TWEEDE BLAD, Ha misdaad, vergelding, BUITENLAND. BINNENLAND Landbouwzaken. Staten-Generaal. 1 WOENSDAG 7 DEC. 1910, Gewisselde stukken. FEUILLETON. nieuwe haarle/asche courant He heer E II van iWiieben', af gevaardigde voor Haar lemmer meer, Heeft bij de .behandeling' van de nndbou wbegrooting eenige punten naar voren gebracht voor den land bouw van groot .belang. Uit de handelingen (pag. 514— 515) drukken wij enkele gedeelten van zijn interessanto redevoering Na den Minister geluk gewenscht te hebben met de keuze van den heer Van Hoek füs opvolger va,n den heer Lovink, besprak de. heer van JWïchen allereerst de wetgeving betreffende den landbouw. Hieromtrent, heeft de Minister me degedeeld, dat de indiening van een wetsontwerp tot regeling' van grond- verstrekking aan landarbeiders in dit zittingjaar kan worden tegemoet gezien Ik meen, dat wij den Mi nister wegens die toezegging dank baar kunnen zijn maar het zal mij tocli' benieuwen hoe deze belangrijke zaak in het wetsontwerp zal worden geregeld Ik zal daar niet diep op ingaan, maar heb mij afgevraagd: zal een regeling worden getroffen, volgens welke gronden van derden onder zekere voorwaarden aan land arbeiders in gebruik worden gege ven, of' zullen Itijksgronden, do meingronden. daarvoor in aanmer king komen? Dit laatste ligt dunkt mij het meest voor de hand, en de Minister zegt in zijn Memorie van Antwoord dan ook, dat de uitgifte van domeingronden aan landarbei ders ook nu reeds door hem wordt bevorderd Het eerste zal echter door het op richten van particuliere vereenigin- gen, uitsluitend voor de bevorde ring van grondgebruik door land arbeiders werkzaam, 'ook mogelijk worden gemaakt Deze maatregelen tot bevordering van den welstand der landarbeiders zijn m i ten zeerste toe te juichen, evenals het werkverschaffen bij het -Staatsboscihbeheer aan landarbeiders jn den tijd van het jaar, dat overi gens weinig bf niets op het veld te doen en derhalve ook niets te verdie nen valt Maar door die werkver schaffing .worden slechts gebaat de landarbeiders in den omtrek van het Staatsbosc.hbebeer gevestigd, een groote menigte elders in verschillen de provinciën wonende landarbeiders worden daardoor in de geregeld te- rugkeerendo tijden van werkloosheid niet. geholpen Nu 'veronderstelt- de Minister twee soorten va.n particu liere vëreeuigingen, een voor grond- verschaffing .en een voor werkver schaffing aan landarbeiders die bei de, als ik de bedo-eling goed heb be grepen, zullen kunnen werken met E ijkssteun Na c-enige beschouwingen over dit punt, vestigde de heer va.n [Wieken nogmaals de aandacht op het voor land- cu tuinbouw meer .productief maken van de vele. en groote, langs de duinen binnenwaarts gelegen stronken domeingrond, waarbij het Rijk tevens als werkverschaffer_ aan de landarbeiders gedurende de jaar getijden van werkloosheid niet al leen aan die in den omtrek van t Staatsboschbeheer, maar ook aan de landarbeiders uit verschillende ande re deelen des lands op kan treden De Begeering kan zelf over die gronden beschikken, door de uitvoe ring dier werken gedurende vele ja ren in «Je. werkloosheid der arbeiders voorzien, daardoor allengs in de be hoeften aan land- en tuinbouwgron- den eenigermate tegemoet komen en het Rijk krijgt dan de daaraan beste de gelden later in verschillende vor men met rente zeker terug, Dit denkbeeld wensch ik nog eens [ernstig aan dezen Minister ter over weging aan te bevelen In de tweede plaats een kort Woord over de Jacht- en Vogelen wet lk meen, dal de tegenwoordige toe stand in verband met de Jachtwet boo langer hoe meer onhoudbaar wordt, zoo als men ook vrij algemeen hoort uitspreken, terwijl, naar mijn meening. van het werk der Staats commissie inzake de herziening der Jachtwet veel goeds on belangrijke verbeteringen kunnen worden ver wacht Ik zou mij willen aansluiten bij den wensch, dat nfaatregel.cn zul len worden getroffen, tengevolge waarvan de grondgebruikers te allen tijde het recht zullen hebben zich van voor land- en tuinbouw schade lijk wild zonder veel omslag te ont- doen Met groot genoemen neb xlr in Je stukken gelezen, dat ook een voorstel tot wettelijke regeling der vogelbescherming spoedig kan wor den verwacht Intusschen wensch ik de aandacht der Regeering speci aal te vestigen .op ie bescherming van een bijzonder soort, vogels, de kieviten, welke vogels nuttig zijn voor den landbouw en tevens voor- deelig voor vele landarbeiders, die in het voorjaar met het zoeken der zoo zeer gewilde eieren groote verdien sten maken Deze vogels worden in het najaar door stroopers, die van een jachtakte zijn voorzien, op vele plaatsen als gewoon wild neerge schoten, en bij poeliers tegen 20 tot 25 cent per stuk .verkocht Volgens een in het Voorloopig Verslag voor komende passage zou men aan lede ren eigenaar bedoeld zal wel zijn gebruikers van grond het recht willen zien toegekend om en dan zonder jachtakte op zijn grond te jagen. Indien die wensch zou wor den verwezenlijkt-, zouden hoogst waarschijnlijk zeer weinig kieviten overblijven. Deze vogels zijn vrij mak, in het najaar in goeden voe dingstoestand en door de poeliers zeer gewild. De opbrengst der eieren is voor 'n eieren'leggende kievit wel te stellen op gemiddeld één gulden 's jaarsdaar deze eieren meestal in handen komen van landarbeiders, profiteeren dezen daarvan viermaal zooveel 's jaars als de strooper eens v:oor het boutje krijgt. Naar aanleiding van deze door mij kort medegedeelde omstandighe den neem ik de vrijheid hij den Mi nister beleefd doch ernstig er op aan te dringen, da,t hij in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie nadere maatregelen beraamt tot strenger toezicht om het wegstroo- pen van deze voor den landbouw bijzonder nuttige en voor de land arbeiders voordeel aanbrengende vo gelsoort meer dan tot dusverre het geval was te doen, tegen te ga,an Een ontaarde vader heelt voor de rechtbank te Schweidmtz in Baden, te recht gestaan. Het was de 31-jarige spinner Wilhelm Klein, 'die sedert 11 jaren gehuwd was en een dochtertje van 5 jaar heett. Man en vrouw werk ten op een spinnerij en daarom werd het kind uitbesteed, maar Klein, die veel misbruik van sterken drank maak te, betaalde in den laatsten tijd geen verpkgingskoslem meer en toen hij daar aan 120 mark schuld had, zond men hem het kind terug. Van de gelegenheid dat in dc atdeeling dier tabriek waar hij werkte, herstellingen moesten worden verricht en de daar werkzame arbeiders eenige diagen vrij "hadden, terwijl zijn vrouw gewoon aan het werk bleef, maakte Klein gebruik om een noodlot tig voornemen ten uitvoer te brengen. Hij was met het kind alleen thuis en, terwijl het zat te spelen, sloeg hij het eensklaps met een zwaren schop op het hoofd. Het meisje viel bewusteloos neer en toen stiet de ellendeling haar een keukenmes in do buik. Als door een wonder was h-et kind, ondanks d© vree sdij,ke verwondingen, niet dood en het is den geneesheeren zelfs gelukt het 'te redden. De ontaarde va-der, die ter stond gearresteerd werd, hoorde zich door den rechter tot 10 jaren tuchthuis straf veroordeelcn. 'Afpersing en moord. Te Lübeck is een 73-jar^c ongehuwde dame, mej. Jensen, vermoord door een 21-jarigen kantoorbediende. Ernst Hartman;1, ge naamd. Hnrlniann, die- de zoon is van. een achokaal le Schwerin, was eerst te Dortmund in betrekking geweest en den I October naar Lübeck gekomen. Het jongmenseb maakte veel schulden en, door zijn sdiuldeisc-hers in het nauw gebracht, besloot hfij de oude dame, van wie hij wist dal zij rijk was, geld al te persen. Hij schreef een brief, waai in hij van haar eischte, aan bren ger 8000 mark te geven, zoo niet, dan zou zij vermoord worden. Met dien brief begaf hij zich na ar de dame en wist zich door haar te doen ontvangen. Toen zij den brief gelezen bad, vluchtte zij de kamer uit, maar Hartmaan loste een revolverschot op haar, dat haar in hel achterhoofd trof en dood deed neerzin ken. Op hel schot snelden buren :oe. die een dokter riepen, maar deze vond slechts een lijk. De moordenaar had zich in de woning verscholen, maar werd weldra gevonden en aan de politie overgeleverd. Hij bekende zijn schuld, doch gal voor dat hij de dame niet had willen dooden maar slechts vrees aan jagen. Door een wildstrooper gedood. Wij geven vandaag een uitvoeriger verhaal van 't drama, dat zich in den nacht van Zaterdag op Zondag onder de ge meente Princenhage heelt afgespeeld, 'n drama dat weer een slachtoffer heeft geëischt. Wij ontlecnen deze bijzonderheden aan het Dhld. van N.-Br. Zaterdagnacht ging Willem Hermans, polderwachter te Leur met zijn kollega Comelis Melisse uit Etten op stroopers waken op de jachtterreinen bij het Lies bosch. Aan den straatweg van Leur naar Beek, juist halfweg tussehen beide dor pen, onder de gemeente Princenhagen, daar, waar het Liesbosch van Leur af gezien, eindigt, ligt aan den linkerhand de boerderij: „De Prinsenhoeve", een zoogenaamde domeinhoeve en hierbij ligt een groote akker vlak langs den straatweg. Op dezen akker heeft zich het treurig drama afgespeeld. Het jacht- recht van dezen akker behoort aan den heer Heerma van Voss te Leur. Hier in het donker van den nacht op bovengenoemd en akker ontdekte het tweetal een lichtbak en bemerkte het spoedig twee mannen, waarvan een met den bak, de ander met het geweer liep. In stilte spraken de ijverige beambten af, dat Hermans den man met het ge weer zou overvallen en Melisse dien met den lichtbak. Behoedzaam slopen de wakkere man nen nader, de .jassen werden uitgewor pen om goed te kunnen loopen en wel dra weiden de overtreders gesommeerd zich over te geven. Die met den licht bak ging aan den haal, doch werd circa 50 M. verder achterhaald door Melisse met zijn gemuilkorfden hond. Een wor steling had plaats, gedurende welke de strooper en de politieman elkaar her kenden. Zij hadden vroeger vijf jaar sa men te Breda gewerkt. „Zijt gij het Me lisse?" riep de strooper', „och, spaar me dan, want anders raak ik mijn post kwijl" I i I „Dan zijt gij Mol,'1 sprak Melisse, „werkman van die gemeentereiniging te Breda. .„Gij zult 't toch zeker niet erger maken dan het is," vroeg Mol, waar op Melisse antwoordde: „Ik zal pre cies schrijven zooals gebeurd is." Onder de worsteling viel op eenigen afstand een schot en Melisse het ergste vreezend, spoedde zich naar de plaats, waar hij het schot gehoord had. Weldra zag hij een gedaante naderen en hij riep: „Zijt gij liet Hermans?' „Neenriep de aankomende, „die ligt er al en gij moet.er ook (aan. Melisse riep nu Mol ter hulp mej de woorden: „Mol, help, moet ik nu ster ven voor een haas ol konjjn?" Maar Mol kwam niet en weldra was Melisse in worsteling met den tweeden strooper Michielsen ook uit 'sPrinsen- hage en buurman van Mol. Melisse trachtte zijnen aanvaller met zijn revolver een slag toe 'te brengen, doch Michiclsc wist den trekker tegrij pen van den revolver van Melisse en Irok driemaal al maar gelukkig had deze den loof) in de hoogte gelieven en gingen de kogels de lucht in. Beiden rolden vervolgens over den grond en in den strijd met Melisse- los te rukken en lil de duisternis le ontkomen. Niet wetende wat er van zijn kame raad was geworden, riep en zocht Melisse, doch toen alles tevergeefsch bleek, spoedde hij zich naar de wo ning van Hermans om te vernemen, of deze thuis was. Melisse durfde echter de vrouw niet wekken en aan de deur luisterende, hoorde hij niets. Een uur bleef hij buiten wachten, maar Hermans verscheen niet. Toen ging hij verder Leur op en klopte den veldwachter J, v. d. Burg wakker, wien hij het voor gevallene in aller haast meedeelde en als zijn vermoeden uitsprak, dat Her mans gedood was. Ook onze andere veldwachter P. Hermans (geen failiem van den vermoorde) werd gewekt en nu togen alle drie, met een fietslantaarn bij zich, naar het toon-eel van den strijd. Het was nu circa vijf uur en dus nog pikdonker. Nadat ze zich aan de woning overtuigd hadden, dat Hermans niet thuis was, zochten zij den bekenden akker af en hier vond J. v. d. Burg na eenigen tijd een man op het land liggen, reeds geheel koud en stijf. Toen met den lantaarn bijgelicht was, herkenden de drie politiemannen het lijk van hun ongelukkige» collega, gevallen, ais het slachtoffer van zijn plicht. De doode lag met het hoofd op dien buitgemaakten zak met wild, die een haas en twee konijnen inhield. Ook werden op het land voetsporen van den strooper waargenomen en ook een afdruksel van een geweer op de plaats waar de strooper was gevallen. Direct werden de Burgemeesters van Princenhage en Etten en Leur en de politie met het feit in kennis gesteld. De burgemeester van Princenhage en de politie waren spoedig op de plaats aanwezig. De veldwachters kregen last direct Mol te arresteeren, die zij in zijne woning aantroffen en die, niet weten de dat er een moord was gebeurd^ on derweg reeds aan de veldwachters me dedeelde, diat hij in den afgeloopen nacht met zijn buurman Michielsen, werkman bij de firma Stulemeijer, aan 't stroopen was geweest. Dit was voor de politie aanleiding om te trachten ook onmiddellijk Mi chielsen te arresteeren. In zijne woning werd een geweer in beslag genomen, alwaar nog zand. aan vast zat en in welk nog kruitslijm aanwezig was. Michielsen werd gearresteerd en naar de plaats alwaar het voorgeval lene had plaats gehad heengeleid. Het gerecht uit Breda werd lelegra- phisch met het gebeurde in kennis ge steld en arriveerde spoedig om verder den geheel-en dag zich met het onder zoek bezig te houden. Ook dokter Van Glabbeek was spoe dig ter plaatse. Uit het voorloopig onderzoek bleek, dat de vermoorde een diepe wonde had In de linkerslaap, welke moet toe gebracht zijn met een kogel of een priem. De bei-de gevangenen bekenden, dat zij dien nacht op den akker van Prinsenhoeve gestroopt hadden en Mi chielsen verklaarde, dat zijn geweer in de worsteling bij ongeluk was afgegaan. Mol is na het verhoor vrijgelaten, doch Michielsen gevankelijk naar Bre da gevoerd. Het lijlk is tot nader onderzoek, naar Princenhage vervoerd, waar uit gemaakt zal worden, waarmede de noodlottige wonde is toegebracht. Dit is zeker, dat het niet is door een schot met hagel. Het stuk land werd afgezet en mocht door niemand betreden wordlen. Van de voornaamste indrukken zijn afdrukken gemaakt. Willem Hermans, die zoo noodlot tig het leven verloor, is een geboren EUemaar en nu 42 jaar oud. Reeds vele jaren woont hij te Leur, waar hij gehuwd is en nu een weduwe met 4 kinderen nalaat. Hij wa.s door het polderbestuur van den Oostpolder te Leur aangesteld tot polderwaehler en als jachtopziener van de heeren jagers uit de gemeente Etten Lc-ur Door zijn ijver en onberispelijk go- ding stond hij bij allen in hoog aanzien. Als een staallje van zijn ijver dieue, dal hij fin dt ntgeloopeo week, rus tig te bed liggende, «les nachts te half vier buiten schieten hoorde. Oogenblikkelijk Irok hij er op uit en had weldra een strooper gesnapt. Het half algeten rev en proces-verbaal daarvan lag lieden nog op zijn tafel. Naar wij voorloopig reeds kunnen melden, zullen zijn superieuren de zorg voor de achtergeblevenen op zich ne men. Tegen den avond werd Michielsen door twee maréchaussees geboeid naar Breda -overgebracht. Hoofdst. V (Binnenl. Zaken). Uit de Memorie van Antwoord is het volgende getrokken: De Minister betoogt in de eerste plaats dat bij het opmaken der begrooting de uiterste spaarzaamheid betracht is, hetgeen het beste kan blijken uit. de posten welke daarin voorkomen. Dat na aftrek van de z.g. wettelijke uit gaven het eindcijfer voor 1911 ƒ339.512.79 minder bedraagt dan voor 1910 is toegestaan kan moeilijk wor den betwist. De Zondagsdienst voor de beamb ten is zooveel mogelijk beperkt en bestaat voor de boden in eenmaal ge durende 10 weken de post afhalen, wat ongeveer een half uur vordert, terwijl de knechts in 5 weken ge middeld 6 uur, verdeeld over 2 Zon dagen ,aan het departement moeten komen om zoo noodig als portier te fungeeren of boodschappen vau drin genden aard moeten verrichten. Van nachtdienst is zoo goed als geen sprake. De traktementsverhoogingen moe ten zich binnen enge grenzen bewe gen. Niettemin hebben er toch promo- tiën plaats in afwachting van het rapport der Staatscommissie. Ontwerpen tot nadere grensrege ling voor de gemeenten Schoterland, Haskerland en Aengwirden Kunnen niet spoedig tegemoet gezien worden. Toevoeging van den Hoek van Holland aan Rotterdam is in voorbe reiding. Omtrent de nadere uitbreiding van de grenzen van Maastricht kan de Minister thans geen mededeeling doen. Aan de pensioneering van gemeen te-ambtenaren en hunne weduwen en weezen zal de Regeering zoo spoe dig mogelijk haar volle aandacht wijden. De constructie als zouden ge meente-ambtenaren in rechtstreek- selien dienst der Regeering staan, kan niet worden aanvaard. De Minister kan niet inzien dat juist voor de Gemeenteraadsverkie zingen zich het stelsel van evenredi ge verkiezingen in de eerste plaats leent.. Incidenteele wijziging van de ver- deeling der kiesdistricten voor de Staten-verkiezingen komt den Minis ter thans niet urgent voor. Er bestaat geen aanleiding om liet vaststellen van een minimum-salaris voor gemeente-veldwachters bij de wet te bevorderen. Bij de benoeming van een burge meester wordt zoveel mogelijk aan een ingezetene de voorkeur gege ven. De Minister zal gaarne in overleg treden met zijn ambtgenooten, om vereenvoudiging te brengen in de gemeente-administratie. De Minister moet zich onthouden van een oordeel over lijkverbran ding. Hij is niet geneigd door wets- aanvulling of wetswijziging het ge oorloofde van de wijze van lijkbe zorging buiten twijfel te stellen. Voor vergoeding van geleden scha de door invoering van de Absintwet bestaat geene aanleiding. Voorshands kan eene herziening der Drankwet nog niet ter hand ge- uomec worden. Wauneer daartoe g - legenheid zul bestaan valt nog nl te zeggen. In Haariem zou de overnemin van de woning van den Gommiss» ris der Koningin niet in het belaa» vau het Kijk zijn. De Minister kuu niet voldoen as bet verzoek, urn liet voorstel tot re; hooging der jaarwedden va» <1 Commissarissen «Ier Koningin terup te nemen. Ter zake van de kwakzalverij w de artsenyhcicidkniulft zal well!» later een wetsontwerp worden irijg" diend. Militaire apotheken sta niet onder toezicht van den inapi tour, dus ook niet die le Hardcrwi waaromtrent geklaagd wordt. Omtrent «le klacht over de han, having van «le besmet lidijkt zicktei wet op bndt'laai&on zal de Minister overleg plegen niet*don Ccntralca Gezondheidsraad. Een wettelijke regeling van de keu ring van vlceseh is in voorbereiding. Ten aanzien van tic keuring van e.n cere levensmiddelen acht; Z.Ese. voorshands de gemeenten zei ven het best iu slant om handelend op te tre den. Do Kweekschool voor Vroedvrou wen zal vermoedelijk te Heerlen ko men, «mulst de voorwaarden door Maastricht gesteld, voer het veil oe nen van subsidie te bezwarend zou den zijn en Heerlen bereid is jaar lijks ƒ2 000 te geven zonder benerken de voorwaarden. Bij de reeds toegezegde herziening van de Woningwet zal ook 't vraag stuk omtrent den Rijksstenn onder de oogen worden gezien. Omtrent ontvluchting van krank zinnigen wordt overwogen of die te voorkomen is door andere regelingen te treffen met de particuliere gestich ten, dan wel andere maatregelen de voorkeur verdienen. De post voor jaarwedden van de inspecteurs der Drankwet is met 1000 verminderd, al geeft de minis ter de daarvoor aangevoerde rede nen niet toe. Het subsidie voor het internatio naal congres tegen het alcoholisme was noodig omdat van den aandrang thans 't congres hier te lande te heb hen, waarin de regeering reeds her haaldelijk had getoond belang t stellen, niet kon worden weerstaan Ontgroeningspraktijken. De Min. is van oordeel, dat, wijl voor dehanc having van de tucht aau de Um versiteit en de Technische LI. S. in dc H. O. met de autoriteiten zijn aangewezen, bij deze de verantwoor delijkheid berust voor de wijze, warr- op 't studentenleven zich naar bui ten openbaart. Hoe deze tucht zich zal kunnen uit strekken over gesprekken ,iu de bin nenkamer gevoerd, is niet duidelijk. Blijkens mededeeling van curatoren der T. H. S. heeft de groentijd van het Delftsch studentenkorps dit jaar geen aanleiding gegeven tot het in dienen van klachten bij den rector magnificus of den Senaat, en heeft over het geheel genomen de laatste^ groentijd een zeer kalm verloop ge" had. Wat betreft het denkbeeld om de collecties van het Ethnologiseh Mu seum af te staan aan het te Am sterdam op te richten Koloniaal In stituut, wordt er op gewezen, dat de ethnografische verzameling, welke dit Instituut beoogt bijeen te bren gen, een gansch ander karakter zal dragen dan de collectie in het Mu seum bewaard. De jaarwedden bij het Middelbaar Onderwijs acht de Minister niet zoo gering, al verdient het meerendeél der leeraren niet meer dan 2500. Onder hen toch zijn vele jonge men- schen, bovendien is het leeraarschap voor velen hij een H. B. S. geen hoofdzaak en is het aantal lesuren gering. Amsterdam is geen maatstaf voor- kleine steden, waar Rijks H. B. S. zijn. Het voldoen aan het verzoek van de Vereeniging van leeraren zon in strijd zijn geweest met de vaak aan bevolen zuinigheid. Pensioen kan slechts gevorderd 125) Op dezelfde boot. hernam de geneesheer, had ik gelegenheid te Spreken met een Canadees, die mij. ;de zonderlingste zaak heeft loeren bennen, welke ik iu Amerika, waar jk mijne studie ging .voltooien, heb ontmoet jWat was dat dan? Een drankje, dat de Indianen •.waarheidsdrank" noemen Ja ja.- Ik ken dat, ant woordde dc* gewezen agent der vei ligheidspolitie René Bosc. ik heb Van dien drank hooren spreken De twee jonge meisjes en hare tnoeder waren opgestaan De oudste zeide Grootvader, ik geloof, dat het tijd is voor ,c-ns, om naar huis te gaan, het etenslclokje zal weldra slaan...-., De dokter hielp .den tachtigjarige pp en bood hem' zijn arm aam Bené Bosc nam dien aan en de yijf personen namen den .weg*, die naar Koniugsboaoh voert Be gewezen agent der geheime pó li tie bewoonde een huisje hij den in- gang van het dojrp, pp gever per SeiiiOj Bij de deur van dit huisje gaf de dokter den tachtigjarige over aan de zorgen van zijne dochter en zijne kleindochters en zette zijn weg voort; Hij volgde het oeverpad laugs.de Seine en ging voorbij de herberg: „Do Jager" O vide was teruggekeerd, want h ?t werd langzamerhand tijd, .om naar het station te gaan. Hij trachtte nog' steeds, maar al tijd te vergeefs, zioh te herinneren, op welke plaats hij) vroeger de twee mannen had ontmoet-, .die aan den voet vaii den eikenboom z4te.h te praten) Een schel fluiten kondigde hem do aankomst van den sneltrein van Parijs ;t'e Koningsbosch aan Amanda kwam uit eóne coupé eerste klasse O vide wachtte haai' op het per ron af. De reizigster had een tamelijk grooten koffer bij zich, dien men voorloopig in het goedcrenbureol moest laten. Binnen enkele minuten .waren Ovi- do en zijne gezellin in hot hotel ge komen. Men dekte juist de tafel. Soliveau gaf een bediende bevel in het goederenbureel den koffer te gaan halen, Qvide nam 'dc sleutels cn geleide Amauda.i CD wat is het hier lief 1 riep het jonge vrouwtje;uit (Welke all© aardigste kamertjes Eu zoo koorlijk te midden van het grwm en zoo dicht bij het water te1-! zullen hier geheel thuis zijn 3 D-e knecht kwam met -den kofwr Amanda liet dien in een der ka mertjes plaatsen en daiarna gingen zij eten De waardin vroeg: Zijt gij tevreden te.et uw. ver blijf, mevrouw Geheel en al Ik dacht het .wel Gij znlt liet daar zeer rustig hebben,, - Gom) buren, behalve rechts een huis,, dar bewoond is door een zieke dame, de zuster van dokter Richard Een dokter, zei Amanla lachend Als ik soms ziek mocht worden, kan ik hem over den muur heen roepen Hij zou u niet hooren Het geheel is zeer uitgestrekt en het huis staat achter in ;Ien tuin, die door den muur van uw hóf geschei den wordt. Ovide luisterde nauwlettend toe en toekende ieder woor der .waardin in zijn geheugen. ,op. Zij zetten zich daarna aan tafel en bewezen veel eer aan de keuken Mevrouw Amanda genoot niet hart en ziel de genoegens van het buitenleven, doch wantrouwde in haar hart toch haai; man, zooals altijd. Sedert vier dagen bewoonden onze twee bekenden Koningsbbscb, jvaax het juist kermis was. De tochtjes op het water, de uit stapjes in het woud, de bezoeken aan bekende sohoone plaatsen, het bezichtigen der winkels en dei' ker misvermakelijkheden volgden elkan der zonder ophouden op - Soliveau zeide in zichzelf, dat de tijd tot handelen was aangebroken Na liet ontbijt had Amanda lust een tochtje op het water te do-en Sedert 's morgens vroeg had .Ovi de, die bezig „was zijn plan te be ramen, geklaagd over hevige hoofd- pijn.j t Amanda., zeide hij, ik heb niet veel lust u te vergezellen Veroor loof mij een .weinig' te gaan rusten en u dezen enkelen namiddag' al leen te laten (Wel zeker, man, antwoordde Amanda Ik za.l met den hengel in de hand een tochtje op de rivier gaan maken Ga maar rusten Ik zal het doen, want ik ben werkelijk lijdend [Wilt gij, dat ik mede naar lruis ga en u gezelschap houd Volstrekt niet-, .Ik heb slechts eenzaamheid en stilte noodig; Ga .wat visch vangen...,); Ik gai naar Je villa terug, [Waar zullen wij elkander weer vinden Hier, voor liet eten, ;.- Ik zal hier mijn bittertje komen drinken Ovide verliet de jonge vrouw, die zich van de benoodigdheden voor de vischvangst voorzag, in het boot je stapte en een goed plaatsje in de schaduw van een wilg uitzocht-, terwijl Ovide naar zijne kamer ging Hij deed de kast. open, waarin hij zorgvuldig zijn valies verborgen had en haalde uit dit valies de flesch die Wij hem hebben zien inpakken Hij plaatste ze pp een tafel en keek rondom zich. Een buffet droeg ^verscheidene flesscihen en karaffen met verschil lende likeuren, zooals chartreuse, curaceau, anisette, enz Een der flesschcn met 't opschrift „groene chartreuse" bevatte niet moer dan vier of vijf glaasjes likeur Ovide zeide in zichzelf Amanda verkiest ie groene chartreuse hoven alle andere dran ken Dezen avond zal zij, 'évenals altijd, daarvan drinken cn de gevol gen zullen niet uitblijven Hij ontkurkte de flesoh met char treuse, daarna die, welke hij uit Amerika had meegebracht en goot in de eerste twee lepeltjes van den inhoud van do laatste Zoodra dit gedaan was, bracht hij alles weder op Je gewone plaats en daar hij niet wist, wa,t hij met zijn ledigen tijd zou doen, im mers zijn voorgewende ongesteldheir belette hem uitgaan, strekte.hi: zich op een sofa uit en viel weldra in slaap (Wij zullen hem laten slapen en terugkeuren naai' juffrouw Amanda die sedert een uur bezig was op lettend te kijken naar de schomme lingen van den dobber van Kaar hengel Eensklaps werd hare aandacht af geleid door een geraas, dat van den kant var. den spoorweg, die op die plaats langs de rivier gaat-, kwam. Er werd buitengewoon hevig ge floten en weldra hoorde men eeno geweldige hotsing, vervolgens kre ten, zuchten cu geroep om hulp Amanda ging op het bankje van haar bootje staan cn zag verschil lende menseh-eu heen en weer loopen ten prooi aan den grootsten angst, terwijl anderen hun best deden, om uit de wagens die half vernietigd waren en in wanorde opeengehoopt, lagen, te kruipen. De klachten en het geroep omi hulp .verdubbelden. Toen bond zij, godw.ongen door nieuwsgierigheid, naar bootje aan een wilg vast, sprong op den oever en ging .nnaar de plaats des «n- hoils. Een vrcesclijk schouwspel deed zich a an haar oog voorn (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5