TWEEDE BLAÜ Na misdaad, vergelding. R.K. Middenstands- vereeniging Rond de Liturgie, Uit de Meer. Levensverzekering-Maatschappij te HAARLEM, BUITENLAND. KERSTNACHT. ZATERDAG 24 DEC. 1910, a onder patronaat van den H. Jozef te Haarlem, afdeeling van „de Hanze", goed gekeurd bij Bisschoppelijk besluit van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei 1908. Waaruit blijkt zonneklaar, dat deze Maatschappij, zoowel om moreele als f inantiëele redenen alle recht van bestaan heeft, zoo niet in eene behoefte voorziet? Ie. Uit de middeien, waarmede zij wordt bestreden. 2e. Uit haar, ondanks deze bestrijding, reeds behaald succes. 3e. Uit hare tarieven en verzekeringsvoorwaarden, welke zij heeft ge toetst aan de beginselen der Katholieke Sociale Actie 4e. Uit de Ioopende onderhandelingen, waarbij duidelijk blijkt, dat de E. R. K-, door hare bijzondere verzekeringsvoorwaarden, de Maatschappij is voor het collectief verzekeren van R. K. orga nisaties, vakbonden, vereenigingen, patronaton enz. In parochiën, waar nog niet vertegenwoordigd, soiide agenten gevraagd. Een agentschap is uiteraard op zijn plaats bij mannen van de K.S.A. OVERZICHT. FEUILLETON. NIEUWE MAARLEttSChE COURANT van Dr. H. J. A. M. SCHAEPMAN. Een kindeken is ons geboren, Een kindeken teeder en fijn, Dat daalde uit den hemel ter neder, Om ons tot een broeder te zijn; Een kindeken zingen de choren Wier lied langs de Hemelen vaart: Aan God in den Hoogsten zij eere, En vrede den menschen op aard Een kindeken is ons geboren Een kindeken lieflijk en zacht, Het schijnt als een sterre in het duister Van d'eeuwigeu somberen nacht; De volkeren komen en groeten Het schoone zoet stralende licht, De koningen brengen hun kronen Aan 't Kindje, ons Goddelijk wicht. Aan God in den hoogsten zij eere, En vrede den menschen op aard! De R.-K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden en industrieel en Middenstand in het alge meen, en van hare leden in het bij zonder te behartigen, overeenkomstig ie beginselen van den R.-K, Gods jienst. Nog slecht* kort geleden opgericht bracht zij reeds ,yeel tot stand, en loonde op velerlei wijzen hel nut van baar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie legen bet verleenen van al te lang cre- diet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld; boekhoudcursussen werden door haar opgericht; ■eene onderlinge glasverzekering is door haar tot stand gekomen, deze biedt bij zeer lage premifin, de grootst mogelijke voordeelen en keert 5Q0/0 der netto winst aan de verzeker den ait, op haar. verzoek werden de le H Communiedagen in de verschillende parochieën, zooveel mogelijk op uiteen- ioopende datums gesteld. Dit en nog veel meer deed zij reeds ia het belang harer leden en van den U.-K. Middenstand in het algemeen; nog veel meer zou zij kunnen doen, Indien zij vin de R.-K. Middenstan ders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie yan 1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, doordat do Yereeniging aangesloten is hfj de ELaarl. Handelsvereeniging, gra tis gelegenheid informatiën in te win nen; dubieuze posten ter incassee'ng te geven aan het bestuur der H. en rechtskundige adviezen betreffende hunne zaken te vragen bij de advocaten - er n. H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede alle, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging toe te treden; zich niet te laten weerhouden door de gedach te, misschien onmiddellijk geen per soonlijke winst te behalen, maar door faun steun aan deze yereeniging te ge ven, het goede doel der vereeniging te helpen bevorderen en daardoor ook middellijk hun eigen belangen beharti gen. Vc-ar hei Lidmaatschap ban men Zich aanmelden bij het Bestuur of bij ar- Secretaris Lange Heereastraaf 24. C. A. M. JONCKBLOEDT Lz. HET BESTUUR. VXXII. Kerstkribbe. Is het Kerstfeest alleu dierbaar, 't heeft vooral voor kinderen een groote aantrekkingskracht. Dan kunnen ze met glanzende oogjese voor liet krib je staan, waarin het Kindeke ligt tuschen os en ezel, het Kindeke hun Vriend! De voorsteling van den kleinen Jezus in de kribbe is zeer oud. Ten tijde van den H. Joannes Chrysosto- mus (4e eeuw) werd op Kerstdag te Koustantinopel liet Christus-kind je in een gouden kribbe gelegd. Het schijnt echter,, dat de Kerstkribbe eerst door den H. Franciscus van As- sisië en zijn overal verspreide Orde populair is gemaakt en dat liefelijk gebruik overal algemeene versprei ding heeft gevonden, al valt hat niet te ontkennen, dat reeds lang vóór Franciscus hier en daar Kerstkrib ben werden aangetroffen. Thomas van Celano verhaalt, dat Franciscus drie jaren vor zijn dood (1223) tegen Kerstmis in het woud van Greccio een plastische voorstel ling van de kribbe te Bethlehem deed opstellen, Vergezeld van zijn Broe ders cn een groote menigte volks, allen wastoortsen en fakkels dra gend, trok hij in den heiligen nacht naar dit bosch. Heerlijk schallen de prachtigste liederen over de Uiubri- sc-he bergen. Eindelijk staat Fran ciscus voor de kribbe, telkens zuch tend, in en door liefde vervoerd en vervuld van een wondervolle blijd schap. Over de kribbe wordt nu de H. Mis gelezen, waarbij de Heilige als Diaken assisteert. Na met helde re en klankvolle stem het Evangelie gezongen te hebben, predikt hij tot het omstaande volk en verkondigt de geboorte van den armen Koning Dooi de aanschouwelijke voorstelling dei- kribbe van Bethlehem wekte deze Dienaar Gods met de hulp der ge nade liet Kindje Jezus weder op in tele harten, waarin het geheel ver geten was. Naar aanleiding van dit feit ga ven vele middeleeuwsche kunste naars aan Franciscus een plaats naast Maria bij de kribbe. Waar we het deze week over heb ben zullen? Wellaten we begin nen met to klagen over de wijze, waarop de gemeente hare ingezete nen met den tijd in kennis stelt. Of liever de wijze waarop ze dit niet doet. Neen, voor een gemeente als Haar lemmermeer, zou het toch werkelijk geen bezwaar zijn, op eenige dei- drukste punten dezer gemeente, een uurwerk aan te laten brengen. De uitgave voor het aanschaffen dezer uurwerken, och, dat is voor een gemeente, met een financiecle draag kracht als de Meer, geen bedrag om over te spreken. Waar we het thans mee doen? Wel, we moeten ons voor de tijd, en die is geld, zooals het spreekwoord zegt, verlaten op de klokken die door de verschillende kerkbesturen zijn aan gebracht op de torens. En indien deze kerkklokken, thans nog maar steeds in volstrekte harmonie waren met de offieiëele lijd, dan was het voor plaatsen als Hoofddorp en Nieuw- Vennep, nog zoo slecht niet. Maar daar ontbreekt soms nog wel eens wat aan. Dan is de klok voor dan achter, ensoms is hij geheel niet aan het werk. Vooral de kerkklok te Nieuw-Vennep stopt nog al eens, dan door groote vorst, dan door groote hitte, dan door dit, dan door dat. Zooals gezegd, het ware lang geen overbodige weelde, de dorpen van ge meente-uurwerken te voorzien. Zelfs liet Raadhuis te Hoofddorp is niet in 't bezit van zoo'n nuttig instrument. Misschien dat een onzer Raadsleden deze regelen mocht lezen en hij de eerstkomende begrooting, alsnog met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninklijke goedkeunng van Statuten. (Premie-opgaven hiervoor zonuer eenige verbinteniseen mocht voorstellen, onze gemeente van „tijd" te voorzien! Tot zoolang zullen we ons maar met de kerkklokken behelpen? Maar. och ja, in een groote platte- landsch gemeente als de Meer, is zoo veel te wenschen, ener zal wel altijd wat te wenschen over blijven ook. Zoo wordt er in de buurtschap pen, en de Meer is er nog al eeni ge rijk, veel geklaagd over het weinige politietoezicht huiten dc dor pen'. Oogenschijnlijk is er voor deze klacht heel wat te zeggeu. Het ge- heele politiekorps der Meer bestaat uit een zestal gemeente-politiebe ambten en eenige Rijksveldwachters. Van deze zes zijn er vier in de dor pen Hoofddorp, Nieuw-Vennop en Abbenes gestationeerd, terwijl de bei de anderen in het Noorden der ge meente gevestigd zijn. Zooals men ziet, is er in de dorpen die op zich zelf vreedzaam genoeg zijn, niet één politiedienaar! En cle klagers, brengen legio gevallen te berde, waarin huns inziens politie- hulp gewensebt was. Gewoonlijk be palen zich deze gevallen tot kleine burenkijfpartijen, kattekwaad van jongens en dergelijkeu. Eu gaat het nu wel.aan voor deze lichte vergrij pen, die in den grond toch niet uit te roeien zijn, 'u nieuwen veldwach ter aan te stellen? Eu dan, in welke buurtschap hem te stationneeren? Lisserbroek, Oude-Wetering of aan de buurt nabij Aalsmeer, meer be kend als de „Rooie Rokkenbuurt"? Indien men een dezer gehuchten eén politiedienaar toestaat, kan men het den andere moeilijk weigeren. En waar is dan het einde? Neen, als ik zoo in mijn armstoel hij mijn kachel zit en over deze kwes tie met een mijner huren, eens een goede „boom" opzet, dan moeten wij altijd besluiten met de opmerking dat de bestaande regeling in zijn geheel nog zoo slecht niet is. Eliwat zou den de klagers over politietoezicht niet klagen, wanneer men op de be grooting- eens een flinke post uittrok om cle diverse buurtschappen van rustbewaarders te voorzien en zij toch ook voor dit bedrag de belasting- te betalen hadden! Ik vrees dat de klagers van thans, dan de vroe gere regeling óók wel zouden loven. Enis het toezicht dan werkelijk zoo slecht? Nu, sinds onze gemeente zich kan verheugen in liet bezit van een bur gemeester, die toont, dat de teugels van bet bestuur bij hom in vaste han den zijn, is ook de regeling van de politiedienst heel wat verbeterd. Er wordt, zooals mij van betrouwbare zijde onlangs nog werd medegedeeld, thans ook regelmatig des nachts dienst gedaan en zijn deze buurten meermalen onder betere controle zelfs dan de dorpen, terwijl ook des daags deze gehuchten meermalen door onze veldwachters bezocht wor den. Daarbij moet men rekening houden dat in cle Meer alles over groote af standen gaat, zoodat men het al lo ven mag, wanneer elke buurt eiken dag door een politieman bezocht wordt. Bij goed doordenken zullen cle kla gers tot eenzelfde gedachte komen als ik, n.L: „Laat de regeling zooals ze thans is, de eerste jaren maar niet veranderd worden!" Na dien „boom" over onze politic?, kwam ik bijna van zelf op een ander vraagstuk: „Wanneer zal cle Haar lemmermeer zijn dorpen en zoo mo gelijk ook zijn buurtschappen een vol doende gasverlichting kunnen aan bieden?" Ach, ja wanneer? Als men cle lianden ineensloeg en de zaak goecl doorzette, zou men niet te langen tijd op een behoorlijke ver lichting behoeven te wachten. Im mers de kosten van exploitatie zou den ruimschoots gedekt worden! In cle dorpen Hoofddorp en Nieuw- Vennep zouden tal van neringdoen den en particulieren, met vreugde een gasverlichting begroeten c,. aan aan sluiting zou het niet ontbreken. Velen van lien hebben thans een eigen ace- tyleen-installatie. doch een gas-iu- stallaiie zou niet alleen voordeeli- ger voor hen zijn. doch tevens zou het hen een macht van tijd besparen, daar de reiniging van het carbicl-re- servoir thans een bijna dagelijkseh werk is, terwijl lichtgas bovendien zindelijker is en niet zoon onaange- uame luclit meebrengt. En cle kosten van het buizennet? Ja, dat zal een aardig duitje kos ten, want dit is zeker, het buizennet zal een respectabele lengte hebben, dat is te zeggen, indien men de ge- lieele Meer van gas wenscht te voor zien, dus ook de buurtschappen, enz. Of' dit een goede winst af zal wer pen? Ja, dat zal een open vraag blij ven! Neemt men alleen de dorpen Hoofddorp, iNieuw-Vennep en Ab benes, dan geloof ik dat ik met ze kerheid winst kan voorspellen en zal de gemeente spoedig een nieuwe en goede bron van inkomsten hebben. Wat de vroeger meermalen ge noemde verlichting van Lisserbroek btreft, (die kwam natuurlijk ook ter sproke) hier zijn tal van lieden die zich opgaven voor aansluiting bij cle gemeente Lisse. Edochde onderhandelingen of voornemens tot aansluiting, zijn hier, om den een of andere reden uitge steld. Naar ik hoop voor korten tijd! Want zoo ergens, dan eiseht liiei- de verlichting eefl verbetering, of liever eischen de omstandigheden al daar een alleszins afdoende verlich ting. Lisserbroek, dat met zijn lange rij van huizen langs den Ringdijk gele gen is, in cle onmiddellijke nabijheid der Lisser gasfabriek, wordt in het g'eheel niet verlicht. Nu zijn aan cle gasfabriek, die juist aan de overzijde der ringvaart is gelegen, een paar flinke booglampen aangebracht, die daar ter plaatse een helder schijnsel afwerpen cn waarvan de bewoners van Lisserbroek ook nog profiteeren, wat cle geheele verlichting van onze Lisserbroek uitmaakt. Leentje-buur spelen dus! He nog meer uitgestrekte buurt schap bij Halfweg verkeert in bijna hetzelfde geval. Daar zijn slechts ee nige gloeiende spijkerkoppen, als men zoo de petroleumlantaarns mag noemen, aangebracht, die juist vol doende licht geven, om zich voor aan rijding te vrijwaren. Daarbij vergeleken, is de verlich ting onzer dorpen dan nog eenigszins dragelijk, hoewel lang niet voldoen de. Laten wij dus hopen, dat de onder handelingen van gasverlichting bij Halfweg en Lisserbroek, die thans weer aanhangig zijn gemaakt, niet te langen tijd in beslag zullen nemen en wij meer bevoorrechte dorpsbewo ners, met afgunst naar cle gasver lichting dezer buurten zullen zien, tot den tijd dat de gemeente ook ons met een behoorlijke verlichting- verrijkt zal hebben. Dat dit zeer spoedig zal gebeuren, hoopt van harte MEERMAN. DE BERUCHTE „HANGSLOTWET". dia de eerste belooft te wezen van een serie kuevelwettcn tegen cle geestelijk heid en den godsdienst in SPANJE, is gisteren door de Spaansche Kamer met 108 tegen 20 stemmen aangenomen. Het Osehijnt dat ook vele Katholieke leden der kamer, om erger te voorkomen, zich bij de wet, na tde daarin gemaakte veranderingen, hebbeu neergelegd. Een poging van de Cariisten. om ob structie te voeren, is gekeerd door een besluit permanent door te vergaderen totdat de beraadslagingen zouden zijn algeloop en. DE TOESTAND IN CHINA, vs nog altijd niet geruststellend. Er is veel roering in het groole reu zeilrijk, en zelfs de belofte der regeering tot ver vroegde bijeen roeping van een parle ment heeft hel volk blijkbaar niet be vredigd. Men wil onmiddellijke instelling van een parlement! Opmerkelijk is het feit, dal het mid delpunt van. de beweging in Mantsjpe- rij'O ligt, waar men China's eenige hoop, dia provincie te behouden, ziet in eene parlementaire regeering. Er is, van Manlsjoerije uitgaande, een nieuwe nationale beweging in het leven geroepen, die mogelijk leiden zal tot de vestiging van een krachtig bestuur voor China. De bureaucratie slaat, naar liet schijnt machteloos tegenover deze beweging, zoodal reeds zes onderkoningen cn gou verneurs hun verzoek om ontslag heb ben ingediend. In welingelicht© kringen acht men het zeker, dat energieke mannen, als Jo-ean Sii ICai en Toean Fang, die door intri gues kwamen te vallen, eerlang weder in verantwoordelijke betrekkingen zul len worden geplaats. De ontzettende mijnramp in Enge land. Alle hoop is thans opgegeven om nog een der arbeiders in. fcle Yard-mijn te redden. Gisterenmiddag heeft de 'di rectie dor mijn de officieelc mededee- liug, dat er geen hoop meer was, doen aanplakken. Vrecselijk waren de too- nee'.m, toen'de nabestaanden der slacht offers zich voor deze 'smartelijke bood schap verdrongen. Achteraf is geble ken, ciat ook niet allé mijnwerkers uit de aan do Yard-mijn grenzende Ar- ley-mijn zijn gered. De reddingsbriga des hebben althans hier reeds zeven dood en gevonden. Ondier de slachtoffers is ook een vader, die op het hoor en van het gebeurde naar de mijn. snelde, waarin twee zijner zoons werkten -en zich bij een reddings brigade aansloot. In ztjn angst ten onge duld verwijderde de man zich in de mijn van zijn* kameraden, hij waagde zich, niet voorzien van do noodigo ap paraten, te ver, eii werd later dood gevonden, gestikt tengevolge van dc giftige gassen. I it d© officieelc mededeel ingooi om trent het reddingswerk blijkt, claf het den reddingsbrigades onmogelijk is de ge heele mijn te doorzoeken. Een van deze brigades kon tot op een afstand van vierhonderd meiers van het einde dei mijn doordringen, maar moest loeai te rugkoeren. In het doorzochte gedeelti van do mijn werden geen lijken gevon dpn. Hieruit mag men opmaken !dat hei den mijnwerkers niet mogelijk in gé woest, hel terrein waar ze werkten, ti verlaten en een poging te doen om dei mijn uitgang te bereiken. Dan zou mes immers .slachtoffers meer naar den in gang toe hebben moeten vinden. - De moordenaars van Hound» ditch nog niet gevonden. Nog altijd zijn de moordenaars van Hounds- ditch niet ontdekt, ondanks de. ijve rige nasporingen der politie, die alle buurten waar vreemdelingen wonen, doorzoekt en alle stations en vertrek plaatsen van booten zorgvuldig be waakt. Wel werden verschillends lieden aangehouden, maar de gezoeh ten zijn niet onder hen. Een verslag! gever van de „Press Association" i» er in geslaagd, het huis te ontdek ken, waar cle gezochte Fritz woonde, voordat hij intrek nam in Grovestree| 50, waar het lijk van een der vermoe. delijke daders door cle politie werd gevonden. Fritz woonde in een smal le straat bij Alclgate East, Station De kamer verhuurster die hem had geherbergd, vertelde den journalist dat haar huurder een zeer geheim zinnig man was, die talrijke bezoeken ontving, maar altijd vair vreemde lingen. Zij hield hem zelf voor een Rus of een Duitsc-her. Onder de be zoekers was slechts één vrouw. De lieden beschikten altijd over vol doende geld en richtten nu en dan In cle woning van Fritz feestmalen aan. De kamerverhuurster verklaarde ver der, dat zij nimmer, als er bezoek was, in de kamer van Fritz was toe gelaten. Toen haar een portret van den in Grovestreet gevonden man werd getoond, meende zij in dezen een der bezoekers te herkennen. In verband met de geruchten die eerst in omloop waren, dat de vermoede lijke moordenaars Russische Joden zouden zijn, verdient vermelding een schrijven van den voorzitter van het Londensche hospitaal, sir Syd ney Holland, aan de „Tinïes", waarin deze verklaarde zich tegenover de Joden van East-End, een rustig, ijve rig en ordelijk volk, verplic-ht fe ach ten, mede te deeleu, dat Goldstein, cle in Grovestreet dood gevonden man", geen Jood was. Hii was een vreemde ling, zegt de heer Holland, maar geen Jood. De pseudo-graaf. Te Tours i| thans in behandeling gekomen lief proces tegen den zich noemendei! graaf d'Aulby, die aan een schatry: ken Anierikaausclie dame, mevrouw Payne, een geheele reeks valselu! schilderstukken verkocht voor cei| gezamenlijk bedrag van een millioeis francs. d'Aulby is de zoon van oen Eu- gelschen kleermaker; hij laat zich zeef voorstaan op zijn muzikale talenten. Volgens zijne bewering wilde hij zich conté que coute een groote som gelei verschaffen, ten einde een muziek drama in den -geest van Wagners werken te- kunnen componeeren. Hij verdedigt zicli met groote han digheid cn kalmte. Sabotage? Tijdens het vervoer op de ceintuurbaan te Bordeaux zijn uit een verzegelden goederenwagen twee kisten dynamiet verdwenen. Do wagen werd bewaakt door een gen darm en een piket infanterie. De justitie heeft een onderzoek inga- stkl. Vermoed wordt, dat de soldaten op cle een of andere manier een oo- genblik door medeplichtigen van den dief verwijderd zijn, in welken tijd deze zijn slag geslagen heeft. Na tuurlijk wordt deze diefstal in ver ba ud gebracht met nieuw ontworpen sabotage-plannen. Oplichterij in liet groot. De re cherche te Marseille, is op het spooj gekomen van 'een oplichtersbende, die waarschijnlijk in verschillende groo te stheden vertakkingen heeft. De taktiek van cle heeron was cle volgende: Een hunner richtte le'Marseille een agentschap op van ecu vennoot schap met klinkenden naam en liet zijn bureau keurig inrichten. Hij deed bij verschillende fabrieken 139) Hebt gij dio belooning reeds aangekondigd vroeg Etienno Gas tel; Sedert 'dezen morgen Duizend francs belooning* aan degene, die mij de papieren terugbezoergt kien kwam den kunstschilder verwittigen, dat het ontbijt- gereed was, He drie mannen gingen in de -eet zaal. Het ontbijt, dat door lange ge sprekken gekenmerkt werd duurde tot twee uur in den namiddag" Als wii eens in mijn atelier 'gingen? zej.de- toen Etienne De rook .onzer sigaren zal in dit klei ne „vertrek hinderlijk worden Bravo riepen dé béide jongis mannen terwijl zij den kunstschil der volgden In het voorste gedeelte van het atelier stond op een schildersezel de, reeds tamelijk ver gevorderde Vchets van het portret-van juffrouw üarmant; De schilderij, die ds aanhouding yan Jeanne Fortier in -de pastorie voorstelde, was als gewoonlijk door e-pn. gVogn vo-orliang bedekt Ge-orge cn Lucien bewonderden het portret van het- jong© meisje Juffrouw Harmant is dus dik wijls hier ge-weest? vroeg George .Vijf of zes keer.. Het is eene verrassing, die zij haar vader ter gelegenheid yan diens verjaarfeest bereidt- Ex is dus haast bij In het geheel niet- Hot bedoelde verjaarfeest zal -eerst over drie maanden plaats hebben. Men zo-u ongetwijfeld het gesprek over djt onderwerp hebben voort- ge-zet, indien de- kamerdienaar niet was gekomen, om den kunstschilder' te zeggen, dat juffrouw Harmant gebeld had en hem wenscht© te spreken Juffrouw Harmant hier op een Zondag* nog wel, dat is niet voor baar portret! Dat is zonderling! •riep .de schilder uit. |W|a:t zou zij van mij verlangen Ik ga dadelijk hooren, wat zij begeert-,...- Hij ging naar het salon, waar Marie hem wachtte. Het jonge meisje stond op erf kwam met uitgestoken handen hem tegemoet.; Mijn waarde kun'steinaiar, zeide zij, vergeef mij, dat ik zoo onbe scheiden ben, u op een rustdag te komen storen Gij zijt altijd en" op ieder uur van den dag" welkom, mejuffrouw..;.- antwoordde Etiemie. vader kan* hier ieder oogenblik komen Hij zal u een dienst komen vragen en daar hij tegelijkertijd zeer zeker uw atelier zal .willen zien, zou ik niet gaarne willen, 'dat hij mijn portret op merkte.... [YVlelhu, niets is gemakkelijker dan aan uw wensch gevolg te ge ven, antwoordde de kunstschilder, die zich niet had kunnen weerhou den te trillen, toen hét bezoek van den groo-ten industrieel hem werd aangekondigd. Zult gij don héér Paul Har mant hier afwachten? 7~ Ja, indien mijn© tegenwoordig heid niet hinderlijk is Volstrekt niet zij is mij juist aangenaam, wgnt ik- geloof, dat heit u genoegen zal doen in mijn atelier twee personen te ont moeten met welke ik zoo ©ven over u sprak, [Over mijzeide Maria verwon derd; Ja, övier u, juffrouw cn wij hébben zelfs veel kwaad van u ge sproken; ;0! wat dat- aangaat, geloof ik u niet,,, antwoordde het jonge meisjeii (Wjlt gij mij toestaan, u a|aü die personen voor te stelten?^,.; Ik stern niet alleen' toé, maag ik verzoek er u zelfs om ..-.- Mar ge-et echt-er niet, mijn portret te ver bergen.; Ik zal dit voor uwe pogen 'dóén", indien gij zoo goed wilt zijn, mij D-e zoon van Jules Labroue boog in mijn atelier te vólgen wij wa- 't hoofd en bleef zwijgen ren juist daar Op het oogenblik, dat het deur gordijn .voor haar werd opgeheven, uitte het meisje een kreet van ver rassing, toen zij George Dari-er en Lucien Labroue zag Bij die verwondering voegde zich eeno hevige ontroering, die haar terzelfdertijd .deed blozen cn bleek worden De beid© jonge mannen warén op gestaan ,om haar t-o groeten Lucien, die erg met zijn toestand verlegen was, Wierp oen onderzoe kenden blik op Etienn-e, Deze antwoordde hém duidelijk met -do oogen. Moéd! Gij moet dadelijk de raadgeving-en, die gij dezen morgen ontvangen hebt, volgen. George. Darier was vooruitge-loo- pen Hij zeide .Uwe tegenwoordigheid bij mijn .voogd veroorzaakt ons een waar ge noegen, juffrouw. Én mijne vreugde doet nipt onder yoo-r de uwe.,., antwoordde Mario, Om u beiden te ontmoeten, moet men ver van de Murillostraat komen.... Zoowel de een als de an- ider schijnt- den weg daarheen verge ten „te zijn,..,; Doze woorden waren' vergezeld van petf blik ypl .Verwijt aa(n adres ,van .Lucien', Ge-orge antwoordde [Wij dacliteli aan u, juffrouw cn het bewijs daarvan is, dat wij over u spraken Hij heeft zelfs gezegd, dat- gij veel kwaad van mij hebt gespro ken Terwijl deze Weinige woorden ge wisseld .werden, had E-tienne Cast-el, na- de schets van het p-ortrêt met linnen bedekt- 'te hebben, den ezel waarop het geplaatst was, in een boek dier kamer gerold Hij ke-erd© zich levendig om [Wij zeiden zoo weinig kwaad van u, juffrouw, zeid© hij. dat wij den hi&er Lucien Labroue oprecht ge-luk wensch ten met het nieuws, dat hij ous verkondigd©, [W!at nieuws \va-s dat? vroeg -Mario bevend, terwijl zij Lucien aandachtig bezag Maar, zeide Etienne snel, do heer „Labroue sprak ons over liet ©ervol en schitterend aanbod, dat uw vader hem ge-daan heeft: een -deelgenootschap als bewijs van de hoogste achting en wat meer zegt, canie vereeniging, die oen© geluk kig© toekomst verzekert.,£.; Marie veelde, dat- zij van vreugde beefde Zij liep naar Lucien' met schit terende pogen en het gelaat hoog gekleurd door het toegevloeide bloed; Gij züidet dat, mijnheer- La broue? stamelde zij, terwijl zij iicm hare hand toestak Een nieuwe blik van Etienne g* f het- antwoord aan. dat de jonge man moest geven Ofschoon zelfs de kleinste leug-n hem afschuwelijk toescheen, ant woordde hij Ja, juffrouw... Ik deelde mijn vriend Ge-orge Dari-er het voorstel van den lieer „Harmant mede: h:-t deelgenootschap, dat tot fortuin leidt en de verbintenis, voor welke hij zoo goed is, mij waardig te ach ten....; En wat hebt gij daaraan toe gevoegd stotterde Marie met ccn-a stem, die bijna door ontroering ver stikt was. Daar ik eerst geaarzeld had, daar ik niet kon gelooven aan eo.n droom, die zelfs den meest eerzuch tige tevreden zou hebben gesteld Maar dat hij had nagedacht, haastte zich de kunstenaar daaraan toe t-c voegen, en dat hij van g;yi* schei' harte aannam Hebt gij mijn vader reeds ge zegd, wolk besluit gij genomeq hebt iWordl vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5