ISFllfmE BUITENLAND. BINNENLAND. Siaten-Generaal. Kerknieuws, IngezaadeB IgÉÉeÉpo. OVERZICHT. Verdenkt gij uw nieren v/ei? Hoe de liberale ïegeerdezs ia EN- QELAN1»_ tegen de lorde optreden, wsst wel de rede, die minister Lloyd George deze dagen hield in zijn kiesdistrict. Die rede is eenvoudig beneden alle peil! [Want het demagogis lie paaien yan het volk met allerlei mooi-klin- kende beloften en de felle en scher pe houwen, die in de rede worden uitgedeeld, kan men, vooral voor een man, die zulk een hooge positie bekleedt, als Lloyd George, toch waarlijk moeilijk een waardige be ginselrede en program-omschrijving aoemen Een rede als die van Lloyd Ge orge moet- noodzakelijk den verkie- zngsstriijd doen ontaarden in een demagogisch opdrijven van de volks massa Bij de laatste verkiezingen, zoo zeide dan Lloyd George, ging het om de aanneming der begrooting, maar de komende stembus zal het Huis met zijn erfelijke rechten voor goed de macht ontnemen de begroo ting te verwerpen (Wij hebben geld gevonden voor sociale hervormingen, terwijl de be grootingen in protectionistische lan den niet de inkomsten opleverden, die men verwachtte. In Duitsehland vond men het reeds noodzakelijk om, tengevolge van de duurte der levens middelen, de civiele lijst des keizers te verhoogen. De regeering "zal nu beginnen om nogmaals 200,000 pst te nemen, om oude menschen een staatspensioen te geven, en bun een leven als hertogen te verzekeren. Bovendien hebben wij een fonds gekregen, waardoor wij 2 millioen werklieden kunnen verzekeren tegen werkloosheid en bet volgend jaar kunnen wij een plan voorleggen, waardoor 15 millioen onderdanen uit den werkenden stand verzekerd zul len worden tegen ziekte van hun kostwinners. De Iersche partij bad haar jongste verkiezingsfonds in Amerika bijeen gebracht, maar sinds wanneer had de Britsehe aristocratie een afkeer van Ameribaansche dollars? (Wij staan er op, dat als het volk van dit land beslist, dat sommige voor stellen wet zullen worden, niemand, wie dan ook, bet recht zou hebben dat te beletten. Een klein aantal Fransche vrij buiters uit Norm and ie namen alle Engelsöhe eigendommen 'in bezit en hieven een „dooden-belastiug" van 100 procent. Ziedaar de oorsprong der Britsehe aristocratie!.. Hij besloot: Laat ons den weg vrij maken opdat het rechtvaardig heidsbeginsel een gemakkelijken toe gang kan vinden tot de donkere hui zen van bet volk, zoowel als tot de paleizen der rijken en machtigen Veel behoeven Wij hier niet aan toe te voegen Het is inderdaad voor een waardig en voeral ook principieel verloop van den komenden verkiezingsstrijd, waarhij de kwestie van bet Hooger- huis toch de hoofd-inzet uitmaken moet, te hopen, dat het voorbeeld van Lloyd George niet al te trou we navolgers vindt Pit ENGELAND is er overigens «een politiek nieuws, dandat de kiesrechtwijven gisterenmiddag weer allerschandelijkst te keer zijn ge gaan. Ze vielen eerst Asquith aan, toen lieze uit het Lagerhuis kwam. Met stokken sloegen ze de ruiten van de auto stuk, waarin hij zat. Minister Birrell werd geslagen, zijn hoed afgeslagen, z'n beanen ge schopt, zoodat hij kreupel weg- hink te (Wordt het geen tijd, dat aan het kabaal van deze lawaaierige vrouw- ïnenschen eens een einde koma (Waarom stopt men de raddraaisters niet voor een paar jaar in de doos? Het is merkwaardig, hoe eenstem mig de liberale en Maoonni-eke pers 'zwijgt over de groote DEVOLUTIE IN. MEXICO, jWe hebben tot dusverre steeds hooggestemde lofredenen gehoord op het bewind van den ouden Porfirio Diaz, den president, die hoewel een dictator zoo enorm veel voor zijn land moest hebben gedaan, dat men niet anders denken zou of Mexico Was het meest-voorspoedige land der wereld. En daarop eens, daar barst «een revolutie uitl Blijkbaar zitten de anticlerical© bladen er verlegen mee: want Por firio Diaz is allesbehalve een „cle- rieaar'^hij is zuiver en onvervalscht Macon" en radicaal-anticlericaal van het slag der Portugeesche repu blikeinen. (Wat zou men ze gehoord hebben, >Jb Diaz eens 'n Katholiek presi dent was geweest: dictatuur, wan beheer, volksknechting enz. het ieale lijstje kennen we! Intusschen, het schijnt dat de op roerige beweging sterk toeneemtdie krijgswet is overal afgekondigd en feeds een groot deel des lands is in landen der opstandelingen. (Wij vermelden hier woordelijk de iongste rede (voor zijn marine-ca- ietten) van den DUITSCHEN Kei ler, die in de liberale pers spottend ivordt besproken, maai' die inderdaad veder om zeer teekenend is voor de lOoge opvattingen van den keizer: „Bij mij eerste bezoek, sprak do keizer, aan de nieuwe marineschool, wil ik tot de tegenwoordige scho lieren, maar ook tot allen, die hen volgen zullen, eenige woorden rich ten oyer het .beroep yan den zeeof ficier. „Ik behoef er niet met nadruk op te wijzen, 'hoezeer het korps der zee officieren, wiens uniform ik drang- mij ter harte gaat. Van mijn prille jeugd af ken ik het. Ik heb het lee- ren waar deer en, door zijn uitsteken de prestaties hij de leiding mijner schepen, in het binnen- en huiten- land en bij de geheele ontwikkeling der marine. Ik houd van het beroep, dat gij, mijne jonge kameraden, hebt gekozen en ik gevoei volkomen het scüoone en trotsehe, aat dit beroep, vooral in zijn vroegtijdig bereikte zelfstandigheid, u biedt. „Maar ik weet ook, hoeveel opof fering het van ieder vraagt cn dat het ook den geheeien mensch eischt, om steeds met opgewektheid den zwaren cn verantwoordelijken dienst te doen, die hem zal opgelegd wor den. Deeds de marine-schooltijd is niet gemakkelijk; de zee-officier moet veel leerenhij moet een be- scnar.id man in algomeenen zin zijn en hij moet zich een uitgebreide technische kennis eigen maken. „Ouzo tijd heelt heele, zelfs ijzer harde mannen noodig-, en daarom komt het in de eerste plaats op de persjoniijklieid, het karakter aan. „De bevordering dezer karakter vorming, dat is de belangrijkste taak van uwe overheden, maar voor ailes is liet ook taak van ieder af zonderlijk. „(Werkt u op tot een streng-zede- lijke, op godsdienstigen grondslag rustende levensbeschouwing-, tot een kameraad scha-ps-ge voel, dat zich is bewust van de wederkeerige verant woordelijkheid, tot een ridderlijk denken en handelen, en omzeilt de klippen, waarop heiaas zooveel jon ge officieren stranden. „Laat u begeesteren door de groo te voorbeelden der geschiedenis, die u leeren, dat het geestelijke krachten zijn, die de overwinning .bevochten, en vooral de zielskracht, die op het Godsgeloof berust, 'dan zult gij, met dit hooge doel voor oogen, alle hard heid en moeilijkheden van het be roep gemakkelijk overwinnen en of ficieren worden, zooals ik mij die wenseh en het vaderland ze noodig heeft, fiere en sterke mannen, in den storm van het leven." Dat is inderdaad mannentaal! De toestand van de Koningin van België. De voorzitter van den Belgi schen Senaat deelde gister mede, dat de Koningin, wanneer de tegenwoordige toestand aanhoudt, spoedig op weg van beterschap zal zijn. Ook de voorzitter van de Kamer deel de mede, dat de Koningin vooruitgaat en dat de toestand geen gevaar ople vert. Blijkens het om 6 uur gisteravond uitgegeven bulletin, was de dag kalmei en genoot de patiënte rust. Er hebben zich geen complicaties voorgedaan. De zaak ütocheite. Bij de nieuwe confrontatie van Clemenccau en Lé- pine heelt oergis teren Lép ine do over hand gehad. Na het tot nu toe steeds ontkend te hebben, gai Clemenccau gis teren toe, dat het mogelijk was, dat hij Lépine order gegeven had een klager te zoeken, niet echter, zei hij natuur lijk, om een fictieven slager in het le ven te roepen 1 Nu ja: zóó iets te be kennen zou zijn het ingooien van de eigen glazen! De Jezuïeten te Macao. In vel band met de houding door de nieu we Portugeesche regeering aangenomen tegenover de religieuse orden, hebben de Jezuïeten vrijwillig de Portugeesche kolonie verlaten en zijn te Hong-Kong aangekomen. Daar vonden zij een ver blijf bij de Fransche en Spaansche pro curaties, in afwachting van het ant woord van de regeering op de verzoe ken van Portugeezen en Chineezen, om de Jezuïeten toe te staan te Macao te blijven. De school te Macao is intus schen gesloten. Een vergadering van Chineesche Katholieken, die Zondag 1.1. te Macao gehouden werd, zond aan den gouverneur een telegram met het ver zoek de religieuse orden te Macao te te laten blijven, ten bate van de Chi neezen. Nadere belichten melden intus schen, dat de gouverneur en de bis schop van Macao telegrammen uit Lis sabon hebben ontvangen, waarbij hun bevolen wordt het decreet tot uitzen ding van de Jezuïeten onmiddellijk uit ta voeren. Een felks brand. Het slot Lees Court, in de buurt van Faversham, waar prins Heinrich van Pruisen nog onlangs als gast heeft vertoefd, is geheel en al door brand verwoest. Het slot is het eigendom van graaf Sondes, maar ver huurd aan mr. Reginald Halsey. De brand brak in den vroegen morgen van Zondag 2 uur uit en drie uur lajcr was cr van het prachtige kasteel nog slechts een hoop uitgebrand puin over. Het echtpaar Halsey en talrijke gas ten konden slechts ternauwernood het veego leven redden. Velen vluchtten, slechts in hun nachtgewaad gekleed, het veld op. Wel kon een gedeelte der kost bare kunstschatten en meubels nog uit do benedneste verdieping worden gered, maar toch bedraagt de schade bijna 50,001) pond sterling. Een nieuw ,,Mota Proprio". Do Romeinsthe correspondent van de „Mo menta" meldt aan zijn blad het volgende bericht, dat wij onder voorbehoud la ten volgen „Do H. Vader zal een umotu proprio" uitvaardigen betreffende de deelneming der geestelijkheid aan finaneiëclc on dernemingen. Door dit decreet zou het der geestelijkheid beslist verboden wor den. zich to interesseeren bij bankzaken «ai in het algemewf» irij ajtu pzn^Qar- cieele ondernemingen, op straffe van door het Valkaan gestelde straffen.'4 Hofbericht. De Koninklijks Familie heeft tele grafisch aan het Hof te Brussel ver schillende malen inlichtingen inge wonnen omtrent den toestand van Koningin Elisabeth van België. Abdoel Azis. De ex-sultan van Marokko heelt gis ter een bezoek gebracht aan de auto- mobielen'abriek „Trompenburg" en aan de diamantslijperij, der firma Asscher. Daarna heett Zijne Marokkaansche Ma jesteit zich in zijn hotel het Doelen hotel in een Europeesch costuum doen steken, dat hem wonderwel be vallen moet zijn. i_ Audiënties. i De gew. audiienties van den Min. van Buitenlandsche Zaken en van Marine zuilen Vrijdag 25 Nov. niet plaats heb ben. Verkiezing Eerste Kamer. Naar verluidt worden onder de le den der rechterzijde van de Staten van Zuid-Holland als eandidaten voor het lidmaatschap van de Eer ste Kamer (vacature—Van Velsen) gdhoemd: baron Sweerts de Laud as, burgemeester van 's-Gravenhage en mr. S. de Vries Czn., wethouder van Amsterdam, oud-lid der Tweede Ka mer. Nederland en Venezuela. De heer Van Prollius, nieuw be noemd gezant van liet Duitsede Kei zerrijk bij de Republiek van Venezu ela, die, zooals reeds werd medege deeld, zich in Den Haag bevindt, was daarheen gegaan met het doel, om, alvorens naar Caracas, zijn post te vertrekken, nog een bespreking te houden in verband met het tusschen Nederland en de Republiek nog han gende geschil. Dit onderhoud heeft met den Mi nister van Buitenl. Zaken, jhr. De Marees van Swinderen, aan diens de partement plaats gehad. Arbitragetractaat met Noorwegen. Reuter seint uit Christiania: Naar aanleiding van de mededeeling uit 's-Gravenhage, dat ie orderhan delingen over een ai-bitragetract&at tusschen Noorwegen en Nederland, zonder resultaat geëindigd zijn, is het „Norsk Telegrambyran" in staat me de te deelen, dat van de zijde van Noorwegen bij onderhandelingen met vreemde mogendheden over het af sluiten van algemeene arbitragetrac- taten, steeds wordt uitgegaan van het beginsel, dat aan de uitspraak van een scheidsgerecht geen kwesties tmrren -worden onderworpen, die de onafhankelijkheid of de integrri Jt van het rijk raken. Nederland wenschte echter een verdrag, waarin de uitspraak van een scheidsgerecht beslissend i zijn voor alle geschillen, die mogelij kerwijze tusschen de heide landen zouden kunnen ontstaan. De Amsferdamscho makelaarskwestie. Men zal zich herinneren, dat de Am- sterdiamsche Makelaarsvereniging in dertijd een adres heelt gezonden aan de Kamer van Toezicht op de Notarissen in het arrondissement Amsterdam, waarin bezwaar werd g-emaakt tegen het bekende verbod aan de notaris van hier ter stede, om bij veilingen van bui len Amsterdam gelegen onroerende goe deren van de tusschenkomst van ma kelaars gebruik te maken. Een kwestie die ook te Haarlem, om bekende redenen, veel belangstelling wekte. Dc Kamer van toezicht heett nu op dat adres geantwoord, dat een vereeni- ging van makelaars geen recht of titel kan bezitten, om zich te bemoeien met een aanschrijving van de Kamer van Toezicht aan de notarissen in haar res sort, waarvan het eenige motief en de eenige strekking was en is, de notaris sen in de buitengemeenten, voorzoover de veiling van huiten Amsterdam gele gen onroerende goedereu betreft, te hé- schermen togen mogelijke deloyale con currentie hunner Amsterdamsche ambt- genooten; dat dus de Kamer van leider antwoord op gemeld adres als afkom stig van een vereeniging, die als 'zooda nig met de overdracht van onroeren de goederen niets te maken heeft, zich zou kunnen onthouden; dat boven dien de omstandigheid, die ter alge meene kennis is gebracht, dat de make laars gelden hebben bijeengebracht tot het voeren van een proces, waarbij Ide circulaire der Kamer aan het oordeel van den rechter zal worden onderwor pen, het der Kamer gewenscht doet voorkomen, zich van iedere discussie met den adressant te onthouden; dat zij echter wel zeggen wil, dat zij voor zich geen enkele reden heeft om haar bedoelde aanschrijving te betreuren, doch integendeel van meening is, dat die reeds nuttig effect heeft gehad en op den duur steeds nuttiger effect in het alge- n clang sorteeren zal en dat zij dm essant te kennen geeft, dat er voor Kamer geen aanleiding bestaat, om de bedoelde aanschrijving te her zien," Nu hun adres dus geen gunstig re- sultaai heeft gehad, zullen de make laars gevolg geven aan hun voorne men, waarvan zij indertijd reeds mel ding maakten, om een rechterlijke be slissing, eventueel in hoogste instantie, uit te lokken over de vraag, ef de ven- hooscxrcuiaire van de Kamer van Toe zicht rechtsgeldig is. Zooals men weet, zal dit geschieden door middel van een proces wegens dienstweigering, door een eigenaar van een buiten Amsterdam gelegen onroe rend goed, aangedaan aan een Am- sterdamsch' notaris, die weigerde met tusschenkomst van een makelaar dit goed te veilen. Als advocaat voor dezen eigenaar treedt pp mr, J. Kappeijne van de Cop- pello. i y j Lea opzienbarende arrestatie. Maandagavond is A. J. V., ontvanger van de gemeente Elburg, gearresteerd en Dinsdag gevankelijk te Zwolle bin nengebracht De heer V. is 50 jaar secretaris van Doornspijk, ontvanger van Elburg en penningmeester van het Nut. Hij ge noot een verbazend groot vertrouwen. Dc hoeren brachten bij hem de spaar gelden voor de Nütsbank, die voor hem in hun hoekjes en in zijn klad-kasboek werden geboekt. De heer Meyer hield het groothoek en dc heer V. moest aan hem de bedragen weer opgeven. De heer V. speculeerde' en vermoed wordt, dat hij de gemeente- en de Nulsgelden over en weer misbruikte. V. speculeerde en de verduisterin gen dateeren reeds van voor vier jaar. Natuurlijk loopt het storm om de spaar penningen. W el is gebleken, dat vele boekjes meer aanwijzen dan het groot- eock, maar het bedrag is nog niet te benaderen. Men vermoedt, dat het in de duizenden loopt. De Nulshank heeft een reserve van f 32.000 en zal alles wel uitkeeren. De heer V. heeft aange boden zijn bezittingen tc verkoopen, teneinde de gemaakte schulden tc dek ken. De ontsteltenis is zeer groot in het rustige Elburg. Avoninricrtjcs. Bij aankomst van het stoomschip „Southwaite" te Rot terdam, heelt do kapitein ter beschik king van da politie gesteld twee leer lingen van de zeevaartschool te Odes- sa. Zij waren drie dagen na het ver trek van het stoomschip uit Odessa, te voorschijn gekomen. De jongens had den zich onder de lading verstopt. Een brutale hoeft de halve wereld en.... Op het politiebureau te Eind hoven vervoegde zich een paar dagen geleden een heer, die informaties kwam inwinnen naar een goed kosthuis. Vol gens zijn beweren had hij op een fa briek aldaar werk bekomen door be middeling van een zeer hoogstaand waardigheidsbekleeder in Noord-Bra bant. Ten overvloede taonde hij een aanbeveling op schrift van deze auto riteit. Ze zal wel echt zijn geweest. Een agent van poliiie besloot den man een gastvrije plaats te verleen en onder zijn dak ais kostheer. De man nam aan, soupeerde 's avonds in zijn nieuw huis, keuvelde nog wat met de lui, bracht rustig den nacht door, nam 's morgens een stevig ontbijt, wensch- 'te zijn kostvrouw een joviaal „tot van middag", en laat nu, na een pauze van enkele dagen nogop zich wach ten. Dat was er eens, die zich waagde in het hol van den leeuw! Je hoeft maar brutaal te zijn, de brutale toch heeft de halve wereld en onderdak bij de politie toe.... Alen schrijft ons bovenstaande als historisch, 'lat is het ook. Gevaar Gisteravond stond de 35-jarige colporteur E. A. Smeedinga, wenende te Leeuwarden, te Rotterdam op de electrische train van de lijn Oost; zeedijk. Hij stak zijn hoo'd buiten den wagen en kreeg daarbij een zoodanigen slag tegen een der langs de rails staan de palen van de draadgeleiding dat hij bewusteloos ineenzakte. Door de politie werd hij per bran card naar het ziekenhuis gebracht, waar hij is opgenomen. Van ce.u muscis. Twee jaar gele den 't was tegen Sint Nikolaas had een inwoner van Winschoten een kreupel musehje gevangen. Het dier wercl in een kooitje verzorgd en kreeg een lapje om liet gekwetste pootje, dat langzaiuerhand begon te beteren. In 't voorjaar van 1909 verdween de musch plotseling, en sedert zag geen der huis gen o o ten het vogeltje terug. Tot jl. Zondagmorgen, toen de musch bij hen kwam binnenvliegen, druk sjil pend en heen en weer fladderend, nog met een, nu vuil, lapje om den rech terpoot. Verre van schuw pikte het van de toegeworpen kruimels brood. De musch had zijn vroegere huisgenoo-ten die verhuisd waren, teruggevonden, Da gelijks wordt het vogeltje daar nu weer gezien. TWEEDE KAMER. De Staatsbegrooting. Algemeene beschouwingen. Do heer de Meester: de finantiecle toestand des lands is schrikkelijk on gunstig, en den minister van financiën geef ik geen vertrouwen. Do heer de Meester gaat door voor de finaneieele specialiteit in de Libe rale Unie: hij is het aan zich en zijn partij verplicht, op dit punt den Minis ter af te kammen. En de liberale overzichtschrijvers in de kranten hel pen hem trouw: 't is meer dan erg, roepen ze; en één vertelt, dat „elk on bevooroordeeld mensch" moet toege ven dat minister Kolkman een prul is op dit gebied. Je moet maar brutaal wezen! Na den heer de Meesterde heer Troelstra. Groot oratorisch vuurwerk, voor het Kameroverzicht van „Het Volk" en voor de publieke tribune. Dat is zoo de ge woonte bij de socialistische heeren. Eerst had de heer Troelstra het óók al over den financieelen toestand. Bedenkelijk vond hij dien. En dan nog geld gaan uitgeven voor een ver bouwing van het paleis der Koninginl Wel foeil Geef het liever aan de ar beiders Sociale verbetering zien we niet van deze regeering, zeide Troelstra: en waar ze wat doet, daar vond hij het ave- rechtsch! Voorts is alléén heil voorden Staat te honen, ats het algemeen kies recht er E, cn de Katholieke arbeiders, die nu al zoo., met fanfares en gejuich den 10-urige» arbeidsdag eischen, zou den langzamerhand wel tegen de re geering partijkiezen als zo zien dat er „niets gedaan" wordt, hoopte spreker. Zooals men ziel, 't was duf en oud bakken. Troelstra heeft wel eens mooier magistraler redevoeringen gehouden' De derde spreker van gisteren was de heer Dr. Kuyper, die de hechtheid; der coalitie aantoonde. In ue 13 jaar van haar beslaan is zij organisch- üi elkaar gegroeid en het anti-papisme, dal in 190/ hoofdzakelijk nog enkel hij de leiders verdwenen was, heeft thans ook hij dc kiezers afgedaan, zooals bleek na de uitvaardiging der Bomrmcus-ency cliek, waarvan velen ter linkerzijde had den verwacht dat daarmede cle coa litie een knak zou zijn te geven geweest, zoo constateerde de heer Kuyper. Hij mag er trotseh op wezen, dat hij zijn volgelingen zóóver heeft gebracht. Heden zou de heer Kuyper zijn re de vervolgen. Staat gij op met een ellendig- gevoel in uw rug'? Pijn in de lemlenen en in dc zij den? Zijt gij prikkelbaar of moedeloos? Zonder energie? Zijt gij waterzuchtig of rheuma- tiseh? Wanneer gij liet' geringste ver schijnsel van een nier- of blaasziekte hebt, dan zijt gij nooit veilig voor een plotselinge ineenstorting' der nie ren of van de "blaas. Uw ziekte kan zelfs een hogcren trap bereikt heb ben dan gij denkt en boe langer zij veronachtzaamd wordt, des te dieper kan zij wortel schieten. Alleen een speciaal nierengenees- middel kan iederen wortel van een nierziekte uitroeien en de werkelijke oorzaak der ziekte genezen. Dit is de reden, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam genezen. Zij dienen uitsluitend voor nier- en blaaskwa- len. Zij werken in overeenstemming met de natuur eu geven aan de nie ren bun gezondheid terug, terwijl zij een natuurlijke werking der blaas herstellen, zoodat het bloed behoor lijk gefiltreerd wordt en de vloeiba re onzuiverheden geregeld uit het li chaam worden afgevoerd. Ziet toe, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op de doos voorkomt. Zij zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a; en K. v. Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen. SCHOT-EN. Volkstelling. Uit de door het Cen traal Bureau voor Statistiek gecon troleerde uitkomsten van de door het gemeentebestuur van Schoten verza melde gegevens de gehouden volks telling. is - 'bleken dat het aantal inwoners dier gemeente op 31 Dee. 1809 was 9161, zooals door het ge meentebestuur reeds was vastgesteld. BLOB# USDAAl., Bnrgerl. Stand. Geboren: z. van C. Honthuijzen—Langedijk. Overleden: H. L.uigman, 48 j. A. van den Lkrv. 37 j. P. Sm t, 82 j. N. Koeman, 67 j. A. H. van Schaa- gv.'ü, 8 w. HAAai.BMMERI.TBDB e.s. Gemeenteraad. In ons Raadsvcrslag van Maandag zijn eenige fouten geslo pen, die verbetering behoeven. Voor: een. voorstel van B. en ~W. tot onbe- woonboarverklaring van de perteelen gelegen to Halfweg genummerd B, nos. 51 en 52 en öirood, in eigendom toebe- hoorende aan II. G ree ven, leze men: Dc onbewoonbaar verklaarde verklaar de pereeelen, in eigendom tpebelioovcn- de aan II. Groeven e. a. En voor: Het in de vorige verga dering aangehouden voorstel van den heer Biesheuvel tot instelling eener commissie voor gemeentewerken kwam aisnu in behandeling. De Voorzitter deel de mede, dat eene dergelijke commissie van bijstand alleen kon worden inge steld indien B. en W. geen voordra 5L daartoe doen, gelieve men te lezen De Voorzitter deelde mede dat eene der gelijke commissie van bijstand alleen kan worden ingesteld indien B. en iW. dit wenscheo, doch dat B. en iW. geen voordracht daartoe doen. Bevolking. Volgens de nu bekend ge worden oificieele cijfers van de uit slag der 9e Volkstelling bedroeg het bevolkingscijfer dezer gemeente 1852 mannen en 1781 vrouwen, totaal 3833 zielen. Door Gedeputeerde Staten is goed gekeurd het uitbreidingsplan voor het oostelijk gedeelte van Houtrijk en Po- lanen, vastgesteld bij raadsbesluit van 31 Mei 1.1. Het plan ligt ter Gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage. UILLSiGOM. B r a n d j e. Gisteravond omstreeks 6 uur heeft [bij G, D, in den Mo lenstraat een schoorsteenbrand gehad, die zich vrij ernstig' liet aan zien, door het flink optreden der buren was men echter het vuur spoe dig meester, zoodat het hij den schoorsteen gebleven is.. LISSB. Om vier koeien. Gisterenna middag haalde de vleeschhouwer Overduin, alhier, vier koeien van 't station, door hem op de veemarkt •fce Purmerend gekookt. Door toeval raakte een dezer nit de handen en ren.de do spoorlijn op .in de richting Leiden. Ter hoogte van de Lage- voensahe molen kwam de sneltrein van half drie aansnorren. Men had echter aan 't station het sein op onveilig gezet, zoodat deze stopte Vermoedelijk door den schrik ging do koe, na eerst door een paar ;Tul- penhoeken te zijn geloopen, door de Leidschc Vaart- heen Ten laatst raakt zij verzeild tusschen ©en al daar in 't land loopende koppel vee, waar men haat, na een p-aar uur tobhsns, weder aan 't touw; wist te krijgen. Y erbetering gewensoht ;Onze gemeenteklok is sedert een. week of drie geregeld 10 a 15 mi nuten vóór op den Amsterclamschen tijd, hetgeen nog al eens onaange naamheden veroorzaakt in verband met de kantooruren van het postkan toor o a en ook met de uren yan' aankomst en vertrek van spoor en tram. Er word te ens be g in mede g e m a a k t Thans is men begonnen met het versmallen en verhoogen van het zuid-oostelijk trottoir van den Heeren weg vanaf het Postkan toor tot het Vierkant Naar wij vernemen zal de noord- wesizijde van deze staat worden he- plant met boomen Onze St. Elisa.beth-veree- n i ging. Uit het jaarverslag der St Elisabeth-yereeniging blijkt weer overduidelijk, zooals uit, onderstaan de bljjkt, hoe nuttig dezo vereeni- glng is en voor do behoeftigen als een ware Hoost raag genoemd wor den. In het afgeloopen jaar toch' werden door haar verstrekt: 682-4 liter rnelk, 1668 eieren, 294 pond rundvlecseh. 24 flosschen levertraan, benevens 42 luiers, 17 wollen luiers, 15 lakens, 18 sloopen; verder nog een 60 stuks ondergoederenAan niet minder dan 72 zieken en 34 kraamvrouwen werden door 'haar be zoeken gebracht. Moge deze veree- niging steeds inn ruime mate de zoo hoog noodige als gewaardeerde steun van Lisso's Katholieken blijven on dervinden. De nieuwe parochie te Heerll hgo- waard. Dc uitgestrektheid van u. u H_er- Hua-owaard en de toenemiu? van het aantal Katholieken in dien polder, maakten het noodzakelijk, dat daar bij de be'st-.<*nde parochie eezi an dere werd gesticht, zoo meldt „Dc Maasbode", in aansluiting' aan het of- ficiëele bericht, dat gisteren werd ge meld. Hiermede werd in het begin van 1909 door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem belast de WelEerw. heer C. Heiwig, kapelaan te 's-Gravenhage, die ais zoodanig geplaatst werd in de parochie van 't Veld, naburig aan die van Heer-Hugowaard. Vol ijver en vol geestdrift om de vercerende, n ar niet gemakkelijke taak te vol brengen, toog kapelaan Heiwig aan den arbeid om hier en daar den noo- digen finantieelen steun te zoeken en te vinden. Milde giften waren de eerste bc- looniug voor zijn volijverig streven, terwijl hem bovendien het benoodig- de stuk laud, waarop de Kerk ge bouwd moest worden, geschonken werd. Toen kon aan den opbouw naar plannen van den heer O. P. W. Des sin g', architect te Gouda, begonnen worden. Onder diens deskundige leiding, ijverig ter zijde gestaan door den opzichter, den heer Th. Defourné, werd in Februari van dit jaar de eer ste spade va het werk, dat opgedra gen werd aan de heeren Schiphorst Philips, te Haarlem, in den grond gezet. Reeds in April werd de eerste steen gelegd en thans verheft zich Kven de vruchtbare landerijen van Heer Hugowaard de 25 Meter booge to renspits van het nieuwe bedehuis, dat een sieraad mag genoemd wor den en architect en uitvoerders alle eer aandoet. Met voortvarendheid hebben bo vengenoemde aannemers het hun opgedragen werk voltooid, dat, v at kerkbouw betreft, het eerste is. wat zij ten uitvoer brengen. In Romaanschen stijl gebouwd is de kerk 45 M. lang en 16 M. breed en biedt zitplaatsen voor ongeveer 600 geloovigen. Inwendig biedt het nieuwe gebouw met zijn nit vele baksteen opgetrok ken kolommen een aangeaamen, aanblik, die nog wordt verhoogd door de uitstekende belichting van alle zijden. Gisteren werd de nieuwe kerk, die toegewijd is aan het Goddelijk Hart, plechtig ingezegend. Maar voordat dit geschiedde, l.ad te Heer-Hugowaard een andere plech tigheid plaats. De WelEerw. beer Heiwig, die door Z.D.H. den Bisschop van Haarlem benoemd is tot pastoor dezer nieuwe parochie, werd door een eere-eseerte van ruiters en fietsers ir com missieleden in rijtuigen van 't Veld naar zijne nieuwe pastorie leid. Aardig was het te zien, boe snon- taan de uiting was van Heer-Hugo- waard's K./holieken, die in grooten getale voor de pastorie hadden post gevat om den nieuwen Herder het welkom toe te roepen. Het ontbrak bij die 'Tegenheid nkc aan de noodige toespraken en bet zingen van Welkomstlieden-u, den wensch en de bede inhoudende, dat God den nieuwen pastoor -e ze genen voor diens ijvervollen arbeid. Allen, die aan deze werkeliik tref fende huidebetooging hadden mee gewerkt, werden in de pastorie ge- noodigd en onthaald, „aar later een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2