JA '0 Scott's Emulsion BUITENLAND. BINNENLAND. H. Franciscus van Assisië De Vissdier met de VIscSi NIEUWS UIT OEN OMTREK. Kort onderricht over de Derde Orde van den PINK PILLEN De Sleutel OVERZICHT. f' DE TANDHEELKUNDIGE STUDENTEN. Verschenen bij de N. V, Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem e door Fr. H0N0RIUS O.M. Cap., Velseroord. der Gezondheid. NKES Het jonge TURKIJE staat al weer voor een crisis, die als de be richten juist blijken een van de meest ernstige dreigt te worden, die na den val van Abdoel Hamid het nieuwe Turksche rijk hebben ge schokt. Reeds lang gist en kookt het in Arabië, met name in Yemen, waar de Arabieren van het nieuwe regime niets moeten hebben. De sjeikhs, die daar een zoo goed als onbeperkte macht hebben over de zwervende stammen, en die tot nu toe slechts in zeer losse verhou- ting tot Turkije stonden zijn door de afschaffing van het oude schraap- eysteem ernstig benadeeld en daar door zeer ontevreden geworden. Onder Abdoel Hamid ontvingen zij geregeld kleine sommen gelds, om hen schadeloos te stellen voor de iiu- deelen, hen toegebracht door den Mekka-spoorweg, die hun handel zoo goed als vernietigde. Het nieuwe regime heeft deze gel delijke vergoedingen, als corrupties van 't oude systeem, afgeschaft. Ook op andere wüzen werd door de Jon& Turken de ontevredenheid der Ara bieren opgewekt, vooral door het met geweld invoeren van Turksche scholen, waar door vrij slechte onder wijzers alleen Turksch onderwezen wordt en men de groote en rijke Ara bische wereldtaal tracht te onder drukken. De vrees bestaat te Constantinopel, dat de Arabieren een Khalief zullen uiroepen, wa zeer ernstige dingen ten gevolge zou hebben, omdat Tur kije dan genoodzaakt zou zijn eeu formeelen oorlog tegen Arabië te be ginnen, die ongetwijfeld zware offers zou kosten. Daargelaten nog, dat de Arabie ren in hun eigen land verreweg de baas zijn, en een geregelden oorlog haast niet mogelijk is in de woestij nen van Yemen. En het ergste is nog. Mekka en Medina, de „heilige" steden der Tur ken, zijn in de macht der Arabieren, die den toegang er toe kunnen afslui ten! En op het godsdienstig over wicht van den Padisjah rust voor eeu groot deel zijn gezag! Het „ééne en onverdeelde Italië" viert dit jaar zijn „jubelfeest". Men weet, dat het veertigjarig be staan van het Italiaansche konink rijk en het veertigjarig bezit ook van Rome (d.wr. het gedenken van den roof der kerkelijke staten) door de vrijmetselarij vooral is aangegrepen voor een manifestatie, die natuur lijk een manifestatie tegen het Vati- caan dreigt te worden. Om deze Teden wordt er in de an- ticlericale pers groote moeite ge daan om de belangstelling op te warmen voor Italië's jubelfeest, dat op 21 April moet worden geopend met de opening van een wereldten toonstelling te Rome. Dochdie wereldtentoonstelling is nu al gebleken een fiasco te zijn: er zal op den bepaalden datum geen stuk klaar zijn. En als er wat klaar is, dan vreest men er voor, dat er geen menschen zullen komeu, want op de eerste plaats houdt het nog steeds dreigend cholera-gevaar velen van Rome verwijderd. De hotelhou ders klagen steen en been over hun leegstaande hotels. En overigens is tóch al van een feestelijke stemming nog absoluut niets te merken. De li berale pers doet wel haar best, om de zaak warm te houden, maar het echte enthousiasme schijnt te ont breken. Zelfs niet-Katholieken, die voor het Vaticaan geen sympathie gevoe len, maar de Katholieke kerk als de grootste moreele macht ter wereld inwendig hoogachten, zouden niet wenschen, dat hun bezoek aan Rome als een den Paus vijandige daad werd beschouwd, en blijven daarom uit de Eeuwige Stad weg! Turkije en Kreta. De „Deutsche Tageszeilung" publiceert een telegram uit Konstantinopel, meldende, dat bin nenkort een Turksch eskader, bestaan de uit 2 kruisers en 4 torpedobooten, zal uitvaren om een vloot-demonstralie te gaan houden in de Kretenzer wateren. De Zuid-Afrikaanstlie Unie. Gene raal Hertzog heelt dezer dagen iu So merset Strand (Kaapkolonie) een rede voering gehouden over den taalstrijd in Zuid-Afrika. Hij zeide o.m., dat gelijk stelling van Hollandsch en Engelsch goede resultaten zou opleveren, want Zuid-Afrika is een dubbeltallig land. Po gingen tot gelijkstelling werden gedaan, niet omdat de Hollandsch sprekende inwoners geen eerbied gevoelen voor de Engelschcn maar omdat zij zichzelf niet zouden kunnen respecteeren, wan neer zij toestemden, dat de Engelsch en hooger geplaatst werden dan de Hol landers. De „dolle prins" als comploifen- maker. De „Vossische Zcitung" brengt nadere mededeelingen over een aanslag, die op den Oostenrijkschen troonop volger, Frans Ferdinand, zou beraamd zijn. Bij diens bezoek aan het Roemeen- selie hof, in September 1909, zou de daad uitgevoerd worden. Uit de docu menten der samenzwering, die de Oos- tenrijksche politie in handen gekomen zijn, zou de medeplichtigheid aan het complot van George van Servië, ten stelligste blijken. Do benoeming in de Academie (nuiraise. Gisteren lieeft de afd. Weten schappen van de Academie francaisc de veelbesproken benoeming gedaan, waarvoor o.m. mad. Curie, de weduwe van den uitvinder van het radium, can didate was. De andere caudidaat was Dr. Brandy, de eigenlijke uitvinder van de telegrafie zonder draad en een bui tengewoon geleerde die echterKa tholiek is in merg en been, en dus door de liberale pers vrijwel wordt dood gezwegen. De Academie heeft echter haar hooge onpartijdigheid gehandhaafd: Brauly is met 30 stemmen tot lid van de Academie van Wetenschappen geko zen. Mevrouw Curie kreeg 28 stemmen. Uit de nieuwbakken repnbliek. Te Lissabon is men in regeeringskringen onaangenaam verrast door de mededee- ling, dat de Italiaansche regeering be sloten heeft, het slagschip Roma naar de Taag te zenden. De minister van buitenlandsche zaken te Lissabon ver klaarde aan den correspondent van het Berliner Tageblatt, dat hij er niets van wist en dat de uitstekende verhouding tusschen beide landen geen de minste aanleiding tot een dergelijken maatre gel kan gevenl De Italiaansche gezant te Lissabon heeft echter aan denzelf den correspondent medegedeeld, dat een Ilaliaansrh oorlogsschip in de Spaan- sche waleren, Ier hoogte van Vigo, zou komen kruisen en in geval van drin gende noodzakelijkheid naar Lissabon gezonden zou worden. De gezant ziet blijkbaar den toestand wat beter in dan de optimistische minister 1 HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheer schap van de internationale tentoon stelling van hotel-industrie, kook kunst en voedingsmiddelen, die dit jaar te 's-Gravenhage zal gehouden worden. DE „ZEVEN PROVINCIËN" IN AFRIKA. Een Reuter-telegram meldde de zer dagen dat de „Zeven Provinciën" naar Durban is vertrokken en dat de commandant en eenige officieren van deze haven uit een bezoek aau Pretoria zullen brengen. In verband met dit bericht ontleenen we aan de „Volksstem" van 30 Dec. het volgen de: Woensdag j.L kwamen er in een der kantoren van het „Volksstem"-ge- bouw eenige heeren bijeen, ten einde te bespreken de mogelijkheid om een uitnoodiging te richten tot de offi cieren van het Nederlandsche oor logsschip de „Zeven Provinciën", om een bezoek te brengen aan Pretoria. HET INCIDENT TE TANGER. Ter zake van het geschil tusschen den Nederlander Hooglandt en den Franschen onderdaan Gautsch over een stuk grond bij Tanger, seint men ons van daar, dat eerstgenoemde het betwiste terrein had gekocht, maar dat de heer Gautsch de rechtmatig heid van dien koop bewistte en de zaak aanhangig maakte bij den Ka di, die den Nederlander tot terugga ve veroordeelde. Deze diende toen een klacht in over corruptie, die hij met bewijzen staaf de. De minister weigerde het vonnis ten uitvoer te doen leggen, waarop Gautsch zich met geweld van het stuk grond meester maakte. De eerste eigenaar echter stelde zich den vol genden dag opnieuw in het bezit van het betwiste land en plantte er de Nederlandsche vlag. Hij wordt be schermd door de wacht van de Ne derlandsche delegatie. Het Fransche gezantschap heeft voorgesteld beslag op den grond le leggen, totdat de Nederlandsche eu Fransche regeeringen beslist zullen hebben over de geldigheid van het betaalde vonnis. DE FORTEN. VAN VLISSINGÈN De lectuur over de fortificatie van Vlissingen neemt reuzen-aimetin- gen aa,n Heel (Wpst-Europa schrijft er over" Hieronder zijn een paar belang wekkende artikelen gereviewd De „Daily News" verklaart dat Nederland het onbetwistbaar recht heeft, in dezen te handelen, zooals het verkiest Gegeven het feit, dat, in den loop der historie, Nederland zoo vaak het slagveld van Europa werd, wordt, uit een oogpunt van internationaal recht, het standpunt van Nederland, dat, in geval van een oorlog .tusschen Engeland en Duitschland, het gevaar vau de zij de van beide oorlogvoerende mach ten evenzeer dreigt, gerechtvaar digd, Hierbij laat Nederland zich echter natuurlijk uöch door vijand schap tegenover Engeland, noch door partijdigheid, tegenover Duitschland leiden De Amsterdamsohe correspondent van de „Daily Mail" meldtt mijner zijds dat hem, hoewel niet van offi- cieele zijde, werd medegedeeld dat de Hollandsche regeering waar schijnlijk een commissie zal benoe men, bestaande uit bevoegden op 't gebied van internationaal recht, wier advies zal worden gevraagd omtrent de mogelijkheid, de fortifi catie van Vlissingen uit te voeren dn overeenstemming met de tractaten van 1839 De Hollandsche regeering zou aldus tijd winnen en zoufeioolnoo- dig ziju defensie-ontwerp kunnen wijzigen zonder den schijn te heb ben te handelen onder pressie v,an vreemde Mogendheden En in liet „Berliner Tageblatt" be spreekt de bekende overste F Giidloe van strategisch standpunt het Ne derlandsche defensie-ontwerp Gtidke is van meening, dat een blik op Jde landkaart voldoende is, om een ieder te overtuigen, dat de fortificatie van Vlissingen een noodzakelijk onder deel van de stelling-Amsterdam vormt De ste 1 ling-Am.sterd amvoor zoover zij thans afgewerkt is, wendt haar 1 andfronten naar het oosten, maar in Duitschland heeft men aain' de-ze omstandigheid nooit eenige vijandelijke heteekienis ge hecht 'Het spreekt van zelf, dat Ne derland thans tot de versterking der zeefronten overgaat; Vlissingen zou steeds een Achilles hiel blijven Gadke erkent volmondig, dat de fortificatie van Vlissingen voor de verdediging van Antwerpen van be slissende be tee ken is kan zijn; van daar dat hij zich goed kan voorstel len, dat België tegen het ontwerp gekant ds Hij meent echter, dat Ne derland dn de eerste plaats zich om zijn eigen defensiewezen moet be kommeren DE HAARLEMSCHE KATHOLIEKENDAG VAN 1911 De Katholiekendag van 1911 in het Diocees Haarlem zal gehouden worden te Amsterdam Door het Hoofdbestuur der Haar- lemsche Katholiekendagen is be noemd tot voorzitter van het Uitvoe rend Comité de heer Mr E. van den Bogaerdt te Amsterdam, die deze functie heeft aanvaard De individueele staking der tandheel kundige studenten te Utrecht schijnt nog niet geëindigd. Gisteren zijn de lessen aan het Tandheelkundig Instituut weer aangevangen en slechts enkele stu denten zijn weer op de colleges versche nen. Nader meldt het „Utr. Dbld.", dat ook van het le en 2e studiejaar een aantal studenten op het tandheelkun dig instituut zijn teruggekomen, zoo dat de studie is hervat met 20 studen ten. De heeren en dames, die het werk hebben hervat, zijn gewoon oi> hun collegezalen teruggekeerd, alsof er van een conflict tusschen den lec tor en hen geen sprake was geweest; over de staking is met geen woord gerept. De heer Grevers stelt zich voor, thans weder gewoon met het onder wijs door te gaan; deze week hervat hij zelf zijn colleges en zal getracht worden in te halen, wat men tot dus ver door de onvolledige inrichting van het instituut was ten achter ge raakt. OPRICHTING EENER NEDERLAND SCHE AFDEELING DER SOUVE- REINE ORDE VAN MALTA. Van hooggeachte en volkomen be trouwbare zijde ontving „de Tijd" de mededeeling, dat bij besluit van 20 Ja nuari 1911 door Kapittel en Groot meester der Souvereine Orde van Malta is goedgekeurd de oprichting van een Nederlandsche Afdeeling dier Orde en dat tot Baljuw van die Afdeeling is be noemd J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, adjudant in b. d. van H.M. de Koningin, generaal-majoor op nonactiviteit. Hierbij geeft het blad eenige korte aanteekeningen over de Johanniter- of Malteser-Orde. Vóór de Hervorming heeft elk der drie groote geestelijke Ridderorden, die der Johanniters (later Maltezerridders geheeten), der Tempeliers en der Rid ders van de Duitsche of Teutonische Orde hier te Lande een aantal comman derijen bezeten, waaraan rijke bezit tingen met uitgestrekt grondgebied ver bonden waren. Alleen de Duitsche Orde heeft bij ons de Hervorming overleefd. (Die der Tem peliers was, gelijk men weet, reeds meer dan twee eeuwen vroeger door den Paus opgeheven.) De katholieke tak der Duitsche Orde bleef voortleven in de Commanderijen van Gemert in Noordbrabant en Aldenbiezen in zui delijk Limburg; de protestantsch ge worden Noord-Nederlaudsche lak in het „Duitsche Huis" der Utrechtsche Ba lije. Het Fransche bewind maakte aan het bestaan van beide takken een einde. Een souverein besluit echter van Ko ning Willem I (later bekrachtigd door de wet van 8 Aug. 1815) deed den protestantschen lak weder opleven door aan dezen de goederen, welke Napo leon had geconfiskeerd verklaard, weder terug te geven. De bezittingen van den Roomschen tak werden natuurlijk l niet terug gegeven. De eischen, om in de Duitsche Balije te worden opgenomen, (vier stamdee- len van ouden riddermatigen huize en minstens tweehonderdjarigen adeldom) zijn in lateren tijd oorzaak geworden, dat steeds minder Nederlanders in aan merking konden komen, zoodat naast hoog-adellijke Nederlandsche namen, ook niet weinig Duitsche op de betrek kelijk korle lijst der ridders voorkomen. Met maatschappelijken .of charitatie- ven arbeid, gelijk reeds in het cilaat van Moll, gezegd wordt, heeft de Utrechtsche Balije zich nimmer opge houden. Anders de afdeeling der protestant- schc Johanniters, welke vóór enkele ja ren door Prins Hendrik, den gemaal onzer Koningin, werd opgericht. Deze Johanniter-afdeeling, welke af hankelijk is van de in 1812 herstelde, geheel op zich zelf staande protestant- sche Balije Brandenburg („Herrenmeis ter" prins Ettel Fritz, zoon van den Duitschen Keizer) vordert niet meer dan vijftigjarigen adeldom en het lid maatschap van een protestantsch kerk genootschap. De vereeniging heeft reeds getoond, dat zij, in den geest der oude katholieke orde, van welke zij afstamt, op het gebied der christelijke naasten liefde wil werkzaam zijn. Dit zelfde zal ook het streven ziju der thans opgerichte katholieke afdee ling, welke wij ook daarom van gewicht achten, omdat zij te beschouwen is als de eerste organisatie van den katholie ken adel (althans van een deel daarvan) als zoodanig, na de Hervorming in Ne derland lot stand gekomen. In hoeverre de toetreding tot de nicu- 1 we vereeniging aan roomschc adellijken in Nederland zal worden vergemakke lijkt, kan eerst later, na bekendmaking der ons thans nog onbekende statuten blijken. Immers, zouden de nog steeds voor Italië, Duitschland, Oostenrijk en mogelijk nog andere Landen geldende bepalingen der Maltezer Orde ook voor ons land in haar volle gestrengheid ge handhaafd blijven, slechts zeer enkelen onder onze aanzienlijke geloofsgenootcn zouden aan de gestelde voorwaarden betreffende het getal kwartieren van adeldom enz. kunnen voldoen. Wij ver nemen echter, dat als gevolg der reeds gedurende geruimen tijd gevoerde on- zachting van de oude bepalingen is derhandelingen een aanzienlijke ver- toegestaan. Moordaanslag? Te Horst (Limb.) had, eenige weken geleden in een ca fé een twist plaats tusschen eenige inwoners. Zekere P. werd sindsdien vermist. Zaterdag is zijn lijk iu een waterput gevonden. De justitie uit Roermond beeft een onderzoek inge- steld ter plaatste; dr. Stijns, uit Roermond, verrichtte de sectie op het lijk. Twee personen, V. en T., uit Horst, zijn, verdacht van mis daad, gearresteerd. Een gevaarlijk individu gear resteerd. De 26-jarige J. Trompetter van Havelterberg is gisteren door den rijks- en gemeenteveldwachter van Zuidwolde, (bij Hooge veen) in een hol onder den grond te Zuidwol de overvallen en gearresteerd. Deze persoon, die alreeds tweemalen ver oordeeld was wegens inbraak, wordt nu verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan een zevental inbraken met diefsta lte Havelte en Frede- riksoord, en stond deswege in het politieblad gesignaleerd. Bij onder zoek in het hol werden eenige hor loges gevonden. Zwaar geboeid werd de verdachte gisteren naar Assen ver voerd om ter beschikking der justi tie te worden gesteld. Een fabrieksgeheim gestolen. De vorige week Woensdag vonden lood gieters, die aan het werk waren op het perceel Wijde Lombardsteeg b, te Amsterdam, een gesloten houten kistje, waarvan het deksel met eeu plazen plaat overdekt was. Het kistje stond tegen een zijmuurtje op het dak. De loodgieters deponeerden hun vondst bij de politie. Deze opende de kist en vond er allerlei nieuwe lederartikelen, riemen, ijzeren sloot jes, schroeven en werktuigen in. Een rechercheur ging informeeren bij verschillende firma's hier ter 6tede en zoo kwam hij er achter, dat de In houd van de kist bestond uit boek bindersmateriaal, dat afkomstig was uit de fabriek van losbladige kan toorboeken. „The Bushong System Co.", Vlietstraat 25 te Amsterdam, directeur de heer J. J. K. Ooms. De heer Ooms herkende zijn eigendom dadelijk. De kist bevatte de uoodige onderdeden ter vervaardiging vau kantoorboeken volgens een systeem, door den heer Ooms uit Amerika In gevoerd en welk systeem reeds bij verschillende groote Nederlandsche instellingen in gebruik is. Verdacht van dezen diefstal wor den eenige werklieden der fabriek, die onlangs hun ontslag hebben ge kregen. Inbraak. In den nacht van Za terdag op Zondag is te Rotterdam we der een brutale inbraak gepleegd. De dieven verschaften zich toegang tot de panden 2 en 4 aan den Open Rijs- tuin waarin beneden gevestigd is 't ma gazijn van de firma Schuld en Co. in Spratl's patenf-artikelen, terwijl de bo- venétage in gebruik is bij de werklie- denvereeniging Nat. Chr. Vak" erbond Concordia als vergaderzaal. Bij de fir ma Schuld en Co. werden gestolen een 60 5 70-tal gouden zilveren en bron zen medailles, een groote voorraad hon denhalsbanden en kettingen en eenig tafelzilver, terwijl uit het bovenhuis een hangklok gestolen werd. Anist. Coöperatieve keuken. Als gevolg van de Zaterdag in de verga dering van de Vereeniging Amster damsohe Coöperatieve Keuken aan genomen motie, waarhij afkeuring werd uitgesproken over 't beleid vau het bestuur vóór en gedurende de staking, zal een aantal leden zich af scheiden om een nieuwe coöperatie ve keuken op te richten. Naar „Het Volk" verneemt, is er reeds een yoorloopig comité gevormd eu heeft dit reeds toezegging van het benoodigde geld ontvangen. Do Lntine. De bergingstoomer „Ly ons" is gisteren weer te Terschelling aangekomen. Liefhebbers. Iemand te Burum (Fr.) moest een kruik met 10 L. jenever vervoeren. In het dorp liet hij de kruik vallen met het gevolg, dat de inhoud over den grond vloeide. En wat nu gebeurde? Jongens en meer bejaarden gingen plat op den grond liggen en slobberden gulzig in 't drabbige nat. De gevolgen bleven niet uit. Enkelen, die wat al te gulzig waren geweest, moest de veldwachter naar huis gelei den. Een boogleeraar gepost. Voor de woning van een der hoogleeraren te Amsterdam aan de gemeentelijke uni versiteit aldaar is een politiepost ge plaatst. 't Is de Bouwverordening, die hier in practijk wordt gebracht. Professor heeft namelijk deze* dagen een wo ning betrokken, die niet overeenkomstig de voorschriften gebouwd is. Dienten gevolge was den eigenaar verboden er bewoners in toe te laten, tenzij als nog het verzuim was goedgemaakt. Maar de eigenaar heeft zich daaraan niet gestoord en het huis aan den be doelden hoogleeraar verhuurd, zonder hem met de bezwaren van het Bouw toezicht in keunis te stellen. Eerst toen hij er goed en wel met zijn familie en inboedel in was, kwam een politie agent voor de deur staan om dat te beletten, 't Is een vriedelijkc agent. Als de professor de deur uitgaaf, tikt hij aan zijn helm en vriendelijk wordt de groet door professor beantwoord. Zoo zal 't niet lang duren of het huis zai geheel in orde zijn. Gas verstikking. In eeu der volks- logementfen in de Elizabethstraat te Utrecht, is een 35-jarige Duitseher gisterenmorgen dood op zijn bed ge vonden. De gaskraan was 6lechts ten halve gesloten; hij was door gas- verstikking om het leven gekomen. Goed afgeloopen. Bij de bioscoop voorstelling in het theater aan de Vischstraat te Dordrecht ontstonu Zaterdagavond een begin van brand, doordat eeu bak in een plafond te dicht bij een schoorsteenpijp, die ze ker niet goed afgesloten was, vuur vatte. Het publiek, dat de voorstel ling bijwoonde, bemerkte er niets van, vóór dat een inspecteur van po litie het gelastte, het lokaal te ver laten. Met behulp van eenige moder ne brandblusschers (minimax en plu- vius) werd he begonnen onheil ge stuit, zoodat de aangerukte slangen- wagen slechts de laatste hand eraan behoefde te leggen. Er werd op sraat een groote drukte van gemaakt, eu verschillende autoriteiten kwamen er aan te pas, maar gelukkig bleek de zaak zoo spoedig in de geboorte gestuit, dat Zondagavond de voor stelling wederom kon plaats hebben. Overreden. Zaterdagavond is op het kruispunt Weteringschans en Vijzel straat te Amsterdam een man, die aan den verkeerden kant op een tramwagen van lijn 10 wilde springen, door een tramwagen, komende van eene tegen overgestelde richting, gegrepen en over reden. Zijn linkerdijbeen werd nage noeg verbrijzeld, en het andere dijbeen bekwam een gecompliceerde breuk. Hoewel den gewonde onmiddellijk hulp werd verleend door een in de nabij heid wonende geneesheer, is hij gisteren in het Wilhelmina-gasthuis, waarheen hij per automobielziekenwagen was overgebracht, overleden. Verdronken. Te Honselersdijk zijn Zondagavond twee vrouwen en een meisje, die bij een familielid op bezoek waren, door de duisternis misleid, in het vaarwater langs den Nieuwen weg geraakt en verdronken. Het ongeluk had plaats in de onmiddellijke nabijheid van eenige tuindershuizen, waarvan de be woners het gejammer der vrouwen wel hoorden, zonder echter in de zware duisternis de drenkelingen tijdig te kun nen helpen. De verongelukte vrouwen waren moe ders van middelbaren leeftijd. Eeu ge zin verliest de moeder en een dochter. Prijs 71/? cent. Bij minstens 25 ex. 7 cent per stuk. minstens 50 ex. 6V, cent per stuk. minstens 100 ex. 6 cent per etuk. N.V. Dr. De tipaarnestad, Haarlem. Heel wat lieden wier gezond heid uw afgunst wekt, danken de goede werking van hun lichaams- Peslel aan het gebruik der Pink illen. Zoodra die personen zich vermoeid en neergedrukt gevoe len, nemen zij gedurende eenige dagen de Pink Pillen en de vermoeidheid en neergedruktheid verdwijnen. Eie pillen zijn buitengemeen ver sterkend en zuiverend. Pe Pink Pillen geven krachten, ont wikkelen de eelnst, bevorderen de spijsvertering, verdrijven de onzuiver heden en versterken de zenuwen. Een doosje Pink Pillen staat gelijk met verscheidene maanden gezondheid. LU LES INK Slechts de allerbeste kwaliteit levertraan wordt gebruikt by de bereiding van Scott's Emulsion. Ook de andere bestanddeelen zyn de beste ver- krygbaar. Het bereidingsproces is onovertroffen en verzekert naast aangenamen smaak, licht- verteerbaarheid en vermeerderde voedings waarde een totale afwezigheid der vischachtige geur. Kinderen en personen met een delicaat verhemelte nemen Scott's gaarne inScott's is even goed voor volwassen enals voor kinderen. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier naam op verpakking en flesch voorkomt. By allo Apothekers tn Breglcton. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. VELBJSN. K. Spoorwegpersoneel. Zondag vier de de afd. St. Franciscus Velsen en Om streken van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Ra- phaël en onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond haar eerste Jaarfeest. Ten half acht uur ongeveer opende de Voorzitter met gebed deze bijeen- komst, riep den aanwezigen het wel kom toe en sprak den wensch uit dat deze avond niet alleen genoegelijk doch ook nuttig moge zijn. Het was dan ook met een buzonder welkomstwoord dat. de voorzitter den WelEerw. heer Bür- winkei, Kapelaan te Lisse, begroette, welke dien avond als spreker zou op treden. Na deze inleiding werd '1 bonds lied gezongen, waarna een zakelijk ver stag van Secretaris en Penningmeester volgde, waaruit bleek dal deze af deeling zoowel moreel als tinantieel te vreden en dankbaar op haar eerste af geloopen levensjaar mag terugzien. Hierna werd 't woord gegeven aan den WelEerw. heer Btlrwinkel. Z.Eerw. begon met eene schets van de oprich tingsgeschiedenis, waarin Z.Eerw. eene eerste rol speelde. Schetste de jong geborene als een bijna al te voorspoedig kind, zoodat hem de vrees bekroop dat zuiks van korten duur zou zijn, hetgeen gelukkig eene voorbarige vrees is ge bleken, zoodat nu de levensvatbaarheid is gebleken. Nu moet worden gewerkt om 't kind groot en sterk te maken. Hiervoor zijn noodig zegt spreker twee zaken n.m. vooruitgang in quantiteit eu qualiteit. Deze beide dingen worden door den eerw. spreker uitvoerig toegelicht, waar bij spr. vooral op kennis en geioof als noodige factoren wijst, coneludeerend dat alleen kennis der sociale vraagstuk ken niet voldoende is, doch gepaard dient te gaan aan grondige kennis van ons II. Geloof. Hiervoor is, betoogt Z Eerw.. noodig, aansluiting bij den Ned. R. K. Volksi/ind evengoed als aanslui- bij een vakbond. Zij die alleen lid zijn van een vakvereeniging en geen lid wil len zijn van den Volksbond zijn niet op de hoogte van hun tijd! Een daverend applaus viel den Eerw. spreker ten deel eu de voorzitter was dan ook zeker wel de tolk van alle aanwezigen toen liij Z.E. dank bracht voor zijn schoon en leerrijk woord. Nadat ook nog een kort woord van op wekking was gesproken door den heer C. P. J. Kernpenecrs, welke deze vergadering met zijne tegenwoordigheid vereerde, weid de avond verder met 't opvoeren van verschillende looneelstuk- jes, welke zeer in den smaak vielen, aangenaam en gezellig doorgebracht, zoo dat dit eerste Jaarfeest als zeer goed geslaagd mag worden beschouwd. OVKBVKEJS. Visschen in verboden water. Door den onbezoldigden rijksveldwachter de Niet en den buiteng. veldwachter Tweehuij- zen zijn hedennacht 1 uur drie man nen betrapt op visschen in het water van den heer J. G. van der Vliet achter het Kolkje. Twee van de visschers vluchtten, een kon worden gegrepen eu tegen hem werd proces-verbaal opge maakt: het is zekere Roemers, uit Haar lem. BSKfi LI B flOisK. Een woesteling. Door Iv. J v. d. K. werden Zondaga vond bij den kastelein K. alhier 9 glasruiten verbrijzeld en bij den bakker B. de toonbankbascule be schadigd, waarbij hij levens diens vrouw verwondde. De politie onderzocht deze zaak: het is te wenschen dat deze onverlaat een geduchte straf mag op- oploopen, LISSE. Werkloosheid. Als een bewijs hoe groot de werkloosheid alhier dezen win ter is, moge dienen, dat voor een werk, waar vijf man voor noodig waren, zich niet minder dan veerlig werklieden aan melden. KOOBDWIJK. Ernstig ongeluk. Gistermorgen zouden eenige werklieden aan de electrische lijn een lijn verleggen, waarbij eenigen te vroeg loslieten, zoodat J. v. d Berg Jac.zn. het ongeluk had bekneld te ra ken, waarbij hem twee vingers werden verbrijzeld, en een derde ernstig be zeerd werd. Dr, van Nes legde het eer ste verband. De Sint Jeroensbibliotheek. Gisteren avond vergaderden de leden van de St. Jeroensbibiiolheek in de socieleitzaal van café „Het Fortuin*'. De vergade ring werd geleid door den Voorzitter, den heer P. de Groot Jzn. Het doel der bijeenkomst was bespre king van den toestand der boekerij. Vooral werden plannen geopperd en breedvoerig besproken om den bloei der Bibliotheek nog le verhoogen. Niet dat men plan heeft dit seizoen nog eenige veranderingen in te voeren, doch het volgende lecsseizoen zai men trachten den kring van lezers nog uit te breiden en tegelijk het aantal boeken te ver- grooten. In beginsel maar meer ook niet werd het denkbeeld om conlribueerende leden te werven, die aparte voorrechten zullen hebben, toegejuicht. Daar men echter, vóór een definitief besluit te nemen, het plan eerst aan den Z.Eerw. heer Pastoor wilde voorleggen, werd overeengekomen, dat de Voorzitter met Z.Eerw. zal spreken en dat de verschil lende andere voorstellen zuilen worden uitgewerkt, en dat men op een volgende vergadering de definitieve clannen zal vaststellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2