fBUITENLAND BINNENLA ND. Sociaie Berichten. OVERZICHT. Rechtszaken, VAN ELDERS. «V RUSLAND heeft aan CHINA een ultimA- [tum gezonden, zoo berichtte ons gisteren een telegram, en latere depoches bevestigden dat inderdaad onrustbarend bericht, t [Maar ten slotte lijkt het niet zóó erg te wezen, al is de toestand in Oost-Azië ernstig genoeg. De St. Peters bur gsche correspondent van de „Daily Telegraph" seint, uit goede bron te weten, dat de nieuwe Russische nota niet het karakter van een ultimatum heeft. Een ultimatum zou eerst volgen, als de Russische nota niet bevredigend wordt be antwoord. De Chineesche regeering zal daarenboven een redelijken tijd voor haar antwoord heb ben.; In gezaghebbende Russische kringen blijft men dan ook gelooven, dat China ten slofte zal toegeven/ ook omdat het weet, dat de .Europeesche mogendheden Rusland hierin steunen. Het Japansdh-Chineesche theemono polie speelt in deze kwestie ook leen voorname rolde Russische regeering weet, dat China nog .andere handelsmonopoliën wil instellen en de Russische regeering zou dat het best kunnen verhinderen door het fheemonopolile te verijdelen, Aldus deze correspondent. (Wat dit theemonopoiie erbij doet, is oil's niet recht duidelijk, maar dat zal nog wel komen. Intusschen lijkt het web als of de Russen hnn optimisme en; eigenwaan noodt verlie zen I Althans in St. Peterburg is men den buit al aan het verdeeleneen Engelsch blad zegt, dat als 'China, niet toegeeft, het tot ver wikkelingen zal komen in Mantsjoerije, en...? dat Rusland en Japan dan 'Mantsjoerije onder elkaar verdeelen zullen I, De huid van den niet-geschoten beer, wat De laatste bijzonderheden uit MEXICO 'ontvangen, zijn vervat in een particulier telegram uit Mexico (stad) aan de „New- ,York Herald", Volgens dat bericht zijn te Veracruz ern stige onlusten uitgebroken Een Amerikaan werd gedood en zes politieagenten gewond. De deuren der gevangenis werden geopend, waardoor een zeventig-fal gevangenen .de vlucht konden nemen. Het Amerikaansche oorlogsschip, dat in de haven voor anker ligt, en de mariniers treden te zamen met de burgerlijke en militaire autoriteiten der stad op. Het Fransche oor logsschip zal de Fransche belangen in be scherming ,nemen. Men zal begrijpen, dat deze bijzonderheden, wanneer zij tenminste waar zijn, wijzen op e>en niet geringe vererging van den toestand. Vooral het optreden der Amerikaansche matrozen zou als een feit van groot belang te beschouwen zijn, daar hier voor 't eerst dan handelend door de Amerikanen zou zijn ingegrepen, terwijl ook het optreden van het Fransche oorlogsschip tex bescherming der Fransche belangen als van groot belang be schouwd zou moeten worden met het oog vooral op de toepassing van de „Monroe"- leeri Ernstige gebeurtenissen zijn IN PORTUGAL ophanden, en men vreest nu voor Kef uitbre ken van de crisis De correspondent van de „N. R. Ct." te Lissabon seint deze tijdingen, die zeer Érn stig zijn. Gisteren is zoo seint hij de kieswet bekend gemaakt. De wet wekt algemeen teleurstelling f Het stelsel van evenredige vertegenwoor diging is ingevoerd. 50 Kiezers hebben het recht een candidaat te stellen. De nieuwe in deeling van de kiesdistricten zal nog bekend gemaakt worden. De verkiezingen zullen zijn: geheim, di rect en facultatief. In de districten Lissa bon en Oporto zal het stelsel van evenredige vertegenwoordiging worden toegepast (stel sel d'Hondt). In de andere districten zal op lijsten van drie namen voor de verkiezing van vier afgevaardigden gestemd worden. Do regeering is in principe vóór bezoldi ging .van de Kamerleden, maar laat het a,an de Kamer over, om deze kwestie uit te mar ken. De verkiezingen zullen vermoedelijk op 14 Mei worden gehouden. Deze wetsvoorstellen stfhij'nen ernstigle enti stemming te veroorzaken! De arbeidersbeweging neemt groote afme tingen aan. In de grootste bedrijven is sta king uitgebroken en in verschillende onder nemingen dreigt staking. Er zijn vergaderin gen belegd om te protesteeren tegen het optreden der soldaten die te Setubal twee ipersonen hebben gedood en zes gewond. De bladen hebben opruiende artikelen te lgen de regeering en haar optreden te Setubal. De Montanha, die te Oporto verschijnt, hoemt de kieswet een wet van verraad, i Costa, de minister van justitie, heeft 20 dagen verlof gevraagd. Men zegt, dat hij woedend is over den indruk, die de kieswet heeft gemaakt. De Mundo valt Almeida scherp aan. Overal heerseht ongerustheid. De toestand wordt critieker. Mc» vreest een crisis. Troe pen doorkruisen de stad....,.; Do Duitsche Keizer zal in SeHönbrunn uitstapr pen. Na den maaltijd ten hovo vertrekt de Kei zer fs avonds te 9 uur van Hetzendorf naar Venetië. De Duitsche Kroonprins en Kroonprinses Cor cilie komen' 9. April te Weenen en zullen ver blijf houden in de Hofburg. Het is thans voor de eerste maal, dat de Kroonprinses te .Weenen komt. Do pest in Mantsjoerije. Morrison, de cor respondent van de „Times" te Peking, is daar van zijn reis door Mantsjoerije teruggekeerd. Hij seint, dat zekere berichten over de pest onjuist en overdreven zijn. De Chineesche ambtenaren, medische en andere, zijn zeer hoffelijk opge treden, hetgeen de Europenanen daar dankbaar erkennen. Nooit zijn wij in Mantsjoerije beter behandeld, zeggen zij. De zeelieden-staking. Volgens de „Peuple" heeft het centraal comité van de internationale zeelieden-federatie dat te Antwerpen bijeenge komen is, beraadslaagd over het voorstel van Engeland om een internationale staking op touw te zetten om den toestand in het bedrijf te verbeteren. Vertegenwoordigd zijn Duitschland, Engeland, België, Holland, Zweden, NooTwegen, Denemarken en de Vereeiïigde Staten. Duitsch land verklaarde, dat, daar de Duitsche zeelieden vermeerdering van salaris verkregen hadden, het voor hen moeilijk zijn zou om aan de beweging deel te nemen. België zou eerst de syndicaats commissie moeten raadplegen. De Vereenigde Staten, tenminste de vertegenwoordigers van de Atlantische havens, waren het voorstel van En geland tot staking gunstig gestemd, evenals Noor wegen, Denemarken en Holland. Ten slotte werd besloten een internationale commissie "te benoe men om den toestand te onderzoeken ,en zoo noodig de staking voor te bereidden. Het „groofe lof*. Het comité vna de tom bola' der tentoonstelling van Brussel, zoo schrijft het „Hbl. van Antw." hééft besloten, aan het parket het lot te overhandigen, dat werd aan geboden als hebbende den grooten prijs van 200000 fr.. gewonen, dat in de oogen der leden niet alle waarborgen van echtheid vertoont Het parket zal dit moeten onderzoeken. Als het comité dit zelf niet kan, wie moet het dan weten, vraagt het Antwerpsche blad leuk weg niet zonder grond. j Het complot een praatje! Volgens de Efoi- le beige heeft de Belgische minister van kolo niën telegraphisch bericht ontvangen, dait het hel bericht, over een samenzwering tegen de ambtenaren te Boma, van allen grond is ont bloot. Amerikaansch. Te Chattanooga, in den staat Tennessee, wordt een jonge dokter Sher man beschuldigd, een koopman te hebben dood geschoten en is daarom achter slot en grendel gezet. De voornaamste getuige, die het O. M. tegen hem zou oproepen, was zijn verloofde Cleo Lucas. Deze jonge dame had niet veel zin om het getuigenis te komen afleggen. Ze nam daarom een geestelijke in den arm, verkleedde zich als een negercipier, ging om middernacht naar de gevangenis, zette een ladder tegen h|at gebouw, klom erop en reikte den uitverkorene haars harten door de tralies heen de hand. Be neden, op den beganen grond, las de geestelijke de huwelijksformule voor. De sherif, die van dit huwelijkscomplot had vernomen, wilde de nachtelijke plechtigheid voorkomen. Hij kwam nog juist bij ijds om mevrouw Sherman van de ladder le zien dalen, die volgens de wet niet mag getuigen in een geding, waar haar Jieer en meester in de bank der beschuldigden zit. inwépaigie organisatie isl tiiate voorFereiï Rritsclie ËaloMdih fcHAzSë.: Aan Koictr'd' aaijder" gehuwde vrouw met behoedzaam^ zich mede bevinden de heer Sjao Sjon Fan, moet worden te werk gegaan en men er voo' onderstaatsseeretaris van handel, die zlioK al op bedacht moet zijn, te voorkomen, f in verbinding zal stellen met de handelaren I baar 't vinden van arbeidsgelegenheid eC Dc schrikachtige inbreker. In den nacht van Maandag brak een dief in een heerenhuis le Rixdorf bij Berlijn in. Een stalknecht, die in het sousterrein sliep, werd door het ge rucht uit de slaap opgeschrikt, stak licht aan fen zag nu voor zich het van angst witte ger (zicht van een ongewenscht bezoeker, wiens wijd geopende oogen hem glazig aanstaarden. Op de [•rag van den stalknecht, wat hij kwam uitvoe ren. antwoordde de man slechts met onbegrij pelijke gebaren. Het bleek, dat bij een ruit had ingedrukt en reeds alle voorwerpen van waar de en baai- geld in de kamer had bijeen ge zocht. De man was bij het plotseling ontwaken i.ian den stalknecht van schrik stom geworden! lok al geen beroepsman, deze inbreker! Keizer Wilhem fe Weenen. De aankomst tan den Duitschen Keizer te Weenen zal plaats febben 24 Maart, 's morgens te half elf. Van het loorderslation zal de Keizer naar Penzig gaan, Irar do officieele ontvangst en begroeting door [rans Jozef en de aartshertogen plaats vindt, HOFBERICHT,; H. M. de Koningin heeft benoemd met In gang'van 1 April fot jagermeester in de provincie Zuid-Hoüand d:n Kamerheer i. b. d, D- J. G. J. baron van PaLLa.ndt Duynrell. UIT DE STAATSCOURANT- Bij kon. besluit is benoemd tot griffier bij den Raad van Beroep (ongevallenverzeke ring) te 's-Hertogenbosch, mr. E E. J. M- van Zinnica Bergmann, advocaat en procu reur aldaar, thans plaatsvervangend griffier bij dien Raad, onder toekenning .van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; Bij Kon. besluit is tot niet-militair lid van den Raad van Defensie benoemd mr. (W. F. van Leeuwen, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, met bepaling dat de heer Van Leeuwen voornoemd, zitting zal hebben in de tweede afdeeling van ycormel- den raad; Bij Kon. besluit is tot medegedelegeerde van de Nederlandsche Regeering bij het in .April 1911 te Rome te houden Internationale I Muziekcongres, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist benoemd Dan. de Lange, directeur van het Conservatorium der afdeeling Am sterdam van de Mij- tot bevordering der Toonkunst te Amsterdam.; BEZOEK VAN PRESIDENT FAILLIERES. Naar „De Tel." verneemt, staat liet thans vast, dat president Fallières, in den loop van dit jaar een bezoek aan ons land zal bren gen, waarschijnlijk in den zomer. ZIEKTEWET. Men meldt aan „De Tel." dat de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake het ontwerp-Ziekteverzekering van minister Tal- ma op Dinsdag 28 Maart a.s. een bijeenkomst zal houden. Op deze vergadering zal worden vastgesteld de houding door de commissie tegen over bet ontwerp aan te nemen, en zal over de wijze van behandeling worden beslist met name over de vraag of eenige vraagpunten behelzende de hoofdbeginselen van het ontwerp, te voren aan het oordeel der Kamer zullen worden on derworpen. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat dit inderdaad geschieden zal. DE TUCHT-UNIE; De Bond van een groot aantal Nederland sche Vcreenigingen cn belangstellende perso nen, waarvan de Statuten de Koninklijke goedkeuring verwierven den 19en Juni 1909 en die den naam draagt van de Tucht-Unie, is onzen lezers natuurlijk niet meer onbe kend. Artikel 1 dier Statuten zegt, dat de Unie ten doel heeft de tuchteloosheid onder het Nederlandsche volk te bestrijden, teneinde zijne zedelijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoogen. De Unie heeft geruimen tijd noodig gehad om het terrein te verken nen, do oorzaken, de uitingen en ook de gevolgen dier tuchteloosheid te onderzoeken, en zich op de hoogte te stellen van de wten- scben van het Nederlandsche vplk. Ook de en den tijd is aangebroken om met vrucht naar buiten te kunnen optreden. Voorloopig zijn door het Algemeen B'estuux de volgende punten aan de orde gesteld en in behandeling genomen lo. Het verkrij gen van korte en snelle berechting van over tredingen tegen wetten en verordeningen; 2o. De bevordering van regelmatig .en orde lijk verkeer; 5a Het aanmoedigen van de beoefening .van gymnastiek, sport en spel met den aanleg „van speelterreinen; 4o. De drankbestrijding; 5o. De verbetering .van den Nederlandschen volkszang .en 6o. Het houden van voordrachten, het bijwonen van congressen, de samenwerking met bestaan de vereenigingen. Dle Unie wenseht n.L Hand in hand te ar beiden met alle reeds bestaande organisaties!, die geheel of gedeeltelijk hetzelfde doel be oogen, zonder iemand het werk uit de han den te nemen, om daardoor eendrachtigen arbeid van die organisaties te bevorderen |sn verbrokkeling van krachten te doen ophou den. f Allereerst is nu het verkrijgen van dïne sterke organisatie noodzakelijk. De toegetre den vereenigingen ,en personen omvatten te zamen reeds weinig minder dan honderd dui zend ledenmaar dat cijfer moet belangrijk toenemen. Daartoe moeten sterke ledengroe- pen en vertegenwoordigende lichamen ge vormd worden in alle plaatsen van Neder land. i Het Algemeen Bestuur roept, thans alle belangstellenden in geheel Nederland op, zich te willen aanmelden aan het adres van den Tweeden Algemeenen Secretaris, den Heer A. R. Kuipers, van Bleijenburgstraat 12 te Dordrecht. Het Algemeen Bestuur bestaat uit de fee- ren: Dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Dordrecht, Eerevoorzitter; Edo Bergsma, Enschedé, Voorz.J. M. V. Hoogstraten, Dordrecht, Ondervoorzitter; Dr. C. J. Söhngen, Nij megen, Secretaris; A. K. Kuipers, Dordrecht 2e Secretaris; O. A.; H. |Wj. G. Eijken, Dord- drecht, Penningmeester; Mej. G. A. A. Bou- riciu 's-Gravenhage, Commissaris H. R. Boeree, ^s-Gravenhage, Commissaris; Jhr. Mr. D.; 'O. .Engelen, Zutfen; Mej. A. van Ewijck, Zeist; G. O. A. Fabius, 's-Graven hage: JW], J, Kat, Amsterdam; J. Kleefstrai, Hilversum; J. H. Lluiting', Amsterdam. Mr. P. A. N. ,S. van Meurs, 'sGravenhage; A. van der Voort, Bloemend aal. Aangesloten zijn onder meer de volgende Vereenigingen, hetzij geheel of door meer dere afdeelingen vertegenwoordigd: Algemeen Nederlandsch Verbond; Alge meen Nederlandsche JWÏelrijdersbond (Toe ristenbond voer Nederland); Bond van Am- sterdamsche BuurtvereenigingenMaat schappij tot Nut van het Algemeen; Nederl. Roomsch-Katholieke Volksbond; Nederl. Au tomobielclub; Nederl. Bond voor Lichamelij ke Opvoeding; Nederl. Onderwijzers-Genoot schap; TesselschadeVereeniging van tehui zen voor schoolgaande kinderen; Volksweer baarheid; Vereeniging tegen Drankmis bruik .Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk Bewustzijn; Vereeniging „Onze Tuin". Vereeniging voor Gemeente- en Volks belangen. Vereeniging van hoofden van scho len in Nederland. Vereeniging het Neder landsche Lied, Volksbond tegen Drankmis bruik. DE VERBETERING VAN DEN DAM TE AMSTERDAM, De onteigeningsprccessen in verband met de Damplannen loopen ten einde, zoodat men ten Stadhuize de kosten thans overzien kan. De deskundigen hadden de vergoeding voor de in het onteigeningsplan begrepen percee- len op .ongeveer f 1,600,000 geschat. De ge meente zal als gevolg van hoogere toewijzin gen door de Rechtbank ongeveer f 1,700,000 te betalen hebben. Aanvankelijk dacht men ten Stadhuize, dat de opbrengst van het oude beursterrein noo- djt zou zijn om de verbetering van den Dam te kunnen bewerkstelligen. Het valt echter mee. De reeds voorloopig bedongen jaar- lijksche erfpachtssom voor de nieuwe mid- denbabouwing en de te verwachten prijzen voor het terrein aan de zuidzijde van den Vijgendam doen zien, dat van de 8 Vk ton, die de gemeente voor het oude beursterrein ont ving, niet meer dan een paar ton opgeofferd zal moeten worden aan het Damplan, dat de verkeerswegen ter plaatse er, naar wij vertrouwen, pok het aspect zoozeer verbe teren zal, DE BOOKMAKERSKWESTIE. Men meldt uit Vlissingen Een commissie uit het comité tot behoud der bookmakers, bestaande uit de heeren A. H. Po lak en A. W. Smits, had Woensdag te 's-Graven hage een onderhoud niet de heeren Kamerleden Van Vuuren, Lobman en Troelstra. De commis sie besloot op advies dezer Kamerleden een adres aan den minister van Justitie te zenden om te verkrijgen dat de inwerkingtreding van de wet zoo lang mogelijk wordt uitgesteld, kon het zijn drie jaar. Een adres in dien geest is gisteren aan den minister van Justitie gericht, terwijl aan alle Kamerleden een afschrift daar van is gezonden. VACANTIEKAARTEN. Naar wij vernemen, heeft de Staatsspoor plan dit jaar wel „algemeene vaeantiekaar- ten" uit te geven; bijzondere vacantiekaarten niet meer. Ook zal men waarschijnlijk twee maal 's weeks extratreinen laten loopen (z.g. exeursietreinen) van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht naar Arnhem, Nijmegen, enz. RUSSISCHE LANDVERHUIZERS. Gistermorgen te 9,32 vertrokken van het Maasstation te Ro-tterdam de 215 Oostenrijk- sche en Russische landverhuizers die per ss. „Uranium" te Rotterdam waren gearriveerd. De 67 Russen werden in een afzonderlijken spoorwagen geplaatst en waren alle voorzien van consulaire en gouvernementspassen. Ditmaal zijn alle Riickwanderer van de „Uranium" zonder moealij kheden kunnen worden doorgezonden. Nader vernemen wij uit Bentheim, dat alle passagiers zonder moeilijkheid doorgereisd zijn. De wagen voor Mlawa (Rusland) werd begeleid door twee Duitsche gendarmes tot aan de Rus sische grens, waarvoor genoemde Stoomvaart- Maatsehappij 300 Mark had moeten betalen. .CHINA EN INDIË, Volgens de „Agence d'Extrême-Orient" zal de Chineesche regeering een kruiser uitzen den tot het afleggen van bezoeken aan die voornaamste havens der Nederlandsche en van Chineesche afkomist teneinde hun toe stand te bestudeeren. De regeeringen te 's Ha- ge en te Londen hebben de mtèdedeeling yan dit maritiem bezoek gunstig ontvangen,- stig wordt bemoeilijkt, juist door de vod schriften die beoogen haren toestand te .v< beteren." Boefjes. Men meldt nit Hoek van Holland: In een Zondagavond hier aangekomen goe derenwagen ontdekten de spoorbeambten Maandagmorgen twee jongens, die met den trein uit Amsterdam waren meegekomen. Zij zeiden, dat zij per ongeluk mee gegaan waren, en door medelijdende menschen werd hun een stevig maal verstrekt, terwijl nog eenige om standers hun wat geld gaven. Naderhand bleek echter, dat het dezelfde jongens waren, die de vorige week naar Kesteren waren ge gaan, terwijl hun doel was geweest te stelen. Tenminste onder een der banken vond men een aantal voorwerpen, afkomstig uit een pakket in den wagen. Door de politie zijn de veelbelovende kna pen naar Amsterdam gebracht, waar de po litie de zaak verder zal onderzoeken. Brutaal stukje. Uit het paleis van justitie te Breda is Woensdag het rijwiel ontvreemd van den rechter-commissaris bij de arrondisse- ments-rechtbank te Breda. Verzoek om vervolging. 6 Raadsleden en 110 ingezetenen der gemeente Doornspijk hebben een verzoek aan den officier van justitie te Zwol le gericht, waarin gewezen wordt op onregelma tigheden, die volgens hen ia de gemeente-admi nistratie aldaar zijn voorgevallen. 1 O.a. wordt beweerd, dat een geldleening van f 1500 is gesloten, zonder machtiging van den raad en zonder dat blijkt, dat 't geld in de gemeentekas is gestort, alsook* dat valsche kwi tanties zijn opgemaakt. Opgespoord. Door het merken van geldstuk ken is de politie te Middelburg de daderes op het spoor gekomen van een reeks van dief stallen van geld uit de winkellade bij een win kelier. Het bleek te zijn de 19-jarige dienstbode L. K. In beslag werd genomen eenig geld en een groot aantal lijfgoederen en sieraden, die de meid erkende van het gestolen geld te hebben gekocht. Lustrumfeesten to Utrecht. Dinsdagmiddag werd ten overstaan van notaris Brouwer Nij- hoff te Utrecht, het contract geiteekend betreffen de het veld voor het „Openluchtnatuurspel", te geven ter gelegenheid yan de a.s. Lustrumfeesten, te Utrecht. Het terrein is gelegen aan den Krommen Rijn en zal zijn ingang hebben aam den Konings weg. Het heeft een fraai uitzicht op den Rijn en heeft in het verschiet een kersenboomgaard. Niets verstoord de landelijkheid van de plaats waar Willem IV zijn kamp op zal slaan in Juni a.s. Daar zal het spel „Willem van Holland" spelen. Door groote welwillendheid van den eerstaanwezend ingenieur der genie te Utrecht is de maskeradecommissie reeds in het bezit van vergunning voor het bouwen van een over dekte tribune, plaats biedend aan ongeveer 6500 toeschouwers. Deze week nog hoopt de commissie te begin nen met het bouwen van genoemde tribune. Men bereikt het terrein langs de Gansstraat en Koningsweg in ongeveer 20 minuten te voet. Weldra zal een aanvang gemaakt worden met de reconstructie van den burcht Rijnauwen, in den jare 1345 bewoond door Jan van Renesse van Rijnauwen, welke burcht in het spel, naast de Benedictijner abdij van Oostbroek voorkomt. Voor het openluchtspel is de medewerking toe gezegd voor de solistenpartijen door mevrouw A. Noordewier—Reddingius ie Hilversum en de heeren H. G. van Oordt en R. van Schaik, beiden te Amsterdam. Afschaffing kermis. De gemeenteraad van Hengelo heeft besloten de Paaschkermis met in gang van 1912 af te schaffen en de najaarsker mis .te behouden. Vermist. Sedert Zondag wordt te Delft ver mist de portier van de flesschenfabriek v. W'. Uit een door hem gehouden kas, van aan de glasblazers geleverd bier, is een bedrag van f 150_ verdwenen. Tusschen een en ander brengt men verband. Inval in eon nachthuis. Gisterennacht te ongeveer drie uur heeft de politie een inval ge daan in het benedenhuis van perceel Dijkstraat te Amsterdam, waar, naar de politie vermoedde, zonder vergunning of verlof drank geschonken werd. De politiewacht stond onder hevel van den inspecteur E. T. H. Joosten van het bureau St Pie.tershal. Deze inspecteur was in het be zit van een bevelschrift tot het binnentreden van woningen op grond van de Drankwet. Toen men de politie niet dadelijk toegang wenschte te verleenen, sloeg een agent met het gevest van zijn sabel de ruit der voordeur in. Daarop werd een deur opengemaakt, die op 't portaal van het bovenhuis uitkwam, zoodat de politie binnen kon treden. Er bevonden zich enkele mannelijke en vrou- Hef drama op de Nic. Witsenkade te Amsterdam, Het Gerechtshof te Amsterdam nam g teren in behandeling het geruchtmakend drama, dat in den vroegen ochtend van f Februari 1910 op de bovenwoning van p® ceel no. 6 der Nieolaas Witsenkade zich a' speelde en waarvan de 35-jarige mevrou* Mathilde Josephina Ramean Winia het P klagenswaardige slachtoffer werd. Gelijk men weet, werd mevr. Winia, te W liggende, door onverlaten met kokend wate' overgoten. Zij bekwam dientengevolge e»1 uitgebreide huidverbranding van den twe" den graad, waaraan zij den 28en Februa' 1910 in het Wilhelminagasthuis te Amste?' dam na een verschrikkelijk lijden, overleg zonder dat men haar een omstandig verhol had kunnen afnemen. Mevrouw Winia had steeds beweerd, ds' de daders van het gruwelstuk twee manne" inbrekers waren, die haar een prop 1' den mond geduwd hadden en van wie de eeü om geld bad geëischt. De justitie vond echte' termen om niet alleen de hand te leggen of den lossen werkman Pieter Ronner, die, ter wijl de deerlijk verwonde mevrouw WiniJ uit het raam harer woning om hulp riep, d< woning had verlaten, doch ook op de dienst' bede van mevrouw Winia: Imkje Beetsm^ Imkje Beetsma, geboren 8 Januari 1866 Jorwerd, gemeente Baarderadeel, en Piete' geboren 15 September 1889 te Oostrum, ge& Oostdongeradeeh beiden reeds vroeger te' zake van diefstal en verduistering veroor deeld hebben op 2, 4 en 5 November 1910 voof de 5e kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht gestaan en werden op 18 Novembsf d.a.v. schuldig verklaard aan: poging tot diefstal, vorafgegaan door weid tegen personen, gepleegd met het oog merk van diefstal door tw-ü of meer veree nigde personen, welk feit den dood ten ge* vbige heeft gehad, gepleegd onder de ver zwarende omstandigheid van herhaling va" misdrijf: Imkje Beetsma bovendien aan dfi{ feiten van diefstal. Overeenkomstig den eisch van het O werden zij veroordeeld: Imkje Beetsma tol vijftien jaar en Pieter Ronner tot twaalf 38' ren gevangenisstraf. De belangstelling van publiek en balie b> deze zaak was ook vor 't Hof groot. Nads* de beklaagden Ronner op de eerste e'1 Beetsma op de derde bank der beklaagde" hadden plaats genomen, bracht de raads heer-rapporteur mr. C. van der Zweep, uit voerig verslag uit. Dertien getuigen en deskundigen blijkef gedagvaard te zijn, Ronner houdt vol niet begrepen te hebben» dat het om stelen te doen was, toen hij be[ briefie vau Imkje Beetema ontviaar- Ee1^* later heeft hij dat begrepen. Nieuws levert Ronner's verhoor niet op. i Evenmin het verhoor van Imkje Beetsinf die tijdens Ronner's ondervraging voortdl j rend zenuwachtig zat te lachen en telkens d' zakdoek, dien zij in de handen hield, tegef den mond preste. Zij zegt in hooger beroep te zijn gekome" in overleg met haar verdediger. De ten laste gelegde diefstallen bekent zij; Den armband van mevrouw Winia houdt 'A oebter vol niet te hebben gestolen. De President wijst bekl. op haar onver schillige houding na de daad; op het feit. dat zij geen hand uitstak; op haar aanvanke lijke ontkentenis dat zij het briefje aan Ron ner geschreven had; terwijl de raadsheer-rap porteur baar ook opmerkzaam maakt op he' vreemde, veel te denken gevende feit, dat he* wekkerklokje in de keuken gevonden werd.' Wat de hoofdbeschuldiging aangaat, houd* beklaagde staande, eerst den „baron" uitge laten te hebben en vervolgens Ronner, die haar toevoegde, dat de meneer, die zij den sleutel had gegeven, hem gevraagd had Wi nia letsel toe te brengen en dat hij zoodoen de 2000 kreeg, waarmee hij naar het huiten- land zou gaan. President: Tegen verschillende personen heb je je uitgelaten, dat ge een baat tegen haar hadt. Beklaagde: Een haat? Omdat ze me zoo laag neerzette dat het verschrikkelijk wa0- Daar bent u nooit bij geweest. Dat hadt n maar eens moeten liooren. Het getuigenverhoor leverde geen nieuw- biizonderheden op. Ten slotte requireert spr. tot vernietiging vat het vonnis en, opnieuw vonnis wijzende, beklaag welijke bezoekers in de inrichting. Op de komst, der politie hadden eenige andere personen door (*en schuldig te verklaren aan zware mishand» een achterdeur de vlucht genomen. Met een acer1 geP,eegd voorbedachten raa den d >o tyleenlantaarn werd het perceel doorzocht en 'e.n gevolge hebbende, en beee.sma bove onder heftig protest der bewoonster werden ver- dien aan drie misdnjven van clie.stal met r cidivc. Spr. stelde voor Beetsma te veroortdeelen to| twintig jaar gevangenisstraf en Ronner tot twaa" jaar gevangenisstraf. Bekl. Beetsma barst bij het vernemen vab dit requisitoir in luid geschrei uit. Mr. Muller Massis en Mr. J. H. G. Rekke* traden als verdedigers op en achtten het teO lasto gelegde niet bewezen. schillende dranken in beslag genomen, o. a. een vat bier op koolzuur, evenals een blad met de aangesproken glazen bier en. bitter. Een en an der werd overgebracht naar het politieposthuis op de Nieuwmarkt aldaar. Brand. Gisterenmorgen is het huis van L'. Met te Hem (N.-H.) afgebrand. Huis en inboe del waren laag verzekerd. Lijk opgevischt. Woensdagmorgen vroeg is te Leerdam het lijk van den 71-jarigen land bouwer A. K., lid van den gemeenteraad, ge vonden in een sloot nabij znj.ie wonmg. Personeel van de zalmvisscherij Prins Hen- jaDgell te kennen dat geen openbare plochtig- drik, onder Pernis, heeft Woensdagochtend uit beden bij zijue installatie zouden plaat» heb- de Maas met een zegen opgehaald het lijk van ben. En omdat dientengevolge het publiek een onbekend man. Er werd i 180 op hem her- niet in de gelegenheid zou wezen om va" vonden. zjjn ingenomenheid niet den nieuwen bur gervader te doen blijken, werd in den Ge meenteraad voorgesteld en besloten om na mens de ingezetenen ten Raadhuize door aan bieding van den eerewijn, een feestdiner eb versiering van de Raadszaal te toonen dat cl« burgemeester welkom was. Voor het dine' RAAD VAN STATE. Toen onlangs de gemeente Mierlo een vieu- wen burgemeester kreeg, gaf deze als zijn zer- V roirweuarbeid. Minister Talma schrijft in zijn Memorie van werd ƒ100 en voor de versiering 130 uiigegc Antwoord op 't Voorloopig Verslag over het ven en van Ged. Staten van Noord-Braban1 ontwerp tot wijziging der Arbeidswet. werd machtiging gevraagd, die uitgaven te" „De ondergeteekende is van meening, dat laste te brengen van de gemeente. Maar Ged- bet te ver zoude gaan thans den arbeid der Staten maakten bezwaar om die machtigii'^ I gehuwde vrouw geheel te verbieden. Het te verleenen, omdat het diner was gehoude" j komt nog te dikwijls voor, dat de gehuwde 15 dagen vóórdat het besluit om de macht>' I vrouw genoodzaakt is, loonarbeid te verrich- ging te vragen, was genomen, ten om in de behoeften van haar gezin ge- Thans is echter bij Kon. Besluit medege' heel of ten deele te voorzien. Waar dit 't ge- deeld in de openbare vergadering van de" val is meent hij ook, dat bij het geven van Raad van State, afd. voor de geschillen vfl' voorschriften ten opzichte van den arbeid bestuur die machtiging alsnog verleeh

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2