BUITENLAND. BINNENLAND OVERZICHT. Het meest l>ol angrijke van de tui ten land sebe berichten is zonder twij fel, dat da TEGENEEVOLUTIE IN POETU- .GAL uitgebroken lijkt Naar de eerste berichten melden is het geen revolutie der koningsge zinden, maar een uitbarsting van da woelige radicale, socialistische en anarchistische elementen, wiin de nieuwbakken republiek niet ver ge noeg gaat He spoorwegarbeiders staken al, geen trein loopt er meer Voorts sta ken de winkelbedeinden, en een kort telegram, maar veelzeggend ondanks de strenge censuur, meldt: „De minister van binnenlaniscbe zaken wil aftreden en heeft ont slag gevraagd De winkels zijn ge sloten, men vreest ongeregeldheden Agenten twee aan twee en bereden troepen doorkruisen de stad De sta tions zijn afgezet" 't Mooiste van de weinige en korte berichten die we hebben, is nog het volgende: „Om ongelukken te vermijden heeft het spoorwegpersoneel zich tegen het vertrek van de internatio nale treinen verzet" Als 't niet zoo treurig was, zou dit „om ongelukken te vermijden" iets wezen om hot uit te schateren (We zullen afwachten waar het heen gaatdat het geluk in dit ongelukkige land niet bij de anti-cle- ricale republiek is te vinden, zal nu wel voor iedereen zoo duidelijk als het maar kan, gebleken zijn De FEANSCHE Kamer van afge vaardigden h eft den radicalen re- geexingcandidaat Brisson bij twee de stemming tot president herkozen met 272 stemmen tegen 197, uitge bracht op Paul Deschamel, die zich door zijn eerzucht ertoe had laten verleiden nog eens een kansje te wagen en daarbij zelfs den steun aanvaardde van een gedeelte der so cialisten In diens niet-verkiezing ligt dus een dubbele nederlaag opgesloten èn voor de oppositie èn voor hem- zelven Een der eerste interpellaties, waarmede de Kamer- zich zal heb ben bezig te houden, is die van den socialist Augagneur, afgevaardigde van Lyon, oud-gouverneur van Ma dagascar en pr ies ter vreter -eers te klasse Deze wenseht van Briand te ver nemen „onder welke voorwaarden de geestelijkheid de beschikking zal houden over kerken, welke zij mis bruikt tot aanvallen op de repu- blikeinsche partij", De afgevaardigde van Lyon doelt hier blijkbaar op het feit, dat ver leden Zondag van de kansels in de Zuid-Oostelijke Fransche bisdommen aan de katholieken het verbod be kend is gemaakt tot het lezen, koo- pen en verkoopen van sommige onzen lezers reeds bekende dag bladen De radicale pers, vooral de vrij- metaelaarsorganen, zijn over dezen maatregel woedend Zij eischen een ingrijpen van het gerecht, hetwelk de bisschoppen moet dwingen hun verbod in te trekken! Hier komt dus de vraag aan de orde of een bisschop aan zijn on- derhoorige geloovigen nog eenig ge bod of verbod kan voorschrijven' De scheiding van Kerk en Staalt wordt steeds duidelijker wa.ar- heembaar de onderdrukking der Kerk door den Staat, de brutale inmenging der wereldlijke .overhe- (1: n ia zak - van zuiver geestelijken aard- (Wij hebben onlangs gemeld, dat de Vorst ven het roulette-landje MONACO zijn „volk" een grondwet had geschonken Naar echter thans uit Monte Carlo aan do „Gil Bias" geseind wordt is de boodschap van den vorst niet alleen met koelheid, maar door de „voorloopige regee ring" ook met zekere verontwaar diging ontvangen De papieren der publicatie van de boodschap werden van de muren ge trokken en de telegrammen, welke deze ernstige gebeurtenissen aan de Fransche bladen moesten meedeelen achter gehouden De karabiniers en de politic-agen ten staan gereed en allerlei geruch ten doen de rondte; zoo wordt er o a gezegd, dat men zekére per sonen, die niet met de nieuwe grond wet tevreden zijn in hechtenis zal laten nemen De pest in MantsjoerUe. Iu de Chiticezenwijk, verneemt de „Li I Anzciger" via St. Petersburg uit rharbin, liggen talrijke lijken van pestlijders op de straten. In het na- Jnrige stadje Foedoesian zijn de helft Van all" n-'--— *»«.- - nniderrle fireidt zich angstig snel van wijk tot tvijk uit. De bevolking houdt de ziek- -. vallen gel om de desin- fectiemaatregelen te ontkomen. In Je laatste 6 dagen zijn te Charbin 95 'ersoneu, waarvan 2 Russen, aan p jgt restorven. De Europeesche wijk ivordt ernstig bedreigd. Het wanbeheer der Staatsspoor wegen in Frankrijk. De voorzitter vau ie vereeniging van koffiehandelaren ,e Parijs bericht in een brief aan verschillende bladen, dat door de Moeilijkheden, die het verkeer op de Westerstaatsspoorwegen belemme- ,ten. nauwelijks de helft van de gewo ne hoeveelheid koffie in Parijs wordt aangevoerd. De vereeniging heeft getracht langs andere wegen koffie naar Parijs aan te voeren, maar is daarbij op bezwaren gestuit. Sommi ge handelaren hebben sedert 2 De cember geen zak koffie meer ont vangen. De vereeniging heeft den mi nister van oorlog moeten mededee- len, dat zij niet meer over koffiere- serves beschikt. De „Figaro" beweert, dat sedert eenigen tijd op de kleine verbindingslijn tusschen het St. Gt- mainstation en de groote ceintuur baan 215 volgeladen goederenwagens staan, die eenvoudig vergeten zijn, zeer ten voordeele van een gelw "e reeks gauwdieven, die zich zonder eenige kosten in de wintervoorraden zetten. Vorstelijke gift. De koning van België heeft de tweede jaarlijksche uitkeering van 3 millioen, die hem krachtens het verdrag van overne ming van den Congo is toegekend, besteed voor een bestelling van 3 nieuwe stoombooten, die voor den dienst op de- binnenwateren van den Congo bestemd zijn. Tegen het duel. De tegenwoordi ge Italiaansche minister van Oorlog, generaal Spingardi, heeft op ver zoek van het Senaatslid Seialaja, voorzitter van de Italiaansche Anti duel-Liga, een belangwekkende sta tistiek medegedeeld omtrent de ver mindering van het duel in het Ita liaansche leger. Zij omvat de laatste tien jaren en wijst op een sterke af neming van het duel. Het totaal aan tal duels in 't leger bedroeg in j.910 60, nam geleidelijk af, zoo kwam het van 1905 tot 1906, van 51 op 35, en bereikte in 1910 het getal 13. Strenge besluiten van de ministers van Oor log Pedotti en Casano schijnen voor al te hebben medegewerkt tot deze vermindering. Ook zal ongetwijfeld ertoe hebben bijgedragen de belang stelling van koning Victor Emanuel voor de anti-duelbeweging. Hij zelf is onmiddellijk bij de stichting van den Italiaansehen anti-duelbond eere voorzitter geworden. Afschaffing van nachtarbeid. Het Belgische ministerie van nijvei- heid en arbeid heeft verleden jaar een onderzoek doen instellen in de bakkerijen, vooral om te weten of 't niet mogelijk zou zijn het nachtwerk en Zondagswerk af te schaffen. Er zijn reeds 180 groote bakkerijen be zocht geweest in de arrondissementen Brussel, Luik, Verviers en Kortrijk, en het onderzoek wordt nog altijd voortgezet; het zal waarschijnlijk te gen Juli aanstaande geëindigd zijn. De staking in de Belgische ko lenmijnen. De staking van de Belgi sche mijnwerkers heeft door het toe treden van eenige mijnen in Herve- land, waar tot dusverre nog gewerkt werd, een grooter omvang gekregen. Alleen de mijnen van Herstal hebben zich nog niet bij de stakingsbeweging aangesloten. De mijnwerkersbond heeft maatrgelen getroffen tot het organiseeren van een demonstratie der stakers, die heden te Luik zal plaats hebben. De „Nationale Mijn werkersbond" heeft te Charleroi een vergadering gehouden en een dagorde aangenomen, waarin de houding van de mijndirecties sterk wordt afge keurd, den stakers de sympathie van den Bond verzekerd en geldelijke on dersteuning wordt voorgesteld. Daar vele fabrieken in den omtrek van Luik verwachten, dat de staking ta melijk lang zal duren, werden groote contracten gesloten met de mijnen van het Ruhr-gebied, en sedert eeni ge dagen worden er veel Ruhr-kolen in België ingevoerd. Koningin Elisabeth van België. Er wordt verzekerd, meldt het „Hbld. van Antw.", dat men aan het Belgi sche Hof afziet van het plan om H. M. de Koningin naar het zuiden te zenden om haar volledig herstel af te wachten. Dit is inderdaad zoo. En nu vernemen wij, dat H. M. van plan is in de eerste dagen van Februari, zoo het weder zulks toelaat, te gaan verblijf houden te Ostende in gezel schap van den Koning. „Bevel is in derdaad gegeven om alles in het cha let van den dijk voor de mogelijke komst van H. M in orde te brengen".. Het Ferrerkabaal. Romanones, de voorziter van de Spaansche Ka mer, heeft aan verschillende ropubli- keinsche en conservatieve afgevaar digden beloofd, afschriften van de procesacten over den anarchisischen aanleg op den Koning (31 Mei 1906), -jo^j ojjCtiuaSta uba uo;ob ap uba rer-proees en van die over de Juli- gebeurtenissen te Barcelona ter be schikking te stellen. Deze stukken beslaan 7000 zijden druks vau de Han delingen der Spaansche Kamer, d.w.z. 23 boekdeelen van ruim 300 bladzij den elk. De regeering doet den repu blikeinen met deze uitgave zeker geen dienst, maar de Ferrer-schreeuwers hebben het verdiend, dat de onwaar digheid hunner agitatie in het v )lle daglicht wordt geplaatst. Het z.g. Moabit-proces. De Ber- lijnsclie rechtbank heeft gisteren von nis gewezen tegen de socialistische opruiers en raddraaiers, die in Moa- bit, de Berlijnsehe arbeiderswijk, zoo veel onlusten en bloedige geweldda den hebben uitgelokt. De rechtbank achtte bewezen, dat er landvredebreuk gepleegd was, dat er oproer had plaats gehad, volko men in overeenstemming met het Openbaar Ministerie. Noodweer, massa-suggestie en meer andere door de verdedigers aange voerde verzachtende omstandigheden telden, volgens den rechter, niet mede. De onlusten hebben in hooge mate de openbare veiligheid en de staatsautoriteit in gevaar gebracht. De systematische opstokerijen der sociaal-democratische pers zijn voor het grootste gedeelte schuld, dat an ders rustige arbeiders met het Jan hagel gemeene zaak gemaakt heb ben en zich lieten verleiden tot da den, die revolutionair genoemd mo gen worden. De politie heeft volgens de rechtbank volkomen haar plicht gedaan. Wanneer onschuldigen ge wond werden, dan dragen de op roerlingen hiervan de verantwoorde lijkheid. Onmogelijk kon de politie bij de algemeene herrie in de vol komen duisternis van de straten, die opzettelijk door het gepeupel donker gemaakt waren, een onderscheid zien tusschen schuldigen en onschuldigen. De verschillende straffen zijn lager dan de straffen door het O. M. ge- ëischt. Afgezien van enkele geldboe ten, loop en zij uiteen van één maand tot drie en een half jaar. Gevraagd. Meermalen wordt een geneesmid del gevraagd tegen de kwellingen van aambeien. Voor hen, die Foster's Zalf kennen, zal het niet moeilijk vallen deze vraag te beantwoorden. Allen, die aan aambeien lijden, we ten hoe hinderlijk, pijnlijk en kwel lend deze kunnen zijn. Dikwijls is liet den lijder onmogelijk te staan, te liggen of te zitten en weet hij niet welke houding hij moet aannemt om de pijn tot bedaren te brengen. Aambeien komen gewoonlijk meer bii vrouwen voor dan bij mannen; zij worden vaak veroorzaakt door hard nekkige verstopping en vertoonen zich dikwijls na de geboorte van een kind. Voor aambeien, hetzij in- of uit wendig, is Foster's Zalf het genees middel bij uitnemendheid. Vanaf de eerste aanwending doet haar verzach tende werking zich gevoelen en tal rijk zijn de gevallen, waarin na het gebruik van slechts één doos de pa tiënt van zijn lijden verlost werd. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k 1.75 voor één, of 10 voor zes doo- zen. VERKIEZING EERSTE KAMER. De verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer door de Prov. Staten van Noord-Brabant (vac.-Raayma- kers) is bepaald op Woensdag 18 Ja nuari. CUDeMINISTER COOLfj De afgetreden minister van Oor log, generaal-majoor (Wj Gooi, zal met 1 Mei den dienst met pensioen verlaten en tot dien datum ter be schikking blijven van den tegen- woordigen minister van oorlog,; MINISTER DOLIJNi: Men verhaalt ons uit de Haarlem mermeer, waar, zoo,ais men weet, de nieuw benoemde minister van oorlog zijn jongensjaren doorbracht, de volgende typische episode uit de jeugd van minister Colijn: Nn de naam van Minister Colijn de laatste dagen zoo op ieders lip pen is, dunkt het ons niet onaardig, de volgende gebeurtenis uit zijn jon gensjaren te relevoeren, vooral laar ze een staaltje va,n 'smans karakter geeft De jonge Hendrikus dan, wou en zou soldaat worden, ondanks allen tegenstand yan vader Goiijn. Dan spring ik in 't water, was zijn antwoord, bij 's vaders beslis te weigering en de daad bij 't woord voegende, sprong hij pardoes de sloot in, welke toevallig evenwel niet veel water bevatte. Daar het echter winter was, scheen het water hem wel wat koud, zoodat hij meteen aanstalten maak te, er uit te komen Zijn vader, die zich zoo maar de wet niet liet stel len, stond evenwel met een hark ge wapend op de kant en zeide dat Snij er voor zijn straf nog ,wat in moest blijven, hetgeen ook geschiedde De liefde voor het soldaten leven of het verlangen naar iets hoogers dan het landbouwbedrijf, schijnen hem nog al vroeg .beheerscht te hebben (We zouden zeggen, het teekent den man van volharding! LANDVERHUIZERS DOOR PRUISEN. Niettegenstaande de mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken, dat de Russische landverhui zers thans door Duitschland doorge voerd konden worden, moeten de menschen nog te Oldenzaal op be richt van den landraad te Bentheim wachten. Dertien emigranten zijn gevlucht in de riphting van de Pruisische grens. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam heeft bepaald, dut land verhuizers, die per schip aldaar aan komen en via Duitschland hun plaats van bestemming moeten bereiken, niet aan land mogen komen, indien zij niet aan alle vereischten, om aan de Duitsche grens te worden door gelaten, voldoen. Nader verneemt het Handelsblad, dat de doorzending der landverhui zers belemmerd wordt doordat de overheid te Bentlieim nog geen machtiging uit Berlijn ontving de menschen te laten passeeren. De gemeente Oldenzaal zit natuurlijk in groote zorgen, weet de ongelukki- gen niet behoorlijk te logeeren en vroeg de betrokken stoomvaartmaat schappij reeds matrassen in bruik leen. Intusschcn vroeg de burgemeester van Oldenzaal onzen Minister van Buitenlandsche Zaken om te Ber lijn op spoed te willen aandringen bij het geven van machtiging aan den landraad te Bentheim om de landver huizers te laten doorgaan. Deze machtiging wordt elk oogenblik ver wacht. Te Oldenzaal wordt een lo comotief met „stoom op" gereed ge houden, zoodat de trein dadelijk via Bentheim naar het „beloofde land" vertrekken kan. De Landraad uit Bentheim heeft aan den burgemeester van Olden zaal bericht, dat de landverhuizers doorgelaten kunnen worden, als de Russische consul garandeert, dat zij aan de 3 verschillende Duitseh-Rus- sische grensplaatsen in Rusland wor den doorgevoerd. Die grensplaatsen zijn Zom-Blcowice, Krusphwicz en Illowo. De Russische gezant werd gister avond in Oldenzaal verwacht. De burgemeester van Oldenzaal, de heer N. X. Th. M. Vos de Wael, is gisterenavond voor besprekingen omtrent deze zaak nog naar Bent heim vertrokken. Laat in den avond seinde men nog: Wegens nieuw gerezen administra tieve moeilijkheden met de Duitsche Regeering kunnen de landverhuizers voorloopig toch niet doorgevoerd worden. COMMIEZEN BIJ DE H. IJ. S. M. Van de verwachte verbeteringen waarop door de Broederschap van commiezen bij de H. IJ. S. M. ten sterkste was aangedrongen, schijnt, naar wordt medegedeeld, ook met het invoeren der nieuwe „bepalin gen" niets te komen. HET KOLONIAAL INSTITUUT. De Minister van Koloniën, verge zeld van de heeren Verbrugh, direc teur van het technisch bureau, en Corporaal, chef van de afdeeliug uit zending van gouvernementsgoede ren, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Amsterdam in verband met den bouw van een nieuw Kolo niaal établissement aldaar. De bouw van het nieuwe Koloni aal Etablissement te Amsterdam is, opgedragen aan den Amsterdam- sohen architect, den beer P H van Niftxik De voorbereiding neemt nog eenigen tijd in beslag, zoodat niet vóór het einde van den zomer met den bouw kan worden aangevangen, Men denkt anderhalf jaar noodig te hebben, zoodat het nieuwe etablisse ment begin 1913 in gebruik kan ko men, RECLASSeeuuin Cr;J Bij kon besluit zijn benoemd in het Centraal .College voor de Re el asseering: A; tot li-d, tevens voorzitter: mr, A P. L. Nelissen, oud-minister van Justitie, fca 's-Gravenhage tot ledenmr H O. Dressel- buijs, directeur-generaal van het Ge- vangenis-Rijkstucht- en Opvoedings wezen te 's-Gravenhage; mr H, P Marchant, lid van de Tweede Graveniiage; mr Vi H. Rutgers, advocaat en procureur te Hilversum jlir. mr Ch. J M Ruijs de Bee- renbrouck, lid van da Tweede Ka mer (I er St a ten-Generaal te M aas tricht Jhr par H. Smlssaert, secretaris van de Vereeniging van Nederland- J sehe werkgevers te 's-Gravenhage J, R Snoeck Henkemans, lid van 1 de (Tweede Kamer dar Staten-Ge- neraal te 's-Gravenhage Mr A. Fentener van Viisslngcn, raadsheer in den Ho ogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage; 1W1 de Vlugt, Ld van tla Tweede Kamer der Staten-Generaai te Am sterdam B aan het Centraal Collego voor de Reclasseering is toegevoegd als secretaris, mr (Wj J, Berger, ad junct-commies aan het departement van Justitie te 's-Gravenhage, LEVENDE STRIJDKRACHTEN; Naar het „Oentrverneemt, zal de regeling der levende strijdkrach ten bij de behandeling der defensie- aangelegenheden den .voorrang heb ben; BOND VAN R. K. RAADSLEDEN. Gisterenmiddag werd in het gebouw der R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Arnhem, op het Walburg plein, de vergadering gehouden lot het stichten van een Bond van R. K. Ge meenteraadsleden. Er waren bij den aanvang 50 Raadsleden tegenwoordig en 20 kiesvereenigingen vertegenwoor digd. De vergadering uitgeschreven door „Recht voor Allen", werd geopend door haren voorzitter, baron Van Wijnber gen. Mr. J. R. H. van Scha ik, {penningmees ter van do Arnhemsche Kiesvereeni ging, kreeg daarop het woord, om het doel dezer bijeenkomst meer uitvoerig uiteen te zetten. Met alle erkenning voor 't geen door 'onze R. K. Raadsleden is verricht, moet er een bond van raadsleden komen om nieuw en warmer vuur in onze raads leden in te blazen, hen te steunen :in de middelen om hun doel te bereiken en aldus dagelijks onze beginselen over het geheele land daadwerkelijk aan te toonen. Do greote beginselen zijn nu doorgewerkt en algemeen begint men te gevoelen, dat in de talrijke kleine staatjes, do gemeenten, oen heerlijk ter rein ligt om door onze beginselen het maatschappelijk evenwicht te verkrij gen. Op zóó eenvoudig terrein hebben onze beginselen in de gemeente-poli tiek mede te spreken. Vooral moet daar op gelet. Nu de gemeenten nog voor zco groote taak slaan daar is 't noodig vast te stellende rechtspositie voor gemeente ambtenaren en werklieden; voorts de regeling ten goede voor den hande.1- drijvenden en ind-ust rieden middenstand voor den werkmansstand, den boeren stands enz. enz. Als raadslid kan men zicE op twee-' Een der onverlaten greep hef oudje erlei standpunt stellen. Men kan Bi en bij de keel en dreigde haar te zullen ver- W'. den weg der gemeente-politiek lar moorden, zoo ze niet onmiddellijk die ten aangeven en hen in hun sneller plaats aanwees waar ze haar geld gebor- of minder snel tempo volgen, daarbij gen had. Onderwijl brak nummer twee wakend voor de eigen beginselen. Men een kast open en vond daarin een be- kan zich zelf volgens eigen inzicht en drag van f 10, dat hij zich toeëigen- beginselen een gemeente-politiek op- de, waarna de bezoekers zich ijlings bouwen en wanneer B. en W. daarmede uit de voeten maakten. in strijd komen dan scherpe critiek uit oefenen. Spr. heeft hierbij het oog op die raads leden, welke beslist een vast systeem De weduwe was door den schrik zóó ontdaan, dat ze eerst lang nadat de aan randers gevlogen waren om hulp kon roepen, 't Geheele geval heeft zich zoo willen hebben bij de gemeente-politiek vlug en stil afgespeeld, dat zelfs de en niet hun stem willen doen afban- 1 naaste buren niets hebben gemerkt. Den gen van de stemming van het oogen- hond was, om stil te houden, een stuk blik. J vieesch gegeven. Want door dit laatste ontstaat helaasEen uitgebreid onderzoek is direct te dikwijls het betreurenswaardig ver-j door de politie ingesteld en de vermoe- schijnsel, dat de R.-K. Raadsleden op i deiijke daders zijn gisteren door de mar de meest uiteenloopende wijze hun stem chaussees te Hengelo aangehouden en uitbrengen. j met do weduwe geconfronteerd. De Men versta nu deze woorden niet verkeerd. Er zijn zeker neutrale punten, waarover men verschillend kan oor- deelen. Maar men overschatte dit aan tal 'niet. Bij de meeste punten komen vrouw heeft beiden niet uitdrukkelijk als de daders herkend). Een bedrag van f 60, dat zich ook in de kast (bevond, is door de dieven niet opgemerkt. Kwartjesvinders gefopt. Maai onze beginselen te pas. Spreker noem- j avond stapten even voor het ver de b.v. het subsidieeren van openbare leeszalen of het instellen daarvan, het subsidieeren van andere lichamen, de vaststelling van do rechtspositie der ambtenaren waarbij de ethica en onze van den trein die te 8.22 van het stalun Beurs te Rotterdam naar Rozendaal vertrekt, een paar heeren in erscn dien de derde klasse coupé's. Maar nauwelijks had het trein perso na oraal-filo sof ie zooveel hebben mede lp neel dit bemerkt of de conducteurs bega- praten. - i veri zich naar die coupé's en waar- Er zijn andere punten, waarbij onze1 schuwden de passagiers, dat zij niet katholieke sociologie wel degelijk het moesten kaartspelen, beslissende woord heeft. Dat een en De heeren stapten hierop dadelijk uit, ander nog niet levendig genoeg werkt zeer *en genoegen van een inspecteur is bij vele Raadsleden hun schuld niet;, van politie, die hen waarschijnlijk deze maar wel is hiervan oorzaak het feit,datP°els speelde. ze niet genoeg zijn geschoold. i oude methode. Bij de firma J. Daarom moet er een bond komen.Boers, juwelier te Rotterdam, vervoeg- Zoodanige bond zal moeten zijn een de zich Maandag een als heer gekleed voedingsbodem voor de aangeslotenen, persoon van ongeveer 25 jaar. Hij zocht Hij zal moeten beleggen vergaderingen eenige broches uit, die op zicht be en cursussen, waarin de gemeentepoli- i zorgd moesten worden bij een firma tfek wordt besproken. Hij zal een in- in de buurt. Toen aan de opdracht (door liehtingsbureau moeten stichten, een ei- den onbekende voldaan werd, bleek die gen orgaan uitgeven en overgaan tot ürma van deze op-zicht zen ding onkun- het samenstellen van een program van dig. Fn toen men nu bij de firma Boers beginselen. Spr. achtte zoo'n bond geen 0611 onderzoek instelde, werd er een utopie. Zeker, er zijn locale eigenaar- gouden broche met diamant, ter waar digheden, waarmede rekening moet ge- die van t .30, vermist houden worden; maar die kunnen toch j Handel in blanke slavinnen. De niet op onze ethische en sociale katho- drie Russinnen en de beide Russen, die lieke beginselen influenceeren. De idéé Maandagavond te Amsterdam door de tot het slichten van den bond mag politie werden aangehouden omdat men niet als eer aangerekend worden aan vermoedde met een geval van handel Arnhem maar aan mr. Aalberse, die m vrouwen te doen te hebben, zijn niet aanwezig kon zijn, maar zijn in- weder op vrije voeten gesteld en per stemming heeft betuigd en die met zijn ss- „Frisia" van den Koninklijken Hol- kalliolieke „Sociale Week" te Rotter- landschen Lloyd naar Argentinië ver dam deze zaak heeft voorbereid. Hierna werd de discussie geopend! over de vraag, of er een bond zal wor den opgericht. Met algemeene stemmen werd ten trokken. Aangezien het geval aan den directeur van het Rijksbureau inzake den handel in vrouwen en meisjes (den hoofdcom missaris van politie te Amsterdam) ver- slotte door de aanwezige Raadsleden dacht voorkomt, zal het bureau in Ar- tot de oprichting van den Bond be- genlinië van de aankomst van het gezel- sl0ten. j schap worden verwittigd. De voorzitter stelde nu aan de orde Vergeten? Te Glanerburg deed zich de vraag, of da bond alleen zal bestaanZondag j.l. in de Ned. Herv. Kerk al- uit Raadsleden of dat ook de kiesver-<l®ar het zeldzame feit voor dat de ge- eenigingen medezeggenschap zullen heb-meeste op den predikant ds. O.de- Met algemeene stemmen werd beslo- d°ch deze niet verscheen. Toen na een ten, dat de Bond uitsluitend zal be- uur wachtens Z.Eerwaarde nog niet ter staan uit kath. Raadsleden en de kies vereenigingen niet direct medezeggen schap zullen hebben plaatse was, gingen de aanwezigen, niet weinig verstoord, heen. Krankzinnige aangehouden. Maan- Aan de orde stelde de voorzitter nu dagvoormiddag is door den inspecteur de vraag, of er ook buitengewone le-van politie te Purmerend in de Beem den: burgemeesters, g em een te-s ecreta- rissen, ontvangers en oud-raadsleden zullen opgenomen worden. Daartoe werd besloten. ster aangehouden de uit het Rijkskrank zinnigengesticht te Medembhk ent vluehte verpleegde Johannes de Wilde oud 34 jaar, vroeger wonende le Am- Het verder debat liep over de vraag sterdam. Hij had Zondagavond 7 uur in welken geest de bond zal moeten heimelijk dat gesticht verlaten. Op last opgevat worden. Sommige leden meen- j van den Burgemeester van Purmerend den, dat als er een beginsel-program 's hij dienzeltden dag weder naar he voor kath. Raadsleden moet komen, dit 6estieht gebracht. niet alleen door Raadsleden moet wor- j Jachtongeluk. De burgemeester-se- den samengesteld, maar ook door diecretaris van Zaamslag, de heer P. kiesvereenigingen. j Wortmoii, wns gisteren niet cLen out- De voorzitter wees er op, hoe voorldie' vanger, den heer J. Geelhoed!, op een- Katholieken het gemakkelijk is een be ginsel-program vast te stellen dat slechts wéinig behoeft te bevatten: „Ieder on zer onderschrijft toch de Kath. begin selen en die kennen we uit den Cate chismus." De heer Wesseling merkte echter on der instemming op, dat dit iets heel anders is dan het samenstellen van een programma voor gemeentelijke politiek als door den inleider bedloeld is. Een ander herinnerde er aan, hoe zelfs mr. Aalberse, de voorstander van een Bond tegenstander is van eem streng poli tiek gemeente-programma. Dit brengt verdeeldheid. De heer Cremers merkte op, dat na tuurlijk niemand er tegen zal zijn aLs programma neer te schrijven, dat we ons houden aau de Katholieke beginse len; maar wel is spr. tegen een pro gramma in uitgebreiden zin. Als men zulk een programma ging omschrijven, zou heel de gemeentelijke politiek, on der andere de erfpachts-kwesties enz. enz. er in moeten behandeld worden. Ten slotte ging de vergadering onder applaus accoord met de meaning van den voorzitter, dat de samenstelling van. een bepaald uitgewerkt programma voorlcopig dient to worden aangehou den, doch dat da Bond erkent, de al gemeene Katholieke beginselen voor te staan met name zooals deze voor so ciale aangelegenheden zijn neergelegd in do Encycliek „Rerum Novarum". Benoemd werden op voordracht van Arnhem, de volgende commissieleden: de heeren Baumann uit Arnhem, Ruys do Beereiforouck uit Maastricht; Wolte ring uit 's-Hcrtogenbosch; mr. Thijs- sen uil Haarlem; Blijs uit Beuningen; Brouwer uit Brummen; Franssen uit Leeuwarden; Penn uit Den Haag;Thijs- sen uit Rotterdam. Deze heeren zullen een werkmanscandidaat assumeeren. denjaeht. Laatstgenoemde stelde om 6 uur voor de jacht te eindigen en Ihoorde daarop van de plaats, waar de burge meester zich bevond, een schot vallen. Hij riep hem aan, doch kreeg geen (ant woord. Toen hij ging kijken, vond hij den burgemeester dood liggen met verbrij zelden schedel. Bij het door de politie ingesteld onderzoek kon niet uitgemaakt worden, hoe het noodlottige schot is afgegaan. Het noodlottig schot. Betreffende het droevig ongeluk te Zaamslag, verne men wij nader, dat de burgemeester de heer P. J. Wortman, door zijn eigen geweer is getroffen. Het geweer was met den riem verward geraakt aan een paal met prikkeldraad, waardoor de bur gemeester de volle lading in het hoofd kreeg en de dood onmiddellijk volgde. De geheele gemeente Zaamslag, waar de burgemeester zeer populair is, is on der den indruk. Een griezelige vondst. De beer Ne- grijn, opzichter van den waterstaat, wo nende te W iilemsdorp, heeft aangifte ge daan, dat is gevonden in het rietgors op het Bergsche veld, onder de gemeen te Dubbeldam, het geraamte van een mensch, waaraan hoofd en armen ont braken. Het geraamte is door den veld wachter weggehaald en overgebracht naar de begraafplaats te Dubbeldam. Men vermoedt dat het lijk afkomstig is van een schipper, die met Kerstmis 1909 bij den Moerdijk verdronken is. Geen slachtoffers. Het vermoeden dat bij den brand in de schuur van den Landbouwer J. van de Voorde te Wals oorden (gemeente Ilontenisse) twee zgn. schuursLapers zouden zijn omgekomen, is gelukkig niet bewaarheid. Den gehce- lcn dag heeft men onder de puinhopen gezocht, doch geen lijken gevonden. De beide personen, die toestemming hadden verkregen in de schuur le sla pen, zijn dus óf niet in de schuur ge weest óf bij het uitbreken van denbrand Diefstal niet geweldpleging. Maan dagavond omstreeks 6 uur vervoegden gevlucht, zich te Twekkelerveldi, gemeento Lon- j Verdronken. Dinsdagmiddag waren neker, twee mannen ten huize van do een drietal jongens aan het spelen aan 61-jarige weduwe G. KeppelsDove, het Antwerpscho hoofd te Fijenoord. die alleen thuis was in het door tiaar j Een hunner J. L. viel van den kaaimuur bewoonde huis van een blok van vierin de rivier en verdronk. De beide tan- woningen. klere jongens gingen op de vlucht en Kamer (Ier Statetn-Geiveraal te 'a- bcn. I m™ van EnsctoeUé zal te wachten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2