Na misdaad, vergelding. De heerschappij deriMsa. BUITENLAND. BINNENLAND MWS HIT BEN OSTfiiL èociaie Berichten. FEUILLETON. NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT T««2t®4*D- Of liet da heerschappij over of \- a u de ruassa moet beteekenen, kan men aan den titel niet zien, maar de inhoud van een belangrijk opstel in de Historiseh-politische Blatter, bewerkt door de N. T. Ct., leert ons, dat de tegenwoordige tijd voor het probleem staat zoowel van bet een als van het andex*. Het uiterlijk verschijnsel van de moderne beschaving is de massa, aldus begint schrijver, en de moeilij ke taak is de beheersching en lei ding der massa. Dit zou er op wijzen, dat het op stel alleen de vraag behandelt hoe de massa beheerscht kan worden maar 't antwoord op deze vraag behelst vanzelf de mededeeling, dat op alle gebied de massa de wereld beheerscht. Dg schrijver geeft voorbeelden en werkt die uit. Wij kunnen die voor ons blad 'slechts aanroeren. Op het gebied van bet onderwijs: de massa. Het wordt alles gecen traliseerd: een „Lokalschul-inspee- tor" schoolopziener voor 1500 onderwijzers en 100000 kinderen in de „Millionenstadt" Berlijn, de stad met meer dan een millioen inwoners. Het middelbaar onderwijs: even zeer gecentraliseerd. Het hooger onderwijs: Berlijn alleen had in 1908 bijna veertien duizend, Parijs bijna dertien duizend studen ten aan de hogeschool. Uit deze studenten komen weer de massa ambtenaren en zelfstandig werkende intellectueelen, die veroor zaken, dat de intellectueele arbeid zijn waarde ziet dalen, die een last worden vor den staat. Wat de ambtenaren betreft: men weet liet overal bij ondervinding boe hun leger op onrustbarende wijze aangroeit. In Oostenrijk was voor 50 jaren op 340 inwoners één staats beambte te vinden, thans één op de 42. Daar eten meer dan een millioen menschen uit de staatsruif! Spoor-, post- en telegraafwezen brengen bun massaal leger van me dewerkers, die hun massalen arbeid verrichten. De politie vormt zich overal in de bevolkingscentra tot massa's, die soms meer dan massaal werk moeten doen; men denke aan de oproeren en onlusten zooals onlangs te Berlijn in Moabitl Dan het leger 1 Wat behoeft men daarover eigen lijk te zeggen? De „Grande Armee het Groote Le ger, waarmede Napoleon naar Rus land trok, telde 450000 man. Italië, de kleinste der Europeesehe groote sta ten, had in 1908 een leger op oorlogs sterkte van 3.403.505 man. In verband met bet leger noemt men natuurlijk van zelf den scli d- denlast, waaronder de volkeren zuch- tei. Het Duitsche Rijk had in 1907 (niet medegeteld de zelfstandige gehuld der afzonderlijke bondsstat e) vier milliard 273.4 millioen mark schuld. Met die der Bondsstaten me de 18 milliard. Sinds 1907 is de schuld van het Duitsche Rijk alweer met een milliard verhoogd. Frankrijk bad in 1909 24 milliard 615.7 milloen mark schuld; dit is een vervierdubbeling sinds 1862; terwijl die van Duitschland twintig maal werd vergroot sinds 1871! Jaarlijks betaalt alleen de Fran- sche staat een milliard interest voor die schuld, terwijl de geheele staats uitgaven drie milliard 244.3 millioen bedragen. Op zuiver economisch gebied open baart zich de heerschappij der mas sa door den aangroei van het groote bedrijf. Van 1882 tot 1907 steeg het aantal arbeiders iu Duitschland met 109.8 p.Ct. terwijl het aantal bedrijven met 9.1 Verminderde. Voor 50 jaren was een fabriek met 500 arbeiders eeu uitzondering,- thans (1907) kent men in Duitschland ruim 500 reuzenbe- bedrijven met meer dan 1000 arbei- 136) Ofschoon dei gvooffiandëlaar in wijnen, de bezitter van de valscthö wissels,geheel en al betaald was, vond hij er een vermaak in, ieder' /lie maar wilde luisteren, het ver- Jiaal te doen van de betaling, wel ke op zoo onverwachte wijze had plaats gehad door den onbekenden beschermer van den jongen beamb te,. (Weldra was hiet in geheel Joigny bekend, dat Raoul Du.chem.in, die gewoonlijk in benarde geldelijke om standigheden was, zijn© zakken vol geld bad en natuurlijk vroeg men zich af, door welken samenloop van -omstandigheden hij in staat was ge stald zijne schulden te betalen De opéfibare meening, .lis van dag te't dag, van uur tot uur aangroeide, bereikte ook de oor-en van den bur gemeester van Joigny,, Die ambtenaar vroeg uitlegging tan zijn .ondergeschikte; deze kon [lie niet geven, daar hij eigenlijk jïeli nog niet wist, wat bad plaats i fcehad.! De uitslag van dit onderhoud was do -volgende ders, terwijl er daaronder zijn met 20-, 50-, en 100.000 arbeiders. In handel- en koopmanszaken is -het evenzoo gesteld. Het „Waren huis" met zijn filialen is bet toe komsttype en het aantal „zetbazen" neemt in iedere branche toe. Het winkeliersbedrijf wordt meer eu meer kapitalistisch en de „verdrukte mid denstand" woont voor een deel in ka pitalistische paleizen. Transport en verzending zijn reeds ongeveer geheel grootbedrijf. Het geldwezen concentreert zich hoe langer hoe meer, wie weet zulks niet? In 1858 waren in tien groote Duitsche steden 306 geld- en credietzaken met 741 man personeel; in 1875 waren in dezelfde steden 1234 geldzaken met 9752 medewerkers, maar de steden zijn meer dan vier maal vergroot! De Duitsche bank werd in 1870 met een „kapitaaltje" van 150 milioen mark gesticht; in 1900 was bet aangegroeid tot 199.3 millioen mark. Hoe de trusts de ondernemingen van allerlei soort coneentreeren is bekend, een banksyndieaat staat ovex-al voor de deur of is er reeds. En verband hiermede houdt de rijk dom der Rothschild's, Hirsch's, Bleicliröders en andere geldmagna ten, die feitelijk het lot der wereld in banden hebben en geheel de belas tingbetalende menschheid laten wer ken om aan hen de rente hunner lee ningen te voldoen. Trouwens „rente-betalen" is het probleem der toekomst. Het werk der liberale regeerders in alle rijken, provinciën, gemeenten is geweest „leenen" de onderhoorige burgers kunnen in belasting, hoofdelijke om slag enz. zorgen dat de rente er komt. Eui-opa heeft 122 milliard staats schuld, 200 milliard schulden voor provinciën en gemeenten en nog bo vendien 300 milliard privaat schuld, zoodat de rentelast van de gezegen de beschaving per jaar minstens 25 milliard bedraagt. Maar „marken" doch een milliard marken is nog een heele som! En deze vreeselijke last, die op de volken van Europa drukt, is niet eeis vijftig jaren oud. Hoe lang zullen de volkeren zulk een last kunnen dragen!" roept de Oostenrijksche eco nomist Rudolf Vrba uit. In die schuldverhouding zit de mo derne lijfeigenschap; de economische slavernij der politiek vrijgevochten volken. Macauley noemde reeds „de slavernij, waarinde schuldenaar zucht de hardste van alle." Welnu alle werkende menschen en de andere ook zuchten thans in de slavernij, welke de rente van het internatio naal kapitaal beeft in het leven ge roepen. De slavenhouders zijn Roth schild en de zijnen. Aflossing der schuld is natuurlijk niet meer mogelijk begrijpt of ge voelt men niet, dat hieruit ooit en wellicht zeer spoedig, een catastro phe moet voortkomen? Door zijn toclitgenooten in den steek gelaten. Van een ergerlijk gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel heb ben, naar het centraal comité van de D. u. O. A V. in het jongste nummer van de „Mittheilungen" deed publicee- ren twee Munchemer toeristen blijk ge geven, die zooals we met instemming constateerden, daarvoor ernstig zijn ge- straft. Het geval heelt zich als volgt toegedragen De beide toeristen, wier namen in de Mittheilungen genoemd worden, hadclen met een medelid hunner „Sektion" een zekeren Römer, eveneens uit München, op 23 October van dit jaar de Fleisch- bankspitze (Wilder Kaiser) bestegen. Bij de afdaling van den Noordkam werden zij door iden nacht verrast. Bij een moei lijke passage liet Römer zijn tochtge noolen aan het touw omlaag zakken. Eensklaps rukten dezen hem 't tonw uit de handen en riepen hem toe, dat hij daarboven maar wachten moest, dan zou hij den volgenden morgen wel af gehaald worden, In het nachtelijk don- Gij kunt onmogelijk langer deel uitmaken van het personeel van bet gemeentehuisNeem dus uw ontslag, want anders zal ik ge noodzaakt zijn u weg te zlendem Dncbemin, die verpletterd was door dit vonnis zonder hooger be roep, nam zijn ontslag en stond op straat, terwijl nu iedereen slechte gedachten omtrent hem koesterde Br was echter niets uitgelekt om trent zijn geheimzinnig .bezoek aan het archief en den handel, dien hij had gedreven, doch hij beefde van het hoofd tot de voeten, als hij er aan dacht, dat zijne daad ontdekt zou kunnen .worden. Natuurlijk dacht de jonge man er dadelijk aan, naar Parijs te gaan, waar hij ©ene betrekking zon kun nen zoeken en waar hij ten minste in de menigte verloren zou kunnen gaan. Daar hij pog eenige goudstukken rijk was, genoeg om gedurende twee of drie .weken te leven, nam hij plaats in den trein. Wij .weten, dat het noodlottig .on geluk op zijne réis tot een© ontmoe ting zou leiden tusschen hem en den persoon, ,die hij met het volste recht kon beschouwen als de eerste, zoo niet de eenig© oorzaak van zijn ondergang i Hoewel zijne wonde ernstig ;was, zon dezo toch niet den dood ten ge volge hebben Amanda wachtte met ongeduld on ker verdwenen de beiden. Hun schan delijke handelwijze motiveerden d'ehee- ren daar mede, dat zij in Kufstein nog den laatsten trein wilden halen etn door Römer, die een slecht klauteraar zijn zo-u, opgehouden werden. In het Stri- perenjoehhaus deden zij ditzelfde ver haal aan de Hüttenwart, Tavomaro. De in den steek gelaten Römer moest den kouden herfstnacht in de geëxponeerde rotsen doorbrengen en werd dein vol genden morgen door de gidsen Tavor- naro en Heppberger uit zijn bejiarde positie verlost. De Seiklion. van welke de beide toe risten lid waren, stelde een onderzoek in en informeerde bij Römer en Tavor- naro1, die de hierboven gegeven lezing van liet gebeurde, welke trouwens reeds in verschillende Munchener dagbladen was verschenen, bevestigden. In een buitengewone vergadering Van die „Section" werden de beide toeris ten van hun lidmaatschap vervallen ver klaard, terwijl het centraal comité alle andere Sektionen waarschuwt de heerén te weigeren, wanneer zij mochten po gen daar lid te worden. (Volgt naam en adres van beiden). Ongelukken in dei Alpen. Een. sta tistiek, opgemaakt van de ongelukken, die in de Zwitsersche en Italiaansche Alpen zijn voorgekomen van 1 Novem ber 1909 tot denzelfden datum van 1910, geeft aan, dat er totaal 90 menschen bij het bergklimmen den dood vonden. Bo vendien zijn er 80 verwondingen, waar van 4 met doodelijken afloop. De oor zaken dier ongelukken, zijn: het uit trekken zonder gids, overval door la winen of door nevel en breken van het touw. Het zijn niet meer de Engel- schen, die het grootste aantal slacht offers leverden. Bovenaan staan dit maal de Zwitsers, dan volgen de Duit- schers en eerst daarna de Engelschen. Verder zijn de verongelukten Oosten rijkers en Italianen, Door een inbreker doodgeschoten. Te Leipzig overviel een particuliere nachtwaker een dief, die bezig was in te breien in het kantoor van een kolen- handelaar. Toen de waker den inbreker aanriep, loste deze een revolverschot. De kogel trof den waker in de borst en dezo viel dood neer. De moordenaar ontkwam. Alleen zijn hoed en een pak groene zeep, dat hij gebruikt had bij het indrukken van een ruit, bleven ach ter. Een bock van keizer Wilhelm H. Uit Berlijn wordt bericht, dat de Kei zer van Duitschland sinds geruimen tijd arbeidt aan eene biagraphie van zijn voorganger Fredeuik den Groote. Onge veer een jaar geleden richtte de Kei zer het verzoek tot Jules Ca.mbo.ri, Fransch gezant te Bterlijn, om hem nauwkeurig op de hoogte te brengen van de namen der Fransche historie schrijvers, die zich in het bijzonder heb ben bezig gehouden met het tijdperk van Frederik den Groote, en deelde hij den gezant tevens mede, dat hij hun werken noodig had als bronnen studie voor zijn eigen geschiedkundig werk. De Keizer moet reeds een aanzien lijk gedeelte van het boek voltooid heb ben, dat beschreven wordt als zeer on partijdig, in weerwil van 's Keizers geestdriftige bewondering voor zijn voorganger. Vooral moet deze onpar tijdigheid-blijken uit het feit, dait hij in krachtige bewoordingen de onge trouwheid. van Frederik den Groote, en zijn enthousiasme voor Voltaire gispt. De Keizer moet de bedoeling hebben om persoonlijk alle slagvelden te bezoeken, waarop Frederik de Groote zijne over winningen behaalde. Karikaturisten-staking. Zeventig humoristische teekenaars en karikatu- turisten in Frankrijk waarbij de voor naamste hebben besloten tot staking over te gaan, teneinde hun maatschap pelijke omstandigheden te verbetereu. Deze kunstenaars, wier zaak het is het puliek te laten lachen, hetzij met een glim- of met een grimlach hebben blijkbar do gave verloren, het eigen leven met frisschen spot te beschou wen. Zij zijn van oordeel waaraan zij zonder twijfel gelijk moeten hebbenl dat hun onbetaalbare kunst te slecht 't ©ogenblik, Jat da toestand van den zieke ha-ar zon iocst-aan, hem te bezoeken. De jonge vrouw verwonderd® z.ioh in het- minst niet over, da,t da zoogenaamde heer de Reiss haar man, niet weder te Koningsboscu verschenen was. lederen dag ,en verscheidene kiae- ren daags vroeg' de jonge- vrouw aan de dienstmeid van het hotel, lioo da jonge Ducbiemin 't maakte Eindelijk kreeg zij op «zekeren avond het volgende antwoordt Ik geloof dat da juffrouw thans wel den armen hoer zal kun nen gaan zien Amanda trilde .van vreugde Zij haastte zioh lia,ar be; volgen [Wij moeten op da tweed© ver dieping1 zijn, juffrouw, zeide Mag- dalena. Laten wij ons haasten Zij snelde do trappen op en op de tweede verdieping.gekomen, volg de zij een© gang, waarop verscibcida- ne deuren .uitkwamen,..; Magdalen,a, bleef staan Lij' ©eng deur, die zich geheel achter in de gang bevond; Hier is het, juffrouw ziedde zij Amanda, tikte pp da deur,; Raoul Dndhemin lag in een stoel, het hoofd .was bedekt met compres- sen en door verbanden omringd, betaald wordt. En derhalve dreigen zij de tijdschriften, die hun arbeid opne men, allen humor te onthouden tot hun producten beter betaald worden. Ja,zelfs hun bijdragen aan den jaarlijkscben Salon du Rire" in de Champs Elysées willen zij, bij wijze van openbaar pro test, inhouden. De leiders van de staking, die hoogst gevaarlijk zou kunnen worden, indien karikaturisten geen ongevaarlijke wijs- geeren waren, zijn niemand minder dan Wiilette en Léandre. Fr zit naar onze meeuing reeds een prachtig onderwerp voor... karikatu ren in deze staking van karikaturisten. Hoe een dwaze mode ontstaat. 't Adjectief had eigenlijk wel weg kun nen blijven, want de gevallen, waarin een mode niet dwaas is, zijn niet zoo talrijk dat men er rekening mee be hoeft te houden. Maar de tegenwoor dige, die de dames de beenen te zamen- snoert, zoodat ze loopen als de ver minkte vrouwtjes uit China, is dan toch al buitengewoon onpraetisch, meent het „Hbld." De Parijzeuaars, die zich voor alles wat de vrouw betreft, interesseer en zijn er diepzinnig over gaan. nadenken waar toch wel deze razernij vandaan komen kon en een geleerde had hun een be vredigende verklaring gegeven, door te wijzen op een oud-Babylonische me dedeeling, volgens welke de vrouwen van onder toegesnoerde gewaden droe gen om heele kleine pasjes te moeten nemen, en zoodoende langer binnen de gezichtskring van eventueel© bewonde raars uit het publiek te blijven. Maar ziek deze vernutlige conjectuur blijkt onjuist. In een interview met een vrou welijke journalist, heeft dezer dagen de eigenlijke schoon zelf onschuldige -osaiJAjQ 'spoui SAMiotu jcp J3}spu;\]m rel, van de Comédie FraÏÏ^aise, verleid noe door een vergissing deze kluister- waanzzin op haar mede-Parisiennes vat gekregen heeft. „Ik heb werkelijk de entrave uitge vonden, zei ze, maar niet met de be doeling, dat ze zóó zou worden toege past. Zie hier hoe dat kwain. Verle den jaar, in La Rencontre, had ik een scène, waarin Lk bijna voortdurend moest blijven zitten of stil staan ik had nauwelijks een of twee passen tcdoen. Eens op een dag, bij eeu van mijn be zoeken aan het Louvre, zag ik een beeld van prachtige lijnen, en waar van de silhouette nog fijner gemaakt werd door de draperieën, die nanw om de beenen waren geslagen. Dadelijk be sloot ik hiervan partij te trekken. Zoo droeg ik dus in La Rencontre een ja pon, die geïnspireerd was op dat an tieke beeld, en van onder ingenomen. du toilet was uitstekend, want het be reikte zijn doel. Maar nu hebben, andere vrouwen datzelfde model voor wandel toilet gekozen!... Als ik bedenk hoe belachelijk zij er zich mede maken, schaam ik me werkelijk voor ze, i Het Kruis. Er bestaat tegenwoordig een vereenï- ging van: Rood© Kruis, om dc ellende van het het slagveld te bestrijden; Groene Kruis, om de krankheden on der het volk te bestrijden; Witte Kruis, om de onzedelijkheid te bestrijden Blauwe Kruis, om dc drankzucht te bestrijden Lila Kruis, om het vloeken to bestrij den; Zwarte Kruis, om verderfelijke lec tuur te bestrijden; Rose Kruis, om de gevaren der al leen reizende vrouwen, te bestrijden; Een schoon strijdteeikcn: Het Kruis I „In dit toeken zult gij overwinnen." Op wiens kosten? Een uit de gevangenis te Breda ontslagen zieke werd dagenlang op kosten der gemeente verpleegd en daarna vervoerd naar de woonplaats zijner ouders. Het gemeentebestuur wenschte ech ter de kosten, 26.70, niet zelf te dragen. Men had hier niet te doen met een gewoon zwerver, uit eigen, vrijen wil naar Breda gekomen, doch met iemand die door het Rijk ziek op straat was geworpen. Kan het Rijk de zorg voor zulke individuen aan de gemeente overlaten, dan zou den plaatsen waar huizen van bewa ring of gevangenissen zijn, in een slechter conditie komen dan andere gemeenten. Hier moest hulpverlee ning wel degelijk ten laste van het Rijk komen, meende men, en dus werd aan het departement van justitie eeu declaratie ten bedrage van 26.70 ingediend. De declaratie kwam evenwel onbe taald terug, met een begeleideud schrijven, waarin werd gezegd, dat „armlastigen, die na liun ontslag uit de gevangenis hebben opgehou den tot de gevangenisbevolking te belmoren, niet ten laste van het de partement van justitie mogen wor den gebracht". M. a. w. bet Rijk Lekt, nadat de gevangenisdeuren aebter zulke on- gelukigen zijn dichtgevallen, de ban den van hen af. Het beeft niets meer met hen te maken, en de gemeenten mogen er voor opdraaien. Waarschijnlijk zal deze geschiede nis binnenkort nog een intéréssaat gevolg hebhen. Een deserteur-oplichter De kor poraal S., van het 3c regitnent infan terie te Middelburg, die na diefstal de plaat heeft gepoetst, heeft ook Goes met een bezoek vereerd. Zaterdagmiddag toch vervoegde hij zi:h aan liet Centraal-Kleedingmagazijn van den heer Den Hollander on schafte zich voor 80 een nieuw burgereo- sluuin enz. aan. Papa, caféhouder te Wemeidinge, zou wel voor dc duiten zorgen. Als een echt genitemau gekleed stapte hij den rijwielwinkel van den heer V., in dé Kerkstraat, binnen én kocht een fonkelnieuw karretje, waar mee hij naar Weaneldinge wilde rijden, naar hij beweerde. Pa was ook hier goed voor de centen. De fietshandelaav begon echter kort na het vertrek van zijn netten klant lont te ruiken en haastte zich naar het station om don trein naar Wemeidinge te nemen en informaties in te winnen. Zoo ver zou het evenwel niet komen, want op het perron ontmoette hij S., die, na eenig aarzelen, het ten slotte toch maar be ter vond do re?u, aan V. af te staan, waardoor deze gelukkig weer in het bezit van zijn eigendom geraakte. De desserieur-op iich ter had een en kele reis Biergen op Zoom genomen, vanwaar hij vermoedelijk wel naar Ant werpen zal zijn afgereisd. Brood, dat zijn gewicht niet heeft. Sedert langen tijd werd er te Dord recht door particulieren geklaagd over het gewicht van het brood. Een z.g. „twoeponder" had zelden of nooit het gewicht van een K.G. Dat het publiek van deze bakkers praktijken de dupe werd, is -duidelijk. Er gingen stemmen op, ock in den gemeenteraad, om door een verordening het gewicht van het brood te doen vast stellen. Ook de directeur van den gemeente lijken keuringsdienst heeft zich met deze zaak bemoeid, en het gevolg van een en ander is geweest, dat de beide bak- kerspatroonsvereenigingen „Onderling BeLang" en „Algemeen Belang", na met den directeur van den keuringsdienst gepleegd overleg, bevreesd voor een ge meentelijke verordening op het brood gewicht met al den omhaal van bekeu ringen, boeten, straffen enz., de han den ineengeslagen hebben en 'aan do bakkcrspatrooiLs een circulaire gezon den hebben, waarin zij den confraters voorslagen doen, om door onmiddel lijk te nemen maatregelen, te voorko men, dat de gemeente gaat „maszregln." Voorgesteld wordt: geen brood meer van 8Va ons voor een K.G. te ver- koopen, maar alken van 5 ons, 7% ons of 1 K.G. voor waterbrood; 2 Kg., 1 K.G. of 1/2 K.G voor bruin of krop- brood; 2 K.G. of 1 K.G vo.or rogge brood, alles met spelingen van 5 510 procent voor kantjes, gescheurd brood pf in blik gebakken. De directeur van den keuringsdienst zal nagaan of de bakkers zich aan ders bepalingen houden, en Ln zijn drie- maandejijkscbe rapporten de namen pu- bLteeeren van hen, vh'er brood door hem. is onderzocht, met de resultaten vaa dit onderzoek. Een slimme faisanf. Als een bij zonderheid uit de jagerswereld, is het onderstaande wel vermeldenswaard. 't Was in den zomer, dat op eene boerderij, midden in een zeer wildrijke omgeving buiten Groningen, eenige fa zanteieren werden uitgebroed, welke in 't bosch waren gevonden. De kip, wel ke dit werkje was toevertrouwd, zorg de uitstekend voor de kleinen, doch was niet erg gelukkig met haar kroost. Een exemplaar (een haan), groeide zeer weelderig op en toen deze volwassen was, werd hij eiken morgen uit den stal gelaten en vloog dadelijk de bos- schen in en werd menigmaal met de andere wilde faisanten gezien; 1t was toch eiken avond dat hij weer naar de boerderij terugkeerde om weer een piaalsje te vinden bij de kippen. Dezer dagen waren de eigenaren ter jacht en kwam hij zeer onrustig midden op den dag aangevlogen, zooals de be woners door het raam uit huis za gen; zij gingen naar buiten, doch hij was nergens te vinden, totdat hij ein delijk in een iedüjstaand© kist op het erf gevonden werd. Toen de h dn den naderbij kwamen, werd dit door hem opgemerkt én hij dook Zoo ver moge lijk weg. Later op den dag, bij vertrek der jagers kwam hij weder te voor schijn, doch hij bleef bij huis, 't geen nooit geschiedde. Twee dagen Later kwam hij 's avonds eerder aanvliegen en pikte tegen de ramen als bewijs, dat er weer onraad Was en tiet zich ge makkelijk pakken en in het hok plaat sen. Zoo'n looze faisant. "el. Voorheen en thans In de middeleeuwen gingen over den Gothardweg in een jaar van drukken handel niet zooveel goederen als thans in twee treinen, door de tunnel. Men hief in de middeleeuwen in som mige steden vermogensbelasting. De belangrijke stad Bazel telde, naar be slaande oude gegevens, slechts 5 in woners met een grooter bezit dan f 20.000. Do „groote" handel van toen was-, met onze oogen bezien, heel klein. Zo bestond in hoofdzaak uit die, welko door marskramers werd gedreven. De vooruitgang van toen en van thans verschillen hemelsbreed. Kapilaal- schaarschte was daarvan oorzaak. Groo te publieke werken werden zelden on dernomen. Aan de nog bestaande bouw werken uit dien tijd werd lange jaren gearbeid, telkens moest het werk weer tijden stilliggen door gebrek aan kapi taal. Het steeds vermeerderend kapi taalbezit is ten aanzien van den voor uitgang de groote stuwkracht geweest. Wie thans strijd voert togen het kapi taal miskend de uit de geschiedenis te trekken ervaring en is op beschavings gebied realionair. VEliSKN. Gemeenteraad. Dc Raad dezer Gemeente kwam in openbare vergadering bijeen op Dins dag n.m. 1 uur. Ingekomen was een schrij ven van den- Min. van B.inneal. Zaken, houdende verzoek eenige redactie-wijzigingen aan te brengen in de Retributie-verordenLng] voor degenen, die gebruik maken van het M. O. te Haarlem. Deze wijzigin gen worden, zooals door B. en W> aangebracht, goedgekeurd. Verder was ingekomen een schrijven van den voorzitter van Ged. Staten, be treffende: lo. de Verordening op le vensmiddelen, genotmiddelen en ge bruiksartikelen; 2o. de verordening op de verkrijging der behandeling en den verkoop van melk, met het verzoek do opmerkingen, die de voorzitter had te- maar zijne krachten waren terug'- gekomenhij zag weder, hoorde als voorheen en kon zonder de minste moeite e©n gesprek voeren Do deur ,werd behoedzaam geo pend; Amanda overschreed den drempel van d© kamer, waarin de gewonde lag en sloot de deur achter zich Dxidhcmin herkende haar en uitte een kreet van verwondering Hij scheen echter niet in het minst vertoornd te zijn Amanda! riep hü uit; gij hier I, Ja, ja, mijn beste, antwoordde da jonge vrouw, terwijl zij zijne band nam en die aan hare lippen bracht Gij pioet u niet verwon deren; Ik ben getuige geweest van het ongeluk, .waarvan gij een der slachtoffers waartJk heb u her kend Ik Jiieb eiken dag naar uw gezondheidstoestand gevraagd en ik heb met- verlangen op het 0ogen blik gewacht, dat ik u, eindelijk zou kunnen zien Terwijl de jonge man luisterde naar hetgeen Amanda zeide, kwam de herinnering1 .aan het verleden in hem op Hij zeide, .terwijl hij zijne hand terugtrok [Wat wilti gij van mij Gij weet evengoed ,als ik, dat atlas tus schen ons uit is! Uwe aanwezigheid herinnert mi^ian do uren van on beschrijfelijk™ angst en dat ik 0 het punt was te sterven ik heb dat alles aan ji alleen te wijten! Aan mij riep de jong© vrouw uiterst verwonderd uit Koortsachtig gejaagd vervolgde hij Ik heb de betrekking verloren, waarvan ik moest leven, ik heb Joigny moeten ontvluchten, omdat ik daar ,door allen veracht werd en waarom? Alleen om die wissels, welk© ik gctcckend heb, om u geld te verschaffen en' waardoor ik bij na op de galeien gekomen benGij zijt oorzaak, dait mijn puam ontcerd is O! waarom heb ik niet den dood gevonden bij dat spoorwegongeluk Duchemin liet het hoofd op de borst zakken, terwijl twee groote tranen over zijne wangen vloeiden Ik neem de verwijten, die gij tot mij richt, aan en ik verdien die, beste Raoul, zeide Amanda, met eene stem die schijnbaar van ontroering beefde Ik ,b©n dwaas geweest.. Ik heb gedachtten, grillen gehad, waar van ik de daaruit noodzakelijk voortvloeiende noodlottige gevol gen niet veronderstelde,Ilc heb u zonder het zelf te willen, veel kwaad gedaan... Ik vraag u daar voor vergiffenisIk verzeker u, dat mijn bezoek een ernstigen grond heeftMisschien zal dat bezoek uw© ongerustheid over do toekomst waarvan gij mij zooeven gesproken hebt, verdrijven [Wilt gij naar mi luisteren ,.u [Wilt gij mij ant woorden Wat hebt gij mij ta vragen o.f me de t e .deelen Ik moet u allereerst waarschu wen voor do gevaren, die u binnjn korten tijd kunnen bedreigen. Duchemin trilde Amanda vervolgde Kent gij den heer de Reiss De gewezen beambte bad 111 heli geheel niet .verwacht, dien naam te nooren uitspreken; het was of hij op dat 0ogenblik een hamerslag op het hoofd kreeg; dadelijk dacht hij aan het .ontvreemden van heb be wuste stuk uit het archief van het gemeentehuis en hij werd zeer bleek; Den heer de Reiss... stamelde hij, terwijl hij Amanda aanzag", om te -trachten ja hare pogen te lezen, wat zij wist.; Ja, een man, dien gij onge veer eene maand geleden t© Joigny, gezien hebt jen die thans uwe val- sche wissels in handen heeft Duchemin was .doodsbleek gewor den [Met een hall verstikte stem stot terde hij Hoe kent gij dien maü Hoe weet gij, {U,i hij, (die iwissels in bezit heeft.?, C Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5