DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Ïjj GULDEN b 9(111 „5?°™ 1. IRA "üffü? f ffe£M G0™bil RA STADSNIEUWS. ICindeHf&iïswe&i 29-3f»213f Haarlem AGENDA. Zaterdagavond praatjes. n *J ZATEBËAS 28 NOV. 1910. g 738! Voor adverttntiën Bureaux van Redaciie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer I42S. reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z, Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020 Alle betalende abonnés op dit blad, die in bet bezit eener vei zekerlngspoiis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht II Pit nummer bestaat uit o ijf bladen, tu. o. de Of ficiëeie Kerk!ijst en het Geïllustreerd Zondags blad in 8 bladzijden. EERSTE BLAP. Kaarlemsehe Alledagjes No. 133. Een nieuwe bankinstelling. AeS^ltEMENTSPeiJS: Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor ae ovenge piaaisen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers 1,85 1,85 1,80 0,08 PRIJS DER ADVERTENTiEN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel meer 10 oent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent oontant). schiktheid tot werken. GULDEN b overlijden. 300 hand of voet. 150 GULDEN b(j verlies van éen oog. GULDEN bij verlies van éen duim. 60 één wijsvinger. 15 GULDEN bjj verlies van één anderen vinger. Zondag, 27 November. Gebouw St Bavo R. K Volksbond half 1 uur, Sigaren- eu Tabakbewerktx&, half 2 tot half 3 cursus voor de Post- en Telegraafbe- ambten, 's av. lialf 8 feestavond ver. „Koel rinneclag" van Schoten. De Ivroon n.m. 24 uur Matinée 's av. te 8 uur Bioscope- yooi'ütelling Alberts frères. Schouwburg Jansweg 's av. 8 uur W. Koyaards Adam in llingschan. Maandag, 28 November. Gebouw St Bavo R K Volksbond lialf 9 uur ondersteu ningsfonds, lialf 9 uur Jaarvergade ring Communiefonds. SoC. „Vereeniging" 's av, 8 uur Gemengde Zangvereeniging Jacob Kwast" van Wognum. Koloniaal Museum -— 8 uur J. Tideman „Schetsen uit het v olksleven op Zuid-Celebes. Bisschoppel. Museum (Jans straat 79). Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zondagen en R.K. feest dagen. ïeyler's Sti chting op de gewone Museumtijden Buitenge wone tentoonstelling van kunstwer ken, berustende in de verzameling van ïeyler's Museum. In de boven zaal etsen van Marius Bauer, Carel Dake, Willem Witsen en J. M. Graadt van Itoggen. EEN NIEUWE BANKINSTELLING. Weer een nieuwe „effectenzaak", zoo als de volksmond zegf: een nieuwe bankinstelling is in onze stad opgericht cn gevestigd. Of er niet genoeg zijn? Er zijn zeker verschillende hoogst- soliede firma's en instellingen hier ter stede gevestigd, doch na een paar d é- b ac les van firma's uit Katholieken krilig, die liun onzalige nawerking no™ levendig doen gevoelen, juichen wij het tocli loe dat een op gezonden basis be ginnende, llink-aangepakte naamlooze vennootschap zich hier komt vestigen. Tal van instellingen kunnen et' niet buiten. Maar daarenboven hebben we nog een bijzondere reden, deze nieuwe instel ling met voldoening te begroeien. Want het Ls in verschillende kringen, hier en in den omtrek, al herhaaldelijk verteld in de laatste maanden, dat in Haarlem een vennootschap als deze, op dezen voet gevestigd, tóch niet zou kun nen bestaan. Dat hebben de gebeurtenissen van eenige jaren geleden en van zoo onlangs duidelijk bewezen, aldus redeneerde men. Welnu: de oprichting en vestiging de zer nieuwe bankinstelling, waarover in een berichtje en onder onze adverten- tiën meer le lezen staat, toont dat hoog staande stad- en gewestgenooteu, met namen die klinken als een klok, daar- .over anders denken 1 Dat is een verblijdend teeken, dat wijst op veerkracht, iniatief en leven! Zulk een feit mocht hier niet geheel stilzwijgend worden voorbijgegaan. Personalia. De heer Mr. J. W. Loseeaat Ver meer alhier is benoemd tot commissaris der lie Holl. Maatschappij van Levens verzekering alhier. Ter benoeming tot 1 eeraar in de Staathuishoudkunde^ de statistiek en de gronden der Staatswetenschap aan de le H. B. S. met vijf-jarigen cursus te Amsterdam, wordt voorgedragen onze stadgenoot de heer J. Gerritsz. Voor het examen vrije- en orde oefeningen der gymnastiek slaagde te Amsterdam mej. A. H. de Zwart, van bier. Naar men ons mededeelt is te Haarlem de oprichtingsakte gepas seerd van eene nieuwe bankinstel ling, welke onder den naam van de „Spaarne-Bank" dezer dagen zal worden geopend Het maatschappelijk kapitaal is groot 500 000 gulden, waarvan voor- loopig 250 000 gulden geplaatst is en volgestort; De IJsclub. Gisterenavond had in de tuinzaal van „De Kroon" de jaarlijksche al- gemeene vergadering plaats van de IJsclub voor Haarlem eu Omstre ken. De voorzitter, de heer Yau Wag- tendonk, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en hoopt dat bet gunstige weer, dat nu reeds is ingetreden, de verwachting rechtvaardige, dat het ijsjaar 1910— 1911 goed make wat liet jaar 1909— 1010 aan teleurstelling bood. Maar toch hoopte hij niet dat au reeds voorgoed de winter zou zijn ingetre den, alleen lióopte hij, zeker op aan gename Kerstdagen vooor de schaat senrijders. Daarna werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en verslag uitgebracht over bet afgeloo- pen jaar. Wij stippen er uit aan, dat het afgetreden bestuurslid J. J. Zeewolt, uit erkentelijkheid, is be noemd tot eerelid der vereeniging. Helaas was het afgeloopen jaar van weinig belang geweest voor de ijs- sport. Niet één dag waren de banen opengesteld en van daar was het jaar voor de vereeniging ook verre van gunstig geweest. Het aantal leden, dat in het begin van het jaar 797 bedroeg, was verminderd tot 592. Te hopen is het dat het komend seizoen beter zij, dan het verledeu. De in komsten hadden bedragen dit jaar 2245.75; de uitgaven 2177.53, zoo dat er ondanks het slechtef jaar, nog een batig saldo in kas is. HeU n ze ker te wijten is aan het zuinig^ -lieer van den penninc;- ™ester, doch wan neer ook dit jaar moclit tegenvallen, dan zou men ongetwijfeld iii groote moeilijkheden komen. Aan de Haar lemsohe Bank was men echter nog 1175.47 en een halve cent schuldig en aan den heer Van Wagtendonk 700. Daarna zeide de voorzittei-, dat er enkele buitenstaanders waren, die meenden dat het afgeloopen jaar voordeelig voor de vereeniging was geweest, doch liet tegendeel is waar, want of het vriest of niet, men heeft steeds groote kosten, van onder-wa ter zetten, telefoon, huur, en alleen van de contributie kan dit niet be streden worden. Daarom is het heter dat het goed vriest, dau stroomt hei den in ons vaderland. geld binnen. Dan betreurde de voor- ziter het ook, dat men zooveel moeite ondervindt met liet innen der con tributie. Men zal wel aan de haan komen, zegt men Dat is geen ma- uier van doen. Bedank dan liever voor het lidmaatschap. En dat de be taling der diploma's geweigerd wordt gebeurt zelfs bij zeer geziene stad- genooten. Een lange discussie ont treden tegen onwillige contributie- betalers. Daartegen neemt bet be stuur maatregelen. Do voorzitter sloot de vergadering met te zeggen dat er steeds op de banen, nadat 't bestuur alles gedaau lieeft, wat het kon, zooveel moppe raars" zijn en die blijven weg als er eene algemeene vergadering is. De voorzitter wenschte dat zij hier hun grieven hadden kenbaar gemaakt. Het faillissement-Schmier. Gisteren had dc verificatievergadering plaats in hel faillissement Schmier, (fir ma Tomberg en Co.) Aanwezig waren 42 crediteuren. Een preferente vorde ring van f 177,000 werd teruggebracht tot f 172,000 en concurrent gemaakt. Twee vorderingen werden betwist. De rechtbank zal die zaken 13 December behandelen. Het passief is ruim f 600,000, waarvan f 400,000 van fa milieleden, het actief is ongeveer f 50,000, zoodat ongeveer 6 pCt. kan worden uitbetaald. Mr. Thiel bood voor den gefailleerde een accoord aan en wel 10 pet. voor aigeheele kwijting der concurrente vor deringen en aigeheele voldoening der preferente. De stemming daarover zal later plaats hebben. Ouzo Lieve Vrouw van Haarlem. Dezer dagen verschenen weer drie af leveringen van het eerbiedwaardige werk van den geleerdeu Redemptorist, den WclEerw. Pater J. A. F. Kronen burg: „Maria's Heerlijkheid in Neder land," waarin de beschrijving wordt voortgezet der miraculeuze Maria-beel- Het 41e Hoofdstuk Handelt over „On ze Lieve Vrouw van Haarlem," een der weinige beelden, die den storm dei' Reformatie hebben getrotseerd. Gelijk vele Haarlemmers weten, was reeds in den jare 1505 het beeld in liooge eere, en ook nu nog geniet het een vrome vereering in een der kapellen van dc Sint-Josephs-kerk te Haarlem. Nog kort geleden gaven wij in dit spon zich over de te nemen rnaatre- blad, wat do geschiedenis ons meedeelt gelen tegenover die personen. Het huishoudelijk reglement voorziet niet daarin. Mr. Vis wenschte deze w_an- betalers te dagvaarden tot betaling of niets te doen. Men besloot deze regeling over te laten aan liet be stuur. In de commissie van onderzoek van de rekening en verantwoording van den penningmeester voor het vol gende jaar, werden benoemd: A. Bij voet Jr., W. Gerrels en A. Rijnierse, tot plaatsvervangers de keeren Roes- singk, Bakker en Rijnierse. De voor zitter deelde nog mede dat de baan alreeds onder water staat en men ijs en wer dienende, dadelijk kon ge nieten. De baan wordt al mooi. Een der leden vroeg of er geen aanleiding bestond om het reglement te wijzigen om beter te kunnen op- omtrent die wonderdadige beeltenis; wij mogen dus volstaan met deze verwij zing naar het standaardwerk van Pater Kronenburg, die in bloemrijken slijl, maar gelijk overal ook hier, met angstvolle nauwgezetheid verhaalt van Onze Lieve Vrouw van Haarlem. Reeds in een der vorige afleveringen gaf hij een goedgeslaagde kunst-foto van het merkwaardige beeld. Nieuw veen. i$l K li Pastoor v. KERSBERGEN. IDe tentoonstelling in het Proveniers huis. Ter aanvulling op onze mededeeling van gisteren over deze aardige tentoon stelling geven we hier nog het lijstje van de namen dergenen, wier ontwer pen door de jury bekroond zijn: Eerste prijs, f 300: Ten van Tast, Den Haag. Tweede prijs, f 250: A. M. Lejeune, Tilburg. Tweede prijs A, f 150: Jac. II. M. van der Mey, Schoorl, bij Alkmaar. Derde prijs, f 100: M. A. II. v. d. Burg, Amsterdam. Vierde prijzen, f 30: \Y. Bogtuian, Haarlem; J. Merjenburgh, Amsterdam; W. F. Winter Jr., Amsterdam en Roe lof Gerbrandts, Amsterdam. Haarl. Voetbalbond. Wedstrijdprogramma voor 27 Nov. lste Klasse. Haarlem 3—H.F.C. 3. V.V.H.—KI. Haarlem. Heemstede—IJ. V.V. 2de Klasse A. VictrixKI. Haarlem 2. 2de Klasse B. E.D.O. 3-H.V.V. 2. Heemstede 2—Pr. Juliana Bloemendaal 2-Z.V.V. 2 3de Klasse A. II.V.V. 3—E.D.O. 4. Haarlem 5—S.V.V. Victrix 2—H.F.C. 5. Hollandia—V.V.H. 2. 3e Klasse B. H.F.C. 6—Haarlem 7. Bloemendaal 3—Pr. Juliana 2. Concordia 2—H.F.C. 7, Ontheffing militie-dienst. Aan H. J. J. G. H. Miele, lichting 1910, ingelijfd bij liet 10de reg. inf., is ontheffing verleend van den werkelijken dienst bij de militie voor het nog onvervuld gedeelte van -zijn diensttijd, op grond dat hij de Duit- sche nationaliteit bezit eu gehouden is tot het vervullen van verplichten krijgsdienst bij het Düitsolie leger. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling van Noorseho huis vlijt verheugt zich steeds iu de le vendige belangstelling van talrijke bezoekers. Dinsdag 29 November zal de eerste openbare praetiscke weefles met toe lichtingen betreffende de verschil lende op de tentoonstelling aanwezi ge weefsels gegeven worden. De los zal in twee afdeelingen plaats heb ben, de eerste zal van 2—3, de twee de van 3—4 uur gebonden worden. Morgen is het Museum tegen ver minderden prijs toegankelijk. Onze gemeenteraad vergadert Woens dagmiddag wederom ten half twee in de Statenzaal op het Prinsenhof. Voor de Groen van Prinsteferschool is op de Bazar, dio tot dat doel dezer dagen in Sl.' Bavo is .gehouden, een som van f 1591.93i/2 bijeengebrddit. In derdaad een mooi bedrag iu drie dagen dal bewijst hoe ook de geloovige Pro testanten, evengoed als de Katholieken, hart hebben voor hunne bizondere scho len! Een gouden jubileum. De firma F. Tb. Éverard, die ons geregeld de effectenkoerslijet eu beursbericht bezorgt, eu sedert eeni- gen tijd liier te Haarlem is geves tigd, viert op 30 November ;i.s. haar 100-jarig bestaan. De zaak werd opgericht in 1810 door den lieer Franeiscus Theodoras Éve rard, die tot 1879 chef der finua was. De heer Petrus F. J. Everard was firmant van 1880 tot 1890, terwijl de tegenwoordige firmant, de heer Fran eiscus Theod. Everard Jr., sedert 1890 eigenaar der firma is. Wij meenen, dal dit jubileum van de oude en degelijke firma, die siuds den korten tijd van vestiging bier ter stede zich ook vele vrienden eu rela- tiën heeft verworven, ook te Haar lem niet onbekend mocht voorbij gaan. Nooit wijzer. In een open loods aan de Schouwtjeslaau had G. S., tim- niermanskneht, even zijn fiets neer gezet. Natuurlijk was bet rijwiel ver dwenen toen liij er weder gebruik van wilde maken. Gegund. Aan den heer R. Hoog land, te Schoten, is bij de gehouden aanbesteding van technische midde leu en huishoudelijke artikelen ten behoeve van bet gesticht Meeren- berg als laagste inschrijver de leve ring opgedragen. Een fortuintje. Gisterenmorgen vonden twee kinderen op den Seho- torweg bij het gaan naar de school, 2 bank biljetten van 25! Al spoe dig kwam de vermoedelijke eigenaar zoekende en huilende langs den weg: zoodat de eerlijke kinderen hem in liet bezit van liet verlorene stelden. Verlof Drankwet. Bij B. en W. is ingekomen een verzoekschrift van P. J. Nieuweiiliovcn om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudcndeu drank anderen dan sterkeu drank, voor gebruik ter plaatse vau ver koop in liet perceel aan de Amstcr- dainsclie Vaart no. 32. Hinderwet. B. en \V. hebben ver gunning verleend aan de Naamlooze Venn. „Haarlemsche sodafabriek" tot uitbreiding van de fabriek in liet perceel aan den Spaarndamschên weg. Baden. In liet douchebadliuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloo pen week 658 en in dat aan het Leid sche Plein 982 baden genomen. Garnizoeasberichteu. Door deu majoor Baron Van dei Capellcu, is heden voor 't front var den troep, de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst uitgereikt aan dec wachtmeester le klasse J. G. Arbou vau het le Depot Huzaren. (Zie vervolg Stadsnieuws verder op in dit Blad.) CXLV. Elke zaak heeft hcee kanten, en hoe men van alles het goede en het kwade nemen kan, Van reel goed werk dat in lcwade tijden gedaan xoordt, en waarom ik erop wijs, Over patronaten en wat ik e~van hoop. Zoo zilten wo dan opeens midden in hei ijs, figuurlijkerwijs gesproken al tijd. En daarmee is dan ook mijn wejisch vervuld d e ik de vorige maal En gunste van mijn collega's-winkeliers modil uilen, dat de vuile straten en de modderpoelen weer zijn opgeruimd. In derdaad is het te merken, en de dames 1 dopen uit als wanneer de verge- lijk.ng niet zoo oneerbiedig was zou ik zeggen: als kippen, wanneer de knecht! mei de gerst op bet erf komt. Al is het[ .mi keetje koud, voor winkelkijkcn (en voor winkelkoopers levens, zcoals ikj er nu, met het oog op Het rake „Alle-! dagje" van deze week, tegelijk bijvoeg)! hindert die koude niet, dat maakt dc neuzen frisdi en houdt de hoofden koel, en dat laatste lie.b je zegt mijn vrouw in deze dagen wel noodig nu je zóó veel mooi's ziet uitgestald overal, dati je a! heel gauw aan het koppen zou ra-1 ken boven de draagkracht van de beurs,] wanneer je niet heet degelijk oppast, Dat is dan weer een goede kant van j de l'rissche, lekkere vorst, die in ieder geval te prefereer en call boven de lalïe vaU'.rkou van de vorige weken. Maar sooais alles, beeft ook deze kwestie weer 'wee k»ulea: een voor en een tegen. En! als ik het voordeelige van de frissclie winterkou roem, dan zal er dadelijk iemand wezen die zegt: man, denk je dan niet om al de ellende die er weer geleden wordt in zoovele werklozen gezinnen, door armen en ongelukkigen! Nu, ik geloof niet dat ik in mijn Zater- dagavo-ndgekeuvel ooit reden heb ge geven tot de veronderstelling, dat ik een hard gemoed zou hebben voor de spreek ik nog niet eens, van dia hon derden, ja duizenden mudden steenkolen en brandstoffen. die worden uitgedeeld zonder dat, wat je noemt, de eene hand weèt wat de andere doet, of met andere woorden: zonder dat er een publieke haan naar kraait! Als jo zoo van lijd (lot lijd eens 'li Vinceutiusheer spreekt, dan gevalt het spins dat jc een paar papier tjes ziet in z'n hand, en vraag je dan. ongelukkigen, die gebrek en kou lijden,'wat dat beduidt, dan heet liet: extra en ik weet dan ook wel degelijk, dat er helaas in Haarlem en de omstreken in deze dagen voel ellende is. Want een voordeelige fy 'ut niet, noch op liet platteland, wat»-' de arbeiders kla gen van belang, en waar de arme bevol king helaas heel weinig heeft kunnen overhouden voor den wintertijd, noch in de stad, waar de werkloozen-verzekc- ring dezen winter wel druk werk zal liebbcn, naar mij wordt verteld! Maar ik heb straks al gezegd, dat elke zaak twee kanten heelt, en zoo zie ik zelfs van dezen ongelukkigen toestand weel de mooie zijde óók: de Christelijke lief dadigheid, die zóóveel kan doen en ook zóóveel doet, naarmate de nood liooger is, des te meer. Daar heb-je, om die op do eerste plaats le noemen, de spijs- kokerij van Sint Vincentias, en dc spijs- kokerij van andere gezindten. Wel, wel, hel is een Sust om als het koud is, die blije gezichten te zien van de luidjes die er een reuzenmaal warme spijs ko men halen! Eén zoo'n bonnetje, zoo'n voddig papiertje, vertegenwoordigd' voor een heel gezin vaak een blijden middag, sleekt een hart onder den riem, cn'lleurt een heel huishouden op. (Want je kunt zeggen wat je wilt, maar een warm maat in een koud lijf is toch maar je ware om op streek te komen! En nu j brcod-u.itdeeling, extra-steenkolen, 'n ex tra stuk vloesch of worst... dan is er weer zoo'n goede ziel onder onze Room- schen geweest, die bij al die kou de gedacht heelt aan verzachting van de ellende van zoovelen, en die nu zonder ophef, slil en in vertrouwen, dc St. Vin- centius-conferenlies ervoor heeft in den arm genomen om z'n gaven uit le dee- len! En ook op andere manieren doet de liefdadigheid in deze dagen dubbel en driedubbel werk, en dus ook dubbel en driedubbel goed: ik wil hier niet verder over uitweiden, doch zooals iedereen begrijpt heb ik dit woordje erover gesproken om als het kan een ietsje bij'te dragen dat het werk van St. Vin- centius nog meer ten krachtdadiger ge steund worden dan nu reeds God zij dank geschiedt. Zoo iu den kouden win ter, als we zelf merken hoe hard wc moeten stoken om het warm te krijgen, en hoe goed,een Warm maal te pas komt dan voelen we ook vanzelf meer voor degenen die dat alles le kort komen, en dan kan mijn woordje tot opwekking waarschijnlijk ook des te vruchtbaarder zijn! Wat ik van harte hoop. En nu ik dau toch bezig ben iets te vertellen van de St. VineentLusvereeniging, nu kan ik er tegelijk nog wat bijvoegen. Ik was onlangs, door vriendelijke invitatie, 'n j avondje te gast bij de Sint Jozef.sgezel- j leu, die hun echt „gezellig" lokaal (liet I woord past in dubbelen zin) hebben in de Zoeleslraat. Daar was een voor drachten wedstrijd georganiseerd, waar van de courant, meen ik, al een en uil- der heeft gezegd, en ik dacht al dadelijk: wat 'n goed en ^Iegelijk en nuttig plan was liet, op deze manier de Roomselie jongens niet alleen bezig te houden, maar ook te ontwikkelen in zelfver trouwen, in vrijmoedigheid van spreken, en van-zich-af-pratenl Immers: hoe vaak hebben onze arbeiders op de werk plaats, onze kantoorlui op het kantoor, ja wie niet in zijn eigen werkkring, liet noodig om een hartig woordje to zeggen tegen allerlei aantijgingen en scheldpartijen op geloof eu kerk, op zeden en gebruiken onder pns Room- sclien, op onze geestelijken, onze boe ken, onze leerstellingen, onze krant! En nu is het een feit, dat velen, ook al we ten ze heel goed wat ze moeten zeg gen, niet in staat zijn op een gegeven oogenblik hun mond open le doen, om dat ze niet durven, de vrijmoedigheid missen om van zich af te spreken. Ik wil dus maar zeggen, dat naast sociale cursussen en sociale leering, naast de gelijk onderwijs en kennis van wat onze jongelui in dezen tijd weten moeten ter verdediging van het Roomselie ge loof, ook een heel goed werk wordl gedaan door ze te leeren: durven spre ken! En at is nu hoogstwaarschijnlijk niet o,m deze reden de voordrachten wed strijd in do Sint Jozefsgezellen op touw gezet, dat is er toch wel een gevolg van, en óók om deze reden heb ik met zoo veel belangstelling van dien wedstrijd gehoord. Nog te meer, omdat ik weer eens te meer heb' leeren waardeeren liet goede werk der Patronaten, in onzen lijd zoo hoognoodigl Het is nog zoo lang niet geleden, dal ik op een Zondag avond van oen vergadering te Amster dam terugkeerende, in den trein zat met een paar jonge snuiters, kereltjes van om en bij de vijftien jaar. Dat ze een groole sigaar in den mond hadden, ergerde me niet, dat is tegenwoordig niet te vermijden. Wel dat er een blijk baar le diep in het glaasje liad geke ken, en dat de andere óók al niet „brandschoon" waren. Maar liet móes te ergerde mij le hooien dat de lieeren naar eenkomedie waren geweest, een komedie nog wel van vrij schunnig allooi, met een „pikant" sluk, zooals helaas ook in onzen liaarlepisciien schouwburg meer en meer de mode be gint le worden. En liet eenige jammer wat die jongehcereu er aan vonden, dat was dal ze niet tot hel einde io; hadden kunnen blijven, omdat ze dan thuis de deur gesloten hadden gevon- den! Ik vraag me wezenlijk af, of de ouders nu zelf niet schuld ervau zijn,| dat liun jongens den verkeerden weg] opgaan, wanneer ze zooais met deze' kwajongens hel geval was niet loe-j zien waar hun zonen des avonds biij-, ven! .Wat doet een Patronaat in zoo'n] geval een good werk: aangenaam houdt men er de jongens bezig, uitspanning vinden ze er in allen overvloed, een goed glas bier of andere cohsuinplic wordt er geschonken (natuurlijk geen sterken drank!) en tevens leeren ze er sparen en wat weg leggen: de ijverige bestuursleden dor St. Jozelfsgezellen lie ten mij lijstjes zien van opgespaarde gelden, die inderdaad een buitengewoon denkbeeld geven van liet groot nut dat een Patronaat ook in deze richting kan bewerken! Ik wil maar zeggen, dal het bestaan van deze en van nog zóó vele andere' instellingen (die ik op he oogenblik hier niet allemaal noemen kan) aan onze Katholieke ingezetenen over het algemeen maar 51 le weinig be kend is. En dat men dus niet weet, hoe veel c-r toch voor maatschappelijk en sociaal welzijn, onder ons wordt gear beid. liet is daarom zulk goed werk, dat de Courant van lijd lot tijd over die Rooms'he vereenigiugeii van' allerhande slag liet een eu ander vertelt, zooals on langs nog het geval was met de St. Rosaverceniging, óók weer zoo eene, waarvan builen den kring der ijverige medewerksters eu hunne intieinen, bet Roomselie publick betrekkelijk weer weinig weel! Ik zie hierin de ware weg, om vooreerst eens aan te looncn boe rijk van schakeering en werkkracht het Katholieke leven in Haarlem toch is, en vervolgens om de belangstelling wakker te houden en le verlevendigen vooi al die Stichtingen, die zooveel nut doen in zooveel leu goede uitwerken, ieder in. eigen kring. Ik hoop dan ook in mijn Zalcrdagavondgekenvel, dan eens oser deze, dan weer over gene vereeniging pratende, wal mede le wer ken om die beide w ens. licti: méér be kendheid. en méér algemeene steun voor cn.-e verschillende Kallioliekf stuhlin.cn, zooveel u> gelijk te verwe zenlijken! 2u NOVEMBER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1