BUITENLAND. BINNENLAN0 SPAARNE-BANK. HIEliWS UIT OEN OMTREK. NIEUWE GRACHT 98. Talsfoon 2088. HAARLEM. OVERZICHT. Provincials Bond van R. K. Kiesverenigingen in Zuid-Holland. Kapitaal f Geplaatst en volgestort f 250.000,* COIBflfHSSARISSEN a RAAO VAN TOEZICHT Directeur»: Da F. H. PASTOOR. fSekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's, Incasseersngen, dfissols, P<mhjit?ndëi enz. enz. De berichten uit PORTUGAL zijn zeer achaarsch I De regeering oefent een allersterkste oensuur uit: in den naam der vrijheid natuurlijk, maar een export-firma in Rijnland heeft over Madrid telegrammen uit Lis sabon ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de toestand zeer kritiek is Algemeen wordt gevreesd, dat de staking waarbij thans reeds 45,000 spoorwegbeambten balrokken zijn zich nog zal uitbreiden en tot een geweldige botsing leiden zal In de Portugeesche grensplaatsen liggen reeds groote massa's goede ren opgestapeld, en genoemde be richtgever raadt iedereen dan ook af om goederen per spoor naar Por tugal te zenden Ofschoon de regee- rings-telegrammen telkens verzeke ren, dat alles rustig en kalm is, meldt deze particuliere correspon dent, dat in Lissabon een geweldi ge opschudding heerscht, die zonder twijfel spoedig tot incidenten leiden zal De regeering is daarvan zelf vol komen overtuigd, want alle openba re gebouwen worden dag en nacht als 't ware door een soldaten-gor del omgeven De correspondent van de „Köln Zeit" is van hetzelfde gevoelen Het blad zegt: „de jonge voor- loopdge regeering der Portugeesene republiek beleeft moeilijke dagen" en vindt dat de spoorwegbeambten en winkelbedienden «enigszins ge lijk hebben om respectievelijk een 9- en 12-urigen arbeidsduur te easehen want- de regeemng heeft zulks beloofd' Alweer dus die beloften, waar mede jnen het volk heeft gepaaid' Het Keulsche blad maakt er de regeering voorts een ernstig ver wijt van, dat zij niets in ihot werk stelde om de vernieling der druk kerijen en der ItaJiaamsehe kerk te gen te gaan men zie hierover onier onze korte berichten „Dat zal zeker niet bijdragen om het aanzien der nieuwe regeering te veraxooten". zegt het blad „Krachtig is het voorloopige be wind alleen tegen een wankelenden troon en tegen weerlooze priesters en zusters opgetreden", schrijft- het liberale orgaan, „en zooveel is ze ker, dat het voornaamste onder scheid tusschen de monarchie en den huidigen staat daarin bestaat, dat de nieuwe bewindslieden veel hoo gtere staatsuitgaven te dekken zul len hebben', Dat uit een liberale mond Men kan er van aan, dat (het Idan een schrikkelijke wantoestand we zen zal' RUSLAND heeft strubbeling met het VATIC A AN. Alweer eens: la bisschoppen zijn aangeschreven om aan directe bevelen uit Rome, zon der tussebenkomst der regeering, niet te gehoorzamen Volgens het oordeel echter van den Romeiische Times-correspondent-, acht men op het Vaticaan het inci dent- van zeer weinig beteeeknis men beschouwt het eenvoudig als een nieuwen schakel in de keten, dan diplomatieke kwesties, waar door al lang reeds de verhoudingen tusschen den H- Stoel en het Rus sische gouvernement vertroebeld werden. De Russische regeering heeft al tijd met klem i edere directe commu nicatie tusschen Russische onderda nen en vreemde souveveinen verbo den en dat verbod ook uitgesterkt tot elke rechtstreekscba verbinding tusschen de Katholieken en de Rus sische bisschoppen met den Paus Onderlinge communicatie was al leen veroorloofd door tussebenkomst v,an den Russiachen vertegenwoor diger te Rome en den minister van buitenLandsche zaken te St. Peters burg Zelfs heeft de Russische regee ring zich wel eens beklaagd, dat een Pauselijke onderscheiding aan Russische onderdanen verleend was, zonder dat van te voren de offici eel© machtiging daartoe was aan gevraagd, hoewel anders wanneer het particuliere belangen betrof, het Strikte verbod nog gd eens niet zoo 'streng werd toegepast, daar het toch bijv. onmogelijk verboden kon wor den, dat Russisch© Katholieken over particuliere aangelegenheden en kwesties na,ar het Vaiticaan schrij den. t f Tegenwoordig worden al de Pau selijke documenten gepubliceerd in jLo „Acta Apostolicae Sedis" en ko- pien zoo ter kennis van de bisschop pen Maar de Russische rageering peschouwde dat als een overtreding lun het voorschrift, waardoor alle iirecte communicatie buiten de Rus sische autoriteiten om verboden is Aln daarover heeft zij zich beklaagd f Men begrijpt echter, dat het Vati can zijn manier om de officieel© 1 tukken ter kennis te brengen van jule bisschoppen niet wijzigen kan ifcr wille van de Russische regee- fiagi Ongetwijfeld zal men dan ook wel ïp een of andere manier een oplos sing vinden, (Ondertussciien gaan de Jnderhandelingen tusschen beide Jartijen kalm en vreedzaam haar tang In een land als Rusland, ;waar ije regeering ,zoo onder den invloed taat v,an de H. Synode, die natuur- fk de Katholieke Kerk zoo vijandig als ©enigszins mogelijk is, moe- en noodzakelijk hei-haaldelijk inci- enten over Ida vrijheid dier Kerk ft haar voorrechten zich voordoen^ vmucr nci nieuwe regime, Tot wel ke lage schanddaden het an li-el arica- lisme, zelfs „hoogstaande" personen kan voeren, daarvan wordt (hans door een staaltje uit Lissabon bekend. De vorige week drongen verschillen de kerels de Italiaansche kerk van de H-. Maagd te Lissabon Mhnen. Zij klom men op het hoogaltaar, wierpen liet kruis naar beneden en verontreinigden het gebouw. De bladen konden over deze schan delijke gebeurtenis geen uitvoerige me- dedeelingen doen, omdat zij door de censuur werden onderdrukt. Do eerste berichten werden over Spanje ontvangen en bevatten een nauwkeurig verslag van het gebeurde, waarbij een der deelnemers op h eet er- daad was betrapt. Daar de kerk aan de Italiaansche kolonie behoort, ging de Italiaansche gezant naar het ministerie, om bestraf fing ta ei'schen van do schuldigen en nadere ophelderingen te vragen. Het optreden van den gezant was zoo ener giek, dat weldra moest blijken, wie de deelnemers aan het schandsluk -waren. Een toen bleek, dat het personen waren, dia behoorden tot de hoo- gere klassen van de Portugeesche sa menleving. Aan hiui hoofd stond de civiel gouverneur, de hoogste beambte van do provincie Evora, zijn brocdier Estavao Pimentel, een tooneelspeler, een officier in poiitiek en twee andere beambten van het burgerlijk bestuur. Natuurlijk werd reeds getracht de be teek enis van het voorval te verkleinen, toen het niet langer gelukte om het geval geheim te houden. Men beweert uu, dat de kerkschenders alleen dte sa cristie zijn binnengedrongen. Het be richt van den gezant echter stelt uit drukkelijk vast, dat zij tot het hoogal taar doordrongen. Koning Manuel in Engeland. Ko ning Manuel en Koningin Amalia zijn Vrijdagavond te Richmond aange komen. Over hun aankomst was het diepste stilzwijgen bewaard. Niemand had cenig vermoeden betreffende de aanwezigheid van de koninklijke fami lie. De koning wil in alle stilte tin Rich mond leven, te midden van de aanhan gers, die hem in de verbannuig zijn gevolgd. Het wanbeheer op de Fransehe Staatsspoorwegen. Deelden we onlangs mede, dat in 't boseh van Saint Ger main een onafzienbare rij waggons staat, beladen met „IJlgoederen", hier volgt nog een ander staaltje van de ongelooflijke verwarring die op het oogenblik op sommige Eransche spoor lijnen schijnt le hecrschen. De „Matin" ontving een schrijven, verzonden, nu- mens de Parijsche veehandelaren, waar in gevraagd werd, of dat blad! misschien wist te zeggen, waar trein 7608 was (ge bleven, komende van Chateaubriant, die met ongeveer 1000 varkens en 300 os sen geladen, denzelfden ochtend om uur te Parijs had. moeten zijn, maar er 's namiddags om dien tijd nog niet was. Da „Matin" informeerde aan de twee in aanmerking komende stations la Vilelte en Dalignolles. Daar was niels bekend van trein 760S Vrage aldus de „Matin" of die varkens en ossen mis schien ook ergens in 't bosch van St. Germain vertoeven. Do mijnwerkersstaking in het Luik- sche breidt zich uit. Het schijnt moeie- lij.k juiste cijfers le geven, maar het totaal aantal stakers schijnt op ongeveer 32,000 geschat te moeten worden. De leiders der verschillende vakver- eenigingen en het bestuur van den. bond van vakvereenigingen van mijnwerkers hebben vergaderd. Zij hebben besloten de staking voort te zetten in afwach ting van hel antwoord, dat de mijn eige naren aan dein minister van nijverheid en arbeid zullen geven. Wordt dit ant woord niet voldoende geacht, dtan zal een poging gedaan worden om een alge- meeno staking in alle takken van in dustrie in geheel België uit te lokken. Socialistisch gestook natuurlijk I Een internationale zeelieden sta king? Er zijn slechts schaarsch© bizon- derheden bekend, maar tl» mogelijkheid schijnt te bestaan, dat over weinige maanden een zeer uitgebreide staking van zeelieden en bootwerkers afgekon digd zal worden, zoo seint Reuter uit Londen. Waimeer deze staking plaats heelt, dan zullen, naar is vastgesteld, de zee lieden van D'Uilschland, Zweden, Noor wegen, Nederland, België, Demarken en de Vereenigde Staten eraan deelnemen. Da Bond van zeelieden te Londen verklaarde, in antwoord op een ver zoek <un inlichting, dat er geen ver klaring af te leggen viel over de •moge lijkheid eener staking. Groote brand te Nevv-York. Een geweldige brand heeft te New-York op den Broadway gewoed in de kantoren van de firma Cook. De brand verbreid- die zich met een verbazende snelheid ondanks het wakkere optreden van de brandweer. De schade bedraagt meer dan 48.000 gulden. De brandweerlie den gaven bij het redden van het/per so neel, waarvan ©enigen nauwelijks aan de dood ontsnapten, buitengewone bewij zen van moed; niemand bekwam ©enig letsel. Natuurlijk veroorzaakte de brand in den drukken verkeersweg een heele stagnatie. Weer een spoorwegongeluk in Frank rijk. Tusschen de stations St. Germain de Tailevendo en Mauris liep giste ren een passagierstrein op een trein met wegballast (zand cn kiezelsteen en). Drie personen werden gedood en verschei dene gewond, waarvan er twee in. le vensgevaar verkeeren. Brand te Montreux. In een groot hotel te Montreux, bet ook door Hol landers druk bezochte kuuroord, is door kortsluiting brand ontstaan, die een ernstigen omvang dreigde aan te nemen. Verschillende vreemdelin gen werden in hun kamers verrast, maar allen slaagden er in zich te redden. Een bediende alleen viel .van het dak in de gang en kreeg een paar ownden aan zijn been, en ook 'n ka mermeisje liep een paar kwetsuren op. De schade door den brand aange richt moet nog al aanzienlijk zijn. Na dere bijzonderheden echter over het ook door de reizigers geleden verhes ontbreken op het oogenblik nog. Noodweer in Spanje. In Spanje valt de sneeuw zoo dik, dat verschei dene treinen in de sneeuw blijven steken Een liberale index! Het dage- lijksch bestuur van de vereeniging van Duitsche hoogleeraren, welke de zer dagen een bijeenkomst liield te Leipzig, heeft een met algemeene stemmen aangenomen besluit gepu bliceerd, dat wel buitengewoon pleit voor de breedheid van opvatting en de ruimte van blik van deze kooge vertegenwoordigers van de Wissen schaft! De hooggeleerde heeren hebben nil. besloten, dat geen enkel hoogleeraar, die als geestelijke den anti-modernis- teneed heeft afgelegd, lid zal blijven of lid kan worden van de vereeni ging, daar zij hiermede afstand ge daan hebben van hun o r dik heid en hunne wetenschappelijke overtuiging. Het besluit, zooals de „Frankfur ter" het geeft, is onderteekend door 12 hooggeleerde heeren van verschil lende universiteiten. Het aardigste is, zegt de „Msb." te recht, dat er onder dé onderteeke naars ook namen zijn van mauwen, die indertijd het bekende verzoekschrift onderteekenden van den anti-index- bond te Münster, waarin zoo scherp vonnis werd uitgesproken over index en banvonnis! Een zéér juist beginsel! Het ge heim van 't welslagen voor de Ame- rikaanscke groote zaken bestaat goed deels in 't, niet uitspreken of bewon deren, maar toepassen van den regel: goede krachten te gebruiken en die goed te betalen". Het schijnt, dat die poiitiek op den langen duur niet en kel het best, maar ook het goedkoopsr is. Pierpont Morgan, die dezer dagen de benoeming heeft doorgezet van James A. Farrel tot president van de United States Steel Corp., gelooft ook in de juistheid van genoemd za ken-beginsel en hij kan het weten, 't Gold een opvolger te vinden voor Co ry, maar die opvolger moest absoluut onafhankelijk staan tegenover de speculatie-invloeden van Wallstreet. Enkel aan de technisch economische ontwikkeling van het bedrijf, mag Farreil zijn krachten wijden. Maar dan ook al zijn krachten. De nieuwe president van de staaltrust zal een salaris genieten van twee honderd vijftigduizend gulden. Dat is niet slecht voor iemand als Farreil, die nog pas 48 jaar oud is en die zijn carrière begonnen is als gewoon dag- looner met een bezoldiging van nog geen gulden per dag. PLANNEN VAN MINISTER COLIJN De vdeonaandors #ie minister Cool in de Militiewet wilde behouden, zijn bij het te verwachten wijzigings voorstel van minister Colijn bestemd te verdwijnen naar men verneemt AUDIËNTIE Die gewone Audiëntie van den mi nister van Landbouw, Nijverheid i en Handel zal op (Woensdag 18 Ja- nuari as niet plaats hebben. UIT DE STAATS-COURANT Bij K B is aan mr. J. |Wi Ra.- maer, op verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van de Staatscommis sie voor de herziening van het In disch privaat- en strafrecht, ouder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten HET NIEUfWE MüNïGEBOUW Naar men verwacht zal bet nieuwe gebouw voor 'e Rijks Munt te Utrecht jn den loop der volgende maand in gebruik worden genomen HAM-TERREIN. B en (Wi van Amsterdam hebben, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, ©ene overeenkomst gesloten met een groote Engelsche maatschappij, tot verkoop van het, na afbraak van het Commandants huis en van het blok Adler-van Rijk, vrijkomende terrain aan den Dam D© gegadigde beeft zich bereid verklaard dezen grond in erfpacht te aanvaarden, tegen een jaarlijk- sehen canon van f 46,000 Na 75 jaar zullen de grond en de opstallen aan de gemeente komen V- (yan onzen bijzonderen ver slaggever) Do vergadering van dezen Bond, gisteren te Leiden gehouden, was door afgavaardigden on belangstel lenden zeer druk bezocht De vioe-v-oorzittor de heer J Koot, van Rotterdam opent met een kort woord van welkom tevens de geluk- wensdben uitsprekende voor het nieuwe jaar voor den Bond en de Katholieke partij Nadat d© heer Mgr. Dr. Nolens door een commissie nit het bestuur was binnengeleid, sprak de vioe- voorzitter namens bestuur en afge vaardigden het welkomstwoord Met eem herinnering aan den vorigeu pre sident, den heer Mr. E R. H, Regout, thans minister van Justitie sprak hij den wensch uit, dat hat Idan (nieu wen voorzitter gegeven mag zijn, veel en godurenda langen tijd van zijn kranhten. fel .kunnen gaven d!sa! EöBÜi Mgr Dir Nolens dankt voor het hartelijk welkomstwoord. Hij dankt bestuur en afgevaardigden voor het vertrouwen, hoewel men hem niet persoonlijk kende Blijkbaar heeft men in hem gezien den voorzitter der Kamarclub Hij ziet hierin de beteekenis van het verband tusschen Kamerclub en Kiesvereenigingen In dit verband, als symbool van onderliagen samen hang aanvaardt hij de functie en hoopt ze behoorlijk te kunnen ver vullen Als nu komt aan de orde teen voor stel- Vlaardingen om nier, meer op Zondag ter vergaderen Na een korte toelichting van de Vlaardingscne- kiesvereeniging en een woord van den voorzitter, die acht wil slaan op de hoofdzaak, dat de practijk meer op de voordooien dan op de bezwaren, die niet principieel zijn moet letten, verklaart de vergade ring zich met 160 tegen 40 stemmen en 1 blanco tegen het voorstel Vlaardingen De voorzatter verleent thans het woord aan den heer Baron mr Van [Wijnbergen tot het houden ©ener politieke rede Al zou daartoe ook gereed© aan leiding bestaan, toch zal spreker niet stilstaan bij de gehouden jong ste begrootingsdobatten Deze be vatten zooveel kleins, dat zelfs Troelstra in zijn kerstred© er wei nig over kon zeggen Het debatt van mr Borgesius over de Rot tar d am - sehe medaillezaak is een der bewij zen van hot kleine van het debat gevoerd door de linkerpartijsn. die er zich maar niet overheen kunnen zetten, dat Rechts in da meerderheid is, dat Rechts kan regoeren en zij zelf tot de regeertaak onmachtig zijn Zij kunnen het maar niet van zich zetten, dat het niet klaar te spelen is, dat Dr Kuyper niet van het politiek toon eel kan worden ver drongen Noch de lintjeskwestie, noch de Van Heecberanzaak hoeft hun mogen baten Dr Kuyper staat er nog altijd en 't is de woede van links dat bij de liberalen wist ten onder te bren gen Hoe staat het kabinet er nu sua 3 jaar voor? Spreker vindt den toestand gun stig, vooral de ministers Kolkman en Talma, tegen wie linies optrok, wisten zich bij de pas gehouden be groetingen schitterend te verdedi gen Zeker het kabinet leed persoon lijke en te betreuren verliezen in de ministers Bevers, NeLissm en Sa- bron Hun opvolgers hebben weer, doen blijken, dat niemand onmis baar is Aan het departement vau oorlog geschiedde het ten tweede male dat een minister heenging Syr;k-er ge looft te mogen zeggen, dat we d© crisis gelukkig en met winst te bo ven gekomen zijn In verschillende, ook in onze krin gen wordt gehoopt, met een:ge twij felzucht, da.; do verzeker;ngsw tien en dia op het tarief komen mogen Zeker verzekering en tarief zijn de hoofdschotel Maar daarnaast is reeds veel gedaan en gebeurd Minister Talma, de incest aangc- vochteue, vond gereed en heeft met kennis in het openbaar verdetifed en zien aannemen, de visscherijwet en de Boterwet, hij heeft voorbereid en er door gekregen de Schepen- eu de Octrooiwet, ontworpen eu tot stand gebracht de reorganisatie der arbeids inspectie. De Kaaswet en de regeling van bet landbouwonderwijs eveneens en daarnaast den arbeid der verze keringswetten. De Minister van Binnenlandschc Zaken heeft gekregen de subsidiee- ring van het Middelbaar Onderwijs en van het M. U. L. O., en de toege zegde nadere regeling der subsidiee- riug van schoolbouw. Hoe onbilli,jk men links is, bewijst wel de partijstemming over de wet M. U. L. O., bewijst wel het smade lijk spreken van den voorziter van den Bond van Nedcrl. Onderwijzers De Ziekteverzekeringswet is reeds ingediend, de Invaliditeits- en Ou- derdomsverzeliering is bij den Raad van State, de Radenwet is ontwor pen. Als deze alle bij de Kamer zijn in gekomen, heeft 't Kabinet zijn plicht gedaan. Dan is de beurt aamleKa- iner! Nog nooit is liet gebeurd dat het geiieeie complex vau verzeke ringswetten bij ue Kamer kwam, ter wijl deze nog '2 jaar den tijd heel'tl Wij hcubeu gromen waaromg uai ze voor 1913 aangenomen zullen zijn, want de heer Talma is de minister en Mgr. Dr. Nolens do voorzitter der Kamercommissie van onderzoek. Noodig js bet dat de Kamer mede werkt. Maar van links is niet veel te verwachten. In de Kamer sprak Mr. Goeman Borgcsius het reeds uit. Hechts heeft dus te zorgen voor bet werk. Hetzelfde geldt voor de tarieven. De toestand is geruststellend. De coalitieband is stevig. Wei zijn er 2 zaken, die deden weifelen, doelt zon der grond, liet toestaan der geiden voor ue openbare leeszalen was ze ker een besliste lont. W ij waren prin cipieel en by de Protestanten is men er over aan bet vechten. Laten zij 't daar maar uitmaken. De strijd tusschen „Standaard" cn „Nederlander" gaat over ons heen. Als een storm gaat slaan hooge hoo rnen tegen eikaar. Wat dood bout valt er uit, dat alleen onaangenaam is, voor wie bet op bet hoofd krijgen. Per slot van zake hangt bet echter van de kiezers, niet van de leiders af of de coalitie in stand blijft. De hoofdvraag over rechts ot links beslist bet volk. Daarom zal 't van de kiesvereenigingen afhangen of hei in de goede richting._gaat. Er. J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. F. H. VAN WICHEN, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. VV. J. O. PASsTOOKS, Ld der Tweede Kamer der Stat en-Generaal en Burge meester van Giim.ken, te Ginneken. Dk. E. A, M DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris, Mk. J. N. J. E. TH1JSSEN, Voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallen verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den Ge meenteraad van Haarlem, te Haarlem. iHEOD. J.vN'ZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD JANZEN Hzn., te Haarlem. J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAiN" HEES, te Haarlem. moeten zeker ook de vragen van den dag in de kiesvereenigingen worden besproken, maar groote oppervlak kigheid moet worden vermeden. Dat oppervlakkigheid gekweekt wordt, bewijst wel het publieke oordeel over de kustverdediging. Ie dereen praat over de 40 millioen, hoewel bet 38 millioen en 3 ton be treft. Vraagt men over hoeveel jaar dat gaat dan zijn er weinigen die kunnen zeggen, dat het over 2 2 j a a r zal loopen! In 1905 sprak men bij de Invaliditeitswet van Dr. Kuyper, niet vau 450 millioen, n.l. 75 jaren lang 6 ton, maar wel werd vernomen van een rijksdaalder voor een dooie! De voorwaarde tot principiëele politiek van rechts is, dat de kiesver eenigingen baar taak begrijpen. Niets is gevaarlijker dan verzoe ningspolitiek. Dat transigeeren ge vaarlijk is, blijkt wel uit de geschie denis van het Julianabloempje. Onze kiezers moeten deelnemen aan principiëele Christelijke politiek. Dat is voor het volk het behoud van het Rooinsch geloof en houdt af van de sociaal-democratie. Daarop te wijzen is de plicht der Kiesvereenigingen, als er stemmen opgaan tot andere partijgroepeering,' waaraan bij ons niet wordt gedacht, en niet gedacht kan worden. Wij moeten zorgen, dat alle Ka tholieke kiezers lid der Kiesvereem- ging zijn en op de Kiezerslijsten staan. Het groote belang van het Christe lijk regeeringsbeleid ligt in de han den der kiezers. Als daaraan wordt gedacht, kan met gerustheid 1913 te gemoet gezien worden, vooral in Holland, waar de Bond staat onder een man van hooge positie in de po litiek, in het sociale leven en als priester, die kiezers zal leiden op ba nen van practische Christelijke prin cipiëele politiek. Na het onbedaarlijk applaus sprak Mgr. Dr. Nolens dank voor do wel doende, bezielende en bezielde rede van den spreker. Hij releveerde hoe de spreker heeft nagegaan wat het Kabinet, Kamer en kiezers te doen hebben. De kiezers moeten hebben voorlichting der Kath. pers, die spreker dank brengt voor de goede voorlichting. De kiezers moeten haar steunen, lezen en zich op haar abonneeren. In dezen tijd moe ten ze óók zorgen voor het ia orde zijn der kiezerslijsten! Nadat de secretaris verzocht had juiste invuling der lijsten over den stand der politieke partijen in Zuid- Holland, werd de vergadering geslo ten. Tegen de kwartjesvinders. De Di- tie der H. IJ. 8. M. heeft aan het personeel dier Maatschappij de op dracht verstrekt met gestrengheid op te treden tegen de „kwartjesvinders" die op de lijnen der Maatschappij rei zen en medereizigers tot spelen trach ten jjver te halen. Abonnementen worden aan dege nen, die als „kwartjesvinders" be kend staan niet verstrekt, en de „heeren" moeten in door het trein en stationspersoneel aangewezen compartimenten plaats nemen. Ver langen zij zich aan dien maatregel niet te onderwerpen of hebben zij de gelegenheid gevonden toch bij ande re reizigers plaats te nemen, die zij met hun praktijken lastig vallen, dan worden zij uit den trein verwijderd. Nog Zaterdagavond is die maatre gel toegepast aan het station der H. IJ. S. M. in Den Haag, op eenigc „kwartjesvinders" die een medereizi ger hadden trachten te dwingen tot kaartspelen en hem hadden belet bet treinpersoneel te waarschuwen De Nachtwacht weer te bezich tigen! De Nachtwacht was gisteren reeds weer voor het publiek te be zichtigen! Jbr. van Riemsdijk en andere le den van de commissie van toezicht en advies, kwamen Zaterdagmorgen al vroeg in de Nachtwachtzaal bijeen met den beer J. A. Hesterman en diens beide zonen, die als restaura teurs aan bet Rijksmuseum verbon den zijn. De hoofddirecteur en de comissle- leden besloten dadelijk met de res tauratie aan te vangen, en tegen half drie des namiddags was na een arbeid van ruim drie uren de res tauratie gereed.Prachtig was deze geslaagd. Op de borst der beide hoofdfigu ren was niets meer van de schrap te zien. Alleen toonde de glans van *et nieuwe vernis (of wat de glinsteren de laag moge zijn), de plaats waar ze geweest was. Maar ook deze bijzon dere glans zou Zaterdag nog verdwij nen. Do beschadiging, welke over de knieën van. kapitein Banning Cocq liep, was evenzeer op bewonderens waardige wijze hersteld. Alles beett derhalve een gelukikg verloop ge had en reeds gisteren kon het pu bliek zich overtuigen dat zooals dadelijk verzekerd was do schade onzichtbaar kon worden hersteld. Verschillende autoriteiten en com missieleden zijn tijdens de restaura tie komen kijken. Ook de officier van justitie was nog ter plaatse. De dader blijft in voorloopige hechte nis. Op heeterdaad betrapt Te Am- sterdam is Zaterdagavond groote op schudding veroorzaakt door een rij- wieldief, die de brutaliteit zoover dreef, om een aan een ketting geslo ten rijwiel, staande voor het café van den heer M. op den Dam, los te schakelen. De eigenaar, de heer J. H., stormde naar buiten op het oogen blik, dat het heerschap op bet rijwiel wilde springen. Zich betrapt zien de, wierp de man het rijwiel weg en rende in de richting van de Dam straat. Het „houdt den dief" veroor zaakte groote opschudding en trok ook de aandacht van een juist voor- bijgaanden waschbezorger, die een baal waschgoed voor den vluchteling ..wierp. De hindernis bereikte haar doel, want de man struikelde en werd weldra gegrepen. Frisch. De politie te Winschoten heeft de daders gevonden van den diefstal van het vleesch eener koe, die tegen Nieuwjaar aldaar naar de gemeentelijke mestvaalt was ver voerd, omdat het dier voor de con sumptie afgekeurd was. Twee gehuwde mannen in vereeni ging met een dienstman van de ge- meentereiniging, hadden bet vleesch vervoerd en verkocht. Een hoeveelhid van pl.m. 160 pond is nog in beslag genomen. Levend verbrand. In een heel kalm en rustig gedeelte van Utrecht, de Kerkstraat, heeft zich Zaterdag morgen een aangrijpend drama afge speeld, dat groMe ontsteltenis heeft gewekt in deze omgeving. Perceel no. 50 in de Kerkstraat werd bewoond door de 72-jarige juf frouw Thiimer, een oud-verpleegster, die daar in eenzaamheid haar laat ste levensdagen doorbracht en zelf voor baar huishoudinkje zorgde. Om twaalf uur des middags hoor den do buren plotseling een hevig gegil en geschreeuw in de woning van de oude vrouw. Dadelijk snelde men toe, en een voorbijganger, wiens aandacht was getrokken door een sterke brandlucht en door rook, die uit de naden van de gesloten voor deur van no. 50 kwam, trapte de deur in. Daar stond men toen voor 'n vreeselijk tooneel. De bejaarde be woonster van bet huisje lag vlak bij de voordeur in de gang, haar klee- ren brandden en aan het lichaam had ze reeds verschillende ernstige brand wonden. Dadelijk stelde men alles ia het werk om het vuur te dooven en met behulp van steenkolenzaken, die een passeerende wagen juist ver voerde, gelukte dat vrij spoedig. Dr. Samson vond mej. Thamer, wier lichaam geheel met brandwon den overdekt en wier gelaat verwron gen was in de vreeselijke pijnen, reeds overleden. In het huis vond men een verbrand petroleumtoestel met toebehooren. Het vermoeden is dus gewettigd dat de kleeren der vrouw daaraan heb ben vlam gevat. BIiOBME ND AAL. Personalia. In do plaatis van den heer O. Jj Tih- Leistikow 'is tot voorzitter der commissie tot we ring van schoolverzuim benoemd d© lieer P,. Asjes en herbenoemd tc*t secretaris dier commissi© de heer Aj IJzerman; hebmstede. Besteding. Het onderhoud der ge meentewerken, uitgezonderd schil der- en bebangwerk is voor 1911 ge gund aan A. Verdonschot, alhier, voor 1342. BBNNEBEOEK. Tegenwoordigheid van geest. Bij den stalhouder J. A. Vernooij, vloog een petroleumtoestel in brand. Hij nam liet brandende stel op en droeg het brandend naar buiten waar het gebluseht werd. Een wonder mag het genoemd worden dat hij zelf geen brandwonden bekwam, terwijl de verf der buitendeur geheel verbrand is. Geen zitdagen. In de maanden Ja nuari en Februari worden door den Rijksontvanger alhier geen zitdagen gehouden. Burgerl. Stand. Overleden: A, v. d. Veld, 2 weken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2