BUITENLAND. BINNENLAND. 1UWS BIT DEN OMTREK. OVERZICHT. [Weer een nieuwe bijdrage tiet de meening1, dat de liberalen in ENGE LAND na den uilslag der verkiezin gen geducht water in hun wijn gaan doen Minister Ghurehill heeft nl. ge zegd, dat naar zijn meening* de op lossing van de vetokwestie tot na de kroning zou worden uitgesteld De kroning is in Juni De strijd om de Parlementswet er door te krijgen zou dus een maand of ze ven gestaakt worden! Een tweede lange staking dus Van 't jaar om den dood van koning Eduard, in 't volgende jaar ter voorbereiding van de kroning. En zal er misschien in den tus- sohen tij deen nieuwe conferentie tus- schen de voormannen van de twee partijen worden gehouden Iets, dat eenige unionistische bladen, in vrees voor een nederlaag bij de ver kiezing al hebben voorgesteld en de liberale pers als een dwaasheid heeft verworpen De liberale pers hier en overal behalve de Engelsehe, die voor zichtig zwijgt vindt het vreemd, nadat Asquith en de andera mi nisters bij herhaling gezegd heb ben, dat de afgeloopen conferentie bewezen beeft-, dat de Hoogerhuis- kwestie niet minnelijk is te schik ken en alleen een verkiezing .kaar zou kunnen uitmaken 1 Deeds een tijd geleden hebben we gelezen, dat er waren die beweer den, dat de regeering de kroning wel eens als voorwendsel kon ge bruiken om den strijd tegen het H oogerhuis op de lange baan te schuiven, een bewering die haar vrienden met verontwaardiging te genspraken. In Ierland liebbenn de O'Brienis- ten ook telkens gezegdgeloof nooit at gij Home Dule van de liberalen '.rijgt de r egeering zal u wel weer bedotten Zon dit alles dan waar zijn, zuch ten de liberalen, die niet erg veel fiducie hebben 1 E n andere meening oppert-, dat do koning eerst na zijn kroning tot de P orsbenoeming, die bet Hooger- tu.s moet omzetten, wil overgaan Daar zou Asquith dan rekening mee moeten houden M 'ar als dat waar is, zal het iiem moeite koeten, de Ieren, de ar- fceiu rs, de radicalen onder zijn par tij, <r -nee te verzoenen! li rduad, de gebeurtenissen in Eng- !atnl gaan blijkbaar niet zóó voor i Aig voor de radicalen, als de libera: bladen hier en elders het wel oorstellen Gisterenavond laat waren gekozen 197 liberalen, 240 unionisten, 36 leden der arbeidorsp&rtij, 59 ïtedmondis- terf en 8 O'Drienisten. De liberalen winnen 19 zetels, de unionisten *23 en de arbeiderspartij 4. De stand dev partijen is dus 292 te gen 240 en 8 O'Brienisten. Een heel rare historie lezen we uit RUSLAND Ziehier het Keu tertelegram uit St Peterburg, on verkort „Volgens een officieele medede ling was de directie der gevangenis ter oore gekoomen, dat in de ge vangenissen te Serentnisk en [Wolog da een revolutionnaire organisatie op touw was gezet Groote geldsom men werden bijeengebracht ter voor bereiding van een ontvluchting in massa der politieke gevangenen De directeur der gevangenis te Serent- nisk paste toen op grond van het re glement lijfstraffen toe op twee ge vangenen Dit lokte een lievig* pro test uit onder de overigen Drie van hen sneden zich de polsaders door Drie anderen, waaronder Sas- sanof, de moordenaar van Plehwe, namen morphine Sassanof is aan de gevolgen overleden Bijna alle politieke gevangenen verlangden een wijziging van de bepalingen op do lijfstraffen in de gevangenis te [Wologda, Een gevangene werd toen onder verscherpt toezicht gesteld Zijn afdeelingskameraden boden daarop tegenstand aan hunne be wakers en begonnen een groot la waai te maken, waarbij zij de deuren vernielden. Dientengevolge werden 59 veroordeelden volgens de bepalin gen van 't reglement, met de roede getuchtigd. Do minister van Justi tie lieert, tot vaststelling der fei ten, een streng onderzoek gelast Dat is inderdaad een vreemde hi storie Hoewel reeds sedert keizerin Eli sabeth de lijfstraffen in de Rus sische gevangenissen zijn afgeschaft, worden zij nog steeds toegepast. Natuurlijk hebben de bewakers al toos wel een verontschuldiging, wanneer het geval eens te erg. wordt en spaak loopt, zooals nu in [Wo logda en Serentnisk. Dan komt _er pen revolutionnaire samenzwering, een dier geliefkoosde schrikbeelden der Russische bureau-er at ie, op do proppen. Maar zelfs als het verhaal, dat thans officieel wordt gemold, waar is, en een samenzwering gesmeed is, buiten do gevangenis, om de po litieke gevangenen te bevrijden, is dat dan een reden om ondanks alle bepalingen, de gevangenen in de ge vangenis te ranselen Of is het, in een beschaafd land, gebruikelijk, dat politieke gevange nen, wijl zij zich ontevreden toonden met de genomen maatregelen, met roeden worden geslagen De Doe ma. bij wie gisteren over deze gruwelijke kwestie een inter pellatie werd ingediend, achtte het niet noodig „deze in' behandeling te nemen. Dat is teekenend voor den. gieest, die bij de meerderheid, da Octobristen en de ,echt-Russisc:he mannen, voorzit. (Wanneer er ongerechtigheden zijn begaan, zooals uit alle berichten zou blijken, dan is het zaak voor de volksvertegenwoordiging^ die zoo spoedig* .mogelijk te onderzoeken, op dat het recht worde gehandhaafd en is het recht niet geschonden, wel nu, dan is het noodig, dat dit spoe dig en duidelijk blijke, opdat niet een ongunstige,n indruk worde ge vestigd, die eerst na maanden wordt weersproken, Dat is piet tegen te spreken Dei volkstelling in dei Vcrcenigdö Stalen. Het totaalcijfer van het zielen tal der Vereenigde Staten bij de telling van dit voorjaar was, indien enkel de Staten, der Unie en Alaska worden mee geteld 91,972,266, tegen. ca. 75.500,000 in. 1900. De totale bevolking van alle gebieden, onder Anierikaansehe vlag mag op 101.000.000 zielen worden ge schat. Do nieuwste muiterij in Brazilië blijkt ondanks alle tegenspraak een fel oproer te zijn geweest, waarbij, mag men de berichten uit New-York geklo ven, onder de burgerij 200 dooden en gewonden en evenveel onder de 600 muiters zouden zijn gevallen. Aan re- geeringsgetoouwen heeft de beschieting veel schade aangericht. De regeering heeft nu voor een tijd van dertig dagen do krijgs*wet afgekondigd, welk besluit de Kamer, tot een buitengewone zitting bijeengeroepen, met algemeene stemmn bekrachtigde, Nu ook overstroomingeu in Italië. De overslroonilngen op verschillende punten van Italië houden aan. Het La- go Maggiore is 20 cM. gewassen. De Olona is buiten hare oevers getreden en heeft twee straten in de buitenwijken van Milaan onder water gezet. Bij Sa- nova zijn do spoorwegrails door het water weggeslagen en zijn een aantal huizen onder water gezet, waardoor groote schade werd aangericht. In de provincie Venetië zijn een aantal ri vieren en beken buiten hare oevers ge treden, waardoor verschillende straten en pleinen te Lorenzoga en San Stino onder water werden gezet. Dat dachten we wel! Het hof van appèl te Lissabon is zooals Wolffs bu reau uit Lissabon verneemt eenparig van meening, dat de beschuldiging tegen den oud-minister Franco en de overige leden van zijn Kabinet ingetrokken be hoort te worden en dat er'jegens hem amnestie moet worden toegepast. Een vreeselijk geval, haast onge- loofelijk, van politie-razernij, wordt uit Frankrijk gemeld. In een der straten van Marseille speelden Zondagmiddag verscheidene kinderen van 12 tot 14 jaar, waarbij ze allerlei kattekwaad uit voerden. Er kwam ecu agent van poli tie op al, bij wiens aanblik de kinderen het hazenpad kozen. Do agent, Lafar- gue geuaaiyb, liep de kinderen achterna en riep hun herhaaldelijk „halt" toe, waarop echter geen acht werd geslagen. Toen trok de agent eenvoudig zijn re volver en schoot op den dichts bijzijn- den knaap, dio zwaar aan den schouder werd gewond en ter aarde stortte. De voorbijgangers die getuigen van deze ongehoorde daad waren, wilden den agent lynchen, maar deze nam nu op zijn beurt de vlucht én snelde een win kel binnen. Daar werd Lafargue gegre pen en aan de overheid overgeleverd. Dc man beweert, dat zijn revolver „bij ongeluk" is afgegaan -en dat hij in de lucht had willen schieten. De gevolgen van een grap. Op een goeden dag in September vond een jong beambte van het telegraafkantoor in de rue do Greneile to Parijs een regee- riugstelegram op zijn lessenaar liggen, liet telegram was onderieekend: Lé- pine, en geadresseerd aan den prefect van het Maine-department. Hoewel het bericht in zeer onwclvocgelijkc bewoor dingen gesteld was, haastto de nieuwe ling zich den inhoud over te seinen. Bij ontvangst dacht de prefect aan een grap en telephoneerde met minister B'ri- and. Het bleek, dat de prefect van po litie geen telegram had doen verzenden. Gisteren is de laatste acte gespeeld van het zoo- vroolijk begonnen spel; acht ambtenaren hadden zich voor den Raad van discipline te verantwoorden over deze „grap". Drie hunner kwamen er af met een ernstige berisping; vijf anderen zijn overgeplaatst naar kleine provincie-ste den. Allen zijn op do ranglijst voor be vordering drie maanden achteruitge- steld. Een zeer brutale inbraak (zoo schrijft ons een onzer berichtgevers heeft Zondagavond te Londen plaats gehad in de R.-K. Kathedraal, en in het huis van den Bisschop van Southwark, waarbij kerkelijke ver-: sieringen enz. zijn gestolen, welke een waarde vertegenwoordigden van 4000 pond sterling of 48000. De dieven zijn binnengekomen door een huis, staande langs de Kathc-j draal en door Gddel van een gat, in een der ramen gemaakt, zijn ze het kerkgebouw binnengegaan. Hier vonden zij niet veel van waarde wat kon worden weggevoerd. Na een of- ferbns te hebben opengebroken en een poging te hebben gedaan op het Hoofdaltaar, zijn ze den weg gegaan dien ze gekomen waren. Toen zijn ze over het dak geklom men van de sacristie en hebben een ijzeren hekwerk geopend en zoo het huis van den Bisseliop binnenge drongen. In het kantoor van don secretaris hebben zij verscheidene voorwerpen overhoop gegooid en een valies open gebroken en daaruit een zilveren kelk gestolen. Twee brandkasten ble ven onaan roerd. Vandaar ziin ze naar boven gegaan naar de zitkamer van den Bisschop, waar zij een groote glazen kast von den, gevuld met waardevolle kerke lijke artikelen. O. a. hebben zij mede genomen 8 kostbare kelken, een groot getal zegelringen met diamanten be zet, verschillende étui's met kostba ren inhoud, enz. Het kostbaarste onder deze voor werpen was een altaarsteen uit de 12de eeuw, in zilver gevat en welke een reliquie van een heilige bevat. Dit is de 4e inbraak in deze Ka thedraal in de laatste 5 jaren en in geen van deze 4 gevallen is de dief gesnapt, noch een der gestolen voor werpen kunnen achterhaald worden. De **w. heer Spranklin ver telt omtrent deze inbraak een curieus geval. Eenige dagen geleden ontving hij een schrijven van een gevangene te Woomwood-Serubbs, waarin de j schrijver mededeelt te hebben deel- genomen aan een inbraak in de Ka thedraal, 12 maanden geleden, en waarschuwt dat een nieuwe in braak in de Kathedraal is beraamd vóór 11 Januari a.s. De ZeerEerw. heer S. meent, dat de gevangene de juiste maand was ver geten en dat hij heeft bedoeld te zeg gen 11 December. Uif de Sfaafscouranf. Bij Kon. Besluit van 13 dezer is jkr. mr. H. W. L. de Beaufort be noemd tot burgemeester der gemeen ten Driebergen en Rijsenburg. Bij Kon. Besluit van 13 dezer is met ingaug van 1 Januari 1911 be noemd tot lid van de commissie vau toezicht en beheer over 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen^ te Amsterdam, D. Schut, bouwkundige, buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad, te Amsterdam- De gewone audiëntie van den Min. van Binnenl. Zaken zal op Zaterdag 17 dezer niet plaats hebben. Pensioen voor Gedeputeerde Staten. De Staten van Zuid-Holland heb ben gisteren na verwerping met 36 tegen 29 stemmen van een weduwen- en weezenpensioen voor de gedepu teerden, hierop met 35 tegen 30 st. afgestemd het beginsel der pensio neering der leden van Gedeputeerde Staten. Hierop trok de commissie haar verdere pensioenvoorstellen in. Een tegenvaller. Eenigen tijd geleden werd voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand eener vrij groote gemeente in ons land hu welijksaangifte gedaan door een heer en jonge dame uit den gegoeden stand. Bij deze aangifte verzekerde dq bruid herhaaldelijk pertinent den ouderdom bereikt te liebben van 35 zomers. Na ingesteld onder-/,ook m«sk echter, dat deze opgave harerzijds niet geheel juist was, daar zij reeds 51 jaar was. Voor den 43-jarigen bruidegom een pijnlijke ontdekking. De vermiste student Ernst Jo- zephson, die zich gedurende eenige weken in de hosschen hij Gaanderen ophield, blijkt thans weer over de grenzen te zijn gevlucht. Bij eenige landbouwers onder Bocholt heeft zicli een persoon van zijn leeftijd en signalement vervoegd, teneinde geld en eten te krijgen. Hij was niet be lioorlijk gekleed. In den tijd dat men politie ging ontbieden, was Jozeph- son weer in de bossehen gevlucht. Mishandeling. Zekere V. stond te Sittard met zijn meisje te praten, toen hem plotseling een messteek in den arm werd toegebracht, waar schijnlijk door een medeminnaar, ze keren S. Althans deze werd door de marechaussee gearresteerd. Men vond op hem een bebloed mes. Bij de arrestatie werd de marechaussee lastig gevallen door omstanders, zoo dat zij van de blanke sabel moesten gebruik maken. Het was Maandag overigens een woelige avond. De po litie moest eenige malen handelend optreden, om ernstige vechtpartijen te voorkomen. Moordaanslag op een rijksveld wachter. Op den rijksveldwachter Wijn- sterks te Aalst is een poging tot moord gepleegd. Een bewoner van dit dorp is sedert korten tijd ontslagen uit de gevangenis waarin, hij vjj fjaren heeft doorgebracht wegens brandstichting. Tegen den hoofd getuige in die zaak, den bovengenoem- d<eu rijksveldwachter, beeft hij een wrok opgevat, welke zich ïneer dan eens in de bedreiging zou hebben geuit: „kapo-t zal hij 1" Op een avond in de vorige week sprong hij met een mes gewapend op Wijnstekers too, dien hij verwondde aan hand en arm en een steek toebracht, die ter hoogt-o van d-o borst alleen de klce- ren doorboorde. Iemand uit Nederhemcrt moedigde hem bij zijn aanval op den veldwachter aan. Maandag werden heiden voor den rechter commissaris to Tie! geleid, jvaar zij na verhoor in het huis van bewaring werden opgesloten. Een mooie vangsf. Der marechaus see in Roosendaal was ter oore geko men, dat in de afgeloopen week dc steen ovens van do firma Wouters cn Van Driesum, op Kalsdonk onder de ge meentel Roosendaal, door eenige perso nen als nachtverblijf geregeld bezocht werden, en men daar een bezoek te brengen. Men overviel er 5 kerels en 3 vrou wen, waaronder een minderjarig meisje, allen waren bekenden van de politie, behalve één kerel, een allerongunstigst type, dien men terstond inrekende, evenals het meisje, dat naar haar moe der werd teruggebracht, terwijl de overi gen verjaagd werden. besloot Zondagnacht Dia vreemdeling wérd haar 3e" po litiepost gebracht en daar gefouilleerd, waarbij een pakje -brieven te voor schijn. kwam en een paspoort, ten name van een zekeren Langeveld. J5en dei- brieven echter, gepost te Rotterdam, en met het opschrift: „mijn lieve man,' was geadresseerd aan Adr. Groen, te Gladbach, en dit briefje hield zooveel moois in, dat zulks aanleiding was om den man terstond in verzekerde bewa ring te houden. O.a. drukte daarin de achtergebleven ega haar verwondering uit, dat d'r liefste nog niet opgehangen was, hóe hij het toch aangestoken had om uit de nor te breken en dien Mof van een gevangen bewaarder te overrompelen, enz. De kerel beweerde, dat hem dien brief niet aanging, en dat hij dien eigens ge vonden had. Toen men hem Maandag morgen naar de marêchausséekazerne overbracht, zette hij het ineens op een loopen, maar hij werd spoedig weer ingepikt en nu zwaar geboeid wegge bracht. Een onderzoek, bij de recher che te Rotterdam ingesteld, bracht aan 't licht, dat men hier een prachtige vangst gedaan had van een bekend recidivist, die nog een jaar te goed heeft voor in braak, verdacht wordt van medeplich tigheid aan een moord op een Duitscheai kellner te Rotterdam, en die ook in Duitschland niet voor niets uit de ge vangenis ontvlucht is. Vandaag wordt dit gevaarlijk sujet aan de justitie te Rotterdam overgeleverd. Een goede vondst. In een sloot nabij de Tweede Rozenstraat te Roller- dam zijn eenige gouden voorwerpen ge vonden, die afkomstig bleken te zijn van de groote inbraak in dm nacht van 7 op 8 November 1909 bij de firma Schroder en. Baksteen, waarvoor een oude bekende der justitie, zekere De Vos, tot vijf jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. Gisterochtend is de sloot afgedamd en gedeeltelijk leeggepompt om een nader onderzoek in te kunnen stellen. In den namiddag waren zoo goed! als alle vermiste voorwerpen, ruim 2üO gouden horloges, vele ringen, een partij kralen, gouden kettingen, benevens oor bellen en armbanden-, teruggevonden. Een bloedworstvereeniging! Te Bergen op Zoom is een vereeniging opgericht onder den naam „De Bloedworstvereeniging". Op den eer sten vereenigingsavond zullen de 15 aangesloten leden 70 K.G. bloedworst moeten verorberen. Tragisch. Maandagavond reden twee heeren van Burgerbrug (N.-HJ, C. G. en J. D., met een jong paard Eensklaps weigerde het dier verder te gaan. De heer G. steeg uit, nam het dier hij den teugel en liep in een sukkeldrafje eenigen tijd naast het paard voort. Een poosje later sprong hij weer in het rijtuig. Of de heer G. te hard geloopen heeft, dan wel of hij door een beroerte getrof fen is, is niet te zeggen, maar nau welijks zat hij in den wagen, of de dood trad in. Dat z'n metgezel hevig ontstel ile, Xoehoeït geen nader betoog. Treurig*. Dezer dagen werd uit het hnis van bewaring te Middelburg eeu man ontslagen, die 12 dagen hech tenis had ondergaan wegens land- looperij. Gedurende de laatste dagen was de man onder dokter's handen, daar een zijner beenen erg opgezwol len was. Ondanks deze kwaal werd de zieke man heengezonden, tonder dat pogingen waren aangewend hem el ders een goede verpleging te bezor gen. Na een rondzwerven meldde de ongelukkige zich bij de poli aan, welke menschlievender optrad en voor hulp zorgde. Verdronken. Te Oversehie is gis termorgen de scheepsjoger KI. de Graaf, dio met de pont zou overvaren, ver dronken. SCHOTEN Gemeenteraadsvergadering. De g-emc-on- teraad vergaderde gisterenavond tc half acht. Ingekomen wa-s o.m. een schrijven van Ged. Staten houdende verzoek dé instructie van den gem.-ontvanger te Schoten to wijzigen. Verder een ver zoekschrift van de bewoners, van de Oostzijde van den Rijksstraatweg om in den, vooral bij regenachtig weder, onhoudbare» toestand van dien weg ver betering. te brengen. Het wordt in ban den gesteld van B. en Wi om praead- vies. Verder een adres van den Neet. Bond van Gemeente-ambtenaren in zake den borgtocht von den gem.-ontvanger. Werd aangenomen voor kennisgeving, daar hierin voldoende voorzien is. Ein delijk een. voorstel van de Commissie uit den. gemeenteraad den Helder in zake de verboden, kringen. .Wordt in handen gesteld van B. en W. Bij punt 2: Voorstellen in z-ake comp tabel helieer, stelt d-e heer Hooy voor, deze kw-estiet e behandelen na punt 7 der agenda, alzoo in geheime zitting. Zoo wordt besloten. Ihuns komt aan do orde het voorstel omtrent vervolgingskostcn plaatselijke belastingen, en wel om do kosten der aanmaning, die thans 10 ct. en 20 ct. bedrogen te brengen op resp. 5 en 10 ct. Do Voorzitter zegt dat, ofschoon het een voorstel is van B. en W., hij et* persoonlijk tegen is, omdat hij ten -eerste niet w-eet of de gemeenteraad wel ge machtigd is zulk eene wijziging van de wet, dio toch bepaalt dat ten, platten- latMlo do aanmaningsko-sten 10 ct. en 20 et. moeten bedragen, vast te .stellen. Verder zo-u men er dc gevolgtrekking uit kunnen trekken alsof het werk van den deurwaarder niet wordt gewaardeerd, hetgeen, niet bet geval is. Daar komt nog bij dat do inkomsten van dezen geringer worden en men over zou moeten gaan tot verlioogLng van salarissen, deze dan zou moeten worden opgebracht door De Keer T eeu wen van wiea het voorste! was uitgegaan, wist niet dat de wet er zich tegen verzette. De heer Hooy geeft de meerder heid in het college van B. en VV. in overweging het voorstel tot een volgen de vergadering aan te houden, om het nog eens grondig te besludeeren. De heer de Braai vraagt naar de redemeuj, die er toe geleid hebben, het voorstel te doen. Hij acht het genees middel erger dan de kwaal. De heer T e eu w en zegt dat de gein. ontvanger nu veel te lang wacht met zijne aanmanirig te sturen, en indien het o-p 5 ct. staat zal hij zooveel geduld niet behoeven te hebben. De Voorzitter meent dat als men het bedrag lager stelt, als nu het geval is, de deurwaarder een eeuwige wan delaar zal blijken. De heer Hooy is voor verlaging, op voorwaarde dat de wet cr zich niet tegen verzet. Spr. herhaalt zijn voorstel om te besluiten tot aanhouding van de bespreking dezer kwestie tot een vol gende vergadering. De Raad gaat hier mede accoord. Tot accountant voor het nazien der rekening van de gem. gasfabriek voor het jaar 1911 wordt aangewezen de lieer W. Lucas, te Haarlem. De voorzit ter stelt voor deze ook tot accountant te ben voor de jaren 1912 en 1913 Na-ai de Voorzitter, op een desbetref fende vx*aag van den heer de Graaff had geantwoord, dat het wenschelijk was de rekeningen eenige jaren achtereen door dicnzelfdesi accountant te doen on derzoeken, werd het voorstel van den voorzitter goedtgekeurd. Punt 5. Uit een ingesteld onderzoek was het B. en YV. gebleken, dat indien kon worden overgegaan tot de conver sie van de> geldleening ad f 232.000 5 41/4 en 41/8<>/o, dlteetn voordeeltje voor de gemeente zou opleveren van f 11.030.67. Op het oogenblik is zulks nog niet mogelijk, maar te gelegener tijd. zouden B. en W. niet nalaten met daarop betrekking hebbende voorstel len te komen. Toen kwamen aan de orde de voor stellen van B. en W., als gevolg op een adres vau K. A. IJzerman en 36 anderen, verzoekende over te gaan tot het dempen van bet water aan de Schalkburgerkade. Daar dit water voor de scheepvaart niet gebruikt wordt, en bovendien veel geld kost voor uitbagge ren^ daar de riolen en het Spaame er hun zand deponeeren, stellen B. en W. voor de Schalkburgex-vaart te dempen, op de vrijgekomen ruimte een afge sloten openbare speeltuin in te richten, het overige terr-ein voor bouwterrein te verkooipen 5 f 5.50 per M2 en een laad- en losplaats voor schepen te maken aan de Gracht bij de Gasfabriek, het geen, uit een door den gein.-opzichter gehouden onderzoek, blijkt, zeer goed doenlijk te zijn. De discussies over dit punt worden aangehouden tot de vol gende vergadering. De heer Hooy vraagt of B. en W„ nu de diempirvg dier SclxaAkburg er vaart aan de orde is, ook nog nagegaan héb ben of het mogelijk is een wijziging tot stand do brengen in het stratenpLan tussehen do Schalkburgerkade en de gem. Reiniging. Dit zou zeer de verfraai kxg van dat gedeelte van Schoten bevor deren, hetgeen wel noodig blijkt als men o-p de teekening ziet, hoe leelijk de Schalkburgerkade! zal worden met haar eene rij huizen. De Voorzitter stelt in het licht dat daar eigenaardige bezwaren aan zijn verbonden en ook finantieele, dan is het ook gevaarlijk voor do gemeente de exploitatie van die terreinen ter band te nemen, zulks kan een particulier voel beter en veel goedfcooper. Hij heeft ech ter geen bezwaar een onderzoek naai de mogelijkheid van eene wijziging in te stellen. Do heer Iiooy meent dat men mis schien tot een vergelijk kon komen met d-e Maatschappij, die de terreinen langs d-e SeliaIkburgerkade in beheer heeft, omzoodoende een stratenplan vast te stellen. De voorzitter beloofde een onderzoek in deze richting. Daarna ging de vergadering in een geheime zitting over ter behandeling van de voorstellen inzake comptabel-beheer, en liet kohier Hoofd. Omslag 1910. VBL8EN. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde do Raad dezer gemeente Aanwezig- waren alle leden, Bij den aanvang! werd d-e burgemeester door den lieer v, d.i Does, gielukgewensclit met zijn spoedig herstel en do .hoop uitge sproken, dat liet van duur z amen aard zou blijken te zijn De voor zitter dankt in enkele woorden en brengt hulde aan de heeren Net- saber en y. d. Does voor do wijze, waarop zij het presidium van den Raad, tijdens zijne afwezigheid, heb ben waargenomen. In verbauc /yet het schrijven van den minister ^üi Justitie houdende do benoeming' van den commissaris van politie to Velsen, stellen R en [Wj ycor, het aan de Re-geer in g* gedaan voorstel te belichamen in een besluit, dat #al bepalen, dat de commissaris .van politie za-1 heb ben hot genot van vrije woning* van een huurwaarde van f800 en zij gemachtigd zullen zijn bij behoud van de tegenwoordige jaarwedde van f1200 als grondslag, om maat regelen te treffen dat te' zijner tijd de jaarwedde zal worden verhoogd met drie yi er j aar li j ksoho verhoogin- g-en van flOO tot een maximum van f1500 De Raad keurt zulks goed, Ingekomen was om. nog het b'c- rieht van .de .benoeming' -van den lieer Fonw, tot buitengewoon veld wachter. Verder verzoeken eigenaars van mens then, die steeds op tijd zijn met I perceel en aan den Me Ik laan riolee- hun belasting afdoening. 'ring; waartoe zij bereid zijn bij te dragen.- In handen vain B. en' flV. om advies. Over het in de vorige vergaidi- ring, bij de behandeling van da verordening op de heffing van leges door den heer De Boer gedaan voor stel om de kiezerslijst verkrijgbaar te stellen voor f4,50 (in plaats van f9) staakten toen de stemmen Het komt thans opnieuw in stemming*! en wordt nu aangenomen met 9 te gen 6 stemmen Daarna wordt de verordening zon der stemming aangenomen Aan de orde komt het voorstel tot het aangaan van een geldleening, groot f218.000 tegen ten hoogste 4V2°/o en af te lossen in 35 jaren of zooveel vroeger als zal worden bepaald De leening strekt tot dek- king van de kosten voor de gasle vering in de gemeente. Het voorstel tot het aangaan der leening wordt .zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook de be stekken worden hierna goedgekeurd, terwijl vrijstelling* van precariorech ten werd verleend. De gemeenteraad keurt hierop goed, dat- den beambten van de rijkspolitie in de gemeente weer de gebruikelijke gratificatie wordt uit gekeerd van f230. De overeenkomsten, aangegaan, door de armbesturen, met de genees- ï-e-eren, werden goedgekeurd Het schaalarmbestuur contracteer de met de heeren Heslinga- en De Groot resp voor f 300 en f 50het R. K. armbestuur met diezelfde hee ren resp. voor f400 en f250. B'.. en [W*. werden gemachtigd het hak hout van de algemeene begraaf plaats te verkoopen. B. en [W. stellen voor den politic- jeambten f 90 toe te kennen voor uniform, enz., met bepaling, dat wat er overblijft den man zal worden' uitgekeerd. Er zal geregeld inspec tie over kleedij, schoeisel en u i tints- ;ing worden gehouden. Be heer De Boa* stelt1 voor het >edra-g op f 100 te bepalen.; Dit voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen Het voorstel .wordt daarna goed- gekcurdi BEVERWIJK. Met de Noorderzon. Wederom wordt hier iemand vermist. Sinds Donderdag is voortvluchtig de kassier van de Raif- fcisenbank alhier, J. HartmaD. Bij on- dierzoek is gebleken dat er f 4000 te weinig in kas is. Dit zal echter gedekt worden, deels door dén borg, die zich voor em bedrag van f 2000 borg had gesteld., deels door die leden, onderling. Vermo-edelijk is speelzucht de oorzaak van. den slechten toestand van 's mans finanliën. In een dezen avond gehou den vergadering dei* Raiffeisenbank werd behalve bovenstaande wijze om het tekort le dekken, besloten genoem den kassier te ontslaan. Ecu leerzame avond. Gisterenavond. sprak de Weleerw. heer Hulsboseh in den ontwikkejingsavond over: Het Mo dernisme en de Kalh. Kerk. In duide lijke bewoordingen zette spreker uit een de beteekenis der beide grondbegin selen der modernisten, terwijl hij een eigenden keer zal behandelen het Mo dernisme tegenover do Kath. Kerk. BLOEMEND AAL. Maximum van het aantal vergunnin gen. Bij K. B. van 23 November j.l. no. 42 is voor deze gemeente verlaging van het maximum aantal vergunningen voor den kleinhandel in sterkendrank toegestaan en dat aantal bepaald op 25. Burg. Stand. HyerleJen: A. van den Berg, 71 j. P. C. Ka merling, 29 j. M. M. Kroon, 45 j. Wy J. Fklering, 78 j. OVER VEEN. St. Nieolaasfeest iu den R. K. Volksbond. Gisterenavond ongeveer 6 uur, was de zaal van het café Ruim zicht, bijna geheel vol met kinderen van de leden, ter viering* van het feest. De Vice-Voorzitter opende de ze feestvergaderiug en riep den kin deren een hartelijk welkom toe en wensehte hun veel pleizier. Hoe aangenaam was het voor de ouders, die vroolijke jongens en meisjes aan te zien, die elk oogen blik den goeden St. Nieolaas ver wachtten, en men kon het aanzien dat de komst bij velen met spanning werd tegemoet gezien, en om het geduld een weinig te onderbreken, werden de versnaperingen aangebo den en chocolademelk geschonken door eenige jonge dames, die zich voor dien avond vrijwillig beschik baar hadden gesteld. Zoo onver wachts kwam St. Nieolaas met zijn zwarten knecht de zaal binnen cn kwam er aan hoera's bijna geen ein de. St. Nieolaas hield een schoone rede, welke door de kinderen werd toegejuicht. De tooverlautaarn viel bijzonder in den smaak en onder de pauze werd het inwendige door al lerlei lekkers tc goed gedaan. Alle kinderen, want het bleek dat allen goed opgepast hadden, kregen van St. Nieolaas een aax*dig cadeautje en eukeleu een berisping daarbij ge- oegd. Elk kind ging dan ook zeer oldaau naar huis en dit feest kan ook bijzonder geslaagd lieetcn, en oor de kinderen eeu onvevgetelij- keu avond. Een woord van dank mag lier ook niet onthouden worden voor de milde gevers, die het bestuur in aat stelden die feest zoo schitterend te erganiseeren. LISSE. G'c mcenteraadsverga üeri n Dc gemeenteraad vergadert op Vrijdag den 16 December 1910, des voormiddags tui 10 uur. De agenda bevat: \1. Ingekomen stukken. 2. Vaststek ng instructie kaastor gasbedrijf/ 3. Id.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2