BUITENLAND. BINNENLAND NIEUWS UIT DEN OEWTREK OVERZICHT. Het EXGELSCHE Lagerhuis is gisteren door den koning met een troonrede ontbonden Nu is het dus de groote strijd: a s Zaterdag hebben al de eerste verkiezingen plaats In de troonrede zeide de koning .Ö_in „Voor do eerste maal richt ik tot u het woord onder den indruk van het groote ongeluk, veroorzaakt aan mijn geliefden vader Ik heb van alle kanten van mijn bezittingen overvloedige bewijzen gekregen, dat het onherstelbaar verlies, dat mij en mijn familie getroffen beeft, diep betreurd wordt dooi' mijn onderda nen Hun sympathie versterkt, mij in mijn zorg ,en heeft mij met hart en zie.l gebonden aan mijn plichten, tot welke ik geroepen ben, met het ernstige verlangen om de voetstap pen van mijn vader te volgen." Voorts ontkenen wij nog het vol gende aan de rede: He betrekkingen met- de vreemde jaogendheden blijven vriendschappe lijk Be koning sprak de hoop uit dat de visscherijkwestie tusschen Ca nada, New-Eoundiand en de Veree- nigde Staten ten slotte door het Haagsche gerechtshof geregeld is .Vooral sprak hij er zijn voldoening Over uit dat in zulke ingewikkelde vraagstukken een oplossing gevon den werd door arbitrage en dat de uitspraak door beide partijen aan vaard is, die in een gezindheid er toe moet bijdragen om den goeden Wil te doen toenemen. Ten opzichte van de zending van den hertog van Connaught om het eerste unie-parlement in Zuid-Afri- ka te openen, zeide de koning ern stig te hopen, dat Z -Afrika vooruit zal gaan in voorspoed en geluk Hij maakte een toespeling op ad ministratieve hervormingen in Indië Verder dankte de koning het La gerhuis voor de ruime wijze, waarin voorzien werd in de eischen van het jaar en in de verhoogde uitgaven voor de vloot en de buitengewone uitgaven voor .ouderdom-pensioenen Hij betreurde ten slotte de misluk king van de conferentie tot oplos sing der moeilijkheden tusschen de twee huizen van het parlement; Over de GRIEKSCHE crisis is weer wat nieuws Minister-president .Venizelos verdedigde in een rede, in Larissa gehouden, de ontbinding der vorige kamer, verklarende, dat de nieuwe met ernst de herziening van den wetgevenden arbeid op zich nemen zal, Be minister weidde breedvoerig uit over de plannen ten opzichte der bimiiinlandscdie hervormingen, welke in hoofdzaak hierop .neerko men: grooter welvaart van het Grieksene volk in verhouding tot de inkomsten van het landbezuini ging op.de uitgaven voor de admini stratie; herziening der douane-ta rieven; invoering van maatregelen voor de volksgezondheid; reorgani satie der politie en onafzetbaarheid der functionarissenhervorming der justitie en het openbaar onderwijs; samensmelting van de ministeries vaa oorlog en marinereorganisatie van leger en vloot met medewer king van instructeurs uit het bui ten lanidi Ten opzichte der buitenlandsche politiek verklaarde Venizelos, dat zij een uitsluitend vredelievende zijn zal, omdat het land behoefte heeft aan een langdurige periode van rust om de bronnen voor de defensie rui mer te d.oen vloeien Het Grieksche volk begroette de nieuwe constitutie van Turkije als een verklaarbare zaak, gezien de be langen van Griekenland in betrek king tot Turkije „Boor allen misverstand met Tur kije en de andere Bal kans talm te blijven uit den weg ruimen, hopen wij voor onzen arbeid de sympathie te verwerven der geheel-a beschaafde wereld" Zoo besloot hij Bat lijkt nog al vredelievend! In den DUITSCHEN rijksdag is gisteren de beraadslaging g-eopend over een ook voor ons land belang rijke zaak: BE SCHEEPVAARTTOLLEN; Be Rijkskanselier en minister Breitenbach verdedigden het regee- rings-ontwerp zeer sterk: de afge vaardigden van het centrum en van de conservatieven waren er voor, de socialisten, de Saksers en nog een i ge anderen bleken er tegen te zijn. Be Kanselier zeide, dat als de Rijksdag de scheepvaarttollen aan neemt, de moeielijkheden nog pas aan beginnen: want dan moet on- erhandcld worden met de andere staten, die erbij betrokken zijno a Nederland Het lijkt wel of de meerderheid in den Rijksdag te t-ollen zal aan vaarden. Hel decreet over de Eerste H. Coiunmu e in Ivelgie. Zondag is in alle kerken van Be'gië een schrijven van het episcopaat voorgelezen, regelende de toepass-.ng van het decreet „Quaui Sia- gulari", betreffende da Eerste H. Com munie. Daarin wordt gezegd, zoo ontleencn wij aan de „Maasbode," dat kinderen die tot de jaren van verstand gekomen en in stoat van genade zijn nog aan de volgende eischen moeten voldoen 0111 het. Sacrament te ontvangen: lo. Voldoende kennis van den gods dienst en 2o. do nooJigc godsvrucht. Het mandement legt den ouders dJen plicht op om te zomen met de priesters hunne kinderen tot het ontvangen van het II. Sacrament voor te bereiden. Verder spoort het episcopaat de pries ters aan om de kinderen reeds van den beginne af aan een veelvuldige H. Communie gewoon te maken, en min stens elke twee maanden een generale biecht te doen spreken. Ook zullen de geesfeiijken der verschillende parochies cn de oversten van kostscholen ieder jaar verscheidene algemeen e Commu niën doen plaats hebben, waaraan niet alleen de kinderen deelnemen, die hun E. H. Communie doen. maar ook zij, die vorige jaren reeds tot de H. Tafel genaderd zijn. Ten slotte geeft het schrijven nog ecnige instructies omtrent de e.hiige II. Communie. Zoo zegt liet e, s-opaat o.m.: De geestelijkheid der parochies, zal elk jaar op het tijdstip, waarop tot nu toe de E. H. Communie gedaan werd, een plechtige algemeenc Commu nie der kinderen organiseeren. Hetzelf de zal in de kostscholen geschieden. Alvorens deze plechtigheid gehouden wordt, zullen de kinderen een retraite houden en op den dag zelf zullen zij in het openbaar de Doopbelofte her nieuwen en zich aan de H. Maagd toe wijden. Om tot deze plechtige algemeene H. Communie te worden toegelaten, moe ten de kinderen minstens twee jaar ge trouw en met vrucht de catechismus lessen hebben bijgewoond. Elk der bisschoppen zal voor zijn diocees den leeftijd vaststellen, waarop de kinderen naar den catechismus moe ten komen. Curieus! Eenige dagen geleden is te Akron (Ohio) in Amerika een boks wedstrijd gehouden. Voordat de strijd begon, kwam de dominee van de plaats in het worstelperk en zegende de beide kampioenen. Daarna verzocht hij den aanwezigen toeschouwers een psalm aan te heffen, waarna de match kon beginnen, De vrouwen-kiem echt-ma»tokken. Minister Winston Churchill, die Zater dagavond van een meeting te Bradford terugkeerde, werd in den treki door een mannelijken voorstander van vrou wenkiesrecht met een hondenzweep aangevallen, met den uitroep: „Dat is voor jou, gemeeme hond." Twee detec tives, die Churchill vergezelden, wisten den slag af te weren en overmeester den na een verwoede worsteling den aanvaller. Aan het station in Londen trachtten drie vrouwen den minister aan te vallen; doch de politie kwam tussehenbeide. De behandeling van het Cadenas- ontwerp verdaagd. GeJjk bekend, werd bij de behandeling van het wetsont werp op de congregaties in de Spaan- sche Kamer door de carlisten en inte- gristen obstructie gevoerd., zoodat de geregelde behandeling niet kon voort hebben kon. Cartalejes heeft nu geconfereerd mei de leiders dezer partijen, om te trach ten tot een akkoord te geraken. De laatsten verklaarden echter geen andere tactiek te mogen volgen, daar hun kiezers elke andere gedragslijn zouden al keu ren, nu door de regeering wetsontwerpen, handelend oer de gods dienst-kwesties, zijn ingediend, zonder vooraf overleg met den H. Stoel. Canalejas besloot daarop de behan deling van het Cadenas-ontwerp veer tien dagen uit te stellen. De carliskn en integvisten moeten, voornemens zijn, ook ten aanzien van andere ontwerpen hun taktlek door te zetten. Ons Ministerie gevonnist De heer D. Hans heeft in een rede voering voor de Vrijzinnige Propa- gandaelub in Den Haag verklaard, dat het ministerie-Heemskerk een tweede ministerie-Kuyper is: „con servatief, militairistiseh en anti-na tionaal." Nu de heer Hans dit gezegd heeft, is het zoo. Wie zou van het oordeel van dezen staatsman in hooger be roep durven komen Audiënties. De gewone audiënties van den Mi nister van Financiën zal Donderdag 1 December, die van den Minister van Marine en van den Minister vau Koloniën zullen Vrijdag 2 dezer niet plaats hebben. Prof. Lorentz. De Akademie van Wetenschappen in Berlijn heeft prof. dr. H. A. Lo rentz te Leiden met groote meerder heid benoemd tot associé étranger, ter vervanging van wijlen Schiapa- relli. Het Nederlandse!» gezantschap bij de Portugeesche Republiek. De correspondent tc Lissabon van de „N. R. Cl." schrijft: Het zal u vermoedelijk nog niet be kend -ijn, dat onze gezant hier, mr. W. Doudo van. Troostwijk, de plaats zal innemen van jhr. mr. Testa, den on langs overleden gezant te Madrid, Mr. Doude van Troostwijk zal de vertegen woordiging van Nederland in Spanje en Portugal waarnemen, ca in het najaar wordt Madrid zijn olfirieele standplaats Nederland zal dus :n de toekomst in de Portugeesche republiek geen daar verblijvend gezant meer hebben, zooals lot nu loc liet geval was. Tot den. zomer van iöll blijft mr. Doude van Troostwijk cellier residcercn te LissaJxm. Aanvaarding vau het hoogleeraars- ambt door prof. mr. J. A. van Hamel. Mr. J. A. van Hamel, benoemd tot hoogleeraar in het strafrecht en de strafvordering aan de Amsterdam- sche Universiteit, aanvaardde giste ren zijn ambt met het uitspreken van een rede in de Aula over „De taak der strafrechtpleging". Nederl. Vereeniging voor interna tionaal recht. Te Amsterdam heeft gisteren een vergadering plaats gehad, welke ten doel had tot de vorming te komen van een „Nederl. Vereeniging voor internationaal recht", als Nederland- sche groep van de „Internationale Landassociation", Prof. mr. D. Joseplms Jitta presi deerde, terwijl mr. W. Roosegaarde Bisschop, uit Londen, de inleiding hield en het onderwerp behandelde „Het pleit van het internationalis me". De taak van de Nederlandselie Ver eeniging voor International recht is bet bewerken van de publieke opinie, van de machtige drijfveer, waarvan door den Engelsehen eersten minis ter, zoo kort geleden werd getuigd en van welke hij de vurig gehoopte, zoo slecht nog gedurfde, algemeene ontwapening verwacht. Gemakkelijk is de taak niet die der Vereeniging wacht. Een veel omvattende taak met een grootsch doel, waarhij het werken van een ieder, niet van een enkele be paalde klasse of professie voorop staat, het populariseeren, het door dringen van de volksmassa. Het geldt hier inderdaad een roeping, het uit oefenen van een bezielenden invloed binnenslands, 't toonen tegenover an deren volken van een verheffend schouwspel van nationale kracht en een internationale coöperatie. Na eenig debat werd hij acclama tie geconstitueerd de „Nederl. Ver eeniging voor Internationaal Recht", als groep van de „Intern. Land Asso ciation". Tot voorzitter werd bij ac clamatie gekozen prof. mr. D. Jo- sephus Jitta, en tot eere-voorzitters ZJExc. mr. T. M. C. Asser, Minister van Staat en Staatsraad, en mr. F. B. Coninck Liefsting, oud-voorzitter van den Hoogen Raad. Een bestuur van 29 leden, over ver schillende steden verdeeld, werd ge kozen, waarvan het dagelijksch be stuur uit de volgende heeren bestaat: prof. mr. D. Josephus Jitta, voorzit ter, mr. dr. W. F. van Leeuwen, mr. G. M. W. Jellinghaus, prof. mr. dr. A. A. H. Struyeken, mr. C. D. Asser, C. J. K. van Aalst, mr. 0. A. J. Hartz- feld, Ch. Miseroy, J. ter Meuten Jr., allen te Amsterdam, mr. Th. A. Fiuin, Rotterdam, mr. B. C. J. Lo- der, Den Haag, jhr. mr. H. de Ra ni tz, Den Haag, en mr. W. Roose gaarde Bisschop, te Londen. „Graag op baantjes". Men schrijft uit Limburg aan „De Tijd": „Er zijn op dit gebied (der benoe mingen), zooals op elk gebied, zaken, die men ziet, en zaken die men niet ziet. Wat men niet ziet, heeft verre de overhand, ook al is er een en sin- der, dat men wel ziet. Zoo ziet men, dat vroeger in het Zuiden des lands bijna overal de plaatsen, die vroeger door Protestanten werden bezet, aan Roomscli-Katholieken worden gege ven" aldus Mr. Tydeman in de Twee de Kamer (Hand. p. 430). De glazen van Mr. Tydemau's bril schijnen ietwat aangeslagen, wij zul len dus den geaehten afgevaardigde andermaal ons zeemenlapje aanbie den. „De Tijd" publieeerde reeds een sta tistiek van de niet-Katholieke digni tarissen aan de Staatsmijnen te Heer len, een dito van Rijks- en gemeente ambtenaren van Roermond, de „L. K." van de dito gemeente-functiona rissen te Maastricht, Voor ditmaal leggen wij ter controleering van mr. Tydemau's beweringen een lijstje voor der Rijksambtenaren te Venlo. Ter wille van de Katholieke anal- phabeten die zijn er immers vol gens het „Handelsblad" onder ons heel wat zij opgemerkt, dat deze gemeenten in Limburg liggen en Limburg bijna geheel Roomsch is. Arbeidsinspectie: Niet-Katb. Katb. 1 Inspecteur le kl. 1 0 1 Inspecteur 2e kl. 1) 0 1 2 Opzichters 2 0 1 Controleur .1 0 1 Adm. Ambtenaar 1 0 1 On tv. der Registratie 1 0 1 idem der Dir. Bel. (stad) 1 0 1 idem der Dir. Bel. (station) 1 0 1 Inspecteur der Dir. Bel. 1 0 1 Opzichter van Waterstaat 1 0 Telegraafkantoor: 1 Directeur 3 0 2 Commiezen 2 0 4 Klerken 3 1 Mogen wij de Katb. Pers van N. Brabant, (Huisgezin, Dagbl. van N. Brabant, N. Tilb. Ct., Eindli. Ct,. enz. enz.) Beleefd verzoeken in hare om geving ook eens een onderzoek in te stellen en de uitkomsten te pu- bliceereu. Misschien is er in tie naas te omgeving van Mr. Tydeman Zijn Hoogedelmogeude woont te Bre da nog wel een en ander wat die geachte afgevaardigde „niet ziet". Mogelijk blijkt dan mr. Tydeman dat nog altijd „die provinciën als Gene raliteitslanden van uit Holland be stuurd,, worden. (Hand. p. 139). 3) Deze titularis werd verleden jaar aangesteld, tot daartoe was ook de inspecteur 2c klasse niet Katho liek. Amsterdam's bevolking. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 Nov. 1910 574.412 zielen (275.017 mannen en 299.395 vrouwen). Een voethal gestolen. Reeds een paar weken achtereen was door het ruw oppompen van den binnenzak bet futiel onklaar gewor den en had hij zich Zondags van het voetbalgenot moeten spenen. Pa had geen lust, weer een nieuwen binnen zak aan te schaffen. Een kameraad uit de buurt wist echter raad: een varkensblaas kon ook dienst doen, en gespeeld zou er dus worden. Dies werd voor 5 cent een nieuwe „binnen zak" gekocht bij den slager. Het „fu tiel" deed het: met een pijpeateel had spoedig de „binnenzak" den vereisch- ten omvang en hij wachtte slechts op het leeren omhulsel om de match te kunnen doen doorgaan. De „.binnen zak" werd intusschen opgehangen aan de kruk van de keukendeur; des morgens zou hij wel voldoende droog zijn. Treurige gewaarwording echter: op een klein stukje „futiel" na, was de heele „binnenzak" den volgenden och tend verdwenen. Het stoffelijk overschot hing aan een eindje tonw treurig ter neer; de rest was nergens te vinden. Poes verrees intusschen uit haar mand. Werpt echte, begeerige katte- blikken naar het eindje touw. Nu was meteen het raadsel opgelost: poes had bij een nachtelijken rond gang de lucht van den „binnenzak" gekregen en op een deel van 't „fu tiel" na de heele miniatuur aardglo be naar haar kattenmaag doen ver huizen. Hilariteit. Zoon troostte zich met de gedachte, dat het toch niet zou g-egaan zijn, en dat-ie ligt een dag huiten voetbal kon. Dit was dus de lichtzijde van de historie. Nu er evenwel na een paar weken nog geen heusche binnenzak gekocht is, moet poes het ontgelden ,en dreigt een bloedveete tusschen den zoon en de kat des huizes. Toch deed poes 'n goed werk: de keuken bevrijdde ze van een blaas-atmosfeer en den zoon genas ze van de voetbalmanie. Drie branden in de Hoofdstad. De vtouw van den metselaar (We ver, wonende in den kelder van per ceel 2e [Weteringdwarsstraat 12, te Amsterdam was Zondagmiddag uit gegaan en had te voren het beide- go Jed van haar driejarig zoontje bij het brandende fornuis in de achter kamer te drogen gelegd Te onge veer half zeven waren man en kund eveneens uitgegaan. Ben half uur later keerde de metselaar terug met het knaapje, en bemerkte toen, dat er rook uit de achterkamer kwam, Hij deed de deur van deze kamer open en plotseling sloegen de vlam men hem tegemoet De man schrikte zoo, dat hij met het kind in zijn ar men onbeweeglijk bleef staan Ge lukkig hadden de buren den brand bemerkt en brachten man en kind in veiligheid Toen de brandweer kwam, viel er weinig meer te red den. De woning, bestaande uit voor- en achterkamer, brandde ge heel uit Be bewoner was verze kerd Een felle, uitslaande brand werd Zaterdagnacht gesignaleerd in P'croeeL Prinsengracht 170, tegenover dén jWestertoren. Tegen half twee ontdekten voorbijgangers, dat aan den achterkant van aat perceel (te vlammen uitsloegen, die door een kokerachtig plaatsje naar boven sloegen, zoodat de brand op ver schillende plaatsen tegelijk zicht baar werd, en eenige brandschellen in den Jordaan gelijktijdig zijn af getrokken. Toen de brandweer aankwam sloe gen de vlammen voor en achter met groote kracht uit de winkel ver die ping, waar de heer P. L M Deig (firma Van Adelsbergen), een zaak in hoeden en pietten drijft. De brandweer had eenige warme oüigenblikken om aan den achter kant, die over de daken van de aan grenzende huizen bereikt moest wor den, het *vunr meester te kunnen worden. Be bewoners van den win kel waren niet- thuis, zooadat omtrent de oorzaak van den brand, dis in hei achterhuis moet zijn ontstaan, niets valt te gissen Angstige momenten beleefde de bewoner van de eerste verdieping, die vrouw en zes kinderen had te redden Be man zelf was geluk kig nog niet te bed, en alleen daar aan was het te danken, dat hij zijn gezin tijdig in veiligheid kon bren gen Eén van de kinderen was eeh- ter wel een half uur zoek; geluk kig1 bleek eindelijk, dat ©en agent van politie het kind ergens bij buren in veiligheid had gebracht Be winkel zoowel als het achter huis brandde schoon uit, da boven woningen bekwamen aan den achter kant alle eenige brandschade Een brand, op klaarlichten dag, te ongeveer half twee unr gisteren middag uitgebroken, heeft helaas een slachtoffer geëischt Een oude, blinde vrouw van 63 jaar kwam in de vlammen om Be brand ontstond één Imog voor, van perceel 3, Joden Houttlneun Hier woonde de familie Druif De man was naar zijn werk en de vrouw had zich tc een uur met haar kin deren naar de dokter begeven Blijk baar is toen iets met de brandende kachel in aanraking gekomen Maar hoe dit zij, togen half twee roken de buren een sterke brandlucht en oven later sloegen uit da woning van de familie Druif do vlammen naar buiten. Alarm werd .gemaakt en de brand weer was spoedig' ter plaatse. In tusschen hadden de bewoners van het zeer dicht bevolkte perceel zich bijna in veiligheid weten te stellen Het huis werd door niet minder dan zes gezinnen bewoond, 3 gezin nen in de voorwoaingen en 3 ge zinnen achter En do meeste ge zinnen waren van zes tot acht per sonen sterk Da nauwe, steile houten trap naar de straatzijde in de Joden Hout- tuitten was de ©enige weg om het perceel te verlaten- Do bewoners en buren redden, na de ontdekking van den brand, zichzelf en de kinderen De brandweer kwam gelukkig nog tijdig „om van drie hoog achter vrouw Cohen in veiligheid te bren gen, die met gebroken been te bed lag Men dacht dat toen alle be woners veilig Jiet perceel hadden kunnen verlaten. Het vuur greep intussehen met groote felheid om zich heen Hoog oplaaiende uit de eerste verdieping aan de straatzijde; zetten de vlam men spoedig ook de tweede en derde verdieping .in brand en ook langs de trappen baande het vuur zich. een weg. Doordringend in den ver st! kkenden rook doorzochten de brandweermannen nog zooveel moge lijk de bedsteden en de vertrekken, maar zagen zich tot terugwijken weldra genoodzaakt. In een half uurtje was men den brand meester en reeds dacht men, dat het onheil zich uitsluitend tot materieel e schade zou beperken, toen do kreet: „er is eon vrouw ver brand!" a-ls een schok door de huurt ging en een groote beroering te weeg bracht. De bewoner van twee hoog voor, Goudeketting genaamd, had twee be- stedeling'en van het Israëlitisch Biin- dengestieht in huis, de weduwe Schellevisoh en de weduwe Van Praag Met zijn kinderen was ook de eerstgenoemde gered, maar de 63-jarige weduwe Van Praa.g bleek niet jn veiligheid te zijn gebracht De ongelukkige, volslagen blind en zeer sleeht ter been, had in een donker hoekje naast een kast geze ten, scheen niet zoo spoedig te zijn opgemerkt en had toen de brand weermannen nog op de kamer kwa men, blijkbaar geen geluid meer kun nen geven. .Zij was voorover van haar stoel gevallen en gestikt. Men vond li aar lijk zóó bij 'de kachel liggen. Haar kleederen waren hier geschroeid De rook doodde voorts 'twee katten De drie voorwoningen brandden grootendeels uit Toch weer gevat. Door de marechaus see te 's Heerenberg is gearresteerd em gevankelijk naar Arnhem gebracht ze kere v. K., die nu drie jaar geleden te ',s Heerenberg doodslag pleegde. K. werd des tijds door die A rich ems she Reefat- bank tot 2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, simuleerde krankzinnigheid, werd daarom in Medembiik verpleegd en is van daar ontvlucht. Een dierenhol ontdekt. In de laat ste weken weiden te Rotterdam her haaldelijk doelstallen geconstateerd in manufacturen- en confectie-magazijnen in alle deelem der stad, zooals de Hoog straat, Hofdijk, Gedempte Slaak enz., welke onbewoond waren. Voornamelijk werden vermist greote hoeveelheden wollen dekens, jassen, kostuums, enz. In verband hiermede had het de aan dacht getrokken van bewoners der .ta- cobusstraat dat in pand 4 in die straat een grooie hoeveelheid van die goederen aanwezig waren. In dat pand woonde r.l. ook epu bekende inbreker, H. B. genaamd, met een vrouwspersoon, weike laatste ook dekens aan de huizen te koop aanbood. Zaterdagavond werd in dat huis ©en hl val gedaan juist op het oogonblik dat B. cn de vrouw zich thuis bet onden, au bvee handlangers zich bij hen aanmeld den, Alle dn© werden gearresteerde Het bleek, dat zij ook gestolen kleedaren en ondergoed aan het lijf hadden. Een groot aantal goederen werden bij d© huiszoeking in be>siag genomen, ben.'vens verschillende inbrekers werk tuigen. Oontröl© aan partienlier© spaar banken geweaischt. Uit Elburg meldt men aan de „Zw. Ct." Meer' en meer blijkt, dat 't aantal vervalschmgen in de spaarbankboekjes bij de Nulsspaarbank alhier door den gewezen penningmeester A. J. V., zeer groot is. Zelfs werden er verscheiden© boekjes gevonden, die heel niet in de journalen en grootboeken voorkomen. Nagenoeg alle posten van die vcr- valsehto boekjes zijn aalleen door V. ge teek end, terwijl duidelijk is voor geschreven, dat ze door twee bestuurs leden geteékend moeien zijn. V. hield door zeer veie betalingen, die te zijnen kantor© geschieden, zijn medebestuurs leden onkundig van deze inlagen of zette in de boeken een ander bedrag dan in het journaal of de grootboeken voorkwam. Dat V. zulks kon doen, moet voornamelijk gezocht worden in het overgroot© vertrouwen, in V., die altijd zoo welwillend ©n behulpzaam was, en verder in wantrouwen van de inleggers, die voor elkander en an deren. niet wilden weten, dat zij spaar den, ten einde toch maar niet te hoog aangeslagen te worden in de schatting van anderen. Daarom gingen zij liever naar het kantoor van V,, dan Maandag- avonds naar het gemeentehuis, niet fee- denkend©, dat het bestuur Ier bank tot geheimhouding verplicht is. Do hoegrootheid der vervalseliing is zelfs niet bij benadering op to geven. Allo avonden houdt liet feestuur zitting, om de boekjes, die alle opge.vraagd zijn, te coatrotoereu en te veriiieeren. Ook zal hei bestuur een -accountant benoe men, ton ©inde &lkrs cp het nauwkeu rigst to doen onderzoeken. Ledriugeiijke tnm„fericwk. De vorige week werd. een sigaren .'abrikant tc Am sterdam in steal van faillissement ver klaard. Do crediteuren vermoeden, dat de gefailleerde zich schuldig heeft ge maakt aan belriegeiijke bankbreuk, door in de laatste maanden ruwe tabak te koop cn en deze beneden do waarde to verknopen. Er moet reeds een klaeht bij do justitie zijn ingediend. Vloeiend ij er over 5 werklieden. Zaterdagavond hal ia do ijzergieterij van. do firma C. J. Marijneu te Breda, een ernstig •ongeluk plaats. Voor het gie ten vau een zwaar stuk was in den gict- ketel 305 kilogram gesmolten ijzer. Ter wijl lm en bozig was dezen gevulden ketel boven den vorm t« brengen, sprong de bodem, waardoor de vloeistof over 5 werklieden stortte, van wie Schoon hoven en Bakkers zeer ernstig en 3 overigen minder ernstig gewond verden. Een twistzoeker. In een café san de Putschelaan te Rotterdam, bevond zich Zondagnamiddag ©en tiental bezoe kers, toen een kolenwerker binnen kwam. De kastelein wilde den kolen- werker, hem bekend, niet tappen.om- dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. In een hoek van het café werd hem op een stoel een plaats je ingeruimd. Nauwelijks daar gezeten, zocht de bezoeker twist, nam een tafel tje op en sloeg een paar ruilen van het café in. Daarop haalde hij een revolver tc voorschijn en dreigde daarmee te zullen schieten. De kastelein wist hem te bedwingen, doch slechts voor korten tijd; eensklaps haalde de kolenwerker het wapen, opnieuw te voorschijn en loste een schot in de richting van den achter een biljart staanden tapper; deze bukte snel, en de kogel ging hem over het hoofd. Nu sloegen de bezoekers op de vlucht; de woesteling loste nog een paar schoten, waarvan de kogels in den muur terechtkwamen, en vertrok vervolgens, het wapen in den zak Kie kende. De politie heeft hem latei' in zijn wo ning gearresteerd. Men vond er een stervende vrouw. Maandagmorgen heeft de Middclburg- seho politie zich met geweld toegang verschaft tot de woning van de 76-ja- rlge alleenwonende vrouw aan den Noordsingel, die op herhaald kloppen en bellen gesleten bleef. De vrouw werd stervende aangetroffen en overleed kort daarop. Weer verdwenen. Nadat een vrouw Vrijdagmiddag in de Gaan lersche bos- schcn wederom den vermisten student Ernst Josephson uit Barmen ge den had, terwijl hij bezig was eenige knol len uit den grond te trekken, is door zestien personen getracht den ongeluk kige te vinden. Bij hun nadering ver dween. hij evenwel i.n de bosschen; er was geen verder spoor van hem te ont dekken. Wel werden eenige afgegeten knollen gevonden. Politiek fortuintje. In een adver tentie in de „Nieuwe Amsterdammer" worden kolen bij „nette en prompte bediening" aanbevolen ouder deze zeei aanlokkelijke toevoeging: „Dames en heeren leden van de Vrij z, Dem. Ver eeniging genieten extra-provisie". In een stukje vleeecli gestikt. Een bewoner van de Dubbele Buurt te Am sterdam, de bouwondernemer J. v. dl Vorst, is Zaterdagavond in een stukje vleesch gestikt. De dood trad bijna on middellijk in. Een scheepsbrand. Toen gister middag 3 uur het Zweedsche stoom schip „O. H. Wins", do Houthaven te Amsterdam biiinenkwam, werd brand ontdekt in de timmermanswerkplaats, die met een houten schot van den ko lenbunker, waarin geen kolen do h temt geborgen was, is afgescheiden. De bo-.t der havenpolitie richtte een slang op het vuur, waarna de drijvende brand spuit „Jason" het blussehingswerk over nam. De oorzaak van den brand is on bekend. De tlmmerinanswerkpiaats is geheel uitgebrand. Alles is verzekerd. Het eerste.... Een 8-jar'ge knaap zooaitje van de wed. P. Hartog te Nes (N.-H.) is Zondag, in een landsloatje; door het ijs gezakt en verdronken. Van de fiets te water en verdrou ken. Gistermorgen werd uit de Alme losehe Aa het lijk opgehaald van G. J. Hondebrink, te ambt-Almeloo. die gis teravond van de fiets viel, te water geraakte en verdronk. heemstede. Militie Het aandeel dezer ge meente te ira.gen in de licliting der Na t Militie lichting" 1911, be dra agt 17 man, en wel 12 ter volledige en 5 tot korte .oeféning' Natten»!© fluim veetentoonstelling ia bet B.K. Veree® gebouw. Verleden jaai kon onze pfaimveevereeniging „de Een dracht" met voldoening neierzien oj de door haar gehouden uitstekend ge slaagde, provinciate pluim veeten toon- steling. Dit jaar is men nog verder go gaan en is een groote nationale tentoon stelling in voorbereiding. En dat belooft wat te worden. Was verleden jaar de groote zaal van het Ver een. gebouw aar dig bezet met 160 nummers, nu zullen er 450 inzendingen komen. L .dgeloofd zijn. *18 eenaprijzen Wi&aronder als no. 1 staat ©en. zilveren wisselbckcr, uitge loofd deer de Beschermvrouw de Wel- Ed, Hooggeh. Vrouwe Mevr. van Wi- ckevoort Crommelin, alhier, voer deu inzender, die twee jaar achter elkaar de meeste eerste prijzen, behaalt, op de tentoonstelling uitgeschreven door „De Eendracht" te Heemstede. Verle den. jaar werd deze beker behaald dooi L. v. <1. Post te Haarlem. Vrijdagmid dag le 3 uur zal de plechtige opening vair deze tentoonstelling plaats hebben, waarna zij om vier uur voor liet publiek geopend is legen betaling van 50 ets. Zaterdag dm geheelen dag 5 25 ets. en Zondag 5 15 ets. Deze laaggestelde en treeprijzen. zullen heel wat belangstol- liag lokken. Ki'uisverbond. Gisterenavond verga derde ons Kruisverband. Door den .heer E. Jansen afgevaardigde voor den Dio- cesanen bond werd een zaakrijk ver slag uitgebracht van de laatst gehouden Diocesane Bondsvergadering. Daar echter indertijd een uitvoerig verslag van deze vergadering in dit blad is opgenomen, gelcoven wij aantcekenin- gen hieromtrent wel achterwege tc kun nen laten. Do heer v. d. Linden brengt een kort verslag uit over do voor den Volksbond gehouden retraite. Nagegaan wordt hoe in het retraite-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2