Rond de Liturgie, BUITENLAND. BINNENLAND NIEUWS UIT UEN OMTREK. Ingezonden Mededeling. vblsicn. BENNEBROEK. Bier- en Spiriiualiën XXVIII. Advent. De tij-cf, door de Kerk' bestemd tot voorbereiding voor de jaarüjksche vie ring van het geboortefeest van Chris tus, wordt genoemd Advent, weik woord naar de Latijnsche afleiding be- teeikent komst, in kerkdijken zin de komst van Christus op aa rde. De Advent omvat de vier Zondagen voor Kerstmis. Volgens de sedert de Middeleeuwen meest gangbare meening zijn deze vier weken een herinnering aan de 4000 jaren, welke de komst van den Verlosser voorafgingen. Ge lijk nu het gevallen mensehdom 4000 jaar lang heeft verzucht naar ziju Red der, zoo wil ook de Kerk gedurende vier weken ons op de herdenking van deze genadevolle komst voorbereiden. Wijl 's He-eren Geboorte niet be schouwd mag worden als een bloot ge schiedkundig feit, dat tot lief verre ver leden behoort wijl Zijn menschwor- ding doelloos zou geweest zijn, wan neer Zijn komst niet in een ieder op geestelijke wijze hernieuwd wordt, daar om spoort de Kerk ons in den Advent voortdurend tot boete aan; de kieur der misgewaden is paars, in de H. Mis wordt geen vroolijk Gloria gezongen, plechtige huwelijksinzegeningen zijn ver boden, vastendagen worden voorge schreven. Zóó leert zij ons verzuchten: „Dauwt, hemelen, van boven en dat a<3 wolken den Rechtvaardige zegenen I OVERZICHT. Een mooi .bericht uit de P.OR- TUGEESCHÉ kolonie Macao in ïndië Daar brak zoo seint „Reuter" eergisteren een opstand uit van leger en vloot De troepen begaven zich naar de woning van den (Por- tugeeschen) gouverneur en eischten hoogere soldij en verder, dat de non nen uit de kolonie zouden worden verwijderd en dat het uitkomen van het blad „Vidanovia" zou worden verboden, Drie eischen, waarvan men de eer ste niet zoo gek vindt! Maar wat gebeurde er? Hoogere soldij kregen de solda ten niet dat was te moeilijk. Maar de rest was gemakkelijker te doen, dat kost geen geld! En zoo werden één, twee, drie de nonnen verbannen, en ook het be wuste dagblad verboden Nu denkt pien waarschijnlijk, dat die nonnen bet er wel naar zullen ge maakt hebben, .om te worden weg gejaagd Integendeel [Want ze waren wel onder de meest-nuttige leden der Macaosche burgerijweczeu en armen verzorg den ze En heel nuchter seint „Reuter' dan ook: „Hoe nu (na de uitdrijving van do nonnen) bet vraagstuk zal wor den opgelost om de honderden wee zen en volwassen armlastigen van het noodigc .te voorzien, is niet aan te geven „De toestand is zoo, dat leven en eigendommen gevaar loopen Zoo gaat het met de heeren re volutionairen en revolutiemakers Do haat tegen de Katholieke Kerk, tegen do nonnen en priesters gaat zoo ver, dat ze er maar blin delings op in hakken! Het moet dunkt ons een „liberaal" lezer van een der liberale of a nticlericale bladen, die dag aan dag' zoo hooreu scliempen op pries ters en monniken en nonnen, toch wel groen en geel worden voor de oogen, als hij dit simpele berichtje leest, dat zeker aan de maconnieke eensuur is .ontsnapt!. Balfour heeft in den ENGEL- SCHEN verkiezingsstrijd gen meea terlijken zet uitgehaald! Hij heeft de kwestie van vrijhan del of tarief handig uitgeschakeld in deze kiesstrijdperiode, en gezegd dat de kwestie van het tarief aan een referendum des volks kan wor den onderworpen Do Hoogexbuis-kwestie moet nu voorop staan, zeido hij, en do Uni onisten juichen, daar hierdoor de vrij- handelaars in staat zijn zich met de tariefhervormers te v-ereanigén ter verdediging van het Hoogerhuis, de eenheid van het rijk en de grond wet De liberale bladen editor kijken zeer zwart, en weigeren te geloo- ven, dat Balfour oprecht was en het ernstig meende Zijn verklaring is niets dau een verkiezingshandigheid, bestemd .om stemmen te winnen, met name in Lancashire, zeggen zij, want als Bal four's gelofte ernstig gemeend is, breekt zij eenvoudig de unionistische partij in stukken Doch dc unionistische leider wéét wel wat hij doet, en het ziet er inder daad voor de unionisten, die nu te gen do uiterste radicalen en de soci alisten vooral strijden om het even wicht tusschen de hoogere ea do lagere klassen in de wetgeving, vol strekt nog zoo leelijk niet uit! Modeniisteu-bijeeiikomst. Naar het Ie Lugano verschijnende dusgenaamd ^katholiek e-demoe ra li sch e" da gb lad „Corriere do Tieino" mededeelt, is eenl- ge dagen geleden daar lei- plaatse op «en builen een vergadering gehouden van voornamelijk uit Lombardijo af komstige Italiaanse!)© modemistisch-ge- zinde geestelijken, die besloten do af legging v*» den anti modeonstiscben eed te weigeren, levens werd een plan beraamd tot het stichten eener kas ter ondersteuning van „vervolgde moder nisten." Gelukkig, dat bladen als deze „Corrier" aan zulke bijeenkomsten met bekwamen spoed publiciteit geven en huns ondanks de bisschoppen aldus helpen in het nemen van maat regelen, waardoor deze modernisten ge dwongen worden zich le ontmaskeren. Hongersnood in China. De Ame- rikaansche bladen hebben berichten uit Sjanhai over een hongersnood in China. Twee en een half millioen menschen lij den daaronder. De schaarste aan voed sel is een gevolg van groote overstroo mingen in het noordelijke gedeelte van An hoei en in Kiang-Soe. Drie jaar ge leden zijn de bewoners van dezelfde gebieden door hongersnood geteisterd. Eucharistisch Congres 1c Madrid, liet eerstvolgende internationale Eucha ristisch Congres zal van 25 tot 29 Juli gehouden worden te Madrid. Een roofmoordenaar gevat. Op 23 October 1908 kwam zekere apotheker Rathgc te Maagdenburg des middags van een wandeling thuis en vond in het bureau zijner apotheek twee elegant gekleedc inbrekers. In den strijd, dien hij met de indringers aanving, werd Rathge door een schot in den buik doo- deiijk gewond. Hij had echter nog de kracht een der kerels op straat te vol gen cn hem krampachtig aan zijn over jas vast le houden, tol de inbreker ge arresteerd kon worden. Deze noemde zich „artist" Franz Schroder uit Hanno ver, maar werd reeds een paar dagen later geïdentificeerd als de parlieu i re detective, voormalig koopman A-i-- Ritter. Van zij,n medeplichtige in hij slechts den voornaam Fritz te kei;- nen, maar hij was te Maagdenburg reeds herhaaldelijk in elegante caté's en restaurants gezien met een klaarblijke lijk zeer voornaam heer, die zich voor den kunstschilder Fritz Turbahn had uitgegeven. Dit heerschap was recherche reeds als een verdacht individu opgevallen, toen hij van poging lot afdreiging je gens een huzarenluitenant werd be schuldigd, en toen op bevel der poli tie door den inlichtingsdienst gefotogra feerd en gemeten. Al vrij spoedig na den moord op Ratligc kwamen berich ten in, dat de gezochte, die overal in full dress was opgetreden, in Frank fort, Londen en andere steden inbra ken had gepleegd, maar steeds aan den wrekciiden arm der gerechtigheid had kunnen ontkomen. Tot zijn noodlot hem achterhaalde. Want ten slotte ontdekte de Duitsclie poiitie een zeker spoor, dat naar Buenos-Aires en Rio de Janeiro voerde. De Maagdenburger rechter van instructie verzocht den Brazaliaanschen autoriteiien om een zorgvuldig onderzoek in te steiien, en zoo gelukte het, den verdachte die bleek te zijn zekere Knitelius, te Petropolis in Brazilië to knippen. Daar zijn identi teit door de Duitse he overgeseinde meetkaart dadelijk kon worden vast- gesteld, kwamen de autoriteiten in ge- noemde stad het verzoek om uitleve ring gereedeiijk na. En met het eerst volgende schip werd de moordenaar naar Hamburg vervoerd en van daar naar Maagdenburg, waar hij in het huis van bewaring is opgesloten. Cook bekentI De New-Yorksth© bladen hebben een telegram uit New-York, dat meldt, dat Cook in Hampton's Magazine een arti kel publiceert, waarin hij mededeelt, dat hij na rijp beraad toegeeft, niet te weten, of hij de Noordpool heeft be reikt. Hij gelooft, dat zijn verstand in de war was door de ontberingen van het leven in de Poolstreken. Het nieuwe Eerste Kamerlid. De liberale „Nieuwe Ct." zegt, dat de verkiezing van baron Sweeris de Landas Wyborgh, burgemeester van Den Ilaag, tot lid der Eerste Kamer, haar, afgescheiden van het politiek ka rakter dier verkiezing, om twee rede nen genoegen doet. Vooreerst omdat Bar. Sweerts het deskundig Indisch element, dat in de Eerste Kamer zeer schaarsch is vertegenwoordigd, versterking heeft gekregen, in de tweede plaats omdat het voor de gemeente 's Gravenhage niet onverschillig is of haar burgemees ter een zetel in het Parlement inneemt. Zoovei- de N. Ct. zich herinnert is voor heen nog nooit een burgemeester van Den Haag tot lid van de Eerste Kar mer gekozen. Uit een onderhoud met den heer Sweerts is de „N. Ct." gebleken, dat deze benoeming voor hem een zeer aangename is en gij het mandaat van de Zuidhollandsche Staten zeer gaarne zal aannemen. Om een hoed! Men meldt uit Oss aan de „Nijm. Crt." De uitgever van de „Ossche Cour.", de heer A. die geregeld voor zijn blad verslag maakt van liet verhandelde in de raadszitting, zelte toen de laatste össche raadsvergadering was afgeloo- pen, bij vergissing den hoed van den wethouder C. op zijn hooid, een sierlijk sportpetje ach ier la tend. De geachte wei- houder, die met dit weer niet gaarne blooLshooids buiten loopt, was dus ge noodzaakt hef petje op te zeltcn. Al dus gedekt begaf hij zich naar een nabij- het raadhuis wonend collega, die de pet als het eigendom vah den heer A. her kende. Het geval loste zich dus spoedig op en zou overal in de wereld met eene verontschuldiging algcloopen zijn. Te Oss naar onze berichtgever ons meldt werd van dit geval echter proces verbaal opgemaakt. Beschonken soldaten. E enige sol daten van I garnizoen te Mutden, die den len Dec. zouden „afzwaaien", leg den tïen avond daarvóór aJscheklsvisites af bij de verschillende eatehouders, mei het gevolg, dat zij steeds luidruchtiger werden en ten slotte zelfs bij den heer W. de ruiten stuk sloegen. Nadat de politie vergeefs gepoogd had, hen in de kazerne to krijgen, werd de hulp der burgerij ingeroepen, waarna een he vige worsteling tusschen militairen en burgers volgde. Ten slotte wist men de beschonken soldaten in de wacht le brengen, waarop ©enigen van hen, die hevig bloedden, werden verbonden. Of zij den dienst thans zullen verla ten, valt sterk te betwijfelen. Beeds overleden. Gistermorgen, te ruim 10 uur, geraakte de 77-jarige Jan de B„ wonende Coehoornsingel te Gro ningen, per ongeluk aan de Westerha- ven to water, doch jverd onmiddellijk door eenigc werklui gered. Na in een woning te zijn binnengebracht, is hij door tie politie per brancard, naar het academisch ziekenhuis overgebracht cn daar ter verpleging opgenomen. Naar we vernemen is de man echter gistermiddag reeds overleden. Arrestatie op een postkantoor. In den laalstcn tijd waren aan het hoofd postkantoor te 's-Gravenhage herhaal delijk klachten ingekomen over het ver missen van brieven. Toen nu weer een klacht inkwam vond de politie daarin aanleiding om met één harer honden een onderzoek in te stellen. Dinsdagavond laat werd dit gehouden en had tot gevolg dat de hond één van de beambten aanwees. Bij fouilleering werden op dezen ettelijke brieven be vonden, welke, blijkens de adressen etc., niet in zijn bezit behoorden te zijn De man werd in arrest gehouden. Een staking aan het Tandheelkun dig In tituut. Op de vergadering van tandheelkundige studenten, Dinsdag avond 29 Nov. te Utrecht gehouden, werd met op één na algemeene stem men het voorstel aangenomen, de tand heelkundige kliniek niet weder te be zoeken, zoolang de heer Grevers, te gen wien vele grieven werden inge bracht, directeur of examinator is. Te vens werd besloten een uitvoerig ver slag van de vergadering toe te zenden aan den Minister van Rinnenlandsehe Zaken, aan het curatorium der Univer siteit, aan de artscommissie, en aan de Tweede Kamerleden. Hef spoorwegongeluk te Breda. Het verkeer is gisterennacht weer in orde gebracht. De treinenloop is nu weer normaal. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Vernield of zeer be schadigd zijn 2 petroleum-tanks, 5 goe derenwagens en 1 locomotief. etCHOT&K. Werkloosheid. Gisteravond werd in het café van den heer Staal een buiten gewone ledenvergadering gehouden van de vereemging tot bestrijding der g tde- lijke gevolgen van onvrijwillige wtrke- loosheid welke door den "Voorzitter met een toepasselijke rede werd geopend en zijn dank betuigde voor de goede opkomst. De commissie die de boeken van den Penningmeester had nagezien over het afgeloopen jaar had alles in goede orde bevonden. Een voorstel om den penningmeester voor zijn accurate werkzaamheden een belooning te ge ven, werd door de vergadering met al gemeene stemmen aangenomen. Ook weid ingevoerd een systeem voor con- tróie, en wel met kaarten, die aan de leien zuhen worden uitgereikt, wanneer zij werkloos geworden zijnde, bij den secretaris ingevuld moeten bezorgen. Na de rondvraag, welke geen bijzon derheden opleverde, sloot de voorzit ter de vergadering. Kerstfeest. Doof de vereeniging tot veredeling van volksvermaken zal op Donderdag 1 December in het verga derlokaal van den heer Staat een leden vergadering worden gehouden waar on der meer ter sprake zal komen de Kerst feestviering voor de kinderen der leden ter vervanging van liet St. Nicolaasfeest. Hef is van onzen tijd. Alhier wordt vermist de minderjarige L. die heime lijk de ouderlijk© woning heeft ver laten cn zich hoogstwaarschijnlijk op houdt in een der groote steden. Dit is een avonturier in merg en been. BLO tsMJuN DAAL, Simultaan-eeance. Dinsdagavond gaf Dr. Esser in hotel Harlenlust een ui terst interessante schaakpartij van zes blind-siniultaau partijen. Na ruim 2 uur had Dr. Esser al de partijen gewonnen. De spelers verkeerden zeer onder den indruk van het machtige spel van dezen bLindspeler. De Kamer van Koophandel en Fabrieken beeft een spoed- eischende vergadering pp Vrijdag, des namiddags te half 8 uur belegd Agenda: 1 Ingekomen stukken 2 onderzoek geloofsbrieven herko zen leden. 3 Adres R. de Boer, in zake levensmiddelenverordening (conserveermiddelen) 4 [Wets ontwerp tot regeling der Naamlooze V ennooteehappenn GEMEENTEZAKEN. Bij den Gemeenteraad is ingeko men een adres van H iW. Creutz- berg e a inzake salarissen gemeen te-ambtenaren en jaarwedde (Wet houders Zij verzoeken den Raad aan do [Wethouders een billijk ver hoogd© som als jaarlijkseho vergoe ding voor hunne diensten te votec- ren, en die betere regeling, zoo mogelijk, te laten ingaan met den aanvang van het nieuwe kalender jaar, IJMTTÏDJ3N, Treurig ongeluk. Gistermiddag kwam de sloep M D 28 binnen, met verlies van een man, den 19-ja rig en matroos Gerard v. Dijk. Bij het opb#gen van een visenboei, m cie boot, viel oe man over de verschansing. Een toegeworpen lijn, werd niet door hem gegrepen. ALKMAAR, Burg. Stand. Overleden: 30 November. A. Krijnen, echtgenoot© van Teunis Bruin, 42 jaar. Geboren: 29 Nov. d. van II. ,W. Oudhoff cn E. Koppedrajer. z. van J. G. Winkel cn Chr. II. J. Ilancke. Personalia. De heer J. Beukenburg heeft zijne benoeming tot voorzitter van de „IJsvereeniging Bcnnebroek en Om streken" aangenomen. LISSE. Zeg er fa a a r niets v a n Maandagavond begaf C V, zich naar liet dorp Even buiten zijn erf wordt hij plotseling van ach teren zoodanig .door een fiets aan gereden, dat hij op de straat smakt C V was spoedig overeind, maar tevens diep verontwaardigd tegen den onbesuisden wielrijder. Daar het- erg donker was en de fietsrij der geen licht op had. Doch vreemd keek hij op toen hij na een trap tegen de fiets te hebben gegeven orftdekte dat liet de veldwachter v. M was, die buiten dienst, zijn tijd bij iemand verpraat had C V be klaagde zich bij den Burgervader, doch hier steeg zijn verbazing ten top, toen zijne edelachtbare zeide, het te betreuren maar dat de politie altijd het recht heeft zonder licht te rijden Dus indien u op een donkeren avond een arm of been bkeekt op den weg, kijkt dan of het geen agent is die u aanrijdt. Zeg er in dit geval maar niets van, want die heeft er het recht toe Spaarkas Gedurende de maand November is bij de Spaarkas „St Thomas van Villanova." ingelegd f 97 38 en terugbetaald f 306 50 Aantal boekjes in omloop 187. Lisse op z'n mooist, Het is 't oordeel van velen, dat de hoek huizen van de nieuw aangelegde, zoowel als van de bestaande stra ten hier in Lisse, nu nooit bijzonder hebben uitgemund in fraaiheid Men deed er blij baar niet de minste moei te voor, namelijk om de hoeken der straten een fraai aanzien te geven Nu schijnt dat anders te zullen wor den, althans, de beide hoeken van de Van der Veldstraat zullen, als de nieuwe winkel voor het magazijn „de Zon", thans in aanbouw, gereed is, met het reeds bestaande winkel huis op de andere hoek, een fraai gezicht opleveren, terwijl het dezer dagen geopende winkelhuis op dan hoek van de Kapelsteeg daar ter plaatse mede een zeer 'goed effect maakt WARMOND. De V. V. V. Dinsdagavond verga derde in „De Zon" de 5 November opgerichte „Vereeniging tot bevorde ring van Vreemdelingenverkeer" Tc heer J. H. Kruseman presideerde. Het aantal leden, is reeds van 30 tot 55 aangeg oeid. Er werd overgegaan tot liet kie zen van een bestuur van 7 leden. Dit eerste bestuur der vereeni ging werd bij eerste stemming geko zen: de lieereu J. H. Kruseman, voor zitter; dr. WuLnkamp, viee-voorzit- ter; L. H. van Delft, le secretaris; P. G. Paardekooper, 2de secretaris; W. K. Hey], penningmeester; en L. C. J. Papot en La Rivière (Leiden), eommissari' sen. Hoewel de vereeniging niet is op gericht tot het geven of organiseeren van feesten, vond dr. Walenkamp het tocli zeer wenschelijk" in de statu ten een artikel op te nemen, waarin bepaald werd, dat dc Vereeniging geen feesten zal geven of organisee ren op Zondagen, algemeen erkende Christelijke feestdagen of Katholie ke feestdagen. Verder werden de contribution vastgesteld. Over aansluiting bij den Nationa- len Bond vor Vreemdelingenverkeer in Nederland waren allen het eens, dat dit met het oog op doeltreffende reclame vor deze plaats een vereiscb- te was. Daartoe besloot men, de Ko ninklijke goedkeuring op de statu ten aan te vragen. Uit de gelden van het eerste ver- eenigingsjaar zullen o.a. twee recla meborden worden geplaatst aan 't station. Di'. Walenkamn bracht dank aan den voorzitter voor de werkzaamhe- dv en moeiten, welke deze zich ge troost had om deze Vereeniging te brengen tot zover cis zii nu reeds was. Hij hoopte, dat zij tot heil en welvaart van Warmond zou strekken en stelde voor den later ter vergade ring gekomen burgemeester trt eere voorzitter te benoemen. N OORD W IJK* Katholieke Kiesvereeniging. Dc R.-K. Kiesvereeniging „Kies recht is Kiesplicht" (we zullen voor taan maar „K. I. K." schrijven, al beeft een spotter deze afkorting laatst veroordeeld) hield gisteren avond een vergadering in café Flora, die bezocht werd door anvankelijk 94, later 92 leden, 't Was dus wat men noemt een drukbezochte vergade ring. Zoo'n opkomst behoeft in de woelige tijden, die wij te Noordwijk beleven, geen verwondering te haren. Na de gewone administratieve zaakjes als officiëele opening dooi de:! Voorzittei', den heer Dr. V. Ker vel, en vaststelling der notulen, deel de de Voorzitter mede, dat het be stuurslid L. Alkemade geschreven had ,niet langer lid van het bestuur te willen blijven. De Voorzitter be treurde het dat een ijverig bestuurs lid sis de heer L. Alkemade, met wien men altijd prettig Kon samen werken .bedankt had. Spr. meende verplicht te zijn een woord van dank te brengen aan den aftredende voor alles, wat hij in het belang van „K. I. K." heeft gedaan. Aangezien het schrijven van den heer L. Alkemade te laat was ingekomen, om de ver kiezing van een bestuurslid op het convocatiebil'et nog te kunnen aan kondigen, stelde het Bestuur voor, genoemde verkiezing uit te stellen tot een volgend' vergadering. De ver gadering kon daarmede aceoord gaan. De heer C. W. Alkemade, die de vorige vergadering van „K. I. K." buitenslands vertoefde, en dus niet in dc gelegenheid was geweest, het eerder ie doen bracht verslag uit va" de Aig .Verg. der Centrale R. K. Kiesvereeniging „KatwijkLeider dorp", welke vergadering in April j.l. te Leiden was gehouden. Ap plaus der vergadering en een woord van dank van den Voorzitter gaven te kennen, t' '"en het uitvoerig ver slag op prijs stelde. Het eigenlijke doel, waartoe deze vergadering van „K. I. K." bijeenge roepen was, betrof het vaststellen der houding door de Roomt„ae Kies vereniging aan te nemen bij het vooi'zien in de Raadsvacature, ont staan door het bedanken van den lieer Graaf van Limburg Stirum. Daar èn door de Protestantsehe èn door de Anti-Revolutionaire Kies vereeniging de heer W. v. Beelen candidaat was gesteld voor deze Raadsvacature, meende de Voorzit ter, dat men in de R.-K. Kiesvereeni ging niets had te doen, dan uit te ma ken „Zullen wij ons met deze verkie zing al of niet bemoeien?" Officiëe- ler uitgedrukt, komt deze vraag hierop neer, of men zich al in niet „onthouden" zal. Nadat aan ieder ruimschoots gele genheid was gegeven, zijn meening te uiten, zeide de Voorzitter, dat het advies van het Bestuur luidde: „Ont houding". Met flinke meerderheid verklaarde de vergadering met dit bestuursadvies aceoord te ga-pi. Dit besluit was gegrond op de overwe ging, dat het betreft een vacature, ontstaan door het bedanken vaü een niet-Katholiek. Inrekomen was een circulaire van de Arnhemsche R.-K. Kiesvereeni ging „Recht voor Allen" ,als wij goecl verstaan hebben. Deze Kiesvereeni ging heeft reeds meermalen getracht een vereeniging op te richten van Roomsche Raadsleden in den lande, die in een studieblad eu op te hou den veragderingen haar leden voor lichten mr-* vent f n enz. van een gezonde R.-K. gemeente politiek. In den Alg. Bond von R.-K. Kiesvereenigingen, die geregeld in de maand Mei te Utrecht vergadert, heeft de Arnhemsche Kiesvereeni ging geen succes gehad met haar voorstel. De thans rondgezonden cir culaire nodigt dc R.-K. Kiesvereeni gingen uit, een lid van het Bestuur, die tevens lid van den Raad is (als dat ten minste mogelijk is) af te gillen vaardigen naar een verga dering, die in Januari 1911 te Arn hem zal worden gehouden. De ver gadering kon het goedvinden, dat een bestuurslid die vergadering ging hij wonen. Men vond den voorzitter, den lieer Dr. Kervel, zeer geschikt ervoor, al liet men de keuze van het af te vaardigen bestuurslid gaarne aan het bestuur over. Aan het slot der vergadering meen de de voorzitter een woord van dank le moeten brengen voor de buiten gewone opkomst, pv vante- namen toon, waarop de discussks waren gevoerd. Zoo toch past het een Roomsche Kiesvereeniging! Hij sprak er verder zijn blijdschap over uit, dat de vergadering met groote meerderheid met het bestuursadvies was meegegaan, en hij vertrouwde, dat als altijd de minderheid zich gaarne bij het besluit zou neer leggen .Spr. herinnerde er aan, dat in het kiesreclitrapport als ant woord op de vraag, of men de vrouw al of niet kiesrecht moet verleenen, één der tegenargumenten luidde: De vrouw gaat meer te rade met. het hart, de man raadpleegt meer het verstand. De vergadering van „K. I. K." had meende spr. dezen avoid ge toond, prat te moiaan op man nen, die het Von-M koel vreten te hou den en het gezond verstand de zege praal te laten behalen op eventneele roerselen va" hart. Als en par tij zulke mannen bezit, zijn hare be langen in goede handen. Daarna sloot hij de vergadering. IV OOHDWIJKERHOUT E«n Buitenkansje'. Dinsdagmiddag kregen een paar jongens twist, die zoo hoog Liep dat zij den kl-omp namen, om elkander te bevechten. Een der strijd- lustigen, met den klomp zijn tegenstan der willende treffen, wierp mis en trof den spiegelruit van den hoer Reijneveld die daardoor flink werd gebarsten. Vnn oud nieuw gemaakt* D© ver nieuwd© brug aan Piet-Gijzen werd Dinsdagmiddag voor het verkeer open gesteld. BLOTEN. Gemeenteraad. Gisterenmorgen vergaderd© de Raad onder leiding van don burge meester jbr Van Such teren van die Haar© Een verzoek van J Hybberg te Sloterdijk om hom schadeloosstelling te verleenen voor do nadoelen door hem geleden met do exploitatie van de standpijp der Amsterdamseh© waterleiding, zijnde de leverantie minder dan liet door hem te betalen minimum per maand, werd ter fine van praeadvies gesteld in handen Burg en [WetJi evenzoo een ver zoek der gemeente-veldwachters om vrije geneeskundige behandeling Goedgekeurd werd, do in verband met art114 dei' gemeente-wet ge maakte verordening, jregelende h»i ontvangen van gelden ten bate de* gemeente, door .andere personen dan den gemeente-ontvanger Goedgekeurd werd .de door B |Wl voorgestelde .verordening, w bij de gemeente voortaan wordt ver deeld ju 9 wijken (A.-JUitlei ding van 't bestaande aantal wij ken was noodig geworden door het ontstaan der bebouwing aan den Ad miraal de Ruyterweg. Deze werd in de verordening ingedeeld als wijk J In verband met vorengenoemds verordening werd opnieuw geregeld do verdeeling der gemeente in stem- districten; De bewoners van den Adm de Ruyterweg werden ge bracht onder 't stemdistriet Sloter-: dijk (stembureau de Raad- ea Trouwzaal) Door B en |Wj worclt geadviseerd niet in te gaan op 't verzoek vaü de Afd Sloten van den Bond van Ned Onderw om de belooning voor het geven van onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes buiten do gewone schooluren te Sloten (dorp) te verhoogen :en gelijk te stellen' met 't bedrag, hetwelk per lesuur wordt betaald voor do vakken, waar in herhalingsonderwijs wordt gege ven; en wel eerstens, omdat, de on derwijzeres, die bedoeld onderricht geeft, zelve pog nimmer om verhoo- ging .heeft gevraagd en omdat be doelde onderwijzeres feitelijk, dat onderwijs heeft te geven voor haar gewoon, vast salaris en dus de f 100 belooning alleen wordt gegeven voor het gemis aan vrijen tijd en B en [Wi daarvoor een bedrag van hon derd gulden voldoende achten Conform dit advies wordt door den Raad besloten Door den heer C H Lentink was voor eenigen tijd bij den Raad een adres ingediend, waarin hij 't Ge meentebestuur verzocht om te willen medewerken om den overhaal, waar mede de schuiten der warmoezeniers uit den Sloterpolder in de Kostver- loren vaart worden gebracht, te doen veranderen in een overhaal met mechanische beweegkracht Het betrokken polderbestuur, daarover gehoord, acht dat plan niet voor uitvoering vatbaar, omdat hel uit een oogpunt van waterschapsbe- langen gevaar zou doen ontstaan B en (W adviseeren op dien gTond dan ook .op 't verzoek van den heer Lentink niet in te gaan en adressant te berichten, dat diens plan onuit voerbaar is Na zeer uitvoerige dis cussie wordt besloten gelijk B en [Wi voorstelden VOORHOUT. En üat al zoo vroeg. De beurtschip per van hier op Haarlem had gisteren in den vroegen morgen het ongeluk cp een half gezonken onverliehten zandbak- te varen, waardoor zijn schuit een lek kreeg en. hij verplicht was zijn lading varkens aan een voorbijvarenderi sdi.p per over te doen. Proces-verbaal is op gemaakt. oefenen een zeer schadelijke werking uit op de nieren en blaas, en veroorzaken waterzuchtgraveel, steen, rheumatiek, rugpijn enz. Alcoholische prikkeling is verre weg in de meeste gevallen de oorzaak van nier- en blaaskwalen. De door al cohol geprikkelde eu aangetaste nie ren verliezen hun kracht om het bloed te filtreeren en - iergif ten af te voeren, die waterzucht, rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovele andere noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kenteeken van een nieraandoening hebt, en vooral wan neer gij aanleg hebt voor nierzwakte, dient gij het gebruik van alcohol na te laten en onmiddellijk te beginnen met een geregelde kuur met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Gij dient met dit geneesmiddel door te gaan, totdat de geringste sporen dei- verschrikkelijke ziekte verdwenen zijn, want zoo lang gij nog de gering ste verschijnselen kunt opmerken, zijt gij nooit veilig voor vernietiging der nieren. Hoe langer gü uw kwaal veronacht zaamt, des te dieper schiet deze wortel, en krijgt gij mischien last van blijvende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ontwikkeld heeft dan gij vermoedt en uitstel van behandeling is zeer ge vaarlijk, zoodat gij niet spoedig ge noeg beginnen kunt met het gebruik dei' echte Foster's Rugpijn F' ren Pillen, die door mannen en vrouwen geroemd worden, welke genazen en genezen bleven. Op elke doos echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, komt de handtee- kenïng van James Foster voor. Zij ziin te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spuarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen Dc aandacht van onze lezers wordt gevestigd op de in dit nummer voor komende annonce van de N. V. Han dels en Credi et vereeniging te Amster dam, die de bekende 2 pCt. Antwerp- sche loten aanbiedt op uiterst vo-or- d-eelige en gemakkelijke voorwaarden, namelijk tegen betaling van slechts f 3, f 2.— of f 1.— per maand. De 2 pCt. Antwerps*he loten trek ken jaarlijks zes maal en bieden ne vens eene vaste jaarlijks he intrest van 2 Pet. nog de kans, eenen flinken hoofdprijs te winnen. De eerstvolgende trekking heeft plaats 10 December a.s. te Antwerpen onder officieel toezicht en dan worden weder uitgeloot 450 prijzen, waaronder een hoofdprijs van Fis. 100.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2