BUITENLAND. Bi NN NL AN 0 NIEUWS UIT DEN OMTREK. btaten-Generaal. In een besloten vergadering van den raad van Ulster, is besloten een fonds te openen, een regiment van Ulstermannen te vormen, wape nen te koopen en zich met geweld tegen Home Rule te verzetten! Er is al voor 10,000 p st ingeschreven. BLOEMENDAAL. ha arlemmermeer. V OVERZICHT. Be Ieren strijden nu naast de EN- GELSCHE liberalen met geestdrift voor opruiming van het H oogerhuis (want wat is het feitelijk) en, voor Home Rule, d i eigen par lement Om dat laatste is het eigenlijk te doendo liberalen betalen daarmede hun hulp Doch merkwaardig is het, dat lang niet allo Ieren de Home Bule wenschen De protestantsche Ieren zijn n 1 volbloed conservatief: het graaf schap Ulster bevat deze afgeschei denen, en ze hebben eergisteren te Belfast een groote betooging tegen Home Bnle gehouden, die zich door merkwaardige tooneelen en groote geestdrift kenmerkte Vijf-en-twin tigduizend mensehen waren buiten het stadhuis bijeen De redenaars zeiden, dat als Home Rule aan Uls- ster wordt opgelegd, Ulster niet alleen zal weigeren belasting .te "be talen, maar zoo nocdig sterker maat regelen zal nemen Dat is dus wat anders dan hulp aan de liberalen! Nu vormen deze Belfasters maar een gering percentage Docii over het algemeen zijn er, die toch ook aan de liberalen in En geland de zegepraal ontzeggen, om dat ze meenen dat de regeering veel te heftig .optreedt-en zich verkoopt aan socialisten en Ieren (We zullen afwachten! Mag men de telegrammen uit MEXICO gelooven, dan loopt de revolutionaire beweging ten einde en zijn de r egecringstro :pen mees ter van den toestand. Volgens den oorrespondent van de „Times", be gint in Noord-Mexieo de rust weer te keeren, maar hij erkent toch ook, dat ten gevolge van de gesteldheid van het land, het verzet van kleine troepen nog langen tijd zal leunnen voortduren. Te [Washington zijn berichten ont vangen, waaruit eveneens zou blij ken dat rust cn orde terugkeeren in Mexico. Alleen bestaat er nog een gevoel van onzekerheid, omdat men niet weet waar Maiero, de lei der van den opstand, zich bevindt Een voor de regeering gunstig toe ken is, dat de beperkingen voor de verzending van telegrammen door de buitenlandsche correspondenten zijn opgeheven In een onderhoud heeft president Diaz verklaard, dat jie beweging volstrekt- niet ernstig was en dat de regeering geen oogenklik bad ge twijfeld aan haar macht om den opstand te onderdrukken Nu jal ...,4e De DUITSCHE keizer heeft we der een merkwaardige rede gehou den, die voldoende den aard eu de geneigdheid en de hoog ernstige .ge voelens van zijn gemoed aan het licht brengt. Te Breslau zeide de keizer n.l bij de inwijding van de nieuwe technische hoogesehool o.m het volgende „Niet toevallig loopt de gewel dige vlucht van onze nijverheid met den vooruitgang van het hooger technisch onderwijs in Duitschland evenwijdig. In de hoofdstad van Silezië zjjn de voorwaarden voor een nuttige werkzaamheid van een technische hoogesehool rijkelijk aan wezig [Wie hier onderzoekt en on derwijs geeft, doe het in opzien tot God den Heer, met heiligen ernst [Wie hier onderwijs ontvangt, zij zich steeds bewust dat- hij er toe geroepen kan worden eens een lei der van het volk op oeconomiseh en sociaal gebied en tegelijk een voorbeeld in trouwe plichtsbetrach ting jegens koning en vaderland te zijn Alleen de arbeid, die voor het algemeen verricht wordt, is volle dige arbeid. Aan zulk een arbeid wijd ik hierbij dit nieuwe gebouw 1" [Wij zeiden onlangs al van de rede des keizers tot de marine-dadetten dat is mannentaal Dat kan hier worden herhaald De Portugcescho Katholieken en do kerkvervolging. De Portugeesche Ka tholieken. Laten het het niet erbij zitten. Zij hebben een protest en teekening ge legd aan den president der republiek, van den volgenden inhoud: „De Portugeesche katholieken, die altijd trouw aan hun beginselen, zich aanstonds hebben onderworpen aan het gevestigde gezag, komen, gebruik ma kend van het recht aan alle vrije volken gewaarborgd, uwe Excellentie hun die pe smart betuigen over do maatregelen door het voorloopig bewind get rolt en ten opzichte van den godsdienst. „Tegen de maatregelen, die reeds ge nomen werden, teekenen zij eerbiedig doch met kracht protest aan. „Wat de maatregelen belrcft, die nog genomen zullen worden, brengen wij, mei do oprechtheid van lieden, die een recht verdedigen, in herinnering, dat wij, Porlugeesehe burgers, de groote meerderheid des volks uitmaken, en dat het niet rechtvaardig is, aan ons gewe ten een stand van zaken op te dringen die tegen onze overtuiging indruisclit en die ons in ons eigen land tot vreem delingen maakt, in dit vaderland1, dat we teel er liefhebben, cn waarin eeuwen jang de christelijke geest wonderen ge wrocht heeft op het gebied van opvoe ding en liefdadigheid.'2 Dit zeer waardige protest heeft in de enkele dagen, dat het circuleert reeds 13.788 handtcekcningen mogen verwer ven, die in een én twintig lange lijsten door een Katholiek blad zijn gepubli ceerd. Het schijnt inlusschen meer instem ming te vinden, dan der regeering lief is. Althans de circulatie-is door den gou verneur van Rraga in overmaat van vrijheidsliefde verboden. Ecu aanslag op Veniselos. Men heeft een aanslag gepleegd tegen den Griekschen minister-president Venise los, die Zondag een verkiezingsrondreis in Thessaiië begon. Op de spoorlijn tusschen Trikkala en Volo had men een ijzeren staai van 80 K.G. dwars over de rails gelegd. De machine slingerde het ijzer op zij en de trein kon zonder scha de verder gaan. Een scheidsrechterlijke uitspraak mislukt. Onlangs hébben wij meedegc- deeld, dat koning Alfons, niettegenstaan de hij scheidsrechter in het grensgeschil tusschen Ecuador en Peru is, geen uit spraak zal doen. Thans komt de Ma- drileenschc correspondent van do „Ti mes" zulks bevestigen cn hij kan uit zeer goede bron verzekeren, dat de oor zaak moet gezocht wórden in het feit, dat dc president cn liet congres van Ecuador meermalen den wenscli te ken nen gaven, geen bemiddeling in -dit ge schil le verlangen. Daarom heeft koning Alfons zijn functie als arbiter neerge legd. Een schrikkelijk drama. In een klein beestenspel in het Noorden van Berlijn heelt zich Zondag een verwoed gevecht tusschen een dieren lemmer en een leeuwin afgespeeld. De temmer Karl. Maicr, een vermetel en sterk man, had al herhaaldelijk de leeuwin onnoo- dig gesard. Zaterdag had zij hem dan ten slag in het gezicht gegeven. De leeu- ook reeds met haren klauw een lich- win, een prachtig dier, is vijf jaar ge leden in Duitschland geboren en met de flesch opgebracht. Zondag scheen zij hare gewone kalmte herkregen te heb ben. Maar nauwelijks was Maier 's av. de kooi binnengekomen, of het dier biies opgewonden naar hem en van zelf ontstond er een worsteling tusschen beiden. Maier bleef, dank zij zijne Her culische kracht en zijne groote handig heid, overwinnaar, maar liet zich door het verdwaasde handgeklap van het pu bliek verlek!en, den strijd onnoodig te rekken. Sindeiijk liet hij de leeuwin los, ging voor haar staan en maakte ec-aig-e raaien een buiging voor het pu bliek. Het nog altijd grommende beest scli r c cogcaiouk gewacht te hebben, dat Maier's aandacht tfgeleid was. De leeuwin sprong plotseling op hem af, sloeg hare klauwen in zijn nek nek en haalde er een grool sink vleesch uit. Een dikke straal bloed spoot tot aan den wand van de kooi. En een oogenblik later had de leeuwin denhals van <len gevallen temmer in haren. muil. Eenigo helpers van den temmer spron gen dadelijk met ijzeren slaven toe, terwijl anderen met een breekijzer ha- die uit tat van wonden bloedde, uit de ren muil openbraken. Men kon Maier, kooi trekken, waarna een dokter van een verbandpost hem hielp. In bijna hopeloozen toestand is de man ten slot te naar een ziekenhuis gebracht. De Franse lie ministerraad zet de beraadslagingen over de stakingswet- ten voort. De „Éclair" weet le verzeke ren, dat de tweede wet bepaalt, dat het spoorwegpersoneel voor het ver lies van het recht tot staking schade loos gesteld zal worden, door een sy steem van arbitrageraden, dat plaatse lijke verzoeningsraden, bestaande uit vertegenwoordigers van beide partijen, tot grondslag heeft en zijn hoogetepunt vindt in een Hooge Raad van Arbitra ge. Dit lichaam zal voor 2/3 gedeelte door de Kamer en verder door den Senaat gekozen worden. Velt het een vonnis, dat de 6taatsbegrooting of de spoorwegmaatschappijen grootere ver plichtingen oplegt, dan is de defini tieve beslissing aan de Kamer. Socialistische Icestviering. De eer ste socialistische burgemeester in de linie, burgemeester Seïdel van Milwau kee, heeft Zaterdag een bal gegeven, waaraan 2000 personen uit alle stan den deelnamen. De meesb elegante da- mes- uit de groote wereld in schitteren de toiletten dansten met omnibuscon ducteurs cn dc heeren van de upper- ten namen vrouwen uit het volk tott dame. Burgemeester Scide! opende het bal met een der voornaamste dames van do stad, en het foest slaagde uitne mend! Ja, waarom ook niet! Al de socialisten eenmaal op het kussen zit ten, zijn ze in' niets te onderscheiden van de andere heeren. Dat ziet men in Frankrijk evengoed I Ecu onbraiid. De Berlijnsche eorr. der C." seinde gisteren Aan den hen straatweg bran den seder i geweldige voorra den benzinne. i •-> e en een half milli- oen K.G. van die vloeistof staan in vlammen. Men doet thans vcrgeefsche moeite het vuur met koolzuur to blus- schen. n vreest, dat nog twee tanks, die s een millioen K.G. benzine bevat iet te redden zullen zijn. Do wordt op ca. H/a millioen m. geschat. Menschen bobben geen letsel gekregen. Stormramp in de Kaspische zee. Reuter seint uit Astrakan van vreese- lijkc stormen in de Kaspische zee. Op de roede zijn meer dan 10 schepen gezonken, waaronder enkele met de bc- bcmanningen. Een aanlegplaats met 300 Perzische bootwerkers is losgerukt en in zee gedreven. Er is geen hoop hen to redd.n. Op de roede van Koerjei zijn 2 sloombooliüi en 4 schuiten in het ijs ingesloten. Zeven kustplaatsen zijn over stroomd. Te Stamsa Wasnessenakaja zijn. ongeveer 100 huizen afgebrand; 700 menschen ziin dakloos- liet ss. fmperairisa Alexandra is na een strijd van drie dagen tegen de storm die in de Kaspische zee lieerscht, te Petrofsk aangekomen. Het schip heeft 16 schipbreukelingen gered. Er zijn 10 schuiten gezonken. Meer dan 200 Per zische en meer dan 100 Russische boot werkers zijn in zee weggedreven en be vroren of verdronken. De Scheepvaartwetten iu Duitsch land. De voorstellen der regeering zijn gisteren, na nog lange discussie, ver wezen naai' een commissie van 22 le den. fit Portugal. De eene slaking volgt na de andere! Bat is een gevolg van het revolutionair „zelfbewustzijn"! Nu staken weer dc spoorbeambten en de tclcfoonbeambleu. Voorts is er cholera uitgebroken op Madeira: 77 gevallen, waarvan 72 dooden Portretten van H. M. de Koningin- Moeder. Velen zullen met groot genoegen vernemen, dat een Haagsch uitgever verlof heeft bekomen nieuwe portret ten van Koningin Emma onder liet publiek te brengen. Die portretten zijn ten Paleize Soestdijk gemaakt door den Baarnsclien pliotograaf A. Boer, die er in geslaagd is vooral van het groote kooldrukportret een zeer mooi portret te maken: de Ko ningin-Moeder staat daar naast een portret van Hare Dochter. Le Eerste Kamerverkiezing. Nog in een groot deel onzer oplage van gisteren hebben wij gemeld, dat de Provinciale Staten van Zuid-Holland lot lid der Eerste Kamer (vacature van Velzen) hebben gekozen baron Sweerts de Landas NVyborgh, burgemeester van 's-Gravenhage, met 47 stemmen. Op den 'heer A. Plato, oud-lid der Tweede Iva- 'mer, werden 22 stemmen uitgebracht. „Graag op baantjes". Men schrijft aan de „Tijd": In de rubriek „Graag op baantjes" in „De Tijd" van 23 Nov. 1916 wordt gewezen op de inisdeeling der Katho lieken bij benoeming van leden in de Commissie voor de Tentoonstelling voor Reis wezen en Vreemdelingenverkeer te Berlijn 1911. Dat bracht er mij toe de naamlijst eens door te zien van de Nederlandsehe Centrale Commissie voor de nu geslo ten Wereldtentoonstelling te Brussel 1910. Van de acht en twintig leden der Centrale Commissie zijn er in de oor spronkelijke lijst der benoemingen drie Katholieken, n.l.: Mr. E. R. H. Regout; Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys te Beercn- brouck Jhr. mr. Th. G. M. Smits van Oyen; dus op d.e 28 Leden.: 3 Katholieken. Bij de benoeming van Mr. Rcgnnt tot Minister van Juslitie werd diens plaats als Commissaris-Generaal inge nomen door Jhr. van Asch van Wijck, een niet-Katholiek en de ledige plaats in de Centrale Commissie werd toen aangevuld met een niet-Katholiek, den heer Veldhuis, zoodat de verhouding nu is geworden: Centrale Commissie, 28 leden w. o. 2 Katholieken. De twee secretarissen zijn met-katholiek. Van de zeventien bijzondere Com mission voor dezelfde tentoonstelling zijn allo voorzitters en alle secretaris sen niet-Kalhotieken, uitgezonderd die van Groep XI Mines, Métallurgie, waar Jhr. Ruys de Beerenbrouck voorzitter en Mr. van Oppen secretaris is. Dus van de 34 zijn twee Katholiek. Betref fende do overige ongeveer 250 leden dier bijzondere Commission is de ver houding nog veel ongunstiger. Met een lantaarntje vindt men er heel enkele Katholieken. Groep I .veertien leden geen katli. II zeven een kalh. III acht een kath. IV vier geen kath. V VI elf geen kath. ,3 VII VIII IX 26 twee kath. X zeven geen kath. ,3 XI klasse 53 zes geen kath. ,3 XII XII XV twaalf een kath. De lijst is nog voort to zetten voor wien er lust in heeft. Weer een burgemeesterskwestie. De anti-revolutionaire wethouder van Overschie, de heer J. Post, kan het, zooals bekend is, lang niet vin den met den burgemeester van dit dorp, den heer J. Bos, die, velgens mededeeling van den heer Post, hem in de 2 Nov. jj. gehouden raadsver gadering zelfs moet hebben toege voegd, dat hij er zijn eer in stelde, hem, Post, zooveel mogelijk in per soon en zaken te benadeelen. Thans ies er weer een kwestie gere zen over het graven aan den Hofweg, hetwelk op last van den burgemees ter wordt belet en waardoor aan de arme weduwe J. Post, ernstig nadeel zou worden berokkend .De lieer Post nam het voor de weduwe op, klaagde bij den burgemeester, doch deze liet hem, volgens zijn mededeeling, ten sl-tte uit bet gemeentebuis verwijde ren, -olijk ook in 1909 eens srebeurd is, toen 1. 'j zich tegen den burgemees ter beklaagd. De heer Post h_eft thans rij den officier van Justitie te Rotterdam een klacht tegen den burgemeester ingediend wegens willekeurige bena deeling van gezegde weduwe, welke ingevolge de koopacten van 25 Nov. 1857 en 25 Febr. 1875 volkomen reelit zou hebben bedoeld graafwerk te doen verrichten, dat thans vanwege den burgemeester belet wordt. En te vens heeft hij o. m .over de behande ling van den burgemeester een adres gericht an den commissaris dor Ko ningin in Zuid-Holland. Hef valschei Russische goud, Um- trent de zaak der twee Russische groot- oplichters die vervolgd worden wegens het verkoopen van kopervijlsel inplaats van stofgoud en wier arrestatie in het voorjaar plaats, had door het kranig optreden van den redacteur van het Amsterdiamsche Handelsblad, dien heer J. F., die te Warschau de rol van goud- kooper speelde, deelt het „Hbl." thans mede, dat de hier te lande afgelegde ge tuigenverklaringen door bemiddeling van ons departement van Buitenland sche Zaken naar Rusland zullen wor den opgezonden. Voorts schrijft genoemd blad: „Wij mogen, in verband hiermede, nu wel meedeelen, dat ons, na zorg vuldige informatie bleek, dat alleen in Amsterdam bij een onzer meest beken de essay eurs zich reeds gedurende ruim twintig jaar geheel dezelfde gevallen van aankoop in Rusland van koper voor goud hadden voorgedaan, waarvan, ruw geschat, een vijftigtal firma's het slacht offer waren geworden voor uiteenlco- pende bedragen, die telkens echter min stens 10 kilo (10 x -h f 1000) ad f 10.000 beliepen. Dit alleen voor Amsterdam! En aan gezien deze groot-oplichters hun prak tijken uitoefenden in alle Europcesche landen, kan men zoo ongeveer nagaan welk een belangrijke arrestatie deze voor de Russische politie geweest is. Daarom moet het te meer verwon dering baren, dat de twee oplichters sedert e enigen tijd uit hun preventieve hechtenis ontslagen zijn. Naar wij uit goede bron uit Warschau vernamen, stelden Schneiders (alias: Selmer) en Latzky (alias: Michaïlovitsj) een aan zienlijke som als cautie. En sedert loo- pen deze twee gevaarlijke individuen, die beiden schatrijk zijn, vrij rond. Men zou, sommige toestanden ken nende, bijna willen vragen: zullen zij hun strai wel ooit ondergaan? En ook: zullen de Nederlandsehe firma's waarvan de laatste preferent werd verklaard ooit hun gestolen geld terugzien?" De Koningin-Moeder in de Residentie De trein, waarmede H. M. de Koning in-Moeder heden in de Residentie te rugkeerde, kwam te 4 u. 26 m. Staats spoorstation aan. Schedelbreuk en hersensschndding. Nabij Wagenmgen wilde een 17-jarige loopjongen van de in vollen gang zijn de Oosterstoomtram springen. Hij viet en werd bewusteloos opgenomen. Door den geneesheer die de eerste hulp ver leende werd schedelbreuk en hersens- 3chudding geconstateerd. Per brancard werd de jonge man naar het zieken huis te Bennekom vervoerd', waar hij heden is overleden. r De groote treinenbotsing bij Breda. Gisteren is in een deel onzer oplage nog melding gemaakt van het treurige spoorwegongeluk te Breda, waarvan we thans nadere bijzonderheden geven: Te hal! vier gisterennacht is dè goe derentrein komende van Tilburg nabij Breda geloc cn op een rang eer enden trein. Er is groote materieele schade, terwijl de wissel wachter Van Steen en een remmer wiens identiteit niet onmid dellijk vastgesteld, is kunnen worden, onmiddellijk gedood waren. Men ver moedt, dat de remmer Zandee heet en evenals de wisselwachter uit Rotterdam afkomstig zijn. Het vermoeden bestaat dat dc ma chinist van den goederentrein door het signaal onveilig zou zijn gereden. De materieele schade is zeer belang rijk. De goederentrein kwam van Venlo en komt te Breda aan te 3 u. 30 voor- middags. De arbeider-remmer bevond zich in den bagagewagen en do wissel- waehter-rangeerder Van der Steen ook. Beiden werden op slag gedood. Verder kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. De beide sporen in do richting Til burg werden versperd. Do remmer Zandee laat een vrouw met acht kinderen na; de rangeerder Van Steen een vrouw met drie kinde ren. De mailtieinen uit Duitschland naar Vlissingem gaan over 's-Hertogenbosch en Lage Zwaluwe. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting. De ministers. Minister Heemskerk en minister Kolkman zijn gisteren aan het woord geweest. Naar den aaid van de aanvallen, peuterig en klein, moest dc minister president natuurlijk antwoorden met een allerlei, en zoo bestond zijn rede niet (zooals na dc verkiezingen het geval pleegt te zijn), uit één groot geheel, doch uit verschillende frag menten, aan elkaar geregen, waarin de Minister al de aauvalletjes van links, dat óók geen uniforme, vast- aaneengesloten en doordacht begre pen leiding gal' aan het debat, moest beantwoorden. Wij verwijzen voor de speciale on derwerpen naar het kort verslag. Al de praatjes van lïoodliuyzen, van Dru cker, die zoo weinig van de Christe lijke beginselen bemerkt bij liet op- optreden van dit Kabinet; diens ge praat over museum-sluiting op Zon dag, 't praatje van den lieer Borge- sius over do deeoratie-Van der Werff, van al die dingen maakte de keer Heemskerk zich ai' met bet dédain, dat ze verdienen. Hij nam die din gen even op, stelde ze in 't volle licht om hun kleinheid goed te doen uitkomen en verklaarde dan dat cie heeren toch liever niet met zulke kleine middelen dc Regeering moch ten bestrijden. Of wat hij den lieer Borgesius ter zako diens decoratie- ontdekking toeduwde „Ik hoop dat 't nu voortaan met dergelijke verwij ten absoluut uit is." Opmerking verdient 's Ministers gezegde aangaande de kustverdedi ging. Hierbij bepaalde de heer Heemskerk zich in hoofdzaak tct een ernstig protest tegen de bewering dat dit voorstel anti-nationaal zou zijn en ontstaan onder vreemde pressie. Hij ontzegde de Kamer het recht te vermoeden, dat de Regeering de belangen van het land zou opofferen aan die van een andere mogendheid en qualificeerde te recht dit soort bestrijding als anti-nationaal. De heer Kolkman verdedigde in een kianige, welgedoeumenteerde speech zijn beleid. Met lange cijferreeksen en finan- ciëele betoogen bewees de minister dat de ernstige toestand waarin on ze schatkist zich bevindt niet is te wijten aan dit Kabinet of aan dezen minister van financiën, maar aan het feit dat men de uitgaven al maar op drijft. Men geeft tonnen uit aan subsidies; men heeft al méér dure ambtenaren noodig; men velhoogt traetementen en maakt er dan den minister van financiën een verwijt van, dat hij niet weet toe te komen! Krachtig verdedigde de minister het tarief dat niet geheven zal worden van de eerste levensbehoef ten en hij zeide ook dat onmiddel lijk van een deel der inkomsten uit het tarief een fonds moet worden afgezonderd voor de sociale verzeke ring. 0.a. op grond hiervan, dat het alle aanbeveling verdient de uitga ven voor dit doel te verdeelen over een zoo groot mogelijk tijdperk en dus onmiddellijk te beginnen met een deel van den opbrengst te reservee ren óók al is de verzekering nog niet tot stand gekomen. Voor het overige dient nog" ver meld, dat minister Heemskerk weer eens een klemmend pleidooi leverde voor de noodzakelijkheid om de be grooting om de twee jaar vast te stellen, teneinde te kunnen werken aan de ander., ..etten. SCHOTEN. Apologetische eursus. Gisteravond werd in de catechismuskamer van de kerk in 't Schotcrk war tier de 3e cur susavond gegeven. Behandelde de Zeer Eerw. heer Pastoor de heide vorige malen op zeer bevattelijke wijze de be ginselen van het Liberalisme en Socia lisme, ditmaal behandelde de steeds vol ijverige voorzitter der R. K. Kiesver- eeniging de gemeentehuishouding!. Op welke manier- hij dat deed! Wel, op de hem eigen manier, en dit zegt genoeg. Zoo'n sociale cursus is toch maar „je" ware. Daar krijgt men zoo'n goede kijk op de dingen, liet brengt de Kathol ie- lieken zoo mooi bijeen en het geeft voor ieder persoonlijk zulk een mooie slof tot nadenken. De kies vereen iging plukt nu reeds van een en ander de vruchten, want niet alleen dat men al lerlei vragen hoort stellen, waaruit blijkt dat men van het gehoorde heeft gepro fiteerd, doch ook het ledental breidt zich geregeld uit en als het zoo door gaat, zal Schoten weldra een R. K. Kies vereenig ing bezitten van 250 leden en dat kan zeer goed. Besluiten we, dat een en ander hoopvol stemt voor de toekomst. Burgerl. Stand. Geboren: d. van G. AafjesVeenis. z van E. M. v. d Ledenv. Manen d. van M. A. Voor velt[Witsiers z van A. Soherp'enhuijzenvan Vliet Overleden: A ,v. d. Berg", 70 jaar, Burg. Stand. Overleden: C. J. Meussert, 54 j. E. L. ,W. Keijzer, 70 j. V ELS EN. Re nieuwe gezondheids commissie. Door den Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland, zijn .benoemd tot le den der .Gezondheidscommissie ge zeteld te Velsen, de heerenF. L. Schlingemann, ingenieur van den Rijkswaterstaat, mr. I>- Hudig-, di recteur van het Bureau voor Sociale adviezen te Amsterdam, A. van der Horst, arts, R, de Croes, directeur eener Visseherij-maatsehappij en mevrouw H. Brok-Troelstra, allen wonende to Velsen. Als voorzitter werd aangewezen de beer Schlingemann terwijl tot se cretaris werd benoemd de heer jhr. J. L. Moefe, Reserve ritmeester bij het- 1ste regiment Huzaren, wonende te Santpoort., BEVERWIJK. Propagandaolub „Dr. Schaapman." Gisterenavond werd de eerste ont wikkelingsavond gehouden voor de Proiiaganda-club „Mgr. Br. Sehaep- man. De heer Beekelaar sprak over „Ónze Staatsinrichting". Na. den Staat beschouwd te hebben als een groot huisgezin, besprak hij de lot gevallen van eenigo schipbreukelin gen, die op een onbewoond eiland terecht gekomen waren en geen ge legenheid ziende, bewoonde stroken to bereiken, gedwongen waren, daar een Staatje te vormen, waarin zich zich al spoedig de behoefte deed gevoelen aan eene regeling, om wet ten, aan een grondwet, Hierna zette spreker de voornaam ste artikelen van onze grondwet uiteen, daarbij tevens de verschil lende i'unctiën van onze rogeorings- personcn en -lichamen aangevende en de eedsformules, die bij verschil lende gelegenheden in gebruik zijn en de formules, die bij aanneming' of verwerping van wetsontwerpen in aeht worden genomen. Hier onder brak spreker ziin rede. om die een volgenden keer voort te zetten', Een drietal aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen In zijn dankwoord be treurde de Voorzitter van „Dig Schaapman hei-, dat er niet meer deelname was, waarop door een dei- aanwezigen werd .opgemerkt, dat de vrees bestond, .dat de cursus weer gestaakt zou worden, zooals dit een' vorigen keer geschied is. Nadat door den Geestelijken Adviseur de oor zaak hiervan was medegedeeld en de verzekering" was gegeven, dat de ze cursus zeer zeker zou worden voortgezet, werd ,de eerste ontwik kelingsavond gesloten. Tot o n d er w ij z e r e s aan do R K. Par. Jongensschool alhier, is be noemd Mej. A. E. Schaap, thans in gelijke betrekking werkzaam aan de R. KL Meisjesschool alhier, ALKMAAR. B u r g -e r I. Stand. O v e r 1 e den D. J. G. van Heemstede Obelt, wed van NV. F. Koppcnschaar, 81 jaar. VO (S SLEK ZA.25 G. Een mooi stukje. Den kranigen jachtopziener A. Kokkelkoren, in dienst van Mr. II. L. van Lenuep, die zoowel hij maanlicht of de donkeren nachten er steeds op uit is, had m den afgeloopen nacht drie stroopers genaamd G. HL, en Th. B., uit Haar lem, en L. NV., van Schoten, die bezig waren wild te bemachtigen door mid del van twee lichtbakken, welken dor hem in beslag werden genomen en proces-verbaal opgemaakt. IilSSè. De nieuwe woningen. De werk zaamkeden van den bouw der 15 wo ningen voor de Christelijke Coöpera tieve Bouwvereeniging „Helpt Elk ander" vorderen goed. De fundamen ten van gewapend beton zijn voor alk buizen reeds aangelegd eu than.- heeft men over eene rij van 9 wo ningen de kozijnen gesteld. Blijkens de teekeuing worden dit ruime en practisch ingerichte woningen van twe verdiepingen. Op hol! Een losgebroken paard dat men na veel moeite weer heeft ge vangen, bracht gisteren tusschen 12 en 1 ur de geheele Kanaalstraat in opschudding, toen het daar viervoet: door kwam hollen. warmond. D e „IJsclub" De IJsclub ver gaderde Maandagavond jn de Too- neelzaal van de „Stad Rome" Bij ontsteltenis van den voorzitter werd de vergadering geopend en geleid door den heer F Machen Dooi de secretaris den heer Kruseman worden de notulen voorgelezen en na een kleine aanmerking goed ge keiu'd Het ledental bedraagt 93 leden en 8 donateurs Het batig slot bedroeg f553.52, welk bedrag- op de Spaar bank geplaatst js De Voorzitter deed daarna mede deeling van een besluit, genomen op de .bestuursvergadering, n 1 om aan het alhier gevestigde Ondersteu ningsfonds een dotatie van f 25 te doen, omdat het batig -saldo de f 500 overschrijdt Aan de orde komt een reglements wijziging, op de vorige vergadering door den heer C M v. Stein voor gesteld. In stemming gebracht, werd ha voorstel aangenomen. Bij de be stuursverkiezing' werden de aftre dende leden, de heeren J, Th Kou- wenhoven, J. H Kruseman, S. J Schouten, P. S van Rijn, en K. Breedijk herkozen Voorts was een schrijven ingekomen van de Z-H IJsvereeniging met het voorstel de werklieden van de IJsclubs te ver zekeren tegen ongevallen bij de Am- sterdamsehe Maatschappij Providen- tia De premie bedraagt 14 ets per f 10 loon Bij acclamatie wordt dit punt goedgekeurd Nog werd mede deeling gedaan, omtrent den groo- ten sohaatstocht door Zuid-HoLand Bij de rondvraag, verklaart de :er J Heyl tegen de instelling te zijn, dat jaarlijks f 15 aan den baan commissaris wordt verleend Het bestuur van tien leden konden zi zelf die f15 N^-el verdienen. De heer v. Stein onderschrijft het voorstel Heyl, houdt hierover- een warm pleidooi en ze*t, dat hij op dit punt al wel tienmaal heeft ge hamerd, Het resultaat was, dat het voorstel-J Heyl op de volgende ver gadering zal worden besprokenu Na. afloop deed de heer A v d. Bosch een lijst circuleeren, waarop vijftien leden teek-enden, met het, doel een nieuwe vergadering te be leggen, [Wel wat erger 1 ij k. De land bouwer v. [IV" te Abbenes, had j.l. Vrijdag afspraak gemaakt met zijn heide gehuwde zoons om naar de veemarkt te Velzen te gaan teneinde aldaar zijn benoodigde koeien te koopen, doch hoe zijn loeide zoons ook 31 wachten, vader kwam niet Bijna zeker is hij naar Amerika ge gaan zooals het onderzoek uitwijst Huiselijke onaangenaamheden zijn de aanleidendo oorzaak, en dit is nog- te meer treuriger, daar hij reeds 27 jaar gehuwd was, en onder de welgestelde landbouwers kon wor den gerekend. Ongeveer een week of 4 geleden had hij een familielid ook naai- Amerika doen vertrekken H an dig! Door de rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen z< keren V. te Halfweg, die aan den Ringdijk bij Halfweg, des avonds van een passeerend rijtuig een rij tuig-lantaarn had weggenomen Do lantaarn, die door den eige naar, zekeren S te Vijfhuizen pas gemist werd toen hij thuis kwam, werd door de- politie aan den R-intr-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2