BUITENLAND. BINNENLAND. Isipenlen üeiledeeüngen. Staten-GeneraaS. OVERZICHT. OOSTENRIJK EN DE DRIEBOND.; In de Hongaarsch© commissie voor bui t-en 1 an-dsche zaken van de Hongaarsche de legatie verklaarden gisteren bijna alle spro ken» vertrouwen te stellen in de politiek van von Aehrentha! en zich te vereenigen met (ie motie van vertrouwen Minister von Aehrenthal sprak daarna een "belangrijke rede uithij herinnerde aan het geen hij in October 1.1. gezegd heeft, n 1 (dat de Driebond tegen niemand gericht is (Wij wenschen eendracht tusschen alle re geeringen zeidö de minister, en hij wees op de onpartijdige houding van Frankrijk, En geland en Rusland jegens Oostenrijk De Duitscho rijkskanselier wees er zijnerzijds al op, dat ook de verhouding van Duitseh- land met Engeland zich in vriendschappe lijk en zin ontwikkelt; i Wij kunnen slechts voordeel trekken uit' de bijeenkomst van Potsdam, z-eide Aeh renthal die do juistheid van ons pro gram over de Oostersche kwestie bevestigt Spreker rectificeerde dat Oostenrijk te vo ren over do bijeenkomst te Potsdam Word ingelicht, dit geschiedde eerst na afloop Voorts meende ihij te kunnen ontkennen, dat een nieuwe groepeering der Europeesche mo- fendheden voorbereid wordt. Hij herhaal- e dat tussohen do leden van den Driebond Volmaakte eesgezindheid heersehtl Minister von Aehrenthal verklaarde nog-, dat de bewering als zon de versterking der marine plaats hebben op verzoek van Duitsohland, een legende is, die haar oor sprong heeft in de Engelsche pers, die zelf wel beter weet. ,JWij moeten onze vloot ver sterken, omdat wij ten achter zijn. De ver sterking is tegen niemand gemunt, maar iede re staat moet zorgen voor eigen Veiligheid Groofo Brand. Men meldt uit Konstanti- nopel. Hel rijkstelegraafkantoor, het gebouw van den Raad van State, een gedeelte van het depar tement van Binnenlandsche Zaken en het paleis van den grootvizier zijn door brand vernield. De archieven zijn geheel Verforen gegaan. Het Eucharistisch Congres te Madrid. Zoo als reeds gemeld werd, zal van 25 tot 29 Juni te Madrid dit jaar het internationaal Eucharis tisch Congres worden gehouden. Kardinaal Van- nutelli arriveert op eerstgenoemden da'um in de Spaansche hoofdstad. Het Congres wordt door een triduum, te houden in verschillende kerken van Madrid,' ingeleid. Op 29 Juni heeft de groote processie plaats. Op 30 Juni maken de deel nemers een uitstapje naar Toledo. Het comité van voorbereiding heeft dezer dagen zijn eerste zitting gehouden onder voorzitterschap van de infante Isabella, tante des Konings. Fransche toestanden. In Le Puy, een slad In het departement der Boven-Loire, bestond ontevredenheid over het gemeentebestuur. De burgemeester trad af en eenige raadsleden volg den zijn voorbeeld. Ontevredei^ gemeentenaren hebben bij de toen volgende verkiezingen, voor den gemeenteraad een man candidaat gesteld, die Louis-Regis Rome heet, kranteventer van zijn beroep is en verzamelaar-op-straat van weg geworpen eindjes sigaar. Het is een bekend vroo- 'ijk type in Le Puy. Rome, die zich bescheidenlijk „publicist" van .zijn vak noemt, is gekozen lot lid van den ge- ineenieraad met 792 stemmen, op het volgende program. Ik zal den prijs van den litron pro- (etariërswijn op twintig centimen verlagen en een stuk vlcesch doen bij het eten uit de gaar keuken ik zal een nachtverblijf openen voor ge trouwde mannen, die laai en aangescholen thuis komen; in het verwarmde lokaal voor dak- loozen zal ik een eleetrische plano plaatsen. Verder ben ik er een voorstander van, om tus- schen de maaltijden zoo weinig mogelijk te ar beiden!Republjkeinsch, ziet ut Keizer en Pans. De „Frank!. Ztg." verneemt ait Berlijn, dat de Duitsche Keizer op de reis, die hij in de eerste helft van Maart naar Italië zal ondernemen, ook een bezoek aan den Paus zal brengen. Van Rome zou de Keizer zich naar Sicilië en Korfoe begeven. - Gevallen. De Perzische minister Sani-ed- Dowlé is overleden aan de wonden, die hem zijn toegebracht door de twee moordenaars. De po litie slaagde erin beiden te arresteeren, na een hunner gewond te hebben. Beiden zijn Rus dsche onderdanen. De Russische legatie vraagt hun uitlevering. Er heerscht groote opwinding. De pest in China. Uit Tokio komt bericht, dal de bacterioloog Kitasato den 12en Februari, vergezeld van een aideelingschef van hel de partement van koloniën, naar Mantsjoerije zal vertrekken om daar een inspectie te houden naar de werking der maatregelen, die tegen de verbrei ding der pest zijn getroffen. De Japansche re geering heeft bij het parlement een krediet van een millioen jen aangevraagd ter bestrijding van de epidemie. Onder de Europeesehc doktoren, die zich bij dc Cliineesche regeering hebben aangeboden om haar behulpzaam te wezen in den strijd tegen de pest, zijn de volgenden: de Britten Jackson (reeds overleden), Christie en Young le Moekden; verder de doktoren Gibb en Steniiouse te Peking, de Fransche doktoren Neabanneix en Mesny en de Amerikaan dr. Peek te Tientsin. Dr. Mesny heeft de ziekte gehad (wij weten niet of hij hersteld is). De Cliineesche regeering garandeert aan de nabestaanden der Europcesche doktoren, die aan dc pest bezwijken, een uitkeering van 12.000 gulden. Turkije en Kreta. Dc Porie heeft aan de Turksche gezanten te Parijs, Londen, Sint Peters burg en Rome de opdracht gegeven, nauwkeurig alle slappen na te gaan der Kretenzer missie, welke eventueel in die hoofdsteden mocht aan komen met het doel de annexatie van Kreta bij Griekenland te bevorderen en zich hiertegen met hand en tand te verzetten. Naar beweerd wordt, zou de Porte de ontvangst van genoem de missie beschouwen als een inbreuk op de souvereiniteits-reehlen van Turkije. De opstand te Jemen. De berichten uit het gebied van den opstand luiden ernstig. Wel is een aanslag op Sanaa, afgeslagen, maar de op standelingen hebben nog meer in den zin. De troepen van den imam trachten de heuvels te bezetten ten zuiden van Matiaka en den Tur ken. die naar Sanaa oprukken, den. weg al te mijden. Twaalfhonderd man geregelde (roepen van het eerste legerkorps bevinden zich te Abdoella en le Hodeida in quarantaine. Ifet •poovwogougelnK bijl Berlijn lieeff zidi als volgt toegedragen: Toen de om zeven minuten voor zessen van Niederschöneweide naar Berlijn vertrokken trein Maandagochtend het station Baumscl. uien weg uit reed, kwam tegelijkertijd uit de andere richting, van het Postdamsche station, een trein aan. Het sein voor dezen laatsten trein stond op onveilig. De machinist verzuimde op het sein te letten, en zoodoende reed zijn trein den anderen in de flank. De twee rijtuigen, die den vollen schok opvingen, vielen van den spoordijk naar be neden. Het eerste, een tweede-klasse-rijtuig, was leeg, het andere, een derde-klas-rijtuig, zat vol werklui, die naar hun werk gingen. Van de 50 mensehen, die erin zaten, zijn negen zwaar en twaalf licht gekwetst. Bij twee gewonden be staat er gevaar voor hun leven. Na het ongeluk, kwam van alle kanten hulp opdagen. Van het Silezische station werd ijlings een hulprijtuig met dokters en monteurs ontbo den, verder kwamen er dokters uit de buurt hulp verleenen en spoedig waren er ook auto's voor het vervoer van zieken bij de hand. De schuldige machinist Ileinz is onmiddellijk geschorst. Tot zijne verontschuldiging voert hij aan, dat de aangereden trein een minuut te vroeg van het station Baumsehulenweg ver- Hokken was Dat was de reden, waarom hij meende, dat hij met het onvei.ige sein $,een reke ning behoefde te houden. Bovendien was het nog pikuonker toen het ongeluk gebeurde, zoodat hij den anderen trein pas gewaar werd, toen hij er vlak bij was Hij heeft trachten le remmen, maar de botsing was niet te vermijden. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën, zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. BEEN ER CONVENTIE, Door een aantal boekhandelaars, uitge ver» en boekdrukkers is aan de Tweede Ka mer een adres gericht tegen de aanneming der Berner-conveniie Daarin verklaren zij: >da.t toetreding tot de Berner-Gonventie met het oog op de opheffing van liet vrije ver taalrecht niet door de eisohen van (het recht, evenmin door het beginsel van eerlijkheid of billijkheid wordt geboden, maar voorna melijk dient te worden beoordeeld naar com- mercieelen maatstaf; fte practijk het geens zins vordert; het lijnrecht ingaat tegen ons pationaal belang.', (het zal blijken te zijn dot groote schade van den Nederl Boekhandel in 't bijzonder en van het Nederl,andsche volk in 't algemeen; het verschillende verwante takken van handel en industrie belangrijk izal belemmeren Redenen, waarom zij dringend en met Iden meesten nadruk verzoeken aan het bedoelde wetsontwerp goedkeuring te onthouden en geen stappen te willen doen in tie richting van toetreding .tot de B-ermer Conventie, E BARiON VAN ZUYLEN VAN NIJEVELT, t. Na ©en langdurig ziekbed is gisteroch tend te (Wassenaar ontslapen mr R. baron Van Zuylen van Nijevelt, burgemeester dier gemeente. CONFERENTIE TOT BESCHERMING VAN NATUURRIJKDOMMEN. Naar men verneemt zal de internationale conferentie tot bescherming van natuurrijk- dörnmen, waarvan sedert een paar jaren sprake is, en die volgens het laatste plan, In Mei van dit jaar in Den Haag zou worden gehouden, niet plaats hebben. Gisteren ont ving de Nederlandsche regeering bericht van de regeering der Vereen. Staten, van wie het plan uitging (naar men weet, is het een dengbeeld van Roosevelt) dat zij van de con ferentie afzag. Het schijnt, dat de uitvoering van het po gen der Amerikaansche regeering is afgestuit op de moeilijkheid, de zeer uiteenloopende wenschen en belangen der betrokken Staten waar de toestanden wat natuurrijkdommen in en boven den bodem betreft, zoo verschil len, overeen te brengen, BILLITON* De directie tier Billiton-Maaitschappij deelt mededat van Billiton het volgende tele gram werd ontvangen: De toestand in Manggar is verbeterend© onder den indruk van de actie van duet deta chement de Ghioeezen .worden gedwongen aan het werk te gaan, wat teergisterem vrij wel gelukte Heden komt een compagnie (sol daten van Batavia te Tandjong Pandan voor machtsvertoon, ter (geruststelling van de an dere districten Tot dusver werden ongeveer 20 moorden bekend NEDERLANDSOH KARTELBÜREAU Onder directie van den lieer J, J. M H, Nijst is te Nijmegen opgericht éen instituut, dat zich ten doel stelt: a, medewerking te verleenen bij tie Organi satie van syndicaten, kartels en trusts,; b controle uit te oefenen op tie naleving van overeenkomsten, pit economische organi satie voortvloeiiends DE NIEUWE BEPALINGEN; Op de vergadering van do Handelsreizi- gers-viereeniging Noord-Holland" werd met algemeen© stemmen besloten, naar de „N Tilb. Ot." meldt, ©ene petitie op houw te zetten tegen de bepaling, waardoor een hou der van een abonnement op de spoorwegen, gedwongen wordt, bij gebrek aan plaats, in een Lager© klasse plaats te nemen 'dan waar voor zijne abonnementskaart geldig js, REISBESLUIT.; Men schrijft aa,n het „Arnh,: Dbl."-: Naar ik verneem heeft de commissie tot voorbereiding eener (herziening van het z g. reisbesluit (van 5 Januari 1884, „Btaatsbl3" 4) een kon. besluit ontworpen, waarin de wijzigingen zijn neergelegd, welke naar het oordeel der commissie in de bestaande rege ling zouden zijn te brengen. In tie commis sie had van ieder departement 1 ambtenaar zitting De voordracht van het nieuwe (besluit zal geschieden dn overleg met alle ministers-, waarom het ontwerp thans onder de ministers eireuleerende is. Er zullen voor taan 5 klassen zijn. In': tie eerste klasse zullen zijn a a. de (ministers, Ids commissarissen der Koningin, generaals en curatoren van universiteiten, In de tweed© klasse o.a;. (de secretarissen-generaal en hoog leeraren. De (tierde eïf vierde klasse 'zijn gte- splits in A, en B- Do verblijfkosten vergoe ding bedraagt per etmaal in klasse I ftot V resp. f 10, f8, f7, f 5.50 ff 4ten Voor gedeelten van een etmaal per uur fresp. 40. 35, 30, 25 en 20 cents. Een klasseering naar het inkomen is niet genomen, omdat Iniet kan worden volgehouden, da,t in 's lands dienst het bedrag der wedde de positie aan geeft van den betrokkene. In dit verband kan gewezen worden op verschillende thans in do lo kl. geplaatste betrekkingen, aan welke wedden verbonden zijn, die blijven beneden de traktementen van meerdere amb tenaren, die in de 2e kl. zijn geplaatst. Zij die in de le, 2e, 3e (A) (kl zijn, izullem voor taan in rekening mogen brengen le kl, reis geld, terwijl v,oor 3 B en 4 A 8e kl ien voor 4 B en 5 3e kl zal te berekenen zijn Verouderd wordt beschouwd het standpunt, dat het prestige1 _v,an luitenants (die thuis zullen beboeren in 3 B en dus 2e kl. 'zullen moeten reizen geschaad wordt als zij met militairen beneden dien rang, zoo bijv met adjudant-onderofficieren (4 A), in dezelfde klasse van den spoortrein moeten plaats ne men Geacht wordt, dat dergelijke strenge af scheidingen onder vigueur van het stelsel van den persoonlijken dienstplicht niet meer behoeven gemaakt te worden, DE SPEELHUIZEN TE 'S-GRAYENHAGE. De „N. Crt." meldt: Na het arrest van het ge rechtshof, vernietigende het vonnis van den pre sident der rechtbank inzake de bekende speel- huiskweslie, heeft de Haagsehe politie onmid dellijk haar krachtige actie tegen de speelgele- genheden hervat. Weliswaar bleven, tijdens het geding, de politieposten voor de speelhuizen ge handhaafd, maar de agenten hadden gelijk men zich wellicht herinneren zal slechts een lijdelijke rol Zij hadden niets te doen dan zich eenvoudig vóór de speelinrichting te posteeren, maar mochten niemand der binnentredenden weerhouden van een bezoek, of op. eenigerlei wijze lastig vallen. Thans echter zijn de vroegere scherpe instruc ties wederom in kracht getreden. Nu worden de Deliclub in het Korte Voorhout, de Sporiingclub aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen, de Royalclub aan de Prinsegracht en de Zuid Hollandsche Hcerensociëteit in de Gortstraat, dag en nacht gepost door 2 5 3 agenten. Maar thans mogen, naar wij vernemen, uit sluitend binnentreden de bewoners van het ge poste perceel, dienstpersoneel tot de inrichting behoorende, croupiers, artisten, die in de in richtingen uitvoeringen geven, en dergelijke per sonen, maar overigensgeen enkel lid van de „sociëteit", noch geïntroduceerde noch eenig persoon, kortom die blijkbaar komt als bezoeker of bezoekster van de speelgelegenheid. Laatstbedoelde categorie van zich aanmelden- den wordt onverbiddelijk geweerd. De honderdduizend. Men meldt uit Rot terdam: De ƒ100.000 van de Nederlandsehe Staatsloterij is te Rotterdam gevallen op een gesplitst lot waarvan een groot gedeelte genomen was door een aantal bezoekers van een artistencafé in de Nieuwe Kerkstraat. On der de gelukkige winners bevinden zich ver schillende geëmployeerden van den Groo- Een fort Chabrol in Noord-Brabant. Naar uit Wijdten aan de ,,'s-H. Ct." gemeld wordt, weigert daar ter plaatse, bij eene ge rechtelijke uitzetting van zekeren Geurts, de vrouw de ontruiming. Verdekt opgesteld op den zolder, heeft zij 5-maal op de politie ge schoten. Nog een slaelitoffer. „De Nederl." meldt: Wederom heeft een der Haagsehe speelholen, de Deli-Club aan het Korte Voorhout, de ver nietiging van een positie ten gevolge. Men deelt ons mede d at een zeer gefortu neerd officier van het Nederlandsche leger eenige weken geleden in de Deli-Club 2 ton heeft verspeeld. Tegen zulk een aderlating was zijn fortuin niet bestand, en de geruineer- de man is genoodzaakt geweest ontslag uit het leger te nemen en de plaats zijner inwo ning te verlaten. De Ginnekenselie „wonderdokter". Men schrijft uit Breda: De heer Francois Colson, de wonderdokter te Ginneken, waarheen op de dagen, dat hij consult gaf, vooral zeer vele Belgen trokken, is gisterenmorgen tengevol ge van een operatie, in het Diaconessenhuïs to 's-Gravenhage overleden. Het zal voor de Ginnekensche tramweg- maatschappij, die jaarlijks duizenden patiën ten van het station Breda naar het huls van den wonderdokter vervoerde, een groot verlies zijn. En ook in de gemeente zal men den „wonderdokter" missen, daar de talrijke patiënten er voor winkeliers en caféhouders' heel wat voordeel brachten, terwijl boven dien de overledene in zijn naaste omgeving veel aan filanthropie deed. De dreggen der politie-agenten. Men meldt uit Amsterdam: In het door zoovele waterwegen doorsneden Amsterdam, gebeurt het niet zelden, dat politie-agenten drenke lingen uit grachten, enz. moeten ophalen. Daartoe maken de politiemannen gebruik van dreggen, die zij, met een riem over den borst bevestigd, in een leeren zakje op den rug dragenJBij arrestaties e. d. wordt meermalen last van die riemen ondervonden, daar on- willigen de agenten aan die riemen vastgrij pen. Hieraan zal nu een einde komen, daar de rug-dreggen afgeschaft en vervangen worden door zak-dreggen, d.wz. dreggen die in één der jaszakken meegedragen kunnen worden. Naar men verneemt, zijn reeds aan een aantal agenten van het hoofdbureau der gelijke zakdreggen verstrekt en voldoet deze proefneming, dan zullen ze weldra algemeen bij het politiekorps ingevoerd worden. Oplichter aangehouden. Toen Zondag j.l. het Nederlandsche stoomschip „Zeelondia" van Am sterdam naar Argentinië, de haven La Coruna aan de Spaansche noordkust was bimiengeloo- pen, begaf zich de Duitsche consul met eenige politieagenten aan boord om den passagier Alexis Tondorf, die zich in Duitsohland aan verduiste ring van 90.000 Mk. had schuldig gemaakt, in hechtenis te nemen. De gearresteerde werd in de gevangenis te Coruna in voorloopige bewaring gesteld, waar hij zal blijven, totdat de uitleve ring is toegestaan. bare leeszalen le subsidiceren, en leü tweede een heftige filippica van den heer van der Biesen Over de toepassing der woningwet In zake de openbare leeszalen gaf de heer Vermeulen het standpunt der Katholieken nog eens met nadruk en juistheid weer, en de anti revolutionair VVoltjer steunde hem flink. De heer van der Biesen deelde zelfs mede, dat als de Minis'er niet belooft, ook subsidie te geven aan Roomsche leeszalen, hij stemming zal vragen voor de begrooting. Dezelfde heer trekt elk jaar geregeld tegen dc Woningwet en hare toepassing te velde, en inder daad doet hij dat met zulke scherpe en indruk makende voorbeelden en feiten, dat we elk jaar weer van de ministerieele tafel verontschuldiging hooren entoezegging van onderzoek. Daar zal het nu óók wel toe komen en bij blijven! Wiat de voorbeelden en feiten zelf betreft: wij stellen ons voor, op andere wijze hier nog wat van te zullen vermelden. Van de overige onderwerpen die behandeld zijn mag worden vermeld het pleidooi dat de heer Van Leeuwen hield voor herziening van de Gemeentewet opdat men commissies van be heer zou kunnen insle'Ien met eigen reehtstreek- sche verantwoordelijkheid aan den Raad. In Delft heeft men, zoo merkte deze spreker op, ©ene beheerscommissie ingesteld, maar daar men, krachtens de Gemeentewet, de verantwoordelijk heid toch aan B. en W„ moest laten, staat deze commissie nu in een scheeve en zeer onge- wensclite verhouding van ondergeschiktheid tot B, en W, TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer kwam gisteren weder bijeen. De Voorzitter deelde mede, dat het ont werp tot instelling van Bakkersraden door den Minister van Landbouw is ingetrokken en dat een gewijzigd wetsontwerp betreffende den Zondags- en nachtarbeid in de broodbak kerijen is ingekomen. Aan de orde was daarna het trekken der af- deelingen, die vervolgens overgingen tot de benoeming van voorzitters en ondervoorzit ters, met dezen uitslag, dat als voorzitters werden gekozen de heeren Borgesius, Van den Borch van Verwolde. Van Vuuren, Loh- man en Nolens; tot onder-voorzitters de hee ren Patijn, De Visser, Van Vliet, Van Vlij men, Van Asch van Wijck. De voorzitter deelde voorts mede, dat de centrale sectie besloten had, heden in de af- deelingen te onderzoeken een aantal (reeds vroeger medegedeelde) wetsontwerpen. De heeren Eland en Troelstra hebben hun moties inzake het wetsvoorstel betreffende het fonds voor de kustverdediging ingetrok ken. De heer Schaper stelde nu voor de Ziekte en Radenwet voorloopig van de agenda af te voeren, daar spr. vernomen had, dat de er mee samenhangende wijziging van de Onge vallenwet alle dagen komen kan en de inge diende nota onvoldoende is. De Voorzitter en de heer Nolens bestreden dit voorstel, dat daarna werd verworpen met 66 tegen 6 stemmen. Vóór stemden alleen de sociaal-demoeraten. I EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren waren hvee dingen vooral van groot belang. Vooreerst de discussie die is gevoerd fiver minister Heemskerk's onzalig voorstel, .om open- Een belangrijk werk. De nieren behooren tot de gewichtigste or ganen van bet liehaam. Zij zorgen voor een zeer belangrijk werk, namelijk voor het fil- treeren van het bloed, waaraan zij alle onzui verheden onttrekken. Iedere drie minuten van ons leven passeert bet bloed door de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden, en de nieren zijn de eeni ge organen in het lichaam, die er alle afge werkte stoffen en onzuiverheden aan kunnen onttrekken. Wanneer het bloed de nieren bereikt, is het donker van kleur en vol schadelijke, afge werkte stoffen. Wanneer het de nieren ver laat, is het 't zuiverste bloed van uw li chaam. Alle onzuiverheden zijn er aan ont trokken evenals door een waterfilter de on zuiverheden aan het water onttrokken wor den. Zijn de nieren echter zwak of traag, dan kunnen zij hun gewichtig werk niet volbren gen. De schadelijke stoffen worden met het bloed door het liehaam gevoerd en gij gaat u dof en ellendig gevoelen, gij zijt altijd ver moeid en spoedig zult gij rugpijn opmerken, of rbenmatisehe pijnen, waterzuchtige zwel lingen, pijn in de heupen, de lendenen en het hoofd. Geeft uw kwaal geen gelegenheid om zich verder te ontwikkelen, doch begint bij het eerste teeken, dat uw nieren niet goed wer ken, onmiddellijk met het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Een goed door gezette kuur geeft aan de nieren zachtjes hun gezondheid en kracht terug. En wanneer de nieren weer gezond zijn, worden de schadelij ke stoffen, die uw kwalen veroorzaken, gere geld uit het lichaam afgevoerd. De oorzaak der nier- of blaasaandoeiiing wordt weggeno men en daardoor is uw genezing van hlij- venden aard. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of ƒ10 voor zes doozen. SCHOTEN. Burgerl. Stand. Geboren: d. van C. A. HeintzbergeuOudolf. z. van A. M. H. Leurs Heintzbergen. d. van M. de Gier—Van Lieshout. Overleden: E. J. van Halem—Wolff. 66 j. C. A. M. Arens, 14 j. VELSEN. Personalia;. 0D© aanbeveling' voor gemeentesecretaris te Ede bestaat uit de heeren O R. Berger, adjunct-commies ter pro-v griffie te Arnhem, en K. At-ema, hoofd ambten a.ar ter secretarie alhier., IJMUIDEN. Aanvaring. De stoomtrawler „Undine Z. V. I", eigenaar J. ten Broeke, te Zandvoort, werd gisterenavond binnen gesleept door de stoom trawler „Gerbrig IJM. 101", van de Algemee- ne Vissckerij-Maatscli. Beide booten waren des middags op zee in aanvaring geweest, waardoor de „Undine" een gat in het ach terschip kreeg (bakboordzijde). Het achtergedeelte liep vol water, de wa terdichte schotten beletten het zinken. Per* soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart houdt een openbare vergadering van onderzoek op Vrij dag 10 Februari 1911 mm. te half 2, in zake de scheepsramp op 8 Januari 1911, overkomen aan den trawler „Erica Y.M. 21". Schipper Langbroek, IJmuiden. Reederij: Maatseh. tot Beheer van Stoomtrawlers, IJmuiden. De Raad voor de Scheepvaart kwam gis- terenmiddag in openbare vergadering bijeen tot bet onderzoek allereerst van de scheeps- ramp op 29 Januari 1911 overkomen aan den trawler „Martha" IJM. 165. schipper L. Gun de, IJmuiden, die dien dag op den terugkeer naar IJmuiden aan den grond was geloopen in de buurt van Zandvoort. Het schip was ml. geheel uit den koers geloopen. Scheepvaartbewegiug. Gedurende de maand Ja nuari 1911 zijn door de Noordzeesluizen te IJ muiden geschut: Naar zee: O fregatten of harken, 0 brikken o schoeners, 0 kofschepen, 167 stoomschepen gen lo7 s oomschepen in Januari f 91101 tjalken, 280 visschersvaartuigen, 41 andere'vaar tuigen, te zamen.964 schepen met een inhoud van 879.505 kub. M. (tegen 859 schepen met een in houd van 789.638 kub. M. in Januari 1910). Uit zee: 1 fregatten of barken, 0 brikken 6 schoeners, 1 kofschepen, 171 stoomschepen (.te gen 155 sloomsehepen in Januari 1910), 106 tjal ken, 219 visschersvaartuigen, 369 andere vaar tuigen, te zamen 873 schepen met een inhoud van 929.382 kub M. (legen 845 schepen met een inhoud van 790.775 kub. M. in Januari 1910 Totaal uit en naar zee: 1837 schepen met een inhoud van 1.808.887 kub. M. (tegen 1/04 schepen met een inhoud van 1.503 417 kun M. in Januari 1910) Hiervan gingen door de nieuwe sluizen 557 schepen (tegen 670 in Januari 1010), van weLxa 41 sloomsehepen (tegen 28 stoomschepen in Ja nuari 1910) te groot waren voor de oude sluizen. BEVERWIJK. Aanhouding ver zocht Door dei officier van Justitie te Haarlem wordt fci© opsporing verzocht van Jog'hem Hartman,,. 30 jaar, kassier tier Coöperatieve Boerenleen bank te Beverwijk, won-end© te Velzon, thane voortvluchtig. De rechtbank ba Haarlem heeft rechtsin gang met hevel tot gevangenneming tegen hem verleend, terzake van verduisb±ring en; valschheid in geschrift© HEEMSKERK. R.-K. Ziekenverpleging. De R.-K. propa- .gandaclub „St. Joseph", had Maandag een vergadering belegd en de Katholieken onzer parochie uitgenoodigd om een vereeniging van R.-K. Ziekenverpleging op te richten. Nadat de heer J. Tromp, de vergadering geopend had en de WelEerw. heer kapelaan het doel en strekking van de op te richten vereeniging had uiteengezet en toegelicht, werden wederzijdsche vragen gedaan en be antwoord, de contributie werd bepaald en daarna meldden zich ongeveer 120 leden aan. Er werd een voorloopige commissie gevormd, bestaande uit de heeren H. J. M. Bergfeld, ,l' Sehuyt Sr., J. Tromp, IJ. Schuit, P. Klaas se, Kl. Pekel en C. de Ruijter, om de voorloo-i stellen. UITGEEST. Ho nieuwe torenklok ^a.e ag arriveerde al hier de nieuwe klok, welke bestemd is voor den toren der R K. kerk. Dat het gevaarte tijdens het; vervoer naar de kerk vee! bekijks nad is licht te- verklaren, en spoedig wist - elke dorpeling dat de nieuwe klok, een geschenk van den pastoor, was aangekomen en tijdelijk, tot aan hare wij-i ding, achter in de kerk was geplaatst, tot welk j doel verscheidene banken waren verplaatst Zondags was het een geregeld komen en gaan der vele nieuwsgierigen en belangstellenden, want het gebeurt niet alle dagen dat men in de gele- genheid is 0111 zoo'n mooie groote torenklok te zien als deze is. Was de vreugde der parochianen groot bij bet aanschouwen van het geschenk van huil bemin den herder, toch zag men op aller gelaat een weemoedige trek van droefheid, want hij, die zijn kerk en parochianen di schoo ie geschenk gaf verkeert in ernstig stervensgevaar, en die' gedachte temperde aller vreugde en blijdschap Maandagmorgen te half tien nam de plechliaé wijding der klok een aanvang. Veie geioovigen waren bij deze indrukwekkende plechligheid"te genwoordig, terwijl de H.Eerw. Deken an Be verwijk, geassisteerd en bijgestaan door den Eerw. heer Kapelaan van Ui geest en meer an-; dere Eerw. Heeren Geestelijken de heilige hau-l- deling verrichtte. Nadat de plechtige wijding was afgetoopea,-! hield de H.Eerw. Deken nog een korte toespraak' tot de aanwezige geloovigen en wees op de be schermende kracht der nieuwgevijde klok, een bescherming vooral tijdens onweder, storm en- bliksem enz.; ook wekte hij hen op onj) wanneer deze klok geluid werd bij feesteu of- begrafenissen, bij de Angelus of kerkgang eü" andere gelegenheid, te bidden voor hen die weiti dra niet meer levend in ons midden zai zijn, itei bidden voor den gever dezer klok, te bidden vou*\ het eeuwig welzijn en geluk van den door God zoo\ zwaar beproefden priester. Na afloop der korte maar gevoelvolle rede werd de klok in beweging gebracht en weldra] klonken de heldere tonen door de Godgewijde? tempel als ware het een dankbare jubelkreet vaü\ de parochianen aan hunnen pastoor. Geve de goede God dat de wensch van den sier-' vende vervuld moge worden en dat hij het ge-I luk moge smaken de door hem zoo liefdevol ge-i schonken klok te hooren luiden en. dat het gs- luid de Katholieken van Uitgeest moge op wekken tot een meer gevoelvolle warmer en'- krachtdadiger geloofsuiting, dan zai het doei van1 den herder bereikt zijn. BLOEMENDAAL. Burg. Stand. Geboren: d. van L\ van der Scheer—Le Poole. Overleden: L. J, Drost, 43 j. E. Puij-I man, 78 j. BENNEBROEK. j Gemeenteraad. De Raad zal vergaderen opl Dinsdagavond te kwart voor 8. Punten van be handeling zijn: Notulen, ingekomen stukken ea) mededec.ingen. Request N. J. Hulsbosch en Th.) Hoogesteijn beide 'betrekking hebbende op het) riool in dc Schoollaan. Samenstelling stembureau) 1911. Verslag Commissie tot Wering van School-') verzuim. Yoorslc.lcn inzake verureeding vandeu) Zwarteweg. Verzoek Ged. Staten om machtiging, tot het oprichten en cxploiteeren van en ge meenschappelijke waterleiding. ten Schouwburg en het Casino. pig-e werkzaamheden te regelen en -rost *8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2