BUITENLAND. DE KERKVERVOLQER F. Th. Everard OVERZICHT. Er is weer eens voor een keer zoo'n operette-revolutie in MIDDEN-AMERIKA, zooals we dat daar periodiek te zien krijgen. Ditmaal geldt het de repu bliek Honduras, waar senor Bonilla, te Puerto Cortez zich tot constitutio neel president heeft doen uitroepen. Daarmee is de opstand opnieuw uit gebroken en het schijnt dat de revo lutie werkelijk veld wint, want vol gens de laatste berichten, heeft de kanoneerboot der revolutionairen, de „Hornet" de havenstad Trujillo ge nomen. De bezetting van het stadje en het eiland Ruatan gaf zich zonder slag of stoot over. Ingewijden zullen zich over het plotseling uitbreken der revolutie geenszins verwonderen. Immers in begin December hadden de revolutionairen reeds van zich 'doen spreken, door een opstand te Alliana, vlak bij de grens van San Salvador. Dit oproer werd geleid door kolonel Alberado, een vriend van Bonilla. Toen de president van Honduras, Bavila, vernam dat er een opstand was uitgebroken, waarschuwde hij den president van San Salvador, die oogenblikkelijk troepen naar de grens zond. Na de nederlaag bij Alliana meende men, dat der revo lutie den kop was ingedrukt, maar spoedig zag men, dat het optimisme der regeering ongegrond was. De manoeuvres der kanonneer boot „Hornet" werden in de laatste weken met veel belangstelling ge volgd. Dit vaartuig behoorde vroeger aan de Vereenigde Staten. Toen de kanonneerboot dezer da gen te New-Orleans voor anker lag, stond zij onder toezicht van de „Da- vey", wijl het gerucht ging, dat het vaartuig den revolutionairen in Honduras ten dienste stond en de Amerikaansche regeering schending van de neutraliteit wilde voorkomen. De „Hornet" werd gevolgd, totdat zij de Amerikaansche wateren had vedlaten. Terzelfder tijd meldde eeu telegram uit Puerto Cortez, dat de Amerikaansche kanonneerboot „Ta- tumbloi" vertrokken was om de „Horiet" aan te vallen. Maar de „Hor net" ontweek de „Tatumbloi" en nam ondertusschen in de wateren van Gu atemala opstandelingen en ammu nitie aan boord, ter voorbereiding van een aanval op de havens van Honduras. Zooals uit bovengemelde berichten blijkt, is dit plan tot uitvoering ge bracht en niet zonder succes. De tijd moet het leeren of het blijvend suc ces zal wezen. Het drama van Londen. Een der Hollandsche kranten cor respondenten, die het gisteren uit voerig gemelde drama te Londen heeft bijgewoond, schrijft er een ver slag van, dat we om de levendigheid hier voor een deel overnemen Er blijkt uit wat een ware revolu tie twee mannen konden teweeg brengen De correspondent begint te vertel len, hoe een afdeeling van njet min der dan 1200 soldaten werd gerequi- reerd „Tegen elf uur namen zij verschil lende posities in Sommigen stel den zich verdekt links en rechts van de woning op Anderen stelden zich er achter op, Eenigen gingen schuins tegenover de woning plat op plan ken op de straat liggen Anderen knielden voor 't vuren .Tegenover de woning is een bierbrouwerij ,Op het dak en voor de ramen zaten fienige scherpschutters Schuin te genover de belegei'de woning is een bierhuis Op het dak daarvan zaten gewapende detectives achter schoor steen en verscholen Anderen zaten ip de bovenverdieping voor de ra men Van al die punten werd herhaal delijk een moorddadig vu ar op de mannen gelost, dat af en .toe met hevig geknal werd beantwoord Toen het vuren even ophield, haal de een detective een stoutmoedig stukje uit Hij nam :t geweer van een der garde-soldaten, scuoof voorzich tig langs de huizen, sloeg fluks met de kolf van het geweer de beneden ramen der belegerde woning stuk tn poetste snel de plaat, Hoor de gebroken vensters zag toen enkele belegerden, die hunne revolvers snel links en rechts af schoten. doch door een zóó geduch te regen van kogels overvallen, vluchtten zij snel naar boven Onder aanhoudend vuren, kwamen meer politiemannen opdagen Een vagen met ammunitie verscheen, en «verd weldra gevolgd door een af iee- ling rijdende artillerie, die een snel- iuiurkanon meebrachtt Om twaalf uur was do strijd het ïevigst In Commercial road hoorde ik op [en afstand het knallen der sciio- kn Aan die zijde was Sidney-street roigepropt met een geagiteerde, me nigte. In de straat is een plein Op den jock daarvan, gaf ik een vrachtrij- ler eeu bob, om boven op den kap ran zijn wagen te mogen zitten tan daar kon ik net de belegerde te woning zien Tevens de politie mannen en soldaten daar omheen jo schoten dreunden door de straat Je gebroken vensters der beschoten koning, rinkinkten Eclle schichten san het vuren flikkerden door dc (oude. mistige atmosfeer,: Op den hoek van voornoemd plein, fcts verderop in Sidney-street, is een. bierhuis, „The Princess. Royal" ge- teeten. Op hét dak daarvan zag ik een paar personen Hun plaatsje trok mij aan Met twee Engelsche heer en, die eveneens op deij vrachtwagen zaten, klom ik er af Met veel moeite drongen wij door de dichte man- schenmassa en kwamen in het volte bierhuis In een pogenblik hadden wij den herbergier overgehaald, ons voor tien shilling op zijn dak toe te laten. „Op uw eigen risico", zeide hij. „All right", wa,s ons antwoord En in minder dan geen tijd zaten wij op het- dak, hoogstens 150 meters van de belegerde woning af, waarop wij recht aankeken Toen eerst zag ik, hoe ernstig de strijd was In alle hoeken en gaten van de straten stonden gewapende politiemannen Op drie verschillen de plaatsen zag ik de soldaten in knielende pn liggende houding .vu ren Links en rechts stonden inspec teurs bevelen uit te doelen En wan neer zij zich te dicht bij de woning vertoonden, eerden uit de bovenra men snel eenige schoten gelost. Aan het geluid kon ik ze her kennen pis afkomstig ,yan revolvers Sommigen klonken echter als van geweren Er waren .toen zeker al vijfhonderd schoten aan weerszijden gelost Af en toe gayen de soldaten een salvo, dat ons een schok door het lichaam gaf, zoo vlakbij klonk het. [Wie waren daar noja geen half yu'r. of ik zag twee burgers dicht bij de woning op straat neervallen De eene hief de hand op naar zijn hoofd, waaruit het bloed stroomde De (andere werd getroffen door een schot.ip de waag De booswichtem in de woning had den hen zeker voor detectives aan gezien pf vuuird.cn maar in 't wilde weg Koirtjdaarop zagen wij de politie vlak hij ruim haan maken voor een auto Daaruit stapte minister (Win ston Churcill, dien ik door zijn ge bogen gang gemakkelijk herkende Ook hij, het hoofd der Engelsche politie, wilde er dicht bij zijn Hij begaf zich tot dicht bij de woning En nauwelijks had een inspecteur hem gewaaschuwd zich verdekt bp te stellen, of uit de woning kna-lden eenige schoten. En jtoen kregen wij onze verras sing ,V oor het zijvenster van een afdakje yan den apothekerswinkel zagen yij eene vrouw verschijnen, die do gordijntjes voor dat raam eeen beetje ter zijde schoof En on middellijk daarna werden uit dat raam drie schoten, in onze richting gelost [Wij waren met ons zessen op het dak pn stonden allemaal verstomd van verbazing, toen de kogels flui tend over onze hoofden vlogen „That is a narrow escape", zei den we allen in koor En wat er op dat oogenblik in ons omging, kunt u begrijpen Een der zes had genoeg van die verrassing en vluchtte snel naar be neden [Wij, de andere vijf, lieten ons door dat incidentje niet van de wijs brengen Die strijd werd nu spannend. En het einde moesten we, zoo mogelijk meemaken Ik ging op het dak liggen en tuur de pver een richel van den zijmuur De anderen verscholen zich achter schoorsteenen Even pa een uur zagen wij rook uit de belegerde woning slaan, en daarna, vlammen er van achteren uit slaan Toch werden er nog,steeds schoten uit de woning gelost, die van buiten tienvoudig werden beantwoord De vlammen gingen uit, de rook verminderde Het pinde was nog niet pabij Maar pm half twee braken de vlammen opnieuw uit De naar ons overwaaiende rook had een reuk van petroleum [Waarschijnlijk hadden ie misdadigers de woning zelf in brand gestoken, opdat de politie geen documenten In handen zou krij gen Voor het afdakraampje zagen wij nu en dan enkele personen bewegen Op een gegeven oogenblik ging de voordeur der belegerde woning open, In een kier daarvan verscheen een booswicht, die eenige revolverscho ten loste. Men had hem echter opge merkt. En van een hagel van kogels kreeg hij er eenigen, zoodat hij, in de •vyoninnachterover viel. Brandspuiten kwamen .van aHe kanten opdagen Het uitslaande vuur nam overhand toe Een over weldigend gezicht Ben paar brand weermannen poogden met een slang de brandende woning te genaken Doch zij weken snel terug: De be legerden waren nog jn leven en schoten andermaal Tot kwartier over 2 hoorden wij op het dak schoten uit de woning komen en zagen wij salvo's daarop gelost Toen werd het eensklaps stil [Was het einde gekomen f Jle vlammen verminderden De woning brandde totaal uit Enkele detectives met een revolver voor zich uit in de hand, gingen naar de woning toe. Een hunner stapte er stoutmoedig heen Hij stiet de voordeur open, keek naar binnen en gaf een toeken: D>a belegerden waren dood Zij hadden eindelijk de hand aan zich zelf geslagen." De „Times" schrijft in een artikel over deze geruchtmakende historie het volgende .Wanneer het publiek van de eerste verbazing zal zijn bekomen, zullen ©eni ge vragen gesteld; worden en meer in het bijzonder over het gebruik van troepen. Het blijkt, dat vele honderden politie agenten op het terrein aanwezig waren. dat ettelijken hunner vuurwapenen had den, en dat zij het huis aan de over zijde bezet hielden, van waar het meest gevuurd is. Wij meenen, dat dit vuur ten doel had, de gevaarlijke belegerden te beletten uit de ramen te schieten, hetgeen zij deden als zij er maar ©ven kans voor zagen, het is daardoor dan ook begrijpelijk en verklaarbaar. Maar dat detachementen troepen ©en Londen- sehe straat door kogels onveilig ma ken, omdat twee anarchisten met re volvers schieten vanuit een huis, waarT uit zij met geen mogelijkheid kunnen ontkomen, behoeft meer en nadere ver klaring dan tot dusver is gegeven. De minister van binnenlandscho za ken was tegenwoordig en het gebeur de moet zijn goedkeuring wegdragen. Men heeft ons medegedeeld, dat de po litie gereed stond het huis te bestormen niettegenstaande het dreigende gevaar en diat zooveel agenten als men maar kon verlangen zich vrijwillig zouden hebben aangemeld. Daaraan twijfelen we niet, hun moed is boven allen twij fel verheven en tegen elk gevaar opge wassen. Evenmin betwijfelen we, of het juist was hen terug te houden in plaats van nog meer menschenieveus bloot te stellen aan de bloeddorstigheid van vreemde anarchisten. Maar we kunnen niet goed inzien, hoe de schurken op deze wijze gevangen genomen hadden kunnen worden, wanneer zij zelf niet een einde aan de zaak hadden gemaakt. Het was ongetwijfeld hoogst eigen aardig een mitrailleuse (nede te laten werken, hoewel het platschieten van een huis in een rij een handelwijze is, die aanleiding zou kunnen zijn tot com plicaties. Als de brandweerlieden ge vaar liepen doodgeschoten te worden, hetgeen misschien het geval schijnt te zijn geweest, is het zeker gerechtvaar digd de brandweer te verbieden haar gewone taak te verrichten. Het is ge lukkig, dat de huizen in de rij afgeschei den waren door vuurvaste muren en dat de schade zich niet verder heeft uitgestrekt. Wanneer we de zaak kalm overwegen en ofschoon der politie alle "lof toekomt voor het insluiten van de gevaarlijke misdadigers en voor de maatregelen, die zij getroffen heeft om hen gevangen te nemen, zijn we er alles te samen genomen niet zeker van, dat het resultaat al te zeer ten onzen gunste spreekt trek bevindende h'uwclijksgesch'enkou ook een doos met chewing-gum, Ide Amerikaansche snoeperij., was, waar uit eenige stukken waren verdwenen. Do gum was vergiftigdl Velen denken aan eeu vrouwenwraak. De genoegens van het reizen in Amerika! Op den Southern Pacifio spoorweg is in de nabijheid van Og- den in Utah een trein aangehouden door twee geiïïas'kerde bandieten. Een ne gerbediende werd gedood, een ander zwaar gewond. Alle passagiers werden berookt De bandieten wisten te ont komen. Een helvige sneeuwstorm woedde in het Westen van de Vereenigde Sta ten. Er heerschte een felle koude. In New-York echter is het weer vochtig en mistig. Een aantal mailbooten kon den tengevolge van den mist niet ver der varen dan Sandy Hook. Het schrijven van den Paus over de eenheid der kerken. De katholieke Fransche bladen bevallen nu een meer uitvoerig telegram omtrent het aange kondigde schrijven van den Paus naar aanleiding van het artikel van prins Max van Saksen. Het schrijven, gedateerd van den 26- steu December, is gisterenavond in de „Osservatore" verschenen. De Paus brengt allereerst de talrijke pogingen in herinnering, die sedert de 9de eeuw in het werk zijn gesteld om de eenheid met de Oostersche kei-ken te herstellen en de stappen daartoe door zijn voorgangers gedaan, met nam© door Leo XIII in zijn toespraak tot de kardinalen van 1880. I De Paus zelf verlangt met aandrang naar den dag, dat die muur, die de twee broedervolken scheidt, zal vallen, i Maar het artikel van prins Max veroor- 1 zaakte hem groote droefheid, want dat artikel was zoo vol van allerlei theolo gische en historische dwalingen, dat men moeilijk in zoo weinig pagina's een grootere opeenhooping van dwalin gen zou kunnen vinden. Dan gaat de Paus achtereenvolgens de verschillende dwalingen na omtrent de voortkomst van den II. Geest, het Vagevuur, de Onbevlekte Ontvangenis, de verhoudingen tussehen den. H. Pe trus en Paulus, het primaat der Room- sche kerk, het Vormsel enz. Verder weerlegt de Paus de dwalin- 1 tegen Half tien in den schouwburg. De vorstelijke bezoekers waren aan het eind getuige van de aanbieding on der toejuiching van het publiek, van een lauwerkrans met Oranjelint aan den heer Royaards. Bij het vertrek zeide II. M. aan den heer Van Bijlevelt, dat H. M. met veel belangstelling de voorstelling had bij ge woond. VERKIEZING PROVINCIALE STA TEN. Bij1 da gisteren gehouden Verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Zee land in het district Goes is gekozen de heer W. Kakcbeeke, (liberaal) met DE FIRMA Ma the w He yraajg 'zélf reeds heeft) beantwoord' Hij verklaart, dat hij de hiërarchie van de Nederlandsen© kerk niet erkent en hij zet in zijn verklaring' uiteen, dat hij dit niet meer kan doen, omdat die kerk enf de meeste oud-katholieken pp ver schillende punten afwijken van da orthodoxe leerstellingenj Diie punten betreffenDe verwer ping van de autoriteit van de Sy node van Jeruzalem van 1672 en de ontkenning,yan hét bestaan van' zeven sacramenten; de verwerping van de aanroeping ..van heiligen.;, het gebruik yan nieuwe, ongeauto- ZONDAG 8 Januari Gebouw „Si Bavo". Entree 25 cents. Ook toegankelijk voor niet bondsleden, Een aardige geval. Duizende kin deren hebben in België naar de kleine prinsen nieuwjaarskaartjes gezonden, gefrankeerd met den postzegel Caritas. Al die kleinen hebben vanwege het koninklijk secretariaat een antwoord gekregen, luidende als volgt: „Paleis van Brussel, „II.II. K.K H.H. de hertog van Bra bant, de graaf van Vlaanderen en prin ses Maria José bedanken u van gan- scher harte voor de genegenheid hun bewezen, bij de aankondiging van de aanstaande en volledige genezing van hunne lieve moeder." Op de achterzijde der kaart ziet men een lieve groep, voorstellende de Konin gin met hare kinderen. Het groote mijnongeluk in Enge land. Er zijn thans driehonderd lijken uit de Pretoriamijn in Lancashire te voorschijn gehaald. Het fonds van den burgemeester van Bolton, ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de slachtoffers, heeft thans reeds een be drag van 80.000 p. st. beireikt De „Westm. Gaz." merkt thans op, dat men nu de inzamelingen maar moest sta ken, daar immers volgens de bepalingen der ongevallenwet aan de nagelaten be trekkingen uilkeeringeii moeten worden gedaan en het dus niet duidelijk is, waarom een zoo reusachtig bedrag moest worden bijeengebracht. Een spoorwagen in brand. Tenge volge van de onvoorzichtige wijze, waar op een passagier in de derde klasse meit benzine omging, geraakte op den spoorweg tussehen Urodno en Soewaiki in Polen een personenwagen in brand. De wagen verbrandde. Veie passagiers kregen brandwonden; eenige personen zijn verbrand., hunne verkoolde lijken werden tussehen de puinhoop en van den wagen gevonden. Een zonderling ongeluk 1 Onlusten in Spanje. Het „Paris- Journal" verneemt uit Barcelona, dat een bloedig straatgevecht heeft plaats gehad tussehen „clericalen" en republi keinen. De burgerwacht heeft de strij denden met geweld moeten scheiden. Volgens dit bericht duurt de staking der vrachtrijders voort. De handel lijdt geducht onder dezen stand van zaken; slechts honderd vrachtwagens zijn be schikbaar, welke dan nog gereden wor den door de patroons zelf en bege leid door gendarmen, Een Amcrikaanseh drama. Uit Cumberland in Maryland wordt een echt Arherikaansch drama gemeld. Hier was de jonge rijke koopman TubLggs verloofd met een schoone-, en eveneens rijke jonge dame, Grace E loss er. Maan dag zou het huwelijk tussehen bei den worden voltrokken. Des morgens begaf de bruidegom zich naar de wo ning van de bruid. Men schertste en lachte,t ot het eenigen tijd later in de kamer, waarin het jonge paar zich al leen bevond, doodelijk stil werd. Mevr. E losser ging de kamer binnen en vond bruid en bruidegom op een sofa geze ten. Zij sloop nader om het paartje te verrassen, nul ar loen ze haar dochter aanraakte, bleek haar dat beiden dood waren 1 Onmiddellijk te hulp geroepen geneesheeren constateerden, dat de lip pen van beiden verbrand waren en dat men hier waarschijnlijk met een cy- ankali-vergiftiging te doen had. Later bleek; dat pndec de zich in heft yer- gen, die in het artikel voorkomen over de houding van Paus Nieolaas I en Leo IX, over het concilie van Florence ©ff de concilies na het schisma gehouden. „Al die stellingen zijn valsch, ver metel en in strijd met het katholieke geloof." De apostolische delegaten moeten van den brief een vertaling maken in de volkstaal. Hij beveelt hun met aan drang te blijven bidden voor die een heid, maar ook altijd overtuigd te we zen, dat ieder werk in dit opzicht nut teloos wezen zal, indien men niet voor alles het geloof ongeschonden en ge heel handhaaft. De Paus eindigt het schrijven door zij,n vreugde er over uit te spreken, dat de schrijver van het artikel, dia met de beste bedoelingen bezield was, in zijn eigen tegenwoordigheid en van ganscher harte zijn instemming heeft betuigd met de stellingen in dit schrij ven uiteengezet en dat hij verklaarde bereid te zijn om met Gods hulp tot zijn laatsten ademtocht alles aan te ne men, te. verwerpen en te veroordeelt!, wat de H. Stoel aanneemt, verwerpt en veroordeelt. Wat nieuws in Boeinenië. Te Boe karest zijn in den laatsten tijd zoo dik wijls automobiel-ongelukken voorgeko men, dat de maatregelen op het automo- bielverkeer verscherpt zijn en de po litie strenge orders heeft ontvangen slipt toe te zien op de naleving der desbetref fende bepalingen. Maandagavond reed nu bij dikken mist een automobiel met buitengewone snelheid door de Calea Victorie!, de hoofdstraat der stad, terwijl in die straat een buitengewoon levendig verkeer heerschte. Een politie-agent hield de automobiel aan en verzocht den chauffeur hem naar het politiebureau te volgen. De heer, die in de automobiel zat, protesteerde daartegen, waarop een toetredende po- litie-oflicier ook hem voor gearresteerd verklaarde en het rijtuig met chauffeur en passagier naar het bureau bracht. Toen de gevangen genomen heer daar zijn pelskraag naar beneden sloeg, zakte de dienstdoende commissaris van schrik bijna ineen. Hij had n.l. in den gevan gene den minister van justitie Stelian herkend en begon dus excuses te ma ken wegens den overdreven ijver van zjjn ondergeschikte. De minister verzocht hem echter te handelen, zooals hij zou doen, wan neer het een ander betrof, waarop mi nister en chauffeur verhoord werden ©n een proces-verbaal werd opgemaakt. De minister wercl veroordeeld tot 10 fres, boete. De Roemeenen eehtef, die van het geval hooren, slaan de handen in elkaar van verbazing, want dat er in hun laud ook wel recht werd gedaan zonderj aanzien des persoons, was voor hen' iets totaal nieuws. bericht hiermede dat vanaf 2 JANUARI te baren kantore betaal baar zijn de coupons: Algeflieene Hypotheek-Bank. Kerk H. H. Elisabeth en Barbara te Haarlem. R. K. Begraafplaats „Si. Barbara" te Haarlem. Kerk H. Joseph te Bennebroek. HOFBERICHT. II. M. de Koningin heeft gisteravond de vertooning van „Lucifer" in den Haagsehen schouwburg gevolgd. Z. K. H. Prins Hendrik, die door een verga» dering ten Paleize verhinderd was, bij het begin aanwezig te zijn, verscheen j 3747 stemmen. De heer Steketee, (anti- rev.) had er 3548. De liberalen hebben dus den zetel, opengekomen door die verkiezing van mr. Lucas se tot Eerste Kamerlid, gewonnen. De heer Kake- beeke had dezen zomer bij de perio dieke verkiezingen zijn zetel verloren. PRINS HENDRIK NAAR ENGE LAND:, Do „Times meldt, diat Prins Hen drik het plan heeft de kroning .van En ge land's Koning jn den a s, zo mer hij te wonen Zoo dit bericht Waarheid' h'ev&fc, zoo toekent de „Msbi." hierbij .aan, dan blijkt eruit, da,t de verhouding tussehen Engeland en ons land een zeer goede is, ook nog thans, na ai het tondenzieuse geschrijf o.ver de versterking yan VMssingen, waairbij het [telkens heette, dat wij Duitsch- land wilden bevoorrechten tegenover Engeland lntussche.il is hét bericht nog niet v,an pndere zijde bevestigd: i UIT DE STAATSCOURANT, Bij K. B. is aan mr. N, F. y. Noofen op verzoek, met ing. van 16 Jan. ©er- vol ontslag verleend als griffier bij- het kantonger. te 's-Gravenhage, en is lot zoodanig benoemd mr. L. H. M van Kruyne, gew. griffier bij het onthou den le kantonger. te Rotterdam, wo nende te Rotterdam. Bij K.B. is benoemd tot lid van de Alg. Rekenkamer van Ned.-Indië B. Th. Wl van Hasselt, tijdelijk lid dier Kamer. Bij Kon. Besl. van 31 Dec. 1910 zijn, met ingang van 1 dezer tot 1 Jan. 1912: I. benoemd in de commissie tot vaststelling van de minimum-uitwa tering: tot lid en voorzitter, de heer M. G. de Gelder, directeur der Rotterdam- sche Droogdok-Maatschappij, te Rot terdam; tot leden de heeren: Ph. van Ommeren Jr., lid der fir ma Ph. van Ommeren, te R'dam; J. C. P. Kraijenlioff van de Leur, secretaris van de Nederlandsche Ree- dersvereeniging te Amsterdam; II. toegevoegd aan genoemde com missie: als technisch-adviseur, de heer L. Visser, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, te Schiermonnikoog; als secretaris, de heer A. M. Schip pers, scheepsbouw-kundig-ingenieur te Rotterdam. i MINISTER COLIJN. De Koningin heeft gisterenochtend te half 10 uur den nieuw benoemden Minister van Oorlog in audiëntie ontvangen. De heer Colijn, als oud-majoor van het Indisch leger, gerechtigd tot 't dragen van den militairen uniform verscheen echter bij H. M. in het ambtscostuum van burger-minister. H. M. had met den heeT Colijn na diens eedsaflegging nog een langdu rig onderhoud, zoodat de Minister van Oorlog, tegen circa elf uur het paleis verliet. Te 2 uur heeft de nieuwe Minister aan het departement de oorlogspor tefeuille overgenomen uit handen van zijn ambtsvoorganger, generaal- majoor Cool. Daarna zijn aan het nieuwopgetreden Departementshoofd voorgesteld de Commandant van het Veldleger, de Chef van den Gener. Staf, de Secretaris-Generaal, de hoof den der afdeelingen aan het ministe rie en den adjudant van den Minister van Oorlog. HET KOLONIAAL ETABLISSE MENT TE AMSTERDAM. Naar men verneemt heeft de re- geerdng een contract geteekend, waarbij het Rijk eigenaresse wordt van terreinen aan den [Westerdoks- dijk ,te Amsterdam, waarop bet nieuwe -koloniale etablissement ge sticht zal worden, zoodat deze stich ting thans definitief .vaststaat; DE „OUD-KATHOLIEKE BEWE GING"; [Wij lezen .onder bovenstaand op schrift- in het „Handelsblad" De Engelsclie bladen melden, dat bisschop Mathew aan den Aartsbis schop te .Utrecht, hoofd van de oud- katholieke kerken, een verklaring van autonomie en onafhankelijkheid heeft gezonden ten behoeve van „The (Wjestern .Orthodox .Catholic Church in Great Britain and Ire- land."- 7 Thans hlijkt dus, dat d© heer meerde liturgieënhet ontbroken van den naam van den Paus, pri maat vain het Christendom en Pa triarch van het [Wiesten, in de Ne derlandsche Liturgie van 1910hst niet dagelijks celebreeren van de Mis_; het hui ten gebruik stellen v,a:n heilige schilderijen, .beelden, sym bolen, reliquieën enz! toelating yan niet-katholieken tot dé Heilige Com munie; V;a,n commentaar kunnen' wij ons, onthouden, teekent „Hét Centrum'- hierbij aan Jder inn eren wij er slechts aan, d at de [heer Mathew nog jalet. lang ge leden Idoor den „oud-katholieken"-' .aartsbisschop yan Utrecht .tot bis schop werd gewijd; D© vreugde is over en weer van korten duur geweest, om nog t-e zwij gen yan de eenheid' Is zulk een geval niet' welspre kend jn zijn allerzonderlingst en [aan ïlét potsierlijk© grenzend v :r- l0°P?j l_7; é7i: EERSTE KAMERLID RAAYMA- KEES. Blijkens hij de Eerste Gamer inge komen bericht heeft de heer C. A. M. Raymakers (R.-K.) zitting hebbend voor Noord-Brabant, zich om gezond- heidsredenen verplicht gezien zijr ontslag te nemen. Do heer O A. M, Raymakers (r-k.) is industrieel te Helmond en' werd aldaar den 22sten November, 1851 geboren In 1901 werd hij door het district Helmond afgevaardigd naar de Tweede Kamerbij de pe riodieke verkiezingen yan 1905. wenschte (hij echter niet meer in1 aanmerking te komen voor een her verkiezing, jn verhand met de voort durende uitbreidingzijner industri eel© ondernemingen Van D587 tot 1907 was hij lil der Provinciale Staten van Noord- Brabant, die hem in Déeembier van laatstgenoemd" jaar tot lid yan de Eerste Kamer verkozen De heer Raymakers, die thans tussehen tijds bedankte, zou nog tof 1916'zitting gehad hebben; EEN NIEUWE E H. B. S.; Gisterennamiddag 3 uur is te Hoorn |de nieuwe Rijks Hoogere Burgerschool plechtig geopend, waarbij de feestrede werd uitgespro ken door den, 'directeur, dr. W-. C; Li. Bronsveld.; Verder yoerden het woord de bur gemeester yan Hoorn, de heer J C. van de Bloc query, voorzitter der commissie yan toezicht op het M, Q, (Ir- Campert, de inspecteur van het ÏM. .O. en. het Tweede Kamerlid de heer Ferf; DE ZEELAND, Met de mailbooten der Maat schappij Zeeland zijn in 1910 ver voerd puim 148 000 passagiers Dit is het grootste aantal, dat ooit in één jaar werd vervoerd; Li 1908 en' 1909 bedroeg het aantal respectie velijk pl ui; 134,000 en 130,000, Inbraak. Een bewoner der le Hel- mersstraat te Amsterdam bad met zijn gezin de Kerstvacantie elders doorge bracht; daags vóór Kerstmis vertrok ken was hij Maandagavond terugge keerd. Tot zijn niet geringe ontsteltenis onlwaardde hij, dat inbrekers in zijn. woning aan het werk geweest waren. Alle kasten waren geopend en door zocht, de bedden bleken zelfs beslapen te zijn. Gisterenmorgen kon nog niet juist worden nagegaan hoeveel er ge stolen was. De inbrekers hadden in de gang met golhische letters die woorden: „Geluk kig Nieuwjaar. Trio" geschreven' Volgens de buren is er in den avond van den 27en December een jongen aan de deur géweest, die een brief voor den bewoner beweerde te hebben. !t Moet gebleken zijn, dat deze brief slechts uit een blanco enveloppe en oen blanco velletje papier bestond.... Zeldzaam huwelijksfeest. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat het echt paar B. te Alphen a.d. Rijn in het hu welijk trad. Op zich zelf is dat niet iets vermeldenswaards. Maar de oude bruidegom heeft al eenmaal dat voor recht genoten. Met zijn eerste vrouw heeft hij meer dan 25 jaar samen ge woond, met zijn tweede vrouw 8 jaar, terwijl hij thans me! zijn derde weer een zilveren huwelijksfeest viert HU is thans 85 jaar oud en nog een kraa- se man.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2