt, idat deze za ken tegelijk met de pensioneering door B. en Wj. onder do oog en gezien wor den. v Be schillenboeren. De lieer Kr el age verzoekt, dal nog eens nauwkeurig zal worden nagegaan of niets te doen is tegen het geven van schillen, aan de z.g. schillenboeren. De heer. y. d. Kamp. ondersteunde dit verzoek zeer krachtig. Er komt hier een heel leger van 'die z.g. „schillen boer-en", zelfs worden )7sciiillewijken" aangeboden. De kosten van het Gymnasium. De heer Kleijnenherg merkt op, dat niet genoemd warden de leeraren van 't Gymnasium en II. B. S., die ook op de Handelsschool les geven. Zoo wondt 't Gymnasium en de H. Bi. tv te zwaar belast. Met andere leeraren gebeurt het Wel. Zoo wordt 't cijfer jder Handelsschool te zeer bevoordeeld. Spr. zou liever de salarissen halvee- ren. De Weth. v. öndeiwijs, de heer Loosjes. had liever die vraag in de af- deelingen gesteld gezien, dan had! zij be ter onderzocht kunnen worden. Nu kan spr. geen voldoende antwoord daarop geven. Wel wil spr. het gaarne onderzoeken. De heer Th Ijs sen voorziet ook, dat mettertijd door deze handelwijze moeilijkheden zullen ontstaan. De heer Th iel deelt mede, dat 't systeem toegepast wordt, dat de boe king geschiedt op de school waar de leeraar voor benoemd is. Op. den duur zal die ongelijkheid echter, wel ver dwijnen. Hel Gymnastieklokaal in de Handela- school. De h'eer Modoo keurt het ai, dat Or wel eens geen gymnastieklokaal voor zult jdadelijk schrijven, piet jyaaï', vroeg zij. s—i Maar boe. moet 'die brief daar kómen Mbeder Lïson zal hem' naar Colombes brengen en mijne moeder hierheen geleiden op jdeze wijze zal ik haar nog ,dez©n nachtkunnen zien,... Ik" ga schrijven en zal de brood- draagster onmiddellijk naar .Qolom- bcs zenden.; sHaast ul Kaast ut herhaalde juffrouw Lebret, Ik zal dpen, wat gij verlangt; Eu dé bakker ging naar beneden Moeder Lison, zeide hij, ter wijl hij zich voor de toonbank plaat ste om te schrijven, het zal noodig zijn, dat gij dadelijk naar, mijn schoonmoeder, gaat? Ik ben gereed, mijnheer, (ant woordde 'de ontsnapte uit Clermont, idie zeer gloed kon raden, welk ge sprek in fle ziekenkamer had plaats gehad- Gij wjeetk dat Bet tamelijk' ver is! Zij woont te Oolombes in de Parijsche straalt, nummer 41.; Ik zal het. wel vindon, zeide 'de brave vrouw, die niet zéggen wilde, dat zjj reeds den vorigen dag naar Oolombes gegaan was. (Wat moet ik uwe schoonmoeder zeggen? - Gij moet haar den brief geven, dien ik nu schrijf. Ik heb zoo even in bet spoorboekje gezien.sa Do laatste trein voor Parits stopt de school beschikbaar is, daar het door 't Rijk gebruikt wordt. De heer L o o s j es zegt, dat er naar een ander lokaal wordt uitgezien. Studiereizen. De heer Krelage is wel voor stu diereizen dei- leerlingen, doch niel voor da leeraren Dit jaar is er een streven geweest om de leeraren studiereizen te laten doen, spr. ziet daar 't nut niet van in en hij zal er zich dan ook (even tueel tegen verklaren. De Huishoud- en Industrieschool, De heer Th iel vraagt met betrek king tot deze school of het niet tijd wordt dat in de Commissie van Toe zicht ook dames benoemd worden. De leden kunnen slecht toezicht oefenen op deze school. Er zijn ook andere scho len ,die beter door dames kondien ge controleerd worden. De heer Loosjes zegt, dat 't initia tief in deze van de Commissie van Toe zicht moet uitgaan. De heer Kleijnenherg merkt op, dat de besturen van meisjesscholen juist gaarne controle van heeren hebben. Dat er zoo5!! behoefte aan dames bestaat gelooft spr. volstrekt niet. Het Hoofdstuk „Onderwijs" was hier mee afgehandeld en gepauzeerd werd' tot half 2. Na de pauze werd vervolgd. Het Koloniaal Museum. De'heer Sllngenberg vroeg Of nu nog wel subsidie gegeven moet wor den aan 't Koloniaal Museum. De Voorzitter achtte het raad zaam; dat dit jaar 't subsidie nog wel gegeven wordt, daar de kans niet uitge sloten is, dat een deel van 't Museum al thans voor Haarlem zal behouden blij- Bewaarscholen. De heer v. L'ynd en acht het niet jop den weg der gemeente te liggen om pok bewaarscholen te gaan oprichten. De heeren De Braai,v.d. Berg en Las schuit verklaren zich daar ook tegen. De behoefte aan dit onderwijs is niet gebleken, er wordt .voldoende in de behoefte voorzien. De heer Modoo vtodt 'f nut Idier scholen niet aangetoond. Spr. heeft nu niet zoo'n beste ervaring gehad van de bewaarscholen. Is dit nut aangetoond dan. moeten ze opgericht worden, want dan 'is het niet goed, dat 'de kinderen genoodzaakt worden op die sectoseho- len voorbereidend onderwijs te gaan ontvangen. Do .Weth". y. Onderwijs is van 't nut wel overtuigd. Wat de kosten betreft, de subsidie-aanvragen zullen toch wel komen. De heer Lasso hult merkt Op; dat er ook neutrale bewaarscholen genoeg zijn. De heer Modoo wil, dat B1. en Wl eerst meer licht zullen verschaffen. De heea- Th ijs sen gelooft niet flat er subsidieaanvragen zullen komen. Juist, als van gemeentewege bewaar scholen zullen worden opgericht, die slechts voor een gedeelte bestemd zijn, dan zal de andere helft ook een sub sidie vragen. Het geldt hier geen lager onderwijs in den zin der wet. Men staat hier dus op een vrij standpunt. En, wat aan het eene gedeelte gegeven wondt, mag aan het andere deel niet onthouden worden. De heer Kleijnenherg vindt het zeer gevaarlijk, dat die scholen wor den overgelaten aan 't particulier ini tiatief. Voor godsdienstkwesties is spr. op die scholen niet bang, doch wel wil spr. gemeentescholen in 'I belang van den gozondheistoestand. De heea- Schram wijist erop, flat in de laatste jaren juist de meeste be waarscholen geopend worden voor de gegoede kinderen. En hun ouders heb ben toch zeker wel een goed inzicht in de opvoeding der kinderen. De arme kinderen hebben geen goede be waarscholen. De heer de Braai ziet in den aan- gevraagden gulden een principieel stuk. Ieder laat zijn kinderen opvoe den, zooals hij wil. Een Katholiek zendt zijd kinderen naar een katholieke school Ka .Colombes zes minuten na mid dernacht Gij moet het zoo zien te schikken, 'dat gij de oude dame met dien trein medebrengt Mijne vrouw wil haar volstrekt zien Ik zal haar medebrengen, mijn heer Lebret, ik sta daarvoor inl Het is twintig jainuten over ne- igenJr.;.; Ik zal den trein van tien uur aan Bat station Saint-Lazare nemen. (Te kwartier voor elf zal ik dan bij mevrouw Liebel zijn en ik zou niet wéten, wat ons .verhin deren kan, hier met den midder- nadhttrein te komen. Lebret had zijn brief geëindigd. Hij vouwde het papier dicht, deed dit in een enveloppe en gaf Bet aan de .brooddraagster Maak nu maiar zoo snel moge lijk voort; z«ide hij, neem een rij tuig, om naar hét station te gaan en neem er ook oen, aj.a gij terug komt, Terwijl hij 'dit zeide, legde hij vier vijf-francstukken in de hand van Jeanne Fortier, die naai- bui ten snelde.; Er kwani juist een ledig huur rijtuig aan4 Zij stapte in en kwam in het star tion Saint-Liazare eenige minuten voor het vertrek van den trein Te tien uur en negentien minu ten was zij te Boie-Colombes en, snel voortloopende, volgde zij den zelfden weg, om te Colombes te komen, als deen vorigen da»; üp dat oogenblik heenschte er eene algeheel© stilte op de velden. Jeanne dacht er niet aan, bevreesd te zijn. Zoo snel hare voeten haar dragen konden, sloeg jsij het voetpad in, dat langs de spoorbaan loopt. Ovide Soliveau, die met open oog en oor zat tle zien en te luisteren, bleef onbeweeglijk op zijne plaats. Nadat Lucie hem was voorbijge gaan, had hij nog geen ander op dat eenzame en donkere pad gé hoord. Eensklaps hoorde hij voetstappen.; TT ij verdubbelde zijne aandacht* De stappen kwamen nader, maar van den anderen kant, derhalve kon het zijn slachtoffer niet zijn De Farij zonaar keerde het hoofd naar den kant Van Bois-Colombes, Hij zag een zwarte gedaante, die nauwelijks in de diepe duisternis te onderscheiden was Dat lijkt wel wat op eene vrouw, dacht hij. Dicht bij het groepje populieren, bleef de gedaante stilstaan en scheen te doen alsof zij naar den weg zocht. Eensklaps had zij den goeden weg gevonden en snelde over het voet pad, dat jangs het boschje ging,. Het is eene buitenvrouw ..«m dacht Soliveau Zij is een weinig laat en haast zich Jeanne Fortier, want zij was het, die langs den ellendeling gegaan was, kwam weldrai op den weg .naar Parijs. Zij bleef staan voor het huis van Mevrouw Lebah greep de bel en begop zoo. luid mogelijk te Bel len. Zij /schelde zoo hard, dat zélfs ;övide het in de verte kon hooren Twee minuten gingen voorbij, zon der dat moeder Ldeon haar helsch' leven onderbrak; Eindelijk riep eene stem, die van de dienstbode, achter uit den tuin [Wie is daar? wie belt daar? Ik kom met een brief van den hèer Lebret, wiens vtouw op sterven' ligtantwoordde Jeanne. i - IWiacht even, ik kom, dadelijk;,, hernam de stem Jeannne wachtte. De ddenstmeil kwam haar open doen; herkende haar en zeide: Zijt gij hét' niet, die gistere» hier waart Ik ben hieti Mevrouw heeft hooren bellen en me daarom gewekt*.. De dochter van madame ligt dus zeer slecht,; Dé arme vrouw: heeft nog. slechts een paar uren te leven Madame Lebel, die zich in haia&t gekleed had, was naar beneden gé- gaan en wachtte met een kaars iH de hand bij de geopende deur Een brief voor u, madafflöSsi zeide Jeanne levendig .tot haar, een brief, waarbij veel haast is,, van, uw schoonzoon, den heer Lebret-s {Wordt vervolgd) NIÉUWE HAARLENSCHE COURANT -ijjQQ. yefra-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5