Na misdaad, vergelding. NIEUWS UIT DEU UITREK. Uit de Meer. Sociale Berichten Landbouw eoVis&cherij. i Wie weet raad? Wie brengt ver betering? Uit de volheid van mijn gemoed ontsnapte me deze verzuch ting, toen ik na afloop mijner dag taak, onder een kopje troost, bij de (kachel zoo'n beetje zat „na te soe- V.en". V Er bestaan en gebeuren soms van 'die dingen waaraan men zich als bij jmpnlsie ergert, al heeft men er in 'het geheel niets mee te maken. Ziehier wat er van de zaak is en 'bordeel zelf. 'i Alhier is een man die een vrouw beeft en vijf kinderen, doeh met die (vrouw is het den man ten eeuen ma lle onmogelijk in vrede saam te leven, 'tl ij echter is'n zeer vreedzaam man. ■Ook bezit die man nog een moeder, ,van wien bij wellicht dien vredigen /halmen aard als erfdeel ontvangen /heeft. Nu schijnt dat kalme, vreed zame verleden zijn invloed op 's mans freest nog steeds te doen gelden, al thans hij heeft zijn êga en kroost ver baten en is naar moeder terug ge keerd, met het vaste voornemen, al- blaar te blijven. Niets, hoegenaamd 'niets, trekt hij zich van vrouw en (kinderen meer aan en dit lieeft nn al ongeveer den gekeelen zomer ge- i'duurd. Dat zijn vrouw zich daaraan ver schrikkelijk „ergert" vat een ieder: (ze kan er maar niet in berusten en (stelt vele pogingen in het werk om (den kalmen, weerspannigen man en (vader weer te doen terugkeeren, maar helaas! tot nog toe te vergeefs. De Wet schijnt in dit geval niet te ^Voorzien, zegt men, hoewel ik er nog nog wel aan twijfel of dit zoo is, maar in ieder geval is het een toe stand waar ik mij schrikkelijk aan „e r g e r". Dan de man, die dezer dagen naar Duitsekland ging van nit deze ge- ïneente en zijn betere, of in elk ge- Val zijn andere helft, alleen liet met frier jeugdige spruiten. I Deze ging ook maar heel kalm weg, ,na eerst den zomertijd met z'n heter inkomen, dat moeder de vrouw nog 'Moest medehelpen verdienen, door gemaakt te hebben en nu er hier voor 'een balven. werkman, zooals hij is, liiets meer te halen valt, ziet hij al leen aan den kost te komen, vrouw en (kinderen in de grootste ellende ach terlatende. Daar erger ik mij ook aan, en onwillekeurig dacht ik: wat is tegen zulke emigratie te doen? 'Als er aan den Burgerlijken Stand, bij afgifte van het benoodigde natio- naliteitsbewijs of liever bij bet aan- 'yragen van een dergelijk bewijs eens geinformeerd werd naar het hoe en waarom van den emigrant en zijn ge zin, zouden er dan geen redenen ge- Vonden kunnen worden, om zulke luidjes in hun „heimat" te houden? Zulke gezinnen toch komen vaak ten laste van het Burgerlijk Arm bestuur en bezorgen de goegemeen te veel last en kosten. Hoeveel kal veren moeten in deze put verdron ken zijn, voor en aleer er ecu dek sel op komt? Ver vol ge-.s denk ik aan den fokker van varkens aan de Lijnden, alhier. Deze man voedt zijn krulstaarten bijna hoofdzakelijk met afval vuu vleescb van allerlei aard ,dat door hem bij gelegenheidsslachters wordt .opgekocht. Dit moet, zoo hij zegt, een ■uitstekend mestvoedsel zijn, eet smakelijk maar dit afval nu is el- ken voedertüd maar niet versch te be komen, doch geen nood, onze man weet wel raad. Om steeds van een voldoende voor raad voorzien te zijn, kookt hij zijn voeder en bewaart dit dan in een put op het erf. Dit koken verspreid een geur die gewoon verschrikkelijk is en - oor het openen der put bij het voederen behoeft men geen etensbel te lui den, de lucht die uit die put en voe derbak opgaat, waarschuwt al ge noeg. Dat de omwonenden daar last en nadeel van ondervinden, is te be grijpen. Iemand, daar kort bij wo nend, is gewoon boter te verkropen, die hij wekelijks of soms een paar malen per week in de stad aflevert, Zijn boter beeft van die bedorven atmosfeer die in die omgeving blijft Langen, veel hinder en verliest er de beste geur en smaak door, zoo zelfs, dat ze minderwaardig er door wordt. Een klacht aan de Gezondheidscom missie heeft wel pennen in bewe ging gebracht, maar aan den toe stand zelve nog niets kunnen veran deren, dan dat de man. die smakelij ke consumptie voor zijn beestjes in den avond in plaats van op den dag kookt. Aan deze stinkpatrouille e r g e r ik mij zelfs allerverschrikkelijkst. De twee eerstgenoemde gevallen zijn niet in den haak, maar voor de handel wijze der twee huisvaders, die door mij gesignaleerd zijn, kunnen nog redenen bestaan, maar wat hebben dan toch in 's hemels naam des - ar- kensfokkers huren gedaan, dat zij dit euvel maar steeds moeten Wijven ver duren? Daarom nogmaals zoo als ik be gon: „Wie weet raad? Wie brengt verbetering in den bestaanden toe stand??" Ben ik niet verplicht mij te erge ren. als ik hoor, dat een varkens- koopman in onze gemeente, een oar- tijtje spek verkoopt, dat na aflevering blijkt onbruikbaar te zijn? 't Is schande dat ze zoo iets dur ven te verkoopen en dan nog het fraaie van de zaak, dat hij dit doet willens en wetens, wantde eene kooper de partij spek niet aanvaar dend en een rijksdaalder rouwkoop gevend komt later tot de conclu sie, dat de door hem niet aanvaarde koop spek, uit hoofde van onbruik baarheid voor de consumptie, recht streeks naar een ander is gebracht, die het van bedoelden w- m ge kocht had en er ook alzoo L.geloopen is. Ergerlijk is het dat er zulke men- schen bestaan, die zoo eenvoudige eerlijke in.-isehen opzettelijk bedrie gen kunnen ondanks zooveel con trole. Dan nog heb ik mij geërgerd aan 't vervroegd vertrek der postwagen van Hoofddorp, van af. jj. Maandag, 't Speet mij geducht dat et ïr.ijn correspondentie te laat kwam, nipar mijn huurman nog meer. Hij had juist Maandag ook eens eeu brief te ver zenden. Zijn vrouw's oudste onge trouwde zuster was jarig en nu had den ze Zondag de felicitatie geschre ven, denkend, als die nu Maandag morgen vérzonden wordt, komt zé 's avonds nog in 't overmaaseh aan. Deze redeneering was in gewone ge vallen juist, maar nu de postwagen zonder waarschuwing in eenig plaat- seliik of lokaal blad, in stilte vroe ger vertrok als gewoonlijk, faalde ze Dat geval zal men zeggen, is niet zoo erg, maar huurman oordeelt an ders; geen brief bp tijd' vdor tantè's verjaardag, beteekent voor elke verjaardag in buurman's liuis een stekelige brief tot gelukwensen te rug'. Daarenboven een verminderd St. Nieolaas, 11 voor de kinderen en 'n minder klinkenden Nieuw ja;, rs- wenscli voor den naamgenoot. Wie voelt niet buurman's ergernis? En nu voor heden <renoeg gemoa- per en ergernissen, al zeg ik er bij, dat ze alle reden van bestaan heb ben. maar van .oppersars heeft men gewoonlijk gauw genoeg. Dat er dan een volgenden keer maar eens niet te klagen, doeh wel, te prijzen valt, dat hoop ik: MEERMAN. BINNENLAND. Benoemingen aan het Hof. „De Tijd," die hèt chapifre baan tjesjagerij ran Katholieken," wat de antiolericale pers zoo opblaast, nu eens flink recht zet, schrijft nu over be noemingen aan het Hof: Onder de benoemingen, welke zon der het contraseign van een verant woordelijk raadsman der Kroon ge schieden, behooren pok die tot Kamer heer van H. M. de Koningin. Thans zijn er 82 Kamerheeren. En van die 82 zijn er 10 Katholieken. Zegge 10 Katholieken! Eu alle die 10 Katholieken zijn, behalve twee er van, die gesant zijn. en één, die de eenige dienstdoende katholieke kamer heer van de Koningin is, benoemd in de katholieke provinciën Limburg en Brabant, plus één in Utrecht. Uit de andere provincies niet een: geen uit Friesland, geen uit Groningen, geen uit Drenthe, geen uit Overijsel, geen uit Gelderland met zijn talrijken Katholieken adel, geen uit Zeeland, ge9n uit N.-Holland en zelfs geen uit Z.-Holiand. Waaraan zou dit liggen moge wederom de redactie van „De Tijd" verbaasd vragen. Zouden er in Z.-Holland b.v. inderdaad geen Ka tholieken te vinden zijn, die in aan merking zouden kunnen komen voor een dergelijke benoeming Maar waar aan zou het dsn liggen? Geld kost het zelfs niet, want de kamerheeren i. b. d. worden niet betaald. Maar nog sterker! De niet-verant- woordelijke raadslieden der kroon hebben zelfs in de twee katholieke provincies, waar de Protestanten met een lantaarntje te zoeken zijn, inder daad die lantaarn ter hand genomen en zij hebben en te Maastricht (deze is thans overleden) en te's Hertogen bosch zoowaar nog 6en protestantsch kamerheer kunnen doen benoemen. En evenzoo is het met de dames, die aan den dienst van H. M. de Koningin verbonden zijn. Gsen katho lieke hofdame, geen katholieke Dame du Palais, zelfs geen katholieke Dame du Palais honoraire. Voor verbazing bij eenzijdige be noemingen, welke geschieden na voor lichting der nietverantwoordelijke raadslieden der Koningin, is inderdaad geen reden. Eerst komen de TurkeD nog aan de beurt. En dan misschien de Katholieken. Vfr oon. wagen-Comité. Een uiterst sympathiek plan Een comité ïe Amsterdam, waarin zitting hebben de heeren P. _C. Hilde- ring, voorzitter, K. van Dijk, vice voorzitter en S. Slooten, de dames O J. O Boissevain, secretaresse, J. J. R. Everwijn Lange, penningmeesteresee, en A, Hemsing geb. Krop, heelt zijn voornemen tot voorloopige uitvoering kunnen brengen, door een woonwagen in te richten, welke als lokaal zal dienst doen bij den arbeid onder de bevolking van woonwagens. De wagen staat op het oogenblik op het terrein gelegen aan het eind van de 2de Spaarndammerstraat te Amsterdam en wordt reeds dezer dagen in gebruik genomen, voorloopig om den woonwagenmenschen onderwijs te geven. Het doel van het comité is daarbij tBvens, door „huisbezoek" van dit eigenaardige Woonwag^ndorp aan Amsterdamse!} buitenkant, de bewo ners cp te wekken hun kinderen naar de scnool te zenden, Trouwens de Schippersschool is daar immers dicht in de buurt. Docb onder de oudere woonwagen menschen, die niet meer onder de Leerplichtwet vallen, is nog voldoende nut te stichten. En behalve onderwijs in lezen, schrijven, erz zou eronder wijs te geven zijn in handwerken enfsljöJ. üe wagen zelf, een vertimmerde verhuiswagen, licht, vroolijk geschil derd, prettig ingericht, staat er gtn egelijk op dit stuk land, waarop Uet oogenblik een twintigtal, in de volgende weken, waarschijnlijk twee maal zooveel overwinterende woon wagens bijeen zuilen staan. Abcïoel-Azie in Amsterdam. De ex sultan kwam te 12,43 uur gistermiddag mei een BrusBeische train aan het Centraalstation te Amsterdam aan en ging dadelijk per auto naar Brack's Doelen Hotel. De gewezen Marokkaansche heer scher zsg er wei een beetje wonderlijk uit. Hy droeg zijn zeilde burnoes en den fraaien grijzen mantel, waarmee hij onlangs te IJmuiden arriveerde, maar onder het wijde kleed staken zijn beenen uit in een paar mondaine bruine sokjes en zijn voeten waren nu in bruine lage zomerschoentjes ge stoken. Abdoel-Azis was zeer opgewekt; met zijn ook al modern stokje in de rechterhand stapte hij monter naar zijn auto. Heden ging Abdoel-Azis waarschijn lijk naar den Haag om dezen avond weer terug te keeren. Werklieden kaar ten S. S. Naar het „Hbld." verneemt, wordt door de Staatsspoorweg Maatschappij het Tarief voor Vacantiekaartan voor Werklieden, met goedkeuring van den Minister van Waterstaat op 1 Januari a.s. opgeheven. Tragisch. Men meldt uit Dordrecht De gisteravond gehouden vergade ring van de vereeniging „Voor Vak en Kunst," waar de wijze van viering van het 25 jarig jubileum der veree niging werd besproken, in verband met de reeds wereldkundig geworden plannen van den plaatselijken Mid denstandsbond, had een zeer tragisch einde. Gedurende de ged&chtenwisse- ling over de houding van den Mid denstandsbond werd de voorzitter, de heer A. C. Zoethout, plotseling onwel. Hij verwijderde zich in een vertrekje Daast het vergaderlokaal en hoewei terstond medische hulp aanwezig was. stierf da heer Zoethout een half uurtje later. Het laat zich begrijpen dat d' vergaderden onder den indruk waren. Verkiezing Eorste Kamer. De Staten van Zeeland hebben gis teren gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature Godin de Beaufort) met 27 stemmen den heer C. Lucasse, oud-lid van de Tweede Kamer, tegen 14 stemmen op den heer J. C. Heyst (lib.) Reeds in een zeer groot gedeelte van onze oplage van gisteren meldden wy den uitslag van onze verkiezing. derdaad geroepen tot een groote toe komst." J?e Internationale Middensrands- verdediging, Over de internationale Midden etandsvereenigiDg, pas te Parijs opge richt, en waarover we gisteren schreven naar eenige uitlatingen van de „Matin," lezen we nu nader „De werkwijze van de nieuwe ver eeniging, die zich ten doel stelt altijd en yoorat met alle geoorloofde mid dsleu de middcnstandsbelangen té behartigen, blijkt het beste uit een voorbeeld dat zich dezer dagen wer kelijk heeft voorgedaan. Ia Oostenrijk had zich gevormd een Kartell vac glasfabrikanten, die zich wilden vel zetten tegen de coöperatieve inkoops vereeniging011 welke in dat land zeer machtig zijn, en door haar macht dep fabrikanten groote voordeelen afdwin gen. Voortaan zouden de winkeliers hun glas slechts tegen de hooge^e prijzen kunnen krijgen die zs vroeger, vóór hun aaneensluiting, elk alzon derlijk besteden moesten. Maar nu wendden de kooplui zich tot de mid denstandsmannen die toen reeds met de' voorbereiding van het nieuw; bureau bezig waren, en deze wister hen in verbinding te brengen met Belgische firma's waar zij voortaa; hun glas konden betrokken tege lagere prijzen dan ze onder de gunstig ste omstandigheden ooit hadden be steed. Dadelijk was nu natuurlijk de macht van den Kartell gebroken, en de winkeliers uit den brand. „Dit is slechts één voorbeeld van de wijze waarop het Brueselsch'- bureau werkzaam zyn zal, maar zoo zijn er natuurlijk honderden. Het bezorgen van leveranciers en afnemers hei geven van inlichtingen, het bij eenbrengen van monsters-collecties het steunen van de Middenstanders in alle lat dsn op alle manieren wat men maar bedenken kan. Het vormt een feitelijken band tusschen de verschillende landen, die tot dus verre ontbrak. „En als zoodanig schijnt deze nieuwe schepping, waarvan de oprichting door de voormannen der Internationale ddenstandsbeweging al geruimen tijd van te voren is voorbereid, in- Een staartje van de staking der visschurlieden. Men meldt ons: Eergisteren werd de machinist van den stoomtrawler „As sum burg" welke trawler toebehoort a,an do Maatschappij „Kennemerland", al hier, zeer ernstig mishandeld door eenige leden van de afdeel ing IJmuiden van den anarchistischen Algemeen Nederlandschen Zeemans bond Ter nadere toelichting van dit feit diene het volgende: De voorstanders van bovenge- noemden bond zijn v.an tactiek ver anderd, aangezien zij het vorige jaar tot hun schade moesten ervaren, dat de door lien in 1909 georganiseerde staking der visscherlieden een mis lukking was. Thans trachten zij hunnen invloed uit te oefenen op de stokers van die stoomtrawlers, waar z.g ondei1- kfuipers als machinist dienst doen Op bevel van den bond moeten dan die stokers aan hunne reeder ij en melden, dat zij niet langer bij den onderkruiper-machinist willen va ren, doch in zijn plaats terug ver langen den staker-machinist-, die door de staking van 1909 zijne be trekking verloor Het is begrijpelijk, dat de roede- rijen op zoo iets niet ingaanook de directeur van de Mij „Kenne merland" weigerde dit De woede va.n ©enige bondsleden keerde zich toen tegen den persoon van den machinist van de „Assum- burg", wien men door gewelddadig optreden tracht te bewegen zelf zijn ontslag te nemen Geen eer voor den „Bond!" Intusschen is het te hopen, 'dat de Justitie met inachtneming van bovengenoemde feiten, de schuldi gen op .voorbeeldige wijze zal straf fen Alleen door uiterst strenge maat regelen is er een einde te maken aan dergelijke wandaden De Rijksvisc lx afslag in October In Oct zijn aan de rijksvisch,afslag .alhier aangekomen 321 stoomtrawlers met f 450,526 be somming, tegen 227 stoomtrawlers met f 364,908 besomming en October 1909 In laatstgenoemd tijdvak dus 94 stoomtrawlers en f185,618 be somming minder (gevolg van de sta king onder het stöomtrawlêrpéïso- heel) In de afgeloopen 10 maanden van dit jaar kwamen aan den afslag 2939 stoomtrawlers met f3,086,196 besomming, tegen 2817 stoomtraw Iers met f 2,809,644 opbrengst in het zelfde tijdvak van 1909 In 1910 dus 122 stoomtrawlers met f276,552 besomming meer In 10 maanden van 1910 zijn te IJmuiden binnengekomen 123 sioom- bcugers met f 114,124 opbrengst, to gen 148 sto-ombeugers met f 119,906 opbrengst in 10 maanden van 1909 In 1910 dus 25 stoombeugers minder, doch f24,118 besomming meer HA EL?MM.f(SM SBB. Van een boertje en een koe De landbouwer IIalhier, kocht een koe op de markt te Alkmaar van een persoon, die voorgaf Brummér to boeten en va.n Obdam afkom stig te zijn. Tóen liet gekochte dier op de boot wa,s, om vervoerd te worden, verscheen de politie met een landbouwer van Obdam. De laat ste herkende de koe als zijn eigen dom. Het bleek, dat de eerste ver- koopcr (een onbekende) hem va.n dezen landbouwer geko-cht, doch niet betaald had H wilde de koe even wel niet afstaan, zoodat de politie van oen en ander proees-verbaal op maakte. Des anderen daags ging H., -naar. de po-litie. te Hoofddorp en wist de nummers der bankbiljet ten op te geven, waarmee liij be taald had. Met deze gegevens werd de onbekende op de markt te Alk maar opgespoord en in het bezit van een der opgegeven bankbiljet ten bevonden. De oneerlijke han delaar bekende en bleek te zijn zekere Bakker, van Berkhout Ontwikkeling landbouw in hetHoil, (Noorderkwartier. Onder leiding van den heer K Breobaart heeft dc Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier te Pur- merend haar najaarsvergadering ge houden In zijn openingsrede deed de voor zitter uitkomen, dat, nada,t de theo rie meer in vereeniging is gaan wer ken met de praktijk, er voor den landbouw een tijd van vooruitgang is aangebroken en brengt hij in 't algemeen hulde aan allen, die me degewerkt hebben den landbouw op te heffen In 't bijzonder doet hij dat- aan den heer Broekema, die ge durende 25 jaar aan het hoofd der eerste landbouwschool in Nederland heeft gestaan Vooraf voor do ver edeling der zaaigranen heeft deze zeer veel gedaan Besloten wordt den heer Broekema daarvoor per te legram hulde te brengen Spreker gaat vervolgens den toe stand van den landbouwer na en zegt, dat men over het weer in de zen herfst weinig te klagen heeft. Konden dc prijzen van de tuinbouw- gewassen hooger zijn, voor de vee houders was het mede een gunstig jaar Medegedeeld wördt dat de ver eeniging thans tdt 175 leden en 1 zoon van een lid Vervolgens'dat'een adrës is ver zonden aan de regeering tot het aanstellen van ©en vêeteeltconsu- lent. Vervolgens deed de heer J. Best eenige mededeelingcn over de vak school voor kaasmakers. Toegestaan is o.a door het rijk f 500 en door de provincie voor 3 jaren telkens f500 en de vereeniging Hollands Noorder kwartier f 600 voor oprichtingskos ten. Met genoegen wordt geconsta teerd, dat deze voor onze provin cie zoo bij uitnemendheid nuttige zaak tot dusverre uitstekend is ge slaagd. Dp heer C. Nobel deed mededee lingcn omtrent het onderwijs aan boerendochters Over de medewer king van de plaatselijke autoritei ten aan deze zaak valt niet te kla gen. Stappen zijn gedaan om te Alkmaar aan de Huishoudschool een cursus A, te Deemster en (Winkel een cursus G en te Nieuwe Niedorp een cursus B te beginnen Het be stuur heeft over het jaar 1911 hij de regeering een subsidie aange vraagd van f 1800 en aan do Pro vinciale Staten van f600 Om een proef te kunnen aanvangen wacht men totdat die gelden zijn toege staan Daar het hier geldt ©en proef neming, die voor de bevolking van het platteland gewichtige en var- strekkende gevolgen kan hebben, is men vol goeden moed Omtrent de cursussen in land bouwboekhouding werd medege deeld, dat in den winter 191011 10 lessen, in den herfst van 1911 nog 2 lessen zullen worden gege ven elk van 2 uur, zoodat de cur sus in zijn geheel 24 uur omvat Er zullen 11 cursussen worden ge geven Bij het rapport o-ver de inrichting tot reiniging van afvalwater bij zuivelfabrieken brengt de heer (Win- feel dank aan dr Swaving en de regeering over den ondervonden steun Bij de kaasfa.briek te Mid- woud is een inrichting gemaakt met steun van de regeering, die een al gemeen® commissie in het land heeft aangesteld en met veel belangstel ling deze eerste proeve volgt Men hoopt, daar de proef 2 of 3 jaar duurt, op voortdurenden sieun FEUILLETON, .ui) Amanda begreep, dat die vreem de man haar in zijne macht had. Maar hoe zijt gij te weten ge komen, wat er te Joigny gebeurd .Was? vroeg zij. Het toeval is zoo groot!.Ik jhëb het gevonden, zonder het te zoeken, dat verzeker ik u. 'i Niet grooter dan dit, dat de moordenaar van Lucie juist bij den imessenfabrikant op de Bourbonkar xle bet wapen, dat hem dienen moest, ging .koopen..., antwoordde het jon ge meisje, terwijl zij Ovide aanzag Deze gevoelde onwederstaanbaren lust Amanda te wurgen; hij be- jdwong zich evenwel en antwoordde giet kalme stem: i De vergelijking schijnt mij toe .Ongelukkig te zijn; maar, toegege- jven, dat de moordenaar van juf- grouw: Lucie eene onvoorzichtigheid .begaan heeft en dat iemand van Üie onvoorzichtigheid gebruik zou hunnen maken, om hem op de eene Of fader© wijze te benadeelen, dan '•al hij ongetwijfeld op zijne hoede gijn en een vernuftig middel vin gen, om de «lagen at* ta wenden j En thans hebben wij genoeg over dat onderwerp gesproken (Wij zijn vrienden, niet waar? (Wij zul len goede vrienden blijven en alles za.l goed zijn. ...,5 Ik wenschte liever naar huis te ga,an. Ik gevoel mij zeer ver moeid. Dat is ook beter. Ik gevoel eveneens eenige vermoeidheid. Zij stonden op. Het jonge meisje ging te voet naar hare woning. Ovide liet- zich met een rijtuig-, uit vrees van door haar achtervolgd te worden, naar het midden van Parijs brengen, en ging van daar te voet met duizend omwegen en zeker zijnde, niet ge volgd te worden, naar de Clychy- laan. LIL Zoodra juffrouw Amanda, in hare kamer trad, bevond zij zich in een toestand van opwinding-, die gemak kelijk te begrijpen is. Aldus zeide zij in zichzelf, terwijl zij van toorn op den grond stampte, het moest zoo zijn, dat het toeva.1 dien man naar Joigny ge leidde, dat een nog' groóter toeval hem naar juffrouw Dieiion voerde en dat mijn ongeluk hem het verleden moest doen kennen! (Welk machtig belang drijft hem tooh, om zoo tegenover mij te han delen 1 (Welk belang, herhaalde het jonge meisje. (Wat wil hij van mij? Q, ik weet het. En vol woede in de kamer heen en weder loopende, zeide zij met luide en van kwaadheid trillende stem De besteller, die in het maga zijn naar Lucie is komen vragen, was hij.De oude heer met het nette voorkomen, die het mes in den winkel op de Bourbonkade ge kocht heeft, was hij. De moorde naar, die Lucie heeft afgewacht en heeft .willen dood en, was hij. En toch ontbreken mij de bewijzen Maar als ilc ze had, waartoe zouden zij mij dan dienen? Door hem over te leveren zou ik. mij zelf overleveren.. Door in te-, gendeel tc zwijgen, heb ik niets te vreezen; derhalve zal ik zwijgen Er zijn echter twee zaken, die ik nog wil wetenwaar hij woont en waarom hij Lucie heeft willen ver moorden S olive au van zijn kant had het volgende gedacht (Waarlijk, ze heeft volkome» ge raden, wat ik gedaan heb c-n ik ben er zeker van, dat zij met het grootste genoegen van mij een voor werp tot afzetterij zou hebben ge maakt! Gelukkig bezit ik iets, om haar de tong te snoeren. Der halve behoef ik van die zijde niets te vreezen. L1II. Joris Garaud, de zoogenaamde Paul ^Harmant wachtje met, een gemakkelijk te begrijpen ongeduld de terugkomst van zijn medeplich tige af, pf ten minste nieuws van hem. Hij begreep zeer goed, dat Soii- veau allerlei soort van moeilijkheden zou ontmoeten, alvorens tot zijn geraken Hij gevoelde dan ook een oogen blik van ontroering, tpen men hem s morgens t© Courbevoie het bezoek van Ovide kwam aankondigen Als hij zoo vlug terug is, zeide hij in zichzelf, dan zal zijn® reis geheel te vei-geefs geweest zijn Hij gaf bevel onmiddellijk den persoon, dien men in de fabriek voor een Engelschen of ee,n Ameri- kaanschen ingenieur aanzag, bij hem toe te laten Zoodra de twee mannen alleen in het vertrek waren, vroeg Garaud, die haast had, om te weten, waaraan hij zich te houden zou hebben Is bet mislukt? Ik ben geslaagd.antwoordde Ovide. Gij hebt de dochter van Je anne Portier kunnen ontdekken Ja, Is het kind werkelijk in het vondciüigeagesticht gebracht Ovide gaf met het hoofd een be vestigend teelten, .Te - Parijs (Weder een dergelijk tee ken. Dus is de mededingster mijner dochter werkelijk Lucie Portier [Wacht .evenGij loopt te snel vooruit. Hoe dan? Er-blijft nog .over te weten, of de dochter van Jeanne Portier werkelijk de Lucie is, die wij ken- nen. De gelijkenis, die ik heb op gemerkt. Is een vermoeden, maar geen bewijs. Het is dus niet het bewijs dat gij brengt? Natuurlijk niet. Ik breng een proces-verbaal, dat de bijzonderhe den bevat, betreflende het brengin van het meisje in het vondelingen- gesticht, hetgeen mij het recht geeft, naar dat gesticht te gaan, om in lichtingen te nemen en te weten te komen, of het kind, dat in de registers onder nummer 9 is inge schreven, werkelijk dat is, wat wij gelooven. Maak mij dat duidelijk. Ovide trok zijne portefeuille te voorschijn, haalde daaruit het oor spronkelijk stuk, dat hij van den beambte Duchemin te Joigny had ontvangen en gaf het aan Paul Har- mant. Deze laatste las den inhoud op lettend en riep uit: Maar hoe, duivel, hebt gij dit papier meester kunnen worden Ovide verhaalde, wat onze lezers reeds weten. (Wat zult gfj nu doen? Ik ga naar het vondelingenge sticht om te vragen, wat er gewor den is van het kind, dat daar den zesden Arpil 1862 gebracht is, (Wanneer zult gij gaan Vandaag nog. (Wanneer zal ik u weerzien? Dezen avond, om vijf uur, bij mij. Ik zal daar zijn, Hebt gij bericht van Lucien Labroue Dezen morgen ontving it een brief. (Wanneer komt liij te Parijs te rug? Binnen drie of vier dagen Voor dien tijd zult gij het noo- dige in handen hebben, om een on- overkomelijken hinderpaal te stellen tusschen hem en de dochter van Je anne Fortier Van Jeanne Por tier, de moordenares van Jules La broue, zijn vader! Ik reken daarop zeide^Paul Har mant, die met eene iritdrukk/uis van schaamte!ooze vreugde zich de handen wreef Ovide verliet Courbevoie, nam de tram tot. aan de grens der gemeente en stapte daar in een rijtuig, dat hem naar het vondelingengesticht vocrde; (Wordt vervolgt NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT IJMUIDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 9