DERDE BLAD "ïngêzondeE Vragen bus. Landbouw en Vis&cherij. Uitlotingen Uit de Meer. VAN ELDERS. ZATERDAG 3 SEC, ISiO, BUITENLAND. Boebbeoordeeling. Rechtszaken, NIEUWE HAARLENSCHE Wat er zoo al aan de orde van den dag is? Ja, alweer een man en va der op den loop; ditmaal geen arme drommel, maar een boer met een groote soin gelds bij zich. Oorzaak? Ja, naar men uit goede bron mede deelt: „huiselijke omstandigheden". 'k Vind het treurig, dit alweer te moeten constateeren, maai- het doet er niet toe, de geheele omgeving spreekt er over^ en ik dus ook. Het schijnt met dit al ondertussclien in de Meer een manie te gaan worden om op een gegeven oogeublik er maar eens van door te gaan. Ik schrijf dit zoo maar eens in het alge meen en ik hoop dat ik er niemand dor erger, mar een feit is het. *t Is anders lang niet gemakkelijk, hooi', als je zoo eens over alles en nog wat babbelt en neerschrijft, om het dan iedereen naar den zin te maken, want men krijgt o zoo gauw tegen spraak. Enfin, als van beide zijden verbetering het doel is, mag ik die tegenspraak wel eens. Het zuivert en scherpt de gedachten en opmerkings gaven en is meermalen tot leering. 'k Heb deze week eens geïnformeerd hoe het te Hoofddorp wel gaat met het Voorbereidend Militair onder richt, dat dit jaar daar voor het eerst gehouden wordt. Nu, ik moet zeggen, hetgeen ik er van hoorde, deed mij genoegen. Wel was het ge tal jongelui waarmede begonnen werd, aanmerkelijk geslonken ,doch dit verschijnsel doet zich bijna over al en altijd voor. Den '26 jongens die overgebleven zijn schijnen de oefe ningen nog al te voldoen, want ge trouw zijn ze Dinsdagsr en Donder- dagsavonds op bun post. Vooral zij, die het volgend jaar in dienst moeten, worden hard aange pakt, want ze moeten nu in een win ter voor het examen bekwaam ge maakt worden, waar in gewone ge vallen twee winters mee gemoeid zijn. Dit is de schuld hiervan, dat er nimmer hier ambitie genoeg was voor dat onderricht, zoodat het vereisch- te aantal jongelieden nimmer werd verkregen. Het geldt met deze jongens nu. „Waar een wil is, is een weg". De cursus van „Eerste Hulp bij on gelukken" welke de twee laatste ja ren vanwege ..Het Witte Kruis" te Hoofddorp werd gehouden, en die -o ds een flink aantal deelnemers en deelneemsters trok, zal dezen winter 'et gehouden worden, wegens te weinig belangstelling. Dit is bepaald jammer, waut n ttig zi.in ongetwij feld dergelijke cursussen en ze ver dienen werkelijk meer belangstelling. Te Nïeuw-Vennep daarentegen was wel belangstelling, maar daar heeft de aangewezen onderwijzer (de ge- neesheer) geen tijd genoeg beschik baar om zich er voor te geven. Jam mer is het, maar er is niets tegen te zeggen, want het is geheel en al lief dewerk. „Eerste Hulp hij Ongeluk ken" ltau nooit te veel bekend zijn, dus de hoop maar weer gevestigd op ceu volgenden winter. Gelukkig dat er voor andere goede dingen te Niemv-Vennep ook veel svnipathi.» bestaat, getuige ••uze- St. Autoniusschool. Deze mag zieli op groote voldoening beroemen. 'i. Gewone onderwijs, de naai- en bewaarschool, men hoort niet anders dan met grooten lof er van 'wagen en de beste lof is, dat er al plaats gebrek dreigt, waarin echter naar wij hooren, dfcor 't Kergbestuur zal voor zien wprden. Wat een voldoening voor hen, die den eersten stoot aan de stichting der school gaven en die zich met reuzenkracht er voor gespannen heb ben! Wat een spoorslag dit is, voor de nog te houwen of liever de in aan bouw zijnde school aan den Spaarn- wouderweg, lat zich denken. Nieuw- Veunep bewijst toch, dat het hebben van eigen parochiale scholen een bepaalde behoefte is. Kom nu, Hoofddorp, waar blijft gij - We zijn het niet gewoon dat ge achteraan komt, en nu? Tracht de bezwaren, die de stichting eener ei gen school in den weg staan, weg te ruimen, opdat we binnen korten tijd mogen hooren: ook Hoofddorp zal een eigen schoof krijgen. Opofferin gen zal men er zich voor moeten ge troosten, maar deze zijn het dubbel waard. Het deed me werkelijk genoegen, «lat ik deze week hoorde dat het Pol derhuis, waarover al zooveel te doen is geweest, op het mooiste punt van Hoofddorp zal verrijzen. Dit was door mij in een vroeger praatje ook al eens betoogd,, n.l. een dergelijk mo numentaal gebouw behoort niet 111 een achterhoek te staan, en werkelijk nu zullen we het zien -gebeuren. Nu ben ik niet zoo verwaand om te ge- looven dat dit nu werd besloten om- dat ik een dergelijk advies in mijn schrijven gaf, maar toch onwillekeu rig doet het je goed, als men ziet, dat de profetie, als men het nu zoo maar eens wil noemen, uitkomt. Hoofddorp zal evenwel, gaan de voorgenomen plannen door .aanmer kelijk er mede vooruit gaan en een heel ander aanzien krijgen. Als nu t een met het ander maar gelijken tred houdt, kent men Hoofddorp na enke le jaren niet meer terug. Er zijn van die plaatsen ,die er als 't ware voor bestemd zijn carrière ,te maken en daartoe behoort ook Hoofddorp. Nog meerdere grootsclie plannen trekken de algemeene aandacht in de Meer. Dit betreft de oprichting eener eoöneratieve suikerfabriek. Deze plannen verkeeren reeds in een ver gevorderd stadium, daar de ontwerp statuten al reeds gereed zijn en heel spoedig een oproeping ter oespre- king van belangstellenden van een vergadering, uitsluitend ter bespre king daarvan, bij te wonen, zal vei -j schijnen. Of het noodig is een derge- lijke fabriek op te richten? Ik zal er mij niet aan wagen een meening daarover te schrijven, daar ik me zel ve niet op glad ijs wil begeven. Mag men evenwel gelooven ,wat een land- houwer alhier in eeu der lokale bla den openlijk schreef en daarin zijn ondervindingen mededeelde die hij met een suikerfabriek had, dan moet j ik zeggen, er mag geen oogenblik ge draald worden met het bouwen eener coöperatieve suikerfabriek. De on dervinding zal ook in dezen wel de beste leermeester zijn. Toch twijfel ik niet, of wanneer deze plannen met de noodige energie en wilskracht, flink worden opgezet, dat ze wel levensvatbaarheid zullen be zitten. Men zit hier eenmaal te mid den van suikerbietenverbouwers. Ik geloof Werkelijk dat dit en ook de liooge prijzen van de bieten, de oor zaak zijn, dat de hoeren zoo weinig meikoeien hebben opgedaan, daar bij nog gevoegd kan worden de duur te van het vce.Al/.oo is er een schraal te in de melk ontstaan, de opkoopers moeten volgens hun voorgeven meer besteden voor den inkoop der melk die er nog te verkrijgen is en ten slotte moeten de verbruikers het betalen, want direct, werd de prijs der melk een cent per liter opgeslagen. Protesteerèn er tegen hielp geen zier, ineu moest het betalen. Eerst was er nog een lie veging gaande om middelen te heramen de melkverkoopérs te dwingen Je melk weer op den ouden prijs te brengen, doch deze beweging bloedde spoedig dood en men hoort er niets meer van. We zijn in dit opzicht in de Meer niet zoo gelnkkig als te Hillegom. De concurrentiegeest schijnt, hier nog niet zoo sterk te zijn. Zoo ziet men ,dat ook op het platte land de prijzen van dergelijke voe dingsartikelen, al zit men te midden de landbouwende bevc ..iug, zoo ongeveer tegen de stad opwegen. We zullen in dezen maar hopen, dat bet „voor korten tijd" mag zijn: „Na lijden komt menigmaal ver blijden". MEERMAN. ;s Putten Slaa:s o ret ris. Hoewel tiet in 't algemeen onnoodig kan hee- I ten zegt het Centrum, de berichten, die door de '„groote" pers over Rooms he j aangelegenheden worden verspreid, te gen te spreken het is een journalis tieke natuurwet geworden, dat ze on juist .zijn, kan het misschien geen kwaad, ©ven re ht te zetten, wat in de laatste weken a's het nieuwste der nieu- j wigheden door de vrij innige kolommen 'gaat: dat *s-Pausen Staatssecretaris bij den H. Vader in ongenade zou zijn gevallen en wel spociig plaats maken vcor een anderen kardinaal, i Daartegenover zegt «ie Romeins; he correspondent van het katholieke, ern- sligfe Journal de Bruxelles, dat zeker wel eens .pogingen zijn gedaan om den j Paus van kardinaal Merry del Val te scheiden, maar dat deze nooit met ecnig gevolg zijn bekroond. Waardoor dan het jongste gerucht kan zijn ontstaan? Wel licht door het feit, dat kardinaal Ram- polla meer dan vroeger ten Vatieane wordt opgemerkt. In de eerste jaren heeft deze zich zooals gebruikelijk is, op den achter grond gehouden. Hij wijdde zich in zijn klein paleis, dat hij als 'aartspriester van St. Pieter bewoont aan studiën van geschiedenis én archeologie, waarin hij ©en waar gezag mag heeten. Maar nadat kardinaal Vannütelli om gezondheidsredenen het secretariaat van het II. Officie moest neerleggen, heeft 'op uitdrukkelijken wensch vain den H. Vader kardinaal Rampolfa dit ambt aan vaard. Hij heeft als zoodanig medegewerkt aan de maatregelen tegen het moder nisme. En toen nu dezen zomer de Spaan- sche kwestie aan de orde kwam, was het hoogst natuurlijk, dat kardinaal Rampolla wérd geraadpleegd. Hij im mers was nuntius te Madrid in den moeilijken tijd toen de thans regeeren- de koning Alfonsus XIII werd geboren. Bovendien maakt de kardinaal in de Congregatie' voor buitengewone kerke lijke aangelegenheden deel uit van de sectie, waartoe de Spaansche belangen hehooren. Het is dan ook wel zeker dat kardi naal Merry del Val zelfs niets liever wil dan dat zijn ervaren voorganger hem in moeilijke omstandigheden ter zijde staat. Een opmerkelijke veroordeeling. Bij de laatste verkiezing voor den Londensehen graa fschapsraal, heb ben de liberalen druk gewerkt met de eleetriselie tram niet ondergioud- scHo geleiclinsr, die de conservatieve meerderheid in Mile-end had laten aanleggen. Van liberale zijde was te gen dat stelsel gewaarschuwd, maai de meerderheid zette door. Het bedrijf was een Hl? "-Wang en de graaf- sehapsraad besloot ten slotte, den aanleg weer op te breken en terug te koeren tot de bovengrr-' oelei ding, die de liberalen op de eerste eleetriselie tramlijnen hadden toege past. Die mislukte proef kostte de stad natuurlijk veel geld, en rucn be grijpt, dat dc liberalen in den ver kiezingsstrijd dat argument duchtig lieten klinken. Maar nu voelde de maatschappij, die de tramlijn had aangelegd en dat stelsel van onder- grondsche <*eleiding of eigenlijk: geleiding langs knoppen ,die aan het oppervlak worden aangebracht zich in haar belangen geschaad en zij sprak Sir John Willams dean, den leider der liberalen in den graafsehapsraad, 0111 schadevergoe ding aan. In verschillende redevoe- rK0en had hij het stelsel van de maatschappij onbillijk beooi.^en haar dus groot nadeel toegebracht. Zij schreef het niet sla"1©" van bet stel sel toe aan fouten in het bedrijf. De gezworenen hebben de maatschappij in het gelijk gesteld en Bena ver oordeeld tot 14-1.000 schal ;\^.goe- ding te betalen. Die som zal zelfs de partijkas, waaruit za wel komen zal, voelen! Weer wat van Nathan! Het scbynt dat de l 'u Joodsche burgemeester van Rome, de onsterfelijke blamage door .2' r auti- PaUsrede op 20 September niet kan verkroppen. Aa.11 alle senatoren heeft de heer burgemeester nu een bro chure gezonden, waarin hij verza meld heeft zijn rede van 20 Septem ber, den brief v. u den Pan.; ,.;n den kardinaal-vicaris en zijn antwoord op dien brief. Die documenten heeft hij vooral doen gaan van een „voor woord". Daarin zegt hij, dat drie-vier de der menschen, die van zijn rede spreken, het ding niet gelezen heb ben. Hij beklaagt zich het „hoofd van Jut" (sic), van heel de wereld te zijn geworden, en zegt ten slote te hopen, dat de senatoren helder den toestand zullen inzien en dat alle wolken ver dwijnen zullen, als zij zijn „vreed zaam en klaar" antwoord op den brief van den Paus gelezen zullen hebben! Men weet dat de liberale senator Pelïoux den heer Nathan op ontzettende wijze wegens zijn onhan digheid hèeft neergezet. Een leelfa'k spoorwegongeluk. Donderdagmorgen in de vroegte liep de goederentrein van Diisseldorf naar Opladen, een zijlijn uisschen Keulen en Diisseldorf, op het station Immigrath op een juist vertrekken de» trein. Deze had den weg vrij, maai- de binnenloopende trein was klaarblijkelijk door onveilig gereden. De twee locomotieven werden dooi den schok uit de rails getild en de goederenwagens schoven als lucifers doosjes in elkaar. Niet minder dan twintig wagens werden totaal ver splinterd. Voor zoover thans bekend is, zijn er twee beambten gedood, 5 zwaar en een groot aantal lichter ge wond. Er worden nog eenige spoor wegbeambten vermist. Het is wel mogelijk dat zij zich in hun verbijste ring direct naar hun woning hebben begeven, maar men vreest, dat ze als lijkeu onder de puinlioopen te vooï- schijn zullen worden gehaald. Dat zal je overkomen! Iemand, die te Parijs geopereerd was, diende een klacht in tot 50.000 frank schade vergoeding tegen den chirurg, die in z'in huik twee rollen verbandgaas had laten zitten! Deskundigen maakten uit, dat dit verzuim geen gevolgen jhad gehad van ernstigen aard en de rechter heeft aan den klager 5000 fr. 1 één tiende van de geëisehte som .toe gekend. De opstand in Mexieo. Ofschoon de Mexieaansclie rog. uing offieiëel had medegedeeld, dat de opstand was onderdrukt, worden nog altijd bloe dige botsingen gemeld. Een ernstig gevecht heeft in de nabijheid van Pa dualles plaats gehad, waar 150 op standelingen gedood, gevangen ge nomen of verwond werden. In Sono ro, waar tot nu toe alles rustig bleef, schijnt het thans ook te gisten, want in stad en omgeving vertoonen zich talrijke revolutionairen. Dat de toe stand nog niet zoo heel rustig is, valt ook op te maken nit de wijze waarop president Diaz zijn achtsten ambtstermijn is ingetreden. Bü vroe gere gelegenheden hadden altijd groote feestelijkheden plaats, maar ditmaal is alles stil verloopen. Alleen de diplomaten hielden zich aan hun oude gewoonte en gingen den ouden president felieiteeren. De kerkroof in Frankrijk- De „Gaulois" vertelt: „In een stadje in Savoje, is een kerk verkocht; koo- per werd een hotelhouder, die het ge bouw van binnen liet verbouwen en er een botel van maakte. Van buiten werd niets veranderd, de hotelier liet de oude, eerbiedwaardige facade van het Huis Gods,zooals zij was, nam zelfs het kruis niet weg dat hoven op de kerk staat en plaatste hoven een der deuren het opschrift: „Ho tel meuble". Droever beeld van de gevolgen van dtn kerkenroof is zeker niet te schet sen. Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aamp>kelijk. Van ingezonden stukk. geplaatst oj niet geplaatst, wordt de copy den inzen der niet teruggegeven. Mijnheer de Hoofdredacteur [Wat of sta of wat of val, De waarheid gaat toch bovenal, Dit aloude rijmpje kwam mij in de gedachte, toen ik het ingezonden stuk van cLen heer Blokker te Nieuw- Vennep i n uw blad van 23 Now 11 las Hierin beschuldigde hij mij_ niet meer of niet minder dan dat ik in mijn praatjes van „Uit de Meer" onwaarheden debiteerde, alsmede da zaken die ik beschreef sterk 0ver dreef} Voorwaar een krasse beschuldi ging Toch moet ik zeggen dat het ge makkelijker gaat, iemand zoo maar plompweg te beschuldigen, als de beschuldigingen waai' .te maken Ik moet u allereerst meitedeelan, geachte Redactie, dat bij mij steeds voorgezeten heelt .bij mijne ioestan- denbesohrijvingen uit de Meer het woord ,,jWeest in alles waar' waaraan ik mij ook steeds heb ge houden en nog .zal houden. Ik veronderstel dat de heer BI. toen hij zich neerzette om mijn laat ste praatje eens te becrit-iseeren en zooais hij schrijft de onwaarheden te weerleggen, van de gedachte is uitgegaan i k zal dien Meerman eens op zijn plaats zetten Of het zijne bedoeling is geweest mij in zijn ingezonden stuk als on betrouwbare causeur te s,gaaleeren, weet ik niet, maar de scuijn heelt het wel. Ik beschouw evenwel zijn scurijven meer ais een uiting .van eeu overkropt gemoed, veroorzaakt doordat hij ,de delinquenten, waar over ik in mijn praatje heb geschre ven, persoonlijk heerf gesproken Ik kan me dit zoo levendig voorstel len "Maar de heer BI heeft hierbij een ernstig verzuim gepleegd, n.l om enkel Je een e zijde te hooren en met, alvorens verder op de zaak in te gaan en in de courant te schrij ven, het hoor en wadernoor toe te passen. De heer BI, is dus bij zijne ver melding van de feiten die mijne on- waarneuen zouden aautoonen, vol gens zijn voorgeven, zeer eenzijdig geweest. En juist daarvoor moet degene, die zijn meening aan de publiciteit prijs geeft, angstvallig waken, ik ben er van verzekerd, lat wanneer de heer Bi. de medaille eens van beide zijden had bekeken, hij zich wel gewaent zou hebben om een lans te breken voor hen, waarvoor hij thans in het strijdperk treedt. Ik mag, neen ik kan toch niet veronderstellen dat de heer Bi ©enig geestverwantschap gevoelt met de beide huisvaders, die door mij zijn beschreven Van hetgeen door mij daarover is geschreven, n 1 van die beide brave heer en, neem ik geen woord terug, omdat ik niet alleen de over tuiging, maar ook de bewijzen be- 1 zit, dat het geschiedt is, zooals door I mij beschreven Iemand die 14 jaar lief en 'leed met zijn vrouw gedeeld beeft en ze op een oogenblik verlaat, en haar achterlaat met vijf kinderen waar- j van de jongste nauwelijks zes we- ken oud is, en gedurende de geheele zomer niets bijdraagt om liet gezin behoorlijk te onderhouden, behoeft m i geen vergoelijking voor zijn daden Dezen spreken in dit geval i wel voor zich zelf, terwijl mij is 1 gebleken bij nader onderzoek, dat hetgeen de heer BI als vergoelij king voor zijn wegloopcn aannaait, zeer eenzijdig- is voorgesteld Ieder weldenkend menseh zal de door mij g s.gualeerde handelingen ten sterks ie afkeuren Hoewel ik er meer over zou kun nen schrijven, zal ik dit niot doen, daar mij dit niet mogelijk zo-u zijn zonder intieme dingen te noemen, die mi in de courant niet op zijn plaats zijn (Wat de andere huisvader betreft, ook in dit opzicht is door mij gee- nerlei onwaarheid geschreven [Wat de aanleiding geweest is tot zijn vertrek, dit wil ik niet nader aanduiden Men moet zich zooveel mogelijk' wachten, om niet de in tiemste zaken yan iemand te be schrijven Dit zal een ieder me moeten toe geven, dat het niet past zich op reis te hegeven en niets van zich. te laten hooren, terwijl hij wist dat zijn vrouw en kinderen, zonder cenig geld achterbleven, zonder eeni ge hulp én geheel onverzorgd, ter wijl hij hier nog wel eenig werk kon krijgen, dat men hem zou ge geven hebben, enkel en alleen om de armoedige toestand waarin zijn gezin verkeerde Eu dan nog wel te vertrekken, terwijl het .gezin bin nen een paar weken stond vermeer derd te wordenU Dit en dit alleen was de oorzaak der ergernis yan mij, waarin een ieder die een dergelijken toestand goed begrijpt, mil gelijk zal geven. Of het zijn betere helft is laat ik in het midden; ik breek geen lans voor dia vrouw als huisvrouw. Vandaar dat ik niet aUeen geschre ven heb zijn hetere, maar daarop direct laat volgen „in elk geval zijn andere helft", zoo dat de heer BI. die de vrouw aftakelt ter wille van dien man, zeker het huisgezin heter heeft gekend als ik, want ik waag me er niet aan uit te pluizen „aan wien de schuld." |W.at ik geschreven heb van den Burgerlijken Stand, is naar aanlei ding van dit geval geweest en is door mij meer in het algemeen be schreven.; Elk aandachtig lezer zal dit ge merkt hebben. Ieder geval op zich zelf te beoordeelen gaat niet, doch meerdere gevallen komen er voor waar het gaat, zooals door mij is beschreven en .waar de door mij ter sprake gebrachte maatregelen, wel dienst zouden kunnen bewijzen-. [Wat de heer BI schrijft omtrent de door piij beschreven varkensfok- kerij aan de Lijnden, is een be schuldiging, vah overdrijving. Hier voor mist hij allen grond. Ik durf zeggen, dat hij do toestand aldaar in liet geheel niet kent, anders zou hij, .ais hij eerlijk zou zijn, moeten bekennen, dat het nog .erger is als door mij .werd beschreven. [Waarom ik mij niet erger aan den boerenstand, zooals hij dien be schrijft, ja heer BI. zoolang daarvan geen algemeene klachten worden ge uit, de .omgeving er geen last of hinder van ondervindt en het slechts bij enkelingen blijft, die toevallig eens op jict, erf moeten wezen en d,an deze toestanden zien en onder vinden, voel ik er niets voor, om daarover een algemeene klacht in de courant ,te uiten. Over* den spekhandelaar wil ik kort zijn. Ik kan uit hetgeen de heer BI. hierover schrijft, goed zien, dat hij ook op dit punt zeer eenzijdig is ingelicht. Ik behoef slechts te noemen, dat de do-or mij bedoerdo spekhandelaar, de geheele partij spek te Haarlem kocht voor 15 ets., zegge vijftien centen per pond en het weer verkocht voor 30 a 321/2 per pond en dit van waar, die wanneer het goed is toch wis en zeker een handelswaarde heeft van 38 a 39 ets. het pond Do goedkoop© inkoop stemt toch een ieder, ook al is hij zelfs geen koop man, t ot nadenken en veroordeelt zich zelf al. Ik zou nog veel meer kunnen noemen, waardoor hetgeen de heer Bi. daarover schrijft in een heel ander daglicht zou stellen maar ik wil het justitieel onderzoek dat daarover in vollen gang is, niet vooruitioopen. Dit herhaal ik „ik neem niets van hetgeen ik daarover geschreven heb terug, daar hét de volle waarheid is, hetgeen spoedig genoeg zal blijken." [Wat de postverzending aangaat, hetgeen daarover door den heer BI. met een paaa* woorden is geschreven, kan ik meer als een hatelijkheid aan mijn adres beschouwen, dan als een bestrijdend argument, dus wil ik daarop piet verder ingaan Daarna geeft de heer BI mij raad, waarover ik wel eens zou moeten schrijven en de punten die hij aan geeft zijn werkelijk wel eens de ba spreking .waard, doch iets da.t op gedrongen wordt, kan zoo slecht, zonder eenige bijbedoeling worden beschreven, zoodat ik van den heer BI geen punten ter beschrijving wensch to accepteeren Misschien wil de heer BI. dit zelf wel eens doen en ter openbare kennis bren gen, door xniddei van een ingezon den stuk of iets dergelijks. Ik voor mij, wensch op het oogen blik de ergernissen niet te vermeer deren, dus dank ik den heer BI. hartelijk voor zijn gegeven raad Toch wil ik hierbij nog wel even mededeel-en, dat ik, door hetgeen de heer BI tegen hét- door mij geschre vene, is aangevoerd, geen oogenblik bang ben, om steeds mijn meening te zeggen of te schrijven over misstan den, die in de Meer nog 0 zoo over vloedig te vinden zijn, wetende dat hetgeen ik schrijf zeer goed de toets der eritiek kan doorstaan, terwijl ik mij in geen geval aan „onver draagzaamheid" schuldig maak. Ik accepteer zooveel mogelijk het goede dat er te vinden is, maar moet dan ook hetgeen verkeerd is, voor het voetlicht brengenErgo, ik ben nog .niets geschrokken door den heftagen aanval dat mijn schrij ven had te verduren, maar hoop steeds voort te gaan in die richting, zooals ik het op héden deed Mocht het voor een of" ander on aangenaam wezen hun daden, al is het maar zijdelings, aan de publieke meening prijs te geven, het zal zeer zeker ook een spoorslag zijn om datgene, dat nog verkeerd of min der gewcnscht is, to vermijden of te laten; U, geachte redactie dank zeggen de voor de vele plaatsruimte, die ik van u gevergd heb, voor de vele regelen, die ik vermeende te moeten wijden, ter .wille van de waarheid van mijne - vroegere praatjes van „Uit de Meer", toeken ik mij, met. de meeste hoogachting, I MEERMAN; [Wij sluiten met dit lijvige stuk de discussie .over deze zaak. REDACTIE „Misboekje voor Schoolkinderen." Uitg. E. v. Wees, Breda. 5 ct.; bij getallen, minder. Dezer dagen verscheen bij den uitge ver Eduard van Wees een nieuwe uit gave van het „Misboekje voor School kinderen." De schrjjver, de WelEerw. heer Pastoor de Rooij van Amsterdam, heelt het geheel herzien, en in overen- stemming gebracht met den nieuwen Catechismus. 't Is een Handig, praktisch" boekske, dial in dc handen van elk kind! dient te wezen, als het ter schoolmis gaal: zóó zal het loeren, biddend den pries ter bij de H. Mis te volgen. Den mis dienaar zou 't ook dienstig wezen, als ook do Psalm „Judica" ware opgeno men; zoo mist men ook het telkens terugkéerende „Per omnia saccula sae- culorum, Amen," alsook bet „Rcquics- 'eat ,in pace. Amen.'1 Ook zou de ge bruikelijke aanduiding der allaton, aan sommige der opgenomen gebeden ver bonden, alsmede een woordje over den Rozenkrans met zijn Geheimen niet ten onpas zfjn, terwül de advertenties vah den uitgever, als zijnde geen kinderknsl, te recht zijn vervallen. Niettegenstaande deze opmerkingen, bevelen wij dit boekje aau de Eerw Geestelijkheid en Schoolbesturen met klem aan. E. v. Iv. Vr.[Weet u ook hete adres van de heeren Mr. J A. Loeff, lid der 2e Kamer voor [Waalwijk en Bo- gaart, eveneens lid der Tweede Ka mer A n t w.Mr Loeif woont Surina- mestraat 21, Den Haag, de heer Bogaardt woont te Breda Aan de abonné's die ons toezon den opgaven van nummers: [Witte Kruisloten, Rott Schouwburgloten, Panamaloten enz zij medegedeeld, dat geen dezer nummers totnogtoe zijn uitgeloot De Panamaloten gaven oorspron-, kelijk rente, doch met de reorgo- nisatie is dit vervallen Bond vaH Zniveliabrieken. Dezer dagen is te Alkmaar een druk bezochte vergadering gehouden van dea Bond van Zuivelfabrieken in Noord- Holland. De bdgrodüiig werd vastgesteld op I 1119 in ontvangsten en f 1203 in uit gaven. Aan de mededeelingèn van dr. Schey omtrent het „knijpen" van de kaas, die den kaasproducent groote schade be rokkent, ontleen en wij, dat 'besmetting van de melk tengevolge van vervuTtug van. eenig meikgereedschap knijpers kan doen ontstaan. Een tweede oorzaak is het gebruik van ondeugdelijk water voor het boenen van het gereedschap. Er wordt beweend, dat bet gebruik van zuursel aanleiding kan geven tot het ontstaan van knijpers. De oorzaak er van kan het echter nooit zijn. Aan het rapport over het onderzoek naar „onderlinge assurantie" ontleenen wjj, dat van 29 van de 50 fabrieken, zich hiervoor verklaarden. De slotconclusie van het bestuur om-, trent de vorming van een onderlinge assurantie is, dat het niet gewcnscht is, zoodanige nieuwe tak van dienst in het leven te roepen, wijl voor heden da deelneming te gering .s en dientengevol ge de te dragen risico te groot zou zijn. In het rapport omtrent de „Kaas- proef Hoogkarspel" komt dr. Schey tot de conclusie, dat hij de Edammer kaas bereiding korte bewerking en hooge 11a- warming binnen zekere grenzen het zelfde resultaat, wat opbrengt en kwa liteit' betreft, geven ais langdurige be werking, gepaaid gaande met lage ver- warmmgs temperatuur. In de plaats van den heer C. A. .\Vai- boer, te Wieruiggrwaard, is als lid van het bestuur gekozen de heer D. Sleutel, te Koegras. Bij de rondvraag werd o.m. op gemerkt dat het aanbeveling zou ver dienen vooral des zomers het uur der. Alkmaarsehe kaasmarkt te vervroegen, fiet bestuur zal hieromtrent met IJ. en W. van Arkmaar over de mogelijkheid in overleg treden. Aan het einde der vergadering werd den voorzitter, den heer D. de Boer, die als zoodanig moest aftreden, hulde gebracht voor alles wat hij ia het be lang van den Bond had gedaan. Failliet verklaard: 28 Nov. De handelsvenn. firma Vro- klage Werkman, Rotterdam, en hare leden: B. Vroklage, H. A. J. Werkman, machinale koekfabrikan ten en kooplieden. 29 Nov. W. S. Smit, aannemer, Ber gen op Zoom. 30 Nov., De N. V. „The American Bitter Wine Company, Amster dam. Geëindigd dor het verbindeud wor den der uitdeelingslijst de faillisse menten: P. W. C. Tkeissiiig, v.k. scheepsbouwmeester te Eaaiusdonks- veer, alwaar bij handelde onder de firma Tkeissing Go., laatstelijk ge woond hebbeude te Teteriugen, thans te Burcht bij Antwerpen; G, van Middelkoop, Capelle a. d. IJsselJ. van Duysen, 's-Gravenbage; N. .J, Wessels, manufactnrier, Zuidland, en H. Keuter, bakker en winkelier te Zwolle. SCHOUWBURGLOTEN ROTTERDAM. Serie 1598 no. 17 f 1000; serie 1231 no. 91 en serio 63 no. 58, elk f 125; serio 2 no. 47 en serie 706 no. 12, eik t 50; serie 2497 na. 84 en serie 1264 no. 87, elk 25; serie 2692 no. J1 cn serie 3687 no. 86, elk 12.50; serie 3558 no. 39, serie 3564 no. 31 en serie 1636 no. 10, elk f 10; serie 1268 110. 75, serio 1301 no. 13 en serie 1511 no. 86, elk t 5. Voorts 25 nomniers met f 2.50 elk. Uitgeloot werden dc series 051, 1-lü'G, 1485, 1748 en 3805. OOSTENRIJKSCHE LOTEN 5 fl. 100 van 1804. Trekking 1 December, i Seriën: 124 134 195 250 502 587 Gil 021 674 731 1057 1123 1199 1303 1305 1415. 1536 4545 1663 1705 1736 1774 1947 1994 208 1 2185 2225 2278 2339 2312 2100,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5