TWEEDE BLaö Sa misdaad. jergelding. Epistels uit Kerisiemerland. BUITENLAND. BINNENLAND. Stoom vaartberich Jen. Uitlotingen. WOESiSOHO 23 0910, B INGEZONDEN. DE HOEDEN (WAREN NIET GROOT GENOEG. FdUlLLfiTON. NIEUWE MAARLEmSCHE COURANT X. Op politiek gebied staat het tegen woordig bijzonder stil: geen vergade ringetje met een politiek tintje. Ove rigens vergaderingen genoeg, zoo veel, dat mijn vrouw er al over mop pert en die wil mij heusch wel eens een avondje loozen 't Zijn me er echter vergaderingen naar: een verslag er van te geven i3 der moeite niet waard. Bij gebrek aan degelijker bost ga ik hier en daar maar eens neuzen. Toen :k Za terdag 32 November vernam, dat er te IJmuiden een visscherman ver dronken was, docli niet op zee, wat zeer zeker vreemd klinkt, ging ik er eens op uit. Mij werd de plaats ge wezen, waar de jonge man vei uronh. Er werd bijgevoegd ,dat hij te diep in het glaasje had gekeken, of wel dat hij „nat-zeil" had, dit claargela- tei.. liet, verwondert mij niet, da tr iemand de plomp in gaat, als hij, vooral bij donkerte, dien weg kiest. Ik was niet dronken en het v, as cp klaarlichten dag. maar warempel, ik moest goed uitkijken en behoedzaam voortstappen. Stel je voor, een paadje van un- streeks een meter breed, schuin, glooiend naar den waterkant, de visschershavën, en als zooveel voet angels en klemmen, de trossen dwars over, waarmede „hommen", botters, schokkers, loggers, enz. gemeerd la gen. Kon dat niet anders worden' in gericht? Kon b.v. dat pad niet wor den afgesloten voor wandelaars? Ja, els liet kalf (excuseer de vergelijking) verdronken is, wil men den put dem pen. Maar bet kan eiken dag weer gebeuren, dunkt mij. Ik noem het een zeer gevaarlijk paadje. Bedoelde jon ge man was B. W., thuis behoorende te Wijk aan Zee. Het zal voor zijne brave en oppassende ouders, zooals die menschen zijn naar ik boor, een treurig bericht geweest zijn. Een vol wassen zoon te moeten verliezen, ojj die wijze, onder zulke omstandighe den? Laten wij dit onverkwikkelijke on derwerp niet verder aanroeren en liever met de snelheid der gedachte, i! nog snellerO) dan de stoom tram tusschen Haarlem en Alkmaar, (vooral het traject: Haarlem— Bever wijk) wordt met verbazende(?) snel heid door dat verkeersmiddel bere den), door Kennemerland vliegen. De Rijksstraatweg van Haarlem naai Beverwijk en even verder nog, is altijd gezellig druk. Naar het noor den wordt het minder. Zouden daar om de verpleegden van „Duin en Bosch" te Castricum, zoo vaak f e.e- genheid hebben te ontsnappen? Want dit gebeurt no ff al eens een eert, je. Van Mcerenberg hoort men nooit zoo iets, van de Tuchtschool te Vel- sen evenmin, terwijl de verpleeg" n der laatstgenoemde inrichting ze f en- minste „allemaal nog bij mekaar heb ben". Mij dunkt zoo, dat iemand te Cas tricum, of in de huurt daarvan, die een beetje zenuwachtig en hang is aangelegd, wel eens onrustig is en zich ei op voorbereidt dat hij ooic wel eens tegenover een verpleegde van „Duin en Bosch" zal komen te staan op een zeer onverwacht en onge legen oogenblik! Zou men het „Vrö- heid, blijheid", dat ik in een vorig epistel aanhaalde, in dit gesticht toee- passen? Zou men met angstvallgheid en schroom dc verpleegden behande len, bevreesd een te hard systeem te volgen? Wij weten het niet, doih nu in een regeeringslichaam er over ge sproken is, zal die methode van „ge nezen" wel veranderd worden, denk ik. Hoe de proef uitgevallen is te Be verwijk, om liet papier op de straat te laten liggen gedurende een paar weken, heb ik niet vernojnen.^ „Kennemerland" lees ik niet, an ders zou ik tenminste wel weten, of het resultaat al hekend was ge maakt, want die courant weet znl- k e dingen nog al gauw. Andere be richten en gebeurtenissen geworden haar minder vlug en daarom neemt ze die Avel eens uit andere couranten over, zoo hij lia-r neus weg, zonder te vertellen hoe ze aan het nieuws komt! Nu we toeli met gedaebtensnelheid door Kennemerland rondwaren, kun nen we wel even te Wijk aan Zee een kijkje gaan nemen, hoe dat 't er in den stillen tijd uitziet. Na den regen dei- laatste dagen, ziet het er niet erg ge zellig en ook nietgasttrij uit. De duinen lokken niet tot eene beklim ming uit. Erger nog: de straten lok ken ook niet tot een bezoek uit. Bij liet postkantoor vormt zich een reus- achtigeu plas tot voorhij ten banket bakker Slagt. Een aardig gezicht als je er de tram doorheen ziet „zwem men". Pension Georg- en Slagt treffen het nog al met zoo'» watervlakte voer de deur. Voor de Hervormde kerk: alweer een groote plas. De bruid, die verleden week Woensdag in de kerk moest zijn, had moeite er zonder nat te voeten en bedorven kleeron dcor te komen. Een smal paadje langs het hek van „Rijk Aartsz." is de eenige passage. En verder langs de verleng de Voorstraat is 'net even zon. Vóór den slager, en vóór het liuis naast liet oude postkantoor aan weerszij den van de straat: lange en brcedc plassen. Als je daar een wagen of 'n rijtuig tegenkomt, dan heb je maar te kiezen tusschen in een plas te stap pen of overreden te worden En hoe is dit in den zomer, nis er een 3000 vreemdelingen zijn? Wel, indien de regen in dezelfde mate neerplast, is de toestand volkomen hetzelfde. Meermalen is er over ge sproken om te trachten het te veranderenmar meer ook niet. De menschen moeten maar wat ge duld hebben. Het is technisch zeer moeilijk, 't overtollige water te loo zen. S. N. Vrijdenkers-redenaties. Godloo chenaars en vrijdenkers houden er dikwijls vreemde theorieën op na. Aan alles gelooven ze, behalve aan God, schepper en bestuurder van het heelal, waarvan de aarde met haar bevolking van dwergjes in de ver schillende wetenschappen een mi- nuseueél gedeelte uitmaakt. Te Thoirette, in de Jura, zou bur ger Genty, naar men zegt een voor malig onderwijzer, een redevoering houden bij den grafkuil van een man, die burgerlijk begraven werd, Bü die gelegenheid zei hij o. a. het volgen de: „Sedert hij de wereld der apen ver laten heeft tot op onze dagen, dat is te zeggen, si t honderden milli- oenen jaren, hebben in de hersens van den menseh een groot aantal on zinnige soorten van godsdiensten rondgewaardBurger D. (zoo heet te de overlede .e), doordrongen -an deze principen, was voor een groot gedeelte van zijn leven, wat men noe men kan, iemand die dreef, tot op het oogenblik, dat het licht der godin Rede in de celletjes van zijn herse nen doordrong. Zijn oordetl was juist en gezond, het gevolg liet zich niet wachten. Toen te Thoirette een vrij- denkersvereeniging gesticht werd, was hii een der eersten die toetrad. Na eenigen tijd zoo voortgeleefd te liebhen, voelt onze ex-magister op zijn beurt behoefte wijze lessen uit te deelen aan de afwezige geeste lijkheid en zegt: „Door te weigeren de hand te lee- nen tot de veronkatholieking, heeft de geestelijkheid een groote fout be gaan, die haar ondergang zal zijn." Te Vaudrey, ook in liet Jura-de- partement, hield dr. Pactet, bij de groeve van een landbouwer de vol gende, zoo niet echt geleerde, dan toch zeker nogal onverstaanbare, we zouden zeggen Bollandachtige ver handeling: „Het overschot van burger F. gaat in deze groeve dalen, die gegraven is om het te ontvangenDit over schot, verlaten door de krachten der levensorde, die er de stoffelijke agre- gatie van ondersteunden, gaat dan de aarde dc anorganische stoffen te ruggeven, die het er aan ontleend had. Het gaat zich oplossen en zich samensmelten met de andere am- biante stoffelijke elementen, die onze aardkorst vormen.... F. is alleen ge weest een burger van den grond: de ze is voor hem een fetisj geweest aan wel' vruchtbaarmalcing hij zich gc wijd heeft.TT' En naar zulke holle, troostelooze woorden luisterden de vrijdenkers liever dan naar de troostwoorden van onzen heerlijken godsdienst Hoe een advocaat zijn geld verdient. Aan een brief „uit de hoofdstad" in de „Prov. Grom Courant" ontlee- nen wij het volgende: Een vermakelijke historie heeft in dc advoeatenkringen dezer dagen rg al vroolijkhei.l verwekt en ik wil haar navertellen al moet ik, tot mijn leedwezen, de namen der be trokkenen onvermeld laten. Voor de waarheid sta ik echter in. Eenige kooplieden hadden zich gecombineerd voor dc oprichting van een naaml. Venn, op het gebied vanzeggen we, van dén graanhandel. Zocals te doen gebruikelijk is, werd aan een advocaat opredragen de statuten der vennootschap te ontwerpen. Met ee nigen goeden wil en geduld zou een koopman zoo iets best zelf kunnen doen, 't is echter de usance, dat zoo'n karweitje aan een jurist wordt opge dragen: de nitgave daarvoor komt toch onder het hoofd ..oprichtings kosten' '.De advocaat aanvaardde dc opdracht gaarne en na het ge duld der oprichters eenige weken op de proef te hebben gesteld, zond hij aan den notaris, ten overstaan van wie de statuten zouden worden vast gesteld, een keurig „getypt" exem plaar der statuten. Hij voegde daar bij een rekeningetje van het honora rium ten bedrage vanduizend gulden. Ook hij vond blijkbaar dat de oprichtingskosten daarvoor goed wa ren. De notaris laat de stukken eeni ge dagen liggen, doch krijgt een telefonische oproeping van den ad vocaat, die vroeg hoe 't met de zaak stond. Blijkbar had de man eenige be hoefte aan zijn honorarium en de notaris, dit begrijpende, neemt het dossier ter hand en begint het door te lezen. Tegen de eerste regels niet het minste bezwaar, docli als hij komt tot de uiteenzetting van het bedrijf der onderneming, wrijft hij zich de oogen uit, knijpt, zich in den arm om zich te overtuigen, dat hij wakende is en herlee ..rden.' De nieuwe vennootschap betreft den graanhandel en in artikel 2 dei- statuten, wordt herhaaldelijk gespro ken overbonthandel. Ook verder op is er telkens sprake van een of an deren tak van houthandel en het be gint den otn-ïs te duizelen. Hij zet ziin hoed op, trekt z«n jas aan, snelt naar den voornaams*"- man dei- nieuwe onderneming en laat liem den door den advocaat ontworpen statu ten lezen, met de vraag, of hij dewen- scben der heeren niet goed begrepen had, of dat de advocaat een domoor was. Be koopman erkent dit uitdrukke lijk, dat de ontworpen statuten een dwaasheid zijn, verzoekt den advo caat eens even bij hem aan te loe pen eu doet hem in bijzijn v-n den notaris een scherpe ondervraging on dergaan. En wat is toen gebleken? Dat de jurist, wien de taak was op gedragen de statuten voor den meel- handel-vennootschap te ontwerpen, uit een zijner dossiers de statuten van den houthand el-vennootschap lad gehaald, d a bediende had cmedra- gen deze met d eschrijfmachiue te co- piëeren en die eopie gedachtenloos, zonder zich de moeite van het nale- zen te gunnen, aan den notaris had doorgezonden, onder hijvoeging van zijn lang niet geringe rekening voor ziin zoo inspannenden arbeid. De in houd van het zich daaruit ontwikke lende gesprek is mij niet medege deeld, doch mii is wel hekend dat do advocaat zijn rekening heeft te ruggenomen, en de oprichters der vennootschap in wording zich een anderen rechtsgeleerden raadsman hebben aangeschaft. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggezonden. Nieu,w-Vennep, 21 Nov. '10 Geachte Heer Hoofdredacteur ider „Nieuwe Haarlemsche Cou rant." Verleen mii s.v p. voor onderstaan de een plaatsruimte in uw blad; bij voorbaat mijn beleefden dank Daar bet mij zeer goed bekend is, dat U bovenal de waarheid lief heeft in Üw blad, wil ik dien mop peraar, eens de waarheid vertel len; op den voorgrond -vil ik be ginnen met eerst aanmerking te ma ken over de al eerder geplaatste stukken onder „Uit de Moer" waar aan menig- lezer met mij, zich ge- ergerd heeft, daar deze stukken aan- toonen, dat de schrijver weinig waarheidlievend is,; of anders maar neer schrijft wat hij hoort of denkt Ik zal echter over zijn stuk „Uit de Meer" van Zaterdag 19 Nov 11. de onwaarheden weerleggen, en den schrijver eens raad geven, voortaan wat beters ons lezers te lezen te geven Allereerst schrijft hij over ©en huisvader die nu rustig bij zijn moe der is, achterlatende ©en vrouw en vijf kinderen, van wien hij zich hoe genaamd niets aantrekt D© waar heid is dezehij trekt zich van de vrouw niets aan, om redenen dien ieder die haar kent genoeg bekend zijn; dat hij zich van de kinderen niets aantrekt is onwaarheid, daar hij alle vijf kinderen bereid is te onderhouden Maar die vrouw onderhouden kan hij niet, dit be wijst het feit, dat de man die altijd verdiende, bijna geen Moederen aan het lijf had, toen hij bij zijn moeder kwam, en wat hij nog Jiad, was stuk, en daarbij werd hij nog .vaak door moeder gesteund, anders was hij allang eerder gaan loopen, daar de vrouw er hem bijna toe gedwon gen Ihteeft. Dat de vrouw alle po gingen doet om den man en vader te doen terug keeren, laat zich be grijpen, daar met de man ook man's weekgeld de deur uit is. Over dien anderen huisvader die naar Duitsahland emigreerde, spreekt de schrijver over zijn „be tere helft"laat dat „betere" maar weg! Ook in dit gezin, is de on zindelijkheid der vrouw een der hoofdoorzaken; dit is niet pas zoo geworden nu zij vier kinderen heeft, maar toen zij er geen had was het ook zoo, en slordigheid en onzinde lijkheid zijn bijna altijd een der hoofdoorzaken van armoede, in ar beiders-gezinnen .Dat de man naar Duitschland gegaan is, daar zal nie mand, behalve de schrijver zich aan ergeren, en wat het ten laste komen 'aan het Burgerlijk armbestuur be treft vind ik, dat als de man thuis was gebleven, dat het dan ook nog voor dezen te zorgen had, daar er niet eens voor een flinken arbeider hier thans geregeld werk is, laat staan voor een halven. Over die varkensfokkerij en des varkonsfokkers buren wil ik kort zijn; ik wil niet zeggen dat het onwaar is, maar wel erg overdreven en dat de schrijver aan overdrij ving lijdende is, zult u straks ver nemen, met dien spekh.andelaar maar ieder moet zijn best doen zijn eigen brood jte verdienen, zoo ook de varkensfokker Ik begrijp ech ter niet, dat de schrijver zich niet ergert aan den boerenstand: de boe ren met hun varkensfokkerij, met hun stinkende meststallen, stinken de mest rijden, stinkend© pulphoo- pen, stinkende bietenbladboopen enz.! De schrijver vraagt raad? '(Welke JvVil hij soms raad om dien man dat varkensfokken op die ma nier te beletten De gezondheids commissie weet zoo het schijnt geen raad; moet soms nu het gemeente bestuur maatregelen treffen Zóó ja, dan zal menig lezer zich aan den schrijver ergeren; daar dit niet anders kan, dan onder beperking en voorgeschreven maatregelen, waardoor menig kleine fokker die thans ziin eigen varken mest, zal te lijden hebben, zoo het hem zelfs niet geheel wordt verboden Thans ook over schrijvers erger nis wat betreft dien spekhandelaar Hij schrijft, dat die man wetens en willens heeft gehandeld, en toont zelfs aan waardoor hij weet dat de man wetens en willens heeft gehandeldde waarheid is deze: de spekhandelaar kocht ongeveer 500 kilo gestempeld spek, hetwelk hij in partijtjes van 1 pond, 5 pond, enz heeft verkocht waaronder ook eenige winkeliers, die 100 pond en meer kochten; dat een partijtje bij den ©enen winkelier is terug ge baald. met f2.50 rouwkoop is om w aar; dat de koopman toen hij het terughaalde wist dat het piet goed was, is onwaar; dat een ander (n 1 E. te Lisse) het_ kocht is onwaar! De waar beid is, dat liet 2e kwaliteit spek was, om welke reden hij het ook voor een 1 ageren prijs verkocht; dat een kooper, het weer aan den verkooper heeft terug gedaan is waar, echter onder de be merking dat zijn vrouw liever ©en varken voor dat geld kocht en al dus door dit te laten slachten ver- sche waar had; de koopman kreeg voor zijn welwillendheid om het te rug te nemen, f 2,50, dus geen f 2,50 rouwkoop, maar f 2,50 als gift. Dat de koopman het wist dat het niet goed was, kan niemand hieruit op maken dan de schrijver, en dat de partij spek niet zoo minderwaardig was als de schrijver wil te lezen geven, kunnen diegenen die het ge bruikt hebben, daar van de verbrui kers er velen zij, die aan den koop man nabestelling hebben gedaan! Dat schrijver zich ergerde aan de postverzending kan zijn, doch ook die huurman is erg .overdreven, zoo het geen „fantasie", .is; want dat zijn correspondentie te laat kwam, zal wel waar zijn; en misschien was er nog wel iets bij, voer „Uit de Meer", nu, dan hebben wij ons ge lukkig daar niet aan behoeven te ergeren! In den beginne heb ik gezegd schrijver rand te zullen geven, om de lezers wat beters te lezen te ge ven nu dan, als u ons iets goeds te lezen wil geven „Uit de Meer och deelt u daarin eens mede a,an de le zers 't antwoord op onderstaande vragen Hoeveel Katholieken zijn er in de Haarlemmermeer Hoeveel Protestanten zijn er in de Haarlemmermeer Hoeveel Liberalen, Neutralen en Socialen zijn er in de Haarlemmer meer? Hoeveel Katholieke Hoofdonder wijzers en onderwijzers zijn er in de Haarlemmermeer bij het Openbaar Onderwijs Hoeveel Katholieke Ambtenaren en personeel zijn er werkzaam aan de gemeente secretarie Hoeveel Katholieken hij de Politie zijn er werkzaam in dienst der ge meente Haarlemmermeer Hoeveel Katholieken zijn er in 't geheel werkzaam in dienst der ge meente Haarlemmermeer Hoeveel Personen zijn er werk zaam in dienst der gemeente Haar lemmermeer Als U deze vragen beantwoordt „Uit de Meer", nu dan kunnen de lezers zich daaraan eens met recht ergerenniet aan Uw antwoord dit maal, maar aan liet achterstellen van ons Katholieken! U Mijnheer de Hoofdredacteur mijn beleefden dank betuigend voor de vele benoodigde plaatsruimte welke U zoo welwillend was mij toe te staan. Hoogachten J, Uw correspondent en ge trouwe mede-lezer C. Th BLOKKER ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het ss. „Tobanan" van Rotterdam naar Java arriv. 20 Nov. te Southamp ton. Het D.-S. ss. „Goentoer" van Java naar Rotterdam, arriv. 20 Nov. te Mar seille en zette de reis voort. Het ss. „Sindoro", van Rotterdam naar Java, vertr. 20 Nov. van Colombo. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Het D.-S. ss. „Potsdam" van Rot terdam naar New-York, pass. 20 No vember des namiddags 1 uur 30 min Scilly. Het ss. „Gorredijk" van Rotterdam en Amsterdam naar Boston e:i Philadel phia via New-York arriv. 19 Nov. des nam. te New-York. STOOMV.MIJ„NEDERLAND." Het ss. „Grotius" van Batavia naar Amsterdam, arriv. 20 Nov. te Suez. Het ss. „Rembrandt" van Amster dam naar Batavia, pass. 20 Nov. Perim. Het ss. „Koning Willem 1" van Am sterdam naar Batavia, vertrok 19 Nov. van Tanger. Het ss. „Bali", van Amsterdam naar Java, arriv. 21 Nov. te Padang. KON. HOLL. LLOYD. Het ss. „Delfland" (uitreis), vertrok 18 Nov. van Las Palmas. Het ss. „Rijnland" (uitreis), arr. 19 Nov. te Buenos- Avres. LOTEN HONGAARSCHE HYPO THEEKBANK 4 pet. a Kr. 200 van 1881. Trekking 16 Nov. Betaalt). 15 Febr. 3911. Serie 3994 No. 64 Kr. 40.000; serie 1976 no. 66 Kr. 3000; serie 313 no. 34, Serie 1015 no. 71, serie 1916 no. 93 elk Kr. 2000. De uitgelote nummers ontvangen een bewijs geldende voor alle volgende pre- miüntrekkingcn. Ter aflossing 38 serieën. 103 125 295 305 449 720 725 765 831 885 4105 1108 1262 1352 1358 1449 1557 1612 1730 1871 1954 2051 2108 2226 2354 2590 12700; 2725 2835 2931 3022 3072 3137 3245 3357 3364 3520 3910. De in de ter aflossing uitgelote sc rieën vervatte Nos. worden betaald met Kr. 200 en ontvangen eveneens een be wijs als voren vermeid. ZWEEDSCHE SCHOL"WBURGLOTEN, van 1889. Trekking 1 Nov. Betaalb. 1 December. Serie 1232 no. 30 Kr. 15.000; serie 6253 no. 1 Kr. 5000; serie 3373 no. 49, serie 5132 no. 2, serie 8773 no. 11, serie 9148 no. 39, serie 9713 no. 36 elk Kr. 1000. De volgende Nos. elk Kr. 500: Serie 1056 no. 24, serie 1153 no. 50, serie 2151 no. 39, serie 2425 no. 36, serie 3651 no. 22, serie 5268 no. 12, serie 5780 no. 3» serie G571 no. 32, serie 6701 no. 9, serie S143 no. 32. Ter amortisatie 35 serieën. 156 278 1284 1748 2163 2620 2697 2698 2744 2816 3095 3113 3180 3703 3813 3960 4522 4876 4935 5199 5833 6163 6367 6408 6526 6607 6634 8202 8S13 8917 9180 9250 9510 9872. De in deze serieën vervatte Nos. zijn aflosbaar met Kr. 30. Maar zet u (lit lief modeltje eens op, en ziet u eens in den spie gel,: Al deze modellen, juffrouw zijn niet groot genoeg Ik koop geen hoed, .waarmee ik me in den spie gel zien kan Eerst wanneer, ik zie, dat ik me niet meer zie, dan zullen we eens verder zien 113) Hoewel Lucien de uitnoodiging van het jonge meisje verre van aan genaam vond, begreep hij, dat ©ene weigering in de hoogste mate on- verMaarbaar en kwetsend zou zijn Ik neem de uitnoodiging aan, mijnheer, zeidc hij. Goed zoo! riep de millionair uit. Ik wist vooruit, dat gij niet in staat zoudt zijn Marie en mij verdriet aan te doen. Daarna sprak men niet meer over de samenkomst van dien avond. De dag werd verder doorgebracht met bezoeken aan de verschillende werkplaatsen en tegen vier uur ver liet Lucien Courbevoie, om zich te gaan kleeden voor den maaltijd, Terwijl de jonge man de 'lange Neuilly en Groote Leger lanen af liep, gevoelde hij zich droevig ge stemd IUj betreurde het thans, dc uit- iioodig-ing te hebben aangenomen, idie hem gedurende.lange uren zou doen zijn in tegenwoordigheid van (Marie, wier hopelooze liefde hij ken de en betreurde (Wie weet, of die uitnoodiging niet j ben valstrik was! XVI Het was half zeven 's avonds toen de verloofde van Lucie met luid kloppend hart het, huis in de Mu- rillostraat binnentrad. Marie wilde opstaan en hem te gemoet loopen, maar de hevigheid barer ontroering deed haar wanke len on zij viel weder op den stoel terug. Op dat oogenblik was zij onrust barend bleek Haar vader liep op haar toe Bij het gezicht van het vermagerd gelaat en de orr dde trekken van het jonge meiv, gevoelde Lucien een onmetelijk en smartvol mede lijden Zijne oogen wérden vochtig Mejuffrouw. stamelde hij LIebt gij pijn, lieveling? vroeg do millionair Neen, vader, ik heb geen pijn. antwoordde Marie, het is reeds voor bij. Ik ben gelukkig, den heer Lucien weder te zien en hij zal daar aan niet twijfelen, want hij weet, dat ik hem lief heb.oprechte vriendschap voor hem koester. Ik voel mij gelukkig, 'hom na een© af wezigheid van eene maand de hand te kunnen drukken Zij stak inderdaad de hand uit naar den jongen man, die deze druk te en welke hij brandend van koorts vond Ik ook, juffrouw, antwoordde hij met eene onwillekeurige ontroe ring, ik ben gelukkig u te zien -- Is dat waar? werkelijk waar? riep Marie hartstochtelijk uit Lucien begreep, dat eene te veel zeggende koelheid het meisje zou kunnen dooden; hij antwoordde dan ook levendig: IIc verzeker het ub Het gelaat van het jonge meisje straalde van geluk Aldus, vervolgde zij, hebt gij mijne uitnoodiging met vreugde aan genomen Zij was mij dubbel aangenaam, daar liet, een bewijs is van de op rechte vriendschap, waarvan gij zoo even gesproken hebt, mejuffrouw, en van do achting, die uw vader mij wel wil toedragen. Het is meer dan achting, her nam Marie, het is toegenegenheid, die mijn vader voor u koestert Hij heeft mij dit dikwijls verzekerd Ik ben daarop trotsch en dank baar voor. (Waarom kwaamt gij ons niet meer bezoeken Lucien, die zeer in liet nauw ge bracht werd door de wending, die het gesprek nam, kon niet anders dan aarzelend antwoorden: Ik gevoelde mij niet gerech tigd... Hij onderbrak zich. Ons als vrienden' te behande len voleindigde het jonge meisje. Met ons op vertrouwelijken voet te leven? (Waarlijk, mijnheer Lucien, gij hebt groot ongelijk(Wie zou er niet eene eer in stellen, u te ontvangen Opgewonden vervolgde zij Mijn vader, ik weet dit, be schouwt u als zijn ander ik Hij laat mij vrij, om te handelen, zoo als ik verkies.Ik maak van die vrijheid gebruik, om u zoowel in zijn als in mijn naam te zegigen, dat uwe plaats aan tafel hier eiken dag gereed zal zijn, Is het zoo niet, vader Daar gij geheel en al meeste res zij t, heb ik niets anders te doen, dan te buigen.antwoordde de mil lionair glimlachend. De verlegenheid van Lucien nam van minuut tot minuut ,too ep hij was niets op zijn gemak. Zooveel goedheid maakt mij verlegen stotterde hij. Marie, die dit antwoord voor eene toestemming opnam, werd uiterst vergenoegd en haastte zich daaraan toe tejvoegen Dat is dus overeengekomen.,; En ik reken ook erop, dat gij ons dikwijls naar den schouwburg zult vergezellen. Mijn vader zal er me de verrukt zijn, als hij mij u den arm ziet geven, om mij in onze loge to geleiden. .:i Is het zoo niet, va der Ongetwijfeld, mijn lieveling, n Dus, mijnheer Lucien, dat i's' dan ook pvereengekomen, niet waar Ik (bekleed eene te nederigs betrekking, mejuffrouw, om do zeer benijdbare rol yan uw geleider te zijn, te aanvaarden, Dit as eene uitvlucht, mijn heer Lucien pn die neem ik niet aan!.... Als gij weigert, zult gij mij leed doen.Neem zonder vrees aan. Het gelaat van Marie drukte zoo veel angst pit, de toon van hare stem was zoo smeekend, dat Lucien niet de kracht gevoelde, om het jon ge meisje door ©ene weigering te doen wanhopen. Ik peem het aan, juffrouw, zeid© hij, maar mijn werk eiseht zooveel tijd,, dat mij weinig vrij heid overblijft. Het laat u ten minste de Zon dagen volkomen vrij en ik reken er stellig op, dat gij ons die voortaan wel zult willen toewijden. Lucien werd ©en weinig bleek.; Hij dacht ©an Lucie en reeds open- do hij den s&opd» om- ronduit een weigerend antwoord te geven,, Mari© liet hém geen tijd, ©en woord te spreken,- (Wij gaan de Zondagen op het land doorbrengen dat zal u goed doen,Het bestaan zonder afwis seling zou te eenzelvig zijn, piet waar, mijnheer Lucien De dochter yan den millionair fciuf deze laatste woorden met een») aller- bekoorlijkste bevalligheid uitgespro ken, Zij verwachtte een bevestigend .antweordi Maar Lucien had in dien tusschcn- tijd een voorwendsel gevonden, om het voorstel af te wijzen, Mijn hemel, juffrouw, zeid© hij, veroorloof mij te zeggen, dat ik eenige vrienden héb, die mij zeer toegenegen zijn en aan wie ik ook gehecht ben. Ik heb niet anders dan de Zondagen, om hen te bezoe ken en de vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden, welke ik niet gaarne verbroken zag. Terwijl Lucien het voorgaande zei- de, kwam er een wolk op het .voor hoofd van Marie, voer hare oogen kwam ©en sluier en haar hart, dat opnieuw gekweld werd, begon lie vig te kloppen. Dus mijnheer, stamelde het arme kind met een stem, die nau welijks te herkennen was, zoo laag en gebroken ais zij was, het is der halve eene weigering Paul Haa-msnt geveelde de nood lottige werking, die deze woorden' van den jongen man op, hét jong© meisje uitoefenden, jdii trafchtte m te verzachten; Worit vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5