BLAD @6 Honing der Andes. Epistels uit Kennemerland. BUITENLA BINNENLAND. ONDERWIJS. Sport en Wedstrijden. Leger en Vloot. Vragen bus. 1 MAANDAG 6 MAART 1911. Rechtszaken. VAN E1M Uctlotingcn, FEUILLETON. HIEUW ■XJÜS Ig-g Égggg rnSCHE COURANT Tï, XIV. Nederigheid is een schooue deugd en tegen woordig vooral vindt zij weinig beoefenaars. Ken paar graden kooger dan zijn stand leven, zijn eigen persoontje voor gewichtig willen doen doorgaan, jacht op roem en eer, ziet u, dit zijn gebreken, die in onzen tijd vrij alge meen zijn. Doch al is men inderdaad nederig en bescheiden, toeh doet een pluim op den hoed liet harte goed en is men er min of meer trotsch op. Zoo'n pluimpje is enkele dagen geleden door een „Zeergeleerden heer" den Katholie ken benoorden het IJ op den hoed gestoken, en tot die Katholieken belmoren ook wij, be woners van Kennemerland. Bedoelde doctor, zijn naam is mij ontschoten, beeft eene lezing gehouden te Amsterdam over de toename der bevolking van Noord-Holland en wijdde voor al zijne aandacht aan de streek ten Noorden van het IJ. De spreker onderscheidde daarbij drie soorten van gemeenten: die bijna, geheel uit Protestanten hestonden, die met bijna uitsluitend Katholieke bevolking en die met zeer gemengde bewoners. Hij liet vooral de cijfers der twee eerste soorten spreken, en wel over een paar tijdvakken van tien jaren. Officiëelo cijfers toonden aan, dat de aan was der bevolking van de bijna geheel Pro testantsehe dorpen met 5 pCt. was vermi n- d e rd en die in de bijna geheel Katholieke plaatsen met 1 pCt. was vermeerderd Op deze onverdachte uitspraak wilde ik oven de aandacht vestigen en de Katholie ken geluk wensclien met die eer, hun gege ven. Wü weten het wel: sommigen zullen het eene twijfëlachtige eer vinden, of misschien >rger nog, maar wij Katholieken, zijn er in- •erdaad trotsch op! Voor de toekomst belooft li t veel. En al moge beweerd worden, dat dc Ka- olieken er economisch het slechtst aan toe '.ijn, dat er onder hen veel meer armlasti gen en veel minder „bezitters" zijn dan hij de 3 ndersdenkenden, wij zeggen: „De meeste o ie mm en winnen het." Gelukkig hoort men op de dorpen zelden .an die beruchte circulaires en vuile ge- schriftjes, die zekere dingen aanprijzen, wel ke den Katholiek streng verboden zijn. In de groote steden worden zij met milde hand ver spreid en gij zoudt eens zien, hoe veel min der de groei dier groote plaatsen zou zijn, indien niet vele gezinnen van het platteland naar de steden verhuisden. Ook zonder die pamfletten worden velen ,,wijs"(!) gemaakt en zoo de godsdienst er dan niet is, om den voeden weg te wijzen, neen, te gebieden, dan. t.Vjj danken den zeergeleerden heer voor x-"r o gepubliceerde en betrouwbare cijfers c' wc7.5en de vele bijna geheel Katholieke p'aatsen benoorden het IJ en ook in Keune merland, rekenen wij ons ook een groot deel dier eere toe. Het streelt ons. Katholieken, dat wij onzen godsdienst in dit opizekt boog bonden en daarcfoor ook het vaderland een dienst bewij zen. Laten de Katholieken in de maatschap- ij economisch in de minderheid zijn, de kwa- iieit der mensehen is er zeker niet minder m. Wij hebben al sinds jaren kunnen con- jateeren, dat, in het algemeen gesproken, :e kinderen uit de grootste gezinnen de „ge makkelijkste" en de degelijkste waren. Hiervoor is eene zeer natuurlijke oorzaak, in een talrijk gezin moet orde. netheid, zui nigheid allcdaagsche kost zijn, het gezin niet te gr oh de gaan. Volwosseneh geworden, 7.ullen die eigenschappen den kinderen bij- ilijven, en zullen zij, laten het dan geen rij- re, toeh degelijke mensehen zijn. Dit is de rste zegen al van een groot gezin. Zeker! Uitzonderingen zijn er, doch nit- deringen bevestigen den regel, zegt de ijsgeer. En daarom, Katholieken van Ken nemerland, steeds naar eer en geweten gehan deld! Laat hen smalen en hoonen, zij, die alleen iof aangename des levens willen! Gij, goe ie Katholieken, zijt als Apostelen: gij ver breidt uw godsdienst en steunt Kerk en Maatschappij! S. N. schold dat het een aard had op de Franschen. Hij schijnt zeer dronken te zijn geweest en zal, als hij werkelijk militair dokter is, zwaar voor zijn gedrag moeten boetën. Besliste ze kerheid omtrent zijn persoon bestaat nog niet, daar de vaststelling van zijne identiteit voor- loopfg slechts berust op door den delinquent zélf afgelegde verklaringen, zoodat het best mogelijk is, dat men hier met een oplichter te doen heeft, die zich voor officier uitgaf. Belgische erfeniszaken. Gebleken is, dat koning Leopold van België als particu lier vermogen '20 millioen heeft nagelaten, zoodat de drie prinsessen nog 5 millioen dee- len. De minister van Justitie heeft met baron Goffinet ook een inventaris van het vermo gen van de krankzinnige keizerin Charlotte van Mexico opgemaakt, die in den laatsten tijd weer ernstig ziek is. Het vermogen van de keizerin, de zuster van koning Leopold II, is zeer groot. Het bedraagt meer dan 50 mil lioen in allerlei waarden en omvat nog uit gebreide landgoederen in België en Luxem burg. Voor dit erfdeel komen zes erfgena men in aanmerking. Het zijn de drie Belgi sche prinsessen, koning Albert, koning Karei van Rumenië en de gravin van Vlaanderen. De zieke keizerin, die in het kleine slot Bou- chont bij Brussel door twee dames verpleegd woi-dt, heeft sleelits weinig van noode en op deze wijze is het vermogen van den zieke, die in Juli 71 jaar is geworden, zeer vergroot. Tegen den oorlog. Het Amerikaansclie Huis van Afgevaardigden heeft zich ver klaard tegen een voorstel, strekkende om aan de Amerikaansche delegatie naar de interna tionale vredesconferentie op te dragen, ter conferentie aan te dringen op het tot stand komen eener internationale overeenkomst tegen het voeren van oorlogen, die gebieds uitbreiding ten doel hebben. Chineeseh haar en pesfvrees. De „Ncue Freie Presse" brengt een artikel van haar cor respondent te Taxnow over dit onderwerp. Het is niet alarmeerend gesteld; en- zoo wordt er beslist in ontkend, dat de staarten van Chinee- sche koelies, die aan pest overleden zouden zijn, zouden worden afgesneden en nis uitvoerartikel naar Europa komen. Maar niettemin wordt de vraag toch ernstig onder de oogen gezien, of er gevaar gelegen is in den invoer van Ghineesch menschenhaar, in verband met de epidemie in China, zoo ja, welke sanitaire maatregelen ge nomen moeien worden, en voorts of er gevaar le duchten is van het zich reeds in Europa bevindende haar uit China. Langs direeten weg wordt uit China geen kilo haar hier ingevoerd. Doch naar de groote haarfabrieken in Engeland, Frankrijk, Duitsch- land eu Oostenrijk gaan reusachtige hoevielhe den. Dit is echter alles uitgekamd haar, dat als vlechten wordt verzonden naar gewicht, lengte en kleur. De staarten van Chineezen worden zoo goed als nooit afgesneden, omdat hun ge loof zich daartegen verzet. Vooral in Weenen heeft men groote opslag plaatsen van haar. En juist in de laatste weken zijn daar, uit vrees voor verbodsbepalingen, hoe veelheden van 25,000 tot 30,000 kilo bijeenge bracht. Dit is alles haar dat zich evenwel reeds geruimen tijd in Europa bevond. Iuiusschen is deze haalkwestie in Tamow door de overheid besproken, en als gevolg daarvan is voorloopig alle invoer van haar uit China en Japan in dit distriet verboden; een zen ding haar uit Hamburg, aangegeven als „men schenhaar uit China", is door de spoorweg maatschappij op last der Overheid aan den af zender teruggezonden. Dat is een maatregel, die evenmin geschikt is om een mogelijk gevaar te voorkomen, als om het publiek gerust te stellen. Het is daarom noodig, dat door sanitaire li chamen deze vraag worden bestudeerd. Engel-oho uitspraak. Men weet dat de .uit spraak van Engelsche plaatsnamen steeds een puzzle is voor wie ze nooit door een deskun dige uit hoorde spreken. Een mooi voorbeeld daarvan geeft Kef „Hbl." in Hawarden. Dit is de naam van het stadje, waar Gladstone zijn buitenverblijf had. Zijn schoonzoon was „vfcar" van Hawarden. Die naam wordt uitgesproken als ons Hollandsch .^aarden." Doch er is ook (een viscount, wiens voorva der den naam Hawarden voor zijn titel gekozen heeft. Spreekt men dan echter van Lord Hawar den dan moet men, op zijn Hollandsch gespeld, uitspreken: „Heewaarden" 1 Een anti-Fransche carnavalvierder. In een der grootste hotels van Parijs is een be schonken carnaval-vierder gearresteerd, die later verklaarde een Duitsch officier van ge zondheid uit Dresden te zijn. De man dreig de de poli tie-agen ten met een revolver en STAKING VAN EEN TRAMl)IENSm Bij Koninklijk: besluit) van 20 Februwi 1911, no. 55 zijn, met toepassing van de onder dagteekening van 10 Januari 1882 ver leende concessie voor den aanleg en te exploi tatie van den spoorweg (tramweg) van Lich tenvoorde naar Groenlo (zie de „Staatscou rant" van 13 Januari 1882) en uit overwe ging, dat door de conceasionnarissen de dienst op dien spoorweg (tramweg) met ingang van 1 Januari 1911 zonder toestemming van den minister van [Waterstaat is gestaakt, de con cession narissen, te weten mr. H. F. Hesse- link van Suchtelen, J. H. [W.eenink en Th. J. [Wiegerink, van al hunne uit genoemde concessie voortspruitende rechten vervallen verklaard, met bepaling, dat de spoorweg (tramweg), met het materieel en al wat tot een en ander behoort, op een door den mi nister van Waterstaat te bepalen dag in het openhaar za.1 worden verkocht, met verplich ting voor den kooper om de exploitatie, overeenkomstig de voorwaarden van conces sie, voort te zetten. (St.-Ct.) Do meid en de gasbuis. Te Utrecht woont in de Weistraat 'n huisgezin, zoo vertelt het „U. D; bij 't huisgezin behoort 'n mei.d, 'n nette meid, een door de familie vereerde meid, die als twee-zielen-gloeiend-aaueengesnoerd, hóórt bij het huisgezin in kwestie en er werd heel wat ge schreid toen de directie van de gasfabriek haar verdacht de „Kwa^e hand" te zijn die een maand lang èn van de Weistraatsche familie èn van de hóéle gasfabriek hoofden en handen, aan 't tobben en aan 't werken bracht. In de Weistraat nl. floepte op onregelmatige tijden het gas uit, zónder... eenige oorzaak! Althans de oorzaak was niet te vinden. In de keuken zoog ineens de vlam in 't kookstel, in de huiskamer gingen eensklaps de lichten uit. Beambten der gasfabriek, adjunct-directeur, in specteur, filters, kwamen do wacht houden, kwa men onderzoeken, lieten alle lampen, alle kro nen zakken, draaiden aan kraantjes doorgluur den buizen, pijpen, toestellen, ja lieten zelfs de straat opbreken en naar de hoofdbuis graven. Alles zonder resultaat. De meid, die door een der beambten verdacht werd en die een halven dag was weggezonden, werd met tranen in de oogen, weer binnen ge haald, toen 't bleek dat ook, toen ze weg Was, 't keukentoestel, dat mevrouw wou aanstellen, 't lucifervlammetje .uitlloepte en 't vertikte te branden. Ext gingen toen vier dagen van spanningvoor bij, dagen dat er niets geschiedde en alle lich ten lustig brandden en bleven branden. Maar jawel den vijfden dag gingen de lichten par does weer uit en zaten allen in 'l donker. Het bleef een ondoordringbaar, in werkelijk heid duister mysterie Op een goeden dajg kwam mijnheer weer den ambtenaar van de gasfabriek tegen, den boos wicht die destijds de meid dorst verdenken. „Weet u, wie ik nog altijd voor d'e schuldige houd? j j j „Toch niet onze meid." „Zeker, mijnheer, uw meid en uw meid al léén. Ondanks de comedie van haar onschuld." Mijnheer weet niet wat hij hoort, 't Begint hem te duizelen. Schuldig onschuldig toch weer schuldig. Maar aan die geschiedenis van het uitpoefend licht moet nu toch eens een einde komen en mijnheer neemt den ambtenaar in den arm, ze zullen samen trachten een oplossing te vinden. Do meid zal voor 8 dagen naar huis worden gesluurd met soldij. Dan zal men eens zien wat er in die 8 dagen gebeurt. Aldus geschiedt. Heden vóór 8 dagen ging de meid wederom de deur uit en en lampen en komforen zijn blij en branden tot heden toe. Er is geen vlammetje in huis meer uitbegaan. De meid blijft de deur uit voor goed. De far, milie is van een andere dienstbode voorzien en het huisgezin leeft in de zalige hoop, dat het leed voor altoos geleden is. Tot vanmid dag 5 uur brandden de komforen in die keuken, dat het een liefhebberij was om er naar te zien De onschuldige meid is schuldig gebleken. Ze heeft kans gezien de familie ongeveer een maand lang ln angst en onzekerheid te doen verkeeren. Ze ging aldus te werk. Op een kamertje op de eerste verdieping bevond zich een komfoor, aan do gas pijp bevestigd met een slang. De meid nam nu en dan de slang er eens af en blies dan in de pijp, met het bekende gevolg. Dat had ze óók gedaan den ochtend toen ze voor het eerst w,erd weggezonden. Dien morgen had ze de gaspijp vol lucht geblazen en die lucht had eenige uren later de lucifer uitgepaft, waar mede mevrouw in de keuken het komfoor wilde aansteken. Redenen? j j 11 Niels dan speelschheid van dit meisje, dat el blijkbaar groot genoegen in schepte om pp deze wijze de familie te verontrusten en haar rol niet zonder talent speelde. EINDEXAMENS DER GYMNASIA EN DAARMEDE GELIJKGESTELDE EXAMENS. De minister van BinnenlandscJie Zaken non digi hen, die zich in 1911 aan bovenge noemd examen wensclien te onderwerpen, uit daarvan, bij niet-aangeteekend schrijven, vóór 1 April 1911 te doen blijken aan den in specteur der gymnasia te 's-Gravenhage (Verhulststraat 60). 100 GULDEN PER PERSOON. Tijdens de vliegdemonstraties te Capanelle lij Rome werden passa. iersvluchten on dernomen a 100 gulden p r persoon. Velen maakten van de gelege i gebruik, om een luchtreisje te maken. [WIELRENNEN. Bij de zesdaagsche rennen te Dresden had een ernstig ongeluk plaats. Op den eersten avond viel ïtütt, die favoriet was, doordat hij tegen een der andere deelnemers reed. Hij brak zijn sleutelbeen en kreeg een her senschudding. Zijn partner Stol (een Hol lander) zette de rennen gedurende 7 uren voort. Hij za,l voortaan met Hubner rijden. KAMPEEREN. De batterijen van het 2e reg. veld-art. uit 's-Gravenhage en Leiden zullen van 1425 Augustus ia.s. de legerplaats bij Oldebroek betrekken tot het houden van oefeningen op groote schaal. De nieuwe Militie wets-wijzigingen en (le ltaad van Defensie. Het oordeel van den Raad van Defensie over het wetsontwerp tot wijziging der Miiitiewet is, dat deze aan veel verkeerds een einde zou ma ken en een toestand in het leven roepen, die gunstig zou afs leken bij den bestaarden, hoe wel de Raad na rijp beraad toch meent dat het ontwerp geen afdoende verbetering kan geven. Overgaande tot de bespreking van de bijzon derheden van het ontwerp, betoogt de Raad dat een doortastende maatregel een einde kan ma ken aan tal van gebreken, die ons weersysteem' aankleven. Dien doortastenden maatregel ziet de Raad in het verlengen vair den eerste-oefenings- lijd, en wel tot den duur van 12 maanden, al thans voor het gros der onbereden wapens en dienstvakken. De bereden-artillerie heeft behoefte aan een onafgebroken eerste-verblijf der miliciens van 2 jaren, met een opkomst onder de wapenen om streeks 1 October, en niet, voor een gedeelte of voor het geheel, van 16—20 Maart, zooals volgens het ontwerp kan bepaald worden. Het eerste verblijf onder de wapenen voor de miliciens der cavalerie behoort volgens den Raad gesteld te Morden op 3 jaren. Bij de bespreking van de dekking der mobi lisatie zegt do Raad, dat de miliciens Üie eerst 2i/2 maand onder de wapenen zijn, ongeschikt moeten worden geacht voor het voorzien in de verschillende detachementen tot bescherming van de mobilisatie. Om deze reden acht de Raad in het stelsel der Regeering de mobilisatie niet verzekerd. Bij een eerste-oefeningstijd van 12 maanden, met behoud van een opkomst in twee deelen, een voorjaarsploeg van 4/5 en eennajaarsploeg van 1/5 der lichting zal hierin beter kunnen wor- aen voorzien. Do verkorting van den eerste-oefeningstijd met 2 maanden wegens een zekeren graad van li chamelijke voorgeoefendheid, acht de Raad in geenen (Teele gerechtvaardigd. Daar de Raad de mogelijkheid onder de oogen heeft gezien, dat de Regeering om welke reden dan ook, niet met zijn advies zou kunnen me degaan, heeft hij verbeteringen aangegeven die bij een behoud van den korten eerste-oefenings tijd in het ontwerp zouden behooren te worden aangebracht. In de eerste plaals is het aantal militaire werkers te gering. Volgens het ontwerp komen er ongeveer 12 per bataljon beschikbaar. Vol gens de ervaring omtrent de te verrichten werk- dienslen zou het dubbele aantal, dus 24 per ba taljon, noodig zijn. Voorts zou o.a. de kaderopleiding moeten aan vangen zoo spoedig mogelijk na het ouder de wapenen komen van de voorjaarsploeg, de vor ming tot milicien-sergeant moeten voortduren tot het groot-verlof van de voorjaarsploeg, en tot verdere practische vorming aan de milicien-ser geanten de verplichting moet morden opgelegd in het jaar volgende op dat hunner inlijving in do maanden Juli, Augustus en September, gedurende 12 weken onder de wapenen le ko men en liun daarvoor een premie toe te ken nen bijv. van f 200. En vervolgens meent de Raad dat de dekking der mobilisatie verzekerd zou kunnen worden geacht, indien de eerste-oefeningstijd der on ho reden korpsen werd gebracht van 8V2 maand op 10 maanden. Hoewel alsdan de manschappen nog slechts 4 maanden oefening hebben, zou, aannemende dat zij onder eigen en deugdelijk kader uitrukken, met deze regeling desnoods ge noegen kunnen worden genomen. Mei het vermelden van enkele verbeteringen van ondergeschikten aard wordt het uitgebreid advies besloten. Vr Ik be.n in een verzekering van ongeluk ken voor 10 jaar. Nu wil ik eruit, doch de agent zegt dat hij mija boel zal verkoopen als ik niet betaal. Hoe zit dat? A n t w. Wij zouden eerst uwe polisbepalingen moeten zien, voor te kunnen zeggen, wie ge lijk heelt. Vr. Is gerst goed voor konijnen? A n t w. Ja, geweekt in wat water. Doch niet teveel. V r. Heelt een noodhulp, die verhuurd is toot 6 weken, recht op verval, ook als er niets is afgesproken A n t w. Ja. V r. Als men met 2 gezinnen in één huis woont is men dan belastingplichtig? B. Hoeveel moei men verdienen om belasting plichtig te zijn? C. Is dit hetzelfde voor Haarlem of voqr Schoten? An t w. A. Voor belastingplicht doet het erniel toe, of men alleen of wel met meerderen woont. B. en C. In Haarlem is men belastingplich- als de huur is méér dan i 2 per week. In Schoten is dit bedrag nog minder. FAILLISSEMENTEN. 1 Maart. C. M. Hoogteyling, wagenmaker, Koe pels tnaat 15b. G. de Goeijen, aannemer, Rijs sen. S. Niebuur, zich ook noemende en schrij vende Nieboer, wijnhandelaar, N. Pekela. J. H. van Muylwijk, koopman in heipalen, Amsterdam, 2de Atjehstraat 55. J. Teppenwoolde, timmerman, Rijssen. C. J. Moesman, te Utrecht. 2 Maart. C. Hartman Jr., timmerman en aan nemer, Loosduinen. C. Vernooy, winkelier, Sittard. G. Wijdoogen Jr., loodgieter, zinkwerkei en koperslager, Heerenveen. Opgeheven: wegens gebrek aan actief, deluil- de faillissementen van A. Schme'z, schoenmaker Waubach, gem. Ubach over Worms, G. E. Beu- neker, Denekamp, en J. van Soest, Rotterdam,. LOTEN BELGISCHE MAATSCHAPPIJ VAN BUURTSPOORWEGEN 21/2 pet. 5 fr. 1885. Trekking van 20 December liJlO. No. 73730 Ir. 10.000; No. 5618 fr. 1000; No. 62084 fr. 500; Nos. 38800 en 73861 elk fr. 25Q. De volgende Nos. eLk fr. 150: 13371 18991 19513 21878 22929 23104 36862 58166 97264 103571 111394 123554 127563 145918 161152 162631 178024 205034 213020 246922. Alle nummers in bovenstaande scrie&i verval elk met fr. 120. LOTEN Panamakanaal-Maalschappij 33/4 pet. van 1888. Trekking 15 Fcbr. Belaalb. 16 Maart.l No. 62692 fr. 250.000; No. 399936 fr. 100.000; Nos. 554505 en 577046, eik fr. 10.000; Nu». 20912 en 933784, elk Ir. 5000; Nos. 548673.no. 671989 890492 1930535 en 915744 elk fr. 2000. De voigende Nos. elk fr. 1000: 38964 46278 60256 70099 91928 98415 114739 164885 169188 192529 212119 285901 340075 363435 438090 517870 579382 599675 (>21418 645229 64603S 703242 724596 759131 795558 847786 941373 945624 975681 982902 100 )527 1044141 10-15642 1094473 1107624 1120752 10135023 1179739 1241186 1414713 1172591 1522139 1574923 1653912 1818421 1839616 1842103 1913266 1953954 1979176 aa'ar het Eransch. 14.) Maar Jacques, die zijn zuster voor geen geld, eenig leed zou willen aandoen, luisterde niet naar den raad van Edmóe en hield dan zijn rijdier wat in toom tenminste voor e enigen tijd. De bebouwde a,kkers werden steeds zeldzla/- ner, de woningen armoedige Indianen-hut ten vertoonden zich op steeds grooter af standen. Soms ontmoetten de reizigers eenige inboorlingen, waaronder de vrouwen hun kin deren op den rug droegen en om zich den tangen weg wat te korten linnen weefden....; In de verte bemerkte men op strategische punten overblijfselen van versterkingen, daar weleer door de Ineas opgeworpen. Inès, die van nature zeer leergierig' was, 7.0W gaarne de geschiedenis gekend hebben van de vorsten, die hun volk tot zulk een hooge trap van beschaving gebracht hadden. Maar niemand in hare omgeving kon haaf bevredigen. iM- Hamelette gaf zich geheel aan de weien- ■chappelijke studie over, en kende ook anders niets, 'Blangard had zich nooit öp de geschiedenis toegelegd. Maxence en Edmée spraken als one meeniögjiik ZfiaaJfi dat in ..hoogst be schaafde" kringen hoorde, dat alles wat vóór 1789 „het jaar, dat een zwakke poging om de vrijheid te veroveren, aanschouwde", vol gens een zeer toegejuichte uitdrukking van Blangard op de tribune, dat alles wat vóór 1789 gebeurde in de wereldgeschiedenis van geen beteekenis is geweest. Op een middag schreed de karavaan ónder een in blauwe lucht en een verzengende hitte langzaam voort, toen de arriero aan Blan- g'ard liet melden [Wij moeten ons haasten, senor, want binnenkort barst een afgrijselijk onweder los! Onweder! riep Blangard, bij zulk weer Is hij gek; die brave Mategol? Die lieden kennen de bergen en zij gronden hunne vermoedens op. vporteekenen, waar wij geen acht op slaan, redeneerde Maxence heel wijselijk. Laten wij zijn raad maar opvolgen. De reizigers bevonden' zich op, dat öogen- tlik op een hoogvlakte, Eum'a, genoemd in die streken, een doodsche en eenzame uitge strektheid. Het zijn heidevelden, begroeid met laag, dor gras, waar nu eens de ijskoude noordenwind over heen blaast en dan weel de zon op blakert en alles verschroeit. De rijdieren werden aangezet en het geziel- schap .volgde den arriero, die deze streken wonderlijk goed scheen te kennen, langs eene steile helling naar beneden. Maar boe zij zicb ook haastten, hoorden zij plotseling het doffe gerommel van den donder boven hunne hoofden. Vlug, vlug, sen or es! riep de arriero. Nog nooit hebt gij zulk een helsch weder be leefd als wij. nu krijgen- Op. tien minu.tenaf-. •huil- stand staat een rancho, waar wij een plaats kunnen vinden. Na! eenige minuten konden de reizigers het bedoelde huis zien. Het was eene armoedige woning op een twee honderd meter afstand, op den rand v.an den rotsachtigen afgrond. Hoe komen wij daarin? riep Maxence. Maar Matego bad alreeds zijn ezel in een andere richting gewend. Zonder aarzelen leid de bij hem op een woest bergpad, waarvan het gezicht aan de oogen der reizigers ont trokken was, door groote rotsblokken die van den berg waren afgevallen. De muilezels begonnen een angstwekkende beklimming. [Onderwijl naderde Ket onweder steeds dicli- ter en van tijd tot tijd verblindden felle blik semschichten dc oogen der reizigers. Iedereen haastte zich op het bergpad te komen. Als echte socialisten hadden Volette, Luret; en Milochon al de anderen ter zijde gesternten om toch maar de eersten te zijn. Inès reed tusschen M.: de Blangard en [M- Hamelette in, daarachter volgden Maxence, Jacques en Bille. Eensklaps weerklonk een doordringende kreet. Maxence had plotseling .zijn ezel in gehouden.; Deze was achteruitgesprongen en bonsde tegen het rijdier aan van Jacques. Zoo hevig was de schok dat de viervoeter van Jacques op het nauwe bergpad struikelde en in de akelige, rotsachtige ravijn, die zicb onder het p;ad uitstrekte, verdween. Jacques zou hem zeker in zijn vreeselijkën val gevolgd zijn, had Bille den knaap niet juist bijtijds bij den arm gegrepen, en hem met een kracht, die men niet bij dien tengeren jongeling', zou „hebben gezocht,vgstgehou-J den totdat hij weer Vasten grond onder de voeten had. Inès had slechts het einde gezien van dit korte drama. Jacques sidderde, maar zich vermannende, riep hij, om haai' gerust te stellen Het is niets! Ik heb geen letsel Het is mijn arme ezel maar! Vlug! vlug! schreeuwde de arriero1, die aan bet hoofd van den troep reed. Er begonnen enorme regendruppels te val len. in één oogenblik wag bet een ware zond vloed. Gelukkig was bet doel bijna bereikt. Na een paar seconden reed bet lioofd. van de ka ravaan liet pleintje op, dat zicli vóór de ranchot uitstrekte. Een oude man, in een vuile poncho gehuld, verscheen in de deur. Vlug naar de grotten, senores en seno- rasriep hij. Zij volgden den arriero, die goed met de omgeving op de hoogte scheen. In den rots wand van den berg waren verscheidene grotr ten uitgehouwen. Zij stormden er eene binnen en leidde^ de muildieren aan den teugel, daar deze schich tig werden door de onafgebroken bliksem flitsen. Op dit oogenblik barstte het on weder in zijn volle woede los en de arriero zeide [Wij mogen de voorzienigheid danken, senores, dab wü deze schuilplaats hebben kunnen bereiken, anders had misschien meer da,n een van ons onderweg den dood geyon- den! Jacques wierp zich in de armen zijner zus ter. f Inès, wat ben ik aan een groot ongeluk ontsnapt! Na den goeden God, dank ik mijn behoud aan hem. En wild bü zijn zuster vandaan loopend, sprong hü op Bille toe, met gestrekte armen en een van vreugde stralend gezicht. Een zweem van voldoening verscheen op het gelaat van Bille., Het was plicht* münlieer Jacques, men doet wat men kan, zei hij, de twee handen aanvattend, die hem zoo spontaan werden toegestoken. Alleen wat tegenwoordigheid van geest en geen vuisten van peperkoek, dat is alles wat men noodig heeft in zoo'n geval, Hü hield op toen hü Inès voor zich zag. Dank u, münheer Bille, dank u! zeide zü met bewogen stem. Nooit zal ik u genoeg kunnen danken voor hetgeen gü gedaap hebt1 moeite niet waard'. Het is de moeite niet om er over te spreken, mejuffrouw, neen waarlük, bet m de Voor de eerste keer in zijn leven voelde de onverschillige Bille zich een weinig ver bouwereerd en wat van streek.; Maar het was een domme zet om zloO plotseling stil te houden, münheer, voegde, bij er i ij, zich tot Maxence keerend. Deze w-as in bet donkere gedeelte der grót, blyven staan en trok zenuwachtig aan Zü'n rossrg kneveltje.; Nog mooier! alsof die oude knol mij permissie vraagt om pal te blüven staan 1 Ik bad je wel eens in mün plaats willen zièP Bille/ vfeïvolg&J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5