BUITENLAND. BINNENLAND H. Franciscus van Assisië Kort onderricht over de Dorde Orde van den OVERZICHT. Verschenen bij de N. V. Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem t door Fr. H0N0R1US 0. M. Cap., Velseroord. STAUSN1LUWS. De brandweer van Schoten. Verbetering van den Volkszang EEN JUBILEUM. Het Duitsche Rijk viert vandaag ©en jubileum: het veertigjarig be staan t Up 18 Januari 1871 werd koning [Wiüielm van Pruisen door de l)uit- sehe Bondsvorsten, te Versailles in de oude Spiegelzaal der Bourbons, tot.„Duitsche keizer" uitgeroepen! Inderdaad een groot© dag voor Europa en de wereld! En het Duitsche Rijk mag wel trots terugzien op dit tijdperk, sinds 18 Januari 1871 in de wereld geschiedenis voltooid De „N orddeutsche Aligemeine Zei- tung" wijdt aan dezen gedenkdag- een artikel, waarin het blad zegt' „De 6 lichting van het Duitsche Rijk was een einde en een begin „Oude verwachtingen werden ver vuld. nieuwe gegrond Nog nooit .een volk in een zoo korte (spanne t ij Is op alle gebieden zoo ver, zoo kracu- tig vooruitgekomen, als het Dait- sche Dit feit kan niemand looene- nen, die oogen heeft, om het groeien de Duitschland aan den arbeid te zien Doch zeker is ook nog nooit, in een periode van zooveel' ontwik keling, zooveel gesproken over het pessimisme, dat uitgebreide klassen der bevolking heeft aangegrepen, en van de ergenis over de ondraaglijke reactie De natie ondervindt, dat ook de Duitse hers van onzen tijd, al is het in veranderden vorm, die tendenz van verbrokkeling en versplintering hebben, die de tragiek van de Duit- schers in het verleden was, dat ook het tegenwoordige het gemeenschap pelijk idealisme van de tijden noodig heeft, die wij thans herdenken „Als de Duitscher thans met trots op de ontwikkeling der natie kan zien, mag zijn gevoel van trots niet er toe leiden, dat de natie in zelf tevredenheid en zelfvoldoening zich met het verkregen© vergenoegt (Wij verlangen van de ontevredenen gem tevredenheid Beide, tevredenheid en ontevredenheid zijn improductief. Doch tusschen bedden in ligt het le ven, met zijn hoop, zijn arbeid, zijn eiseh naar rusteloos streven, om het welzijn van het tegenwoordige en het toekomende Duitschland te be vorderen." Wij meenden, dat wij uit dit van voldoening, maar ook van actieven drang naar vooruitgang sprekende artikel bovenstaande zinsneden hier wél mochten navertellen! Jn de FRAN SC HE begrootingsde- batten heeft Briand, op de hem leigen schijnheilige wijze, zijn voldoening erover uitgesproken, dat het na de kerkvervolging nu zoo „rustig" jp op godsdienstig gebied in Frankrijk! Die „rust" is echter een bedriege- lijke rust, zoo is den minister-presi dent dadelijk daarop geantwoord En Maurice Barrès, een niet-ka- tholiek Kamerlid, heeft deze zaak nog eens in onderdeden besproken en allerlei dingen verteld, die we in de liberale of „neutrale" bladen natuurlijk geheel verzwegen vinden Men lette eropdeze Barrès isniet- Katholiek I Hij had voor eenigen tijd aan Briand een brief geschreven om inlichtingen, hoe het onderhoud der kerken nu geregeld was Maar daar op had hij van den minister-presi dent geen afdoend antwoord gekre gen, „Maar ondertusschen," zoo zeide hfj nu, „storten de kerken in of |drei- gen tenminste ineen te vallen Win ter, stormen en regen verhaasten haar slooping De sectariscbe ge meenteraden weigeren eenvoudig de noodige reparaties te la,ten aanbren gen De geloovigen bieden dan dik wijls tevergeefs aan ze op hun kos ten te doen herstellen Maar zelfs dat weigeren de sectarissen Van dergelijke gevallen haaide Barrès enkele teakenende voorbeel den aan, ook van feiten, dat verschil lende kerken eenvoudig gesloten werden tegen alle recht en rede in „Ik spreek dan", ging hij daarop weer verder, „niet van het onder houd van mooie kerken, die wel vol doende zullen beschermd worden en waarvoor de aigemeene volksopinie wel waken zal. Ik spreek van td ie 'ker ken, klein en misschien zelfs leelijk, waarin ik echter een plaats zie van geestelijk leven „.j „Ik spreek in naam van geen en kel dogma, maar wel kan ik <zeggen, dat er in de menschelijke ziel diep ten zijn, waar wetenschap en rationa lisme niet kunnen doordringen Is zulk een gebeurtenis in ons leven niet de geboorte van een kind, de vestiging van een familie, het groote geheim van den dood. waarvoor wij allen gelijk staan, de arme onwe tende vrouw en de grootste geleer de n I,..„Kent gij niet die klacht, eens 'gehoord in de Sorbonne, waar de jon gelieden, die de onmetelijke kennis en wetenschap van hun meesters be wonderden, toch erkennen moesten, en er zich over beklaagden, da,t al die geleerdheid maar de oppervlakte van hun ziel beroerde? „Hen godsdienstigen grondslag kan men bij allen vinden. En in de kerken, wier muren zoo ontvankelijk zijn, komt het godsdienstige gemoed van .den mensen tot uiting _„Men zegt. dat in veel dorpen de kerken leeg zijn en verlatten Maar gelooft gij, dat de verliezen van Ka tholieke zijde evenveel winst bren gen voor de vrijdenkerij Vraag het den geneesheer van zulke dorpen, den dominé's Zij zullen zeggen, dat zulk een verdwijning van Katholiek leven gebracht heeft een toeneming van het laagste heidendom, van too- verkunst, van geestelijk charlatanis- „Wat zult gij doen, mijnheer de minister-presid-'nt, om zoo groot een deel van de geschiedenis onzer be schaving te doen eerbiedigen Wel ke maatregelen zult gij nemen tegen deze nieuwe barbaren, erger dan de lijkschenders van Grisby die de lijk waden door het water sleurden „De dorpskerk is de opperste ui ting van geestelijk leven Zult gij die laten in handen van een bru talen verwoester en zult gij veroor loven het verval van dat wat het heerlijkste beeld is van het mooiste zieleleven". Op die woorden antwoordde Bri and niets1 u Een geheimzinnige geschiedenis. De Parijsche bladen deelen een aller vreemdste en geheimzinnige geschiede nis mede, waarin een jeugdige Ameri kaan de hoofdrol vervult. Daar de zaak zeer duister is en de politie ook niet den kleinsten draad lot oplossing van het mysterie in handen schijnt te heb ben, geven wij de teilen, zooals we deze in „Matin" en .Journal" lezen. Zondagavond halt negen ongeveer keerden drie soldaten terug naar hun kazerne nabij het Bois de Vincennes, toen zij plotseling kreten hoorden, wel ke uit een afgelegen gedeelte van het bosch schenen te komen. Op onderzoek uitgegaan, vonden zij een man, op den grond liggende en de beenen aan elkaar gebonden, terwijl zijn handen op den rug varen vastgesnoerd De ongelukkige was half bevroren en kreunde pijnlijk. Toen de soldalen hein van zijn boeien bevrijd hadden en hem ondervroegen, bleek de man slechts En- gelsch te spreken, hetgeen hel drietal niet verstond, zoodat zij besloten den vreemdeling naar het naastbijgelcgen politieposthuis te dr gen, want tot loo- pen was hij niet in staat. Een te hulp geroepen tolk vertaalde toen voor den politiecommissaris het volgende verhaal: „lk heet James Milner, ben 28 jaar en heb geen familie hier. Vrijdag ben ik uit Beriijn te Parijs aangekomen, waar ik geheel vreemd ben; ik weet niet in welke straal mijn hoiel lig:, alieeu kan ik u zeggen, dat het rijtuig, dat ik aan het Gare du Nord genomen heb mij in een half uur er heen bracht. Ik dacht te Parijs kennissen te zullen treffen, doch toen dit misliep; besloot ik over Londen naar New-York terug te keeren. Zondagochtend om negen uur begaf ik mij daartoe op weg naar hot Gare du Nord. Op het perron werd ik aangesproken door een nel uitziend per soon, die bleek een Engelschnian te zijn. Hij vertelde mij, dat ia aan hei .eikeer de station was, indien ik naar Londen wilde en bood mij aau mij naar hel Gare de Lyon te brengen. Hij riep den bestuur der aan van een mooie auto, een zwarte Limousine, en wij reden weg. tijdens den rit vertelde mijn nieuwe kennis mij, dat hij ook naar Londen moest en even zijn handkofler van zijn kamer zou ha len. Wij stopten voor een ha is in een nauwe straat, en hij verzocht mij even boven te komen, aan welke uihioodigirig ik voldeed". Op de tweede verdieping werd Mil ner toen in een kamer gelaten, waar hij vijftien personen aanlroi, onder wie twee vrouwen. Hij werd aangegrepen, getrapt en geslagen en ten slotte be roofd van zijn kleeren en geld (hij pad een bedrag bij zich van 5700 p.s. ter wijl eenige der bandieten hem met re volvers en messen bedreigden. Tea slot te wierpen zij hem wat oude kieedmg- stukken toe, en bonden hem aan ecu stoel vast; twee der aanranders bleven bij hem, de overigen verlieten hei huis, Bij het vallen van den avond waren drie bandieten terug gekomen; Milner werd van den stoei losgemaakt, aan huiden en voeten gebonden en in de zeilde Limousine gebracht welke heut '«.mor gens naar het geheimzinnige huis had gereden. De gordijntjes waren neerge laten, voor alle zekerheid hingen de mannen nog een paar jassen voor de raampjes. Na drie kwarti^ stopte de auto, en werd Milner in het bosch neer gelegd, op de plaats, waar de soldaten hem gevonden hadden. Voor hun ver trek, dwougen de ontvoerders Milner nog met geweld eenige droppels door te slikken uit een Ileschje, dat zij hem in den mond wrongen. Na «leze bijzon derheden meegedeeld te hebben, was de ongelukkige zoo uitgeput, dat de in middels ontboden poliuearts zijn onmid dellijke overbrenging geiastte naar het ziekenhuis. Nabij de plaats, waar Milner gelegen heeft, vond de politie een aantal half verscheurde Engelsche couranten, welke dagleekenden van de vorige week en alle lange verslagen bevatten van het gebeurde in Houndsditch. Een soldaat uit de kazerne van Vincennes heeft de politie medegedeeld, dat hij op een der eerste dagen van de vorige week bij het vallen van den avond naar de ka zerne terugkomende, een prachtige zwarte auto had zien stoppen vlak bij de plaats, waar nu Milner is gevonden. Drie mannen waren er uitgestapt, hel bosch ingegaan en een kwartier later teruggekeerd met ©en wierde persoon. Alle vier waren daarpo in de limousine naar Parijs terug gereden. Een zeer moderne rechtszaak! Een luchtproces trekt in Frankrijk en daarbuiten de aandacht der reentsge- leerden. Eenige maanden geleden verbood een landbouwer, tevens burgemeester van een dorp in Seine-et-Oise, den bekenden vlieger Farman, om met zijn acro-plane boven zijn landerijen le vliegen. Hij liet zelfs eenige dcurwaardersexploiten uit brengen. De landbouwer-burgemeester lieeft met drie andere boeren van dezelfde streek dichtbij een aerodrome Farman voor de rechtbank laten dagvaarden. Ze willen dat hem door den rechter verbo den wordt boven hun landerijen te vlie gen op een hoogte van minder dan È00 meter; voorts vragen ze schadevergoe ding. Farman, overtuigd dat de tegenpar tij twist zoekt en overigens meenende, dat het recht om te vliegen aan den aviateur vrij slaat, verzet zich er met kracht tegen. Zijn advocaat zal voor de de eerste maal voor de Fransche recht banken de groote kwestie van de vrije lucht hebben te verdedigen. Kelelontplolfiiig aan boord van een oorlogsschip. Bij een ketelontploffing aan boord van het slagschip „Delaware", dat in een der Amerikaansche oorlogs havens ligt, zijn negen menschen om gekomen. Acht van de in de ketelkamer aanwezige mannen werden dadelijk ge dood, een negende overleed aan de be komen verwondingen. De oorzaak van de ramp is. onbekend. De Jong-Turken. De „Lokal-An- zeiger brengt het hoogst belangrijke be richt, dat in het joug-Turksche comité voor Eenheid en Vooruitgang te Salo- niki scheuring is ontslaan, die naar het schijnt geweten moet worden aan de groote ontevredenheid onder de officie ren van het derde legercorps. Helaas is uit het berkhl niet met stelligheid op te maken, of hier sprake is van het hooldcomité of van een plaatselijke af- deeliug ln ieder geval een teekenend verschijnsel in den burcht van het jong- Turkendom. Dc ramp van de „U. III." Dc Duit sche bladen bevatten thans bijzonderhe den omtrent hel ongeluk, hetwelk de duikboot „U, III" in de oortogshaven van Kiel, in de buurt van het badplaats je Heikendorf, heelt getroffen. De boot zonk, schijnbaar zonder eeni ge waarneembare oorzaak, in vrij on diep water, zoodat de periscopen bo ven de oppervlakte bleven uitsteken. Gelukkig werd het ongeval direct op gemerkt, zoodal spoedig van alle zij nen hulp kwam opdagen. Het lichter- sehip „Vulkan" werd met twee sleep bootjes naar de plaats van de ramp ge sleept Het achterschip was vol water geioo- pen en lag onder de oppervlakte. Klaar blijkelijk had de commandant van de boot nog getracht, het vaartuig op het iand te zetten, nadat er een of ander in het mecanisme der duikboot was gebro ken of vernield. In den aanvang bestond er gegronde hoop, dat alle manschappen gered zou den kunnen worden. De ramp had om 11 uur plaats, eu om 12 uur kwam de tcieioonboei van de gezonken „Li. Ill" boven water drijven, ten tee ken, dat bemanning nog leefde, en zich met de reddingsbrigade in verbinding wenschte te stellen. Men hoopte, dat de boot 's middags reeds geborgen zou zijn. Een hoop, die niet verwezenlijkt is, blijkens het be richt dat we gisteren nog konden opne men. Evenmin als de ver»aJiting, dat alle manschappen gered konden worden, want, helaas, blijkt, dal leden van de bemanning hoeveel is uit dit eerste aauvuilingstelegram niet op te maken den verstikkingsdood zijn gestorven. Over de oorzaak van het zinken der ,,Llil" wordt ter bevoegder plaatse het allerstrengste siUzwijgeo in acht ge nomen, daar een opheldering niet zou kunneu plaats hebben, zonder de gehei me constructie der duikboot te verraden. Pestgevaar in Azië. In dc laatste dagen neemt de verspreiding van de pest in Mandsjoerije en Oost-Siberië, naar men reeds uit de verschillende be ril hten op heeft kunnen maken, weder om een verbazcuden omvang aan. Voor at in Karbin moet de ziekte in den laat- sten tijd beangstigende verhoudingen hebben aangenomen. In de straten van de Chineesche w ijk moeten talrijke slachlotiers van de ziekte liggen, ter- wiji in het naburige Tudjadjan meer dan de helft der huizen door cholera- iijders besmet is. Wanneer deze berichten de werker lijke toedracht der zaak weergeven, dan zat men dadelijk begrijpen, wat die be richten voor Europa beteekenen. Karbin loch is, zooals men weet, een zeer aanzienlijke haven- en handelsstad in het Verre Oosten, het Russisch gar nizoen bedraagt 10.000 man, de Rus sische bevoiking bestaat uit 20.000 perso nen, de Chineesche w ijk telt 40.000 en het vlak bij gelegen Tudjadjan 50.000 inwo ners. Behalve de Russische bevolking in Karbin, worden door de pest nu ook de plaatsen langs den Oost-Chinee- srhen spoorweg bedreigd, het Amoer- gebied, dat met Karbin langs water wegen gemeenschap heeft, de goudvel den van Oost-Baïkal, waar duizenden Chineesche arbeiders uit Mandsjoerije zijn heengetrokken, in een woord dus zoo goed als het geheele traject van den .Siberi5chen spoorweg. Het is langs dezen spoorweg inzon derheid, dat er voor Europa gevaar beslaat. HOFBERICHTEN. Prins Sehönburg is gisterenoclitend te 6 uur per Staatsspoor naar Duitschland teruggekeerd. VERKIEZING EERSTE KAMER. Door de Prov. Staten van Noord- Brabant is gisteren gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vac.-Kaayma kers) met 57 van de 59 stemmen en 2 iu blanco inr. W. M. van Lanschot, oud-griffier der Staten van Noord- Brabant, agent van de Nederlandsche Bank te 's-Hertogenbosch. KAMERVERKIEZING SNEEK. De centrale vergadering van anlirev. kiesvereenigingen in 't kiesdistrict Sneck koos gisteren tot candidaat voor de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer (vac. Colijn), den heer dr. J. ti. Scheurer, vrotgei directeur-geneesheer van net Pe- tron el la-hospitaal te Djocjocarta, thans werkzaam in 't krankzinnigengesticht Veldwijk te Ermelo. Op genoemden can didaat werden 46 stemmen uitgebracht, terwijl de heeren mr. V. H. Rutgers te Hilversum, mr. L. K. Okma tejSneek en ds. R. J. W. Rudolph te Leiden, respectievelijk verkregen 13, 9 en 5 stemmen, DE VERSTERKING VAN VLISSINGEN. In een klaarblijkelijk offieieuse mededeeling aan de „Köln. Ztg." uit Berlijn, over de redevoering van den Franschen minister Pichon, betref fende de versterking van Vlissingen, wordt gezegd: „De verklaring van minister Pi chon, dat het gewenscht schijnt als het plan tot bevestiging van Vlis singen ernsig besproken wordt, met de daarbij betrokken mogendheden te confereeren, zal nog wel vaak een onderwerp van bespreking uitma ken. Die verklaring schijnt ons, zacht gezegd, merkwaardig. „De Duitsche regeering erkent, dat zij geen recht heeft zich met de be vestiging van Vlissingen te bemoei en. Het is moeilijk te begrijpen, hoe men een land, welks internationale positie door geenerlei neutraliteitsbe- palingen wordt beperkt, verbieden wil op zijn eigen grondgebied de ver dedigingswerken aan te leggen, die het noodig of doelmatig acht. Wij nemen aan, dat Duitschland tot een beperking der Nederlandsche souve- reine rechten, die men uit de woor den van minister Pichon zou kun nen afleiden, niet de hand zal lee- nen." „Volgens een telegram uit Amster dam aan de „Daily Mail", zal de Ne derlandsche regeering binnen enkele dagen een verklaring publieeeren, waarin de verdedig!ngswet zal wor den gewijzigd op een wijze, die vol doening zal geven aan alle buiten- landsche regeeringen, zoowel als aan de oppositaie in Nederland. „De „Daily Mail" voegt daaraan toe, dat door dit gewijzigd ontwerp de Nederlandsche regeering een bewijs geeft van wijsheid en moed." Een jeugdige boosdoener. Een paar leerlingen van de avondschool te Stroe, hadden dezen winter reeds meermalen ruzie samen gehad, waarom een van hen het besluit opvatte een geladen pi stool bij zich te steken. Hiermede heeft hij nu het voorwerp van z'n haat, eene nog slechts 14-jarige knaap, verrader lijk, op heel korten afstand, in het 'zit vlak gescholen. De wonde moet zeer ernstig zijn. De brand in fabriek „Feyenoord." Naar een Rotterdamsehe correspon dent meldt, wordt de materieele schade, door de fabriek Feyenoord" geleden door den brand van Dinsdagavond, ge schat op ongeveer veertig duizend gul den. Dinsdagavond te ongeveer halfacht werd de brandweer te Alkmaar gealar meerd voor een brand, welke was uitge broken in de Stoommeelfabriek van de firma Bots cn Co. aldaar. De brand, welke vermoedelijk in het ketelhuis was ontstaan, greep spoedig fel orn zich heen en de vlammen sloe gen weldra door het dak. De brandweer, hoewel zeer bemoeilijkt door de daar zeer nauwe straten, irad krachtig op en het mocht haar gelukken den brand tot een gedeelte der fabriek te beper ken en wel tol het machinehuis. Gelukkig kon de voorraad meel, op de zolders geborgen, behouden worden, doch groole waterschade werd geleden. Naar wij vernemen is alles op beurs- polis verzekerd. De oorzaak is onbe kend. Prijs 7V cent. Bij minstens 25 ex. 7 cent per stuk. minstens 50 ex. 61/» cent per stuk minstens 100 ex. 6 cent per stuk. N.V. Dr. De Spaarnestad Haarlem (V ervolg). De brand van Zondagavond is in de kringen der Schoterkwartierders (wanneer ze een oogenblikje uitrus ten van de prbt, die de heer Adoll Perel en de vrijzinnigdeinocrateu hun hebben bezorgd) nog altijd het onderwerp van gesprek. En dat er op de Schotensche brand weer afgegeven wordt, is te begrij pen: wij Hollanders zijn nu eenmaal van nature critiseh-aangelegd ten op zichte van onzen even inensch. Het wordt aan de Schotensche brandweermannen ten grief gemaakt, dat ze den eersten keer dat er nu eens brand was, niet getoond hebben voor hun taak berekend te zijn. YVij meenen echter, dat deze cri- tiek wel wat overijld wordt geoefend, en te hard is. Een feit is het, dat de leden der Schotensche vrijwillige brandweer bij het uitbreken van deu brand voor het overgroote deel ver te zoeken warendoch hoe zal men het ooit er toe kunnen brengen, v r ij- willige brandweerlieden in een aan Haarlem aangebouwd stadsge deelte altijd thuis te treffen? Daarenboven Is gebleken, dat er gebrek aan leiding was. Doch hierbij moet aangeteekend, dat van de hoofdlieden de heer Hooy alléén, en pas toen de brandspuit al aan den waterkant stond, kon aan wezig zijn: de anderen waren, even als het groote deel der brandweer mannen, op Zondagavond niet te be reiken. Het ligt dus niet in gebrek aan ma terieel, noch aan ongeoefendheid of zorgeloosheid der brandweerlieden, maar eenvoudig aan het stelsel. Het stelsel van de Schotensche brandweer is goed voor een dorp, maar het is bjj den snellen groei van Schoten's stadsgedeelte achtergebleven zich in gelijke wijze te ontwikkelen, zooals trouwens heel natuurlijk is. En deze brand heeft althans in dit opzicht goed gedaan, dat er door be wezen is de noodzaak van verande ring van stelsel. Ons dunkt dat een overeenkomst met Haarlem tot tijd en wijle de wa terleiding voldoende brandkranen bereikbaar stelt, de meest aanbeve lenswaardige weg is tot een beter stelsel te komen 1 Woensdagmiddag 25 Januari, om z uur zal in het gebouw der Sint Eli - sabethsvereeniging, Jansstraat 49, alhier, de constitueerende vergade ring plaats hebben voor de R.K Ver eeniging tot verbetering van den Volkszang in het Bisdom Haarlem. Uit heel het diocees zullen dan be langstellenden bijeenkomen, daartoe opgeroepen door een circulaire, wel ke geteekend is door de navolgende personen: Mgr. J. J, Graaf, Haarlem, Lid van het Hoofdbestuur der Ned. St. Gre- goriusvereeniging; W. P. H. Jansen, pastoor, 's Hage. Voorz. der Ned. St. Gregoriusvereeniging; J. J. de Graaf, Deken van Delft, lid van het Hoofdbestuur der Ned. St. Grego riusvereeniging; G. H. F. Stoffels, Deken van Haarlem; Dr. Gerard Brom, Haarlem; M. L. v. Geinert, Yoorz. R. K. Ver. van Hoofden van Scholen, Haarlem; Alph. Laudy, redacteur vau „De Tijd", Amsterdam; L. J. de Pater, Hoofdonderwijzer, Amsterdam; F. X. M. Schiphorst, Hoofdredacteur N. Haarl. Ct., Haar lem; Jos. J. Verheijen, organist, Am sterdam; J. P. J. Wierts, Musicus, 's Hage; en Jac. de Jong, Musicus, Haarlem. Belangstellende Katholieken heb ben tot deze vergadering toegang, terwijl bewijzen van instemming ze ker gaarne door de onderteekenaars der circulaire, van wie de heer Jac. de Jong als voorloopïg secretaris op treedt, zullen worden iu ontvangst genomen. „VAN EEN KERSTAVOND". De alleraardigste operette van de zen naam is gisterennamiddag in De Kroon onder leiding van de dames Winter wederom met heel veel suc ces opgevoerd. Inderdaad bewonderenswaardig is de tact en de kunst waarmee de uit voerende kinderen in zoo grooten ge tale geleid worden, en allerbekoor lijkst zijn de tafereeltjes die zich in deze operette, die werkelijk goed ge speeld wordt, voordoen. Het jonge volkje toonde zich de actie goed meester, en wat den zang en de dictie betreft, verwonderden ons gedurig de omvang en de sterkte der stemmiddelen. Geen wonder dan ook, dat het pu bliek zich uitnemend amuseerde, en vooral de kinderen genoten bnitemna te! Aan de medespelende kindereu en de dames Winter ons welgemeend compliment! „PRINSES WITJE". Zondagmiddag zal in onzen Schouw burg een kinderoperetle worden gegeven die hier met veel instemming kan wor den aanbevolen en toegejuicht! Mevr. HopmaöKwast, die hier ter stede be kend genoeg is, en reeds meermalen groot succes heeft behaald, komt met een alleraardigst gezelschap Amster- damschc jonge dames en kinderen „Prinses Witje" opvoeren, een kinder operette in drie bedrijven, die èn door de leuke, aardige muziek, èn door de verzorgde costumes en regie, een lust voor oog en oor belooft le worden. Het geheel iir. a;l werkelyk artistiek een voornamen tint, zocals trouwens Mevr. Hopman—Kwast in haar uitvoeringen wet immer weet te legden, en we geven graag een woordje van warme introduc tie en aanbeveling voor deze werkelijk allericuksle voorstelling, die een feest zal wezen voor groot en klein t „KEUSEMUNTJE". Meen niet, lezer, dat ge een weten schappelijke bespreking over de kruizemunt voor oogen zult krijgen, wat ge misschien zoudt meenen, na lezing van het opschrift. Wat toch is het geval? Gisterenavond hield de Haarlem-, sche Toynbee-vereeniging eeD voor dracht- en muziekavond in de bo venzaal van de Soc. „Vereenigiug". Ds. Koch een patriarchale ver schijning hield voor een niet tal rijk gehoor, een voordracht in Over- betuwsch dialect, getiteld: „Kruse- muntje', van J. J. Kremer. Ziedaar, het raadsel opgelost! Dc heer Koch, die, zooals hij ons in den aanvang vertelde, meer dan 20 jaren (en daaronder zijn schoolja ren) iu de Betuwe gewoond heeft en duS veel Overbetuwsch, waarin Kre mer zijne vertellingen schreef, ge sproken had, wist zijn gehoor te boeien door de aardige en pakkende manier, waarop hij die naieve, tref fende vertelling ten gehoore bracht. Het is een eenvoudige geschiede nis van een oud grootmoedertje en een daglooner, Arie Winkels, met zijn dochtertje Anneke: ziedaar dë hoofd persoon, om wie alles zich groepeert. Als grootje eens „pijn in't lief" heeft zoekt Anneke „krnsemnnt"* wat probaat geneesmiddel blijkt en waa*. door zij den naam Kruzemnntje ver. krijgt. Na verschillende schoone da den van „de heldin" verhaald te heb ben, eindigt 't geschiedenisje (natuur lijk zal iemand zeggen) met de brui loft van „Krusemuntje". 't Was de verdienste van Ds. Koch, dat hij zoo juist gaf wat in dit zoo eenvoudige verhaaltje verborgen is. Gedurende de pauze vergastte ons de heer C. Olie (viool) en Mej. M. v. d. Berg (begeleiding) op een paar mooie muzieknummers: Sonate van Mozart en Canzana van Bohm. Een woord van lof voor de artis tieke uitvoering dier beide stukken mag aan hen zeker niet onthouden worden. Ten slotte kunnen we nog verklaren, dat ongegrond is gebleken de vrees van Ds. Koch, dat zijn hoor ders het Betuwsch misschien niet goed zouden kunnen volgen. Dat dit wel het geval was, lag ongetwijfeld voor een groot deel ook aan zijn goe de en duidelijke voordracht. G. W. Dr. H. W. E. Moller, van Amster dam, komt dezer dagen in De Kroon ■voor de vereenigiug G. W. spre ken over „Maria-legenden". HET CIRCUS WLLKE. In de middagvoorstelling was gis terenmiddag weer het heele gezel schap present. Jammer genoeg waren er nog al wat leege plaatsen: men kijkt in Haarlem „den kat uit den boom!" Nu, wat ons betreft, kunnen we zonder voorbehoud het circus aanprijzen: alles wat men er ziet is deugdelijk, flink verzorgd, en doet voor grootere circussen absoluut niet onder! En het zitten in een zaal heeft eerder vóór dan tegen in deze dagen Gisterenavond werd dat blijkbaar al begrepen, want toen was het er gezellig-vol en men heeft zieh terde ge vermaakt met de in alle opzich ten goede voorstelling. Vanavond, zoo vernemen we, ko men verscheidene geheel nieuws nummers ter opvoering! ESPERANTO. Gisterenavond werd iu het ge bouw St. Bavo de eerste jaarverga dering der Haarlemsche R.-K. Espe rantisten Vereenigiug gehouden. Blijkens 't jaarverslag vau den Se cretaris. kan deze jonge vereeniging met voldoening op het eerste jaar teruzien, daar het ledental, hetwelk bij de oprichting 20 bedroeg, reeds ruim verdubbeld is en nu 44 leden telt. STATUTEN. Met de St.-Ct. no. 16 zijn verzonden afdrukken van de statuten der afd. Haarlem en O. van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kautoor- en Winkelbedienden „Sint Franciscus van Assisië". Dc vereeniging heeft ten doel de behartiging der zedelijke en stoffelij ke belangen harer leden, in den geest en volgens de beginselen der K, K. Kerk. B LOEMTST WERKLIEDENVER. „ST. ELISABETH". Woensdag 23 Jan. zal door boven genoemde afdeel, van de afd. Haar lem van den Ned. R. K. Volksbond, een gewone ledenvergadering wor den gehouden ter voorbereiding van de groote Propagandavergadering, die gehouden zal worden op Dins dag 31 Jan., des avonds te 8 uur, en waar dan als spreker zal optreden de heer G. Goossens, van Heemste de. Alle K. K. Bloemist werklie den worden uitgenoodigd deze ver gadering bij te wonen. Een harer ijverigste leden, de heer H. Heeres, Secretaris van bo vengenoemde afdeeling, een man die steeds bereid was een ieder te hel pen waar hij kon, is deze vereeni ging door den dood ontvallen; zeer zeker een zwaar verlies voor deze af deeling! AANRIJDING. Gisterenavond omstreeks half 8, reed een melkboer met zijn kar in de Kleine Houtstraat tegen een ou den man aan, dien hij achterop kwam. De boer, omkijkende naar een winkel, zag den man niet en reed hem zoodoende onderstboven. De ou de man bezeerde zich aan zijn enkel, en vervolgde slechts met moeite zijn weg. De boer koos den wjjsten weg en bood zijn verontschuldiging aan, terwijl de omstanders niet erg malsch tegen hem nitvoereu! HAARLEMSCHE NIJVERHEID, Het voor rekening van het Depar tement van Koloniën bij de Naaml. Vennootschap Werf Conrad, alhier, aangebouwde lichtschip voor de Su- riname-rivier, zal dezer dagen ge reed komen en na verdere gereed making op 's Rijks Marinewerf, te Amsterdam, onder bevel van den ge zagvoerder, den heer Wijsmuller, naar Paramaribo worden overge bracht. CONCERT PERCY GRAINGER. Dat mijn niet al te gewaagde voor spelling: een volle zaal bij Percy Grain ger zou vervuld worden had ik voor mijn reputatie als profeet bartetijk ge hoopt maar ook voor den concertee- renden kunstenaar. En zc is in vervul ling gegaan zoo goed als maar wensche- lijk was. Ons gezellig kroonzaaltje was wel niet letterlijk tot den laatsten stoel bezet boven bleven drie besproken plaatsen open maar het was toch een bezetting zooals die door een be roemd man in een stad van muzikale kwaliteit als Haarlem moet kunnen en mag verwacht worden. Wij, Haarlem mers, laten ons niet spoedig overtui gen maar zijn we zeker van onze (zaak dan Laten we ons toch niet onbetuigd. En onze wonderman kwain dan Woensdagavond weer met een program-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2