BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEW OMTREK. Telegrammen, OVERZICHT. DE TOEKOMST. derd patiënten waren op het oogenblik dat de brand uitbrak, in het gebouw en het mewendeel, het gevaar, waarin zij verkeerden inziende,deed wanhopige po gingen om het gebouw te ontvluchten, waarbij een geweldige worsteling ont- Vandaag dan da groote dag in stond, en velen onder den voet ge- 4**011/ a raakten. De oppassers konden de on- AMnJtlKAl 'gelukkigen niet bedwingen en langen Nog wel geen presidents keuze lijd heerschte de grootste verwarring, dat, komt volgend jaar Vele patientai sprongen uit de hooge Maar het voorspel: de keuze van ramen en werden ernstig gewond. Zij, den gouverneur van New-York j die er in slaagden het brandende ge- Zal Mouse velt hel nu winnen voor bouw te ontvluchten, dwaalden door de zijn andidaatj stad en de omstreken in een hevigen Aan den vooravond van den dag, sneeuwstorm en ofschoon een heel le- Jaf de beslissing bekend zal wor- g«r politieagenten en burgers hen dade- den hebben we bladen van allerlei lijk begon op te zoeken, is een groot s.J oDiresiagen om te zien wat de gedeelte nog niet gevonden, zoodat ve- pn van Izmi rrfthrplz wanrcphiinlnlz Amermaanscaie pers ervan meent i-'n merkwaardig: de heele pers is tegen Kooseveit! Nog erger: de heele pers in Ame rika republikeinscii of niet voorspelt aan Roosevelt in deze ver kiezing een neder.aag Roosevelt sehijnt wat te hard van len van kou en gab rek waarschijnlijk zijn omgekomen. Het reddingswerk ging met groot ge vaar gepaard, daar de krankzinnigen in een buitengewoon opgewonden toe stand verkeerden. Een groot aantal patiënten schenen het gevaar niet in te zien en bleven s^aoel't-0 zijn geioopen Vooral zijn in het brandende gebouw, lachende en feire aikeuring van de vonnissen, I schreeuwende, tot alle kans op redding door Ameriiiaanscue reenters voiko-verdwenen was. Ondanks de heldhaf- men te goeder trouw en volgens hun j üge pogingen der brandweerlieden en eerlijke opvatting van letter en geest der wet, uitgesproken, heeft Roos-e- velt's aanzien en prestige ernstig gescnokt, ar thans in die kiezere- kringen, waar men het gevaar beseit dat in een dergelijke critiek moet gelegen zijn De „New-York Haiald voorspelt een overwinning der Democraten in de staten New-York, New-Jersey en Ohio; óók dat de Democraten in het komende Congres de meerder heid zullen hebben Komt die voor spelling uit, dan zal de regeering van Taft, trots haar meerderheid in den Senaat, weinig principieels meer kunnen tot stand, brengen Ook de weddenschappen in beurs- kringen te New-York wijzen nog altijd op de vaste verwachting, dat Dix, de candidaat de Demoeraten, er zal komen. De correspondent te New-York van de Londensohe „Globe is een der weinigen, die vol vertrouwen een overwinning van Roosevelt s candi daat verwachten Teddy's ruwe en weinig .conven- tioneele politieke gtrijdmethode, heeft weliswaar de hoogere standen van hem vervreemd, maar zijn popu lariteit bij de groote massa is er geenszins door geschaad Veeleer heu tegendeel, meent de correspondent 't Kanmaar geen zijner collega s staat aan zijn kant. Enfin, we zullen het nu spoedig hooren ,Uit FRANKRIJK vandaag hier ter plaatse twee be- 'richtjes met een kleine kantteeke- 'ning Het eerste is dat te Parijs een congres heeft plaats gehad van Fran- sciie burgemeesters, die over ker ken [Rebben gesproken I Die heeren hebben een motie aan genomen, waarin de wensch wordt ui tg' -p roken, dat het gebruik der- kerkgebouwen door de burgemees ters of prefekten opgeheven ka'i worden, wanneer zij, die van die gebouwen gebruik maken, in gebre ke blijven daaraan de noodige her stellingen van welken aard ook te verrichten. Dat lijkt onschuldig, her. Maar: men bekenke: de kerken hoorden aan de Katholieken De Staat ontstal die gebouwen en verklaarde ze tot eigendom van de gemeente, met da zuurzoete vrien delijkheid, dat de Katholieken ze moohten gebruiken. En nadat jse nu hun eigendom zioh ontstolen zien, moeten ze dat gestolene eigendom.... zélf onderhou den, anders mogen ze 't niet eens gebruiken!... Inderdaad, de brutaliteit van deze kerkroovers gaat ver Een ander berichtje is van an deren aard Be „Temps" meldt n L, dat het onderzoek en de huiszoekingen, die er naar aanleiding van de spoor wegstaking ingesteld zijn, zeer be zwarende dokumenten aan het licht gebracht hebben, bijv brieven, ge schreven door de voornaamste le den van de stakings-eommissie, waarin sabotage aanbevolen wordt Het blad voegt aan deze mede- deeling nog toe, dat tal van spoor wegbeambten, die in de provincie wegens sabotage aangehouden zijn, een bekentenis afgelegd hebben en verklaard, dat zij op aanstichting van de leden der stakings-eommissie tot sabotage waren overgegaan Do „Temps" is een ernstig blad Als deze mededealingen dus juist zijn, is Briand goheel gedekt, en zoo die brieven geen uitvindsels zijn der regeering (in Frankrijk is zoo iets mogelijk!) zal hij er in de Ka mer duchtig steun van hebben! Uit Servië. De toestand van den Servischen Kroonprins is weer ongun stiger. Naar aanleiding van die vererge ring hebben er geruchten geloopen dat de toestand van den Kroonprins feite lijk van den beginne af aan gevaarlijk fs geweest en dat het publiek verkeerd ts ingelicht geworden. Van ambtelijke pijde "wordt echter verklaard, dat in de bulletins steels de volle waarheid ver- jneld staat en dat ze met de grootste nauwkeurigheid worden opgesteld. Brand in een krankzinnigeuge- tfh'ht. Ontzetlende tooneelen hebben er zich Zaterdag afgespeeld bij een brand in een krankzinnigengesticht te Brau- don st. Manitoba. Meer dan zeshon- oppassers, vreest men, dat het verlies van menschenlevens zeer aanzienlijk zal zijn. Weer terecht. Wij hebben gemeld, dat Willows Vrijdagmiddag in zijn klein luchtschip met zijn mechanicus van Londen was opgestegen om naar Pa rijs te vliegen. Omtrent half zeven was hij aan de Engelsche kust. Toen had hij het ongeluk zijn kaart te verliezen. Hij vervolgde zijn reis, tot hij een uur of twee later een wijden rivevmond zag, de Canche ol de Sonime. Hij was dus al afgezakt. Hij bleef tot 's nachts twee uur krui sen, en niet wetende waar hij was, daalde hij op een vlakte tusschen hoo rnen. Zaterdagochtend om 7 uur kwa men er memsehen opdagen. Het bleek, dat de luchtschippers bij Douai waren verzeild. Het luchtschip had bij het lan den eenige averij bekomen en de voor raad gas moest bijgevuld worden. In den loop van den dag werd) de schade hersteld en gisterenochtend kwam het noodige gas. Maar van opstijgen ge beurde niets, aangezien de wind te sterk was. Moéht de storm toenemen, dan zou Willows allo gas laten ont snappen. Dubbele moord in Berlijn. In de Potsdammerstrasse te Berlijn is door een inbreker een ongelooflijk bru tale moord gepleegd op de bewoners van een verdieping, die Zondagavond om 9 uur thuis kwamen. De vrouw kwam binnen en wilde het licht aan- leken, toen zij een inbreker bemerk- 1 te, die haar onmiddellijk een revol- verkogel in het hoofd joeg. De man, ,die het kind droeg, wilde zijn vrouw te hulp snellen, greep den moorde naar vast, maar kreeg een kogel in den mond. De moordenaar is ont vlucht, men heeft eenige hoop hem te vinden. De man is reeds overleden en men heeft geen hoop de vrouw in het leven te houden. Voor postzegelverzamelaars. Eergisteren is men aangevangen de bestaande Portngeesehe postze gels uit te geven met daaroverheen gestempeld het woord: republiek .De ze zegeis zullen binnenkort zeldzaam worden. De zaak Crippen. Het lijkt wel of de dramatische rechtszaken van on zen tijd nog eeu staartje moeten heb been. Nu is plotseling de executie van Crippen, die heden zou plaats heb ben, uitgesteld. Waarvoor weet men niet. En tegelijkertijd duiken allerlei berichten op, waaruit blijkt dat men aan het werk is om den moordenaar van de galg te redden. Een naamgenoot van Crippen's advocaat, Tobin, verzekert in de „New-York Herald", het bewijs te kunnen leveren, dat Belle Elmore ge zond en wel heimelijk te Chicago vertoeft!.... Een waar woord te rechter tijd. Op de onlangs te Miinchen (Beieren) gehouden Katholiekendag, hield de rechtsgeleerde Dr. Rumpf, een rede, waaraan wij het volgende ook voor Nederland's Katholieken beharti genswaardige, ontleenen: Wanneer w ij de oogen op de landen in Europa slaan, dan doet zich het merkwaar dige verschijnsel voor, dat de Room- sche landen: Frankrijk, Spanje, Por tugal, Italië, het schouwspel bieden van een onheilspeilenden ondergang van den Katholieken invloed op elk gebied, hetwelk voor de maatschap pij in alle opzichten verderfelijk kan worden genoemd. Wat is de oorzaak van dit betreurenswaardig verschijn sel? De hoofdoorzaak moet gezocht worden in het feit dat onze geloofs- genooten in die landen te laat bebben ingezien, dat hun macht, hun invloed in eendracht bestaat, dat zij verzuimd hebben zich '"(jig in sterke ,goed ge disciplineerde vereenigingen te or- ganiseeren. Wanneer we daarente gen de krachtsinspanning, het onver moeid arbeiden en bet schitterend re sultaat van ons streven, tot het vor men van een h- Katholiek bol werk, voor oopen hebben, dan kan betgeen wij in genoemde Katholieke latdun zien ~°houren, voor ons slechts een aansporing zijn, onze ac tie voort te zetten en te volmaken. En dan durf ik beweren dat de Duit- sehe Katholieken heden ten da are te beschouwen zijn als de keurtroepen der Katholieke Kerk en van 't Paus dom, zonder dat zij rich door wie ook als trouwe, steeds offervaardige zonen van het Duitsche vaderland laten overtreffen. De kroning van Koning George. LONDEN, 7 November. De Koning toekende een proclamatie waarbij werd bepaald dat de kroning zal plaats hebben op 22 Juni. Entente tusschen Oostenrijk en Turkije? PARIJS, 7 November. Volgens een telegram uit Berlijn aan den „Temps" werd in 1909 een entente geteekend door OoeteDrijk waarbij de status quo aan Turkije werd verzekerd en steun tegen aanvallen van Bulgarije en Rusland. Turkije verplichtte zich geen enkele concessie toe te staan zonder da goedkeuring van Oostenrijk. De o.'ereenkomst zou gesloten zijn, nadat Rusland had voorgesteld Servië een teiritoritale vergoeding toe te kennen in den vorm van een strook grond dwars door de Sandjak. Prof. Van der Waals en de l Nobelprijs. De Nobel prijs voor dit jaar zal 1,933,360 franken bedragen. Een aardig sommetje Wij ontleenen voor de beteekenis en de redenen van deze onderschei ding aaa de „N. R. Ct." het volgende Da toekenning van den Nobal-prijs aan van der Waaia is een nieuw bewije voor het groote aanzien dat Nederland rich als centrum voor vruchtbare werkzaimteid op het gebied der tueoretncae en toegepaste natuur- er. scheikunde de laatste tientallen van jaren heeft verworven. Op de onderscheidingen door de Zweedsche Akademie van Weten schappen reeds in den vorm van een Nobelprijs toegekend aan een van 't Hoff, een Lorentz, een Zeeman, volgt nu ook eenzelfde eer voor den Am sterdamschen geleerde, die op het gebied der kinetische gastheorie door het formuleeren van de „toestands vergelijking" de uitbreiding en aan vu ïing heeft gegeven van de wetten van Boyle, Gav-Lussac en Avogadro. Maar nog op tal van andere gebie den uit het rijk der natuurkunde hebben de geniale onderzoekiogen en studiën van dezen grooten landgenoot onze tennis vemrrnd en verrijkt, niet het minst op dat der capillaire wer kingen, die door hem thérmo-dyna misch werden verklaard. Mede zij hier aangestipt, dat bet van der Waals is geweest die Bakhuis Roozeboom op het spoor bracht van de theorieën van Gibbs, welke theo rieën door de onderzoekingen en proeven van Bakhuis Roozeboom en diens leerlingen zijn ontwikkeld tot de faasn-leer. Toen, na 't aftreden van Van der Waals als hoogleeraar als blijk van blijvende hulde in een der lokalen van de Amsterdamsche Gemeente univer siteit een Van der Waals-gedenkplaat werd aangebracht, werd daarop het levenswerk van den gehuldigde dat overigens nog met volle kracht word' voortgezet alduB kort saraengevatT O. m. zijn daarop vermeldVan der Waals' theorie der binaire mengsel (1811) en zijn wet der overeenstem mende toestanden (1880.) Prof. Spanjaardf Gistermorgen is in Den Haag, vrij onverwachts, overleden professor J. Spanjaard, oud-directeur hoogleeraar der voormalige Indische Instelling te Delft. Jacques Spanjaard werd den 6en Juli 1846 te Haarlem geboren en vertrok na in 1867 aan de gemeente-instelling te Delft het groot-ambtenaarsexamen te hebben afgelegd in den loop van datzelfde jaar naar Indië. Vorstelijk bezoek. Groothertogin Marie van Meck lenburg1, moeder van Z. K- H. Prins Hendrik, is gisteravond op het Loo aangekomen. De Groothertogin zal daar 1.0. da gen .verblijf houden.. Uit de Staatscourant. Bij K B. is, met ing. van 1 Jan 1911, benoemd tot gewoon hoog leeraar in (Iq afd der werktuig- bouwkeöheepsbouwk. en electro- teclmiek aan de Techn Hoogeschool, om onderwijs te geven in de werk tuigbouwkunde, P,. Meijer, Ober-In genieur, te Halle a/d Saaie,. Een onjuist berioht. Volgens een Reu ter-telegram uit Ohrist-iania bevat het blad „Verdens Gang" pen zeer overdreven bericht uit Tromsö: De hier aangekomen Noorsche stoomboot „Gisla" brengt bericht, dat de groote Nederlandsch© stoom boot „Gamma" op de (Witte Zee bij ontzetten den storm met de g©- heele bemanning is gezonken Men heeft gezien hoe het achterschip met de schroef in de lucht steeg, waarop het schip in een minuut tijd zonk Bij den heftigen storm was alle hulp verleening onmogelijk. Tot jzoover het bericht van het Noorsche blad. De juiste toedracht is deze: De „Gamma", een boot van de vrachtvaartmaatschappij Bothnia, is op weg jyan Archangel naar Am sterdam door den stoomtrawler „Sohleswig" uit Nordenham, te Var- dö binnengesleept met gebroken roerkoning en fokkemast, verlies van booten en ongeveer tweederde gedeelte van den deklast eR meer andere schade Scheepsramp. ^Reuter seint uit Marseille: Die Nederlandsen© vrachtboot „Alkaid", van Marseille naar de Zwarte Zee, is gestrand tien mijlen van Soudar ras. ,Er zijn stoomschepen ter hulp gezonden. Het s.ohip schünt feidte;n gevaar.. Nader seintj Renter hit Marseille omtrent de, scheepsramp bij Souda ns: Ondanks de pogingen der sleep- booten bevindt het Hollandsche stoomschip „Alkaid" zich nog jn denzelfden kritieken toestand. De consignataris liet de hulp inroepen van de reddingsstoomboot der Deen- sohe Svitzer berging maatschappij De equipage blijft aan boord Toch een zwijntjesjager. De 13- jarige W. F. Kölner te Enschedé, die zich schuldig maakte aan diefstal van een 5-tal fietsen, blijkt toch niet zoo onschuldig te zijn, als wel werd ver moed. Dacht men eerst, dat hij de rij wielen had ontvreemd om zijn lust tot fietsen te kunnen bevredigen, thans schijnt het, 'dat zijn voornemen is ge weest ze te gelegener tijd te verkoopen. Althans een der nog vermiste rijwielen is te Vriez-enveen in beslag genomen, waar hij het had verkocht. De politie, die nu nog 2 fietsen heeft o-p te sporen, heeft met de aanhouding van K. een goede vangst gedaan. Kinderroof. Door de zorgen der po litie zal, meldt „De Grondw." aan haar ouders, die in het zuiden van België wonen, worden teruggegeven een meis je, dat 11 jaar geleden door kermisrei zigers aan haar ouders werd ontroofd en in een woonwagen te Bergen-op- Zoom werd gevonden. Het kind is thans 13 jaar. Opmerkelijk is hef, dat de eigenaar van den bewusten woonwagen dezelf de is, bij wien ook de jongen werd ge vonden, die door zijne dorpsgenooten en familieleden te Sliedreeht werd her kend, over welk feit in da pers zoo veel te doen was Eeue geheimzinnige vermissing. Zaterdagmiddag vervoegde zich bij de firma S. van Ossenbruggen Zn., te Amsterdam, magazijn van gouden en zilveren artikelen, een DuiRch sprekende dame enverzocht eenige artikelen te mogen kijken, daar zij een en ander koopen wilde. Van koo- pen kwam echter niets, zoodat zij on verrichter zake den winner verliet. Ongeveer een zestal minuten later kwam echter de heer Van Ossen bruggen tot de minder aangename ontdekking dat een kostbare gouden heerenketting verdwenen was, wel ke bij een drietal andere kettingen had gelegen. Het gelukte der recherche spoedig de dame te ontdekken. Op het politie bureau werd de dame, welke, hoewei zij Duitseh snrak, eene Amerikaan- sche scheen te zijn, gefouilleerd, doch de ketting werd niet op haar bevon den, wel een groot bedrag aan vreemd bankpapier. De dame werd weer op vrije voeten gesteld, zoodat de oor zaak van de vreemde verdwijning der ketting nog niet is opgespoord. Ongelukkige verwonding. Zater dagmiddag stootte in de ouderli, e woning aan de Vinkenstraat te Rot terdam eeu tweejarig broertje zijn vierjarig broertje, op de trap bij on geluk met "een traproede in liét oog. Aanvankelijk bleek de verwonding niet ernstig. De jonden ging naai huis en werd kort daarop bewuste loos. Hij is daarop nog denzelfden nacht overleden. Noodlctt'g© val. Te Zaandam had Zaterdagavond de 21-jarige timmer mansknecht Jb. Stadt, in dienst bij den heer W. Stam Dz., aan een in aanbouw zijnd huis aan de Bleek erstraat het on geluk van een 21/2 M. hoogte uit den nok op de balklaag te vallen. Hoewel na deai val door den diokter geen ern stig letsel werd waargenomen, is hij dien volgenden morgen ten gevolge van inwendige verwonding overleden. Brand. Gisternacht is de schuur van de boerderij der Zusters Urselinen te Udien geheel afgebrand. Veel hooi, stroo, rogge, haver en landbouwgereed schappen ging verloren. Het vee werd gered. Het klooster bleef gespaard. Brand. Gisteravond te zes uur, juist nadat een zwaar onweder over de stad had gewoed, ontstond! te Leiden een uitslaande brand in een pakhuis in de Zuid Rundersteeg, toebehoorende aan den uitdrager II. Regeer in de Jan- vossensteeg. Het perceel brandde ge heel uit, waardoor een groot aantal oude meubelen en andere goederen eén prooi der vlammen werden. Do oorzaak is onbekend, want in dit huizencomplex kan moeilijk aan het in slaan van deai bliksem gedacht worden. Gebouw, en goederen waren verze kerd. I SASSENHEiju. De verandering. De verande ring in het bemalingswerktuig van den Warmonderdam- en A lkeinaderpolder, dat van windmolen, stoomwerktuig zal worden, sJiijnt meer vertraging te on dervinden dan wel verwacht werd, en de regen der laatste dagen, maakt dut de kleine hulppompmadiine niet al het water kan wegwerken. Op verschillende plaatsen ontstaan hierdoor waterpoelen en ovorstroomin- gen, welke zoo niet spoedig verande ring komt, aan het groot aantal bloe misten, die land in den polder hebben, groote schade kunnen veroorzaken, daar vele bloembollen onder water staan. Men heeft echter hoop dat Dinsdag het stoomgemaal zal werken, maar ze kerheid heeït men nog niet. Er zijn woorden die over een toe komst beslissen. Belangrijke gebeur tenissen komen uit een kleinigheid voort. Zoo bijvoorbeeld een land waar weleer niets was, en waar sedert kort een boom groeit. Daar voor is één zaadje voldoende ge weest dat de wind er heen droeg of dat een vogel uit zijn bek Met vallen Een jong meisje kwijnde en kwam tot verval Zij had te vergeefsch tal van middelen geprobeerd en ge loofde dat zij verloren was Nu is zij blakend van gezondheid Daar voor is voldoende geweest dat men haar over de Pink Pillen sprak; dat zij, na zich over de waarde van dat geneesmiddel te hebben doen inlich ten, die pillen heeft ingenomen De Pink Pillen hebben haar genezen, toen alle andere geneesmiddelen daartoe machteloos waren geweest Ileel wat zieken konden hunne toe komst wijzigen zoo zij den goeden inval hadden de Pink Pt Hen te pro beer en IJMUIDEN. G e t e d. Bij het beloodsen van het stoomschip „Glanmire" is aan den kop van de pieren alhier de loodsvlet met vier man omgeslagen. De dren kelingen zijn gered in [de sloep. bloembndaal. Een gratificatie. De burgemeester van Bloemeadaal heeft aan de belde, alhier gestationeerde veldwachters Smits en Stoffer zijn bijzondere tevredenheid be tuigd voor hun beleidvol optreden bij de arrestatie van de inbrekers in de villa van mr. Aberson. Aan deze politie mannen is door den burgemeester te vens een gratificatie ter hand gesteld. Zeemilitie. Van de lotelingen voor het jaar 1911 heeft er zich in deze gemeen te slechts één aangemeld om bij de zee militie te dienen. HAABLEMMEBMEEB. Verduistering door een Notaris. De Hooge Raad heelt gist exen het cassatie beroep van J. M. N., notaris te Aals meer, door het Hof te Amsterdam tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld, met ontzetting uit het ambt van notaris, wegens verduistering van certificaten Nederl. Werkelijke Schuld, welke hij ter bewaring op''er zich verwor pen. Maria Cornelia Steenweg. (Cl. Witte.) Mej. Cornelia Steenweg*, wonende fce Delft, Pootistraat no. Il5, heeft, dank zij de Pink Pillen, zoo goed haar ernstige bloedarmoede over wonnen, dat het niet te zeer gewaagd is te zeggen dat zij, dank zij dit uitmuntende middel, haar toekomst gewijzigd heeft. „Gedurende vele jaren, schrijft zij, leed ik aan ernstige bloedarmoede Ik was zeer zwak en zeer bleek gewordenik ondervond dikwijls duizelingen en hartkloppingen Ik at weinig* en verteerde mijn voedsel zeer slecht Het ontbrak mij aan bloed en ik verviel iederen dag een weinig Daar ik reeds meerdere ge neesmiddelen zonder succes had ge probeerd, wist ik niet meer wat te doen, toen men mij het gebruik der Pink Pillen aanraadde Ik heb na vraag over dat middel gedaan en men heeft er mij overal veel goeds van gezegd, Toen ben ik de Pink Pillen gaan gebruiken en mijn ge zondheid is merkwaardig* verbeterd Spoedig Jieb ik op nieuw een goede kleur en krachten gekregen en ik heb mijne werkzaamheden kunnen hervatten Zij zijn verkrijgbaar f 1.75 per «loos en f 9 per zes Joozen, bij Snabillé, hoofd-depotliouder voor Ne derland, 7, Gr. Markt, Rotterdamvoor Haarlem en Omstreken bij de firma's J. J. Göppinger, Groote Boutstraat 147, bij Plaatzer van der Huil, Jans> stroat 28 en bij M. P. Drost, ban go V»erstraat 8 En verder bij verschillende Apothekers en dro gisten. IiISSB. Baaflsvcrgadcriiig. In de gisteren ge houden raadsvergadering werd' de be grooting dienst 1911 behandeld. Andiere jaren was hiermede altijd vier of vijf uur* gemoeid. Ditmaal echter ging het vlug, bijzonder vlug zelfs, want als men eerst geen drie kwartier bezig was ge weest met het geven van inlichtingen omtrent de aanlegkosten van het gasbui- zenndl langs do Veeneaiburgeiiaan en.de Zwarte Laan, dan was de gelieele ver gadering in een mooie anderhalf uur afgeloopen geweest. Do inlichtingen hierboven genoemd, betroffen het voor dit werk geraamde bedrag adl f 5370 met inbegrip van de leiding naar het buitengoed van Baron van Hardenbroek tot Ammerslol en de werkelij-ke kosten ad f 5000 zonder de leiding zoo even genoemd. De heer Pijnaeker, op wiens verzoek de inlichtingen werden gegeven, vond namelijk, dat.het verschil van de wer kelijke kosten met de raming, in ver band met het niet uitgevoerde werk naar het landgoed van Baron van Har denbroek, te weinig verschilde. Daar om werd hef geheele desbetreffende raadsbesluit met de gespecificeerde kos tenberekening gelezen, en. dat hield nog al tijd op. In deze raadsvergadering was do burgemeester voorzitter en wa ren afwezig de heeren Veldhuizen van Zanten en Prins, Het lezen der notu len werd, met het oog op de begrooting, uitgesteld tot een volgende vergadering. Eerst een korte discussie of men de begrooting der gasfabriek eerst zou ne men of niet en toen stak men van v.*!, met de begrooting van het gasbedrijf.' Tot discussie gaf deze geen aanleiding. Het bleek dat de gasafgifte voor 1911 was geraamd op 443.500 kub. M. Op advies van de gascommissie vond de Raad goed dat in het vervolg een grooter bedrag zal worden afgeschre ven vooir den binnenbouw dei" ovens omdat deze namelijk méér aan waarde verlies onderhevig zijn als het percen tage wat er voor werd afgeschreven. Naar aanleiding van de verordening op het gasbedrijf werd een post van f 200 uitgetrokken voor de te benoemen kassier. De geheele begrooting werd daarna vastgesteld tot een bedrag in ontvang sten en uitgaven van 42.230. Toen kwam de gemeentebegroinUig aan de beurt. De behandeling niervan g ng als van eon leien dakje. Na een tijdje post na posi conform te hebben vastgesteld werd even halt gehouden bij de post drakloonen. Men wilde name lijk in het vervolg de begrooting met de memorie van toeli hting laten drukken maar de kosten hiervan, ad f 50, vond men nog al hoog. Besloten werd om deze post al vast maar met f 50 te verhoogen en latei* te zien wat of men hieromtrent wenschte te doen. Wil men het dus later laten drukken dan zijn er alvast de duiten voor uitgetrokken. Bij de post onderhoud van straten en pleinen, deed de heer Pijnaeker voor de zooveelstë maal op mei'ken dat de toestand van de Rijksstraatweg tusschen de tramrails vanaf de R.K. kerk tot de le Poellaan onhoudbaar was en stelde daarom voor om deze post nu niet f 500 te verhoogen 0111 dat gedeelte ein delijk toch eens te bestraten. De voor zitter deelde hieromtrent mede dat de noodzakelijkheid liieirvan ook door hem al lang was ingezien maar de uitvoe ring hiervan steeds was tegengehouden door do Trammaatschappij maar da: deze thans had goedgevonden tusschei; de rails te bestraten. Besloten werf daarom deze post met f 500 te ver hoogen. Da heer van Lijnden deed opmerken dat de toestand van den Rijksstraatweg tusschen de tramrails in het Oosteinde al even ongelukkig was, en daarom werd besloten het Rijk hiermede op de hoogte te stellen niet alleen, maar ook te verzoeken dat te willen bestraten. De post pompen en riolen werd op voorstel van de heer Pijnaeker mei f 200 verhoogd en gebracht op f 300. De post schoonhouden van de school lokalen werd met f 20 verhoogd en ge bracht op f 120. Daarna was de post perceptiekoster op voorstel van de heer van der Mei; verhoogd met f 10. Bij de post politiezaken besprak de voorzitter de noodzakelijkheid van een ^nieuwe politiepost. Door de gemeente- .architect was een teekening gemaakt van een houten gebouwtje, maar de vraag was nu maai*, waar zal men het plaatsen? Doch, zei de voorzitter, er is nog iets. Hoogstwaarschijnlijk zal worden voorgesteld om de trap van het Raadhuis te verbouwen en wel om dat deze zoo bij uitstek gevaarlijk is, vooral met nat weer of vorst. Nu zou het zeer gemakkelijk gevonden kun nen worden door onder dien te verbou wen trap een politiepost te maken. Het is te voorzien, zoo ging hij verder dat er bij een eventueele doortrekking van de Schoolstraat en de Bondstraat zeer veel van het verkeer van de Broek weg hoek Heerenweg, verplaatst zal worden naar deze straten, zoodat d!an de politiepost ook daar zeer goed op zijn plaats zou zijn. De heer van Lijn den vond een andere plaats echter be ter omdat dit eene onnoodige opeen- hooping van politie was bij het Raad huis, waar toch reeds altijd politie aan wezig is. De voorzitter ging hiermede wel ac- coord maar wist op het oogenblik nog geen geschikter plaats aan te wijzen. Besloten werd hiervoor nog geen extra post om de begrooting te plaatsen. Bij de post salarissen gemeentewerk lieden werden een tweetal requesten g- lezen van de gemeentewerklieden J. Beijs en C. Langelaan. Eerstgenoemde vroeg om een loonsverhoogiug van f 25 en laatstgenoemde om zijn sa Iris gelijk te stellen met dat van Blijs. B'. en W. adviseerden om aan Bleiji de gevraagde f 25 toe te staan en hev salaris van Langelaan voorloopig nog te laten zooais het is, omdat deze nog te kort in gemeentedienst is en boven dien reeds geruimen tijd ziek is ge* woest en toen zijn salaris heeft genoten. Conform het advies van B'. en W. werd hieromtrent besloten. Bij de post publieke vermakelijkhe den werd ©en request gelezen van de muziekvereeniging „Eensgezind", hou dende het verzoek om evenals vorige jaren wederom te mogen ontvangen een subsidie ter bestrijding harer uitgaven. Goedgevonden werd een subsidie te verleenen van 40. Hiermede waren de uitgaven afge handeld en hadden slechts een uur in beslag genomen. Het was intussehen 12 uur geworden en voorzitter stelde voor om de vergadering te schorsen tot 2 uur. Anderen echter wilden liever doorgaan want de ontvangsten zoo zei men, lokten toch in de meeste gevallen geen cLiscussiën uit en was het dus nauw afgeloopen. Een stemming moest het uitmaken, nog nooit gebeurd wel licht. De uitslag was: 5 voor doorgaan en 4 voor schorsen. Daar gingen we dus v/eer met de ontvangsten. Hadden de uitgaven weinig tijd in beslag geno men, de ontvangsten nog minder, want nog geen kwartier later stonden wij op straat. De geheele begrooting tol een bedrag in ontvangsten en uitgaven van i 45.279.10 werd vastgesteld. Ten laat ste kmuren wij nog melden dat de am- baehtsliedenvereeniging „Een zij ons èoei' op haar verzoek werd toegestaan bet gebruik van een lobaal der O'. L'. school tnet gebruik van vuur en licht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2