TWEEDE BLAD. Na misdaad, vergelding. BUITENLAND. BINNENLAND WOENSDAG 14 DEC. I9S0, de fkansohe vrijmet selarij VERBANNEN .UIT CANADA, VERLIEST EENIGE DER VOORNAAMSTE LEDEN. D>c heer J van Heessel schrijft aan het „Centrum" uit Canada: Den lezer ligt nog verseh in het geheugen het beraamde, doch mis lukte oompiot der Fransch© at ij met- sela rij in Jfontroft!» Caiuadai Iodcr- een sprak toen met verachting' en verontwaardiging over het schan daal, da,t plaats greep omstreeks Juli 11 ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres, .toen eenige der leden van de „Emancipation Lodge", gesticht eenige jaren gele den door de „Grand Orient" van Pa rijs, het s chandelijke plan smeedden, fle EK. priesters en congressisten, onbekend met de plaatselijke gebrui ken en omgeving, te herbergen in huizen van eerlooze faam, en ge durende liet Jate avonduur to la,- ten arresteeren als zijnde op lieeter- daad betrapt Dit duivelsch werk was tot de ontdekking gebracht door drie Fransdhe jongelui nm 0. A. Milette, P. Beauptré en Lemioux Als de bliksem zoo snel ging dit treurig' grapje door de stad, en wel dra was het in gerechterlijko han den. Het toen op handen zijnde plech tig „Eucharistisch Congres, belette bet, een onmiddellijk onderzoek in te stellen en men verschoof het tot na het feest. Na dien tijd is er veel over geschreven en gewreven, zoo danig dat een zeker persoon, wiens naam mij juist niet te binnen komt, den Moyer Guerin, burgemeester der stad f 25.000, als vergoeding vroeg, voor het bekend maken van zijn naam, daar, volgens zijn zeggen, bij niet eens tot die loge behoorde. Dit proces is echter gestaakt en in het water gevallen. Thans kunnen wij echter met zekerheid melden, dat de stad verleden week liet den Eman- oipationishen verboden heeft, nog verder te vergaderen, .en de Loge heeft tegen wil en dank moeten op bleken, terwijl het „Charter" of Oorkonde is teruggezonden naar de Hoofdkwartieren, rue Cadet» Parijs. Reeds hebben de leden dezer ge heime associatie zich verspreid; eenigen hebben zich doen inlijven in diverse andere Engelscbe Loges, het zij van Schots ellen of Engelsohen •ritus, anderen hebben zioh -verzoend met de Kerk, anderen, verhard in hunne hardnekkigheid, zullen trach ten in andere steden hunne tenten op te slaan onder een anderen naam •toch dit zal met -veel moeilijkheden gepaard gaan Onder anderen' verscheen dezer da gen in de dagbladen eene openbare afzwering van een der hoofden van „Emancipation Lodge" den heer doctor Gaston Maillet, een hoofd der Tandheelkundige Inrichting te Montreal, een afzwering, waarin hij verfoeide en verwierp de Vrijmet selarij in al hare vormen, hetzij van den Engelsehen, Schotsclien of Franschen ritus en hij drukte boven dien zijn innig verlangen uit in den schoot der R K Kerk, het Geloof zijner voorvaderen te leven en te sterven Gedurende verscheidene ja ren was doctor Maillet een der meest invloedhebbende leden van hoven- genoemde Lodge Een ander, niet minder voorname persoon, de heer G Grandchamp, hoofd-brigadier der politiemacht» die door de Loge aan gesteld was om de onschuldige pries ters te laten in hechtenis nemen ge durende het Eucharistisch Congres, heeft zich insgelijks verzoend voor den Aartsbisschop, >Igr. Bruchesi, van Montreal. Gedurende hiet gerechtelijk onder zoek in die zaak, is het gebleken, dat vijf onderwijzers van Montreal tot deze Loge behoorden. Ieder' kreeg onmiddellijk zijn ontslag met uitbetaling' hunner salarissen tot het einde hunner aanstelling. Deze be doelde persenen lieten het echter hier niet bij en brachten de quaestie voor het gerecht JEenige dagen geleden gaf de rech ter Demons het vonnis, dat deze per sonen in hun ambt moesten hersteld worden, daar er geene Avett-en des lands bestaan die den professoren ontslagen zijn geweest zonder oor zaak, doöh hij voegde erbij, da,t de belastingbetalers het recht hadden over deze zaak te heslissen. Nu zal er een vergadering gehouden worden door de rechthebbenden en wij zullen zien of de ouders ge noodzaakt zijn hunne kinderen toe te vertrouwen aan eenige satellieten der Fransche Vrijmetselarij en hun •het venijn van goddeloosheid in hun ne harten te laten ingieten Zoo men ziet maakt men hier met de kerkhaters korte metten, en niet ten onrechte; zulke genootschappen zijn de ruïne van Kerk en Staat DE BESTRIJDING DER PEST TE ODESSA Een brief aan de „Miinch' med [Wochensclirift" geeft een schets van d© wijze waarop gouverneur Tol- matsjef tegen de pest is opgetreden Zijn eerste middel werd 503 ge noemd 500 roebel boete en 3 maan den gevangenisstraf voor ieder die iets zou aanmerken op zijn maatre gelen, of „onjuiste" berichten zou verspreiden Met soortgelijke straf fen werd bedreigd de huiseigenaar, die niet 13 muizenvallen zou neer zetten. De geneeskundigen werden er geheel buiten gelaten. Voor een doode rat werden 10 kopeken uit geloofd. Het gevolg was dat de rattenlijken in balen van buiten de stad werden ingevoerd. Verder werd op het aanwijzen Van een pestgeval 10 roebel premie uit geloofd, „en de politiebeambten gin gen uit om pestlijders op te zoeken. Zij voelden met de hand, of een verdachte koorts had en dan, of ook op bericht van een „10-roebel- vinder", werd men in de pestbarak gebracht-, de huisgenooten en buren werden in ,observ atiok w ar tieren dompige, overvulde vertrekken op genomen, en van aller have en goed werd op straat een brandstapel ge maakt. Op deze wijze zijn 25,000 menechen van alles beroofd. De ech te pestlijders werden door hun be trekkingen aan de gewone gasthui zen bezorgd en dan gingen ae fami lieleden ijlings heen, om alia na vraag te voorkomen. Toen in Augustus bleek, dat de pest wekelijks 17 of 18 menschen aantastte greep die regeering in, en werden bekwame deskundigen naar Odessa gezonden Tolmatsjefs stre ven was nu, te ontdekken, dat de deskundigen, die krachtig en doel matig optraden, verdachte politieke denkbeelden koesterden. Aan één professor werd als chauffeur een man van de geheime politie toege voegd. Het slot was, dat zelfs de conservatieve pers tegen hem begon te schrijven. Maar hij wist zich te redden door de beambten, die door de deskundigen waren aangesteld, weg te jagen, en do professoren in een hem trouw gebleven blad te be lasteren. Nu hielden zij het niet lan ger uit; twee hunner verlieten de stad, de derde klaagde den gouver neur a,an bij Stolipin. Hij werd naar St--Petersburg .ontboden en in het ongelijk gesteld totdat hét hem gelukte, bij de Doema-verkiezing een „echten Rus" de overwinning te be zorgen. Toen werd hij weder in genade aangenomen en als triumpha- tor keerde hij pp zijn post terug Do instelling Aran een internatio nalen gezondheidsraad in Rusland is voor Europa pen levensvraag; Over de Katholieke kerk is een merkwaardige uitspraak gedaan dor den burgemeester van Tokio, mr. Yeukio Ozaki. Volgens den „Catho lic Citzen' van 26 November sprak liij bij de ontvangst van een geleer- den-eongres in de Japansche hoofd stad de aanwezigen aldus toe: „Het vorige jaar heeft dr. Anezaki Masaha, hoogleeraar in de vergelij kende godsdienstwetenschap (com parative religion) aan de universi teit van Tokiö, een reis door Europa bemaakt om beter bekend te worden met de Katholieke Kerk en hare religieuse orden. In een college over de resultaten van zijn waarnemin gen, verklaarde hij. dat, naar zijn beste weten, de Katholieke Kerk is de krachtigste, volmaaktste en schit terendste (most sublime) instelling, welke de geschiedenis der inensch- heid heeft gekend „Een heilige," zei hij nog, „is een noodzakelijke factor, zelfs voor den socialen vooruitgang. De stille, maar machtige invloed, die uitgaat van de religieuze Orden en de diensten, die zij aan de maatschappij hebben bewezen, zijn onberekenbaar." Tot zoover de Japansche hoog- leeraai\ Misschien het allermerkwaardig ste in deze zaak is o. i. dat de man zich moeite gaf en er zelfs een groote reis voor maakte, om de Kerk en de kloosters te leeren kennen, zegt het Centrum. Er zijn geleerden in Europa ge noeg, die er volstrekt geen groote reizen voor behoeven te maken en toch niet de minste moeite doen om de Kerk, haar leer en instellingen ernstig te bestudeeren. Ze spreken en schrijven er alleen maar over. En er zijn zelfs misschien wel Ka tholieken, die niet eens de waarheid zien, door den Japanschen geleerde ontdekt, dat Heiligen noodzakelijke factoren zijn zelfs enkel voor den so cialen vooruitgang. Vaticaan en Quirinaal. De Mi- laneesche „Perseveranza" verhaalt, hoe en waarom prins Victor Napo leon en diens echtgenoote niet op het Vaticaan ontvangen zijn. Het jonge paar had gedacht, van zijn doortocht te Rome gebruik te ma ken om den H. Vader zijn dank te zeggen voor de zegeningen, die Hij hun ter gelegenheid van hun huwe lijk had gezonden. De prins had zelfs met het oog hierop naar Rome geschreven, maar de secretaris van 't Vaticaan, antwoordde, dat het prin selijke paar slechts dan ontvangen zou worden .indien het eerst zijn op wachting maakte op het Vaticaan, om daarna pas in het Quirinaal zijn intrek te nemen. De prins en de prin ses waren hiertoe dadelijk bereid en maakten reeds aanstalten zich naar het Vaticaan te begeven, toen de ko ning van Italië hen uitdrukkelijk liet verzoeken ten spoedigste op het Qui rinaal te verschijnen. Een weigerend antwoord zou een onvergeeflijke on beleefdheid jegens den koning ge weest zijn. Prins Victor en diens echt genoote begaven zich dus naar het paleis van den koning, maar maak ten daardoor hun ontvangst op het Vaticaan onmogelijk. Overstroomingen in Portugal. Ook Portugal wordt door overstroo mingen geteisterd. Verscheidene scheepsongelukken worden van de kust gemeld, zoowel van zeilschepen als van passagiersbooten. Van hulp kan geen sprake zijn. Aangezien de telefonische verbindingen zwaar door den orkaan hebben geleden, weet men op het oogenblik nog niet hoe veel schepen vergaan zijn en hoeveei personen zijn omgekomen. De plaats Ribatajo, bij Lissabon, staat geheel blank. De regeering zond oorlogssche pen uit om van den Tajo hulp te brengen. In het noorden van Portu gal staat het water in sommige ste den en dorpen ongeveer 20 voel hoog. Daar de wegen in gewone tijden reeds niet al te best zijn, is het bren gen van hulp op het oogenblik totaal onmogelijk. Het aantal personen, die verdronken, is, naar men zegt, zeer groot. De modiste en haar man- Te New-York is een vrij merkwaardig proces gevoerd. Een Oostenriiksch echtpaar, de heer en mevrouw Mah ler, hadden zich in de Vereenigde Staten gevestigd. Mevrouw Mahler, die daartoe het initiatief genomen had en aan wie de geheele inboedel toebehoorde, had een modezaak op gericht, waarin haar man als em ployé werkzaam was. Zij had een contract met hem aangegaan, vol gens hetwelk hij een wekelijksch in komen van 15 dollars 37.50) plus een klein aandeel in de winst zou ontvangen. Na verloop van eenigen tijd vroeg de heer Mahler zijn vrouw om opslag, hetgeen hem geweigerd werd. Een concurrent van mevr. Mahler, gevestigd aan den overkant der straat, bood de heer Mahler, die hekend stond als een uitstekend ver- kooper, een zoo hoog salaris, dat hij het aanbod aannam. Mevrouw Mah Ier heeft haar man toen een proces aangedaan, zeggende dat een man verplicht is alleen voor zijn echtge noote te werken en eischte van de rechtbank de terugkeer van haar man in haar eigen mode-magazijn. De cholera op Madeira. Op Ma deira breidt de cholera zich nog voortdurend uit. Volgens een schrijven uit Funchal aan de „Daily Mail" zou de besmet ting naar het eiland zijn overge bracht door Russische en Italiaan- sche passagiers van een schip, be stemd voor Zuid-Amerika. Deze pasagiers kochten n.l. aan de haven allerlei fruit en gaven den koopman in ruil eenige oude kleeren. Deze kleederen Werden nitgewasschen en daarna door den fruitkoopman aan zijn aanstaande ten geschenke gege ven. Het meisje werd, nadat zij de kleederen korten tijd gedragen had, ziek en overleed volgens den genees heer aan gastro-enteritis. Er volgden nóg een aantal sterfgevallen, allen volgens de offieieele opgaven aan de bovengenoemde ziekte. Maar de regeering te Lissabon vertrouwde de zaak niet en zond een bekwaam geneeskundige naar Funchal. Deze verklaarde na onderzoek onomwon den, dat de ziekte, die op het eiland heerschte, cholera asiatica >vas. Toen geschiedde natuurlijk wat de autori teiten van het eiland hadden ge vreesd, de vreemdelingen bleven weg en daarmede was de hoofdbron der inkomsten van de bewoners ver stopt. Hotels en andere inrichtingen ten behoeve van de vreemdelingen moesten gesloten worden hij gebrek aangasten en de vele anderen, die van het vreemdelingenverkeer leven, ver dienden niets meer, zoodat bittere ellende hij hen haar intrede deed. De ziekte is tot dusverre beperkt ge bleven tot de armere klassen, wier onzindelijkheid alle beschrijving te boven gaat, en die bovendien weige ren de bevelen der geneeskundige au toriteiten op te volgen. Maar, mag men den berichtgever van de .Daily Mail" gelooven, dan heeft ook de regeering van het ei land het nemen zelfs van de meest elementaire voorzorvsmaa regelen verzuimd en daardoor het voort woekeren van de ziekte in de hand ftewer11. Een held verongelukt. Te Bor deaux is door een ongeluk om het le ven gekomen een man, die eenmaal nu t gevar van eigen leven t van 5 menschen redde. Het was bij den brand in de Liefdadigheidsbazar te Parijs in 1897. Dat houten gebouw met veel uit lichtbrandbare stoffen vervaardigd decor geraakte in brand op een der drukste uren van den dag, erwijl het vol menschen was, meest dames en kinderen. Onder hen, die op het eerste gerucht toesnelden om te redden, bevond zich de koetsier Jean Georges. Tot vijfmaal toe waag de hij zich in het brandende gebouw en telkens keerde hij terug met een vrouw of kind in de armen, die hij al dus aan den vuurdood ontrukt bad. Hijzelf bekwam daarbij vele brand wonden en toen hij voor de vijfde maal terugkeerde, zonk hij ineen en werd naar het hospitaal Beaujon ge dragen, waar hij gernimen tijd ver pleegd is. De regeering kende hem het kruis van het Legioen van Eer toe, dat zeker nooit op een waardi ger borst heeft geprijkt. Georges ver trok later naar Bordeaux, waar hij in dienst van een stalhouder was. Bij de overstrooming van de Garonne waren uit den stal van zijn patroon eenige pakken hooi weggedreven, die hij zou gaan opvissehen. Hij ver loor het evenwicht, geraakte te wa ter, en werd door den sterken stroom meegesleurd, zonder dat men er in slaagde hem te redden. Eenige uren later spoelde zijn lijk aan. De onge lukkige was 51 jaar oud. Een kostbaar servies. De koper koning van Montana, de Ainerikaansche senator Clark, die onlangs een paleis heeft laten bouwen in de Vijfde Avenue te New-York dat hem zeven millioen dollar heeft gekost, mag zich thans ook verheugen in het bezit van het kost baarste servies van de wereld. Volgens mededingen uit New-York is hij nog trotscher op zijn servies dan op zijn heerlijkheid. Het eetslel berekend op 24 personen, waaraan drie jaren gewerkt is door de bekwaamste goud smeden van Amerika, kost hem de klei nigheid van 120.000 doll. Ieder stuk is vervaardigd uit het zuiverste Anieri- kaansche zilver, overtrokken met een dikke Laag goud en draagt het mono gram van den gelukkigen eigenaar. „Ik heb al het bestaande gouden en zilveren vaatwerk in Europa en Ame rika gezien," zeide Clark, toen hij het servies in ontvangst nam, „maar ik moet zeggen: Het mijne is het mooiste. Zoo iets zal nooit weder worden ge maakt. Het is het toppunt van goud smeedkunst. Dronkemansslaap. Een zeer ge zonde natuur moet een Oost-Pruisi sche koetsier hebben, van wien de „All. Ztng." het volgende vertelt: Bedoelde koetsier dient bü oen heer in Allenstein en bracht Zaterdag avond twee heeren in een rijtuig naar Redigkeinen. De koetsier had om zich tegen de koude te beschutten een aantal glaasjes gedronken en sliep dus op den terugweg, toen hij al leen in de slede zat, in. De paarden vonden den weg ook zonder leiding, tot zij gekomen wareü aan den weg die van het boseh naar de Lykusener chaussee leidt. Daar besloten de paarden hun eigen weg te kiezen, wat hun moeilijk kwalijk kon genomen worden. Ze trokken de slede op de velden en liepen er daar mee rond. De koetsier sliep! Lang zamerhand gingen de paarden in ga lop met de slede de spoorlijn op. Ze reden van de helling af en raakten verward in de telegraafdra den. De koetsier sliep. Van de paar den stond er een op de spoorrails. Op eens naderde de sneltrein. Het op de rails staande paard werd overre den en direct gedood. Het andere paard vloog er verschrikt met de slede van door. De koetsier werd daarbij uit de slede geslingerd en sliep. Het gedoode dier bleef op de plaats van het ongeluk liggen, het andere rende in razende vaart naar de stad. Daar vond het zijn stal te rug. De baas ging toen den omtrek af zoeken en vond op een plaats on geveer 100 meter van het starion Ly kusener het gedoode paard en den koetsier nog steeds slapende. Hij had van het heele ongeluk niets gezien noch gehoord. Als 't paard den weg naar huis niet gevonden had zou de slapende man waarschijnlijk dood gevroren zijn. Zonderling vak. Er zijn eigen aardige beroepen in de wereld en vooral in Amerika, komen heel vreemdsoortige betrekkingen voor. Onlangs kwam een zaak voor tij een der rechtbanken in New-York, die tot de ontdekking leidde van een nieuw soort betrekking. De beklaagde was een vrouw, die zestienmaal ge huwd was en merkwaardig genoeg altijd met mannen, die allen bij de uitoefening van hun beroep veronge lukt waren. Nog zeldzamer werd het geval, toen bleek dat deze vrouw, die hiervan haar beroep had ge maakt, dan eerst in het huwelijk trad na het ongeluk dat haar aanstaande man was overkomen. Hoe ze deze vreemdsoortige be trekking, die zeer voordeelig voor haar was uitoefende? Met voorliefde hield dit vrouws persoon zich op bij huizen die in aan bouw waren. Daar waar veel kans was op ongelukken was ze in de na- hijheid te vinden. Gebeurde er dan een ongeluk, zoo speelde deze vrouw de barmhartige engel, wanneer ze tenminste wist, dat de verongeluk te ongehuwd was. Ze verpleegde hem in hare woning en overlaadde als te ware weldoenster den gewonde met weldaden. Ging het verkeerd, en dreigde het spoedig met den verongelukte af te loopen, dan liet zij zich met hem in het huwelijk verbinden en werd op deze wijze na het overlijden van haar man zijn wettige erfgename. Deze taktiek had zij dank zij de dankbaarheid van den man, in haar 36-jarig leven 16 keer kunnen toepas sen. Ze was telkens als rijker wedu we achtergebleven. Haar laatste plan echter mislukte. Haar laatste verongelukte man, die acht dagen na 't huwelijk stierf, en haar de geheele woninginrichting en 'n levensverzekering van 12000 Mark vermaakt had, bleek nog een gerech tigden erfgenaam te hebben, die aan spraak maakte op de erfenis. De voogd van dezen klaagde de weduwe bij het gerecht aan en tijdens de be handeling van dit proces kwam de uitoefening van het bo\-engenoemd beroep van het trouwlustige weeuw- tje voor den dag. Langs de straat. Vroeger was hij boerenknecht geweest sinds enkele weken bchuo:de hij tot de Dienaren van Hermandad, Hij had. plei.der in zijn nieuwen werkkring en gevoelde zi .h vooral aan getrokken tot den spandienst. Ais hij dus liep te vroeger zou hij gezond hebben: „kuieren", doch nu heet het „surveiikeren", dan zou geen lever d wezen zijn pad gekruist hebben ol do. den agent was een signalement vus.. sleld; geen papier ze lis waaide er c dien grond oi 't had zijn volk aandacht... Op een mooieu namiddag '1 was enkele dagen vóór Sinterklaas ziet h: aan de overzijde van het piein, waar op hij „dienst" doet, eeti vrouwspe soon gaan Zij blikt schijnbaar, angst; de tegenovergestelde richting in, van waar de wachtmeester der maréchau - sóe komt aanwandelen met zijn do li terke aan de hand. Dien tracht zij té ontwijken en vlucht ijiings, uoor een openstaand poortje, een smal gangeo in. „Ilola!" denkt de agent, ,die heeft iets op d'r lever; ik zal ze in de gaten houden! Of zou ik den wachtmeester moestor waarschuwen?" Ecu hevige „ja lousie de métier" voert strijd in zijn binnenste.... Hij laat deu wachtmeester passeeren; wil zeli de eer vau deze aanhouding oogsten. Tweemaal komt het vrouwtje nog om den hoek van het huis even loeren, en als de wachtmeester, bij den draai eener straat, haar uit 't oog is verdwc nen, treedt zij uit haar schuilplaats te voorschijn en gaat verder het plein op. „Van don regen in den drup", denkt de agent, haar staande houdende", 't Vrouwtje, ontsteld, stamelt excuses. Doch de man der wet beduidt haar, dat hij zicli verplicht acht, haar op te bren gen naar 't bureau. „Maar man, ge hebt stellig abuis, ik beu de vrouw van" „Kan waar zijn! moet eerst blij ken 1" 't Vrouwtjes, wijzend op de omstan ders, wier aantal aardig aan 't groeien is: „vraag het maar aan die menschcD, die kennen mij wel." Dien raad vindt de agent niel onver standig en tot een passeerend heer, commies ter secretarie: „Mijnheer, kent u deze vrouw 1" Commies lacht: „'k zou 't wel denken de vrouw van den wachtmeester 1" Agent staat verstomd. „Van dien wa.... wachtmeester" stot tert hij; waarom zij zich dan zoo ge heimzinnig verborg'? Ik wou Sint Niklaas gaan spreken en dat mocht mijn dochtcrke natuurlijk niet zienf* Troef 1 Omstaanders laclien agent, beteu terd!, af. i N.T. C. FEUILLETON, 131) Etienne Castel en Lucaen Labröue verlieten George D'arier en scheid den zelf bij de deur van diens huis. Lucien Labroue ging .weder naar de lettergieterij in de .Vavinstraait, ■waar zijne werkzaamheden hem pie pen Etienne Dastel keerde naar zijn huis terug en sloot zich op in een klein vertrek, dat hein tot boekerij .en werkkamer diende Hij opende eene bran kast .ion haalde daaruit een bundel papieren, wier enveloppe dezen naam en da;- tum droeg: i GEORGE FORÏIER; \i - 1861; Da enveloppe was niet gesloten' Zij bevatte een brief, met zAvart lak gezegeld en verscheidene bladen; die met aanteekeningen bezet wa lden Do kunstschilder verdiepte zich an hot lezen en herlezen dezer aan teekeningen In sommige kwam voortdurend Je Blaam Joris Garud terug n Paul H.u (Waarom vormde de gewezen voogd van George teen verzameling van stukken, die betrekking hadden op die twee personen, welke schijn baar zoo yeel yan pik aar verschil den?, De toekomst zal hét pns leeren X.; Toen madame Amanda was bijge komen uit de bewusteloosheid, die gevolgd was op den yersohrikkelij- ken toestand waarin de giftige drank haar gebracht had, vroeg zij zich zelf af, wat er toch was ge béurd en waarom zij zioh' Zoo te leurgesteld, zoo gebroken, zonder wilskracht, zonder lichamelijke kracht, kortom als na teen© lang durige ziekte, gevoelde; Zij zou juist haar man die rechtop tegenover haar stond, ondervragen, toen zij daarin verhinderd werd, door luid hellen aan het tuinhek (Wie zou daa,r zijn, vroeg Amanda, Qvide antwoordde luchtig1:' 1Het zal zonde,r twijfel de dok ter zijn m ik gal wel even gaan open doen En hij ging baar buiten. Die dokterherhaalde zij, terwijl zij trachtte, zich iets van het voorgevallene te herinneren Pita kan niet anders komen dan voor toch' gebeur.1 en was inderdaad vergezeld door een heer, die weldra Meek dokter Richard te zijn.» Amanda herkende mot iden eersten oogopslag den geneesheer, dien zij had zien bukken naat dsn biewus- teioozen Duchemin Op weiwillenden toon' vroeg de man der wetenschap: (Welnu! madam© hoe. gevoelt gij u dezen morgen 1. Mij dnnkt, het gaat veel beter In plaats van rechtsstreeks te ant woorden vroeg .zij Ben ik dan ziek geweest Gij hebt een zeer hevigen aan val gehad... Gelukkig heb' ik dien kunnen bedwingen Amanda, die gaaïn© zoo veel jnogo- lijk betreffend liaar ongeval .wilde weten, haastte zich te zéggen: Dokter, ik gevoel eene groote vermoeidheid Het schijnt mij tee, alsof mijne zenuwen en spieren ge heel verslapt zijn,». (Waarvan komt dat Dat is niets dan een' natuur lijk gevolg van den zenuwaanval- |\Vjecs echter volkomen gerust, mor gen zal alles voorbij zijn Ik heb hevigen dorst Gij moogt dien stillen dooi' het dhinken Van zeer lichte limonade. Maar hoe is die aanval, waar van ik mij in Wet giehciel niets herin ner, dan .ontstaan De dokter wees on Ovlde CU zeide: béter kunnen inlichten dan ik Ik lieb den aanval niet in het begin ge zien,: Soliveau zteide met oen welwil- lenden glimlach: Na het eten hebt gij een soort Van zenuwaanval gekregen, die .door niets te voorschijn was geroepen Dat is al zeer zonderling! mompelde de jonge vï'ouw Nooit is mü iets dergelijks overkomen, Ovide geleidde den dokter tot aan de deur van de straalt Zoodra hij weg was, mompelde zij Neen-,, heen Lp.- dait is niet na tuurlijk Hoe meer ik nadenk, des te meer komt mij alles verdacht voor, Ik ben zeer ziele geweest Ik hebi een aanval gehad, die mü had kun nen dooden Bij die gedachte aan den dood ril de zij van hiet hoofd tot de voeten en vervolgde: Ik herinner mij niets meer Ah! ja, toch!,... Ik had mijne kof fie gedrouken en daarna twee glaas jes chartreusePlotseling kwam er eene wolk voor mijne oogen Ik zag niets meer -Als die schelm Van een Arnold jnij tens heeft wil len vergeven! Nauwelijks was die gedachte in hét hoofd van Amanda .opgekomen, of zij sprong', zonder aan hare zwak heid te denken buiten het bed, liep aar do tafel. Avaarop nog aller avond verlaten hadden, nam de flesch der chartreuse in de handen en onderzocht .die nauwkeurig Zij was ledig Firm toch lieb ik niet alles op gedronken! zeide de jonge vrouw, Ik herinner mij, dat er nog minstens twee of drie glaasjes in de flesch gebleven zijn... De toorn deed de aderen op haar voorhoofd zwellen en stampvoe tend van woede riep zij nit: Die kerel Zal hét vergif in de chartreuse gedaan hebben en hij heeft vervolgens het mengsel wegga- worpen. De ellendeling heeft be merkt dat i k hem voor de helft heb doorzien.... |W:aar zou hij het over schot van dat doodende mengsel ge worpen hebben Haar blik .vestigde zich' .öp. dé ;asoh van den haard. Paar trok een vochtige plaats har© aandacht. Hier is het... zeide zij. Die dokter heeft niets begrepen va,n mij ne plotseling© ongesteldheid, maar ik heb het goed begrepen en thans z'al ik meer dan .ooit op mijn© hoe de zijn... Zij bleef een oogenblik in' naden ken verzonken. (Wie is toch die man, waaraan ik mij verbonden heb, zeide zij ein delijk, die niet geaarzeld heeft, mij' zoowel als Liueie te wilten dooden ?,,|S. Tot eiken mits moet .ik dit weten Nal dit besluit ging zij Avedet te bed.- [Wéinige o ogenblikken later kwam Magdalena de dienstbode met een groote kan limonade (Welnu! beste juffrouw, gaat het thans een weinig,beter met u? Veel beter, antwoordde Aman da, Morgen zal ik weder geheel in orde zijn Zult ge ook iets gebruiken Neen De dokter heeft mü hét vasten opgelegd: Ik kan dus heengaan? Vertel mij eerst eens wat om trent do gekwetsten, die gisteren' na het spoorwegongeluk in huis zijn gebracht Die maken het zoo goéd niet; Ik geloof, dat er .ook een jonge man was?,-.. Ja, juffrouw...- Gaat het met henï' pok niet beter Hij lieeft eene zeer diepe wond 'aiaU het hoofd Men weet thans, wie het- is? Hij hieet Duchemin;..; Ik heb puj niet yergist, liij is hét.™ dacht Amanda: £Wordi vervolgd NIEUWE HAARLË/VVSCNE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5