Na misdaad, Yergelding. ~BUI TE IN LA N D. BINNENLAND. NIEUWS ÜIT DEN OMTREK. Katholieken en Protestanten in Hmntwijk. STADSNIEUWS. Voorhout'sch Allerlei. jPËUILLeTON. KNUL De jonge man nam, eea séosl- L#at mij u sllerécrst bedanken, begon Paul Hc,rma;.tÉ_ (Wordt vervolgdJ HIEUWE NAARLEmSCHE COURANT SJri"- lossing. Velen zijn er die ernstig mee gaan, doch ook de personen wien het onmiddellijk aangaat, dienen het alge meen belang nu te laten gelden boven hun eigen persoon, misschien ook hun eigen meening. En dat verwachten wij dan ook van hoogstaande mannen als zij, in het be- belang van de eenheid en goede ver standhouding der Noordlwijksche be volking. De Cliincesehe exnmcnburclit. De Fransche geleerde prof. Lannelongu, geelt in de ;,Hevue Scientitique" een berichtover zijne reis, die hij kort geleden door China gemaakt heeif. Onder de zonderlinge inrichtingen, waarvan hij beschrijvingen geeft, be vindt zich ook de hooidbarcht der Chi- neesehc examenwoede, het gebouw te Nanking, dat de Chineeschc student met trotsch opg, seven hoofd verlaat, wan neer hij voor zijn examen is geslaagd, waaruit echter de „gezakte" met gebro ken moed terugkomt. Dreigend en ge weldig is deze folterkamer des geestes. Het reusachtige gebouw heeft ecne op pervlakte van 8—10 hectaren en is door liooge muren omsloten. De ingang is een groote poort en gaat men hierdoor, dan staat men voor een soort triomf boog. Daarachter verheft zich een twee de triomfboog en eindelijk komt het ge bouw, dat als examenlokaal dienst doet. Rechts en links wordt het geflan keerd door kleine paviljoens, die die nen lot verbranding van papier, zin nebeelden van de vergankelijkheid van allen mensehelijken arbeid. Vanuit het midden gaan evenwijdige cirkelbogen uit, waarlangs zich kleine cellen bevinden, waarin de eandidaten hun examenwerk moeten afmaken. In de enge gangen lijken deze cellen, die 1.20 M. diep, 1 M. lang en 1 M. hoog zijn op kerkers in een zonderling inge richte gevangenis. 17000 cellen voor 17000 ongelukkige eandidaten! Twee dagen en drie nach ten moeten zij het tusschen ic muren der cel uithouden. Er bevindt zich slechts tan tafel en een stoel, er is geene gelegenheid om té rusten. Het eten wordt hun uit de keuken van den burcht verstrekt. Scherpziende examinatoren wandelen in de gangen om bedriegerijen te voorkomen en na verloop van den vastgestelden tijd het examenwerk in ontvangst te nemen. De dagen van deze stichting, die an derhalve eeuw lang zoovele zware zuch ten gehoord heeft, zijn nu echter geleld. De schoolhervorming, die in China steeds meer vorderingen maakt, begint ook ingrijpende wijzigingen aan te bren gen in de wijze, waarop de examens worden afgenomen en de toekomstige Chinecsche studenten zullen dus ver schoond blijven van zeer onaangename plagen, waarbij hun nachtrust op het spel komt te staan. Ontploffing door sneeuw. Te Li- vet, nabij Grenoble is in een fabriek van chemische producten een door sneeuw vochtig geworden lading carbid ontploft. Daarbij zijn 5 arbeiders ge wond, waarvan 3 cloodelijk. Aardgas-vlammen. De brandweer van Hamburg is er eindelijk in geslaagd de aardgas-vlammen bij Neuengamme waarvan wij onlangs melding maak ten te blusschen, maar men heeft ze terstond weer moeien ontsteken, omdat het uitstroomende gas gevaar voor de omgeving opleverde. Men zal binnen kort de vlammen nogmaals blusschen, nu de mogelijkheid daarvan althans be wezen is en dan het boorgat met een ijzeren deksel afsluiten, totdat het on derzoek naar de bruikbaarheid van het aardgas is afgeloopen. Misplaatste teerhartigheid. In den Amerikaanschen staat Maine is aan den oogst voor duizenden dollars schade toe gebracht door grijze eekhoorntjes. Op sommige plaatsen zijn de korenvelden geheel en ai afgevreten en het regent bij de regeering verzoekschriften om verlof, het schadelijke wild le mogen dooden. Twee jaren geleden is in dien staat een wet aangenomen, die het schienen op grijze .eekhoorntjes verbood. Hei ge volg is geweest, dat de knaagdieren zich buitengewoon sterk hebben vermenig vuldigd en thans een ware ramp zijn geworden voor den landbouw. De boe ren, die indertijd de regeering hadden verzocht de lieve diertjes te beschermen hebben thans groote spijt van hun teer hartige opwelling en zouden nu niets liever zien, dan dat zij met één slag verdelgd werden. Do Koningin als fotografe. Aan iemand, die een eikensJiillers- gezin in de Veluwsehe boschjes bezocht, vertelde de vrouw, met groote voldoe ning, dat de Koningin onlangs, bij een rijtoer door de bosschen, ook bij hen was gekomen met een hofdame en een kijkje in de hut had genomen. De Koningin was niks niet grootsch ge weest, maar had vriendelijk niet hen gesproken en een portretje gemaakt van de kinderen. Of zij wel zeker wist, dat het de Koningin was geweest? Ja wisse, want toen de dames weer naar liet rijtuig waren gegaan, was er een lakei gekomen met een geschenk in geld en de boodschap: Van de Koningin. Een paar dagen later waren er eenige „portretjes" in mooie lijstjes gebracht, waarmede zij zeer in hun schik wa ren en die zij hun leven lang zouden bewaren als een herinnering aan dit voorname bezoek. Daar zij er verschei den exemplaren van had, was de vrouw, op ons aandringen bereid, er een van af te staan, dat men in „Buiten" gerepro duceerd vindt. Twee andere kiekjes, eveneens door II M.. de Koningin genomen, ontving het tijdschrift van een eikschilder uit Uddel, die verderop in het bosch met zijn gezin aan het houten was en gn een dergelijke hut als de straks beschre vene huisde. Ook deze menschen wa ren opgetogen over de vriendelijkheid en de mildheid van H. M. de Koningin. De plaats niet. Een deel der Tweede Kamer toont steeds meer neiging tot de rutniek „Gemengde berichten". Het verslag over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken behoort haast geheel tot deze rubriek. Hier heeft een burgemees ter erneven gedaan, daar een veld wachter, ginds een onderwijzer. En voor al die snertzaakjes staan Ka merleden met zware redevoeringen klaar. Wat moet het voor een minister een kwelling wezen, al die futiliteiten te onderzoeken, zegt het „D. v. N.". Wat een desillusie voor iemand, die met plannen in zijn department gekomen is, en de groote lijnen niet meer zien kan door de stapels ge mengd kleingoed, welke men voor hem heeft opgetast. En de Kamerleden, die de minis ters het meest plagen, roepen het hardst, dat er weinig wordt uitge voerd. Een voorbeeld van de grenzen- looze lichtzinnigheid, waarmee som mige Kamerleden de ministers staan te plagen: De heer Ketelaar heeft onlangs een krakende rede gehouden tegen de weigering van het Departement van Koloniën om twee dames, die het grootambtenaarsexamen voon den Indischen dienst hadden gedaan uit te zenden naar Tndië. En wat blijkt nu? Dat die dames niet bestaan! Wel heb1 -< e jong*, uames een paar jaar geleden deelgenomen aan het toelatingsexamen voör candid.-jat Indisch ambtenaar (dus 't begin van d. studie voor Indisch ambtenaar) en zijn voor dat examen geslaagd. Maar zij hebben die studie niet doorgezet en werken sinds lang te Leiden in een ander vak. Zou dit geval de kleingoedhande- laren der Tweede Kamer niet tot be zinning kunnen brengen? Waarom doet men zulke zaakjes niet aan het Departement af? Of stelt desnoods een vraag? De Kamer is, dunkt ons, de plaats rikt, en -de Kamerleden zijn niet ge roepen om bijzondere gevalletjes van particulieren aard af te doen. Een wiskundige aardigheid. Een ambtenaar aan dc Duilsche Rijks bank heeft ontdekt, dat men 1000 Mark stukken over 10 zakken zoo kan ver deden, dat men elke betaling tot 1000 Mark kan doen, zonder één zak te ope nen. Ze moeten dan als volgt worden verdeeld- 1 2 4 8 16 32 64 128 256 489 1000 Wil men bijv. 777 Mark betalen, dan neemt men de zakjes 489, 258 en 32. Wij vonden deze „aardigheid" in het „Kath. Schoolblad" en willen wel ge- looven, dat een ambtenaar der Duit- sche Rijksbank haar heeft ontdekt, maar dan heeft hij toch sleehls gevonden, wat onder wiskundigen reeds lang be kend was. 't Is eenvoud:g een toepas sing van de stelling: Ieder even getal kan beschouwd worden als de som van eenige machten van 2. Indien men aan bovenstaande getal len den naam gram geeft, kan men zeg gen, dat met 10 gewichten elk aantal grammen van 1—1000 is af te wegen. Dat kan men ook, en gemakkelijker doen met 12 gewichtjes, wegende 1, 2 3 4 10 20 30 40 100 200 300 en 400 gram. Men. kan het ook met 7 gewichtjes doen, als men die een zwaarte geeft van 1, 3 9 27 81 81 243 636 gram, maar dan moet men de gewichtjes zoo noo- dig over beide schalen verdeelen. Zoo kan men bijv. 500 gram afwegen, door op de eene schaal te zetten 636-|-81-p 27 gram en op de andere l-j-243 gram. Aan liefhebbers van wiskundige stu- dieën onder onze lezers zij het opgedra gen, van deze stellingen het bewijs te zoeken. (De School.) Nog altijd vermist. Zes politie agenten, vergezeld van spéurhonden, hebben de Gaandersclie bosschen af gezocht, daar men vermoedt, dut zich daar de sedert 18 Juni j.l. vermiste Ernst Josefsoliu, uit Bannen, op-, houdt. Een vrouw, die Zondagavond uit de kerk kwam, zou hem hebben zien loopen, waarop hij zieh snel ver wijderd had. In de bosschen werd eenig ondergoed gevonden. BENHKBBORK. „Het [Witte Kruis". In de Maandagavond gehouden vergade ring van de aideeling 'Bennebroek en Omstreken der N. IIoll Veree niging „Het Witte Kruis" in het Café Graaf Floris te Vogelenzang werd na de opening en voorlezing der notulen verslag uitgebracht door de afgevaardigde naar de buitenge wone algemeene vergadering gehou den te Amsterdam op 17 Mei jl die was uitgeschreven door de N. JHoll Vereeniging „Het [Witte Kruis" over het aanvaarden van ecu legaat geschonken door wijlen van Malree te Maarseveen bestaande uit de Villa Vechtoever geheel gemeubi leerd en eene som van 150.000 tot instandhouding van dit gebouw en in te richten voor verplegingsoord voor zieke en zwakke pleegzusters uit de provincie Noord-Holland Er werd besloten dit legaat te aanvaarden en het Hoofdbestuur dit gebouw zal inrichten naar het ver langen van den erflater, waardoor dan ten hoogste 15 verpleegden kun nen worden behandeld Op voorstel van de afdeelingen Limmen, Castricum en Heilo werd besloten dat wanneer vcrplegingszus- ters noodig waren deze door de afdee lingen konden gevraagd worden uit alle steden van Noord-Holland, zoo dat deze af deeling b v een verpleeg ster uit Haarlem kon aanvragen en deze niet altijd uit Amsterdam be hoefde te komen. Na eenige vragen en inlichtingen werd de vergadering gesloten, VOORHOUT. Zoodra de Lcidschc gemeenteraad' toestemde in. het crediet benoodigd voor den aanleg van een geleiding van elec- trisch licht in de kom der gemeente Voorhout, toog men aan het werk en binnen een week lag de kabel al op zijn plaats. Wij gaan vooruit! Wie had dat nu zoo spoedig van Voorhout verwacht. Het zal andere plaatsen nog den loef afsteken, omdat die het maar met gas moeten doen, en wij, wij krijgen het allernieuwste: electrisch licht. Toch hoe ren we nog al eens de opmerking ma ken: hadden we het maar zoover met gaslevering gekregen dan hadden er meer van kunnen profiteeren. Voorden gemeenteraad was echter deze manier- de gemakkelijkste, want hij neemt nu hoegenaamd geen verantwoordelijkheid op zich. Voorloopig komt de geleiding niet ver der dan tot de spoorhalte, en kunnen de daaronder wonenden bij de meer bevoorrechten eens een kijkje nemen hoe het voldoet en als dit het geval is dan zullen ze wel een petitie op louw zetten om ook er van ie profiteeren, hoewel er kans bestaat dat het dan wel weer wat duurder worden zal. Bij het verleenen der concessie had men daar wel tekening méde mogen hou den en er de voorwaarden naar kun nen stellen. Met dat alles zal onze mooie dorps kerk spoedig hel verlicht kunnen wor den. Het nieuwe orgel zal gedreven wor den door het allernieuwste systeem. De nieuwe vloer is geheel gereed en tus schen twee haakjes het is een praehi- vloer. Het koor gerestaureerd; wij gaan vooruit, alles up-to-date. Ook op het gebied van vereenigingen gaan wij vooruit. Is daar do Boeren leenbank (hij mocht eigenlijk wel Bloe- mislenleenbank heeten) geen sprekend bewijs van. Door de voordeelen die do Bank haren leden biedt is haar groeien en bloeien op gelijken voet ge gaan met dat barer leden en al dreig de ze eenige jaren terug te verzwakken, met forsche hand is aangegrepen, hei kwaad hersteld, het goede verbeterd en nuhaar bestaan is nauw verbon den met dat van vele harer leden ler- wiil weer andere naast een solicde geld belegging zonder verder risico him eve- naasten helpen aan goedkoop geld- of crediet. Het is niet alleen de Boerenleen bank die bloeit. O neen. Zien wij maar eens naar de R. K. Kiesvereeniging hier. Bijna elkeen die kiezer is, is ook lid van deze vereeniging en dat die mannen ook weten wien zij stemmen moeten voor de 2e Kamer of Prov. Staten, dot hebben ze al dikwijls genoeg bewezen. Hoe ze dat hier aangelegd hebben om zoo'nsterke vereeniging te krijgen? Wel dat is gauw genoeg gezegd. In de voor jaarsvergadering zorgde zij steeds voor een flinke verloting en het resultaat is goed geweest. Nu kwamen er leden niet om de politiek maar om de kans een of an der voorwerp te winnen, maar juist daardoor kwamen zij toch onder het gehoor. Door liet nuttige nan het aan gename te paren heeft het Bestuur steeds getoond den juisten weg te be wandelen. Dit is al zoo van jaren her en werkt uitstekend. Wij gaan vooruit heb ik al gezegd. Dit is ook zoo op het gebied van de bollenteelt. Worden ze niet gezocht ide bollen geteeld op Voorhoutsch gronden Heeft do afd. Voorhout van Bloem bollencultuur geen succes gehad met haar perk op do Haarlemsche tentoon stelling? Daar verwierf zij toch een cere- prijsI Het gaat niet aan uit de school te klappen, maar toch zal den leden van die vereeniging een aardige ver rassing bereid worden voor de e.k. ver- Wij hebben al eenige malen gespro- ben over de befaamde „Noordwijksche kwestie," waar de antipathie tusschen de verschillende partijen, en het drijven van enkele kopstukken gevaarlijke ver houdingen heelt in het leven geroepen. Er is aanleiding voor ons, op deze zaak terug te komen. En wel omdat de heer Wilhelm Wil helm Tapoenbeeb, die het badhotel van Noordwjjk aan Zee beheert, in een der jroole liberale biaden aan bet schrijven is gegaan over deze kwestie. Op zichzell zou dat geen reden nog zijn om te spreken, want nieuws staat er in dat stuk van den lieer Tappen- beck, die den wintertijd blijkbaar ge bruikt om verschillende bladen en blaadjes niet zijn proza te begiftigen, niet! Doch van den anderen kant zijn er er sommigen beweringen i;i opgenomen, die niet onweersproken mogen blijven. De heer Tappenbeck maakt zich tot tolk der Noordwijk aan-Zceers tegen do Noordwijkers, zou men denken? Neen: tegen de Katholieken! Hij poogt cn dat is het hatelijke van zijn optreden do kwestie bad plaats contra dorp te gaan omzetten in. eene: protestanten contra' katholie ken. Hij stookt, en port het vuurtje van godsdiensthaat aan. Hij is de man, die in advertentie plaatste om een tuinman, die kiezer moest zijn en genegen tegen de katholieken te stemmen! Hij is dc man, die in de „N. R. Ct," tegen de Roonischen scheldt, praat van „geestelijk juk" en ongehoorde dwingelandij," en die in een plaatselijk krantje aandringt om elkander de broe derhand te reiken! Deze heer Tappenbeck (Wilhelm) zou beier doen, eens te kijken naar de toestanden in „das Deutsche Vater- land," waar de katholieken en Protes tanten broederlijk naast elkaar voort leven. dan hier in het hartje van Hol land ruzie te komen stoken tussehea Nederlanders en plaatsgenoolen 1 En niet alleen, dat de heer Tappen beck stookt en „hetzl" legen de katho lieken, hij kent blijkbaar niet de feiten en de toestanden en bazelt de liberale lezers van de „N. R. Ct." wat voor, dat met de waarheid in strijd is. Immers: de Noordwijkers van allen dag weten heel goed, hoe de katho- 'ieken ernstig aan het werk zijn om betreurenswaardige geschillen die er he- aas bestaan, en die niet alléén aan de katholieken te wijten zijn maar ook door de veeleisehendheid en den druk van invloedrijke liberalen zijn ontsiaau, op te heffen. De zaken bijleggen en zelfs den Pro testanten vrijwillig méér invloed in ge meenteraad en college van B. en W. geven ziedaar de politiek van katho lieke zijde. Dat alles kon de heer Tappenbeck weten. Maar hij oreert liever over „het zware geestelijke juk".... terwijl wij hem sommeeren om ook maar één feit aan te halen, waaruit blijkt dat de Eerw. geestelijkheid van Nooidwijk zich met de politieke kwestie daar ter plaatse heeft ingelaten! Wij hebben vroeger al herhaaldelijk gezegd, wat in onze oogen de weg is om tot vrede le komen in Nooidwijk. Het geschrijf van den heer Wilhelm Tappenbeck kan daarbij veilig in de prullemand worden gedeponeerd. Het zou alleen dienen kunnen als betoog, hoe de belangen der badplaats-Noord- wijk aan Zee blijkbaar moeten lijden eronder, wanneer papenvreters en een zijd.; gen als de opsteller der befaamde advertentie in het „Weekblad voor Bloembollencultuur" daar de lakens uit deden. Wat echter dan de kwestie zelve be treft, hopen we op een spoedige op- 114) Lucien weigert u niet geheel en al, zeide hij levendig; hij maakt eene 'opmerking, die mij volkomen juist toeschijnt, De vriendschap legt plichten op. Hij heeft enkele zijner Zondagen noodig, om zijne vrienden te bezoeken. [Wij kunnen hem toch niet al zijn vrijen tijd ontnemen. Is het zoo niet, mijn waarde Lucien De verloofde van Lucie kon niet anders dan een diep medelijden ge voelen voer liet jonge meisje Hij gaf zijn antwoord op welwil- lenden toon. Het is in alle opzichten waar, ia, mijnheer, zeide hij en juffrouw Marie zal het hegrijpen, ik twijfel 'laar aan niet. Marie antwoordde op droevigen toon Ik begrijp, dat, als ik mijne vriendschap geef, ik dat doe zonder bijgedachte, zonder voorbehoud, zon der verdeeling gereed om vroolijk alle opofferingen te doen. Dat is, dunkt mij een plicht,Ik zal trach ten redelijker te worden en ik zal mij met weinig tevreden stellen. daar ik dit wel zal moeten doen Het medelijden van Lucien ver dubbelde. Daar hij niet wist, wat hij zou antwoorden, bewaarde hij het stil zwijgen. De millionair onderbrak Gij begrijpt elkander volko men zeide hij opgeruimd Lucien zal, ik verzeker het u, alles doen. wat in zijn vermogen is, om u aan genaam te zijn. Ge kunt daarvan zeker zijn, mijnheer, antwoordde de jonge man, en ik hoop, dat juffrouw Marie daar aan niet twijfelt. Marie keerde hare groote oogen, die vol tranen waren, na,ar Lucien Lucien gevoelde onder die blikken eene rilling over zijn lichaam gaan LVII, Men kwam aankondigen, dat het eten gereed was Bied mijne dochter uw arm zeide Paul Harmant. Marie steunde bevend op den arm van den verloofde van Lucie, om naar de eetzaal te gaan. De tafel was met bloemen bedekt Gij ziet het, mijnheer, mompel de bet jonge meisje meteen glimlach, het is heden feestdag voor ons.wij vieren het feest van uwe terug komst. Lucien dacht: Evenals gisteren mijne welbe minde Lucie deed, viert zij mijne te rugkomst met bloemen...B Arm kind 1 In weerwil van de onmetelijke teederbeid, die ik zie, die ik gevoel, waarmede zij mij omringt, kan ik haar mijn hart, dat geheel en al Lucie toebehoort, niet geven. De maaltijd was in 't geheel piet droevig In weerwil van haar toestand, was Marie toch gelukkig, den man, dien zij aanbad, naast zich te zien. Trouwens Paul Harmant deed alle moeite, om den maaltijd vroolijk te doen zijn en hij slaagde daarin vol komen Tegen tien uren nam Lucien af scheid Vergeet niet, zeide hem Marie, dat onze tafel steeds voor u gedekt wordt Ik zal daaraan denken, juf frouw, antwoordde hij; Hij vertrok Toen hij zich huiten in de open lucht bevond, scheen het hem, alsof een gewicht van zijne horst was af gewenteld en toch verweet hij het zich zelf, dat hij den moed niet had gehad, geheel vrijuit te spreken [Wat moet er uit dit alles voort vloeien vroeg hij zich af, terwijl hij met de hand over "het gloeiend voorhoofd streek Die toestand is niet houdbaar.Zal ik niet ver plicht zijn, dat huis te verlaten en elders eene betrekking te zoeken Onze klanten in Bellegarde heb ben mij inderdaad doen begrijpen, dat zij mij gaarne in liun dienst zouden zien,- maar het jaargeld zpu ontegenzeggelijk veel minder zijn. Arme Marie!,.. Ik zal haar niet kwalijk nemen, dat zij mij bemint, ,H Als ik wegging, zou ik liaar dooden, Is het niet beter de kwijnende ziekte, waarmede zij behept is, haar werk to laten voleinden'?, I:|< Het oógenblik is nabij, waarin hare liefde geen beletsel meer voor mij zal zijn Lucien kwam zeer terneergeslagen, zonder een besluit te hebben geno men, te huis, Hij was koortsachtig, toen hij te bed ging en kon den slaap piet gat ten.; -fh A Paul Harmant was na Eet vertrek van hun gast met zijne dochter al leen gebleven,- Welnu! 'dierbare lieveling, vroeg hij haar, z'ijt gij tevreden? Marie liet droefgeestig .Eet hoofd op ,de borst zinken. Ja-, hij is gekomen, antwoordde zij en ik hen gelukkig* geweest, maar ik Een het minder, nu ik hém ge hoord heb. -jg Minder gelukkig, waarom ra Al wat gij hem hebt voorgesteld, heeft hij aangenomenV Het zijn zijne vrienden piet, die hij zal bezoeken 1 antwoordde Marie heftig. Als hij aap eenige jum per eischen heeft toegegeven, dap was dit slechts, omdat dit hem niet in zijn levenswijze stoorde! Hij be houdt, die, om ze te wijden aan haar, dis hem van mij verwijdert, die mij zijn hart ontsteelt. JaloerscE? riep de millionair op .verachtenden toon uit,. Ja-, jaloerscEen waarom niet? O, vader, gij weet niet, wat er in niijn hart omgaat en hoe ik innerlijk lijd. Het is een vuur, dat mij ver teert en mij slecht-maakt! Paul Harmant was verschrokken door do opgewondenheid, waarmede Marie de woorden had uitgesproken Bega geen enkele buitensporig heid, mijn kind! zeide hij tot haar. Gij weet hoezeer uw leven en uwe rust mij dierbaar zijn Marie antwoordde niet Zij hoog haar hoofd naar haar vader, om een kus te ontvangen en ging weg. Ter-wijl de millionair naar zijne slaapkamer ging, dacht hij Ik ben bang voor de eene of andere onvoorzichtige daad van Ma rie Ik moet die tot eiken prijs voorkomen 1 Morgen za,l ik bande- iep; -_i. Mh-iV': LIX- i.l:; :a;- Mario Ei-acht een verschrikkelijken nacht door, een nacht vol lijden, een nacht vol tranen, een nacht vol bedreigingen tegen Lucie, hare me dedingster. Zij sliep nauwelijks en toen tegel! gaderin.g. Het is onnocdig voor zoo'n vergadering den leden aan te sporen trouw op te komen (wat men op andere plaatsen met vette letters gewoonlijk op de eonvocatiebiljetten vermeld ziet) hier komen ze (och wel. Dit laatste moest gezegd kunnen worden van de vergadering van den Volkshond ook, maar dat laat wel eens wat te wenschen over. Het is te hopen dat de leden a.s. Zondag door naar de feeslvergad-ering te komen blijk geven in te stemmen met het streven van $en Bond. want dat is edel. Ten bewijze daarvan zij even gememoreerd de tal van nuttige zaken, die zij reeds ter hand genomen heelt of heeft help n bevorderen. Maar daarover later een ander. Burgerlijke Stand. Getrouwd: G. van Velzen en C. Romeijn. Geboren: d. van J. Hermans cn O. van Eden. R. K. Gemeente-Werklieden Vereeni ging. Maandagavond hield bovengenoemde vereeniging in St. Bavo hare jaarver gadering. In zijn openingswoord herinnerde dc voorzitter, de heer J. A. v. Seggeien, aan de H. Mis tot intentie der teden opgedragen op Zondag 20 November in de kerk van St.. Jan, ea de algemeene II. Communie, waaraan door een Hink aantal leden was deelgenomen. Dc voorzitter sprak hierover zijn vreug.ie uit en wekte de leden de woorden wel ke zij in de kerk vanaf den preekstoel hadden gehoord en welke zoo juist van toepassing waren ook op de Sociale Be weging, steeds in praktijk te brengen, cn vooral flink uiting te geven aan onze Katholieke beginselen. Aan de orde was: Jaarverslag van den secretaris. De voorlezing hiervan nam geruime» tijd in beslag. Uit dit jaarverslag stippen wij hei volgende aan. lu Januari is een adres aan den Gemeen teraad verzonden met verzoek eenige gunstige bepalingen van het he.Jeue Werklieden-reglement van af 1 Januari 1910 van kracht te doen zijn. Eenlgen tijd later werden pogingen aangewend aan de Lichtfabrieken om voor de ar beiders werkzaam in het driepïocgcu- stelsel, een betere regeling te verkrij gen ten opzichte van den rustdag, Dc organisatie trad bij ontslaggave op. In verband met de nieuwe loonregeling werden vele werkzaamheden verricht cn in een uitgebreid adres de voorstellen der organisatie aan den Raad toegezon den. De vereeniging nam ijverig deel aan het meer inwendige leven van de R.K. Vakbeweging, bijzonder als afdecliug van den Ned. R.K. Gemeente-Werklie den Bond. Met verschillende onderwerpen tra den. dit jaar als sprekers op de heeren J. A. de Label, alhier en J. II. Heems kerk van Amsterdam, terwijl op een gecombineerde prop. vergadering met den Chr. Gem. Werklieden Bond als spreker mede optrad de heer die Braai, raadslid alhier. De actie tot verbetering van toestan- don enz. werd op een enkele uitzonde ring na. steeds gevoerd in combinatie met de aid. Haarlem van den Chr. Bond van Ned. Gem. Werklieden. Het verslag van den penningmeester kon door omstandigheden nog niet wor den uitgebracht. Omtrent de bestuursverkiezing het vol gende. Volgens genomen besluit van de vorige ledenvergadering werd het be stuur met twee leden uitgebreid. Geko- kozen werden hiervoor de heeren W. Engelen en A. Machielse. Dc periodiek aitredende bestuursleden J. A. v. Seg geien en C. W. de Voget werden her kozen en als voorzitter werd herkozen do heer J. A. v. Seggeien. Overige functie verdeeling heeft plaats op de eerstvolgende bestuursvergade- ring. Hierna volgden nog eenige huishoude lijke en andere besprekingen. De opkomst der leden was vrij groot. De vergadering had een opgewekt ver loop. a.cbt uur zooals gewoonlijk hare 1 menier in hare kamer trad, was reeds opgestaan. Het jonge meisje kleedde zich snel Is mijn va.der reeds vertrok ken vroeg zij Ja, juffrouw, sedert een oogen- blik. Geef bevel in te spannen. Marie voltooide haar Meeding, zette haar hoed op, trok liaar hand schoenen aan en wachtte Na verloop van een kwartier kwam de kamenier haar verwittigen, dat de coupé was ingespannen. Juffrouw Harmant stapte in het rijtuig en zeide tot den koetsier, haar naar de Bourbonkade te voe ren. Harmant zelf ging been met het vaste voornemen, dadelijk den zoon van Jules Labroue te verplichten, de hand van Marie te aanvaarden Zoodra hij te Courbevoie gekomen was, deed hij vlug de loopende za ken af, 'zette de vereischte hand- teckeningen en liet den directeur roepen, Lucien ging haastig naar het ver trek van 'den industrieel. Ga zitten, mijn waarde vriend» zeide de laatste. [Wij hebbjr- men tijd. te surekoó.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5