BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Ingezonden WededeeliBgeg. Sociale Berichten. OVERZICHT. Uit CHINA komen leelijke berich ten over de pest, die ondanks alle officiëele geruststellingen steels méér slachtoffers schijnt te maken De pest beireigt nu blijkbaar Pe- kig van twee zijlen Duitsehe ingenieurs hebben vast gesteld, dat langs den Poekoe-spoor- we.g, zuidelijk van de Jangtsa zeer velen aan de pest sterven Hoogstwaarschijnlijk is dat een uitbreiding van de daar steeds op tredende ziekte, en zijn deze geval len niet uit Manasjoerije overge bracht De maatregelen der inland- sche overheid schieten geheel te kort het corps diplomatique dringt voortdurend aan op een stren ger optreden Te Tsjifoe zijn volgens de „Mor ning Post" al 12 sterfgevallen aan pest voorgekomen Een telegram van 23 dezer uit Pe king meldt intussehen dat geen ver dere sterfgevallen zijn voorgekomen in, en slechts weinig buiten de stad De gezantschapswijk is nog.niet ge sloten en bet schijnt mogelijk, dat de tegenstanders van zulk een stap onder de diplomaten het winnen zul len. Maar als de Chineeeche regeer in g niet spoedig tot zeer resolute maat regelen overgaat-, dreigt tegen den zomer een allergevaarlijkste epi demie! Een ITALIAANSCH blad heeft zeer merkwaardige en leerrijke ont hullingen, die eens te meer toonen hoe zeer ae mmjcxnnerie eigenlijk een strijdphalanx is tegen de Katholie ke kerk. Het is de „Unione di Milano". die een en ander schrijft. Het blad meldt: Op initiatief van het internatio naal macounieke centrum te Parijs is een internationale bond van poli tici, waaronder ook verscheidene Italianen, tot stand gekomen, met doel om eene actie in het leven 13 roepen tot afschaffing der diploma tieke vertegenwoordiging bij den H Stoel, door alle landen die er bij vertegenwoordigd zijn Sinds eenigen tijd is de vrijmetse larij reeds werkzaam aan dit doel, en zij hoopt zelfs, in 1911 leen groot deel er van te verwezenlijken In een schrijven, dat uit Parijs a,an alle leden van den bond toe gezonden is, wordt gezegd, dat het voor het oogenblik nog onmogelijk is en van de Itaiiaansche rog. een energieke daad in deze richting niet te verwachten is, pmdat, nu de ver tegenwoordigers nog steeds hun vol ledig politiek karakter behouden, daaruit ernstige diplomatieke ver wikkelingen zouden voortvloeien Er moeten dus andere middelen aan gewend worden om hetzelfde doel te bereiken „Als Italië zegt het s'chrijven die vijanden nog altijd in zijn eigen huis duldt, moet op de andere regeeringen pressie uitge oefend worden, om ze te doen be sluiten tot afschaffing dier over blijfselen uit een verouderd tijdperk Dit worde dus geëiseht op de ver gaderingen, en als het essentieels punt geplaatst op de kiesprogram- ma's dit zij het eerste en voornaamste doel waarnaar de leden van den hond hebben te streven, wanneer zij aan het bewind geroepen worden 1 Frankrijk heeft hierin het eerst een schitterend voorbeeld gegevenPor tugal staat op het punt dit te vol gen en in Spanje werken de leden van den bond met den grootsten ijver om deze eindoverwinning te be halen Op het oogenblik moeten de krach ten van den bond gericht worden op Duitschland, wa,ax hun twee machten ten dienst staan; het pro testantisme en het modernisme" ,,P. De „Unione" voegt er bij dat het aajital leden van den bond op heden meer dan honderd bedraagt, allen politici van hoogen rang, terwjjl er onder hen twintig Italianen zijn. Men is nu gewaarsehuuwJ.; |We verbinden lriera,an de vraag: wordt het niot meer dam tijd, dat de Christelijke regcering van Nederland het gezantschap hij den Pans herstclle? Het EngcLsche Koningspaar naar Ierland. De „Dublin Evening Mail" meldt, dat koning George en de koningin binnenkort een bezoek zulJen brengen aan Ierland. „Wij vernemen, zegt het blad, van welingelichte zijde, dat de officieele aan kondiging van het bezoek van den ko ning en dc koningin aan Ierland dezer dagen kan verwacht worden. Ofschoon de juiste datum nog niet is vastgesteld, zal het bezoek waarschijnlijk in het ein de van Juli of in het begin van Augustus plaals hebben en zich naar alle waar schijnlijkheid over verscheidene dagen uitstrekken. Men heeft reeds voorberei dende maatregelen gelrotfcn en dc kos ten geraamd, die aan de vernieuwing en decoratie van de vertrekken van liet kasteel tc Dublin verbonden zijn, waar, naar ons werd medegedeeld, de koning tn de koningin verblijf zullen nemen, gedurende hun bezoek aan Dublin. Ver scheidene duizende ponden zijn be- 'stemd om de restauratic ten uitvoer te "brengen en den koning en 'de ko- 'ningin in staal te stelten te Dublin hof .'te houden en ook om een reeks schitte rende feesten te organiseeren." Engelschc bladen die dit bericht- over nemen, hechten er intussehen niet zoo Onvoorwaardelijk maar geloof aan; ze achten 't noodig eerst op een beves tiging te wachten en oordeclcn zeker, dat het bericht omtrent Hel uittrekken van een crediet tamelijk ongeloofwaar dig is. Een zeeramp? Het Duilsche stoom schip „Kronprinz Wilhelm", dat giste ren te Plymouth aangekomen is, rap porteert, dat het verleden Zaterdag in den Atlantischen Oceaan een groot stoomschip met twee masten passeerde, dat klaarblijkelijk verlaten was. Het schip, dat zich op 1% mijl afstand van de „Kronprinz" bevond, vertoonde geen vlag en gaf geen signalen. Er waren geen teekenen van leven aan boord waar te nemen. Het vergaan der Duitsehe onder zeeboot. Bij het onderzoek van de thans in het dok gebrachte onderzeeboot U 3, is gebleken, dat het onheil veroorzaakt werd door de ventitatieschuif aan den achtermast. Die schuif was dichtgc- getrokken, maar door het vastraken van den stalen stang waarmede dit geschied was, sloot zij niet volkomenvan de 30 centimeter opening waren 3 centimeter open gebleven. Door deze spleet konden in elke minuut vijf kub. meter water in de boot dringen. De eleclrisehe pomp had dit water gemakkelijk kunnen ver wijderen, maar door een noodlottig sa mentreffen, werkte die pomp plotseling niet meer. Opdat nu geen kortsluiting ontstaan zou, sloot de leidende marine- ingenieur de beschotten. Italië'» jubeljaar. Sommige liberale bladen hebben, met heel veel ophef, bericht dat de Paus, volgens de Mila- neesche Perseveranza, zeer strenge or ders gegeven heeft aan katholieke, eco nomische en sociale instellingen om zich van elke deelneming aan de nationale feesten, o.a. tentoonstellingen te Turijn en Rome, te onthouden. Dat vinden die liberale bladen blijkbaar erg ongeper mitteerd van den Paus, dat die zóó maar een spaak durft steken in het wiel van die heerlijke „jubelfeesten". Och ja, metéén wordt verwacht dal de Paus- zelf er óók aan zal meedoen 1 Voor de ziel ran het kind. Een schoone vereeniging, welke op het oogenblik in Frankrijk zeer de aandacht trekt, is de Vereeniging van de huisva ders, welke zich ten doel stelt de katho lieke kinderen te beschermen tegen het bederf van de leeken-scholen, waar het „noch God noch meester" de allesbe- heerschende paedagogische leuze is. Er bestaan niet minder dan duizend van die vereenigingen en haar getal neemt aanhoudend toe, zegt „De Tijd." Heldhaftige daden worden verhaald van ouders en kinderen. Den goddeloo- zen Staat en zijn trawanten trotseerend, aarzelen de katholieke ouders niet om openlijk, onder de oogen van de onder wijzers, de slechte boeken hunner kin deren te verbranden of te verscheuren. De verkeerde onderwijzers nemen wraak dit gebeurde in 1910 op 500 scholen door de kinderen, niet zelden voor altijd, naar huis te zenden en van hun kant hebben de kinderen jflhfel zelden moed genoeg nonderd voorbeelden worden aangehaald om. te staken, liever dan zich te laten bederven. An deren lieten zich uit de school verdrij ven door de politie, nadat zij geweigerd nadden goddelooze dingen op te schrij ven of voor te iezen; niet zelden ook schreven zij op hun cahiers in groote, letters uitroepen als deze: Ik geloof in Godl Het gevolg is, dat de openbare school l„wordt leeggepompt". in drie districten verlieten in 1910 800 kin deren de leeken-schooi en dat voort durend nieuwe bijzondere scholen wor den opgericht. Er werden 4000 medail les geslagen om die kinderen te eeren, welke zich in deze onbloedige vervol ging zich als helden hadden onderschei den. Het spoorwegongeluk bij Ponty pridd. Omtrent het ernstig spoorweg ongeluk in Engeland, waarvan wij eer gisteren reeds in het kort berichtten, kan nog het volgende worden gemeld: De passagierstrein, die uit Trehafod om 9.45 vertrok naar Pontypridd en Cardiff, reed met volle vaart in op een goederentrein die te wachten stond op een plaals bekend onder den naam Coke Owens. De botsing was zoo hevig, dat het kraken der versplinterde wagens tot ver in den omtrek werd gehoord en aanstonds een groote menigte personen naar de plaats des onheils kwamen ge sneld. De achterste wagen van den goederen trein werd versplinterd terwijl ook de eerste wagen van den passagiers trein in stukken vloog. Er. waren ongeveer 200 passagiers en dc meesten uit den eersten wagon werden gedood of ernstig gewond. Het getal der eersten bedraagt elf, waaronder twee kleine meisjes en een jongendat der laatstcn vijf, waaronder twee vrouwen. Bij de slachtoffers zijn ook gelijk reeds werd gemeld verschiilende lei ders der mijnwerkersorganisaties in Zuid-Wales. HOFBERICHTEN., Naar wij vernemen konden 'de ge bruikelijke. rijtoeren en wandelingen van tie Prinses gedurende eenige da gen niet plaats "hebben door eene lichte verkoudheid, waarvan de Prinses thans weder geheel hersteld Z: K'. H de Prins vertrekt in plaats van morgen, a s. Vrijdag naar SchWerin o.a. teneinde aldaar op den verjaardag van de Groothertogin. Zijn moeder, tegenwoordig te zijn. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is tot hervatting d"i- werkzaamheden bijeengeroepen ti en Dinsdag 31 Januari des avonds te half negen. TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zijn bijeengeroepen tegen Dlndsag 7 Fe bruari, des namiddags te 2 uur. In deze vergadering zal geschieden de trekking der afdeelingen, en zal een regeling van werkzaamheden plaat» hebben. HET CONFLICT AAN HET TANDHEELK. INSTITUUT. De staking der studenten blijkt niet algemeen meer te zijn. Gisteren toch zijn er weer zóóvelen terugge komen op het instituut, dat de lijst werd afgesloten met 48 studenten. De colleges zijn thans alle hervat. Men verwacht nu algemeen een spoedige beëindiging van het conflict. DE FORTEN VAN VLISSINGEN Bij de Belgische Kamer is door den heer Franck, afgevaardigde van Antwerpen, een verzoek ingediend, om pen interpellatie te mogen rich ten tot den minister van buitenland- sche zaken, over de houding die de Belgische regcering' denkt aan te nemen in verband met de neutra liteit van het koninkrijk, en de vrij heid van de Schelde; die bedreigd worden door het Nederlandsche ont werp tot versterking van Vlissin- gen i Die intexpellant is voornemens hiervoor de urgentie te vragen in de Kamer. Het avondblad van de „National Zeitung" bevat bet volgende tele gram nit Weenen: De Fransche gezanten bij de mo gendheden, die het tractaat van 1839 betreffende de neutraliteit van Bel gië ondereekend hebben, hebben op dracht ontvangen, bij de regeeringen de Vlis8ingsche aangelegenheid ter sprake te brengen. De Fransche ge zant te Weenen, Crosier, gaat heden naar Aehrenthal, den minister van buitenlandsehe zaken. HET INCIDENT TE TANGER. Dp het Departement va,n Buiten- landsche Zaken zijn ter zake van het incident te Tanger officiëele me- dedcelingen ingekomen, dieH het be richt van gisteren bevestigen. Al leen was daar van het planten der Nederlandsche vlag op het betwiste stuk grond, nog niets bekend Natuurlijk Bijn onzen gezant de noodige instructies gegeven, maar de guaestie wordt op Buitenland sehe Zaken van beslist weinig be- teekenis geacht- DE „ZEVEN PROVINCIËN" „Reuter" peint uit Pretoria: Be kapitein, de officieren en de man schappen van de „Zeven Provin ciën", die hier heden aankwamen, werden hartelijk welkom ge bee ten door den burgemeester en het pu bliek Vele duizenden belangstellen den waren aan het station aanwe zig. De bezoekers werden naar hun kwartieren geleid, door een escorte, waarvan de militaire kapel van het oa regiment huzaren deelnam. De geestdrift der hier wonende Nederlanders was zoo groot-, dat zij door de afzetting braken en den op tocht verstoorden. Landverhuizersverkeer. Gedu rende het jaar 1910 passeerden 01- denzaal met bestemming voofr En geland, Noord- en Zuid-Ainerika 16.350 landverhuizers, van wie alleen voor de Holland-Amerikalijn ruim 15000 en de overige voor drie andere te Oldenzaal vertegenwoordigde stoomvaartmaatschappijen. Ze wa ren van de volgende nationaliteiten: Russen, Polen, Hongaren en Oosten kers, Duitschers, Zweden, Noren en Denen. Het getal terugkeerende emigran ten dat in 1910 Oldenzaal passeerde, bedroeg ruim 17000, hoofdzakelijk: Rusen, Polen, Hongaren en Oosten rijkers. Dit laatste getal is lager dan iu 1909, hetwelk hieraan wordt toege schreven, dat in 1909 de loonen in Amerika lager waren dan in 1910. Het Anglo-Continentales Reisebu- reau, tot nog toe ook te Oldenzaal vertegenwoordigd, heeft met het be gin van 1911 die veregenwoordiging opgeheven. Een vreemdsoortige dief. Een der gegoede winkeliers te Amster dam, miste sinds eenigen tijd des morgens geregeld vrij aanzienlijke geldbedragen nit zijn kasregister. Overtuigd dat het personeel dat met de kas in aanraking kon komen absoluut betrouwbaar was, nam onze zakenman teneinde raad de politie in den arm nadat wederom bankpa pier verdwenen bleek. Met een rechercheur werd een hee- len nacht in het magazijn gewaakt, doch er gebeurde niets; den volgen den nacht evenmin, doch tegen den ochtend van den derden nacht werd behoedzaam de achterdeur van het magazijn geopend en sloop iemand op zijn sokken naar binnen. Terstond overmande men den inbreker en be merkte tot niet geringe verbazing den 18-jarigen zoon van den buur man. eveneens een welgesteld winke lier, te pakken te hebben. Dit jong- menseli klom des nachts door middel van een ladder over den tuinmuur en had op die manier al heel wat kee- ren den winkelier bestolen: hij werd nu onmiddellijk in verzekerde bewa ring gesteld. Politiehonden voor Amsterdam. Naar men verneemt, bestaat bij den hoofdcommissaris van politie te Am sterdam het plan informaties in tc winnen in verschillende gemeenten des lands, waar de politie reeds ge bruik maakt van politiehonden. Blij ken dc inlichtingen niet teleui-stel- lend, dan zal vermoedelijk binnen kort bij wijze van proef tot aanschaf fing van eenige politiehonden wor den overgegaan. In den jare 1911. Een komisch geval van geboorte-aangifte kwam dezer dagen op een gemeente-secreta rie in de nabijheid van Goes voor. De aansrever, ziinde de vader van den nieuwen wereldburger, wist n.ï. bij de aangifte niet, of de jonggeborene van het mannelijk dan wel van het vrouwelijk geslacht was en van het uur der geboorte kon hij alleen mee deden, dat „de lamp nog niet was aangestoken". Op de vraag, hoe hei kind moest heeten, luidde het ant woord: „Naar mijn vrouwe's kant" en om de onnoozele secretarie-amb tenaren uit den droom te helpen, ver duidelijkte de gelukkige vader: „de „van" van mijn vrouwe". De geboor tedata van hem en z'n vrouw waren onzen snuggeren Hannes al evenzeer een mysterie, tot een der meegeko men getuigen er aan hielp herinne ren, dat er op die dagen toch altijd een „spatje' in huis kwam, wat ten slotte in zooverre een licht deed op gaan, dat het verlorene na veel moeite weer opgevischt werd. Ongeulkkige val. Tengevolge van de gladheid van den weg is Zon dagmorgen de 12-jarige M., nit Ter- borg, op den Rijksweg nabij het sta tion der G. O. L. S. te Doetinchem, met zijn fiets zoodanig gevallen, dat hij hersenschudding kreeg, waaraan hij gisterenmiddag is overleden. Goed afgeloopen. De sneltrein, die om 4.54 uit Rotterdam vertrekt, is gisterenavond tusschen Arkei en Leerdam op een kruideniers wagen gereden. Voerman en paard bleven ongedeerd; de kar werd ver brijzeld. De trein is met een kwartier vertraging te Tiel aangekomen. De afsluitboomen moeten hebben open gestaan. Déraillement. Van de tram der Tramwegmaatsehappü De Graaf schap, die te kwart over 11 uur van Zntphen vertrekt, zijn Maandag door nog onbekende oorzaken bij Villa Nova, even voor de kom can het dorp Vorden, de machine en het volgende rijtuig ontspoord. De machine sloeg daarbij om. Er zijn geen persoonlij ke ongelukken te betreuren. De stof felijke sebade is echter aanzienlijk. Brand. Te Leiden is gisteren avond de bakkerij van den heer Hen- nepman aan den Nieuwen Rijn, ge heel uitgebrand. De oorzaak is on bekend. De schade wordt door ver zekering gedekt. Vrouwen behoeven niet altijd lijdende te zijn. Wanneer gij steeds last hebt van pijn in nw rug, verschrikkelijke hoofdpijn, duizeligheid en scheme ringen voor de oogen, rheumatiscbe pijnen, hartkloppingen, en gij u afge mat gevoelt, hoewel gij nauwelijks met uw bezigheden begonnen zijt, denkt gij er dan wel aan wat de oor zaak van uw kwaal is? Vele vrouwen zijn ertoe geneigd om dergelijke verschijnselen toe te schrij ven aan hun vrouwelijk gestel, niet wetend welk een gewichtig werk de nieren te vervullen hebben en niet wetend hoe vaak deze belangrijke organen juist bij de vrouw aangedaan worden. De nieren zijn de zuiveraars van het bloed en verschijnslen als de bo venstaande toonen aan, dat zij hun werk niet behoorlijk verrichten. Ve len verwaarloozen deze eerste ver schijnselen en zonder twijfel doen zich daarna ernstige ongesteldheden voor, die een totale verwoesting der nieren ten gevolge hebben. Verdraagt daarom de eerste ver schijnselen niet met gelatenheid, doch begint onmiddellijk met het genezen uwer nieren, de bron van nw zich ont wikkelende ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij versterken de nieren en maken hen volkomen ge schikt voor hun belangrijk werk. Ze komen de blaas te hulp eu voeren de prikkelende onzuiverheden af, die de bovenstaande verschijnselen veroor zaakten en waaruit tevens water zucht, rheumaiiek, lendenjicht, enz. ontspruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam) zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de keeren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147a, en K. van Eden, Spaar- ho 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen. R.K. VAKBEWEGING. Het pas verschenen Jaarverslag van het Bureau voor de R.K. .Vak organisatie constateert andermaal «en belangrijk© vooruitgang van de R.K. Vakbeweging. Het ledental der Nederl. R. K, Vakbonden, dat vanaf bet le Nederl R.K. Vakvereenigingcongxes in 1908 tot 1^ October 1909 steeg van 12740 op 16731 leden is van 1 October 1909 tot 1 October 1910 gestegen op 19424. Zoodat de National» R. K Vakbonden, tengevolge van de be slissing van het Boorl. Episcopaat, d.d. Juni 1909, met 7000 leden zijn vooruitgegaan. Hierbij zijn de plaat selijke va'kvexeenigingen niet begre pen. Op 1 Januari 1911 waren 15443 leden bij liet Bureau voor de R. K. Vakorganisatie aangesloten, waaruit blijkt, dat dit Bureau binnen 15 maanden tijds met ruim 6000 leden toenam. Dit alles vindt men in bovenge noemd Jaarverslag, hetwelk te vens bevat de Handelingen van dc le Jaarvergadering van het Bureau te Nijmegen en het financiëele jaar verslag', do be-grooting voor 1911, Overzicht van het Fonds tot nitkee- ring bij werkstaking en uitsluiting, dat in 30 weken de aangesloten Vak bonden met f 11,267,75 ondersteun de, buiten den vxijwilli.gen steun van f 4,576,60, Ten slotte is er aan toe gevoegd een adreslijst van de Hoofd besturen der Nederl. R.K Vakbon den en van de R.K. Vakbladen, die reeds tot een getal van 18 {zijn jgp- stegem. Een hoogst leerzaam; en interes sant boek, van groote propagandis tische en opvoedende waarde, dat vooral door bestuursleden van vak- en sociale vereenigingen en patro naten moet gelezen en bewaard .wor den. SCHOTEN. Hl K. Volksbond. Gisteravond verga derde de aid. Schoten van den Ned. R. K. Volkshond. De Voorzitter opende de vergadering met een Nieuwjaars- speech, en een woord van opwekking aan de leden, om in het jaar 1911 met veel moed en kracht te arbeiden voor het heil van den Bond. Na de lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, werden met een hartelijk woord van welkom eenige nieuwe leden geïnstalleerd. Tot leden van het Hoofd bestuur dezer afd. werden gekozen de heeren Heeremans en Kuil. Daarna bracht de heer Wolf als penningmeester een goed verslag uit, waaruit bleek dat er een oordeelig saldo was van f 230.75 De heer Duin, van bantpoort hield daar na een lezing over het „Vereenigings- Ieven" welke zeer aandachtig werd toe gehoord, en welke tengevolge had dat er een „St. Barbara-vereeniging" op gericht werd met aanvankelijk 16 leden. Ook tot de vereeniging „De Vrijwillige Llefdebeurs", traden eenige leden toe. De verloting van eenige hoeken vielen zeer in den smaak der leden, en zeker in die van de winners. De ZeerEerw. heer Pastoor Diekman woonde ais Adviseur de vergadering bij. Uit het aantal aanwezigen bleek, dat het ingezonden stuk dat dezer dagen in de N. Haarl. Crt. stond, indruk heeft ge maakt. Hedenavond, zal er weder een cursusavond gegeven worden. Burg. Stand. Getrouwd: J.de Mon en S. Kuijten. Geboren: z. van M. S. Hermus— Prenen. - d. van A. van Looij—de Zwart. OVjSBVEBN—BLOJBMEWDAAL. B. K Kies ver epniglng, Li de algemeen» jaarvergadering der R. K. Kiesvereeniging „Bloe mend aal", gisterenavond 7 uur in „Van ouds het Raadhuis" gehouden, was een talrijke opkomst der leden en van eenige belangstellenden te melden. Het was dan ook inderdaad een belangrijke vergadering: niet al- deen de verslagen en mededeeiingen waren van belang, doph als spre ker trad ditmaal op de beer C. D. [W©sseling uit Den Haag» wiens wel sprekend woord. zooa-Is hieronder blijken zal, insloeg. De vergadering werd gepresideerd door den beer J. Bos Azn., onder voorzitter, die met een hartelijk woord de bijeenkomst opende. Van de ingekomen stukken noemen wij een dankbetuiging van de heer mr Jacometti voor ontvangen geluk- wenschen bij gelegenheid van zijn raadsverkiezing. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. (Bos, waarin deze de meest merkwaardige feiten van het afgeloopen jaar op uitnemende wijs memoreerde, lokte groote toejuiching uit, evenzeer de herkiezing dan de heeren P. Roozen Azn. en P. VerdegaaJL als leden van het bestuur. Door de heeren Arn Bijvoet Jr., en van Duijt-elaa.r werd de rekening van den penningmeester nagezien, welke onder dankzegging werd gedéchaxgeerd van zijn beheer Nadat ten slotte de heer P [Bos (een kort verslag had uitgebracht van het verhandelde ter centrale verga dering te Beverwijk, kreeg de heer (Wesseling het woord. (Wij verwijzen voor een overzicht van de rede naar het artikel, aan bet hoofd van dit blad geplaatst. Ons kwam het onderwerp en de behan deling van genoeg gewicht voor, om er de eereplaats aan te geven. Da heer Bos dankte na afloop 'in goedgekozen bewcordigen dm spre ker voor zijn opwekkende rede, a,an welke woorden een der bestuursleden van de An t i - rev ol uti on ai r e-kksve r- niging namens de tegenwoordige coalitievrienden een hartelijk woord van waardeering, dank en opwek king voegde. De zeer geanimeerde vergadering werd daarna gesloten Raadsvergadering. A.s Donderdag v.m. komt de Raad in openbare vergadering bijeen om de volgende onderwerpen te behandelen lo. Vaststelling der notulen. 2o In gekomen stokken en mededeelingen. 3o Adres verwijdering van den Duinderwal 4o. Adres bestrating ge deelte Puinweg! 5 o. Adres herzie ning kringenwet 6o. Verhuring Ge meen tetu int jes 7 o. Vaststelling ko hier hondenbelasting So. Bespreking Raadhuis. 0o. Belastingreclames,. 10a. Rondvraag en sluiting. G e m e e nt'c raad> De Ge- meenteraad vergadert op Vrijdag den 27 Januari a sdes voormiddags 10 uur Punten van behandeling1 Voor stel van den heer Pijna,cker tot wij ziging der verordening op den Hoofd Omslag; 2. Comptabiliteit-; 3 Borgtocht Gemeente-Ontvanger 4. Benoeming Stem bureaux5. Zaak Mej Rijnveld (Tractementverhoo- ging De bloemishverklietlenvcreeuigïng >St. Isidoriii hield gisteravond hare 7e Jaar vergadering welke zeer goed was be zocht In zijn openingswoord heette de voorzitter allen welkom en wenschte allen een Zalig Nieuwjaar. Het jaar 1910 zei spreker, heeft niet gebracht wat wij er van verwacht hadden en wel inzon derheid de loonactie. Spr. spoorde aan tot propaganda opdat het ledental worde versterkt. Na het lezen der notulen bracht de Secr. zijn jaarverslag uit. Dit v.erslag getuigde van actie en opwekkend leven. Het ledental is vooruitgaande. Met eenige goed gekozen woorden dank te hem de voorzitter en hoopte, daar hij zich gedwongen gevoelt te bedanken dat hij een waardig opvolger moge vinden. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek dat de ontvangsten bedroegen f 39.42 en de uitgavenf 44.68 zoodat een nadeelig saldo viel te consta- teeren van f 5.26. Een hartelijk woord van afscheid richtte de voorzitter tot den penningmeester bij zijn vertrek naar den Haag en hoopte dat het hem in zijn nieuwe betrekking goed moge gaan. De bestuursverkiezing had tol uitslag dat werden gekozen de heeren C. v. Res teren, J. Salman, C. v. d. Berg en P. van Dijk. Allen gingen met deze benoeming aceoord. Tot afgevaardigden werden ge kozen W. Wijsman en P. van Rezu. Hierna kwam de beschrijvingsbrief voor dc 7de algemeene vergadering van den Ned. Bond van R. K. Bloemist- en Tuinlieden. Na ampele besprekingen werd de houding der afdeeling vastge steld. In behandeling kwam thans een ingezonden vragenlijst van de afd. Haar lem van het Ned. Werkt. Verbond Pa trimonium, betrekking hebbend op het al of niet noodzakelijke van Zondagsarbeid in ons bedrijf en wel in verband met de Arbeidswet. Het antwoord zal door het bestuur worden opgezonden. Na de rondvraag richtte de geestelijke Adviseur nog eenige hartelijke woorden tot de scheidende bestuursleden waarna de vergadering werd gesloten. Patrimonium. Gisteravond werd inhei lokaal van den heer G. van Parijs de jaarvergadering gehouden van de afdee ling Lisse van het Ned. Werklieden ver hond „Patrimonium". Aan deze jaarver gadering werd tevens verbonden een' jaarfeest waaraan door de ieden en hun ne dames werd deelgenomen. BOOBDWIJK. Een serenade aan Ds. Ver hoef f. Gisterenmiddag' was de Voorstraat weer in rep en roer 1:1 oor- dat de Harmoniekapel Crescendo eene serenade bracht a,an Ds Ver hoef f, welke zijn 25-jarig feest der Evangelie bediening vierde Ook dit maal was door de Jubilaris een groot gedeelte Katholike armen bedacht met flinke porties vleesch. Aanvankelijk was het plan om al leen diegenen te gedenken welke eene dankbetuiging per advertentie hadden geplaatst, doch we kunnen met zekerheid zeggen, dat velen, niet tot de hierboven genoemden behoo renden. pp verzoek op gelijke wijze zijn begiftigd Zoodoende kwam het dat een groote massa volks op jde been was Nadat penige nummers waren ge- geven, werd de Commissie en het Bestuur binnengeroepen en werd aan de muzikanten do eerewijn aangebo den De voorzitter der Commissie, da heer C. [Wu complimenteerde den Jubilaris Deze dankte ook do hoe ren leden van Crescendo en nadat nog eenige nummers waren gegeven werd op verzoek gegeven ,Dat 's Her ren gegen op U, dael", waarna deze huldebetuiging was afgeloopen. HALFWEG. De gasverlichting De plannen van gasverlichting zijn al weer een stap verder. De heer Blom, Directeur der Haarlemsche Lichtfa brieken zal a,.s. Maandag hier eene lezing houden. Laten we hopen dat alle inwoners, na afloop daarvan, zich voor aansluiting opgeven en daartoe hunne handteekeningen op de te presenteerenlijsten zullen plaatsen. Hiervan zal het grooten- deels afhangen pf het Gemeentdbe- stuur deze zaak zal aanpakken, d, w. z. er toe zal overgaan bet contract tot gaslevering met Haarlem te tee kenen, i ZANDVOOBT. Onze Politie. In het jaar 1910 zijn door dc politie alhier opgemaakt 427, processen-verbaal w.o. 31 wegens jacht- overtreding1, 113 wegens loopen over verboden grond, 47 wegens dronken schap, 52 wegens overtreding der motor en rijwiehvet, 52 wegens diefstal, 5 we gens wederspannigheid, 7 wegens beiee- diging, 7 wegens overtreding arbeids wet, 5 wegens landlooperij. 3 wegens mishandeling, 7. wegens overtreding der drankwet. i UITGEEST. De bloemen f e es te n Men ver zoekt ons te melden Met het oog op de groote voorbe reiding, kunnen we mededeelen, dat deze jn April te houden feesten 'zeier veel beloven. Al het mogelijke is, en wordt Dog steeds gedaan om te zor gen dat de verwachtingen van deze tentoonstelling niet alleen zullen worden bevredigd, doch zelfs om ze verre te overtreffen. Noemen we van het programma slechts de rubriek „beplante perken". Geen tuin aan den weg, geen mooi gelegen stukje grond, of het heeft voor deze rubriek een speciale bewerking ondergaan Al dio perken, nu nog met yiet Stegen de vorst beschermd, zullen in die dagen wanneer alles bloeit-, verras sende effecten opleveren Dat er zeer veel sympathie voor deze tan toonstellingen wordt- gevoeld, getui gen de vele medailles die reeds door verschillende vereen!gingen zijn toe gezegd, tan voor onderscheidene ru brieken zij in beschikbaar ge stelde iïWseekblad voor Uitgeest).; ÏS; HKEMSKEHK LISSB.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2