BUITENLAND. SPAJ4RNE-BANK. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededeelingen. Maagpijnen. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM. Kapitaal 1S&O.OGO. Geplaatst en volgestort f 230.000*- COMMISSARISSEN RAAD VAN TOEZICHT 1 Directeur: G. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, 1 Deposito's Incasseeringen, Wissels, Prolongatiën enz. enz. OVERZICHT. DE VEE. STATEN. EN MEXICG. Mexico, waai' de opstand voortdurend „ge dempt" heette, is nu gebleken volkomen machteloos te zijn. Dat lijkt wel de beste oplossing van de wapening der Ver. Staten, die Europa en Amerika zoo plotseling heeft verrast. Een telegram uit Mexico (stad) meldt, dat de regeering besloten heeft, de grondwetter lijke waarborgen in het geheele land op te heffen, dus den Staat van beleg overal af te kondigen. Da,t is een bevestiging van de particuliere berichten, die zeer onrustbarend luiden uit het land van Porfirio Diaz. De officieele berichten zijn natuurlijk an ders: een Mexica,ansch minister heeft zelfs een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat een interventie van de Vereenigde Sta ten als een „casus belli" zal worden be schouwd. Hij zeide, da,t een interventie van welke .regeering ook ten hoogste beleedi- gend is voor Mexico. Mexico wil behandeld worden als een zelf standige mogendheid. „Ik kan mij niet voor stellen" zoo zeide de minister „dat er een toestand zal komen, waarin mijn land interventie za.1 willen aannemen." Mijn re geering zal zelf de belangen van de vreem delingen in bescherming nemen." Maar die grootspraak kennen wij En de Ver. Staten zullen ook wel weten wat ze te beduiden heeft! De Amerika,ansche nieuwsbladen willen d'ajn,* ook de verklaringen der corres pondenten, welke president Taft op zijn reis naar het Zuiden vergezellen, dat de ware reden van de mobilisatie der Amerikaansch© troepen eenvoudig hierin zou gelegen zijn, dat men de opstandelingen wil beletten zich van over de grens van wapenen te voorzien, niet meer aanvaarden. Zij worden nu onge duldig en beginnen het gedrag van Taft te beeritiseeren en hem te vragen de ware reden, die tot de mobilisatie heeft geleid, bekend te maken. In het „Huis van Afgevaardigden", zouden de democraten van plan zijn om het bewijs te leveren, dat er geen reden is voor mobili satie en dat Taft. lijdt aan een plotselingen aanval, van wat men zou kunnen noemen „Eooseveltianisme". De democraten hopen na tuurlijk, zich hierdoor een politiek voor deeltje te kunnen verschaffen, - Uit New-York wordt nog gemeld, dat de Mexicaansche insurgenten, die tot groote ont stemming van de Mexicaansche regeering op Amerikaansch grondgebied hunne toevlucht hadden gezocht^ voor de eerste maal op ern stige wijze in hun pogingen zijn belemmerd. Zij hadden Douglas verlaten op het be richt. dat er bij Agua Proeta, Mexico, oproer lingen waren verschenen. Klaarblijkelijk wilden zij de inboorlingen te hulp komen. Zij zijn toen bij de Mexicaansche grens door Amerikaansche troepen gevangen genomen. De Engelsche pers heeft het bericht ver spreid, dat Duitschland van plan is om zich te mengen in de Mexicaansche onlusten. De Amerikaansche bladen hebben naar aan leiding daarvan er aan herinnerd, dat de Vcr- eenig-de Sta,ten door zulk optreden gedwon gen zouden zijn de Monroeleer, die zich ver zet tegen het optreden van een Europeesche mogendheid in de binnenlindsche aangelegen heden van een Amerikaanschen staat, tegen Duitschland te verdedigen. De „Köln. Zeitung" teekent tegen deze laatste bewering verzet aan en zegt, dat, in dien er in een Mexicaansche havenstad on lusten ontstaan, waarbij de Duitsehe onder danen niet voldoende beschermd worden, Duitschland van een onwrikbaar steeds er kend recht zou gebruik jnaken, wanneer het daarheen oorlogsschepen zou zenden. „Tusschen het gebruik jnaiken v,an dit recht zoo zegt het blad. en een inmenging in de b'innenlamdsche aangelegenheden van een Amerikaanschen Staat, bestaat natuurlijk een reusachtig verschil. Zoo schijnt zoowaar Mxico nu weer een bron van internationale moeielijkheden te moeten worden! 'tls toch altijd wat! Duitschland, en vooral ZUID-DUITSCH- LAND, is in feestelijke stemming ter viering van den negentigsten verjaardag van den prins-regent van Beieren, prins Luitpold. De keizer en de keizerin gaven ter gelegen heid van dit feest- te Berlijn gisteren een gala-diner, waarbij aanzaten de Beiersche ge zant, de Beiersche bondsraadgevolmachtig den, de Rijkskanselier, de gezamenlijke mi nisters en staatssecretarissen en de hooge mi litaire autoriteiten. De keizer bracht een toast uit op den prins-regent, waarin hij den prins-regent als een voorbeeld en tegelijker tijd een symbool van alle vorstendeugden huldigde. Te München werd, ter gelegenheid van den verjaardag van den regent, na de feestelijke godsdienstplechtigheid een parade gehouden op de Maximiliansplatz, waarbij prins Lud- wig de troep inspecteerde. Tegelijkertijd vloog de aviateur Wineziers voortdurend in een cirkel boven het terrein. Uit de menigte steeg een luid gejubel op. Na de parade werd het gedeukteeken voor Otto Wittelsbach onthuld. De prins-regent woonde met zijne zuster, Hertogin Adelgonde van Modena, een plechtige H. Mis bij. Des avonds had een diner ten hove en een gala voorstelling plaats. pendance Beige" houdt haar beweringen over de samenzwering in den Congo slaande en geeft nadere bijzonderheden. Het blad heeft uit drie verschillende (bronnen inlichtingen ontvangen. Het complot is op 27 Januari ontdekt, door een verlrouwelijke mededeeling van een neger aan een oud-kapitein van de gendarmerie. De gou verneur-generaal heeft met spoed een onder zoek ingesteld. Do procureur-generaal heeft zich naar het dorp Samuel begeven. Huiszoekingen hebben geweren, revolvers en ontplofbare stof fen voor den dag gebracht. De samenzweerders waren overeengekomen, om hij het krieken van den morgen van een. vastgestelden dag de amb tenaren te vermoorden en de huizen van den, procureur-generaal en den staa'.s-inspecteur in de lucht te laten springen. Bij naspeuringen in het mr. H. M. A. Schadée, Rotterdam, mr. A. de Graaf, Utrecht, en mr. A. H. v. d. Biesen, Amsterdam. Daarna hield prof. mr. J. A. van Hamel een voordracht, getiteld: „Amerikaansche inrich tingen van kinderbescherming", GROOTE PROTESTMEETING TE AM STERDAM TEGEN DEN ROOF VAN ROME. De Amsterdamscke Katholieken komen kranig en waardig voor den dag! Op Zondag 19 Maart zal vanwege het PI. Comité der K. S. A. des namiddags te twee uur in het Paleis van Volksvlijt, te Amster dam, een groote protestmeeting gehouden worden, waarop het Romeinsche vraagstuk, J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. F. H. VAN WICHEN, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Pro- 4 vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C. PASSTOORS, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Burge- - meester van Ginneken, te Ginneken. Dk. E. A. M. DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris, Ma. J. N. J. E. THIJSSEN, Voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallen- 1 verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en v»n dar meenteraad van Haailem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., te Haarlem. J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. dorp Kallamu op 10 Februari vond men een hoe veelheid ontplofbare stoffen, waarmede men ge heel Boma in de lucht zou kunnen laten sprin gen. De Belg. minister van koloniën heeftaaneen journalist medegedeeld, dat hij met het oog op de ontroering, die de berichten over een samen zwering in den Congo hebben gewekt, aan den gouverneur-generaal om nauwkeurige bijzonder heden heeft gevraagd. Diefstal Lij den Buhschen rijkskanselier. Het paleis van den Duitsehen Rijkskanselier in de .Wilhelmslrasse heeft bezoek gelrad van die ven. Daaruit zijn eenige kostbaarheden ont vreemd, een waarde hebbende van 2000 mark en toehehoorende aan een schoonzuster van den heer Von Bethman-Hollweg. De dieven zijn het paleis binnengekomen door het departement van buitenlandsche zaken en hebben waarschijnlijk Langs .denzelfden weg den terugtocht onderno men. Do ontploffing bij Chicago. Omtrent de vreeselijke ramp, die deze week in een kruit fabriek te Chicago plaats had, wordt nog ge meld, dat lot nu toe veertig dooden onder de puinhoopen vandaan zijn gehaald. Men hoorde den schok op een afstand van 50 mijlen en de voorstad is geheel verwoest. Er ontstond zelfs een paniek, daar men aan een aardbeving daeht. De seismogr.afen hebben trouwens, ook gerea geerd op de hevige, door de ramp veroorzaakte trillingen. De Vesuvius werkt. Een bergstorting van de Vesuvius, waardoor een krater ont stond van 300 M. breed en 80 M. hoog, had een gevoeligen aardschok tengevolge, in de nabij heid van den kabelspoorweg op den berg en twee woningen van gidsen. Het lijkt of de top van de Vesuvius is afgeslagen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Aartshertogin Stefanie. Reuter seint uit Zurich, dat aartshertogin Stefanie, gravin Lonyay, de dochter van wijlen koning Leo pold, ernstig ziek is en men maakt zich zeer ongerust over haar toestand. Uit Marokko. De berichten, dat de troe pen ven Moetai Hafid een overwinning op de opstandelingen hebben behaald, worden beves tigd. Do ber:«hten uit Mekines zijn echter on gunstig. Het heet, dat de stad door Berbers is VMCVord. Da samenzwering tn don Congo. De „Indé- AUDIENTIE De gewone audiëntie van den minister .van landbouw, nijverheid en handel zal op .Woensdag 15 dezer niet plaats hebben. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is verleend de medaille van het Roode Kruis aan den voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Met ing. van 1 April is benoemd tot dir. van het Koninklijk Kabinet van Munten, Penningen en Gegraveerde Steenen te Den Haag, A. O. van Kerkwijk, thans onder-direc teur bij dat Kabinet. GESCHENK AAN HET VREDESPALEIS. Ghoot-Bhitannië zal aan het vredespaleis te 's-Gravenhage geschilderde ramen schen ken, bestemd voor de rechtszaal. Op de be grooting voor 1911'12 zal hiervoor een be drag van 1000 p. st. worden uitgetrokken. Het geschenk zal in het geheel 2500 p. st. kosten. Door de Nederlandsche regeering zal aan de Staten Generaal een som worden aange vraagd van ƒ18.000 voor de aanbieding van de zeven gekleurde ramen die noodig zijn voor do hoofdtrap van het paleis en de ro tonde van het eerste hordes, waarop zal ko men te staan een door de Amerikaansche re geering toegezegde groote marmeren groep, voorstellende een allegorie van den Vrede door het Recht. JHR. MR. A. P. DE SAVORNIN LOHMAN. Zaterdag 11 Maart, was het 50 jaar geleden, dat jhr. mr. A. P. de Savornin Lohman aan de Groningsche Hoogeschoo.1 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Ofschoon alle openlijk feestbetoon achter wege bleef, ontving de jubilaris zeer talrijke bewijzen van belangstelling. Van den Se naat der Groningsche Hoogeschool ontving hij een gecalligrafeerde oorkonde, met woorden van hulde voor den oud-discipel. NED. BOND TOT KINDERBESCHER MING. De Nederlandsche Bond tot Kinderbe scherming hield Zaterdagmiddag zijn jaar- lijksche algemeene vergadering in het ge- houw „Eensgezindheid", te Amsterdam, onder voorzitterschap1 van jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré. In het jaarverslag van den secretaris, den heer Th. Nolen, wordt betoogd, dat vergele ken bij het buitenland, ons land wettelijk den achterstand heeft ingehaald, betreffende kinderwetten. Een lange reeks vereenigingen is bereid de verpleging van regeeringskinde- ren op zich te nemen. Het volmaakte zal ook hier wel nooit worden bereikt. De aftredende leden, de heeren mr. A. Wertheim, Th. Nolen en prof. dr. W. H. No- lens, werden herkozen. Daar besloten was het bestuur met een drietal leden uit te breiden, hadden nog 'n 3- ta' -perk iezin een plaats, en werden gekozen zoowel van godsdienstig-theologische, als van historische zijde zal worden belicht. Een ee- re-comité is gevormd, bestaande uit dames en heeren uit de beste kringen waarvan het eerevoorzittersehap welwillend aanvaard is door den HoogEerw. heer Mgr. L. E. Jansen, deken van Amsterdam. De vergadering zal geopend worden met eene orgelbespeling door den heer Jos. A. Verheyen. Na het openingswoord van den voorzitter zal eene rede uitgesproken wor den door den ZeerEerw. hooggel. heer E. A. van Hinsbergh, professor aan het groot-se minarie te Rijsenburg. Onder leiding van den heer A. ter Steeg zal vervolgens het koor der vereenigde Katholieke kerkzangers het „Tu es Petrus" van Halier, ten gehoore bren gen, waarna de heer H. W. E. Moller, doc tor in de Nederlandsche taal en letterkunde het woord zal voeren. Na het slotwoord van den voorzitter zal de vergadering gesloten worden met den ge- meenschappelijken zang: „Aan U, o Koning der Eeuwen". landverhuizersveRkeer DOOR PRUISEN. Het stoomschip „Uranium", van de Uha- nium Steamship Cy., dat de volgende week uit New-York te Rotterdam verwacht wordt, heeö aan boord 24 kajuit- en 245 tusschen- dekpassagiers. Onder de tusschendekpassa- giers bevinden zich 67 Russen, aan 8 waar van de landing in Amerika is geweigerd en 10 landverhuizers van andere nationaliteit, die in hetzelfde geval verkeeren als deze Russen. UITZETTIN G-TIN SLE Y. De 'heer Tinsley heeft 14 dagen verlenging van verblijf verkregen en zal dus eerst op 28 dezer ons land hebben te verlaten. Hij zal zich hoogst waarschijnlijk vestigen te Ant werpen. De verlenging van verblijf is een gevolg van stappen der Engelsche legatie. BEZOEK VAN ENGELSCHEN. Het uitvoerend comité van den „National Housing and Town Planning Council" heeft besloten van 1 tot en met 13 Juni e.b. een be zoek te brengen aan eenige steden op het vas teland en een rondschrijven gericht tot de genen, die belang stellen in het steeds meer zich op don voorgrond dringend vraagstuk van steden-uitleg, om zich hij die excursie aan te sluiten. Besloten werd dat bezocht zullen worden Amsterdam, Bremen. Hamburg, Kopenha gen en zoo mogelijk na 10 Juni, ook Stock holm. DE ZEEUWSCHE BOOKMAKERS. De heeren Van Niftrik, wethouder der ge meente Vlisingen, en Jos. van Raalte, direc teur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" aldaar, waren Zaterdag ter audiën tie bij den Minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, om namens de commissie, die zich tot dat doel gevormd had, de belangen te be pleiten van de gemeenten Middelburg, Vlis- singen en Goes, welke belangen ernstig wor den geschaad door het verbod, neergelegd in het wetsontwerp tot bestrijding van de zede loosheid tot het houden van bookmakerskan- toren. De Minister deelde den heiden heeren op hun verschillende vragen en verzoeken mede, dat de actie tegen de betreffende verbods bepaling te laat kwam; dat bezwaren daar tegen vroeger hadden moeten zijn ingebracht en dat dezen nu, al zouden Regeering en Tweede Kamer het wensehen niet meer te ondervangen waren. Hij wees er den heeren bovendien op, dat inwilliging van het verzoek onmogelijk zou zijn om verschillende redenen. De heer Van Raalte merkte den Minister op, dat, afgescheiden van de schade die de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Goes zullen lijden door de opheffing der bookma- kerskantoren, ook 't Rijk daardoor ongeveer een kwart millioen gulden aan inkomsten zou derven en dat tal van personen, op de kantoren werkzaam, broodeloos zouden wor den. De Minister verklaarde, dat hem dit laat ste natuurlijk leed deed en dat hij toegaf dat de schade èn voor de gemeenten èn voor het Rijk belangrijk zon zijn, maar dat nóch voor het eene noch voor het andere zijn beginse len mochten wijken. toupé's uit hun dommeling wakker.... Er wordt aan 't portier gemorreldeen bleek gezicht zonder hoofddeksel vertoont zich voor het raampje I Zeker iemand die nog met den laatsten trein mee moest, op de loopplank van den wegrij. denden trein is gesprongen en nu moeite deed naai' binnen te komen. De reizigers in den coupé vliegen dan ook op, om hem te hulp te komen, alvast tal van waar schuwingen naar: builen schreeuwend „zich goed vast te houden.-- j Voorzichtig is hef portier eindelijk opgenge- maakt.... .doch nu vertoont zich niet één per soon, maar stappen drie jongelui tot groote ver bazing der aanwezigen het compartiment int En.... nauwelijks enkele minuten gezeten, ver laten ze op dezelfde vreemde wijze aLs ze ge komen zijn den coupé, nu aan de andere zijde. Dat spelletje schenen de méér dan brooddron ken heerschappen aardig te vinden, want een poosje later kwamen ze weer aanzetten! Om on gelukken te voorkomen werden ze maar weder om naar binnen gelootst. Doch toen ze daarop aanstalten maakten om op nieuw te vertrekken, werden ze daarin belet door de aanwezigen. Het kwam tot woorden, het dreigde lot hand tastelijkheden over te gaan, waarop een der passagiers aan alles een einde maakte met behulp van de noodrem. Het eind van de „grap" was, dat de „student jes" wel in den trein mochten blijven, doch dat in Amsterdam bij aankomst van den trein ?nheete politiemacht hen opwachtte ter in ontvangst «amet 1 1 „Kon me niks bommen zag Sjors..., ik was toch nog niet gaan maffen....0 Tegen het fooienstelsel. De Ned. Centrale Bond van geëmployeerden in het holel- en koffie- huishoudersbedrijf gaf op de intern, tentoonstel ling voor hotelindustrie enz., aan elk bezoeker die zijn stand bezocht een brochure ten geschen ke, getiteld: „Ons standpunt inzake het fooien stelsel. Op zakelijke wijze wordt daarin uiteengezet, waarom de Bond streeft om het fooienstelsel afgeschaft- te krijgen en te vervangen door een betaling voor gepresteerden arbeid vanwege den patroon, in wiens dienst de hotel- of koffiehuis- bediende werkzaam is. Het coniilé der tentoonstelling heeft thans het geven van deze brochure op de tentoonstelling verboden, zonder opgaaf van redenen. De brochure wordt nu aangeboden bij den i=s Nachtelijk freinnvonfuur. Vrijdagnacht to. den Laatsten trein uit Rotterdam—Den Haag is gepasseerd. Plotseling schrikken 'dei reizigers in een der ingang. j 1 - s*a 1 -• 1 ■H l1 De Heer Marinus van B'aaleS.-. De heer Marinus van Baaien, oud 65 jaren, wonende te Rozenburg, heeft het volgende geschreven „Ik ondergeteekende verklaar met deze, dat de Rink Pillen zeer gunstig voor het herstel van mijn gezondheid zijn geweest. Ik leed hevig aan maagpijnen en dit gedu rende 4 jaren, zoodat mijn slechte maag mijn gezondheid verwoest had. Sedert ik de Pink Pillen heb genomen, lijd ik niet meer aan de maag, maar ik kan alles eten en verdraag alles heel goed. In één woord, ik hen een geheel ander mensch geworden."- Men wete wel dat het wonderbaarlijk maagmiddel, de Pink Pillen, in staat stelt de eetlust weer te krijgen en een goede spijs vertering te hebben. Zij zullen een zwakke maa,g niet de kracht geven zonder stoornis van den eenen dag op den anderen een over- matigen maaltijd op j:e nemen, maar zij stel len haar in staat zonder pijn en met voordeel een gezond en redelijk yoedsel op te nemen en te verteren. Er zfin duizenden menschen in de wereld, die doffe oogen en een slependen gang hebi- Ken, die aan tafel gaan met tegenzin in hun voedsel. Dezen missen alle vreugde. Zij zijn gelukkig indien zij slapen kunnen en da,t is niet altijd het geval. Negen malen op de tien wordt deze karikatuur van het leven veroorzaakt door maagpijnen. Dé maagpijnen worden genezen door de Pink Pillen, .en de genezing is duurzaam. Zij hebben de prachtigste resultaten tot stand gebracht, dank zij hare eigenschappen het bloed te herstellen en te vernieuwen. Zij zyu verin ijk Daar a i i.<9 per doos eu 19 per zes doozen by het Generaal Depot der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22 Amsterdam; voor Haarlem en Omstreken bij de firma's J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147, bij Plaatzer van der Huil, Jansstraat 28, bij M. P. Drost, Lange Yeerstraat 8, en voor Heemstede bij J. Stolk, Wilhelminaplein. En verder bij verschillende Apothekers en drogisten. Nieuwe 'verbinding tusschen Breda en Dord recht. Zooals bekend, zal er door de zorgen eener commissie, welke zich met dat doel te Dordrecht heeft gevormd, ter gelegenheid van den Holland-België voetbalwedstrijd, die 2 April a.s. te Dordrecht zal worden gehouden, op 1, 2 en 3 April een stoombootveerdienst tusschen Moerdijk en Willemsdorp worden ingesteld. Onder voorzitterschap van den heer S. van Gijn, ouel lid der Tweede Kamer,- werd te Dord recht een vergadering gehouden, welke o.a. bijge woond werd door mr. E. P.. van Lanschot, bur gemeester van Breda en door de burgemeesters der gemeenten Zevenbergen en Klundert. Het voornemen beslaat, om te beginnen om streeks 1 Juni, eiken Zaterdag en Zondag door een stoomboot een geregelden veerdienst tus-' sohen Moerdijk en Willemsdorp te onderhouden, zulks gedurende de zomermaanden en inmiddels alle pogingen in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk tot het verkrijgen van een voort-! durenden veerdienst te geraken. Voorloopige plannen en berekeningen kwamen uitgewerkt ter tafel. De A. N .Wj.. B. en de Ned. Automobiel-Club hebben een niet onbelangrijke geldelijke bijdrage toegezegd BLOEMENDAAL. Veris ren en gevonden voorwer pen. Gevonden en terug te bekomen: Een heeren-para.plu aan het poUtie-bureau alhier, en een bal .aan het politie-bureau te Overveen. Verloren een portemonnaie met drie bank biljetten en een gouden ketting met doublé medaillon,: OVERVEEN. Personalia, Tot lid in "de oommissie benoemd ter bestudeer ing van het vraagstuk der autotractie, voor zooveel betreft haar toepassing hij het leger, zoowel in vredes als in oorlogstijd is door den minister van oorlog o.m. benoemd de heer P. J. E. Bijle- veld, werktuigkundig-ingenieur, alhier. ZANDVOORT. Bauwen. Het bouwen van een woon huis aan het Kerkplein alhier, voor rekening vian Mej. de f\V|ed. Jb. Koning, onder direc tie van den heer J. H. (W]. Leliman, bouw kundig ingenieur te Amsterdam, is opgedra gen aan den heer A. Koper Jbzn., aanne mer alhier^ V i c t o r i a b' r o n b e r 1 a. hn s t e i n. De Jury voor de tentoonstelling van Ho telindustrie, welke op het oogenblik in den Haag gehouden wordt heeft aan het Victoria- water-Oberlahnstein een diplome d'honneur zijnde de hoogste onderscheiding, toegekend, Gunning Rioleeringswerken, Door Burg. en IWeth. zijn de werkzaamhedeu van de rioleering in den Boulevard Barnaart,' de verlengde Dr. Joh. Mezgerstraat en om liggende straten en een gedeelte van de Bur gemeester Engelbertsstraat, opgedragen aan de laagste inschrijvers, de heeren Th. |WV Bonte en J. yan Harpen te Amersfoort, voor de door hen ingeschreven som van f 19810. Vrijstelling'. J. Schulpzand, alhier, die be richt had ontvangen, dat hij 31 Mei zou inge deeld worden, heeft bericht van vrijstelling ontvangen van dienst, teneinde 20 Mei ter., haringavngst te kunnen vertrekken. Tot de ter vergadering verschenen genoodij den uit N.-Bnabant werd het verzoek gerich de zorg pp zich te nemen voor de samenstelt i ling van een N.-Brabantsch' comité, ter mede* werking met het Dordtsche, aan welken wenscü' gaarne gevolg wordt gegeven. Een feoorddansende rat. In de Nieuwe E& bingestraat te Groningen heeft een rat een gratö voorstelling in het koorddansen gegeven, ten aa® schouwe van een groote menigte. De rat, een kanjer, die naar 't schijnt in zijn excursies door de dakgoten een gevaarte had zien voorbij" suizen, dat wij: electrische tram noemen, had schijnbaar 'den lust niet kunnen weerstaan na" der kennis te maken met ons nieuw verkeersmid del. Een verbindingsdraad, die het huis, waaf het meest zijn domicilie had, verbond met den hoofddraad, bood de gewensclite gelegenheid oiö op den hoofddraad te komen. De gevoelens, die de rat bezielden, toen zij daar op de lijn was gekomen en de tramwagens onder zich boordd zoemen, laten zich niet beschrij ven. Het beest scheen het niet ongezellig te vinden en het maak te over een heel Lang eind evoluties op het strak gespannen koord. Maar toen kwamen de menschen, eerst enke len, toe velen en op het laatst werd het een volksoploop. En dus kwam de politie er bij te pas. Een agent maakte een einde aan de wel geslaagde Voorstelling en haalde een stok, juist lang genoeg om de op den tramdraad balancee- rende rat te bereiken en van den draad af té iwippen. Een loos alarm. Een waker van den Nacht veiligheidsdienst te Amsterdam ontdekte half elf, dat het kelderraampjo van het woonhuis van den heer Oscar Carré, geopend was. Hij waarschuwde Se politie en den heer Carré. Deze begaf zich onmiddellijk met den inspecteur van politie, den heer Voordewind, naar het perceel. Met behulp van een 16-tal agenten werd het huis omsingeld en toen... werd naar den inbreker of de 'n- hrekers gezocht. Het perceel en ook de r legen tuin werden onderzocht, maa- werd iets ontdekt dat naar sporen van geleek. Moordaanslag. Vrijdagnacht is te Middnhu.g den 23-jarigen marine-matroos le kt. Davidse een steek in den rug toegebracht, die tot in de linkerlong doordrong. De ontboden geneesheer verklaarde den toestand levensgevaarlijk. Brandstichting. Te Overschie ontstond Vrij dagavond brand in een hooischelf welke gevaar opleverde voor de belendingen. Nadat de brand weer het vuur gebluscht had, werden vier zwer vers aangehouden, die bekenden den brand: te hebben gesticht. Een 'vluchteling gevat. Donderdag heeft de politie te Barnevetd aangehouden een ongeveer 15-jarigen jongen, die zijn rijwiel voor f 3 te koop aanbood. Bij onderzoek is gebleken, dat de jongen ontvlucht was uit het gesticht „Oud-Veld zicht, te Apeldoorn, van waar hij, bij- zijn ont vluchting, de fiets van den directeur had mede genomen. Ketelontploffing. De met een sleep van Rot terdam, voor Ruhrort bestemde sleepboot „Elisa beth", eigenaar Kleinpas te Grieth, zonk Vrijdag middag bij Rees, tengevolge van het springen van den ketel, waardoor een lek ontstond. 1 De bemanning, de kapitein, diens vrouw en 4 scheepslieden, konden zich ternauwernood redden Een auto in brand. Een paar Delftsche stu denten waren Vrijdag met de automobiel van een hunner naar Amsterdam gekomen. Des nachts om drie uur zouafen de heeren vertrekken; der auto werd uit de garage gehaald en de studenten wilden de Lantaarns aansteken, doch schijnen daarvoor niet de noodige vastheid van hand ge had te hebben. Althans plotseling stond hun voer tuig in brand! Het vuur werd echter spoedig gebluscht, zoodat geen groote schade werd aan gericht. Ongeluk. Toen de 41-jarige mr. H. Visser, een in de sportwereld zeer bekende figuur, Za terdagmorgen in het Alexanderveld te 's-Graven hage paard reed, sloeg het paard op hol en wierp den berijder af. De heer Visser werd be wusteloos opgenomen. Het bleek, dat hij een schedelbreuk had. In het politie-posthuis, waar hij werd ingebracht, stierf hij. Atax te water. Gisterenavond, half acht ongeveer, reed aan den Amstelveensehen weg bij de Kalfjeslaan te Amsterdam, een atax in de sloot, met, behalve den chauffeur, vijf menschen. De inzittenden kwamen gelukkig allen met den schrik vrij sommigen met een nat pak en de atax werd met behulp van Sinck's toestel op het droge gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2