Oe Koning der Andes. BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT OEI OMTREK. De Vastenmandemenien der iNederlandsch© Bisschoppen. De staking. FEUILLETON. NIEUWE HfiflRLEmSCHE COURANT Ook Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, bis schop van Roermond, heeft tot ondeiAverp voor zijn Vastenbrief gekozen het decreet over de eerste H. Communie en de toepassing (ervan, zooals deze door de Nederlandsehe (bisschoppen is voorgeschreven. Mgr. wijst er op, dat vooral de ouders 't hunne er toe moe ten bijdragen,, dat de bepalingen van Z. K. den Paus en de voorschriften der bisschoppen ■worden nageleefd en dus legt hij nog eens uit de beweegredenen, die geleid hebben tot het uitvaardigen van dit decreet. Mgr. spreekt ook over de grootc liefde van Jezus tot de kleinen, die Hij wil -erken te gen de zonde door het krachtige ••edsel van Zijn eigen Vleesch en Bloed. Dus moeten ook degenen, aan wier zorgen de kinderen zijn toevertrouwd alles doen, opdat zij ten spoe digste met dat Goddelijk Brood gespijzigd worden. Het groote doel van 't huwelijk is immers het voortbrengen, opvoeden en vormen der kinderen, hun door God toevertrouwd, tot brave en heilige Christenen, toekomstige be woners van het hemelrijk. Het spoedig ont vangen der H. Communie is voor 't zielen heil van 't kind nuttig en noodzakelijk en dus zijn de ouders verplicht te zorgen, dat hun kinderen zoodra mogelijk de noodige kennis hebben om aan dat hemelsch Gastmaal te mogen aanzitten en zij moeten dus hun kind onderwijzen in de waarheden van den'gods dienst. Zeker, Kerk en School moeten daarin hel den, doch de eerste verplichting rust op de ouders, die daartoe een bijzondere genade ontvingen in het H. Sacrament des Huwe lijks. Zü moeten dus bijwijlen den Catechismus ter hand nemen en hunne kinderen daarover ondervragen. Goede ouders zullen daarenbo ven zorgen, dat hun kind een school bezoekt, waar behoorlijk godsdienstonderricht gege ven wordt en allen kunnen en moeten zorgen dat hun kinderen geregeld het Catechismus onderricht, hetwelk door den Pastoor of an dere Priesters gegeven wordt, bijwonen. Die verplichting houdt niet op met de eer ste H. Communie, integendeel, dan begint zij voor goed, want het kind moet den gehee- len Catechismus geleidelijk aanleeren. Is de kennis van *t kind naar 't oordeel van den priester voldoende om het tot de eerste H. Communie toe te laten, dan moeten de ouders alles doen, opdat het zich waardig voorbereidt, dan zal spoedig blijken, dat het groote doel der vervroegde eerste H. Com munie ten volle bereikt wordt, n.l. het be houd der onschuld en het bevorderen van het godsdienstig leven bij de opkomende jeugd en /.oo 't herstel van' de geheele maatschappij in Christus. De bisschop van Breda, Z. D. H. Mgr. P, Leijten, bespreekt in zijn vastenbrief een ge heel ander onderwerp en wel: de goede lec tuur. Even krachtig als in een vorig man dement gewaarschuwd werd tegen het ge vaar van slechte lectuur, spoort Z. D. H. nu de geloovigen aan tot het lezen van die ge schriften, welke gezond en heilzaam voedsel voor geest en hart bieden. De H. Kerk be vorderde dan ook altijd en overal de goede lectuur, als een der krachtigste hulpmidde len om Gods rijk op aarde uit te breiden. Goede lectuur is de leerschool van het wa re, goede en schoone, en wij leven nu in een tyd, dat goede lectuur op ieder gebied ln grooter overvloed dan ooit voorhanden is, ter wijl de voortbrengselen der goede pers meer en meer onder ieders hereik worden gebracht. Z. D. H. spoort de geloovigen dan aan de goede Leesbibliotheken te steunen, ofschoon men daaruit niet moet hesluiten, dat het de bedoeling zou wezen de algemeen bestaande zucht tot lezen nog meer aan te wakkeren, doch het is de bedoeling aan die leeszucht een hetere richting te geven, men moet zoe ken smaak en lust te vinden in zulke lectuur, die onder eenig opzicht wezenlijk van groot nut kan zijn. Bovenal: leest godsdienstige werken, waarvan de kennis nuttig is èn voor onzen heiligen godsdienst in het alkemeen èn voor ieder in het bijzonder: wil ons geloof op recht bemind en goed beoefend worden dan is het noodzakelijk, dat het goed gekend worde. De treurige waarheid nu is, dat de beoefe ning der geloofsleer onder de Katholieken niet de belangstelling heeft, welke zii ver dient; veler belangstelling bepaalt, zich tot een vage herinnering van hetgeen vroeger werd geleerd. Zelfs hij de beste en ijverigste Katholieken bestaat soms 'n andere onwetendheid, zeker niet zoo gevaarlijk in haar gevolgen, maar die toch de vruchtbaarheid van 't geloofsleven be lemmert, n.l. te weinig weten van het kerke lijk leven, zooals het zich openbaart in den algemeenen eeredienst der H. Kerk. Een overvloedige hulpbron voor die kennis is de lectuur op godsdienstig en kerkelijk gebied, waaraan onze tijd zoo rijk is. Ten slotte beveelt Z. D. H. twee soorten van godsdienstige lectuur aan: den Catechis mus en de H. Schrift en in verband met dit laatste hoopt hij, dat het „Hollandsch bijbel tje", te zamen met den Catechismus weldra in geen huisgezin meer zal ontbreken. Een inissioniuur slachtoffer der post. De Maart-aflevering van de Annalen ran O. LI Vr. van het H. Hart, der missiona rissen van Tilburg, neemt het volgende be richt over van Mgr. Lalonger „apostolisch vicaris van Mandsjoerije, in de „Missions Catholiques", over een heldhaftig priester, die slachtoffer is geworden der pest, den Eerw. Heer Bourlès. „De Eerw. Heer Bourlès werd de opvol ger van den Eerw. heer Regis Souvignet, die hem zelf vroeger had gevormd voor het apostolisch leven. Hij nam dien post aan met innige tevredenheid. Dank zij zijn toeleg en werkzaamheid, kon weldra een nieuwe opgericht worden te Hoülan; dc posten, ge durende de vervolging verbrand, werden nu hersteld, en nieuwe kapellen geopend. Hier doopte hij jaarlijks een 100-tal volwasse- nen. Na den 'dood vari den' Eerw. heer Mon- nier werd nu de Eerw. heer Bourlès diens opvolger en installeerde zich te Kharbin. Doch reeds in de zevende maand begon de pestziekte haar vernielingswerk in de Chi- neesche stad Ton-kiatien. Daar de apostel van deze gelegenheid om zielen te winnen, gebruik wilde maken opende hij een zieken huis.Zijne Christenen boden zich aan, de pestlijders te verzorgendoch bijna, allen zijn er gestorven als slachtoffers hunner held haftige toewijding. Ook de heidenen werden liefdevol in dit gasthuis opgenomen; dezen stelden niet lang uit, zich te bekeeren, en van de 200 die er binnenkwamen, is er geen enkele ongedoopt heengegaan. Daar ik mij in de eerste dagen van het jaar te Kharbin ophield, heb ik daar kunnen bewonderen de bovennatuurlijke resultaten, welke dag in dag uit deze ijverige missionaris wist te bereiken. Eiken dag ging hij gr de pestlij- denden bezoeken. Zóó ademde deze apostel den geheelen dag eene besmettelijke lucht en het einde was: dat hij zelf door de ziekte werd aangetast, tot ook hij de volle zeker heid kreeg, niet meer te zullen genezen. Meerdere malen kwam het hem dan van de lippen: dat hij gelukkig was 'te sterven als knecht der pestzieken. Hij maakte van den weinigen tijd, die hem nog overbleef, ge bruik, om zich voor te bereiden op een hei ligen dood. Verscheidene malen biechtte hij en ontving met groote godsvrucht de laatste H. Sacramenten. Zijn krachtig gestel be zorgde hem een doodstrijd langer en vreese- lijker dan die van vele andere pestzieken. De Goede God wilde het aldus, om hem de gelegenheid te geven zijne fouten reeds hier op aarde uit te boeten. Nadat aldus zijne ziel geheel gezuiverd was, is, we hopen het. deze martelaar der christelijke naastenlief de opgestegen naar het rijk der uitverko renen, om daar zijne belooning te ontvangen. De missie, waarin hij werkzaam was, heeft in hem een zijner wakkerste werkers ver loren, maar heeft nu een beschermer te meer in den hemel. Dit is het wat, ons in deze beproeving troost breDgt,"j dat voor een gedetineerde, wanneer hij op de binnenplaats der gevangenis gelucht wordt. Doch het zal beier worden! De Utrechtsche hoogleeraar in de sterrenkunde, prof. Nijland, heeft zich lot den Utreehtsehen gemeenteraad gewend mei het verzoek het geboomte om de sterrenwacht eens wat te kortwieken. En B. en W„ die zich ter plaatse van de onhoud- held van den toestand zijn gaan overtuigen, stel len nu den Raad voor, die boomen geheel uit te roeien en tegen de rest een snoei tocht te to ondernemen. Tot na een paar vruchtbare zo mers het geboomte weer als nu zal zijn uitge bot, zal men intusschen op de Utreehtseihe Ster renwacht weer..... sterren kunnen zien. TANDHEELKUNDIG ONDERWIJS. Door den minister van binnenlands die za ken zijn twee wetsontwerpen ingediend tot na dere wijziging: lo. van de wet regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmees ter, apotheker, vroedvrouw en apothekersbe diende: 2o. van de wet regelende de voorwaarden tot verkrijging der afzonderlijke bevoegdheid tot uit oefening der tandlieelkunst en van, de beoefening dier kunst. EEN STERRENWACHT, WAAR MEN DE STERREN NIET IK AN ZIEN. Een zoodanige is te Utr.cht té vinden. Twee uur, nadat de sterren zijn opgegaan, krijgt men ze daar op de Sterrenwacht pas in de gaten en twee uur voor ze ondergaan, is men ze weer uit het gezicht kwijt. Toen verleden jaar alles wat slerrenwachtersbloed in de aderen loeit vloeien, koortsachtig rondtrippelde om de be roemde kometen te beschouwen, moesten de sterrenkundigen te Utrecht op het dak van. een in de nabijheid van de Sterrenwacht gelegen huis klauteren om van het isehoone schouwspel te genieten. Wat er dan toch wel aan de Sterren wacht hapert? Wel. er zijn zooveel en zoo hooge boomen omheen, dat het gezichtsveld naar het firmament niet beduidend grooter is dan BLOEMENDAAL. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergaderde gisterenmid dag onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig wa,s de heer W- A. v1. Hooff. De notulen der vorige vergadering worden gearresteerd, waarna overgegaan wordt tot de benoeming van een tijdelijk weihouder, in de plaats van den heer |W. A. v. Hooff, diepteen schrijven heeft gezonden, waarin hij te kennen geeft dat de geneesheer hem wederom eenigen tijd rust heeft voorgeschre ven. De voorzitter sprak zijn deelneming uit ook namens den Raad met den toestand van den heer v. Hooff en sprak zijn beste wenschen uit voor zijn spoedig herstel. Tot tijdelijk wethouder werd benoemd de heer A. Koolhoven. De heer Koolhoven zeide, dat waar de Ra,ad zich zoo eenstemmig uitsprak om hem tot wethouder te benoemen, het hem aange naam was de benoeming aan te nemen. Spr. wenschte echter voordat hij plaats neemt aan de zijde van den voorzitter een bezwaar uit den weg te ruimen tusschen hem, toekomstigen wethouder, en den burge meester, als lioofd der politie. Hij wil spre ken van de kwestie der auto vallen. Spr. acht Bloemendaal niet eene gemeente, waar dergelijke maatregelen dienen te worden ge nomen. (Waarom moeten hier auto-vallen geplaatst worden, er hebben zich geen ongelukken voorgedaan. De maatregel is ook afkeurens waardig. Vele rustige burgers in onze ge meente, in het bezit va,n een automobiel, zouden daarvan de moeilijkheden ondervin den. Bloemendaal staat te hoog voor auto- vallen. De heer Koolhoven leest een lijstje voor van plaatsen, waar auto-vallen be staan. Onder de steden treft hij aan Delft, het meest doodsehe plaatsje van ons land. Ook Zutphen, een stadje van hetzelfde type. In Amsterdam en Rotterdam, waar zulk een druk verkeer heerscht treft men ze niet aan. Verder treft men ze aan op een aantal dor pen, o.a. te Halfweg, waar de automobilis ten jongens huren om aan Iiun voertuig te gaan hangen om te kunnen bewijzen, dat Zij de maximum-snelheid niet overschreden heb ben. De burgemeester aldaar maakt zich to, de risée van geheel Nederland. (De voorzitter verzocht den spr. niet per soonlijk te worden). In deze [gemeente zijn niet minder dan 25 auto-vnlVn. De heer Koolhoven acht het niet mofjdijk dat politie-agenten betrouw bare controle kunnen uitoefenen met chrono meters. (Wenschelijk zou Eet 'daarom zijn 'de bor den aan de Kleverlaan en den Zijlweg weg te nemen. Tegen borden op kruispunten heeft spr. geen bezwaar. Is de voorzitter bereid te gemoet te komen aan deze, zijne bezwaren, dan komt spr. dadelijk plaats nemen naast den voorzitter. De voorzitter antwoordt dat klaar blijkelijk de raad zich geen rekenschap heeft gegeven va,n de strekking van een raadsbe sluit, waarbij aan B. en [W„ de vrijheid wordt gegeven maatregelen te nemen tegen snel heid van het verkeer, doch vindt de raad het goed. dan wil de voorzitter de uivoe-dig .te zijn. Hem zal 50 ets vergoeding ge ring der verordening op de automobielen wel uitstellen tot de volende raadsvergade ring, om alsdan met voorstellen dien aan gaande te komen. De heer Koolhoven is voldaan en neemt nu, onder de gelukwenschen der raadsleden, plaats op den wethouderszetel. De heer B ij v o e t (meesmuilend). Een mooi stel wethouders, da,t wij nu heb ben. Volgens een plaatselijk blad is de een niet te vertrouwen en de ander (dit konden wij niet verstaan). Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de PI. commissie van toezicht op het onderwijs, houdende verzoek om do plannen voor de verbouwing der O, L'. S. te Over veen aan te houden. De heer Ja,cornetti dit verzoek toelich tende zegt dat voor de f 5000.die beschik baar zijn gesteld, geen radicale verbetering in den toestand der school wordt aange bracht. Er is gebrek aan ruimte in dc school en met een nieuw gymnastieklokaal wordt daarin niet vo.orzien. Beter acht hij het den bestaanden toestand nog een twee of drie jaar te laten bestaan om dan misschien te kunnen overgaan tot den bouw van een nieu we school. De voorzitter merkt op dat B. en W- waarlijk niet weten waar zij dc nieuwe school zouden moeten zetten. De heer de (Waal Male fijt antwoordt op eene veronderstelling, die de heer Jaco- metti gemaakt had, dat de H. IJ. S. M binnenkort het terrein, waarop de oude schoo stond zou noodig hebban, voor een nieuw station, dat dit geensz .s het geval is. De waarde van het terrein, waarop de schoo' staat is betrekkelijk gering. En de gronc waarop een nieuwe school zou moeten worden gebouwd, zal zeer duur kosten. Wij behoeven het denkbeeld voor den bouw eener nieuwe school niet los te la,ten, maar de toestand in de oude school eischt ver betering. De heer Ja.cometti is met deze toezeg ging tevreden. De raad besluit dan eenparig de ver bouwing der oude school door te laten gaan. Voorts was onder de ingekomen stukken oeu schrijven van den heer Bispinek, waar bij hij de gemeente een strook grond aanbood ten geschenke aan de Korte Kleverlaan, na bij de werken der K. E. M. De gemeente is thans in staat geweest in den slechten toe stand daar ter plaatse verbetering te bren gen. De raad besluit ook met algemeene stem men de te leggen gasbuizen in den Juliana- weg door de Directie der Haarlemsehe Gas fabrieken, op de gestelde voorwaarden over te nemen, wanneer de gemeente Bloemendaal de gaslevernig aldaar zelve ter hand neemt, of aan anderen dan aan de gemeente Haarlem daartoe concessie verleent. Een schrijven is voorts ingekomen van den heer v. Duijm, waarin medegedeeld wordt, da,t het de gemeente gemakkelijker gemaakt wordt de Donkere Laan te verbreeden De grond zal worden afgestaan en kan de raad een erediet toestaan van f 693.dan kan de laan verbreed worden. Het erediet wordt toegestaan. Daarna kwam in behandeling de conces sie aanvraag voor een electrische tram Besloten werd aan do directie een schrij ven te zenden, als vermeld in ons blad van Dinsdag 1.1. 'Op voorstel van den heer Kool hoven za.l echter nog eens de wonseh ken baar gemaakt- worden, dat de tram even f.ueel haar weg neme door do Zijlstraat over de N. Groenmarkt naar het Station der H. IJt S. Maatschappij. Spr._ weet niet wat den raad van Haarlem bezielt om de Over- veeners alléén lot het Verwulft to willen doen vervoeren. Tot lid van de Plaatselijke schoolcommissie wordt met algemeene stemtaen herkozen de heer F. J. Eldering. Punt 5 van de agenda betrof nadere re geling van de vergoeding: voor het geven van herhalingsonderwijs. Voorgesteld wordt aan eert hoofd der school eene vergoeding van f 1.20 per les uur toe te kennen, en aan verder personeel 90 cents per lesuur.- Voor het toezicht op het herhalingson derwijs aan het hoofd der school f 50 vaste toelage per jaar v'oor een cursus voor de jongens en ook,f50 voor een cursus voor de meisjes. De heer Jaoometti acht het héter dat aan den hoofdonderwijzer, belast- met het toezicht op het herhalingsonderwijs, opge dragen wordt, steeds in de school tegenwoor geven worden. Geeft, de hoofdonderwijzer bo- vendien les, dan zal hem f 1,20 uitbetaald worden. Aldus geamendeerd wordt het voorste] valï B. en (Wl aangenomen. Besloten wordt tot het aangaan van eetf tijdelijke gcldleening der voorziening in dn behoefte aan kasgeld. Het bedrag der leening zal bedragen f 20.000 tegen hoogstens 4 pCS, Als laatste punt der agenda is aan de orde de benoeming van een Hoofd voor de benoeming van een Hoofd voor de openbare school te Overveen. Do heer Bijvoet wenscht, voordat dc voorzitter dit punt verder inleidt, ernstig tö protesteeren tegen de eenzijdig samengestel de voordrachten ter benoeming van dit hoofd.-. Hij weet wel dat het college van B. en iWl in dezen geen blaam treft, daar de voor dracht is opgemaakt in overleg met dert schoolopziener, maar hij kan niet nalaten rijn ontevredenheid er over te betuigen. Als pro test tegen deze voordracht, die niet in het belang is der gemeente en niet past aan de behartiging van het openbaar onderwijs, zal spr. de beraadslaging over dit punt niet bijwonen en zal hij de Raadzaal verlaten. (De heer Bijvoet staat op). Verscheidene stemmen vragen om eene geheime vergade ring voor de beraadslaging over dit punt. Dit wordt goedgevonden. De heer Bijvoet blijft. De rondvraag leverde niets op en dc openbare vergadering wordt daarna gesleten. IJMLTDEN. Apologetische cursus. In den cergislere iVomli gehoudeg Apologetischeu cursus had d spreker, rvverp ge il. Geioof do Eerw. Paler Alexander, tot on kozen„Do eigenschappen, die ons als het eenig ware kenmerken." Toen do Eerw. Paler zij'nc being geëindigd had, nam de Voorzitter der Propaganda e'abkef woord om den aanwezigen mede ic deel-1. dak na deze. nog een Cursusavond zou gehouden worden, daar de vele werkzaamheden v:>u Pa- Ier Alexander verdere voor!zelling van Jeu cur sus voor gerufanen tijd onmogelijk maakten. Daf deze lijding met leedwezen door velen vooral door de getrouwe bezoekers dezer verga;' ringen vernomen werd, is boven alle twijfel verheven. Omlrent heigeen aanleiding werd lo! de sta king aan de Ijsfabriek IJmuiden vernemen wi] int betrouwbare bron het volgende: Dc stokes die Donderdagnacht van de afgeloopen weck mei den dienst in het ketelhuis belast was, is e- durende zijn wacht eenigen lij t door. slaan over mand geworden en dit bleef niet zonder radcö- !ig gevolg. Wel werd daarin spoedig voorzijn, doch de zaak kwam gedeeltelijk, hoe is niet met zekerheid te zeggen, den Directeur ter oorei en deze ondervroeg daarover den chef-, mbitlis! v. Ghijn die des morgéns om 6 uur in dienst was geireden. Laalstgenoemde weigerde echte# nadero inlichtingen omtrent het ge al Ic geven, naar men beweert om den betrokken stoker voor onaangename gevolgen te vrijwaren. Deze weigering werd door de Directie met het onte. slag van v. Ghijn beantwoord en daarop' volg de staking van het machinepersoneei. Zooals reeds bekend is, hebben ook 8 bank werkers hi dienst der Algemeene Visscherij Mij. het werk nérgelegd, omdat zij voor - en niet langer te willen werken in eene jurk .ting waar aan door genoemde Ijsfabriek voor beweeg kracht en licht electrische stroom geleverd wardl, terwijl deze levering thans alleen, dan!: zij on- derkruipersdiensten kan geschieden. He! is inderdaad aan de Directie d r Ijsfa briek gelukt het slakend personeel door ando ren Ie vervangen en dit schijnt een sante! te- den v an den neutralen Melaalbewerkersbond, dei» Algemeenen Zeemansbond en den Bond van Ha- enarbciders tot het plan gebracht te 1:ebben m, indien mogelijk, de IJfabriek te doen boy cotten. Een begin van uitvoering vindt dit plan in do staking bij de Algemeene. Met zekerheid echter durven wij voorspellen dat het beoogde' doel niet zal bereikt worden. Onder dc ieden der zoogenaamde neutrale bonden worden er velei gevonden, die in verdere uitbreiding der sta king geen heil zien er» daarenboven de leder» der nog jeugdige R'. K. Metaalbewerkers vcrconl-t ging Ie IJmuiden zijn vast besloten niet cp der gelijke wijze tot eene goede oplossing van hel aan de Ijsfabriek gerezen geschil mede tewer-v ken. Hunne meenimg is dat dit tot genoemde; fabriek moet beperkt blijven en dat verdord stakingen alleen en tot schade der werklieden de moeilijkheden onnoodig zullen vermeerderen. UITGEEST. Töoneel vereeniging af d e e 1 i ng „Uitgeest" v. d. R. K. Volksbond. Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond gaf Mjvengemelde vereeniging ba,ar jaarlij ksehe (naar bet Franscji) 13.) [Wie zou ze niet Kennen Nog zoo heel lang doen zij niet van zich spreken, maar zij zijn „een macht" geworden, waar in ede rekening dient te worden gehouden en da,t doet zelfs de regeering. (Wa,t zijn het dan voor lieden? Dat juist- weet men niet. Men weet al leen dat ze bestaan door de feiten, die zij stellen. Heerscht hier bijvoorbeeld een re volutie, dan is de candidaat voor den regee- ringszetel, die heimelijk door de Broeders der Gerechtigheid wordt gesteund, zoo goed als zeker, aan het bewind te komen. Ik ta'oet toegeven dat het steeds de beste is, die door hen op de voorgrond gesehoven wordt. Het schijnt dat die geheimzinnige we zens den naam, dien zij voeren, eer willen aandoen. Brengen zij iemand om het leven, dan is het zeker dat die man of vrouw een ongewroken of onbekende misdaad op bet geweten heeft, ofwel de verslagene heeft groot onrecht gepleegd tegenover zijn mede- menschen. Er was hier een rijke Peruaan, don Pedro Meguillo geheeten. - Zijn trotsehheid evenaarde alleen zijn on- 'menschelijke hardvochtigheid. Zijn vrouw, de. fiere dona; Maria, was hem volkomen waardig. Haar eenigste bezorgdheid bestond slechts hierin zich Zoo schitterend mogelijk te tooien, haar praal doofde dien van al de senora's van Lima. Don Pedro had een neef en een nicht- Deze waren ongefortuneerd. Op een listige manier maakte Pedro zich echter meester Van een erfenis, die hnn recht matig toekwam. Zelfs niet tevreden met de ze lage behandeling overlaadden man en vrouw hem jeugdige bloedverwanten met smaad en beschimping. Door hun fortuin en hun adellijk bloed genoot Meguillo nochtans een grooten invloed te Limai en haar omge ving. Zij werden gevreesd, maar niet ge acht. Op zekeren dag* vond men don Pedro met een dolk in de borst in het patio van zijn huis. Op een stuk zwart perkament, dat bevestigd was aan het heft van de navaja stond in bloedige letters: „De Broeders der Gerechtigheid hebben arme weezen, gewro ken, die door de rechters van hun vaderland laf aan hun lot waren overgelaten." Diona Maria was spoorloos verdwenen en nooit hoor de men nog iets van haar. Toen men zag dat de vrouw niet meer verscheen werd de erfenis van die ontaarde bloedverwanten aan het neefje en nichtje geschonken. En ook daarin speelde de geheime vereeniging nog een rol. De rechters waren van oordeel dat de weezen. de eenigen die vain den moord pro fiteerden. medeplichtig waren aan den moord. Ma-ar plotseling veranderden zij van mee ning.... en ik heb mij wijs laten maken, dat zij zulk eene vreeselijke waarschuwing had den tehuis gekregen, dat men niet verder behoefde te zoeken naar de reden van Üien plotiselingen ommekeer.; Ma,ar dat is afschuwelijk! zëi'dé "de af gevaardigde met bevende stem. En hoe denkt (de wij', na de ontvangst der eerste twee, de gij dat zij hier zijn binnengekomen? voorzorgsmaatregelen badden genomen om Obwat dat betreft, hebben zij nogbuisknecht, keukenmeid en kinderjuffrouw wel stoutere stukjes uitgehaald, mijnheer! |te ontslaan en geheel nieuw personeel in Don Pedro, waar ik van sprak, werd op (dienst te nemen. Klaarblijkelijk zijn het klaarlichten dag, des morgens acht uur, in het patio van zijn eigen huis vermoord, ter wijl het er wemelde_ van bedienden. (Was er dan misschien een medeplich tige ouder hen? (Wie weet! Dat. genootschap bezit 'een geheimzinnige kracht, een macht, die vrees:- aanjagend is. Tot- nu toe is men er nog nim mer in geslaagd een misdaad, door lien be dreven te ontsluieren. In alle geval. M. Maillet zult u goed doen met bijzonder op uw bedienden te let ten, zeide Edmée. Niemand anders dan een van ben heeft zich deze, laat ons zeggen, aardigheid ter onzen koste kunnen veroor loven. Toert de hotelhouder was weggegaan, na duizendmaal zijn verontschuldigingen te heb ben aiangehoden, sloeg Maxence woedend met de vuist op tafel, z-eggend: Denken die schelmen dan ons op zulk een wijze te dwarsboomen Men Zou zeg gen dat zij er nu lucht van gekregen hebben, wat wij daar eigenlijk gaan uitvoeren! Onmogelijk is het niet, want misschien heeft M. de Nardières ook aan anderen het document laten zien, die er den inhoud niet van vergeten hebben..... Hoe hebben zij ons in Parijs al niet af willen schrikken met hun perkamentjes. Ik spreek zelfs niet van dat vod, dat zij Bille op ziijn rug hebben gestoken.. Wii hebben er minstens wel vier gevonden in ons huis, cri dat mettegensiaan- zeer handige lui, die overal hun kennissen weten te krijgen. Maar wij zijn niet van plan om uit den weg te gaan voor hen Het vooruitzicht dat ons toelacht, is tc ver lokkelijk!.. Vooruit, papa, zet niet een gézichb als van een ter dood veroordeelde. W at Maillet ook durft beweren, ik boud vol dat dc Broe ders der Gerechtigheid niets anders zijn dan hersenschimmen Ditzelfde herhaalde zij dien avond niet meer, want toen Mej. Edmée de Blangard haar slaapkamer binnentrad, vond zij haar Japansch schoothondje met een lange pon jaard aan den vloer gestoken. Om het heft zat wederom het onheilspellende zwarte pa pier, met de bloedroode zon als onderteeke- ning en deze woorden De (Broeders der Gerechtigheid zijn geen hersenschimmen. 'Op het hulpgeroep van Edmée kwamen Blangard en zijn zoon binnen stormen. Dc afgevaardigde begal' zich regelrecht naar den consul, opdat deze de hulp der politie zou inroepen. Maar hij (kreeg Jol bescheid Niemand zal het hier in zijn hoofd ha len om tegen dat geheim genootschap tc vechten. Het kan alles, wat het wil. het is onkwetsbaar. Maar, |ML Glouzc, u zult toch niet ge- doogen, dat een Fransch burger ongestraft door die bandieten wordt lastig gevallen? huilde de afgevaardigde razend. Fransch burger of niet, alles buigt hier voor hen. Verleden jaar verdween een rijke Engelsch- man, die door dit land reisde. Alle bemoeiin gen van den Engelschen consul stootten af op den onwil van het Peruaansche gouverne ment. En daar dc consul niet ophield mei aandringen, ja zelfs bedreigingen uitte, kreeg hij op zekeren dag van de geheimzinnige ver- i eeniging deze waarschuwing: „Als gij niet kalm blijft, zullen wij u straffen." Hij' sloeg de bedreiging in den wind. En op een mooien dag verdween plotseling zijn zoontje een kind van negen jaar, zonder dat men ook; maar één spoor van hem kon vinden. Alleen j vond men in de kamer van den kleinen Willyt een papiertje met de woorden: „Indien gij hem wilt terug zien. hijsch dan vóór uw wö- ning de witte vlag op, ten teeken dat gij alle onbescheiden nasporingen naar Harry Peull- mann, staakt F' De radelooze vader deed - het en op een morgen vond men den kleinen' Willy, frisch en gezond, slapend in zijn bed.: Bij zijn ontwaken vertelde hij, dat hij in het geheel niet wist boe men hem ontvoerd had, maar opeens ontwaakte hij in een soort grot, waar een oude vrouw, met streng .uiterlijk, hem goed en smakelijk eten bracht. Zij be zorgde hem ook speelgoed eu leesboekjes.; Wanneer hij om zijn ouders schreide of wan neer hij haar ondervroeg, antwoordde zij slechts: „Vrees niets, uw vader en uw moe der zult gij weerzien. Het duurt maar, een klein poosje. Ontzettend! riep Blangard uit. Dus moet men alles van die schurken maar lijdelijk ge- doogen?,Zij zullen ons nog vermoorden!. (Wordt vervolgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5