BUITENLAND. BINNENLAND. SPAARNE-BANK. Telegrammen. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM. OVERZICHT. Gemeentezaken. Kapitaal t SQOmQüiêm Geplaatst en volgestort f 250.000, COMMISSARISSEN i RA AO VAN TOEZICHT- Directeur i G. F. H. PASTOOR. Rekening.Courant, Credieten, Coupon», Effecten, Deposito's, Incasseeringen, Wissels, Prolongatiën enat. enz. Gemeenteraadsvergadering De FRANSCHE Kamer van afge vaardigden Leeft in de laatste dagen der vorige week nog jeu pnar onder werpen besproken, die net een en kel woord hier mogeD worden ge memoreerd. Vooreerst heeft H/iand er zijn standpunt uiteengezet tegen de re volutionaire C. G. T. (Confederation Générale du Travail) het lichaam dat als het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen hier, geheel is in handen van de socialistische rad draaiers, die de werkliedenbeweging in hun macht pogen te houden en inéésieepen ten voordeele van „de partij". Briand ziet dat nu (heel anders dan vroeger, toen hij zelf tot de rad draaiers behoorde!) zeer juist in: hij zeide dan ook dat de Coul'éderatiou heet gevormd te worden door 70 k 80 boudsvereenigingen en arbeids beurzen, achter welke 3000 werklie- denvereenigingen staan, maar dat de besluiten der Confédération niet in deze werklieden-vereenigingen wor den genomen! Neen, raddraaiers hebben zich meester gemaakt van de leiding der „Confédération", en de arbeiderswe reld tracht zich nu te bevrijden van de tyranuieke overheersching, die haar drukt. Vandaar dat men, volgens Briaud, de „Confédération" niet moet ontbin den, teneinde niet den schijn op zieb te laden een aanslag te plegen op de vrijheid der organisaties! Deze logica werd tusscben haak jes geenszins opgehaald, toen Briand optrad tegen de congregaties van re ligieuzen! Briand zeide nog: De noodige maat regelen zijn genomen om te beletten dat de anti-militaire propaganda de kazerne binnendringt. Daarom v. <1 de regeering de werkliedenverctui- gingen handhaven. De daden van vernielzucht nemen iederen dag af, daar de arbeiders begrijpen, dat de revolutionaire agi tatie tot niets lijdt Op het parlement rust, zeide de minister ten slotte, de taak te zorgen, voor de erkenning van vakvereeui- gingen. Men moet niet de hand lich ten met de maatregelen tot onder drukking van wandaden. Men moet de wet doen eerbiedigen, wanneer die wordt geschonden door particu lieren, maar de collectieve verant woordelijkheid niet al te zwaar laten wegen, wanneer daardoor het terrein der vrijheden van de vakvereenigin gen kan worden uitgebreid. Veel definitiefs was het, zooals men ziet, niet! De kool en de geit moesten worden gespaard! Wat rechtstreekschér was Briaud in zijn antwoord op zijn interpella tie over den pas in Champagne plaats gehad hebbende inlusten. De wijnbouwers hebben daar pas een aantal fabrieken van den „mous seerenden wijn" zoogenaamde Cham pagnewijn, gemaakt van minder waardigen geimporteerden wijn, te vuur en te zwaard vernield. 't Is er een formeel oproer geweest tegen de wijnvervalschers en de re geering, die, meerit men, te laks is. Tusscben haakjes kan hier wor den gezegd, dat de eigenlijke reden van het oproer schijnt te zijn een mislukte wijnoogst, en de verwach ting van hulp van de regeering. Briand antwoordde op de interpel latie kalmeerend: de regeering zal helpen, zeide hij, doch alleen als de wijnbouwers zich ordelijk houden. Intusschen kan veilig worden aan- geteekend, dat het jaar 1910 geen ge renommeerd Champagnemerk zal worden! In de Luiksche mijnstreek. Meer dan de helft der stakende arbeiders in het Luiksche mijndistrict, onge veer 16000 man, hebben den arbeid hervat. Intusschen worden de onder handelingen tnsschen de mijnmaat- schappüen en de stakers nog voort gezet. Onder de arbeiders, vooral de niet-georganiseerden, heerscht groote ontevredenheid over de wijze, waarop de ondersteuningsgelden ver deeld worden. Tegen overmat igen arbeid in winkels. Graaf de Mun, Katholiek lid van de Fransclie Kamer, is voorne mens een wetsontwerp in te dienen, dat den maximumwerkdag in groote winkels en magazijnen vaststelt op 10 uur voor de gewone werkdagen en 8 uur voor de Zaterdagen. De Russische vloot, Te Sint Pe tersburg hebben bij den premier tel kens beraadslagingen plaats waaraan de ministers van Oorlog en van Ma rine, van Handel en van Financiën deelnemen. Er zijn drie plannen voor de uitbreiding der vloot in studie ge nomen: een door Amerikaansche ka pitalisten voorgesteld plan, welks in stigator de scheepsbouw-ingenieui Niekson zou zijn; een Italiaanseli plan van generaal Cuniberti, dat reeds jaren geleden door de firma Blohra und Vosz aan de hand is ge daan, en een derde plan, naar bet heet afkomstig van Krupp en Blohm und Vosz. De „Temps" merkt naar aanleiding van dit te Parijs ontvan gen bericht op, dat het zeer merk waardig zou zijn, wanneer de Russi sche regeering Amerikaansche, Tta- liaansclie of Duitsche aanbiedingen zou aanvaarden, in plaats van de in- heemsehe scheepsbouwnijverheid te bevorderen. I)e Keizer en de ramp van den Duitsehen onderzeeër, In een kabi netsorder" aan den commandant van 't vlootstation te Kiel gericht, geeft de keizer uiting aan zijn diepe droef heid over het ongeluk den onderzeeër „U 3'' overkomen en bejammert den dood van de drie dappere mannen, die als een nieuw bewijs van den goe den geest in de marine heerschende tot het laatste oogenblik toe hun plicht hebben gedaan. Groote voldoe ning ondervond de keizer over de energie, waarmede het reddingswerk werd volbracht. Allen, die er deel aan hebben genomen, brengt de kei zer zijn dank, terwijl hij zich voorbe houdt om bijzondere belooningen te scheuken aan officieren en man- chappen, die bij den reddingsarbeid persoonlijk hebben uitgeschitterd. De nieuwe Finsclie landdag. De nieuwe Finsche landdag komt op 14 Februari weer bijeen. Intusschen zijn in den laatsten tijd de politieke om standigheden verre van verbeterd. Integendeel de toestand is veel ern stiger en moeilijker geworden. Tee kenend voor de moeilijkheid van den politieken toestand, is het feit, dat deze verkiezingen reeds de vijfde zijn sinds 1907, terwijl de zitting van den landdag in normale omstandigheden drie jaar had moeten duren. De eene ontbinding volgde op de andere en dat niet zoals in constitutioneel ge regeerde landen om een beter beeld te krijgen van den wil van het volk, want dezen kent de regeering vol doende, maar uitsluitend om het Finsche volk te „straffen" en uit te putten. Deze politiek heeft echter geen resulaat gehad. Het aantal uit gebrachte stemmen was dezen keer zelfs iets grooter dan hij de verkie zingen in Februari 1910; ongeveer 800.000 tegen 790 duizend. En de oude landdag keert telkens weer in dezelfde verhoudingen te rug. Zoo ook nu weer. De eenige ver andering die plaats heeft gehad is een overwinning der sociaal-demo craten op de agrarische volkspartij, die een zetel verloor. De verhouding in den nieuwen landdag zal derhal ve de volgende wezen: 87 sociaal-de moeraten, 42 oud-Finnen, 28 jong- Fiunen, 26 leden Zweedsehe volks partij, 1 van de Christelijke arbei derspartij (totaal 200). PARIJS, 21 Jan. De „Echo de Paris" ontvangt het volgende telegram uit Kon- stantinopel: Te Dubaya zijn Engelsche matrozen, die uit passagieren waren en Mohammedaansche vrouwen beleedigd hadden, slaags geraakt met de bevolking Het gerucht gaat, dat verscheiden mar trozen gedood zijn en dat hun oorlogs schip Dubaya bombardeert. NEW-YORK, 22 Jan. Aan de „New- ras) geseind: De Amerikaansche krab York Herald" wordt uit Laeiba (Hondu- ser „Tacoma" heeft 30 man en de Brit- sche kruiser „Brilliant", 30 man geland, om de neutrale zone te beschermen. Men verwacht elk oogenblik een tref fen tusschen de regeeringstroepen en de revoiutionnairen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gede legeerde van de Nederlandsche Regee ring bij het in April 1911 te Rome te houden internationaal muziekcongres, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, rnr. Henri Viotta, directeur van het Ko- ninkl. Conservatorium voor muziek, te Gravenhage. „GRAAG OP BAANTJES". Naar wij vernemen zal binnenkort van de hand van dr. P. J. M. van Gils een brochure verschijnen over de „Graag op Baantjes"-kwestie. Het zal, zegt „De Tijd", een eerste brochure zijn, waarin het tot nog toe verschenen materiaal, naar rubrie ken geordend, zal worden opgeno men. Vermoedelijk komt er in eenige maanden nog wel stof voor een twee de materiaalbrochure.' Eindelijk stelt de samensteller zich ▼oor later een boekje te schrijven, waarin het materiaal verwerkt, de conclusies getrokken en eenige wen ken gegeven worden. EEN NEDERLANDSCH LUCHT SCHIP. De heer W. Joehems, te 's-Graven- hage, heeft, naar de „Luchtvaart" meldt, aan de regeering een motor- ballon (Zodiac) van 900 M3 aangebo den. PROV. BOND VAN KIESVER- EENIGINGEN IN LIMBURG. In Limburg zal weldra een provin ciale bond van R. K. Kiesvereenigin- gen worden opgericht. Te Sittard hadden voor eenigen tijd door afgevaardigden van R. K. Kiesvereenigingen in verband met deze voorgènomen oprichting bespre kingen plaats. DE CHINEEZEN IN NED.- INDIE. Volgens een door het „Agence d'Extrêuie Orient" te Brussel ont vangen bericht, zonden de Chinee- zen in Nederlandsch-Indië tot de re geering te Peking een vertoog heb ben gericht tegen hun gedwongen naturalisatie. Zij verlangen de aan stelling van Chineesche consuls en de instelliug eener Chineesche bank. De betrokken ministers te Peking beloofden met de Nederlandsche re geering hierover te onderhandelen. Hoezeer de Chineezen in Nederl.- Iiidië zich als Chineesche onderda nen beschouwen, zoo gaat het bericht verder, blijkt wel daaruit, dat zij hun afgevaardigden voor het toekomsti ge parlement willen kiezen. Het spreekt vanzelf, dat de Chineesche regeering dezen wensch niet kan in willigen. „MISPLAATST INTERVIEW". Aldus noemt het „Huisgezin" het zoogenaamde „interview", dat een paar bladen hebben opgenomen, met den man, die de „Nachtwacht" bekraste. Het blad schrijft: „De man is in eens een „interes sante" persoonlijkheid geworden. „Niettemin zullen velen van oor deel blijven, dat men hem met het interview te veel eer bewijst. „Het is ook niet zeker, dat zijn bee- nen niet sterk genoeg zijn om deze weelde te dragen. „Bovendien werkt deze bijzondere publiciteit zeer verkeerd op de bree- de reeks zwakhoofdigen en zwakzin nigen, voor wie zij een prikkel zijn tot het kwade. „Dan waren de Ephesers, welke verboden den naam van Herosratos te noemen, die den tempel van Arte- mis had in brand gestoken, betere menschenkenners." Wij zijn het met deze veroordee ling geheel eens, en we hebben dan ook het z.g. interview, dat ook ou» werd toegezonden, niet geplaatst. ONZE KUSTVERDEDIGING. Reuter seint uit Londen: De „Morningpost" zegt, dat de overweging der Hollandsche regee ring van plannen, betreffende de ver sterking van Holland's verdedigings middelen, noodeloos onrust verwekt heeft. De Hollanders hebben volko men het recht, die maatregelen voor hun landsverdediging te nemen,welke hun goeddunken. Engeland heeft geen reden zich te mengen in Hol land's aangelegenheden, maar wel alle reden om den toestand van Eu ropa, zijn eigen verdediging en zijn eigen politiek te overwegen. HET FORT TE VLISSINGEN,, Nog steels blijft ons lieve Vader land in de buitenlandsche pers het voorwerp van bijzondere belangstel ling uitmaken, wat betreft de voor genomen verdediging van de Schel de Vooral in de sommige Fransche en Engelsche bladen heeft het gegist, doch het heeft er allen schijn van dat Üe gemoederen in die landen wat meer tot kalmte komen Duitschland houdt zich, wat zeer wel begrijpelijk is, daar het hij een versterking van Vlissingen zeker niets te verliezen heeft, prachtig af zijdig Opmerkelijk is wat de Berlijnscne correspondent van de „Daily Tele graph meldt. Deze heeft met ver schillende voorname Belgen over de kwestie van het fort te Vlissingen gesproken, o a. met staatsminister Beemaert, senator (Wiener en Ba ie De correspondent bevond, dat de meesten zich geergerd hadden aan Pielion's verklaring in de Fransclie Kamer, welke de Nederlinders te recht aanstootelijk acnten [Wiener zeide: Wij moeten op den voorgrond stellen, dat Nederland het volste recht heeft, zoodanige verde digingswerken. waar ook op eigen gebied en op de wijze die Wt goed acht, te maken Geen Belg heeft het recht, zelfs de beweegredenen, die de Nederlandsche regeering ervoor mocht hebben, te onderzoeken fYVÜ hebben enkel de bevoegdheid, zeer vriendschappelijk te onderzoeken, hoe het met de scheepvaart op de Schelde in oorlogs- en vredestijd zat gaan, indien Vlissingen een vesting wordt Daartoe wil [Wiener de be raadslagingen, die in het Belgische parlement aanstaande zijn, bepalen Beernaert liet zich in denzelfden geest uit Hij verklaarde, dat hij de lotgevallen van Nederland en Bel gië altijd als onafscheidelijk aan el kaar verbonden beschouwd had, maar nu meer dan ooit Indien het eene land zijne onafhankelijkheid verliest, zal ook die van het andere verloren gaan „[Wij zullen van weerszijden dwaas handelen, indien wij geen partij trekken van de les, die de Vlissingsche kwestie ons ge geven heeft, om pnze legers samen te laten gaan tegen eiken buiten- landschen vijand DE QUAESTIE SCHIPLUIDEN. Er komt weder geen einde aan den gespannen toestand in dit kleine dorpje. Nu weer heeft de ontslagen veldwachter W. zich tot den Raad gewend met een verzoek om pensi oen, als schadeloosstelling voor het z. i. ongerechtvaardigde ontslag. Ter motiveering hiervan heeft hij als bij lage aan zijn verzoekschrift toege voegd een overzicht van enkele voor vallen, waarbij de burgemeester be trokken is geweest, nit de laatste ja ren, die aanleiding gegeven hebben tot het conflict. Een ingrijpen van hooger hand zal wel niet kunnen uitblijven. Dc speurzin van een politiehond. Het volgend sterk staaltje van een po litiehond te Hagen vertelt de „Ned. Sport" Laatst was de direeteur eener fabriek in de buurt van Schwerte niet weinig verwonderd, toen er 's avonds in zijn slaapkamer, die op de eerste verdieping van zijn woning gelegen is. een zware steen door de ruiten geworpen werd. Hij liet den steen liggen waar hij geval len was en raakte hem niet aan. 's An derdaags stelde hij de politie met het feit in kennis. Het gevolg hiervan was dat een der politiehonden gehaald werd. twaalf uur uadat het feit gepleegd was, aan den steen tucht nam, de trappen af liep en buiten een spoor nam, dat van den weg tot bij dc fabriek leidde. Op de plaats van waar de steen was geworpen bleef de hond een oogenblik staan en nam van daar een nieuw spoor, dat hem achter een groole boerderij bracht, in welker nabijheid een huis stond waarin een dertiglal pannenbakkers woonden, die aan de fabriek werkten. Zonder aar zelen klom hij de trappen op, bracht den politieagent in een kamer, waarin zich 18 arbeiders bevonden; hij be-1 snuffelde ze allen en bleef eindelijk j staan vóór één hunner, die, na een kort verhoor, bekende de dader te zijn van den aanslag tegen den directeur der far briek. Veelbelovend. Te Amsteredam is aangehouden een 14-jarige knaap, ver dacht van het vervalschen van een post wissel en het innen van geld daarop. Het telefoon-geheim. Naar het Hbl. verneemt, is men er bij den gemeente lijken telefoondienst te Amsterdam in geslaagd een middel te vinden, waar door het onwillekeurig afluisteren van gesprekken van anderen voorkomen wordt. Aanvankelijk dacht men, dat dit eu vel uitsluitend aan vochtigheid moest worden toegeschreven en daarom werd de telefoonzaat goed verwarmd; men was namelijk lot de conclusie gekomen dat het kwaad werd veroorzaakt door het onder de mutliple-tafels gelegen ge- fing .on bewoon baarver klaring per ceel en Gouiamidspleintje Nos 2rood en 6 en Lange Begijnestraaf No 22- 22rood, 22. Schrijven id. benoeming lid Plaats Commissie van toezicht L O. 23. Aanbeveling id. benoeming tijd leerares Meisjesschool MO. 21. Voordracht id benoeming onderwij zeres School voor U. L. O. litt. B 2b. Id, id. id onderwijzer aan til. Onbewoonbaarver klaring. Be en W. stellen voor over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van perceel Jansstraat 65 en 22 wijl niet voldaan is aan de aanschrijving deze woningen van goed drinkwater te voorzien. Grond aankoop. In afwijking van het advies van de J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. Lld 'ter Twö*"de K*mer der 8taten-Generaal en Pro vinciale Staten ^d-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. Dr. fi. A. M DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mr. J. N J E. THUaSKN, Voorzitter van den Raad' van Beroe (Ongevallen verzekering), Lid van de Provinc.a e Staten van Noord-Holland en van den Ge meenteraad van Haarlem, te Haarlem. 1HEOD. JaNZKN Hzu., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNEB, Industrieel, te Haarlem. THEOD JANZEN Hzu., te Haariem. J. M. W. FRANCKEN, te Haarieirt, B. J. V. VAN HEK8, te Haarlem. deelte der snoeren, waarmede op het centraal-bureau de verbinding tusscben de verschillende abonné's worden lot stand gebracht Men bleef evenwel constateeren, dal de aangeslotenen, wanneer zij den hoorn van hun toestel namen om een verbinding aan te vragen toch nog dik werf, zonder het te wil ten, gesprekken afluisteren. En dit deed zich dan voor bij die aangeslotenen, welker snoeren op het centraal-bureau vlak naast ei kaar gelegen waren. Men heeft er nu dit op gevonden. De draden in dat deel der snoeren, waar het euvel zetelde, werden omgeven door stanniol (een soort bladtin), men droeg zorg dat dit stanniol met de aarde verbonden werd, en het resultaat vvats inderdaad verrassend. Tal van proeven, door den telefoondienst genomen, be wezen, dat dit middel inderdaad afdoen de mag worden genoemd. Reeds is dan ook ten aanzien van on geveer de helft der aangestolenen deze voorziening getroffen, en men is thans bezig haar door het geheete net in te voeren. Door deze maatregel is het telefoon geheim vrijwel afdoende gewaarborgd. Alleen kan zich natuurlijk het geval blijven voordoen, dat door toevallige storingen bijvoorbeeld twee draden vlak naast elkaar komen te liggen, en men dan toch in staal is onwiilexeurg een gesprek al te luisteren. Diefstal ot vergissing? De veehou der G. te Oudendijk (N.-H.) had 25 vette varkens in Amsterdam a,geieverd en ontving daarvoor f 1800 aan bankpa pier, die hij in zijn portefeuille borg. thuis legde hij zijn portefeuille in de brandkast. Den volgenden morgen vond hij de portefeuille echter leeg jerug. Men stelt een onderzoek in of hier diefstal in 't spet is, of dat aan een vergissing moet worden gedacht blADblNlLUWó. (V ervolg). De Gemeenteraad zal vergaderen op (Woensdag 25 Januari 1911, des namiddags ten half 2 ure, in de Sta tenzaal (Prinsenhof) De volgende zak an zullen aan de orde worden gesteld*. 1 Mededee. ingen en ingekomen stukken Procesverbaal opneming boeken en kas gemeen ieuatvanger 2 Lijst van op 1 Jan 1911 aanuangg gebleven zaken 3 Voorstel B en IYV' W- vaststelling Ie s i„ J. kohier olaatselüke directe belas lug. drenst 1910 4. Id. id vaststek intr staat on inbare nesten, dienst 1908 5. Ii id wijziging titulatuur hoofd bouw en woningtoezicht 6. Id id. kwijt- schelding boete aannemer bouw eo- kesloods 7. Id id. vaststelling ver ordening, regelende de aanstelling en bezoldiging ambtenaren, belast met de inning van haven- en kaai- geld 8. Id id aankoop grond Van Eedenstraat 9. Id. id. vaststelling staten luit art 2 pensioensverorde ningen 10. II. id. verhuring gron den Leidsche Vaart bij Kathedraal 1.1 Id. id. verkoop grasgewas bij Openbaar Slachthuis en Kieverlaan 12 Id id. verhuring gronden aan P van Dijk ea 13. Id id overneming- gronden ten zuiden Potgieterstraat 14 Id id. gebruik Doelanlokaal en gymnastiek to es teil en voor gym nar stiekcursus 15 Id. id vergunning L [W, Heil nn Zonen, rails Klerk- steeg. 16 Id. id vergunning J F van Riessen, uitgang Spa,ar nel weg 17 Schrijven id. verzoekschriften in zake gebruik loodhoudende vert's to f- fen 18. Voorstel id. verzoeksenrift C, G. van Tubergea Jr., afwijking art 7, la, Bouwverordening. 19. Id idLi onbewoonbaarverkiaring perceel Jansstraat Na 22. 20. Id. id id Jansstraat No. 65. 21 li. id. ophef- commissie van Bijstand in het be heer van O. W. stellen B. en W. voor over te gaan tot aankoop van een perceel grond aan de v. Eedenstraat voor de som van I 26.000. Gymnastiekles. Aan den Raad wordt voorgesteld aan den heer J. Bongertman vergunning te verleenen om gebruik te maken van de groote zaal van de Doelen met de daar in aanwezige toestellen tot het geven van gymnastiekles op Donderdag en Za terdag. Oninbare vorderingen. Van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienstjaar 1908 wordt voorge steld een bedrag van t 4.503.231/2 af te voeren als oninbaar. Loodhoudende verven. Naar aanleiding van verschillende in gekomen verzoekschi iileu strekkende tot het noen verbieden van hel gebruik van loouhoudentie verven bij werken der ge- meente, verzoeken B. en VV. den Raad deze aangelegenheid te stellen in hun handen ter afdoening. Overneming grond. B. en VV. stellen voor gronden voor straat bestemd ten zuiden van de Am- slcrdamsuhe Vaart voor de gemeente in eigendom te aanvaarden van de N. V. „Haarlem" tot exploitatie van onroeren de goederen. TARM A C-BE3TRATIN G De directeur van openbare wer ken, ai uier, heeft een rapport uitge bracht over tarmac-bestrating De directeur begint met te consta teeren dat door het toenemend ge bruik van voertuigen met grooter snelheid, van zwaai'der gewicht en grooter bami opper viak de veelge- uruikte macadam-wegen, niet meer aan de behoeften voldoen Door de snelheid wordt veel suif veroor zaakt, terwijl de modder dikwijls het rijien gevaarlijk maakt Om deze redenen heeit men in ver schillende landen beproefd om ver betering te brengen in de construc tie van maeadain-wegen Het war ter werd vervangen door teer, pm Ide bestanddeeien der wegen te binden Daardoor werd dt wen ondoor dringbaar voor water, verkreeg men meer samennang van het steenslag en voorkomt men het wrijven ier be standdeeien tegen elkander In Frankrijn giet men warme teer j over het steenslag voordat de weg gewalst wordt: in Engeland, ge bruikt men steenslag of hoogoven- si akkert met steenkoienteer gemengi in dit laatste land heeft men deze soort van bestrating.den naam gege ven van tarmacalam en tarmac Over de wenschelijkheid van een dergelijke bestrating ioopen de mee ningen zeer uiteen, zooads blijkt uit een verslag over deze aangelegen heid op het wegencongres in 1908 te Parijs gehouden: het kwam toen ge- wenscht voor dat de ingenieurs hun ne proeven met tarmae-bestrating nog voortzetten Anderen integen deel waren van oordeel dat tarmac de bestrating der toekomst is Tarinac-bestratiag och ter is zeer na- ieeiig voor de paarden, doordat ze glibberig is en zoodoende veelvuldig 'vallen veroorzaakt van de dieren; j ook is -JKj zeer schadelijk voor de voertuigen Van een hygiënisch standpunt be zien kunnen stof met teer, en teer- modider zelfs gevaarlijk worden voor de gezondheid, ofschoon men het hierover niet eens is, dat zij oog- neus- en keelontstekingen veroorza- I ken Zeker is het gebruik van 1 lit poeier onaangenaam Ook sehij- I nen sommige planten en booinen, I zoo-als linden en kastanjes, in de I nabijheid van deze wegen in hun j groei gestoord te wonden .door heb I stof met heer i .Voorts Vermeldt het. rapoont uan dat in Brighton (Engel and) de aan leg van zulk een bestrating f 2,90 per M2 heeft gekost. Het is gelegd op een beton bed, waarvan de kos ten alhier ongeveer f 2,30 par MV zullen bedragen De commissie van Bijstand voor O. [W. meent een proef met tarmae- bestrating niet aanbevelenswaardig, en acht het beter den uitslag der proeven af te wachten in andere plaatsen. „PRINSES [WITJE", 't |Was gisterenmiddag een aller aardigst en allergezelligst gezicht in onzen schouwburgzooveel keu rig gekleede meisjes en jongens, waarbij lichte kleuren den hoofdtoon aangaven, te zien in een krans om „den hak" heen in de baieons. en vóór in de stalles, en daarboven in loges.... alleen had de opkomst ge rust nog één3 zoo groot kunnen zijn om den schouwburg vól te maken, - en dat had toch eigenlijk behoord I Dat was dan ook het eenige „jam mer" dat te constateeren viel bij de opvoering van de ailersnoezigste operette „Prinses [Witje," onder de serieuze en knappe leiding van me vrouw HopmanKwast uit Amster dam In bijzonderheden de opvoering te bespreken, is hier wel niet n00lig: de rollen van [Wulf (die de aller beste was), Dolf de prinses, den dansmeester, de hofdame „Antiekje". ja, en welke nog wel meer, ze waren prachtig bezet I Dat stem metje van [Wolf, en z'n actie even zeer, hebben wel hèèl veel bijgedra gen tot het succes van den middag, maar niet minder op dreeef wanen eigenlijk alle anderen, en de koren vooral [Wat zongen die kostschool meisjes goedl En als ge nu daarbij rekent de frisscbe, mooie, vaak rijke oostumeering en dé uitstekende bege leiding (ik meen dat de heer Hopman den vleugel bespeelde) dan mag wel worden geconstateerd, dat de mid dagvoorstelling van „Prinses [Witje" een gróót succes is geweest waar aan enkel maar nóg talrijker publiek ontbrak Als „Prinses [Witje" nog eens wêer komt, zal dat zeker "beter zijn X; ELECTRISCHE SPOORWEGMU. Gedurende de maand Dec. 'lo bedroeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: Amsterdam- Haarlem- Zandvoort 139,170, Ceintuurbaan alhier, 120,997 HaarlemBloemendaa! 61,828. Totaal 321.995. De ontvangsten per dagkilometer be droegen: Lijn Amsterdam—HaarlemZandvoort f 31.481/2- Ceintuurbaan alhier, f 34.38. Lijn Haarlem—Bloemendaal f 38.96. HAARL. MUZIEKKORPS. Het programma van het concert door het strijkorkest van Haarl. Muziekkorps Donderdag a.s. in het Brongebouw te geven met medewerking van den heer A. A. van VVayen, luidt als volgt: 1. „Pomp and Circumstance", military marsch, Elgar. 2. Ouverture:. „Fin- galshöhle (Die Hebriden), Mendels sohn. 3. Tweede Sympohine D. dur, Beet hoven; a. Adagio. Allegro con brio; b. Larghetto; c. Scherzo; d. Allegro molto (finale). 4. Arie aus „Die Jahreszeiten", Haydn. (Te zingen door den heer A. A. van Wayen). 5. Groote fantaisie uit Weber's Opera „Euryanlhe", Coenen. 6. a. Ich halte eine schönes Vater- land, Lassen; b. Verborgenheit, Wolf; c. Het schipperinneke, Zweers; d. Mien Truuke, Zweers. (Te zingen door den heer A. A. van Wayen). 7. Entre-Act aus „König Manlred", Reinecke. 8. „Kricgs Raketen", patriotisehe Potpour ri, Conradi. MILTTIEPIOHTIGEN 1N NOORD HOLLAND De onderstaande gemeenten in Noord-Holland zullen In dit jaar voor de militie hebben te leveren ihet volgende aantal manschappen (het eerste getal achter de plaatsnamen is dat van opgeroepenen voor volle dige en het tweede dat van opge- roepenen voor korte oefening): Alkmaar 41 en 17Amsterdam1 1357 en 573; Beverwijk 15 en 6: Bloemendaal 13 en 5Edam 15 en 6 Enkhuizen 13 en 6; Haarlem 143 en 60Haarlemmermeer 41 en 17 Heemstra 12 en 5; Helder 48 ien 21; Hilversum 61 en 26; Hoorn 23 en 10; Meiemblik 5 en 2; Monni kendam 6 en 3; Naarden 8 en 3* N ieuwer-Amstel 14 en 6; Puxme- rend 15 en 6Schoten 18 en 2Slo ten 22 en 9T exel 13 en 5[Wieesp 17 en 7[Wormerveer 17 en 7 Z,aandam 51 en 21Zandvoort- 8 en 4 De geheele provincie heeft af leveren 2472 man voor volledige oefening en 1045 voor korte oefe ning PROGRAMMA. Programma van de Orgelbespeling in de Groote kerk op Dinsdag 24 Januari a.s., van 1—2 uur, door den heer W. Ezerman: 1. Prélude et Fugue no. 2, C, Saint-Saëns. 2. Variation in As, A. Hesse. 3. Festsonato, W. Volckmar; a. Andante, Allegro moderato, b. Andante con moto, c. Allegro moderato. 4. An dante funèbre, J. Svendsen. 5. Aria uit Lobgesang, Mendelssohn. OPROEPING VERLOFGANGER? De Burgemeester van Haarlem breng' ter kennis van dc verlofgangers FrecG rik Ottenbros, lichting 1919, le Comp Wielrijders en Pieter Johannes SeraL id. id., dat zij krachtens ark 109 4e» Militiewet 1901 in werkelijken diwuf worden groepen op 1 Februari HJJ en dat zij zich daartoe moeten aannxei- den in de garnizoensplaats Nieup'C" sluis. VERLOF, DRANKWET, JBii B. en W. is inaekomen een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2