BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN OMTREK. Ingezonden Mededelingen. Sociale Berichten, Verkoopmgen BocHmizcn enz. Aanbestedingen. OVERZICHT. belangen der Ned. Herv'. Kerf BfepleiH wordt de beteekenis onzer kerk vooropgesteld. Zoo ver is het nu in ons vaderland gekomen, dat aan een artikel, waarin voor deze onze kerk met warmte wordt opgekomen, wat de po litieke bladen betreft schier alleen plaats ruimte wordt geboden in een blad als „De Beukelaar", een weekblad van kleinen om vang. Door een zoogenaamde neutraliteit op kerkelijk gebied wordt in de Christelijke pers onze Protestantsche volkskerk voort durend achteruitgedrongen. Het is noodza kelijk, dat men zich in Nederlandsch-Her- vormde kringen van deze achteruitzetting en haar beteekenis meer bewust worde." Wanneer de "Nieren ziek zijn, ■aaMBMMw—sM——«smmma BLOEMEND AAL, Burgerlijke Stand, Geboren'! z. van V. Verdegaal—Meier. d. van A. Schra ma—Smit. z. van A. R. Zeeuwe—Storne- brink. Z- van J. WesemannAmbrosius. ra z. van E. C. WarmerdamHense. Opstand in MAROKKO, dat is wel het y.oornaaniste nieuws van den dag1 van heden. Een „Reuteri'-telegram uit Tanger meldt, dat de stammen rond Fes in opstand geko- Jnen zouden zijn en niemand vergunnen de stad in te gaan of te verlaten. De Sultan kou troepen tegen de rebellen afgezonden hebben; twee troepenafdeelingen zouden bij het gevecht hun artillerie verloren hebben; er zouden vele dooden en gewonden zijn. De Times verneemt zijnerzijds uit Tanger, dat de opstand van verschillende stammen tegen den Sultan en zijn regeering bedenke lijk toeneemt. De Sultan zit feitelijk opge sloten in Fes en het leger is niet in staat van daar uit den oorlog te voeren. De geruchten, dat de troepen van den Sul tan een nederlaag geleden hebben, zijn nog niet bevestigd. De minister van Oorlog voert het opper bevel en hij wordt door de Fransche mili taire missie in deze moeilijke taak gesteund. Uit een gisteren ontvangen telegram zou ïnen weer opmaken, dat de opstandelingen Jnet succes tot den aanval zijn overgegaan. De opstandelingen hebben reeds boodschap- Ïers van de Duitsche, de Engekche en de 'ransche legatie overvallen en uitgeplun derd. De verbinding tusschen Tanger en Fes is dan ook verbroken. Te Fes begint schaaxschte aan levensmid delen te heerschcn, Over de r egeeringsverklaring van het j j&ieuwe FRANSCHE ministerie-Monis geeft j de .liberale correspondent der „Nv R. Ct." de volgende cynische en spottende ontboe zemingen ten boste: „De verklaring deed in den grond geheel aan Briand denken, die er ook den slag yan had met groote oprechtheidsbetuigingen de handigst dub belzinnige dingen te zeggen. De heer Briand deed het met meesterschap, met welspre kendheid en voortreffelijk talent, .De heer Monis doet het met een soort slimme koop- In amshandigheid. Hij ziet er met zijn witte haren, zijn geschoren, groot, nogal rood hoofd geheel uit als een zeer welgedaan, maar tc- felijk slim pastoor. Hij spreekt als een win- elier, als een bijna nederig beleefd koopman, die goedmoedig braaf doet, die geen klan ten verliezen wil, die ze allemaal tevreden stellen, maar ze tegelijk met zijn braafheid Sn beleefdheid allemaal voor den gek hon en wil. De Kamer lachte vrij spottend en Sedelijdend gedurende de rede van den heer on is. Na de twee groote en vaak fiere po litieke artiesten Clemenceau en Briand kwam de klanten believende winkeliers taal van jlen traden cognac-ver kooper Monis haar wat ar ra js al ig vóór." En dat zijn nu de mannen, die Frankrijk tegeeren en de Kerk en het geloof ten doode toe bestrijden In BUITSCHLAND is gisteren in het Pruisische Heerenhuis een belangrijke dis cussie gevoerd over den anti-modernisten-eed die weer eens duidelijk bewijst hoe weinig denkbeeld de Protestanten toich hebben van dezen zuiver-kerkelijken maatregel, ter be veiliging van de zuiverheid des geloofs nood- hoodzakelijk! Von Bethmann Bollweg, de kanselier, moest erkennen dat er staats rechterlijk niets té zeggen viel tegen den door den Paus voor geschreven eed, maar.... de protestantsche helft van het Pruisische volk was er tegen, en de Borromaeus cydiek had óók al zoo veel stof doen opwaaien, enz? Tegen degenen, die in arrenmoede afschaf fing van 't gezantschap bij den Paus eischten pleitte de kanselier, doch hij deelde me de dat de regeering bij de middelbare scho len als leeraren in Duitsch en geschiedenis voortaan geen geestelijken zal benoemen die den eed hebben afgelegd) Rara, wat is dat! A 1« of de eed tegen het modernisme iets Inert Duitsch en geschiedenis te maken heeft! Eon. nieuw Vlaamseh Diocees in Noord- Frankrijk? De „Vlaamsehe Gazet" vertelt: In de kerkelijke wereld van Noord-Frankrijk loopt het gerucht, dat Paus Phis X voornemens is het Vlaamseh bisdom van Terenburg (Thérou- nnne) te herstellen, wel niet in die stad, maar le Sint Omars (St. Omar). Het aartsbisdom Ka- merijk, dat het ganscho dichtbevolkte Noor- derdepartement lot Duinkerken omvat, is te uit gestrekt en te bevolkt, om door een enkelen bisschop bestuurd le kunnen worden. Daaren boven bestaan er wrijvingen tusschen de VLaam- sche geestelijkheid van den Westhoek en het aartsbisdom, die Rome zou willen uit den weg ruimen. Daar Pius X ook in andere landen de nationaliteiten en hun laatrecht erkent, zou hij dus de Vlaamsche geestelijkheid en geloovlgen van het Franseh-Noorden grocpeeren onder den staf van den bisschop van St. Omars. Een deel van het bisdom Atrecht (Arres) zou ook bij den Westhoek gevoegd worden. Dit is mo gelijk, daar Rome niet meer aan het pud ge tal bisdommen in Frankrijk door het afgeschaf te Concordaat verbonden is. Het volk van Artessië of Artois was van ouds een der zeventien Nederlandsche gewesten en oorspronkelijk ook Vlaamseh, als het volk van Franseh Vlaanderen. Er zijn nog minstens een millioen menschen die Vlaamseh spreken. Het is te hopen, dat de „Nieuwe Gazel" het bij !t rechte eind heeftI Griekenland en Turkije. Volgens particu liere dépêche uit Athene heerscht daar een groo te ontstemming tegen Turkije. Venizelos heeft verklaard, dat hij op alle gebeurteüjkheden is voorbereid. De Grieksche gezant te Konstanti- nopel heeft opnieuw een onderhoud gehad met den Turkdien onderstaatssecretaris Koejoemjan, lie onvoorwaardelijk genoegdoening voor het laatste incident eischte. De toestand is des te ingewikkelder, daar de lijken van de beide Turk- sche soldaten, die gedood werden en wier uitle vering de Turksche regeering eischt, op Grieksch grondgebied gesleept en verdwenen zijn. Een oude moordzaak. Zeventien jaren ge leden, aldus een Londensehe correspondent, werd de nachtportier van bet bekende café Royal in. Regentstreet te Londen daarbinnen vermoord, 's Morgens werd hij dood gevonden met een schot in zijn hoofd en een ander in zijn lichaam. Geen spoor van den moordenaar werd ontdekt. 1 En alle moeite der Londensehe politie, voor zijn opsporing aangewend, bleef vruchteloos. At. Doch nu heeft een 53-jarige werkman, Frede rick Bedford geheelen', zich' vrijwillig te Liver pool bij de politie aangemeld als de moorde naar van dien portier. Hij verklaarde, met de bedoeling om te stelen, zich in 1894 's avonds even voor de sluiting van het café Royal aldaar schuil te hebben gehouden. En toen de portier hem overviel, schoot hij den man pardoes dood, waarna hij, zonder iets te stelen, vluchtte. Zijn revolver gaf hij aan een der beide later opge hangen moordenaars van zeker iemand te Mus- 'well-Hill. Londensehe detectives zijn naar Liverpool ge gaan, om den moordenaar in ontvangst te ne men. Blijkt zijn verhaal juist te wezen, dan zal hij wel worden gestraft. Want verjaard is die misdaad nog niet. Maar aangezien zij al zoo Lang geleden werd gepleegd, zal hij wel niet ter dood worden veroordeeld. Het Vlaamseh, en de Leuvensche Kooge- school. De katholieke „Alma Mater" van Leu ven heeft besloten in de faculteiten rechten en mijnen Vlaamsche afaeelingen op te richten en later ook andere leergangen in het Vlaamseh te openen, om zoo de hoogeschool trapsgewijze tweetalig te maken," zoo meidt de „BieD Public", 't Is te hopen dat ze goed is ingelicht. Koningin Elisabeth van België. Wij ver nemen, zegt het „H. v. A.", en zijn zeer ge lukkig het te vernemen dat de toestand der koningin niets meer te wensehen overlaat. In de laatste tijden deed onze vorstin ver scheidene wandelingen, die bewezen hebben, dat hare krachten volfeuig zijn teruggekeerd. Dr. Leboeuf is hoogst tevreden teruggekomen van zijn bezoek aan de koningin te Rapallo. Morgen vertrekken de koning en de koningin naar Egypte, waar zij eene plezierreis gaan on dernemen, die definitief de volledige genezing van onze koningin zal verzekeren. Faliières gaat niet naar Home, zoo mel den de liberale bladen met bennelijken spijt? 't Zou toch zoo heerlijk zijn, als men den Paus eens flink den voet dwars kon zetten! Een aanslag op do godsdienstvrijheid. In 1718 vaardigde koning Gustaaf III van Zweden een edict uit, dat den katholieken de open bare uitoefening van den godsdienst veroorloof de; hun doop- en huwelijksregisters hadden de zelfde waarde, (bij gemis aan een burgerleken stand) als die der Lutheraansche kerk, die de Staatskerk is in Zweden. Een Kon. Besluit van 23 Dec. 1910 ontneemt nu aan de katholieken „om reden van statistisch en aard" deze eeuwen oude vrijheid. De katholieken in Zweden zuilen nu voortaan verplicht zjjn, zich te doen in schrijven in de registers der Lutheraansche ker ken; hun huwelijken enz. zullen door Luthe raansche dominees worden openbaar gemaakt, maar de katholieke priester kan het huwelijk inzegenen, met verplichting, daarvan kennis te geven aan den dominee. Dit koninklijk besluk onderwerpt de katholieken aan de geestelijk heid der protestantsche staatskerk. Tal van do minees hebben tegen dezen, nieuwen maatregel geprotesteerd en Mgr. Bitter, de voornaamste katholieke prelaat in Zweden, heeft aan den koning een waardig maar krachtig protest ge zonden. Weer een opstand in Portugal? Reuter seint uit Parijs, dat een plaatselijk blad meldt (wfj nemen het bericht onder alle voorbehoud over) dat een opstand uitbrak in de hoofdstad van het Portugeesche district Aroos Valvides, na bij de Spaansche grens gelegen. De opstandelin gen verjoegen de plaatselijke overheid en heeschen de koninklijke vlag. Troepen uit Porto herstelden de orde, en handhaafden de over heid. Het geheele district is door soldaten bezet. Voor de Belgische kantwerksters. Eenige bekende persoonlijkheden, waaronder de Eerw. heer Beemaert, pater Kutten, de heeren Solvay en Ingenbteck, secretaris des konings, hebben zich in de laatste dagen bezig gehouden een coöperatieve maatschappij op te richten ter ver betering van de kantnij,verheid in het bijzonder wat betreft loonen. Koningin Elisabeth, die zeer. veel belang stelt in deze onderneming, heeft voor niét minder dan 25.000 francs aandeel en in deze coöpera tieve zaak genomen. De onderneming heeft een dubbel doel n.l. den uitvoer van de Belgische kant te vergemak kelijken en alleen bestellingen te doen aan de fabrikanten, die aan hunne kantwerksters een Billijk loon betalen. Een aanslag op koning Alfonso? Blijfiens officieete mededeeling uit Madrid is aan het sta tion Alcazar voor het passeeren van den ko ninklijken trein, een verdacht individu gearres teerd, dat naderhand in de gevangenis een po ging tot zelfmoord heeft gedaan. Socialistcmuanieren in de Belgische Ka mer. Bij een interpellatie over een schoolcon- flict van verleden jaar in de gemeente Mujsen, zijn de Belgische socialisten gisteren weer aller heftigst te keer gegaan. Er deden zich heftige incidenten voor: de socialist Hubin spuwde den Katholiek Wauwermans in het gezicht?Ten slotte diende de socialist Vanderveide een motie van afkeuring tegen het gemeentebestuur van Muysen in, maar de rechterzij-de wensehte daar niet op in te gaan, en uit protest tegen de lage en misselijke houding der roode beeren verliet ze eenparig de zaal. De motie Vander- veiede werd daarop bij schijnstemming met 75 tegen 13 stemmen aangenomen. HOFBERICHTEN, HL- .ML de Koningin-Moeder heeft het Be- sehermvrouwschap .aanvaard over de Prins- Al exanderstich ting, inrichting voor jeugdi ge blinde kinderen. i - DE COALITIE EN. DE NED. HERVORMDEN, Ds. Van Hoogenhuyze te Doorn laat het door hem in eene brochure on op de ver- f adering van de Chr. Hist-. Unie voorgestane enkbeeld van eene uittreding der Chr. Historischen uit de coalitie niet los. In een uitvoerig artikel in „De Beukelaar" licht hij zijn gevoelens nader toe. „De zaak moet nu doorwerken, schrijft hij de consciënties moeten ontwaken, en het Hervormd bewustzijn moet meer post vatten in de harten van de geloovigc Her- Vormden, die zich daarom steeds nauwer heb ben aan te sluiten, wakende tegen afbrok keling links door het ongeloof, en tegen af brokkeling rechts door de Roomsc-he Kerk en de kerken der scheiding;.," De redactie teekent er bij aan, Voor do opname van het stuk nog de volgende bij zondere reden te hebben: „In bijkans geen der politieke bladen Van orthodox .Protestantsche richting worden de Ds. Van Hoogenhuyze en dr. v. d. Laar (hoofdredacteur van „Dfe Beukelaar") tee kent de „Tijd" hierbij aan, leven met hunne gedachten en aspiraties in een volmaakt ver leden tijd, toen de pretentie, dat ons Va derland een protestantsche natie is en als zoodanig ook onder staatkundig opzicht moet beschouwd worden, in politieke en regee- rings-kringen nog op eenige achtbaarheid kon aanspraak maken. Toen ware er wel licht reden geweest-,om in politieke hlar den aan „de belangen der Ned. Herv, Kerk" een bijzondere aandacht te wijden; thans moeten de geestelijke leiders in die Kerk het zich getroosten, dat zij met de Katho lieken en met andere niet gelijkgezinden op één lijn worden gesteld. De klacht van „De Beukelaar" houdt geen rekening met den loop der historie en is van allen redelijken grond ontbloot. LANDVERHUIZERSVERKEER DOOR PRUISEN. De laatste Russiscbe landverhuizers van de Campaneïlo vertrokken gisterenmorgen met den trein van 9 uur 29 min. van het Maaa- 9tation te Rotterdam in de richting van Dnitschland. De vereischte diplomatieke paspoorten zijn hun eergisterennamiddag aan hoord uitge reikt vanwege het Russische consulaat te Rotterdam. Uit Oldenzaal werd gisteren aan de Zw. Ct. gemeld: De grensautoriteiten te Bentheim hebben hedenmorgen naar hier teruggezonden 15 landverhuizers, 8 Russen en 7 Oostenrijkers, Het reizen door Dnitschland was hun gewei gerd, omdat zij niet in het bezit waren of van voldoende geld of van plaatsbewijzen tot de Russische grens. Zij zullen hedenmorgen naar Amsterdam worden teruggebracht. TELEPHOONVERBINDING AMSTER DAM-PARIJS. De directe telefoonverbinding tusschen Am sterdam en Parijs is tot stand gekomen en zal binnen een dag of veertien voor het publiek verkeer in gebruik worden genomen. DE VERDEDIGING DER SCHELDE. Renter seint nit Brnssel, d.d. 1 Maart: In den Senaat heeft Wiener verklaard, dat hij om opportuniteitsredenen thans niet wensehte te interpelleeren over de vrije scheepvaart op de Schelde. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. In de Maandag a.s. te houden vergadering van het departement Amsterdam der Maat schappij van Nijverheid zal ook aan de orde komen het advies in zake de beantwoor ding van vragen over de -wereldtentoonstel ling te Brussel van 1910. De commissie, die dit advies uitbracht, zou zich een re geling van tentoonstellingsbélangen als volgt wensehen: „Een permanente vereeniging Van exposan ten, gevestigd te Amsterdam, vereenigt als leden al diegenen die door middel van ten toonstellingen de producten hunner werk zaamheid wensehen te toonen. De leden zijn naar hun beroep Verdeeld in groepen. Iedere groep kiest haren voorzitter en sec retaris. De voorzitters der groepen vormen te za,- men het algemeen bestuur, hetwelk een niet- lid van het- algemeen bestuur tot voorzitter en uit zijn midden vier leden voor het dai- gelijksch bestuur kiest. In dit dagelijksch bestuur zitten, behalve die vier leden, een gedelegeerd lid door de regeering te benoemen en een gesalarieerd administrateur. De Staat geeft pen jaarlijks vast- te stel len subsidie," NOODKREET.. 't Loopt mis met het petitionnement der S. Dl LA. P„ waarbij van de regeering de „onverwijlde" invoering van het A. KL voor mannen en vrouwen wordt geëiseht, zoo schrijft het „Centrum",, Herhaaldelijk heeft men gedurende den laa-tsten tijd in het orgaan der partij allerlei fraaie berichten .over dit petitionnement kun nen lezen, 't Ging goed, mooi, flink, best, enz; enZ. mét de beweging, De menschen teekenden, dat het een lust wais. Ook katholieke, én andere niet-socialisti- sche arbeiders teekenden bij massa's. De goedgeloovige lezer van al dit fraais moest wel denken, dat het handteekeningen regende pp het product der S. D. A, P. En misschien heeft deze of gene onnoozelc onbekend met de reclame-trucs der so cialistische heeren wel eens bij zich-zeif geredeneerd: nu, als iedereen toekent, wil ik niet achterblijven! Van de meeloopers en bijloopérs moet (le S. D. A, P, hét juist hebben, Eilacy, het blijkt, dat de berichten in hét orgaan dier partij den toestand wel ietwat... flatteerden [Want in datzelfde orgaan vindt men thans een hoofdartikel, waarin niet onduidelijk wordt te verstaan gegeven, dat de leiders, zacht utigedrukt, teleurgesteld zijn. Hoe .staat het ermee, met het Volkspeti tionnement, luidt de vraag. En dan wordt wel verzekerd, dat „van Vele en velerlei plaatsen gunstige berichten (zijn) ontvangen," maar daarop volgen zoovele ver zuchtingen, dat men wel begrijpt, hoe het er eigenlijk mee staat. In menig district van de groote steden, en speciaal van Amsterdam, is het „niet geheel in orde."- Men heeft „te lang d6 kat uit den boom gekeken." Eir moeten „meer huisbezoekers komen." Do partijgenooten en de vakvereenigingen „moeten zich eens goed rekenschap geven van de beteekenis der goede bewerking, van steden als Amsterdam. Rotterdam, Den Haag" Utrecht enzooyoort." Dé baftijgenöoteS eïï VakVereenigingen' EeB- ten „in deze werkelijk een groote verant woordelijkheid te dragen en, eerlijk gezegd, komt het ons voor dat niet allen daarvan genoeg .doordrongen zijn.'5 En met vette letters wordt dan geschre ven, dat, wanneer in de groote steden niet ieder partijgenoot aanpakt en dag aan dag aanpakt-, totdat het werk is afgeloopen, „aan de petitionnementsactie een definitieve, niet te heretellen schade (is) toegebracht"....... Dit alles is duidelijk, overduidelijk. Het petitionnement, dat niets anders dan een lok- en reclame-middel voor de S. D. A. P. beduidt, waarvan niemand de „onverwijl de" invoering van het A. K. verwacht, dreigt op een volslagen mislukking te zullen uitloopen. Vandaar de noodkreet in het Volk', Vandaar ook de pogingen, die, naar 't schijnt veelal fiasco maken, om naar alle kanten en van alle zijden handteekeningen, te verzamelen. Als de eigen veereri luttel zijn, moét men die van anderen maar zien te leenen! Evenwel, het zaakje marcheert slecht; en wanneer de christelijke arbeiders op hun hoede zijn, zal het slecht blijven m;ar- cheeren ook. De S. D. A, P, heeft een geheel eigen petitionnements-beweging gewild, [Welnu, men late haar dan ook aan hare eigen krachten over! Dit is billijk, EN VOORAL GEEN KATHOLIEKE HANDTEEKENINGEN onder een socialis tisch propaganda stuk, zoo beëindigt het „Centrum" zijn teekenend artekeltje. DE BAKKERSWET. De Ha-agsche correspondent van de Tel. schrijft: Hoewel er nog geen enkel definitief besluit genomen is, moet het in hel voornemen der Tweede Kamer liggen, de gewijzigde Bakkers wet spoedig weder aan de orde te stellen, maar dan na het wetsontwerp fn zake voorbehoud van toetreding tot de Rerner conventie. Dit laatste ontwerp zat zoo mogelijk nog vóór Pa- schen worden afgedaan. In parlementaire krin gen wordt de positie van minister Talma niet sterk geacht. Een crisis aan het departement van Landbouw is in de naaste toekomst geens zins onwaarschijnlijk. Wij laten het bericht natuurlijk geheel voor rekening van den correspondent. Een ontrouwe bediende. De firma- Van Wensch en Co., kassiers en commissionairs in effecten, woonachtig te Leiden, is tot de ont dekking gekomen, dat zij de dupe is geworden 'van een harer bedienden, die ruim 35 jaar bij haar in betrekking was geweest. De man, ge naamd F. P. H. heeft in de laatste 15 jaren voor een bedrag van ongeveer f 20.000 ten na- deele van de firma verduisterd. Hij is onmidideL lijk ontslagen en de zaak is kt handen van de justitie gesteld. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men te Bergen-op-Zoom even bul ten do stad op den Halst erschen weg en in de stad in de Lieve Vrouwestraat, inbraak gepleegd. O.», werden bij den goudsmid v. Bi een paar winkelruiten uitgesneden en verscheiden gou- '3en voorwerpen gestolen. Tót nog toe zijfn. de daders niet ontdekt. Dood gevonden. In dc Badinrichting aan de Passage te Rotterdam werd gistermiddag in een der badkamers het lijk gevonden van een heer van middelbaren leeftijd. Op hem werden hervonden papieren ten name van C. Bt, jterwijl hij in het bezit was van f 1200. Het lijk is naar Crooswijk overgebracht, daar niet bekend is waar de overledene thuis be hoort. wordt hei geheele lichaam, langzamerhand vergiftigd. Niets is meer te vreezen dan vergiftiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert en zoo dikwijls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door het geheele lichaam verbreid heeft. Het groote werk der nieren is om uit het bloed de urinezuur-vergiften af te scheiden. Wanneer deze organen echter zwak of ziek zijn, kunnen zij hun werk niet behoorlijk vol brengen en wordt het geheel lichaam lang zamerhand vergiftigd? Dat is de reden, dat gij u zoo afgemat, ter neergeslagen en prikkelbaar gevoelt. Het is of gij geen kracht, geen energie of werklust hebt. 's Morgens hebt gij een ellendig gevoel in nw rug, en pijn in de lendenen en zijden, nw oogen zijn opgeblazen en nw ledematen rheumatiseh, vooral bij vochtig weer. Tenzij het urinezunr onmiddellijk wordt uitgedreven, worden nw levensdoelen aange tast en treden noodlottige ziekten op; de nie ren worden cel na cel vernietigd. Alleen een nierengeneesmiddel kan het uri nezuur oplossen en de nieren helpen om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoo danig bekend. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas en herstellen hun natuur lijk e werking. Let er op, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, en de handteekening van James Foster op de doos voorkomen en weigert alle namaak. De echte zijn té Haar lem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a ƒ1.75 voor één, of 10 voor zes doozen. Terugbetaald. Geruiinen lijd bedeelde de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Voorschoten een van de vrouwelijke lidmaten dezer kerk. Toen de vrouw Later in beter doen geraakte (rijk was zij volstrekt niet geworden) en des geen ondersteuning meer behoefde, beschouwde zij het als een eereschuld tegenover de diaco nie, dc genoten geldelijke bedeeling aan de dia conale kas terug te geven. De vrouw informeer de bij de diaconie, hoe groot dat bedrag in al dien tijd geworden was, en dezer dagen ver blijdde zij de diakenen der Ned. Herv. Gem met de teruggave van bedoeld bedrag, f 952. Langzamerhand had zij deze som weten over te leggen. Slimme smokkelaars. Dezer dagen trok een wagen, zwaar beladen met oude meubelen, over de grenzen bij Ilerzogenrath. Man en vrouw. die verhulzen gingen, liepen bij den wagen, f- Aan het station der Duitsche douanen geko men, werd halt gehouden. Het echtpaar ver klaarde slechts meubels op hun wagen te heb ben. Ze waren aan het verhuizen. De douanen waren echter niet gerustgesteld, voordat zij den wagen onderzocht hadden. En wat bleek toen Dat men te doen had met een slimme manier van smokkelen. Onder de meubels waren name lijk verborgen ongeveer 40 mille sigaren en een aanzienlijke hoeveelheid sigaretten. Heel de wagen met inhoud werd toen in be slag genomen, terwijl het verhuizende echtpaar gearresteerd werd. Ongeluk. Gistermorgen had een ongeval plaats aan het in aanbouw zijnde Julianadok te Amsterdam aan de overzijde van het IJ. Op eene stellage waren een vijftal arbeiders werkzaam toen A. Munter uit Nieuwendam plot seling zich naar beneden tiet zakken. Door den schok schijnt de stelling los te zijn geraakt al thans onder groot geraas zakte de stelling in een. A. Munter kwam onderaan te liggen en werd bedolven door de planken en binten, ter- wijl ook de overige arbeiders bovenop hemt kwa men te liggen G. Rinkes uit Buiksloot kreeg een stuk hoeklijn op zijn lichaam. Toch is het ongeluk nog zeer goed afgeloopen en had ern stiger gevolgen kunnen hebben. De drie overige arbeiders toch kwamen met den schrik vrij, terwijl Rinkes hoewel ernstig over pijn in den rug klagende door eenigen zijner mede-arbeiders geholpen naar zijn woning kon worden, vervoerd. Munter kwam er minder goed af, en kon. klagende over hevige pijn niet meer toopen. Vermoedelijk heeft hij dus iets gebroken. Internationale zeeliedenstaking? „De Tijd" kan melden, dat inderdaad den 13en Maart te Antwerpen een internationale conferentie zal gehouden worden van gedele geerden der zeeliedenorganisaties in de ver schillende landen. Naar zij verneemt zal aan deze conferentie van Nederlandsche zijde worden deelgenomen door den voorzitter en secretaris van den AI- gemeenen Nederlandschen Zeemansbond, de beeren J. Ronner en T. A. Markmann. Zeemansbond. De Zeemansbond (onder hooge bescherming van H.M. de Koningin) heeft gisterenmiddag te 's-Gnavenbage onder voorzitterschap van den heer Mae Lead baar jaarvergadering gehouden. Aan het aehttïende jaarverslag, door den heer jhr. S. B. Ortt uitgebracht is het volgende ont leend: Het ledental der vereeniging is stijgende, om dat de toeneming van het aantal leden in Den Haag beiangrijik grooler is dan het verlies van leden door verhuizen, bedanken of overlijden in afdeel ingen. De heer Winkler (Haarlem) betoogde de wen- schelijkheid van naamsverandering, omdat de Algemeen Nederlandsche Zeemansbond, die op soeialistischen grondslag is gebaseerd, vaak mét de vereeniging verward werd. De voorzitter deelde mede, dat pogingen tot naamsverandering geen succes gehad hadden. De eenige oplossing om vergissing te voorkomen, zal voortaan achter den naam zooveel mogelijk „on der hooge bescherming van H.M. do Koningin"' geplaatst worden. i De aftredende bestuursleden de heeren Ortt, Rotterdam, Van Schaeck Mathon, Nijmegen en Boeien, Den Haag werden herkozen. "Spoorwegpersoneel. Ook het bestuur van den Prot. Christel Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft het ver zoek van de Nederi. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel om een samenspreking inzake de nieuwe dienstvoorwaarden voor het spoor wegpersoneel, van de hand gewezen, i' I i i Donderdag1 9 Maart, HAARLEMMERMEER. Logement „Dé Beurs" te Hoofddorp, n.m. Iialf 1 uur, Not. M. N. Beets. Eenigo perceelen Bduwland aan den Veld weg Bij Bet Stoomgemaal „De Lijnden". 0;p een terrein van den Beer v. Rijn aan den Ringdijk höj Halfweg, 10 uur, Deurw, LL A. Glas er, Houtwaren en afbraak. BEVER[WIJK. Ia den tuin van „Maisori Stroucken" n.m. 2 uur mak, II L'. Apel doorn. Plan t en v eil ing 4 GUNNING. Bij de op I Maart j.l. alhier gehouden aan besteding van het verdiepen van Tochten inden Haartemmermeerpolder is perceel I gegund aan B. vnn Groningen, te Haarlemmermeer voor f 982. Perceel II aan B. Weening te Haarlemmermeer voor f 2290. Perceel III aan G. van Gronin gen te Haarlemmermeer voor f 1582. Pera IV aan J. Griekspoor ta Haarlemmermeer voor. f 2569. Perceel V aan T. Commissaris te Haar lemmermeer voor f 2747, i AAN TE BESTEDEN. JJönderdag 9 Maart* NOORDfWIJK. In Bet RaadBuis, v,m, 11 uur, door B. en [Wk Het maken van een Oprit van beton' van het etrand naar de Noord-Boulevard te Noordwijk aan Zee, HAARLEMMERMEER. .Ten RaadEuize, 12 uur, door B. en [Wi, Dé aanbesteding van verfwerk aan scEool- meubelen in de Openbare scholen der ge meente; Onderhoudswerk RaadBuis en Scho len met onderwijzerswoningen in 1911,-. Overleden: J. Surengai, 83 j, HEEMSTEDE. Bloemententoonstelling. De bloementent-ootnstel ling is buiten verwachting geslaagd. Geregeld was er flink bezoek, voorat Zondagmiddag lieg hot bepaoW storm van belangstellenden, Maan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2