TWEEDE BLaDi Ha misdaad, vergelding. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. Staten-Generaal. DINSDAG 22 GOV. 1910, Gewisselde stukken. FEUILLETON. Wwdt vervolgd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ned. R. katli. Volksbond. Zondagavond had d:e vierde en laat ste feestavond plaats voor de leden en hunne dames in de groote zaal van het Bondsgebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer W. B. Gus- kens opende deze weder met een toe passelijk woord, wat vooral werd ge richt tot de dames; ook tot alle R. Katli. mannen en vrouwen richtte spre ker eenige krachtige woorden, hen op wekkende om deel te nemen aan de 3- daagsche geestelijke oefeningen te geven door een ZeerEerw. Pater Capueijn uit Velseroord, die op Woensdag 7 Decem ber in de St. Jozeiskerk (Jansstraat) des 's avonds om half negen zullen aan vangen, waarna des Donderdagsmor gens om half zes predikatie met II. Mis en des 's avonds om half negen, evenzoo des Vrijdags, en des Zaterdags alleen 's morgens om half zes. Des Zon dagsmorgens om 6 uur een H. Mis met algemeene H. Communie en slot-prcdi- katie, waarop de leden worden ver zocht hun insigne zichtbaar op de borst te dragen. Na de H. Mis en Communie een ge meenschappelijk ontbijt in de groote zaal van het Bondsgebouw. Des Maandags 12 December daarop, 's avonds om half negen zal in het ge bouw St. Bavo een groote Propaganda- vergadering worden gehouden, waarop allo R. Kath. mannen en jongelingcai van Haarlem toegang hebben, en waar op als Spreker zal optreden de heer Schellekens uit Berlijn, schrijver van de „Sociale brieven" in de Volksbanier. Verder verzocht de oorzilter om de medewerking van alle Kath. vrouwen en meisjes ven Haarlem, omdat de Volksbond eerstdaags een atdeeling van 'dames wil oprichten, welk doel later op een vergadering zal worden uiteen gezet. Nadat hierna nog met eenige woor den de te houden collecte voor het St. St. Nicoiaasteest, dat zal plaats heb ben op Zondag 18 December, was aan bevolen, en een woord van hartelijken en oprechten dank namens aile leden en hunne dames was gebracht aan de Zangvereniging en de Rederijkerska mer voor hun moeite en opofferingen om het feest van deze vier avonden we der zoo goed mogelijk te doen slagen, sloot spreker zijn door applaus dikwijls onderbroken woorden. Hierna begon de zangvereeniging St. Bavo weder met het schoone zangnum mer „Leiden's ontzet", waarmede zij weder zeer veel bijval inoogstte. En toen kwam het schoonste van den avond aan de beurt, het opvoeren van het tooneelspel „De Kerkvervolgers". Hiermede ahd de Kramer weder een kolossaal succes, na elk bedrijf scheen er geen eind te kennen aan het applaus, en gedurende het spelen kon men wel 'n speld hooren vallen in de stampvolle zaal, zoo waren allen onder den in druk. Toen bij het emde van het laat ste bedrijt d e prachtige apotheose ver toond werd, toen brak een daverend neiuich en applaus los waaraan geen einde kwam. liet succes dat de Rederijkerskamer weder heeft behaald is zeer zeker groot en toen daarna het blijspel „Schuiven gaan ze" aan de beurt kwam, en Joost Loophecn en Grijpvogel en ook de drie studenten hun beiste beentje voorzetten, toen daverde de zaal tusschcnbe.de van het hartelijk en gul gelach, en daarna gingen allen in blijde en Opgewekte aning huiswaarts. De Aid. Haarlem en haar Hoofdbe stuur mogen dan ook trotsch zijn op deze belde onderatdeelingen, die na een ■aar van ernstig werken op sociaal en maatschappelijk terrein aan hare leden zulk een ontspanningsavond bereidt. Men vraagt ons dienaangaande: Zou het niet door de Rederijkerskamer in overweging kunnen genomen worden, om naar aanleiding van het behaalde succes, een avond te geven, door hel opvoeren van de beide stukken tegen een entree, van b.v. 25 cent de persoon, en de baten hiervan te bestemmen voor het a.s. Kinderfeest op 18 December. Tweede Kriens-Matinée. Het was Zondagmiddag al even slecht weer als een paar weken ge leden bij Kriens' eerste, maar toch was, dunkt me, de zaal al wat beter bezet. Dat doet ons het beste ver- wachen voor een volgende matinee, en de daarop volgenden. Want de ze onderneming moet slagen, èn om het keurig werk wat er geleverd wordt èn om de belangrijke mede werking. Dat Kriens' werk gewaardeerd wordt, bewees Zondag het hartelijk applaus waarmede hij bij zijn ver schijnen op het podium werd ont vangen. Het programma bracht ons «..Is ope ningsnummer niets minder da" d Eerste Symphonie van L. v. Beet hoven, echter in onderverdeciingen die mij vreemd voorkwamen. Bij on derzoek blijkt mij, dat in plaats van h. Larghetto staat in mijn uitgave: Andante cantabile con moto, en in plaats van C. Scherzo: Menuetto, AJ- legro molto e vivace. Ik dacht Zon dag-middag dat ik, na vroeg gedineerd te hebben, wellicht zat te soezen, maar gevoelde mij bij mijn thuiskomen toch gelukki™ dat ik geen ongelijk had gehad met te vermoeden dat die om schrijvingen mij anders bekend wa ren, en deze wellicht op een misver stand berusten. Hoe dit zij, de uit voering kan niet anders dan booge- üjk geprezen worden, niettegenstaan de de bok, van 'n heer die vermoede lijk wèl soesde. De tertsensprong in b b.v. was allerverrassendst. Wat was dat b. tusschen twee haakjes een ele gant stukje van uitvoering, trou wens, zooals ik reeds zei de, moet de geheelc uitvoering om haar achevé geprezen, wat bij een werk als de Symphonie een uiterst serieuze voor bereiding beteekent, en de groote bekwaamheid van het corps bewijst. Wie hiervan door de Symphonie nog niet ten volle overtuigd was, zal dit toch zeker wel geworden zijn hij de uitvoering van de Ouverture „Le roman d'Elvire" van Thomas, met zijn solotrekjes voor fluit, hobo en clarinet uitstekend alle drie! met den prachtigen klank van 't ko per, wat het meesterschap der spe lers veried en den hoogst voortreffe- 1 ijken massaalldank van het orkest Hetzelfde recept is van toepassing op het slotnummer: Fantaisie de l'o- péra „La Bohème", van Puccmi, dat zeker qua uitvoering even hoog stond. Als soliste hoorden we d tmaal mej. Johanna Heijmann, een pianiste ran lang niet alledaagsche capaci teiten, en wier naam dan ook een goeden klank heeft in de muziekwe reld. Deze dame beschikt over een groote muzikaliteit en buitengewone technische vaardigheid en een man nelijk krachtigen haast te forsehen aanslag. Bij de vertolking van haar eerste nummer: Vierde concert van Beethoven, wat keurig werd uitge voerd, was dit niet zoo in 't oog loo pend, maar bij Nocturne op. 27, van Chopin, heb ik me toch wezenlijk af gevraagd of soms niet de uiterste grens van krachtsontwikkeling was bereikt die gegeven kan worden zon der aan de schoonheid afbreuk te doen 'tDeed me daarom voor mezelven en v. or ik dame ge; o;" dn' het twee de Chonin-nummer: Valse E mineur veel schooner van kleur eu schakee ring was en m. i. veel meer in den stijl, waarin Chopin behoo -t en in den regel wordt gegeven. Dat num mer was ecllt juweelig van klrnk eu de toejuichingen, zonder einde haast, eerlijk verdiend en zoo waarlijk we kregen nog een mooi nummertje toe! Op de volgende matinee, komt, vol gens vermelding op het programma, mej. Lena van Diggelen, concertzan geres, We hopen weer op een mooien namiddag op 4 December! H. P. Dammen. Op 19 en 20 Nov. vierde het Ver- een'gd Amsterdamsch Damgenootsehap zijn 10-jarig bestaan. Zaterdagavond ten 8 uur begon het feest in Maison Boer te Amsterdam. Ongeveer 150 dames en heeren waren aanwezig, waaronder leden van het V. jen kloosterlingen, de arme- nonnetjes vindt inderdaad! moeilijkheden, voort I niet uitgezonderd. I spruitende uit misverstand bij de Ame- wezigen merkte men op: E. G. Ver-j En als zoo'n liberaal dan optrektrikaansche douane ten aanzien van den A. D. en genocdigden uit alle de el en des lands met hunne dames. Onder de aan vloei, voorzitter van den Ned. Dam. bond, voorts H. J. v. d. Broek, Bonds- secretaris, W. Vrijn Hoogwoud, C. Blan kenaar Rotterdam, J. de Bruijn Hengelo enz., in een woord de meest bekende damspelers, Als afgevaardigde naar dat feest was gekozen mej. Z. Lantinga en de heer Lantinga, leden der Vereeniging Dam club Haarlem. Ongeveer 9 uur opende de voorzitter de heer Ph. L. Battefeld, het groote feest. In zijn feestrede schet ste hij de damgeschiedenis in het al gemeen, en vooral die van het „T A. D." Hulde werd gebracht aan ver schillende damspelers voor hun groote verdiensten. Daarna werd het Eerelidmaatschap aangeboden aan den heer de Grebber, een harer oudste leden, mede aan nog 3 Leden oprichters der Vereeniging. Nu kwam de heer C. G. Vervloot aan 't woord. In een tactvolle rede, bracht hij hulde aan het „V. A. D." voor de groote verdiensten in die lien jaren, en hij prees wat zij in dien tijd hebben lot stand gebracht. Hiermede was de feestrede afgeloopen en begaf men zich naar de groote feest zaal. Bij den ingang der zaal werd ons een feestcourant overhandigd, genaamd de „Damschijf" en speciaal voor het feest gedrukt. Bij het openslaan van dat exemplaar zag men al dadelijk dat het blad aan niets zou ontbreken. Als we even de namen nagingen van de mannen die er aan hadden meege werkt, ontwaarde men de volgende na- men,C. G. Vervloot, J. de Haan, C. BLakkenaar, v. d. Broek, Battefeld, J. de Bruijn en nog vele anderen be kende damspelers. Het feestblad ziet er keurig uit en verschillende mooie schet sen, willen wij onzen lezers niet ont houden, die zullen worden geplaatst in onze wekelijksche damrubriek. Om 1 uur had het soupé plaats. Zondags had de ééndaagsehe wedstrijd! plaats om fraaie prijzen. De uitslag daarvan is als volgt: Prijs winners eerste klasse de heeren W. Vijn, A. C. v. Wagemingen, B. Voor zanger, L. Swaah en I. Sweijd. Prijswinners tweede klasse, J. de Bruijn, II. v. d. Broek, die moesten loten, F. Koek, Loten met Swaab, ver der J. Verbeek, A. G. Willing Schro der Jr., die moesten loten met Picke- ma, jrtaar een Roomsc-he gemeente als Sittard, om er de oorzaken van een zedelijk kwaad op te sporen, dan behoeft hij maar te vernemen, dat er vele priesters en kloosters zijn, om voorop te zetten als zeker, dat het kwaad te wijten is aan den „druk" der clergé. Ze onderzoeken niet of oppervlakkig", gelooven alles, wat ten nadeel© der geestelijkheid aan „klotetafels"' door „stamgas ten" wordt verteld, enkel en al leen omdat alles mooi overeenstemt met hun anti-clericale hallucinaties. Dit bleek opnieuw in den Sittard- sbhen roman Van den Rotterdam- schen reporter Zelden komt het voor, dat een liberaal zich zoo kin derlijk-naïef blootgeeft Het is een duidelijk bewijs dat de liberale bla den niet te vertrouwen zijn, wanneer ze over de priesterheerschappij in verre landen, als Portugal bijv schrijven en blijven schrijven, zon der mededeeling van goed geconsta teerde feiten. Daartoe zijn ze niet onbevangen genoeg. Doch er was nog ,een tweede re den om zoo uitvoerig te zijn, Niettegenstaande herhaalde waar schuwingen zijn er steeds vele, ook brave, Katholieken, die niets anders lezen dan liberale kranten, meenend dat 't hun geen kwaad zal doen Maar het doet hen wèl kwaad. Ofschoon die beschuldigingen en ver dachtmakingen tegen priesters en kloosters totaal onbewezen zijn, wor den ze toch zoo dikwijls en zonder ophouden herhaald, dat de lezer ge suggereerd wordt en ten slotte geen oogenblik twijfelt aan het gegronde der beschuldiging. Dit geldt voor al, wanneer een suggestief schrijver, met lessen, gezelligen, prettigen schrijftrant gelijk Brusse, aan het woord is. Diio hem leest, zonder uiterst op zijn hoede te zijn, wordt vanzelf meegesleept. Een echt-liberaal zegt dan: Die geestelijkheid doet toch wat kwaad! Is hij heftig, dan wil hij ze 't land uitjagen evenals daar in Portugal. Is bij braaf katholiek, dan verzucht hij eens en betreurt heb dat die priesters en kloosterlin gen zioh niet in het geestelijke sfeer blijven bewegen, en in alles den haas willen spelen. Maar besmet is hij, besmet met anti-clericale dwangvoorstellen, ©en begin van geloofsafval. Anti ciericato dwangvoorst Hingen. Onder dezen titel schrijft pater Rijken O. P. een tweetal artike len in het „Centrum", waarin de heer Brusse, schrijver van „Onder de menschen" in de „N. R. Ct." on der handen wordt genomen wegens zijn even zotte als hatelijke kir praatjes, over de Sittardsche go dienstige toestanden en verkiezin gen, over de geestelijkheid en hare werkzaamheid. De geestdoodende „druk" van priesters, monniken en nonnen drijft het volk naar de kroeg, en de kroeg doet de Sittardsche verkiezingen ontaarden in wufte karnavalsjool! Hierop komt in 't kort de beschul diging neer van den Rotterdamschen reporter, die expresselijk naar Sit tard toog om eens poolshoogte te nemen en zijn lioht vooral opstak bij kroegbazen en kroegloopers Het slot van het tweede artikel luidt als volgt: [We zijn hier niet zonder reden zoo uitvoerig geweest. Als er van priesters of kloosterlingen maar kwaad gesproken wordt, zijn onge- loovige bladen zoo liohtgeloovig mo gelijk. Of de kwaadspreker een priester hater is of anarchist, het wordt goedgeloovig .overgedrukt en ver spreid. Alle onheil vatten ze samen in priesterdwang en kloosterdruk, die er dan ook is, waar priestei-3 zijn Bnifenlandsdio Zaken. In de Memorie van Antwoord nopens de begroot'ng van Buitenlandsche Za ken (Hoofdstuk III der Staatsbegroo t'ng) belooft de Minister tijdiger toe zending van het Oranjebod-;. In het nu verschenen Oranjebock liec(t hij vol strekt niet den indruk willen wekken, dat de daar niet genoemde diploma ten geen lof verdienden en waar hij van .„onbevoegde medesprekers" schreef, had hij slechts personen buiten de Ka mer op het oog. Vertaling van in vreemde talen ge schreven stukken zou het volumen te groot maken. Voor het noemen van het bezoek van het Belgische Koningspaar, in de troon rede, met hoe grooten en oprechten bijval ook begroet, bestond geen re den wegens elke ontstentenis van recht- streeksche politieke beteekenis. Voor dei derde vr ediesconf eren tie hoopt Z.Exc. spoedig een commissie klaar te hebben. Omtrent een universiteit van interna tionaal recht hier te lande op te rich ten, hoorde do Regcering nog slechts bij geruchte. In internationaal overleg ten aanzien van het eholeragevaar ziet zij geen heil. Omtrent de onderhandelingen met China over de Chineezen in Indië zijn medcdeelingen niet raadzaam. De invoer van Curacaosche slrco- hoeden in de Vereenigde Staten ond'er- prijs. De Nederlandsehe gezant is ten deze diligent. De stukken nopens onze onzijdigheid tijdens den Russisch-Japanschen oor log kunnen niet openbaar worden ge maakt. Het wetsontwerp op cLe vereeniging van het Lidmaatschap der Staten-Gene raal met een diplomatieke betrekking is nog in voorbereiding. Op de opmerkingen gemaakt hij d-c verschillend© artikelen van d« begroo ting wordt door den Minister o.a. ge antwoord: Allen gezanten opdragen de (aal van het land, waar; zij zijn, te lecren, is niet mogelijk. Voor New-York blijft de Minister de aanstelling van een beroepsconsul noo dig achten. Van de aangevraagde f 12.000 is slechts f 10.000 elk jaar noodig. Voorlichting bij het geven van subsi dies ook van het Alg. Ned. Verhond is den Minister zeer welkom, hoewel de diplomatieke en consulaire ambtena ren toch de eigenlijke tusschcnpersonen moeten blijven. Het toestaan van den post beschouwt de Minister vooral als een goedkeuring van het beginsel, steun van Ncder- landseh onderwijs in den vreemde. Een staat over gedane diensfuitgavcn van eenige gezantschappen enz. is bij de Memorie gevoegd als "bijlage. Marine. Aan het Voorloopig Verslag ontleenen wij: Verscheidene leden hadden met leed wezen geconstateerd-, dat ook deze be- grooting wederom een hooger eindcijfer aanwijst dan die voorafgaande. Van verschillende zijden werd de stij ging in verband gebracht met de her nieuwde aanvraag van 4.200.000 voor aanschaffing van materieel en men liad den indruk, dat de Minister zich heeft beijverd genoemd bedrag ten volle te besteden zonder de vereisehte aandacht aan do urgentie der uitgaven te wijden. Anderzijds werd er op gewezen, dat het geen aanbeveling zou verdienen den aanbouw te verminderen. Sommigen be twijfelden of het aangevraagde bedrag ook na aanneming van het wetsont werp betreffende do kustverdediging door den Minister kan worden gehand haafd. Sommige leden misten in het beleid van den Minister do noodige vastheid wat betreft zijne plannen ten aanzien van het materieel en de defensie in en- geren zin. Ook in 's-Ministers politieke over tuiging miste men de noodige vasthcicL Andere leden waren in hun vertrou wen in den Minister geenszins geschokt. Zij brachten hem dank voor do stoffe lijke veiheteringen betreffende het poi soned en hulde voor de wijze waarop hij voortgaat het personeel door dienst reizen o.a. door de dienstreis naar Aus tralië. Men vroeg of de bouw van kleine, zwaar gepantserde enelloopende sche pen, door motoren voortbewogen, waar mede men volgens de bladen in andere landen bezig is, en die voornamelijk bestand zouden zijn om do groote slag schepen le rammen, technisch mogelijk is, daar in dat geval onzo marine daar van voordeel zou kunnen trekken. Eenige leden meenden, dat met het in aanbouw brengen van de vierde onder zeeboot uit finaneieele overwegingen moest worden volstaan. Anderen wil den ook den eersten .termijn voor de vijfde onderzeeboot toestaan, doch vroe gen of de rapporten omtrent het gebruik van onderzeebooten bij de jongste ma noeuvres in het zuiderfroutier nieuwe gezichtspunten hebben opgeleverd. Gevraagd, werd, of de Minister meent te kunnen rekenen op een voldoend aantal vrijwilligers. Verscheidene leden achtten den geest onder het personeel niet zooals die be hoort en zij vreesden dat daarin in de toekomst geen verbetering zal komen, indien de anti-mililairistisehe propagan da-, zooals die o.a. door het blad! „Het Anker" gevoerd wordt, voortgaat. Naar sommige leden meenden had het optreden van de middernaehtzen- diing te Den Helder een minder goeden invloed. Anderen meenden dat het verkeerd! is de voorstelling ingang te doen vinden, dat de oorzaak van do tegenwoordige ontevredenheid bij de meerderen ligt De regeling door den Minister getrof fen in zake het passagieren, waarop cri- tiek was uitgeoefend, vond dezerzijds instemming. Er werd aanmerking op gemaakt, dat de minister een subsidieverzoek van een vrijzinnig-godsdienstige vereeniging, die zich ook de geestelijke belangen van do schepelingen aantrekt, had afgewezen, terwijl het vrijzinnige element op dc vloot zeer sterk is. Die weigering, even als de subsidie-weigering van de Ncd. Herv. Kerk te Den Helder werd anders- zijds echter volkomen verklaarbaar ge noemd. Door anderen wordt elk subsidie voor marine-predikanten afgewezen, de sche peling aan den wal heeft evenmin als ©enig ander burger recht op geestelijke verzorging, vinden deze leden. D© aandacht van den minister werd gevestigd op het iets achteruitgaan van den gezondheidstoestand' sedert het vo rige jaar in Indië. Gevraagd werd 'o.a. uitbreiding van het aantal verlofdagen voor het perso neel op de werven. D© bevorderingskansen van de mari niers werden te gering genoemd, positie verbetering voor stokers bepleit, even als voor tamboers cn pijpers. Do scheerders aan boord hebben te weinig plaats om te scheeren. Gevraagd werd naar het verloop on der het personeel en of dit laatste vol doende was voor de komende pantser booten en torpedojagers. Zou zoo walde men weten door ruimer gebruik van inlandsch perso neel op de Indische vloot, het aantal Europeanen kunnen worden ingekrom pen. 's Ministers aandacht werd geves tigd op den grooten vooruitgang, dien do vliegkunst in den laatsten tijd heeft gemaakt, Het is zaak hier te lande al thans een begin te maken met een be hoorlijk georganiseerden en uitgcrustcn vliegdienst meende men. Sommige leden begrepen niet, waarom de Minister ook niet steun verleent aan d© Vereeniging „Het Marinefonds'die dezelfde strekking heelt als de onderof- ficierenvereeniging „Onderlinge Wedu- wenzorg". Ook zouden verscheidene le den gaarne vernemen, waarom de Mi nister geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek om subsidie van de alge meene vereeniging „Weduwcnzorg", die allen, ongeacht of zij tot leger of ma rine, h. t. 1. of in de koloniën belmo ren, opneemt en die tot doel heeft in den meer algemeenen nood tegemoet te Komen. Een merkwaardig1 «r itje van de verdorvenheid der Amerikaansehe politieke wereld, levert de verklaring van senator Travis, dat hem de som van 100.000 dollars was aangeboden, indien hij tegen dc wet zou stemman, die het wedden bij de rennen ver biedt. De man, die liem trachtte om te koopen, was een oud-senator. Amerikaansehe weelde. Miss He len M. Gould, één can dc rijkste erf genamen der Vereenigde Staten, laat zich op baar landgoed Lynd- hurst een zwembad boawen, van welks pracht de Amerikaansehe bla den wonderdingen weten te vertellen. Het abssin bevindt zich in een groot en zelfs voornaam gebouw, waarvan het dak van glas is. Het heeft een lengte van 23 en een breedte van 10 meter, is met mozaiek ingelegd en maakt daardoor een aangenamen, opgewekten indruk. Dan zullen er een reeks kaertjes in gebouwd v or den, die deels tot aan- en uitkleed :i dienen, deels met douches en alle mogelijke andere hygiënische appa raten voorzien en zoo behagelijk mo gelijk toegerust zijn. De kosten van dit zwembassin beloopen in let ge heel 143.000, een bedrag, dat voor de rijke Amerikaansehe maar een peulschilletje is. 112) Aan uw verlangen zal worden voldaan, dierbare lieveling, ant woordde hij Eindelijk brak de zoo lang ge- wenschte dag aan Maar, zooals wij reeds boven heb ben medegedeeld, Lueie had zijn ver trek van Bellegarde twaalf uren ver vroegd. Paul Harmant wachtte hem Als hij, zooals hij zich had voor-eerst den volgenden morgen, terwijl genomen, op dén dag van aankomst j hij reeds 's avonds te Parijs aan- zelf, den jongen man den beslis-1 kwam «enden slag toebracht, die hem tot Zoodra hij den trein verlaten had. deelgenoot en schoonzoon zou ma- hen, dan begreep bij wel, dat Lu- sneide hij naar1 de Bourbonkade. Do beide verlooiden, de oogen cien, na zulk een hevigen schok,vol tranon van vreugde, vielen in te veel bewogen zou zijn om eene j elkanders armen. Daarna ontving uitnoodiging voor dien avond aan temoeder Lison eene hartelijke vriend- pemen soii apsbetuigïng. Maar hoe zou hij eene weigering j De waardige vrouw had eveneens aan Marie kunnen uitleggen i tranen in de oogen. Het seheen haar [Welk voorwendsel zou hij kun- bijna toe, een zoon terug te vinden pen verzinnen, om het meisje eenVan beide kanten volgden nu de ware marteling te besparen j eene vraag pp de andere Hij nam evenwel een besluit en En moeder Lison werd niet moede ld,achthetzelfde verhaal te verhalen en zoo [Wellicht, als hij ziet, hoe Ma- indrukwekkend nog, alsof de mis- irie, die zoo bleek en lijdend is en j daad eerst den vorigen avond ge- steeds achteruitgaat, zijne terug- j plcegd was komst viert en hem met zorgen enHeeft men den cllendigen oplettendheden omringd, zal hij ge-jmoordenaar niet ontdekt? vroeg dc troffen zijn door zooveel liefde en jonge man eensklaps zal hij eerder besluiten met Lucie ie breken Hij besloot dus het ernstig en be slissend onderhoud, dat hij met Lu- ,eien moest hebben, nit te stellen (tot den dag na diens terugkomst Neen antwoordde Lucia; Dat is vïoemd! fW aar om Het ware meer te verwonderen geweest, indien men hem ontdekt had, ©en straa.iroover uit den omtrek, die deel uitmaakt. van eene bende Maar laten wij daarover niet meer spreken Ik i hen genezen Alles is voorbij. Ik zal echter voortaan, als ik we der een dergelijke boodschap moet doen, mijne voorzorgen nemen Zij hoeft gelijk. bevestigd® Jeanne Portier. Zij lijdt niet meer zij is genezen, en dat is het voor naamste. Ik hen zeker, dat g"Ü het met mij eens zijfc, ,iS Dat is waar (Welnu danaan tafel! Het eten is gereed. Onze drie bekenden gingen vroo- lijk om do zoo goed bediende tafel zitten. De avond ging te snel voorhij. Lueien was uiterst verwonderd te zien, teen hij zijn horloge raadpleeg de, dat het reeds middernacht was. Langer te blijven was onmogelijk en de jonge man ging weg, nadat (hij zijne verloofde beloofd had den geheelen volgenden Zondag met haar door to brengen. Terwijl Lueien naar de Mi r omes- nilstraat ging, dacht hij aan het geluk, dat hij gesmaakt had en zon der dat hij [het wilde, dacht hij, in dc volheid zijner vreugde, in liet genot zijner gedeelde liefde, tegelij kertijd aan do arme Marie, die liem beminde en die op weg naar liet graf was, omdat hij hare liefde piet kon beantwoorden, LVv Den volgenden morgen ging hij zeer vroeg ,naar Courhevoie om de leiding der werken weder op. zich te nemen. Paul Harmant was nog piot aan wezig. Lueien maakte van zijne afwezig heid gebruik, om zich op do hoogte te stellen van al, wat in de voor gaande weken was voorgevallen en van de werken, die thans onder han den waren. Eerst tegen acht uur verscheen de vader van Marie in de fabriek Nauwelijks was hij in zijn bureel, of Lueien trad binnen, ten einde hem een verslag .ven zijne reis te geven. De millionair stak den jongen man op de hartelijkste wijze te hand toe, Ik hen zeer gelukkig, u weer te zien, mijn waarde, zcide hij tot hem, en te meer gelukkig daar ik u wai'mc gelukwenschen heb aan te bieden. Mijne klanten to Bellegarde hebben sip over u olvCIa IJ-j Het schijnt, dat uwe betrekkingen daar uitmuntend waren Ik kan niet anders daln de heeren van daarginds prijzen Zij waren uiterst hartelijk voor mij «j,a Hebben zij u ook voorstellen gedaan? vroeg Raul Harmant met een weinig ongerustheid; Ik weet bij toeval, dat zij een man van yer- dienste zoeken, die in staat is, hen te vervangen Misschien dat zij, antwoordde Lueien glimlachend, indien ik eeni ge dubbelzinnige woorden, die veel op een begin daarvan geleken, bad willen begrijpen, mij reohtstreeksche voorstellen gedaan zouden hebben Maar ik ben ongevoelig .gebleven en gij weet het, mijnheer, er zijn geen erger doovcn, dan die niet hoo ren willen, Ik hen er u dankbaar voor, dat gij noch hebt willen hooren, noch begrijpen en ik zal u mijne dankbaarheid toonen.Zijt gij de zen nacht te Parijs aangekomen Gisteravond. Het verdere gesprek liep over de plannen, die Lueien had medege bracht, plannen van te vervaardigen nieuwe machines, die in het vervolg nog ,ecne gedeeltelijke verplaatsing van werklieden noodig .maakten Het onderhoud duurde bijna een uur Hij spreekt niet over mijne dochter, dacht de millionair Nauwelijks was deze gedacht© in hem opgekomen of Lueien zcide tot hem: Ik heb u nog niet gevraagd, mijnheer, hoe het staat met dfe ge zondheid van juffrouw Mari* Zij is zeer lijdend geweest eu is hét nog.... antwoordde Paul Har mant diep zuchtend, Hevig lijdend?,..; Genoeg om mij de grootste on gerustheid in te boezemen.... Gij zult haar zien en met eigen oogen oordcelen of die ongerustheid ge grond is en hoe ik gelijk heb tot eiken prijs mijn kind een weinig geluk te verschaffen, iets, dat haar heil zal aanbrengen. Ik heb Mario uw© terugkomst gemeld cn hare eer st© gedachte was dezen moig-n voor u, Voor mij, mijnheer?.herhaal- do Lueien met tegenzin. Ja. Zij wil uwe terugkomst vieren. Zij wacht u dezen avond met mij aan tafel cn zij stelt cr zich een waar feest van voor, ons heiden bij haar te zien.... Een waar familiepretje.... .Maar, mijnheer..., stamelde dc jonge man.1 O! geen uitvluchten.... geen voorwendsels om de uitnoodiging mijner dochter te ontduiken..... on derbrak levendig de millionair. Gij kunt haar niet beter uwe toegene genheid bewijzen, dan door de uit noodiging, die zij mü opgedragen heeft, u over te brengen, aan te ne men... [Wat mij betreft» ik moeö daarbij voegen, dat een© weigering mij. leed zou, doen..,.;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5