R.K. Middenstands- vereeniging Markten. BINNENLAND. Sport en Wedstrijden. Kerknieuws: Vragenbus. vBBIEVEN UIT LISSE. onder patronaat van den H. iazef, te Haarlem, afdeeling van „de Hanze", goed gekeurd bij Bisschoppelijk besluit van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei 1908. NIEUWE HAARLE/v\SCHE COURANT De R.-K. Middenstandsvereeniging itelt zich ten doei, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden en industrieel en Middenstand in het alge meen, en van hare leden in het bij zonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen .van den H.-K, Gods dienst. Nog slechts korf geleden opgerichf bracht zite,«reeds veel tot stand, en toonde oj/velerlai wijzen het nut van haar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie tegen het verleenen van al te lang cre- Jiet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld boekhoudcursussen werden door ïaar opgericht; «ene onderlinge glasverzekering is ioor haar tot stand gekomen, deze biedt bij zeer lage premifin, de grootst mogelijke voordeelen en keert "50 o/o der netto winst aan de verzeker den uit. op haar verzoek werden de le H. iiommuniedagen in de verschillende parochieSn, zooveel mogelijk op uiteen- oopende datums gesteld. Dit en nog veei meer deed zjj reeds - het belang harer leden en van den E. Middenstand in het algemeen; og veel meer zou zij kunnen doen. fiJien zij van de R.-K. Middenstan- Iers krachtiger steun genoot, dan tot us ver; indien nog meerderen zich bij jaar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie ran 1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, doordat do Vereeniging aangesloten ia bij de Haarl. Handelsvereeniging, gra tis gelegenheid information in te win- aen; dubieuze posten ter incasset 'ng ie geven aan het bestuur der H. H. »a rechtskundige adviezen betreffende aanne zaken te vragen bij do adVocaten Ier H. H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede alle, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging toe te treden; zich niet le laten weerhouden door de gedach- e, misschien onmiddellijk geen per- oonlijke winst te behalen, maar door uiiii steun aan deze vereeniging te ge ven, bet goede doel der vereeniging ie helpen bevorderen en daardoor ook middellijk hun eigen belangen beharti gen. Voor hei Lidmaatschap kan men zich aanmelden bij het Bestuur of bij tien Secretaris Lange Heerenstraat 24. G. A. M. JONCKBLOEDT Lz. HET BESTUU.H, in de week van 28 Nov. tot 3 Dpc. 'aandag. Alkmaar, Amsterdam, deer ster, Gouda, Haarlem, Hoorn, ubiik, Veleen. Dinsdag. Beemster, j'. wijk, Purmerend. Woensdag .Aja- i dam, Beejaster, Enkhuizen, Haar K 'E, Helder, Behagen, Uitgeest, Velsen. o.iderdagBeverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmerend, Beha gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am- sterdam, Assendeift, Hoorn, Leiden, Oostsaan, Purmerend, Behagen, Velsen. Zaterdag, Alkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden. XIV„ Eigenlijk gezegd, zou men be vreesd worden brieven fce schrijven voor de Courant (Want jongen, jon gen, wat kreeg de schrijver van „Uit te Meer" er dezen week van iangs van dien man uit Nieuw-Ven nep Enfin men moet ook niet al te erg gaan overdrijven en zich steeds bij de waarheid houden En dit is mijn idee steeds geweest, züi ais ik dan ook in de toekomst hoop te blijven doen Onwillekeu rig schoot mij bij het lezen van dat ingezonden artikel de lezing te binnen, welke de Geestelijke Advi seur van onze afdeeling van den Ned li K. Volksbond op den eer sten ontwikkelingsavond heeft ge houden, waar hij sprak over „Ver draagzaamheid" Immers, schrijft die inzender uit N -V. de waarheid, dan gaat de schrijver uit de „.Meer" aan onverdraagzaamheid mank Natuurlijk wil ik me echter heele- maai niet tusschenbeide mengen, dal ligt niet op mijn terrein Er is op eigen terrein genoeg te doeni Ik sprak hierboven over do ontwik- keiingsavonden Menigeen was al bevreesd, dat door 't vertrek van Kapelaan van Hooij, deze avonden niet meer zouden plaats hebben Doch neen, gelukkig niet Ook do nieuwe Adviseur kent zijn j tij.: hij weet wat de menschen S n Jongen, jongen, wat. was de za.al vol op dia eersten avond En dat blijft so©.: Stormenderhand heeft deze nieuwe Adviseur de harten der leden ge wonnen, En wat een prachting on derwerp Verdraagzaamheid' Diezo lezing zal zeker hare goede uitwerking niet missen. Een enkel woord wil ik hier echter nog wel zeggen of 'liever enkel vragen stol len. Is 't een bewijs van verdraag zaamheid, da.t hij de generale H, Communie voor 'leden en Donateurs van den Volksbond, gehouden op Zondag 13 November j.l. men geen enkel Donateur 'deze plechtigheid zag mecLo maken Is 't een bewijs van verdraagzaamheid dat op de beide feestavonden van dien- zelfden bond weinig of geen Dona teurs tegenwoordig waren Daaren tegen waren er velen van deze ca tegorie wel present op de uitvoe ring van de Neutrale gemengde zangvereeniginngIs dit soms de vrucht van de lezing op den eer sten ontwikkelingsavond Moet dan steeds altijd en overal het standen- verschil naar voren worden gedron gen Maar laat ik ophouden of ik loop gevaar zelf als een onverdraagzaam persoon gebrandmerkt te worden 1 Ja, er zijn van die dingen, (en zoo is 't ook met bovenstaande) die men anders zou wenschen. Evenzoo gaat 't met hen, die de „melkactie" op touw hebben gezet Dat gaat ook niet naar wenschl Onze huismoeders schijnen het woord „solidair" enkel maar bij naam te kennen Zoo terloops informeerden wij eens bij dezen en genen melkslijter oi het aantal liters melk wat zij thans verkochten aanmerkelijk minder Was dan vóór de „beweging" Geen kwestie van, m'n goeie man zeide zij. Er waren er wel enkele die de eersten paar dagen weinig of geen melk namen, maar dat legt geen gewicht in de schaal. Zoodat men dus geen profeet behoefd te zijn om te voorspellen, dat de melk slijters alhier den prijs van negen oenten 'gestand zullen doen. Jammer voor hen die van een klein week loontje rond moeten komen. En 'r beetje schade ook voor de „St. Eli- sabethvereeniging", die toch als een groote verbruikster mag aangestipt worden. [Wie 't verslag je gelezen heeft in onze courant kan dit ge tuigen. Niet minder dan zesduizend acht honderd vier-en-twintig liters took zijn door haar aan behoeftige ge zinnen verstrekt! 't Is waarlijk een zegen dat een dergelijke vereeniging bestaat. [Welk een nooden worden door haar gelenigd, welk een troost brengt zij in vele gezinnen! Maai steun, finantieele steun heeft zij noo dig, dringend noodig. En wij zou den de gegoede Katholieken wel vanaf de daken willen toeroepen „geeft, geeft veel, en geeft op de eerste plaats uw steun aan deze vereeniging. Van steun gesproken, deze zal, het is nu reeds te voorzien, dezen winter ook noodig zijn voor de werk loozen. Thans reeds loopen er vele zonder werk. Gelukkig zij, die in den go-eden tijd iets hebben wegge legd voor den kwaden tijd! In 't ver schiet zal hier m.i. ook noodig blij ken een werklooz-ejifonds! Men zat misschien zeggener zijn hier reeds v er ecni gingen genoeg. Ja er zijn er vele, maar of er genoeg zijn 'Dit zelfde zou men misschien een veer tien dagen geleden óók hebben ge zegd. En toch is er sinds dien nog weer een opgericht. Ik bedoel de „St. Annavereeniging". Is deze noo dig Deze vraag is door de spreek ster voldoende beantwoord en ik twijfel niet, of het aantal kinderen dat in deze vereeniging wordt inge schreven zal heel spoedig de duizend bereiken. Ja, welke ouders willen nu hunne kinderen niet behoeden voor gevaren? Dat willen immers allen! En als allen dat willen en dien wil .ten uitvoer brengen ook, dan gaat de drankbestrijding een goede toekomst tegemoet. En als dan de ouders hierbij bovendien nog een goed voorbeeld geven, door bijv. onder 't oog der kinderen zelf de bitter fles oh van tafel te houden, dan kan men zich verzekerd hou den, dat het „Kruisverbond" alhier, binnen enkele jaren zijn ledental zal zien verviervoudigen. Een enk-el woord over. het- „Kruisverbond". moet mij hier nog van 't hart Als men zoo tiu en dan eens iets voor de courant schrijft, dan loopt men hier of daar aleens in, of men hoort zoo dezen cn gen-en -eens uit, na tuurlijk met ee'h go-ede bedoeling Door dit uithooren kwam ik dan ook te weten, dat 't „Kruisverbond" alhier bijna, o-p een enkele loffe lijke uitzondering na, uitsluitend be staat uit werklieden. Dat vond ik vreemd. Het kan toch m.i. de meer- gegoeden niet onverschillig zijn, of deze vereeniging bloeit of niet Vooral zij die ondergeschikten in hun dienst hebben, moesten het nut van deze vereeniging inzien en be vorderen Dit nu kunnen zij, dunkt mij, niet heter doen, dan zelf lid te worden en dan ook de vergade ringen te bezoeken Dit zou zeker een stoot in de go-ede richting zijn! De een of ander werpt nu misschien tegen dat het voor hen, die meer met aardsche goederen bedeeld zijn, juist een reuzenoffer is, om het cog nacje vaarwel' te ze-giycn. en dus Maar op dit pha.pitre ga ik niet.gitzwarte brauwen, gitzwart stekel- -i li Anf/1 AAV, I'l n iü, Kya52t ik, die ia 't begin van cieze brief de verdraagzaamheid besprak, kon, als ik daarop langer doorging, wel eens als onver- d i' a a g z a a m gebrandmerkt wor den, en dat zou mij spijten, On verdraagzaam wil ik dan ook niet zijn, maar.sommige zaken en ding- ge-n critiseeren, dat is en blijft toch de plicht, nietwaar, van: CRITICUS, Vlagvertoon. In de landprovinciën heeft men niet altijd genoeg besef van de waar de van bezoeken onzer oorlogssche pen aan vreemde liaveus. Meestal vinden we alleen dat ze duur zijn en veel geld kosten. Wat een met overleg gekozen vlag vertoon (nog daargelaten het nut der oefeningsreis) echter voor natio naal nut kan hebben, vinden we zeer duidelijk uiteengezet in jen artikel vau de „Nederlander" over een be zoek van onze drie pantserschepen ..De Ruyter", ..Koningin Regentes" en „Hert. Hendrik" aan de Australische havens Brisbane en Syduey. P 1 pers was aller har teliikst. „The Sun" had een speciaal aan de Hol landers gewijd nummer, met platen versierd en met een „welkom" in de Nederlandsche taal. Aan de beman ning werden 500 exemplaren van het blad verstrekt en van den hoog ste tot den laagste bleek men daar- neê buitengewoon ingenomen. De courant bevatte e. a. portret! .1 van Tromp en De Ruyter en een afbeelding van dieus scüip „De Ze ven Provinciën", beuevens Aan de XTederlandsche en seinvlaggen, e<jn artikel over onzen Gouden Eeuw, enz. Even hartelijk was ook de offi- eiëele ontvangst door de autoritei ten. Wij kunnen van al de redevoerin gen, gehouden bij de tallooze recep ties, geen melding maken, maar er blijkt uit wat gesproken werd, dat men te Sydney begreep, boe wen- •chelük het was voor heide varteen, een goede nabuurschap tusschen Aus tralië en Nederland, dat met zijn be zittingen zoo dicht in de buurt ligt, te onderhouden. Zeer hartelijk was in lit opzicht de tafelrede van admi raal Poore Ook de „Daily Telegraph" wees laarop. Van Port Darwin tot Timor >s het slechts een paar uur stoomen, schreef dat blad, onze belangen ra ken elkaar ten opzichte van de groote •nacht, die de gekleurde rassen zou- len kunnen ontwikkelen in de toe komst. Het Britscke en het Neder landsche element zijn geroepen tot toenadering nu het gele ras, thans ">olc China, steeds meer tot ontwaking gaat komen. „Toekomstige bondgenoot", sehx-eef „The Sun". En zoo oordeelen ook an dere couranten. De „Daily Telegraph" zet dit in een hoofdartikel uiteen, waarvan wij bet slot hier even vertalen willen, liet blad zet uiteen dat de hartelijke ontvangst der Hollanders in Sydney grootendeels berust op de overtui ging, dat in Australië de vriend schap van een volk, dat naast het Britsche, de machtigste bezittingen in dat werelddeel heeft, moet worden onderhouden. De Australische tak vak van den Britsehen hoorn heeft daar belang hij. Na uiteengezet te hebben dat een conflict tusschen En- gelschen eu Hollanders, noch op 1 et vasteland, noch i 11 de Koloniën waarschijnlijk is, betoogt het dat grooter gevaren dreigen uit „the Ear East", waar de bewapening ge stadig voortgezet wordt. Een van de mogelijkheden der toekomst zou kun nen zijn een samenwerking tusschen een Europeesche en een Australische macht, eu zulk een coalitie zou èn voor Ned. Oost-Tnd'" *0 voor het Australische volk beide een groot gevaar kunnen opleveren. Uit dit oogpunt bezh'u, kan men niet anders dan toejuichen dat de vriendscltaps- anden tusschen kotenisierend Hol land en het Australische volk wor den aangehaald, evenals zulke ban den het Britsehe en het Nederland sche Rijk vereenigen. Het blad spreekt de hoon uit, dat de pas in dienst gezette Nederlandsche stoom vaartlijn tusschen Sydney en Bata- snorretje. Op z'n hoofd een flam bardje, om zijn hals een waaiend la va lièret je. Hij spreekt tot den moloch-met-den- liclm: „Sjou sjou sjou sjou „Hè? Watte?" informeert, met even fronsen van het machtig voorhoofd, de agent, die in de meening verkeert, dat men hem voor den mal zal hou den. „Sjou sjou sjou „Welke sjouw, meneer? Spreekt u duidelijk alsjeblieft." „Alsckj alschj alsckj „Wat wil u eigenlijk?" Jig, Alschj ik maar ton!" J? „Wat kon?" „Goed sclipr sehpr schpr „Spreken?" „Juischjt! Kan u me wijsehz wiisehz wijsehz „Moet ik u iets wijzen? Wat dan, meneer?" „Ik moet n naar de Sehjt schjt schjtods „De stadsdrukkerij?" „Nee de schjtads „De stadsbelt?" „Nee, de sehjtadschj „De Stadsschouwburg misschien?" „Ja, ja, ja!" juicht verrukt het mannetje. „Ik ben hier vr-vreemd en de menschj-schje hebben g-geen tijd om n-naar naar „Naar u te luisteren?" ..Preeieschj! Alschj ik li-half weg ben dan loope zschje wèg!" „Da's treurig, meneer! Dan zal ik u even terechtwijzen!" En de brave dikkerd duidt 't man netje den weg uit. En deez gaat in de kalmeerende rustsfeer des dikken mans. Eenzijdige kunstkritiek. „Het Volk" heeft ook een kritiek op de première van „Lucifer" en het blad doet dit op de wijze van een moeder, die naar een liefhebberijtooneel is ge weest, waarop haar eigen kind ook heeft medegespeeld. Natuurlijk^ deed haar jongen 't het mooist van allen. „Een berg van schier onoverkome lijke moeilijkheden tast zich op, als men de taak gaat aanvaarden, om van dit drama een looneelmatige opvoering te bewerkstelligen" schrijft het blad ter inleiding. „Het moeilijkst van al, de tooneel- schikking en de aankleeding der perso nen, was verreweg het best geslaagd", vervolgt het blad dan verder, „ja was eigenlijk het eenige, waarbij men voluit van iets heel moois lean spreken dat bereikt is." Nu moet men weten, dat het decora tief is van den schilder Roland Holst.... een partijgenoot cn geestverwant van „Het Volk", Nu hebban wij alle waardeering voor het respectabel werk van dezen knap pen artiest, maar wie de recensies in do groote bladen hoeft gelezen, weet ook dat er unaniem nogal aantnerkin gen zijn gemaakt op zijn op vat ling. „Minder- onverdeeld kan onze lof zijn voor de verdere opvoering", zegt „Het Volk". En dan vat het blad zijn oordeel over den Katholieken componist Hubert Cuypers, van wiens werk, als geheel liggende buiten de sfeer van „Het Volk' het geen jota begrijpt. „De onbeduidende, als droog zand aaneen ha ng-ende, drenzerige muziek van Hubert Cuypers, werkte uitsluitend sto rend, do wonderbare rcizangen werden nu tot leuterachtige deunen omlaag ge haald." Men ziet het: waar al niet de „pro pagandistische idéé"- der socialisten schuilt! via, de twee volken dichter bij el kaar mag brengen dan tot nog toe liet geval was, en er een handelsbe trekking moge ontstaan, die eer. dei- beste middelen is om genabuurde vol ken te leeren kennen en wederzijd- te e wa; deering te scheppen. Wij laten de Australische bladen nr -nsten, eir.dtet de ..Ned.". Ons es kader is al lang weer vertrokken. Maar wij vragen nog eens: Beteeke- nen zulke bezoeken niets? Leeren zij ons niets, en w .ken zij niets uit? Stotteren, Waar de agert staat zoo schetst Leo in de „Telegraaf" is een De gloeikousen. Namiddag-straat gedoe in 't Weslcinde te Den Haag. Bedrijvige winkeldrukte overal. Voor een winkel, een „Manusje-van- alles" in t' klein, staat een man in stomme aandacht naar al die verschei denheid te turen Een groote bonte halsdoek, een reu- zen-karrebies in de hand, een platte zijden op 't hoofd, een groote para pluis onder den arm en zooveel andere herkenningsteekeaien meer, duiden op een boertje van buiten, in stad om in koppen te doen voor den Sinterklaas. Zijn neus, rood van koude, wijst bij voortduring naar een bord, waarop in groote letters; Gloeikousen, vijftien cent. De boer alleen warm wordend van dat heerlijke idee gloeikousen, waar hij nog nooit vau gehoord heeft slapt ten slotte stoutmoedig den wiukcl bin 'nen en in één adem tegen de juffrouw „Ikke heb daor '©zien, juffer, dut eilni daor gloeikousen. voor veuflien centen verkoopt en nou kom ik vragen of i k die ook eff-e zien mag, je lieit jie in den winterlied zoo hard neudig." De juffrouw laat een'ge kousjes zien. Doch de boer ;in stomme verbazing en min of meer geërgerd: „Nou maar, juffer, as je denkt dat ik zulke kicine veuten heil, dan ben je abuis. Die sokjes bennen krek pas send voor onzen kleinen Gerrit!" (N. Ct.) —Verzending van eet-en drinkwaren. Met ingang van 1 December zal de II. kalme, weldoende sfeer van mollige IJ. S M.. manden of kisten met wijn cn rust. Het doorvoede lijf van den zwa- likeuren in flesschen, sigaren, eet- cn ren agent verspreidt een fl u i d u m -vleescliwaren niet moer onverzegeld of van haast tastbare gemoedelijkheid, ongeplombeerd ten vervoer aannemen. Om hem heen schijnt liet holderend Deze maatregel is een gevolg van de stadskabaai te verstollen tot egaal- veelvuldig voorkomende diefstallen. V r.: Waarom moeten ze geënt wor den? Antw.: Dat is niet in drie woor den uit te leggen. U zoudt daarvoor wat studie vau plantkunde moeten maken. V ï-.; Als men een huis per week bewoont, en dat verkocht wordt, heeft dan de verkooper recht op huur tot den dag dat wij er uit moe ten. Antw.: De verkooper Leeft recht op huur zoolang het huis nog zijn eigendom is. V r.: Hebben wij in bet boven staand geval nog recht op schadever goeding? Antw.: Neen. V ï-.: Wanneer een fatsoenlijk, so- lied persoon gehuurd is om met Fe bruari in dienst te komen en den godspenning daarvoor heeft ontvan gen, kan men dan dien dienst abso luut afzeggen zonder gegronde re den? Heeft hij nu het recht zes we ken loon te eischen of drie maanden, of is men verplicht het pvereengeko- men weekloon uit te betalen tot dat genoemde persoon een andere betrekking heeftï Antw.: Wanneer bedoeld per soon zonder gegronde redenen is af gezegd, heeft hij recht op zes weken loon, en kan h" ök als dat hem scha de berokkent, voor den kantonrechter schadevergoeding vragen. V r.: Was Maesdijk, de bekende vlieger, een Hollander of 'n Fransck- man? A n t w.: Hij was een Hollander Hagenaar van geboorte. V r.: Mijn huis is verkocht voor afbraak, hoe\Al weken moet ik nu vooruit gewaarschuwd worden dit huis te ontruimen eu moet ik d ook nog weekhuur betalen, of heb ik recht op schadevergoeding? A ntw.: Als u per week huur be taalt, is een opzegtermijn van 14 da gen voldoende. Schadevergoeding- kunt u niet eischcn, evenmin een v. eek vrij wonen. Vr.: Ik ben werkzaam bfj een bloemist. Ik ben al jaren bij hein in een ziekenfonds, waar mij elke week geld voor wordt afgehouden Nu heeft hij me ook in de Tuin bouw Onderlinge verzekering ge daan. Nu Leb ik een ongeluk gehad, wie komt nu dat geld van de verze kering toe, den patroon of mij? Antw.: Natuurlijk aan u. V r.: Ik wensch in het huwelijk te treden. Nu weet ik niet of ik de toe stemming van mijn vader noodig heb. Mijn vader is gescheiden toen ik nog moest geboren worden en ongeveer twee jaar daarna is mijn moeder weer wettelijk gehuwd. Nu vertoeft de man iu Amerika, moet hij nog toe stemming geven? Antw.: Neen. V r.: Hoe kan men een nieuwen voerketel van gegoten ijzer hef best vrij maken van ijzerroest in liet wa ter dat men heet? Antw.: Wendt u daarvoor lot den leverancier van den ketel. V r.: Kunt u mij raad geven om 2 groote ruiten schoon te maken, waarop naamletters enz. gestaan hebben, welke er nu met zeep zijn afgeweekt? Na de schoonmaking de zer ruiten vertoonen zieh daar waar de zeep gezeten heeft witte in 't glas gedroogde plekken en strepen, wat een leelijk gezicht i.s, en waarmee de ruiten totaal bedorven zijn. Er is al met spiritus, benzine, terpentijn, sal moniak eu warm sodawater gepro beerd, maar liet baat uiets! Antw.: Waarschijnlijk heeft er dus in de zeep bijtende stof gezeten die de glasramen heeft aangetast. In dat geval, als de ruiten zélf zijn be schadigd, is er niets meer aan te ctoen. Vraag vail v. d. P. (omtrent een kanarie). Het diertje is blijkbaar ziek: het heeft misschien op den tocht gehangen, of te hoog in dc kamer, wat erg schadelijk is voor ka naries. Ge kunt hem lioogsiwaar- cliijulijk weer aan het zingen krij gen door hem bij eeu audere zingen de kanarie t,e hangen, voorts moet ge hem een badje geven, dat ge aan de kooi hangt, en voer tusschenbeiden eens wat hennepzaad. Het broeien zal ongetwijfeld wel lukken. geeft het publiek volle garantie, dat men niet langer dan noodig zal behoeven 1c wachten, terwijl de rest van liet hoogst interessante programma ons een voor ons land geheel nieuwen blik op de aviatiek zal geven. Over den dood van aviateurs. In ,.De Fiets" vinden we een uittrok» sel van een interessant artikel uit het tijdschrift „Omnia", van den hoofdre dacteur Baudry de Saunier, over den lood van aviateurs. Deze acht den tijd' gekomen eens ronduit te verklaren, dat niet het meerendeel der ongevallen is veroorzaakt door grillen van den wind, maar eenvoudig doordat de machines gebroken zijn. Van Le Blon is verteld, dat hij door een rukwind werd neergesliugerd, maar in waarheid was een zijner vleugels gebroken. Van Cha vez heeft men gezegd, dat hij niet juist den afstand berekend hadi, die hem nog van de aarde scheidde, het was niet waar: zijn vleugels braken ten gevolge van de manipulaties, die Chavez deed om zijn daalsnelheid te verminderen. En laat men nu niet zeggen, dat de gebroeders Morane gevallen zijn daar een benzinc-bus losraakte en het slurcu verhinderde: de waarheid is, dat een der vleugels was losgeraakt. Hoe kan men van Blanchard, die iedereen ver baasde door zijn behendigheid, zeg gen dat hij den dood vond, wijl hij de kunst niet verstond om een landing Ie volvoeren? Het hefboompje van zijn hoogtestuur (dat van aluminium was en niet van staal) was gebroken cn men heeft Blanchard, toen hij dit bemerkte, de armen ten hemel zien uitstrekken, als wilde hij protesleeren tegen deze hatelijke oorzaak van zijn dood. Wil men niet, dal de aviatiek dra ver dwijnt als c-en bloeddorstige acrobatie, als oen soort van gevecht^ waarin elke week nieuwe morituri salutant zijn, dan mogen dergelijke dingen niet meer voor komen. Er zijn verschillende bouwers van vliegmachines, die aan hun eigen fa brikaat niet die zorg en die wetenschap besteden, welke het publiek het raelil heeft van hen te eisehen. Hun wordt iu naam van de toekomst hunner industrie gesmeekt zich te verbeteren. En als het moet, dan zal men hen er toe dwin gen. Want, zegt Baudry Saunier wel sprekend, wij leggen er ons bij neer, als er nog meer van onze bewonderens waardige soldaten moeten sneven, om dat nu eenmaal alles hier beneden moei betaald worden, maar wij kunnen niet langer dulden, dat zij door eigen wapens omkomen. Een galant aviateur. De Italiaansche vlieger Eros, die het Italiaansche hoogterecord en ook het record voor vliegen met een pas sagier op zijn naam heeft, bracht Dinsdag een eigenaardige hulde aan prinses Clementine van België. Op geringe hoogte bleef hij over bet kas teel Montcalïért zweven, totdat prin ses Clementine en baar gemaal, prins Victor Napoleon, naar huiten kwamen om eeu wandeling in den tuiu te doen. Op dat moment daalde Eros met groote snelheid en vol planée en wierp een groote bouquet witte orehideëen voor de voeten dei- prinses, die ze lachend opraapte cn den aviateur een vriendelijken groet toewierp. Nationale vliegwedstrijden op Vcnvey cn Lugard's vliegkamp te Soes torberg. De vliegwedstrijden waaraan Wijnma len, Kuiter en Koolhoven 26 cn 27 dezer zulien deelnemen, beloven een groot succes te worden. Wijnmalen's toestel heeft zich gedu rende do laatste vliegdcuionstralies schit terend gehouden, nimmer faalde de mo tor; bovendien beschikt hij .thans over j zonder voor liet goede voorbeeld, aan Een nieuwe B. E. Militairen- veroeniging. Men schrijft ons uit Hoek vau Holland, .dd 24 November: Het nuttige werk der R. K. Mili taire Vereenig-ing mag zich weder verheugen in eene schoon© uitbrei ding. Hedenavond ten half 7 uur kwamen in ons bouten kerkje eeu 20 tal R. K. Militairen te zanten, om den grondslag te leggen van een© nieuwe afdeeling. Onder het plechtig Lof werd een woord van lof' en bemoediging toegesproken door den [WclEerw. kap. H, J [Wen nen, waar-na 'dc krachtige militaire stemmen weerklonken, om eenparig der vereeniging St. Henricus trouw en liefde te verspreken. Daarna had de plechtige opening plaats var liet R K. Vereomgingsgebouw, ingericht voor militaire vereeniging en patro naat Onder de aanwezigen, die het dub bele lokaal geheel vulden, werden, behalve cenige Berw Geestelijken en het R. K. Kerkbestuur, ook op gemerkt kapitein v. Heusden, com mandant van het fort, voor deze ge legenheid uitsluitend hierheen geko men, en de waarnemende comman dant, luitenant Brouwer wier tegen oordigheid, na een woord van wel kom aan al de aanwezigen, door den [WelEcrw. President, Pastoor P M de Vetten, bijzonder werd gehul digd Zijn Eerw wenschte de nieu wo leden der Vereeniging g^eluk met hun lidmaatschap en dankte hen bij heid van loomen dommel. Het is ef fen en stil om het lijf vsn dien dik ken agent. Men merkt móér dat kalmeerende evenwichtig zijn in de buurt van sommige personen. Er komt op den agent toe een pik zwart menschje, gitzwarte haren, Vraag: Brengen gezaaide appel- of perenboomen geen vruchten voort? Antwoord: Neen. een geheel nieuwen completen reserve- motor van het zelfde type (50 P.K., Gnome), die elk oogenbiik zal kunnen invallen; de kans, dat dit noodig zal blijken, is echter uiterst gering. Kuiler beschikt thans over zijn nieu wen E. N. V.-mofor, terwijl Koolhoven eveneens geheel strijd vaardig is. Gedurende de laatste vliegdemonstra- ties ondervonden de bezoekers zeer veel last van de n iet-betalen de heeren en da mes buitenkijkers, die den weg ver sperden. Dit evenwel is thans door hoo- ge schuttingen verholpen. Een goed idee daarom is de opening van een vierden rang, die voor 25 cents toegankelijn is. De „prix du premier déparl", die thans op. do twee dagen uilgelooM fis, dankte .cte Eoi-w spreker den bouw anderen gegeven, en voor de offers, die zij tot nu toe gebracht hadden Toch, ofschoon zij zich op ver ren afstand van het fort in een ongeschikt lokaal hadden moeten be helpen, het gezellig samenzijn met hun Directeur, den fWelBerw ka pel aan, had dit alles doen verge ten Een bijzonder woord van dank bracht de Eerw spreker dan ook aan zijn volijverigen kaeplaan, die onversaagd alle offers e-n ïnoe-stes had getrotseerd om tot zijn doel te komen; nu was het bereikt, en vele genoeglijke en nuttige bijeen komsten met zijne dierbare solda ten werden "hem t&agewenscht Nog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 9