nuns uit seü omtrek. SS geforceerden Uitverkoop Zie de enorm vera nderde prijzen in onze etalages. Wegens overgrooien voorraad, hebben wij besloten gedurende 14 dagen een te houden, van alle voorradige IVSanteS-Costumes, ge kleurde en zwarte paletots, Kindermantels enz. en wel voor prijzen als tot heden nimmer hier werden aangeboden. Men verzuime niet, van deze tijdelijke, bijzondere voordeelige aanbiedingen te profiteeren. Onderwijs, Kerknieuws. STADSNIEUWS. Sport en Wedstrijden. Marktnieuws. VAN ELDERS. Rechtszaken. W Eter stan den. mreerD^ricriia v.o.c. 2 0 2 2 3 2 3 3 2 3 2 4d verteemèn. Cornelia Adelaide van Rooden, HLNR1CU9 H£!J80£r Een dubbel vliegongeluk. Naar Reuter uit Rome seint, zijn de ingenieur Cammarote en de genie soldaat Castellani, bij bet doen van vliegproeven te Centoselli, met hun toestel van groote hoogte neerge stort. Castellani is op slag gedood; Cammarote is na aankomst in het ziekenhuis overleden. Sectie B. Zondagmorgen te 11 uur begon in hotel America in, le Amsterdam, de 28e algemeene vergadering van sectie B (R.- K. bijz. klasse-onderwijzers) in het bis dom Haarlem. Uit de openingsrede van den voorzitter, den lieer J. Kloosterman, bleek, aldus ontleenen we aan een ver slag in de Courant, dat deze vereeui- gin" voor de ol'gauisalio reeds veel heelt gedaan en steeds de stuwkracht is ge weest m de gehééle Katholieke onder wijzersorganisatie, getuige de verbeter de salaris regeling, de ondersteuning van zieke collega's, de schoolvergaderingen, enz., welke zaken eerst in deze vereeni- ging, genaamd sectie B., waren voorbe reid en pasklaar gemaakt. Tot lid der ondersteuningscommissie werd benoemd de heer J. Smal, uit Am sterdam. Den Haag gaf uitvoerige in lichtingen hoe zij de actie wil voeren tot'gelijkstelling van het bijzonder met net openbaar Onderwijs, 't Is haar niet genoeg, dat de slaat de bijzondere en de openbare schooi evenveel geeft, want vele gemeenten geven, behalve de rijks subsidie, nog duizenden uit voor het .openbaar onderwijs. Dat geld wordt me de door de Katholieken opgebracht; daarom acht men het billijk, dat dezen er In hun scholen ook van profiteeren. Dit onderwerp werd zeer uitvoerig be sproken. De hoofdredacteur van het vakblad „Het Katholiek onderwijs" was bang, dat de schoolbesturen al hun zelf standigheid er bij zullen inboeten, als de staat ai de kosten draagt. Hjj vindt beter vrij onderwijs voor ieder, ol alge meen bijzonder onderwijs. Iedere par tij of richting kan dan scholen oprich ten; voldoen die aan de eischen der wet, dan geeft de Staat subsidie naar bet geval leerlingen. Wat te kort komt, passen de besturen bij. Dan kunnen de voor standers van neutraal onderwijs ook scholen oprichten, subsidies ontvangen! en verder blijk geven van hun liefde voor dat onderwijs. Dat is logisch ën G maakt geen verschil .tusschen de bur- j h'ielit. gers, allen gelijk berecht. I Gombault, Den Haag laat nog in !t midden hoe Sebevenrngen de gelijkstelling er uit zal zien, maar komen moet ze. Het bestuur der afdee- ling vond overal instemming met baar streven. Dr. Kuijper had gezegd, dal de Christelijke onderwijzers in denzelf- d<;n geest werkzaam waren. Door dear heer Ammerdorffer. hoofd der school te Ursum, werd een zeer heldere uiteenzetting gegeven van het uitvoerig rapport, door de Ineenschake- lingsoommissie aan de regeering uitge bracht. Hjj behandelde de inrichting der lagere scholen, het onderwijs aldaar, de opleiding der onderwijzers aan kweek- eii normaalscholen, het schooltoezicht, de schoolvergaderingen, enz., en trok daaruit het besluit, clal er door de ft.K. onderwijzersorganisaties nog heel wat werk te doen is, willen zij haar wen- schen kenbaar gemaakt hebben, vóór de voorgestelde wetswijzigingen in behan deling komen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Amster dam (H. Willibrordus binnen de Vesten) den WelEerw. heer J. G. Jansen; tot kapelaan te Purmerend'den WelEerw. heer A. J. M. Hoogeveen; tot kapelaan J. G. Verhoeff en tot kapelaan te IJ- te Kwadendamme den WelEerw. heer muiden den WelEerw, heer B. N. Terra', die kapelaan was te Overschie. De honderdduizendste; Mgr. CaJlier heeft de vorige week in het dekenaat Rotterdam het H. Vormsel toegediend aan weer hon derden en honderden vormelingen, Onder dezen bevond zich de honderd duizendste, die in de jaren van Mgr 's Bisschoppelijk bestuur dit H Sacrament door de handen van Mgr ontving Het was een jongeling uit de parochie van St. Eranciscus van Assissië. Ter herinnering pan dit eigenaar dige feit ontving deze gevormde vanwege Mgr. een zilveren horloge met inscriptie, en ketting. Failliet verklaards 30 Nov. J. G. van Zaltbommel, bak ker, Veere. 1 Dec. M. Schwarz, agent in hypo- liéide li eken, 's-Graveuhage. Peuscns, graanhandelaar, Maas pensionhouder, A. Koning, zadelmaker, Burg op Texel. Th. Klaassen, Didam. E. L. Blom, winkelier, Dordrecht. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillisse ment D. S. van Brandwijk, winkelier, Enschede. Opgeheven de faillissementen J. van Lier, bakker, Baardwijk, en L. van Welij, boutdraaier, 's-Hertogenbosch. (Vervolg.) HA4iÜj3Mtó.-iSMEBK. Terug te bekomen. Bij J. Blokker aan den ringdijk bij HÜlëgotn is uiigeput van vermoeienis komen aanvliegen, een grijze postduif, om de poot had bet gegraveerd 20 H.L'. Duivenb. 1 8.75; 90 H.L. paar- denboonen 1 7.657.60. SCHIEDAM, 3 Dec. Moutwijn f 10. Jenever I 14. Commissie f 7.25. Stem ming flauw. Spoeling t 1.80. Graan Spi ritus f 15.25—15.50. Melasse Spiri tus f 13.25—13.50. Ruwe Spiritus f 7. EDAM, 3 Dec. Ter kaasmarkt aan gevoerd 8 wagens en 7. schuiten met 2951 K.G. kaas. Hoogste prijs f 33.50 per 50 kilo, HOORN, 3 Dec. Op de weekmarkt werden de volgende prijzen besteed; tarwe f 6.50—8.75, gerst 1 4.50—5.75, ha ver f 34-, groene erwten f 1721. grau we f 20—23.50; vale I 19—23; bruine boonen f 13—14.50, karwijzaad f 11.75 —12 per H.L. Paarden f 120—250, schapen f 16— 28, biggen f 8—16, kipeieren f 7—8 per 100 stuks-, boter 65—75 ct. per kop. Amsterdam, 3 Dec. Olienoteering per 100 K G. 8 Deo. Raapolie Vliegend In de stad Dec. Nov./Dec. Jan./April Mei Li] nol ie Vliegend In de etad Deo. Jan./ April Mei.Aug. Sept./Deo. 4#/! 89 a 2 Deo, S0J/4 80*'2 29V« 291/4 80 48- 470/i 47)/-' 4674 46 44 4 44'/. 40 89'/, 86V1 Plaatbes. 25 P~ in 24 utu hCJg. Ukg' Amsterdam. Lobiih Nijmegen Arnhem Vreeswijk. Kampen Grave Andr. Mfttv 16-16 11.37 11 09 S.zl 0.11 9.tf6 6,34 0. 0.30 0.84 0.61 0.02 005 010 0.19 0.— 0.— u.— 0.— 0.— 0.— Kanaaiwattr, 8u. 0.43 MAT 12 u 0.61 Stadmater. 8u. 0.43 HAL. Amttetwatm •/Midjuewater 8a. 0.07 MA P, van het Koninki. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. (Per Telegraaf.) Maandagmorgen 10 uur. Hoogste barometer, tand 770,9 Memel Laagste 788,5 Scilly. Meest matige tot araebtige Zuidoosie- Hjke tot Zuidelijke wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk reg nbuien. Zelfde temperatuur. P. Loosjee. f Alhier is overleden, na een korte ziek te, de heer P. Loosjes, voorheen eige naar van do firma erven Doosjes en Zoon. De overledene werd op l S'unteniber 1836 te Haarlem geboren en us 74 La-tijivsclie poëzie) ter sprake gc jaar oud geworden. Hij was teur bracht ,1.1 ui 1 heest een ringetje waarop Besloten werd, dat de aldeehngcn der p j 4 j Diocesaan-veieeniging er bij het hoofd ,u stuur op zulten aandringen, dat aan hen), die niet op eigen verzoek is ont slagen en van welk ontslag de billijk- Ook een wraak. Iemand die in een halve ro-es verkeerde, wilde gisteren avond bij den slager Kr. te Hoofddorp heid niet is gebleken kosteloos van worsl koopen, doch deze, die hem wel wege de Diocesaanvereemging rechts- de Dipcesaanveieenigmg kundigen bijstand worde verleend. Nadat er nog op was aangedrongen, dat de afdeeungen er bij de Dioc. Ver, op zullen aandrmgen, dat aan de klasse- onderwijzers door hun vereeniging Sec tie B het recht worde gegeven zelfstan dig voorsteilen bij de D. V. in te dienen, werd de zeer geanimeerde vergadering te vijf uur gesloten. Onder „Stadsnieuws" vermelden wij de hier gespeelde wedstrijden. De stand der Westel ijke le klasse is nu gesp.gew.gel.verl.puntv. t.Gem D.F.C. Veiocit. Sparta H.V.V. Haarl. H.F.C. H.B.S. 't Zesde Quick Heroal. 8 7 7 6 6 7 8 9 9 7 8 5 5 4 3 2 3 3 3 1 0 0 12 16-101.50 10 16-7 1.42 10 19-9 1.43 8 10-9 1.33 7 17-13 1.17 8 17-13 1.14 9 16-15 1.13 9 16-16 1.— 4 6-22 0.44 3 7-160,43 2 10-20 0.25 kende, wilde zijn winkel niet voor hem openen. Even later weid bij Kr. een groote ruit ingegooid; zeer waarschijn lijk als gevolg van de weigering. De politie had den vermoedelijk en dader spoedig te pakken, die nu de gevolgen van zijn misplaatste wraak wel zal on dervinden. an de Teyier's stichting, penu .ces tui' vah de a kleding van het Nut, be stuurslid van Weten en Werken en ver der bekleedde hij tal van bestuursbs- Irekkingen aan de stichtingen der Doops gezinde gemeente. Alberts frères. De Voorstelling, gisterenavond in „De Kroon" gegeven door de hoeren Alberts Behalve de onder „Stadsnieuws" vermelde, geven we hier nog de vol gende uitslagen. le Westelijke klasse. Den Haag; H. V. V.—Sparta 3-3. Haarlem: H.F.C.—Quiok 3—1. Breda: 'tZesdeVelocitas 02. Dordrecht: D.F C.H.B.S. 3—2. Westelijke 2e klasse. Haarlem: Edo—Ajax 1—11. Beker weds trijd en. Zaandam Zaanl F. O Go. ahead 13, Utrecht: Hercules—Amste! 5—1. Deventer: D. G. 8.—Zaandamsche V. V. -ei Amsterdam: A. F. Ajax A. 6—1. Haarlem: H. F. 0.—Herakieso—0*. Rotterdam Xerxes—Z. A. 0. 00*. Schiedam S. V V D. E. 0. 5—1. Den Haag: QuickHBlauw Wit 21. Wagemngen: Velox—Be Quick 0—4. ScueuemngenV. V. 8.K, A P. 4—0. lliartetn: Haarlem—Tubantia 6—0. UtrechtVoorw. Utrecht— K. F. 0.0—5*. niet gespeeld. Goedkoope vliegmachines. Dat de vliegmachines niet zoo duur zulkn blijven als thans, schijnt wel ze ker te zijn. We lazen dezer dagen in het Fransrhe sportblad „t'Auto" ten minste, dat een firma kleine monoplanen met ten motor van 30 P.K. aanbood voor 1 1750. Alle waar zal echter ook hier naaf z n geld zijn. Beknopt beursuerslag medegedeeld door het bijkantoor der firma F. Th. Euerard, Ged. Oude Gracht 3 DECEMBER Do vaste stemming voor Amerika, welke gisteren Londen en ook onze beurs toonde, werd heden tegen ver wachting door lagere slot koer sen van New-York gevolgd Ten onzent was de levendigheid van den vorigen dag verdwenen en waren do zaken gedurende den ge beden beurs tijd miniem Do handel bepaalde zich in hoofd zaak tot eenige vraag en aanboc. voor binnenlandsche rekening, wel ke vrijwel tegenover elkaar stonden Van spoorweg shares waren Un .ons 2%, Denver Rio l°/o lager De overige soorten allen eenig zijns be neden gisteren Steels liepen na flauwe opening nog verder terug en sloten 2°/o, Car ren l°/o lager Petroleumaandeelen met levend igen handel Vooral voor Geconsolideer de waarin groote aankoopen werden uitgevoerd Deze noteeren hoogsten koers 10»/o boven gisteren Koninklijke 5«/o, Int Rum 2«/o hooger Tabaksmarkt lusteloos met weinig zaken In verschillende soorten ging totaal niets om i Cultuurwaarden vast Vorstenlan den prijshoudend Rubberculturen onverdeeld voor de meeste soorten, waarop Inter Rub ber eene ongunstige uitzondering maakte, welke 10/0 lager waren Mijnwaarden beter voor Guyana Goud en Ketahoens Hollandsche Staatsfondsen prijs houdend voor Integralen 3% soor ten zwakker. Eu iten 1 an dsche S taats t. ondsen vast, Prolongatie 33/ï frères. was weer zeer interessant en werd door het talrijke publiek met groote aandacht gevolgd. Iets zeer on gewoons was het kijkje in Mklden- Afrika. Vooral het gedoe van de jonge negertjes wekte menigmaal den lach lust der aanwezigen op; ze zegden hun les op, deden zich tegoed aan een f lin ken ooi met rijst, enz. Zeer actueel, in deze dagen vóór Kerstmis, was ook het nummer „Twee kleine Kerstkind eitjes", een nummer, dat bijzonder an den geest van 't publick viel. De voorstellingen van de heeren Al berts frères verliezen blijkbaar haar aantrekkelijkheid nooit. De cursus in de Kathedraal. Op den cursus in de Katholieke Geloofs- en Zedeleer, die morgen avond in de Kathedraal van 8 uur tot kwart vóór 9 uur zal gehouden worden, wordt behandeld 't onder werp: De leer van de Katholieke Kerk over de vereeriug van beelden en van het Kruis. Donderdag geen curusus. Bond voor Ziekenverpleging. In de Vergadering van de Afdee- ling Haarlem van den Nederland- sctien Bond voor Ziekenverpleging hield de heer Prof Dr G. 0 van IWalsem (Meerenberg) .Vrijdagavond een voordracht over„The Golden Legend van Longiellow in verband met de geneeskunde en haar ge schiedenis Na rechtvaardiging yan de keus van dit onderwerp, n 1 van de be handeling van een dichtstuk in de zen kring, en van de bespreking van een letterkundig onderwerp door hem als geneeskundige, en na mededeeling van enkele data over den dichter, behandelde de spreker eerst in het algemeen den opzet en den inhoud van het gedicht, en zet te hij, zijn opvatting er van uiteen Deze bestond hierin, dat de legenda aurea in de ter sprake gebrachte bewerking is een dichterlijke theo dicee en een dichteriijk-wijsgeeriga behandeling van het thema der ver houding .van het malum fysiouin (leed) en het malum morale (kwaad Bij de bespreking der bijzonder heden werd telkens uitvoeriger stil gestaan bij wat van het geneeskun dig .standpunt dit het meest ver diende de ziekte van den prins, de beteekenis van de rondtrekken de geneeskundigen en de beroemde geneeskundige school van Salomo Vooral deze laatste werd meer om standig behandeld (geschiedenis, in- I richting van het onderwijs, boeken met name ook het bekende Regi men Sanitatis Seholae Sal ï.nae) Voor zoover tot goed b van het dichtstuk noodig, wernexi ook andere verschijnselen van de micl deleeuwsciie cultuur (vagantenwe zen, alchemie, godsdienstige spelen. Hartelijke woorden van den Voor zitter, den heer Dr H L. van Lin den van den HeuveH, en een warm applaus van de goed bezochte ver gadering dankten den spreker Op hceterdaad betrapt. T. W. C., wonende Cainphuisstraat, die alreeds door de politie als de dader be schouwd wordt van do menigte dief stallen, bijzonder van lood eu zink, die den laatsten tijd in den omtrek van de Houtpoort voorkwamen, is hedennacht op heeterdaad door de politie betrapt. Een agent zag hem omstreeks 3 uur, met drie zinkeu af voerpijpen sjouwen, die later bleken te zijn faegrukt van de Ambachts schol aan de Kamperstraat. Hij na derde hem en toen zette C. het op een loopeu ,door den agenet achter volgd. die hem echter weldra in dit strateudoolhif uit het gezicht ver loor. Een andere agent van politie in de Van Marumstraat zette hem ook achterna met het gevolg, dat hij ten laatste in de armen van den eer sten agent liep. die voor de veilige opberging zorgde. Gevonden V oorwerpeu. Terug te bekomen bij: Een boxhond, |W1 yan der Hulst, Meestor Joostenlaan 1 Ben fluweel zakje met inhoud, L Dunsel, Gen Crónjéstraat 25rood. Een lorgnet in etui, H. Hamer, Rothuizen 10 Ben huissleutel, Bureau van Politie Een zilveren schakelarmband, H M Djermans, Spaansche .Vaartstraat 5 Een R K kerkboekje, P. Biank- sma, Assendelversiraat 33rood Een colbertjas, A Gröotens. Kamper vest 33rood Een duimstok, H Vo gelsang, Raaks 11. -Een bankbiljet van f10, H. J Go vers, Lui téns teeg 33 Een hondenzweep, H Huneker, Frans Halsstraat 53. Een notitie boekje; A. de Graaf, Oornelissteeg ap, A ten, Zomërvaart 18G Een dames horloge, N v Bilderbeek, Klein Heiligland 92 Twee. ringen met sleu tels en oen werkkiel. Bureau van politie Een hond, Mevr Kolk, Bloe- mendaal, Ruysdaelweg 1 Heden overleed in de R. K. Ziekenverpleging te Amsterdam, zacht en kalm, na een kortston dig en smartelijk lijden, voor zien van de H. H. Sacramenten, onze geliefde Zuster, Behuwd zuster en tante, Mejuffrouw Uit aller naam Wed. J. THUIS- van Rooden. Eenige en algemeene kennis geving. 3 L)ec. 1910. Een dievenbende onder schooljon-6 Een zweep, J Menet, Schoter- gens. Telkens eu telkens hoort men weg 160. Een vrouwenkap, A Schou- weeklagen over de diepe verdorven heid onzer tegenwoordig" jeugd. En met hoeveel recht deze dachten ge uit worden diene het volgendee lijst je van misdaden, die, zoo vergoelij kende lieden ze al willen betitelen met kwajongensstreken, toch zeker verregaand brutaal zijn. Wij .om men de feiten alleen op; de daders zijn allen jongens van de lagere school. W. J. onutvreemde op het Bagijnhof van een melkwagen een flesch melk en eigen de zich die toe; C. R., van een dito in de Groote Houtstraat een flesch pap, dat hij opdronk, waarna hij de flesch stuk- wierp; Kl„ P., C. P., en W. J., stalen aan de Ged. Oude Gracht 9 bussen doperwten uit een kist, nadat deze door G. van SI., en KI. was openge broken; Maandag j.l. draaide KI. de kran open van een melkbus, lie in de Lange Veerstraat stond en ont vreemdde uit een fietsmand een zak nut eieren, toebehoorende aan le eie- renhaudelaar V.; G. v. H., en P. scheurden een zak met mosselen jpen die op een wagen aan de Zijlstraat stond, waarvan andere jongens profi- teerden om er van te snoepen; P. en v. SI. stalen uit het pakhuis van Bag german bierflesehjes en bij M. op het Spaarne, fleschjes bier, die zij ge zamenlijk opdronken; S. sneed met een mes een zak met wortelen open en stal er een hoeveelheid van; G. v. H. nam van een wagen aan de Park- laan 5 kogelfleschjes weg; P. R. uit een winkel aan de Warinoesstra at, een rijwielsleutel en een rijwielspuit je; W. A., uit de Paul Krugerstraat, verloor Zaterdagmiddag jeu porte- monnaie met 2.41. Drie kleuters van 9 en 7 jaar vonden de portemon- naie, eigend enzieh den inhoud toe en versnoepten er f 2.20 van. Toen het broertje van W. A. van de drie jongen sde portemonnaie afnem, zat er nog 20 en een halve cent in. Wij gelooven dat wij hier niets meex- behoeven bij te voegen. Het lijstje spx-eekt dringender, dna het welsprekendste betoog. Een Sint Nicolaas-surprise. Een vriendelijke buurman wierp Zater dagmiddag bij H. H. aan de Brou- ïyerskade een beetwortel over de af scheiding, met het gevolg dat een der ruiten van de serre brak. Zeker een surprise Terecht. Door de politie to Zandvoort is aangehouden de 14-jarige J. J. die Zaterdagmorgen uit het Stads-Armen cu Ziekenhuis alhier was weggeloopen. Hij is onicr poiitiegeleida weder naar „het Huis" teruggebracht. I Heden overleed, na een lang durig, smartelijk lijden, in den ouderdom van 64 jaar, na voor zien te zijn geweest van de laatste HJEL Sacramenten, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- eu Grootvader 4 December 1910. Haarlem. Wed. H. HE1J BOER—VAN KOERSEL. Utrecht. N. HEIJBOER. J. TH. VAN LENT eu Kin deren. Haarlem. P. HEIJBOER. A. E. HEIJBOER— DRAAIJERS. B .HEIJBOER. A. HEIJBOER—VAN WES TERHOVEN en Kinderen. H. HEIJBOER. J. HEIJBOERr-DERNISON en Kinderen. A. E. HEIJBOER. J. DERNISON en Kinderen. De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden in de Kathedrale Kerk St. Bavo, te Haarlem, op Woensdag 7 Deo. des morgens te half 8 '-n 8 aur. TT.-' kennisgeving. HAARLEM, 5 Dec. Graanmarkt. Aangev. en verk. 50 H.L. tarwe f 7.75; 315 H.L. witte tarwe, I 8.10; 100 H.L. rogge, f 5; 1565 IK.L. haver f 3.02','2; Gelegenheids Aanbieding van MANTELS VROOM DREESMAN! Veerstraat. - V" a a./- X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 3