BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Sociale Berichten. OVERZICHT. De koning der BELGEN] heeft gisteren de kamerzitting1 «e- qpend Met een pittige rede, waarin hij vooreerst herinnerde aan het groote verlies, dat het land heeft geieden, door den dood van zijn grooten vorst: verder aan de bezoeken ge bracht aan bnnteniandsche hoven en vooral aan de warme ontvangst door het Belgische volk bereid aan de Duj tsclie Keizersiamilie. Voorts zqj- de de troonrede: De betrekkingen met andere Jan den zijn hartelijk De onlangs gesloten verdragen met Diutschian, Engeland en Frank rijk betreffende de grenzen der Afri- kaansehe koloniën toornen de uitste kende verstandhoudingen met deze mogendheden. De schitterende deelneming van alle naties aan de Brusseische ten toonstelling toont het vertrouwen, dat wij in het buitenland genieten De koning zeide vervolgens, dat het land voor geen opoffering mocht terugschrikken pm het onderwijs op te heffen. Over de kwestie der talen sprak de koning den wensch uit, dat door wederzijdsehe eerbiediging van elks rechten, men het middel zal vinden om kwaadwillige oppositie te voor komen .bij taal- of rasgeschillen. De koning Jbeval ook het vakonderwijs aan. Op deze rede komen wij nog. wel terug. Maar vermeld moet worden dat de socialisten op de alleronhebbelijkste manier weer hun haat hebben ge toond. Vooreerst smeten ze met pamflet ten en strooipapiertjes naar het ko ninklijk rijtuig En ten tweede is het ook in de Kamer een allerschandelijkste her rie geweest. Op hel oogenblik, dat de Koningin de Kamer binnenkwam werd zij ontvangen met een geestdriftige ovatie en met kre ten van „leve de Koningin." De socialisten, die aanvankelijk wa ren opgestaan, gingen weer zitten. Daarna hoorde men hier en daar roepen „leve het algemeen stemrecht" en eenige woordenwisselingen (usschen socialisten en leden der rechterzijde. De Koning wordt bij het binnenko men begroeit met „leve de Koning". De socialisten blijven zitten, werpen daarna een stroom witte papiertjes in de zaal en roepen „leve het algemeen stemrecht" en „ontbinding"! Men roept ^stilte". Een lid van de meerderheid roept „alleen de Koning heeft het woord." De socialist Vandervelde roept tot het publiek op de tribunes: „Wij heb ben niets tegen den Koning, maar gij rijt hier op slinksche wijze binnengeko men." Opnieuw volgt een tumult en ge roep van „leve de Koning" en „leve het algemeen stemrecht."- Eindelijk wordt het weer rustig en wachten op het kabaal der soeialisti- de Koning die al dien tijd heeft moeten sche herriemakers, leest nu de troon rede voor. Na het uitspreken der troonrede gaat de Koning heen en wordt van verschil lende zijden toegejuicht. Aan de Konin gin wordt een hartelijke ovatie gebracht. De socialist Vandervelde neemt dan bra taal het woord en constateert, dat de socialisten en republikeinen bij het binnenkomen van de Koningin volko men stil waren, maar dat opgewon den kreten van de tribunes waren ge komen, die in alle opzichten „uitda gend" waren. Vandervelde verzoekt het bureau dus maatregelen te nemen, om het publiek van de tribunes te beletben betoogingen te houden. De voorzitter antwoordt, dat het pu bliek op de tribunes inderdaad niets te betoogen heeft. Vandervelde neemt van dit antwoord nota en de vergade ring wordt opgeheven. Men ziet wel: de socialistisch-ma?on- ttiekc heeren in België willen dezelfde richting uit als die van Portugal en Spanje. Het plannetje teekent zich scherper all.».. Een dag als die van gisteren is een schande voor België, en met deze socia listische oproermakers coquetteert de liberale partij maar openlijk!,., In FRANKRIJK heeft Briand gisteren zijn intreerede gehouden voor de Ka mer. Wat deze besloten heeft is ons nog niet bekend: de Reu ter telegrammen vermelden slechts Biiand's rede, die geen nieuws brengt. De storm zal voornamelijk gaan te gen de houding van Briand ten opzichte der revolutionaire stakers maar daar in staat hij sterkt en tegen de opne ming van Laferre in het kabinet. Dót is het zwakke punt! Lafferre, dat is een van de leelijkste factoren van het kabinet- [Briand. Over zijn opneming als minister ia nü al veel te doen geweest. Pelletan, Thalemas en de overige radicalen van de groep Combes zijn er woedend om JWant" zij zien in Lafferre een spelbreker Lafferre is nl grootmeester der Fransche Vrijmetselarij Als de vijandige radicalen in bran ding op Briand zullen losstormen, ral Lafferre door Briand wel wor den vooruit geschoven om door nood- ieekens de BBr te waarschuwen, ftat zij verplicht zijn, het ministerie helpen I Eu moet men weten, dat Lafferre zelf Jwhoorde tot de felle radicalen van het type Pelletan, die op hun jongste Congres de motie tegen Bri and hebben aangenomen; die Com bes tot voorzitter hebben gekozen en afen hem de leiding van den aan val .tegen Briand hebben opgedrar gen En Lafferre is nu Minister I Pelletan schuimbekt, van woede in zijn krant en noemt Lafferre een verrader Maar Briand beeft door Lafferre de .oppositie onder de radicalen wil len breken Verdeel en heersch, was zijn parool. Hij wist dat een deel der radicalen weigert met Pelletan en Combes mee te gaan (Welnu, uit de groep der radicalen moet hij ten slotte de meerderheid halen Dus heeft hij Lafferre bepraat en ver deeldheid gebracht onder de Combis ten. Daar komt dan bij, dat Lafferre de groote man der vrijmetselarij is En ieder weet, dat de vrijmetse larij inn het Fransche parlement 'n heeleboel te zeggen heeft Door de socialisten los te laten maar daartegenover Lafferre op te nemen, heeft Briand de verdenking van „reactie" en „eleriealisme" van zich afgeschoven Want Lafferre is een der drijvers- aohter-de-scl: ermen yan de kerkver volging, welke het laatste dozijn ja ren in Frankrijk heeft gewoed En dan is hij de vader der fiches Hij is de man, die over het ge- heele land met den minister van Oorlog, André een spdonnage-stel- sel in het leger heeft ingevoerd, waarvoor op het kabinet van den mi nister van Oorlog een apart bu reau was gevestigd ter verzameling van „fiahes," klik-briefjes over officieren, die naar de kerk gingen, katholieke vrienden bezochten of die hun gezin toestonden naar de kerk te gaan Br Lafferre, de vader van dit al 1 erverachtelijksto klikstelsal is nu minister De „Oroix" ieide, dat er op de 16 leden van het ministerie zes vrijmetselaars zijn, dat is meer dan een derde Den ergsten smaad noemde 'tblad de benoeming vaen Lafferre tot mi nister van arbeid, die als groot meester van de vrijmetselarij nu zich installeeren zal in het geroofde pa leis van den aardsbisschop, zoo de gedachtenis Van kardinaal Richard een uitersten hoon aandoende en de gevoelens der katholieken ten diep ste grievende In AMERIKA schijnt volgens de te legrammen ROOSEVELT BESLAGEN. De Democraat Dlx is tot gouverneur van New-York gekozen, met een meer derheid van wel 50.000 stemmen, meent men. En ook elders zijn de democraten er gekomen. Voorts hooren we van allerlei onge regeldheden. De onlusten in Zuid-Wales. De geweldenarijen van de kolenwerkers in Zuid-Wales houden onverminderd aan. De plaatselijke politie schijnt vrijwel onmachtig deze te beteuge len, de minister van binnenlandsehe zaken heeft daarom besloten er Lon- densche politieagenten heen te zen den, die met sabels en stokken ge wapend zijn. Zij vertrokken gisteren middag nit Paddington. Tegelijker- tiid is een trein met eenige compag- niën infanterie vertrokken. Een cadeau voor keizer Wilhelm. Tn Dantziger marinekringeu is, naar de „Dantziger Ztg." verneemt, het denkbeeld opgekomen ,om het op 15 Juni 1913 tq wachten 25-jarig regee- ringsjubileum van keizer Wilhelm er kan niet gezegd worden dat het blad niet lang vooruitziet door een bijzondere gift van het geheele volk tot een duurzame herinnering te ma ken. Men acht hiervoor een nieuw, modern in te richten keizer jacht dat niet, zooals de langzamerhand oud wordende „Hohenzollern" aan het rijksmarinebestuur zal behooren, maai ter persoonlijke beschikking van den keizer zal staan als bij uitstek goed geschikt. De koning van Engeland en de Czaar aller Russen bezitten ook reeds een zoodanig par ticulier jacht De kosten van aanbouw en inrich ting zouden door een vr;;willige, na tionale inschrijving, waartoe ieder mag bijdragen, ook met het aller kleinste bedragje, zonder moeite bij een kunnen worden gebracht. Dit denkbeeld is, zooals het blad op merkt, pas onlangs in Dantzig ge uit, en is tot dusverre slechts in be perkten kring besproken, zoodat het nog geen vasten vorm heeft verkre gen. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat het bij het Duitsche volk niet in goede aarde zal vallen, zoodra een begin van uitvoering aan het plan is gegeven. Dood van een „tramkoning". Te New-York is een bekend Engelsch- man, sir Clifton Robinson, die zich naam gemaakt heeft als de „tram koning", aan een plotseling opko mende ongesteldheid overleden. Hij had zich bedoelden naam verworven als de groote ontwerper van elec- trische tramwegen, niet alleen in En geland, maar ook in heel Amerika. Een mop over den „Reise-Kaï- ser". Op de nieuwe Rijnbrug te Keu len prijkt een reusachtig standbeeld, een ruiter-„Denkmal" van S. K. K. M. Wlihelm H, in maarschalktenue met den staf, zoo begint een brief schrijver van „De Maasbode" een naar hij zegt historische mop te ver halen, die dezer dagen moet hebben plaats gehad, en die kostelijk is. Het beeld werk van professor Oberregierung8baurat, enz. X. is op een mooien dag plechtig onthuld in aanwezigheid van Oberbürgemeis- ter en andere tallooze Ober's van Keulen. Dit alles hebben de couranten breedvoerig verteld. Maar wat nu volgt, niet. De plechtigheid was afgeloopen en het onmisbare feestmaal begonnen. De avond viel in. De Rheindampfer, die gemeerd lagen, bluschten de licht jes aan boord. De Keulenaars ver schalkten rustig hunne pottekes bier in hun kneipen, de vreemdelingen zaten bij Bauer of Palandt of in Kai- serhof. Toen is het gebeurd. Misschien op hetzelfde oogenblik dat de Oberbiirgermeister een gloei ende speech aLtafe op het genie van den Oberregierungsbaurat, die den grooten keizer in zulk een waardige houding ,zoo karakteristiek had uit gebeeld. Toen is terribile dictu. een on verlaat, Keulenaar of niet-Keule- naar, overmoedig opgeklommen te gen het ruwgekapte voetstuk, zelfs opgeklommen tegen het fiere paard, toen heeft hij misschien wel 's kei zers arm of hals of hoofd gebruikt voor steunpunt èn in stilte een groot reisvalics gehangen aan den maarschalkstaf, dien de Reise-Kai- ser met gestreklen arm vooruitsteekt. In den nacht heeft niemand er ook maar iets van bemerkt, althans nie mand den maarschalkstaf ontlast. En den volgenden morgen? Honderden en duizend zijn gegaan over de Rheinbrücke vice-versa Keu- len-Deutz-Mülheim en wat die allen gezien hebben begrijpt ge. Politie autoriteiten zijn per ladder opgeklom men tegen het Denkmal en hebben het keizerlijk valies voorzichtig over genomen. Er is een protocol opge maakt van het vreeselijke feit. Naar den dader is tevergeefs ge zocht. En gelukkig heeft de pers van Keu len zich geschaamd, om deze stad- en land-onteerende grap bekend te ma ken, want anders zou er ook buiten de veste.... geschaterd zijn- En mis schien ware dan de keizer gramsto ri'- de vorige week niet afgestapt, om een bezoek te brengen aan den Dom, en zijn vrouw en dochter het nieuwe standbeeld te laten zien, dat een nacht en een morgen een spot beeld is geweest.... Hel schrikbewind der „apachen" Ie Parijs. Met welk een weerga looze bru taliteit het „apach«n"-geiboefte te Pa rijs optreedt, bleek Zaterdagavond in een koffiehuis in de rue de la Croix- Nivert. Daar zaten rustig een twintig tal gasten bijeen, toen plotseling acht kerels binnenkwamen en wijn bestel den. Nadat hun het gevraagde gebracht was, begonnen zij rumoer te maken, tafels en. stoelen omver te werpen en de gasten! e beleedagen en met pistolen te bedreigen. De kastelein verzocht hun daarop zijn huls te verlaten, waarop een der boosdoeners zijn revolver op hean richtte. Een der aanwezigen greep echter een queue en gaf den apache daarmede een zoo krachigen slag, dat hij ter aarde tuimelde. Daarop gingen de boeven naar de beide deuren en openden van daar het vuur op de be zoekers van het koffiehuis, die uit angst zich terugtrokken naar den achterkant van de zaal. Nadat zij al hun patronen verscho ten hadden, gingen de bandieten heen.. Twee der kofiiehuisbezoekers bleken gewond te zijn. De politie is de daders reedis op het spoor. Een krankzinnige. Gedurende een voorstelling in het theater Verdi te Ge nua verrees eensklaps een der toe schouwers, in de stalles gezeten, uit zijn fauteuil en loste in den wilde zes revolverschoten, op het publiek, dat naar alle kanten een goed heenkomen zzocht. Na een korte worsteling werd de on gelukkige, die plotseling waanzinnig ge worden was, door de carabinieri over weldigd. Geen der schoten had! doel getroffen. H. M. Koningin-Hoeder op reis. H. M. de Koningin-Moeder ia te Burgateinfurt aangekomen, om aldaar tot den 14en dezer te blijven en dan naar Het Loo te vertrekken. Kabinets-kwestie. Een enkel blad beeft beweerd, dat alleen de militaire Ministers zich een eventueele verwerping van het wets voorstel tot vorming van een fonds voor kustverdediging zouden hebben aan te trekken. „De Standaard" evenwel schrijft: „Duidelijk is ons dit niet. „Indien zes van de negen Minis ters in een officieel Staatsstuk komen verklaren, dat een ontwerp voor dé veiligheid van het land noodzakelijk is, kan de redactie zich dan voor stellen, dat zulk een Kabinet zich verantwoord zou achten, zoo het ont werp viel, en dus de veiligheid van het land ongedekt bleef? „Ons kwam voor, dat boven alle ministerieel progjjpm vanzelf, en zon der opzettelijke aankondiging de vei ligheid van het land ging. „Hoe toch zal een Kabinet het be wind blijven voeren, zoo het zelf over tuigd is, dat 't land in gevaar ver keert, en de Staten-Generaal weige ren de veiligheid van het land te ver zekeren?" Tegen del Kustverdediging. Door een comité is een actie Be gonnen tegen heit wetsontwerp inzake de kustvertteddgtag. De cpwitéledkai be- hooren taf verschillende politieke par tijen. Het comité beeft jolt 17 dezer in de voornaamste plaatsen van Zeeland een adres aan de Tweede Kamer ter teeke- ning gelegd, waarin haar wordt verzocht het wetsontwerp te verwerpen. Veilig weer thuis. Zaterdagmiddag is met den Parjj- schen trein om 12 u. 83 min. van Brussel vertrokken de kostbare ver zameling schilderijen en kunstvoor werpen, die door de Nederlandsohe regeering en enkele partioulieren waren afgestaan voor de tentoonstelling vaD Belgische kunst uit de XVH eeuw. Het is bekend, hoe juist die Ne derlandsohe inzending de algemeene aandacht trok en hoezeer zij heeft bijgedragen tot het welslagen der tentoonstelling. Het vervoer geschiedde op dezelfde wijze als waarop de schilderijen, enz naar Brussel,werden gebracht <n onde geleide van dezelfde heeren, die toen mede in den trein aanwezig waren. Zoowel door de Belgische als Neder- landsche regef ringen waren vanwege de justitie de noodige voorzorget) genomen om de veiligheid tijdens het vervoer te waarborgen. Bij het vertrek van den trein werd den heeren uitgeleide gedaan door den voorzitter der tentoonstelling, baron Kervyn do Lettenho\ en en de heet en Cardon en Lam botte, leden van het uitvoerend comité. Bij aankomst van den trein inden Haag en Amsterdam was op de sta tions bij de lossing en tijdens het vervoer door de stad rijkspolitie aan wezig. Het uitschakelen van den wagen met zijn kostbaren inhoud had onder het persoonlijk toezicht der Btations chef plaats. Een later bericht luidde, dat alle eohilderijen, teekeningea en kunst voorwerpen in goede orde in het Mauritsbuis in den Haag en in het Rijksmuseum te Amsterdam zijn aan gekomen. Waar is de postillon? De postwa gen van Balk kwam Maandagavond te Sneek zonder postillon binnen. In Hommerts schrikten de paarden voor 't onweer en sloegen op hol. Terstond daarop sprong de man van den Lok en trachtte het span te grijpen, wat hem niet gelukte. In de stad werden de paarden gegrepen. Niettegenstaan de hun dolle vaart in de duisternis, langs vracht- en melkwagens was niets gebroken. Een steiger ingestort. Te Ro- zendaal is gisterenmiddag een stei ger ingestort van een in aanbouw zijnd hotel. Vijf metselaars, daarop werkzaam, vielen en liepen allen breuken en ontvellingen op. Een hun- t Beins, is zwaar inwendig ke- kwetst. Steenzout in Haaks. Bij de diep- boring«Q te Beurse, gem. Haaks,heeft men op een dieple van ruim 275 M. een dikke laag steenzout aangeboord met anhydrdet. Men boorde daarin reedis ter diepte van circa 14 M. Storm op ze». Een schip gestrand. Uil Hoek van Holland: Door de uitgaande Harwichboot „Co penhagen" werd een draadloos bericht naar Scheveningen gezonden, dat op het Noorderhootd van den Waterweg een viermastschip was gestrand. Van Scheveningen kwam hier het bericht, waarna de stoomreddingsboot „Presi- denl van Heel" direct naar de stran- dingspLaats vertrok. Het volk wenschte echter het schip niet te verlaten en vroeg alleen een sleepboothulp. Om 3 uur gelukte het een sleepbootverbin ding te verkrijgen en het schip vlot te brengen. Het schip, de Duitsche vier- masthark „Namia," was vóór den Wa terweg van de sleepboot losgebroken en daarna gestrand. De loodsdienst gestaakt. Uit Vlis- songen: Tengevolge van zwaar stormweer is de loodsdienst eergisterenavond en gis terennacht geslaakt Twee Belgische loodskotters zijn met gescheurde zei len binnengekomen. Een sloep van het Belgische loodswezen, die aan h^t Beursplein voor reparatie lag, werd dom' den storm gegrepen en over den kaaimuur geworpen. De eergisterenavond binnengekomen dagmailboot „Prins Hendrik" is in de buitenhaven tegen een zusterschip ge varen. De „Prins Hendrik" bekwam lichte averij. Meer lieden „van verdacht al looi," zon de N. Ct. zeggen. Met het stoomschip „Burgemeist-er", van de Duitsche Oost-Afrika-lijn, zijn gisteren ongeveer 60 Portugeesche priesters te Vlis-siaxgen aangekomen. Die jongeren zijn doorgereisd naar België, de ou deren naar Backem, in Limburg. Zeer ernstige gevolgen inderdaad. In den nacht van 14 op 15 Oct. werd de landbouwer J. S., te Ansen, komen de van de jaarmarkt te Ruinen, een paar malen aangevallen en beroofd van zijn portefeuille met ongeveer f 300; hij kreeg bij die gelegenheid een hoofd wonde, die niet wilde genezen. De po litie deed sedert ijverig onderzoek, maar kon de daders niet opsporen. De aangevallene vei'klaarde, dat hij de aam-anders niet kende. Anderen ver klaarden, dat hij het wel wist, maar het niet wilde zeggen, omdat de schul digen nauw aan hem verwant waren. Soen S. Donderdag op jacht was, voelde hij zich niet wel, en hij werd met moeite naar huis vervoerd. Blij kens geneeskundig onderzoek was het een gevolg van de hoofdwonde, die ont stoken was. Hij is thans daaraan over leden. Naar de daders wordt opnieuw een onderzoek ingesteld. De klok uit den toren en in de kerk. Gisteren is bij het luiden een van de vijf klokken in den toren dei- Katholieke kerk te Huisden (Gelderl.) losgeraakt, uit een galmgat geslingerd en dew® biet dak i» kerk Jterecht terecht gekomen, zonder andere onge lukken te veroorzaken dan hel verbry^ zelen van een stuk muur. Mazelen Ie Woudsend. Te Woud- semd heenscht een vrij ernstige mazelen epidemie. In sommige gezinnen liggen alle kinderen, In één gezin zelf zeven ziek. 't Aantal aangetasten bedraagt on geveer honderd, bijna uitsluitend kin deren van de christelijke school en be waarschool. Op de openbare school en de Nutsbewaarschool ontbreken slechts een paar kinderen. Een goede spaarder, die duur moei boeten. Te Heesch (N.B.) werd de vorige week een spoedeischende Raadsvergadering gehouden, waarin de gemeen.te-ontvanger voor zes weken in zijn functie werd geschorst. De bur gemeester teekende bij Ged. Staten ver zet aan tegen dit besluit. Hoe zit die hark aan den steel Luis ter wat we thans daarover vernemen. In 1888 verkocht de gemeente een stukje land aan een inwoner van Heesch. Toen de koop beklonken was, zeide de kooper geen dubbeltjes te heb ben om de heele koopsom te betalen, die f 120 beliep. De man kwam met f 20 op afbetaling. De ontvanger, de heer Van Oord, vroeg het advies van B. en W. in deze, en het Dag. Bestuur vond de afbeta ling goed. B. en W. zeiden den ont- ger aan, dat hij de i 20—, die hij had ontvangen alsmede de verdere afbeta lingen apart moest houden, totdat de geheele som was aangezuiverd, om ze dan te boeken onder ontvangsten. Dit is nu na 22 jaren geschied, dóch de meerderheid van die vroede vaderen schijnt thans gevraagd te hebben naar de intresten van het geld en daar deze niet verantwoord zijn, wat trouwens niet ging en waarmee de ontvanger niets te maken heeft, wijl dit werk is van B. en W., heeft de raad hem ge schorst. Brievenvervoer per kar. Zaterdag middag zijn door den directeur der Pos- ririjen en eenige marechaussees buiten -okkuin enkele vrachtwagens aange houden, om te onderzoeken of er ook brieven aanwezig waren. Het resultaat is geweest, dat vele brieven zoowel ge sloten als geopend in beslag genomen zijn. Naar aanleiding hiervan, schrijft „Oostergoo', is door eenige handelaren onderstaand telegram verzonden: Zijne Excellentie, den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, Den Haag. „Is vanwege Uwe Excellentie lastge geven open bestelbriefjes van karrij ders, uit de omliggende dorpen, op Dokkum, in beslag te nemen en dien tengevolge particulieren buiten Dokkum te dupeeren en winkeliers in Dokkum te bemadeelen in hunnen handel en dit alles zonder voorafgaande waarschu wing?" Kokend suikersap over 't lichaam In de Statendam bij Geertruidenberg had gisteren een ernstig ongeluk plaats. De werkman G. v. M. werd attent ge maakt dat zijn bak, waarin hef sap ko kend word! gemaakt, overkookte". Bij het daar naar toe toopen stiet hij zijn 'hoofd tegen 'n stuk ijzer, waardoor een bloedende wond ontstond en viel daar door. Het kokende sap dat uit den bak stroomde liep toen over zijn lichaam. Met ernstige brandwonden overdekt werd hij opgenomen en onder genees kundige behandeling gesteld. Hoewel zijn toestand verschrikkelijk is, schijnt geen onmiddellijk levensgevaar te be staan. Ouder de train en dood. Een boe renjongen uit De Wijk (O.) reed op een paard langs de tramlijn naar Mep- pel. Bij de Balkbrug schrikte het paard voor de tram en wierp het zijn berij der af. De jongen werd door de tram overreden en gedood. Twee matrozen verdronken. Te Delfzijl zijn twee matrozen van het stoomschip „Romana", tengevolge van de duisternis, in de Zeehaven geraakt. Eén is gered, de andere verdronken. Twee oplichters. Die correspondent te Zurich1 van de „N R. Gt." schrijft: Twee individuen, Peter Smits, oud 24 jaar en Gerard van der Kroon, oud 25 j aar, beiden Nederlanders, vervoegden zich dezer dagen hij den concierge der Geneefsethe hooge- sohool om er de adressen der studeer- 'de .Nederlanders te vragen Op Jfet lijsje, dat de concierge hun gaf, kwam oa. ook voor de naam van den heer Frans van óost- rum uit Deventer De twee spitsboeven meldden zieh aan diens woning en verzochten om een kleine ondersteuning op de groote reis naar het gemeenschappe lijke vaderland Met een quasi-be- langstellend praatje wisten de kerels er achter te komen, waar de familie van den heer Van Oostrum in De venter woont enz. In het bezit van de noodige gegevens telegrafeerden zij daarop naar den yader van den heer .Van Oestrum en vroegen hem om onmiddelijke toezending van 600 gulden. Het telegram werd zoo gesteld, alsof het door den Geneef- sohen student zelf verzonden werd De heer Van Oostrum in Deventer vertrouwde de zaak echter niet en telegrafeerde aan zijn zoon, of deze werkelijk 600 gulden noodig had De jonge man begreep dadelijk, wat er aan de hand was, en waar schuwde de politie Er werden on- middelijk verschillende posten uit gezet En beide heeren liepen in de val Maandagavond tegen het slui tingsuur* meldde Smits zich noch even aan het loket van het groote postkantoor ,om te informeeren of- de 600 gulden al aangekomen waren Op een wenk van den dienstdoenden ambtenaar grepen de aanwezige re chercheurs hem toen onmiddellijk Zijn kameraad Van den Kroon, die huiten dan uitsla® is op aanwijzing van' Smits nangeh#» den Uit hei voorloorpdg onderzoekt blijkt, dat de beide schavuiten Bazel, Zurich, Biel en Lausanne al af gejaagd hebben De politie vond in hun bezit verschillende lijsten met studentenadressen, waarop de Neder landers met een kruisje aangemerkt waren,; Winkelsluiting in de Hoofdstad. Het voorstel, dat eenige raadsleden van Amsterdam met weihouder Van den Bergh zullen indienen tot regeling der winkelsluiting zal binnenkort aan den Raad worden voorgelegd. De strekking van deze ontwerp-ver- ordening zal zijn,'dat ais regel verbo- dem wordt, een winkel geopend te heb ban op gewone werkdagen tusschendes avonds 9 en 's ochtends 6 uur. Als gewone werkdagen gelden daarbij nisl de Zaterdag, de werkdag vooraigaam e aan Hemelvaartsdag en Kerstmis en een aantal werkdagen aan St. Nieol-aas voorafgaande. Van die dagen zal een veel Later sluitings-uur toegestaan wor den, vermoedelijk 12 uur. Verder wordt bepaald, dat de win kels in het algemeen gesloten moeten zijn van Zondagsmiddags 12 uur toi Maandagochtends 6 uur. Een uil onde- ring wordt o.a. gemaakt voor de win keliers, die te kennen hebbe^ gegeven, tot een Israëlitisch kerkg r.ooischap te behooren. Dezen mogen den gheelen Zondag hun winkel geopend hebben, doch moeten dezen daartegenovc* ge durende den Sabbath gesloten houden. VELSEN. Gemeentezaken. B en (W, stellen voor de be staande Verordening op het Herha- lings-Onderwijs aan een herziening onderworpen [Wegens het eervol ontslag ver leend aan den heer J. H Ape-tz als onderwijzer in het Boekhouden en Handelsrekenen bij het Herha- lings-Onderwijs te IJmuiden bieden B en (Wi. den Gemeenteraad de nar volgende, jn alphabetisclie volgorde opgemaakte voordracht aan: J de Nobel, onderwijzer aan School B; P Nuijens, onderwijzer aan School P: S v. d. (Werf, onderwijzer aan School B Waarschuwing. Sinds «enigen tijd hebben verschillende personen dezer gemeente reeds hun ergernis en ver ontwaardiging gelucht tegen een combi natie personen die zich hier ophouden en tegenover wier handelingen de jus titie wemig of niets schijnt te vermo gen. Het doet ons dan ook genoegen dat de waarnemend burgemeester, dooi de volgende publicatie, het stelletje on der de aandacht brengt van argelooze lieden: Naar aanleiding van mgekoweu ambtsberichten, meent de waarnemen de burgemeester der gemeente Velsn goed to doen er op te wijzen, dal 't voor fabrikanten, handelaren en nering doenden wenschelijk is inlichtingen in te winnen alvorens in relatie te treden met de personen van N. Zoontje*, „C. Glas, A. J. Pleghig, en J. A. D-riessen, wonende te Holland op z'n Smalst en te Velseroord (gem-eente Velsen), dia ook wel bestellingen doen op den naam Glas en Go., en de goederen somwijl®» aan het station te Beverwijk of aar een adres aldaar doen toezenden. IJMULDEri. „Looft den Heer". Maandagavond gaf de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer", directeur de heer N. H, Andriessen, van Haarlem, eene uit voering in de Ned. Herv. Kerk, al hier. Deze uitvoering was de eerste on der leiding van den heer Andriessen. Het kerkgebouw was verre van propvol; misschien was de hevige storm die woedde, mede daaraan schuldig. Al aanstonds trof ons dq, zorgvul dige keuze der nummers, welke bijna zonder uitzondering verdiensteb':k werden uitgevoerd. Eén opmerking echter: naar onze meening werd over het geheel niet genoeg rekening ge houden met de pianissimi, hetgeeD vooral uitkwam in „Boven da ster ren", van Abt. Over de uitspraak kon men zeer tevreden zijn; zij was inderdaad be schaafd te noemen. De heer Muntendam, van hier, gaf eenige vioolnummertjes ten beste, en werd daarbij door den harmonium begeleid door den directeur; ook dii gedeelte van het programma viel in den smaak van het publiek. In de pauze werd het woord ge voerd door Ds. Creutzberg. die in eefe geestige causerie duidelijk maakte wat een christelijke zangvereeniging in den grond der zaak behoort te we zen. Over het geheel mag deze uitvoe ring welgeslaagd heeten, en zeer voldaan keerden de aanwezigen te gen ruim half tien huiswaarts. HIBLBGOM Personalia. In de Zondag 1.1. gehou den. schaak weds irijid ie Leiden behaal de in de derdie klasse Groep C., de heer Baars, alhier, den tweeden prijs, na loting met P. Lugt, Leiden. SLOTEN. Gemeenteraad. In de gisteren gehou den Ras.dsvergadering werd! een schrij ven van den heer Mur betreffende de plaatsing der Off. Mededeelingen in „Da Stoter Couraiat" voor praeadvies va» Bi. ,Wi aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2