lews uit 'mm BUITENLAND. BINNENLAND. r Sociale Berichten. OVERZICHT. De anti-clericale regeeringen van ZuiJ- flEuropa zijn al gelijkelijk even bedroevend, lachwekkend en niets beduidend wat de me ireele waarde der persoonlijkheden nagaat! Dat is geen op politieke meening berus- tende uitspraak: de gebeurtenissen-zelf ge- yen dat elk onbevoordeeld mensch duidelijk te zien. In FRANKRIJK bijvoorbeeld is nu een ,regeering aan het roer, die wat moraliteit van beginsel en werkkracht en karakter be treft, door geen enkel, letterlijk geen enkel blad. voor serieus genomen wordt. (Wij verwijzen maar naar een stukje uit een brief van den liberalen correspondent der „N.R.Ot,". onder onze ,.gem. berichten" hieronder opgenomen, om te doen uitkomen dat deze teekening niet overdreven is. In PORTUGAL/ is het- al even treurig. Dat in ernst de koning is weggejaagd door „eerlijke" mannen, die voor hun land het bes te wenschen en de misstanden wilden oprui men, gelooft wel niemand meer, als men die „eerlijke mannen" nu zelf aan het beheer ziet, en den toestand zoo door en door rot, als het nooit onder het koningschap was! Om eigen eer, en eigen voordeel, en eigen macht is door anti-clericale raddraaiers, die meteen hun haat op den godsdienst konden koelen, deze revolutie verwektwelk ver- srtandig mensch twijfelt daar nog aan In ITALIË is het wanbeheer van de an- ticlericale volksmenners, waar die de teu gels in handen hebben, zooaLs te Rome in ae Pausenstad. bedroevender dan ergens an ders 1 Ook daarvan zullen we dezer dagen, aan de band van wat liberale (onverdacht anticlericalebriefschrijvers uit de eeuwige stad mededeelen, sprekende staaltjes mede leden. En in SPANJE is het al dito1. De anti-cle ricale woede, die de regeerders bezielt op voorschrift van de Doge, houdt alle soci ale, financiëele en maatschappelijke hervor ming tegen, 't Is maar: tegen de Kerk.... dat is het begin en het einde van alle wijs heid hij deze anti-clericale heerenl Intusschen maakt Canalejes, die hoewel er nog altijd toch een concordaat is met de Paus, alle kerkelijke dingen op eigen houtje en alleen wil „regelen" men begrijpt wat dat zeggen wil het daarmee toch wel zóó bont, dat de meerderheid van het Spaan- sche volk, hoe indolent ook, protesteert. Daarenboven is er alvast één minister, die hoewel liberaal, Canalejas toch al verlochent en niet door dik en dun meegaat, dat is Cobian, de minister van Justitie. Zijn uittreden uit het kabinet is nog maar een kwestie van tijd. Zoo gaat het overal, waar het anti-cleri- ealisme troef is.... Is het niet droevig?. EEN NIEUfWE BOXER-OPSTAND V olgens berichten uit [WTadiwcstok kan eiken dag een nieuwe boxeropstand verwacht worden. Alle buitenlandsche bladen van Oost-Azië, raden de regeeringen en mogendheden aan, maatregelen ter bescherming van hunne on derdanen te nemen. Te Moekden werden proclamaties ver spreid, waarin geëiseht wordt, de buitenlan ders te vermoorden of uit het land te verdrij ven.; Lord Crew©. Lord Crewet de minister voor Indië, ligt ernstig ziek in het huis van Lord Rosebery. zijn schoonvader. Hij heeft een her senschudding gehad. Zaterdag is hij een een klein ministerdiner m het Claridge-hotcl, waar ook Asquith aanwezig was, plotseling op het achterhoofd ge\allen. Hij moest in het hotel blijven slapen. De laatste bulletins luiden gun stiger. De dokters zijn echter van oordeel, dat ^de patiënt maanden lang buiten staat, zal blij ven, om zijn werkzaamheden te hervatten. Lord Morley zat hem gedurende zjjn ziekte in het Hoogerhuis ais minister voor Indië en woord voerder der regeering vervangen. Vredesonderhandelingen in Arabiö De chef van den generalen staf Izzet pasja, die het op perbevel heeft aanvaard over de Turksche troe pen in Jemen en op weg is daarheen, is te Kaïro de gast geweest van den Khedive. Daar na heeft hij te Djeddah, de bekende havenplaats aan de Roode Zee, een onderhoud gehad met den Emir van Mekka, die met een schitterenden stoet, vergezeld van de invloedrijkste sjeiks uit Hedzjas en met 200 kameclen derwaarts kwam getogen. Aan beide gebeurtenissen hecht men te Konstantinopel politiek gewicht. Feesten in Rusland. Ter gelegenheid der viering van het vijftigjarig herdenkingsfeest der bevrijding van de Russisch boeren, worden, in geheel Rusland feestelijke godsdienstplechtighe den, parades en schoolfeesten met volksverma ken georganiseerd. Overal zullen standbeelden voor keizer Alexander II onthuld worden en scholen, ziekenhuizen en volkshuizen gesticht worden In St Petersburg heeft Czaar Nikolaas na een godsdienstoefening in de Kasan-kathedraal in het winterpaleis de afstammelingen der me dewerkers van Alexander II bij diens agrarische hervormingen ontvangen. Bovendien namen aan de receptie deei 51 boerenafgevaardigden naar de Doema, die voor het Doemagebouw een stand beeld ter eer* van Alexander II oprichtten. Na de receptie in het winterpaleis werd aan de oudste bewoners der dorpen van het gouverne ment St. Petersburg een feestmaal aangeboden. Een heel nieuwerwetsch ongeluk. Op den Döberilzer hcierweg bij Ber'ijn is in de duister nis een au'o van de Duitsche verkeerstroepen 0p een militaire kolonne ingereden. Een iuite- nant, een officier vaa gezondheid en zes man, werden gewond. De twee officieren hebben een hersenschudding gekregen. Gnderzeesche booten. De maatregelen om zoo mogelijk een herhaling te voorkomen van ramp der „Pluviose", door den afgetreden mi nister van marine Boué de Lapeyrère indertijd gelast, zijn thans allen ten uitvoer gelegd. Alle onderzcebooien zijn voorzien van ste vige ringen, ten einde het Uchten door middel van daaraan te bevestigen kabels in geval van een ongeval, te vergemakkelijken. La alle ha vens zijn de noodige werktuigen aanwezig, fer- wijl ieder officier en ieder matroos, aangewe zen j'p.QK het reddingswerk, weet .wal hem te doen staat. Oefeningen zijn gehouden! om de meu- schen praetisch b eik end te maken met de hun wachtende taak; duikers hebben daarbjj binnen vqfiien minuten de trossen aan de gezonken onderzeeërs bevestigd. Muiterij aan boord van een Engelsch seliip. Eergisteren is er muiterij uitgebrolken op de „Bannodkburn", die na een botsing met de „Ja mes Westcottl" te Dover werd binnengeslpeept. De correspondent van de „Daily Mirror", die aan boord ging van het stoomschip, vernam, dat sommigen van de Chineesehe matrozen^ die een groot gedeelte van de bemanning uitmalken aan wal waren gegaan. De stuurman, gelastte hen terug te keeren. Zij weigeren en dreigden hem met ijzeren bouten. Hun houding was zoo dreigend, dat de stuurman genoodzaakt was zijn revolver te trekken en eindelijk te vuren, waar door een der Chineezen werd gewond. Daarover ontstemd, sloegen de Chineezen aan 't muiten en de officieren moesten alle krachten inspan nen om de oproerige langstaarten lot bedaren te brengen. Hoe men in Frankrijk minister wordt! De correspondent der „N. R. C." (liberaal en anlieler caali) schrijft in een van zijn brieven' Van de vorige week Zaterdag tot Woensdag waren de Kam ercou loirs vol van al die Kamer leden, die meenden, dat ze evengoed als een ander voor een portefeuille in aanmerking kon den komen en die onmiddellijk ter beschik king wilde zijn als een afgezant van den ka- binelsvormer hem kwam ontbieden. Woensdag middag was er voor de niet ontbodenen wei nig hoop meer en een hunner, het Kamerlid Massé, zette zich vol toorn en teleurstelling in de bibliotheek en schreef voor de „Lanteme," waaraan hij medewerkt, een artikel, dat alles behalve mal eh was voor de bijna definitieve eombinalie Monis. Hij liet het artikel naar de bureaux van de „Lamerne" brengen. Maar wat wilde het lot? Er ontbraken aan de combinatie Monis om half zes nog een paar ministers, anaar om toch reeds een volledige combinatie aan de journalisten te kunnen aankondigen, deelden de bijeenzijnde ministers, zonder de betreffende personen te vragen, vier portefeuilles uit, aan parlementsleden, van wier aanneming ze zeker meenden te zijn. Onder die vier was ook de heer Massé. Om vier uur had hij zijn scherp, boos artikel tegen dc combinatie Monis naar de Laterne gestuurdom zeven uur hoorde hij dat hij minister wast Consternatie! Hij moest onmiddellijk den heer Monis zijn dank en ad- haesie gaan beluigen, maar dat ellendige artikel moest ui! de wereld geholpen... Gelukkig is de heer Massé getrouwd en met een vrouw, die van geen kleintje vervaard is. Ze stuurde haar echtgenoot naar den heer Monis en ging zelf naar de „Lanlerne" en kreeg de kopie terug met de vaste belofte, dat het booze artikel, getee- kend Mnssé, niel verschijnen zou. Het verscheen niet, in gevalle niet, geleekend Massé. Maar ondeugende tongen zeggen, dat het koud vijon- dge aritikel, dat de „Lantcrne" Donderdagmor gen als ongeteekend hoofdartikel gaf, het arti kel van Massé, zonder de handleekening was... REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Ook ie Amsterdam wordt heden het feit van de viering van het twaalf eri een half jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin eenigszins feestelijk herdacht. B, en W. van Amsterdam besloten, heden de caril lons te doen bespelen en voorts van de open bare gemeentegebouwen de vlag te doen uit steken. Voorts heeft de generaal-majoor comman dant der stelling van Amsterdam bepaald, dat het garnizoen, bestaande nit de infante rie, artillerie en cavalerie, gekleed in groot tenue en vergezeld van de muziek, een marseh door de stad zou houden. AUDIËNTIE, De gewone audiëntie van den minister van Oorlog, zal op Donderdag 9 Maart niet plaats hebben. Mr. J. G. PATIJN. In den toestand van den Commissaris dei- Koningin in Zuid-Holland, mr. J. G. Patijn, is in de laatste dagen eenige verbetering ge komen. Mr. H. SMEENGE. Mr. H. Smeenge, zal dit jaar, behalve zijn 25-jarig lidmaatschap van de Tweede Kamer, ook het feit herdenken, dat hij 30 jaar voor zitter is van de bekende vereeniging „Schut- tevaer". Verschillende afdeelingen van deze veree niging hebben gemeend, dat zij deze gebeur tenis niet onopgemerkt voorhij moesten laterf' gaan. Gisterenmiddag is hem te zijnen huize oen presidentshamer met inscriptie aangebo den door het bestuur der afdeeling Dordrecht. DE LANDVERHUIZEESQUAESTIE. Men meldt uit Rotterdam: Met de diplomatieke paspoorten uit Am sterdam en Den Haag Zaterdagmiddag gear riveerd, zijn Zondagmorgen 32 Russen via 01- denzaal kunen vertrekken. Nu blijven nog 20 Russen op de Campanella aehter, in af wachting van de passen, die deze week uit St. Petersburg verwacht worden. De Duitsche regeering houdt er ie Bent- heim een tolk op na ten gerieve van de land verhuizers, die aldaar van Rotterdam arri- veeren. Dit is de heer E. Sammler, bediende van de Hamburg—Amerikalijn. Deze heer is sinds eenige maanden als tolk aangesteld, om de verschillende transporten „Rück wanderer" komende van Nederland, met behulp van gen darmen, te controleeren. Hij is en blijft in dienst der Hamburg Amcrika-lijn, doch gedurende de dagen, dat hem van rijkswege wordt aangezegd, om zich te Bentlieim op te honden, worden hem door de regeering de z.g. tolkgelden verstrekt en blijft hij dan te allen tijde ter beschikking van den landraad Vrijdagavond is nit New-York te Rotter dam aangekoimen het stoomschip „Potsdam" van de HollandAmerika-lijn met 15 passa giers der eerste, 36 der tweede en 292 der der de klasse. De landverhuizers, die zich aan boord bevinden, ook de RuBsen, vertrokken Zaterdagmorgen te ruim 9 uur van het Maae- statiou in de richting van Duitschland. AMBACHTS- EN NIJVERHEIDS KUNST. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is Zaterdagmiddag, in tegenwoordigheid van vele genoodigden, geopend de door de Neder- landsehe Vereeniging van Ambachts- en Nlj- verbeidsku6t georganiseerde tentoonstelling. De heer dr. P. J. H. Cuypers, uit Roermond sprak een welsprekende openingsrede rif. De burgemeester van Amsterdam verklaarde hiertia met een toepasselijk woord de tentoon stelling voor geopend. TRAMLIJN VLISSINGEN—MIDDEL BURG. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de electrische tram Vlissingen—Middelburg con cessie verleend voor den aanleg van 'n zijlijn van de Keersluis naar het station te Vlissin gen, <- Eea woesteling. Zaterdagavond zou een agent van politie in de Poortstraat te Rotter dam aanhouden een winkelier, in die straal woonachtig en door de politie gezocht. Toen de agent den gezochte op straat ontmoette en hem aansprak, werd hij door dezen al dadelijk ge slagen en gestompt. Er ontstond een worsteling, waarbij beiden op straat rolden, en de punt van de door den agent getrokken sabel den agent in een oog drong en hem daaraan zoo ernstig verwondde, dat voor het behoud van het oog gevreesd wordt. Op het hulpgeroep van den politieman snelden vier burgers toe, die den winkelier grepen en aan de politie .overlever den. Zijn zusje doodgeschoten. Te Lonneker heeft Zaterdagavond een 14-jarige jongen zijn 11-i.arig zusje per ongeluk met een schot hagel in den slaap getroffen, waarop de dood onmiddellijk in trad. Botsing mot den trein. De voerman De Groen uit Rozcndnal. met een verhuiswagen, op weg naar België, heeft onder Esschen het on geluk gehad, dat, door het niet gesloten zijn van een overweg, zijn wagen door den snel trein Rozendaal—Antwerpen is aangereden. De wagen met den inboedel werd geheel vernield, terwijl het paard gedood werd. Een misplaatste grap. Vele personen te Amsterdam zijn de dupe geworden van de er gerlijke en misplaatste 'aardigheid, uitgehaald waarschijnlijk met de bedoeling den employés verbonden aan de Rijkspostspaarbank heel wat overlast te bezorgen. Een eigenaardig personage n.I. heeft, op naam van lal van ambtenaren bij de bank, getypte briefkaarten gezonden, waarin goederen van den meest uiteenloopenden aard werde.n besteld of opdracht werd gegeven tot het sluiten van een verzekering. Men begrijpt de verbazing van ver scheidene ambtenaren toen zij bij hun thuiskomst gewaar werden, dat hun een piano of een naai machine etc. zou worden toegezonden. Een ander ontving een bericht van den com mandant van het 7e regiment dat hij bevorderd was tot korporaal. Weer een ander werd mede- deeling gedaan dat hij op zijn Congolot een prijs van 350 francs had getrokken. Ook kwa men voortdurend agenten van levensverzeke ringsmaatschappijen verschillende leden van het personeel der bank storen om hen te spreken over de „verlangde" verzekering. Wat de drijf veer der handelingen van het vreemde heer schap moet geweest zijn, kan men niet ver moeden, wet veronderstelt men dat het iemand is de met de aaingelegenheden der ambtenaren op de hoogte is. Men is oomemens indien de ongewenschte grappen niet ophouden, de zaak in handen van de politie te stellen. Of de grappenmaker onder het personeel huist dan wel daarbuiten staat, is moeilijk uit te maken. Vermoedelijk is dit Laat ste het geval. Verzakking. Vrijdag heeft, naar de „M. Ct." meldt, in den Oud-Keinpers-hofstedepoider ten N.O. van Stavenisse een oevcrafschuiving plaats gehad van 200 bij GO meier, tusschen de peii- raaicn 11 en 13. Een huwelijksleven. „Niet steeds is de liefde bestendig van duur". Ze hadden 18 jaar 't lief en leed te samen gedeeld, een eehtpaar in Tietjerk. Maar Vrijdag ging de man zijn zieken vader bezoeken en daarover was vrouwlief slecht te spreken. Na het weggaan van den man schrijft zij op het heg bij haar woning: „Groot bal bij...." en plaatst een roode vlag hij 't geschrevene. Toen de man terugkomt, vindt hij de deur gesloten en te vergeefs zijn z'n pogingen om binnen te ko- nnn. Hij is genoodzaakt voor den nacht er gens anders 'n onderdak te zoelteD. Ook de volgende twee dagen is er vau verzoening geen sprake. Maandag is hem weer toegang verleend, 't Kan verkeeren zegt Brederode. Werklieden ontslagen. Tengevolge van het inslaan van de bliksem in den fabrieks schoorsteen van de Aastroom te Oudepekela, waardoor deze fabriek gedeeltelijk moest wor den stopgezet, werden Zaterdag zeventig ar beiders ontslagen. Treurig. In de bierbrouwerij Barbaiossa te Helpman, bij Groningen, is. Donderdag de stukadoor J. Struik, die bezig was met het pleis teren van een muur, te dieht bij een drijfriem gekomen, waardoor hij gegrepen en eenige malen rondgeslingerd werd. Hij werd zoo zwaar ge wond, dat liij Vrijdag in de R. K. Zieken-j verpleging te Groningen overleed. 1 Doodgevallen. Vrijdagmiddag is te Utrecht weder een werkman, bezig op een steiger aan de nieuwe geniekazerne, aan de Prins Hendriklaan, naar beneden gevallen; het was een 21-jarige timmerman, die door- onverklaarbare oorzaak uitgleed en naar om laag stortte. Tragisch einde. Zaterdagmorgen tegen half twaalf kwam de trein nit Hilversum te Amsterdam aan, aan het Centraal Station 3e perron met een krankzinnige, welke in een gestrekt in Amsterdam moest worden opgeno men. Nauwelijks was de ongelukkige uitge stapt, of hij gaf den geest. Per auto-brancard werd het lijk naar een der gestichten ver voerd. Socialistische act to voor den wettelijken 10-nren In de groote concertzaal van het Palcis voor Volksvlijt te Amsterdam, werd gistermiddag een nationale meeting gehouden, belegd door het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en de S.D.A.P. onder het motto: „Op voor degelijke arbeids wetgeving"; „Op voor den wettelijk en 10-uren- dag," waren de arbeidersorganisaties in het ge- heele tand opgeroepen, zich door deputaties op deze meeting te doen vertegenwoordigen. Werkstaking Stucadoorsgezellen. De Bond van werkgevers in de bouwvakken te Rotterdam, heeft aan de stakende stuca doorsgezellen en aan hun patroons voorge steld, bij wijze van arbitrage, uitspraak te doen in het bestaande geschil, met dien ver stande, dat beide partijen zich bij de uit spraak piotten neerleggen. De stucadoorspatroone hebben dit' voorstel aangenomen. Oe buitengewone vergade ring van den Midden standsbond. (Wif hebben verleden week reeds gemeld, dait door de „Utrechtsohe Handelsvereeni- ging" een buitengewone vergadering van den „Middenstandsbond" wordt gepoogd uit te schrijven. De „U. H. V." is nu aian Het bijeenzamelen der noodige stemmen, die reglementair nood zakelijk zijn om deze vergadering van het hoofdbestuur te vragen. Of de vereeniging dien steun krijgt, is nog twijfelachtig, in tusschen is het groote belang dat bij de zaak is betrokken, wel de moeite waard voor de aangesloten bonden en vereenigingen om er de noodige aandacht a,an te geven. Het weekblad .(Winkelier®- en Handels belangen" te Rotterdam van deze week schrijft óók over deze zaak, en steunt de aanvrage om een buitengewone vergadering. De zaak laat zich aldus schrijft dat orgaan, zich tot de navolgende proportiën terugbrengen. De te Utrecht bestaande coö peratieve Inkoopvereeniging van winkeliers in kruidenierswaren en comestibles „Een dracht. maakt Macht" geheeten heeft ten einde voor hare leden aan de concurrentie van de coöperatieve verhruiksvereeniging „Eigen Hulp" het hoofd te kunnen bieden, met verschillende winkeliers in andere branches ter plaatse, contracten gesloten, om de klanten harer leden op eiken inkoop dien deze bij zulk een winkelier doen, 10 pCt. korting te laten genieten. De bedoelde leden verstrekten daarop aan bunne vaste clientèle (boekjes-klanten) kaarten, op wel ker vertoon de gezegde korting in de aan gewezen winkels wordt gegeven. De zaak: schijnt evenwel nog geen groeten omvang gekregen te hebben. Als contracteerende winkeliers met „Een dracht maakt Macht" zagen wij slechts een 6-tal winkeliers genoemd, n.I. 3 manufac- tuxier, 1 hoedenwinkelier, 1 winkelier in glas- en aardewerk en 1 behanger. „Eigen Hulp" te Utrecht daarentegen heeft 19 contracten en wel 3 winkeliers in manu facturen (dezelfde als van „E. m. M.") 3 sla gers, 5 apothekers, 2 behangers, 2 schoenmar kers, 1 horlogemaker, 1 kleermaker, 1 win kelier in hoeden en 1 schoorsteenveger. Nadat de leden van „Eendracht maakt Maicht" den genomen maatregel bekend ge maakt hadden, heeft de Utrechtsche Handels- vereeniging zich de zaak aangetrokken en getracht eerstgenoemden te overtuigen van het ongewenschte .en volgens haar ook on- ggoorloofde in de handelwijze gelegen. Tot een vergelijk kon men niet spoedig komen, en zoo werd een oommissie benoemd die de zaak zou onderzoeken en nader rapport uit brengen. Dit rapport werd in een vergade ring gehouden op 6 Januari j.l. ingediend, doch liet schfint evenmin een oplossing ge bracht te hebban. En daarop volgde toen het besluit den Bond in een buitengewone algemeene vergadering uitspraak te laten doen. of de behandeling der leden van „E. m. M." door de middenstandorganisatie getolereeod kunnen worden, en zoo neen, wat dan tegen het contractanten stsdael van „Eigen Hulp" gedaan kan worden. De za,ak lijkt ons van véél gewicht toe, want hoewel zij op het oogenblik een „ques tion truiante" slechts voor Utrecht is, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat wij denzelfden toestand ook spoedig in andere groote steden zien geboren worden, en om dat zooveel mogelijk te verhoeden, is het noodig, dat onze geheele organisatie zich in deze uitspreekt, en die uitspraak zal o.i. zeker wel leiden tot een veroordeeling van het systeem, dat „E. m, M." heeft toege past. BLOEMEND AAL. Personalia. Door B. en (Wt van Amsterdam wordt den Raad aldaar voor gesteld, ter benoeming van twee tijdelijke leeraren in de wiskunde en de werktuigkun de aan de H. B. S. met 5-jarigcn cursus voor jongens, de lieeren H. H. Holthuis, on derwijzer aldaar voor wiskunde en A. Kee- fiing, leeraar aan de middelbare meisjesschool alhier voor wis- en werktuigkunde, VELSEN. .Onbestelbare stukken. Vanhier verzonden gedurende de 2e helft der maand Februari 1911. Mej. A. (Westerman, Santpoort; Si- chelmann, Bahia BI an ca. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van J. DunnebierVierslra. z- van van M. O. (WigchertKortekaas. z. van J. van der MadeLeijenaar. d. van (Wi. BleekerKoomen. d. van I. van Os.van Tol. z. van M. HeeremansNan. z. van A. Zwanenburgvan Roode. z. van J. MullerBouwhuis. z. van J. Vendel Heijnen. d. van H. Bilderbeek(Wall- brink. d. van E. O. Jansende (Wilde, z. van B. van BorreKlijn. d, van J, Uijten- daalter stege. Overleden: Mietje Buitenhuis, eehtge- van J. Kloet, 43 j, Martina Antonia Scheenaard, 1 j. Ondertrouwd: Janus Koerts en Ma ria van der Been, Klaas Kleimeer en Trijntje Schorsij. Getrouwd: Jan' Kerf met JacoHje dé Vries, IJMUIDEN. Vreemdelingenverkeer. Tot .admi nistrateur van de .Vereeniging .tot bevorde ring .v.an Vreemdelingenverkeer is benoemd he heer Lundguist alhier. Na een onderhoud met de firma Geur. Goedkoop, bleek, dat de hceren geneigd zijn. hun tarieven zoodanig te veranderen dat het belang van IJmuiden ermede gebaat is. Voor het a.s. concours werd door de Ver eeniging een bedrag var. f 10,uitgetrokken voor twee medailles. Het schijnt „Vreemdelingenverkeer" dus ernst te worden met de behartiging der haar toevertrouwde belangen, P e r s o n a. 1 i a. Bij de personeele Hegclvved- igijden te den Haag en elders, verwierven de lieeren' D. Vrieïïcl en RJ. Nieborgt leden vahL kegelclub „Alle Negen'1 alhier, het hoogst aantal punten. Voor de examen 3e stuurman, groote stoomvaart, slaagde dezer dagen o.a. onze plaatsgenoot, de heer O, .Vlam. Raad vöor de Scheepvaart. Dé Raad voor de Scheepvaart zal een openb. verg. van onderzoek houden op Dinsdag 7 Maart 1911, half 2 uur n.m., in zake de aan varing op 22 Februari 1911 van de „(Wil- helmina Cornelia" Y. ML 132, schipper A.- van der Steen, IJmuiden; reederij Mij. [Wil- helmina Cornelia, IJmuiden; en het losla ten van de sleepboot op 31 Januari 1911 van het stoomschip (voormalig Franseh oorlogs schip) „Richelieu", kapitein C. Verschoor. Rotterdam, eigenaar Tiedeman, Hendrik-Ido- Ambacht.; BEVERWIJK. Personalia. Door Z.Exc. den minister van Jus titie is aangesteld tot Rijksveldwachter, de heer D He.ijboer, gemeenteveldwachter alhier, ter standplaats Amsterdam. CASTRÏCUM. Een torpedo. Door Hr. Ms. tor pedoboot „Cycloop" is te Nieuwediep van hier aangebracht, de aan het strand alhier aangespoelde torpedo. Het is een exercitie-torpedo van verouderd model en van Franschen oorsprong. Naar dikte van de roestlaag te oordeelen heeft de torpedo reeds geruimen tijd rondgedre ven, ALKMAAR. Burg. Stand. Geboren: 3Maart z. van P. Bijvoet en E. Jansen. z. van P. Tromp en B. Staasen. Overleden: 3 Maart. A'. P.. van de Kamer, 6 maanden. ZANDVOORT. Aansluitingen aan de gemeente- 1 ijk e rioleeri ng. Door Burgemeester en (Wethoudexs is vergunning verleend tot aansluiting van 4 perceelen aan de gemeen telijke rioleering. Verhuur Arbeiderswoning. Door Burgemeester en (Wethouders is na ge houden loting der gemeentelijke arbeiders woning, gelegen aan He l'Amistraat No. 13, verhuurd aan den heer A. Molenaar Fzn., hebbende de tegenwoordige huurder, de heer A. Keur Czn., de huur opgezegd. Burg. Stand van 124—Febr. tot 3 Maart Ondertrouwd: A. Schaap en G. Zwem mer. Geboren: d. van M. Paap—van Konings- bruggen. z. van M. GebeBos. d. van J. M. W. Snijer—Mecklenfeld. z. van G. Groen —Keur. z. van S. M. Koning-van derMije. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van H. F. Mailandv. Duijn. d. van M. de RooijGrooteboer. z. van C. Otto (Wolvers. d. van E. Spieringsv. d, (Weijden. z. van J. C. LangeveldDuijn- dam. z. van C. NieuwenhuizenBekkers. Ondertrouwd: M. Huisman en H. Q. Scheepmaker. Getrouwd: J. Bergman en H. Uiten» daal, NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geböreö: 26 Februari. Johanna, d. van P. Slagtveld en van M,_ Duindam. 27 Februari. Apol- lonia Adriana, dochter van A. P. Gaspers en van M. Langerak. 28 Februari. Adria na Petronella, dochter van (W. J. van Dam. en H. M. van der Reep. 3 Maart. Elsje' Lena Marie, dochter van B. Alkemade en van P, Steenvoorde. 2 Maart. A(trianus (Wilhelmus Johan Jozef, zoon van C. Alkemade en.van M. J. van der jWeijden. Ondertrouwd: Jan ten Donkelaar, 24 jaar te Rijnsburg en Geertruida Meijer, 21- jaar te Noordwijk. Overleden: 2 Maart. Maartje Rand- gers, 67 jaar, gehuwd met A. Commandeur^ SASSENHEIM. Vermoedelijke verg.ftigiug. Omtrent deze zaak meldt men ons nader: J. Staphorst, boerenarbeider, woont met zijn gezin in het z.g. Bijennest, aan den Minnewee gelegen. Hij is voor de tweede maal getrouwd: Zijn zoon Adrianus kon het nooit best met zijn stiefmoeder vinden waarom het er nogal eens kan waaien. Wie hier de schuldige was zul len we in het midden laten. Adrianus evenwel staat niet als een erg brave jongen 'te boek. In het begin dezer weck werd vrouw Staphorst erg ongesteld: braken, diarrliee, hevige be nauwdheid, De geneesheer werd gehaald. Deze Vertrouwde de zaak zeker niel recht, waarom hij een en ander naar Leiden tot onderzoek opzond. Telegnaphisch ontving hij bericht, dat arsenicum in braaksel en uitwerpselen was ge-; ronden. Hierop is Adrianus gearresteerd cn vooi den officier van Justitie te 's-Gravenhage ge leid. Deze heeft, na voorlooplg verboor, termen gevonden 't jonge mensch hij is 19 jaar H te detineeren in het Huis van Bewaring. De moeder is denzclfden dag naar het Zieken huis te Leiden vervoerd, doch niet ter verpleginj opgenomen. Vrijdagavond was de toestand van dc ziekt bedenkelijk, doch hedenmorgen tets beter. Vandaag zijn de vader van beklaagde eu dient stiefdochter, een meisje van pl.m. 16 jaar met zwakke geestvermogens, voor den rechter rau instructie moeten verschijnen. jxeï R.K. Volksbond. Vrijdagnamiddag is de zaal van den heer Woudenberg een tentoon, stelling geopend van In huis in bloei getrokken bolgewassen georganiseerd door leden van defl R.K. Volksbond. De zaal er keurig uit. "Prijzen werden toegekend voor hyacinten aali W. v. Nobelen, een 1ste prijs A., een 2de prij; en een 8de prijs B; aan Th. Meyer een lsti prijs Bé en een 8de prijs A. Voor hyacinten op glazen aan Th. Meyer, een Isten en eei 2den prijs, Yoor miniatuur-hyacinten E, Franken een I( pr. A. en een 1ste prijs B j A. .Wevers eej 2de prijs. HAARLEMMERMEER. Kaatcngerecht: Door Het üfinii sterie van Justitie werd Zaterdag te Deï Haag aanbeet eed: het bouwen van een kani tongerecHtegebcmw met daarmede in ver band staande werken te Haarlemmermeer; Laagste inschrijver jWi, F, Henniken, Arnj sterdam voor f 21,944, Burgerlijke Stand. GebctSeJti z. van T, BoêllaardMulder. G et rauw. d: Ji .den Boef en O. ELooij^;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2