BUITENLAND. SPAARNE-BANK. BINNENLA ND. Verkoopingen, Boel huizen enz. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM. OVERZICHT. Kapitaal 500.000. Geplaatst en volgestort f 250.000, COMMISSARISSEN RAAD VAN TOEZICHT i Directeur: G. F. h. Ir «STOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's Incasseeringen, Wissels, Prolongatiën enz. enz. INGEZONDEN. sL Do BELGISCHE Kamer heeft 1zoo meldden we gisteren al een gelukwensch" gezonden aan de Italiaanscha, ter gelegen- heid van het befaamde „jubelfeest". Men zal vooreerst vragen: waartoe dient dat? Antwoord: om de Katholieken te plagen. Haast zouden we ander woord hebben neer geschreven Maar men zal óók vragenhoe kwam dat in de Belgische Kamer erdoor, die toch in meerderheid katholiek is En hier is het antwoord: vooreerst door dat het Belgisch-kamerreglement zulke malle overrompelingen van een tijdelijke meerder heid blijkbaar niet voorziet. Maar ten tweede, omdat, dat nu eenmaal zoo zijnde, de katholieken niet op hun post zijn! De katholieke leden waren weer grooten- deels absent: 't zelfde euvel als overal, toen de sluwe Van der Velde met zijn voorstel voor den dag kwam, om ter gelegenheid van de jubilé-feesten de hartelijkste geluk- wenschen aan de Italiaansche kamer over te brengen. De liberalen sloten zich natuur lijk broederlijk bij de roode heeren aan! De voorzitter herinnerde er aan, da,t de kamer geweigerd had om felicitaties aan nieuwe Turksehe kamer over te brengen en dat alleen het Duitsche parlement, om bij zondere redenen, tot zulk een stap besloten was. De heer Verhaegen verklaarde, dat er geen enkele reden was om gelukwenschen aan Ita lië te zenden. En met recht protesteerend tegen enkele hatelijke scheldwoorden van sommige vrijmetselaars, riep de katholieke afgevaardigde vol verontwaardiging uit „De eenheid van Italië is gegrondvest op de ruïnen der Pauselijke Staten.,"' Dan mengde minister Schollaert zich in het debat en verklaarde, dat de Belgisch© regeering geen enkele officiëele mededee- ling over de feesten, waarvan Van der Vel de sprak, had ontvangen. Derhalve bestaat er geen enkele reden, waarom de kamer ge lukwenschen zou uitspreken. Toch dienden .Van der Velde en Demblon een motie in, het bureau der kamer verzoe kend de felicitaties over te brengen. De minister-president verklaarde nogmaals, dat hij de motie niet wilde aanvaarden en in gelijke woorden sprak de heer (Woeste, die er op wees dat de Belgische kamer niet het recht had om zioh over- een historisch feit uit te spreken. Toen de afgevaardigde Lorand de daaii ^enigszins wilde vergoelijken en zeide, dat het slechts een bewijs van vriendschap gold aan een bevriende .natie, verscheen de heer [Woeste andermaal ter tribune. De heer Lorand heeft zoo juist gezegd, zoo sprak de katholieke leider, .dat de eenheid van Italië ten koste van het Paus dom was tot stand gekomen, maar dat is voor ons een reden te meer om ons met alle kracht tegen de motie te verzetten. Lo rand kent zijn geschiedenis piet meer, of veinst de gebeurtenissen van 1870 niet te kennen.' (Wij leven in goede betrekkingen Italië, maar wij mogen en kunnen deze mo tie niet aanvaarden, die een anti-katholieke manifestatie is. Toch werd de motie-Van der Velde door de linkerzijde aangenomen, de rechterzijde onthield zich van stemming. Daarmee was echter een betreurenswaardig besluit genomen, dat de katholieken, waren zij op hun post geweest, hadden kunnen voor komen De minisferiecle crisis in Italië. Een parti culier telegram uit Rome meldt dat Giolitti het aanbod tot kabinetsformatie heeft aangenomen. De o! icieele aanvaarding zal eerst na 27 Maart, de datum van de inauguratie der Jubileumsfees ten" plaats hebben. Luzzatti zaL dus nog alle plechtigheden leiden, daar zijn opvolger on voorbereid is. Het nieuwe kabinet zal vermoe de', ijjk sleunen op de meerderheid van Giolitti en de uiterste linkerzijde. Eenige portefeuilles zouden dan aan socialisten komen, die voorLoo- pig echter nog bezwaren hebben. Eerst Da 27 Maart kan de oplossing duidelijker vormen aan nemen. Uit Portugal komen weer ernstige berich ten. De bootwerkers blijven staken. Verschei dene schepen zijn ongeladen vertrokken. De in het Noorden ontdekte monarchistische mili taire samenzwering schijnt ernstige afmetingen te hebben aangenomen en door de geheele pro vincie verspreid te zijn. Majoor Deeastro is gearresteerd. Er zijn documenten ontdekt. De eerste Noorsche vrouwelijke algevaar digde. In de zitting van de Storthing hield bij de bespreking van de begrooting van oorlog me- jufirouw Rogstad haar eerste rede. Zij verklaar de zich als vriendin van den vrede voor arbi trage en hoot,.e, dat gelijk het vuistrecht voor het wettelijk recht moet wijken, ook de oorlog en het krijgswezen eens uit de wereld verbannen zullen worden. Des ondanks zal zij niet legen de oormgsbegrooling stemmen!.... Veel specifiek vrouwelijks vermogen we in dit belangrijk telegram niet te bespeuren' Oproer van mijnwerkers in Zuid-Wales. De mijnwerkers te Clydagh in Zuid-Waies, waar sinds geruimen tijd een geschil nog niet was bijgelegd, kwamen in opstand en slaken de ge bouwen van de mijnen in brand, terwijl zij )de politie met steenen wierpen en geweLd gebruik ten. De politie werd versterkt Begenadigd. De president van de repu bliek heeft de doodstraf, uitgesproken tegen de twee knapen, Tissier en Demarett, die be gin Januari den banklooper André in hun woning te Parijs lokten en daar vermoord den, veranderd in levenslangen dwangarbeid. Drukte in Londen. Men meldt nit Lon den, dat voor de kroningsweek of zelfs voor de geheele maand Juni in de voornaamste hotels reeds nu al geen plaats meer te krijgen is. Slechts enkele hotels hebben nog eenige plaatsen voor geregelde gasten opengehou den, maar in de meeste zijn alle kamers voor de maand Juni al verhuurd. De cliarnpagne-strijd in Frankrijk. In den ministerraad is de kwestie van den strijd in het Anbe- en Marne-wijngebied ter sprake gekomen, om te trachten voor het lastige di lemma een oplossing te vinden. Het schijnt in de bedoeling te liggen den Aubois toe te staan, hun wijn champagne te noemen, doch met bijvoeging van de plaats van herkomst. Zoodoende hoopt men tusschen de klippen door te zeilen, en de kool en de geit te spa ren. Intussehen heeft ook de provinciale raad van het Aube-departement het bijltje er bij neer gelegd. Groote brand. Te Coblenz is de katho lieke kweekschool voor onderwijzeressen, een zeer uitgebreide inrichling, geheel door brand vernield. Met veel moeite gelukte het nog die leerlingen, die op de bovenste verdieping slie pen, te redden. In allerijl moesten zij de vlucht nemen zonder iels te kunnen redden. Ook de kapel met het altaar gingen geheel in de vlam men op. De aangerichte schade is zeer aanzien lijk. Booker Washington. Naar de „Times1" meldt, is te New-York de bekende slrjjder voor de verheffing van het negerras, Booker Was hington, bijna het slachtoffer geworden van een verraderlijken aanvat op hem gepleegd. Was hington slond in het portiek van een huis de granen van invoerrecht zijn vrijgesteld. Voor meel daarentegen luidde het regeeringsvoor- stel een invoerrecht van f 0,40 per 100 K.G. De sub-commissie moet zich principieel hebben gekant tegen het heffen van invoer recht op meel. Zij vond er zelfs wat vóór te zeggen, met het oog op het defensiebelang, wijl toch het land, in tijd van .oorlog niet van het bnitenlandsch meel afhankelijk j kan zijn, en onze mee)industrie de voorraad schuren moet scheppen, voor de ernstige tij den, waarin ons land kan komen. Zij drong er slechts op aan, het invoerrecht van f 0,40 op f 0,30 per 100 K.G. te brengen. In de vergadering der gehééle Staatscom missie voor de handelspoGtdek, die de vori ge week te Amsterdam moet zijn gehouden, moeten ,de Rotterdamsche heeren krachtig jiegen 't Regeeringsvoomemen zijn opgeko men, met dit gevolg, dat bij meerderheid van stemmen het heffen van invoerrecht op mteel is verworpen. l J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. F. H. VAN WICHEN, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C. PAS8TOORS, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Burge meester van Ginneken, te Ginneken. De. E. A. M. DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Me. J. N. J. E. THIJSSEN, Voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallen verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den Ge meenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., te Haarlem. J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. namen na te kijken van de bewouers, om te zien, waar een vriend van hem -woonde, toen een der bewoners van het huis naar buiten kwam, met geweld op hem aanviel, en hem een paar steken toebracht. Toen de aangevallene op straat vluchtte volgde hem zijn aanvaller en bracht hem nog een paar wonden toe, zoodat Washington naar het ziekenhuis moest worden gebracht en daar in behandeling moest worden genomen. De persoon, die hem had aangevallen, ver telde, dat hij dit gedaan had, omdat .Washington zijn vrouw had beleedigd. AUDIËNTIE, De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Zaterdag' 25 Maart niet plaats hebben, DE KRONINGSPLECHTIGHEID TE LONDEN, Naar verluidt zal als vertegenwoordiger van H.M. de Koningjjn, Z. K. H. de Prins der Nederlanden afgevaardigd worden naar de Kroningsplechtigheid te Londen in Juni a.s. als hoofd eener buitengewone zending, waarvan de leden later zullen worden aan gewezen, DIRECTEUR; DER ARBEIDSBEURS TE AMSTERDAM. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gis teren benoemd tot directeur der gemeente- arbeidsbeurs den heer J. |W". Albarda, werk tuigkundig ingenieur, leeraar aan eene H.B. S. met 5-jarigen cursus te 's-Gravenhage, EEN FEESTTERREIN BIJ AMSTERDAM Het landgoed Binnen-Besaf a,an de [Wees- perzijde te (Watergraafsmeer hoeft, zoo meldt het „Hbl." de tegenwoordige eigenaar, mr. F. A. van Hall, voorloopig verkocht aan een Engelsch consortium. De bedoeling moet zijn het terrein aan te leggen in den geest, v,an het Berlijnsehe Lunapark. D>e oppervlakte van het goed bedraagt 30,000 M2.» de lengte aan den weg 250 M, [VACATURE REKENKAMER, De Tweede Kamer heeft die volgende voor dracht opgemaakt voor de benoeming van een lid van de Algemeene Rekenkamer: Eerste candidaat: J, Krap, civiel-ingenietir, lid van Ged. Star ten van Z.-Holland, oud-lid van de Tweede Kamer. Tweede candidaat: O. F. Rechiien Morra, secretaris van de Rekenkamer. Derde candidaat: dr. mr. |W1. .0. A. baron van Vredenburch. oud-secretaris van den Pensioenraad. Mr. PATIJN.; De toestand van mr. Pafijn, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, is zeer zor gelijk. HET DEBIETRECHT OP TABAK. Dinsdagmiddag kwamen de hoofdbesturen van het (neutrale) Verbond van Sigarenfa brikanten, de beide Roomsch-Katholieke bon den van Sigarenfabrikanten en de Vereeni- ging van tabakskervers te Utrecht bijeen, ter bespreking van het wetsontwerp toit hef fing yan een debietrecht op tabak. Alle ter conferentie aanwezigen verklaar den zich eenstemmig tegen het wetsontwerp. INVOERRECHT OP MEEL! Men schrijft uit Rotterdam aan „De Tel" Ter beurze werd hier druk besproken het feit, dat in de jongste algemeene vergadering der Staatscommissie voor de handelspolitiek, dank zij het krachtig opponeeren van de Rotterdamsche handelsmenschen, het door de regeering voorgestelde invoerrecht pp meel is verworpen. Bij nadere informatie bleek mij, dat die vergadering jn den loop der vorige week moet gehouden zijn te Amsterdam. De Staatscommissie voor de handelspoli tiek vergaderde in pleno, ter behandeling van het conoept-rapport der sub-commissie, enkele weken geleden aan den minister van Financiën uitgebracht, en handelende over het nieuwe tarief van invoerrechten.; In dat tarief moeten, ben ik goed ingelicht* 't Is mij niet bekend, of 'de Regeering cLonr dit besluit op haar voornemen, een invoer recht op meel te heffen, zal terugkomen. R. K. VEREENIGING VOOR DEK VOLKSZANG IN HET AARTSBISDOM. Gisteravond vergaderde te Utrecht ten huize van den ZEw. heer B. A. de (Wit een voorloopige commissie, bestaande uit den HoogEw. heer J. A. S. van Schaik, presi dent seminarie Culemborg, den ZEw. heer B. A. de (Wit, pastoor der St. Martinuskerk te Utrecht en de heeren J. Th1. V. Lent, P. v. Hal en (Willem Galesloot, ten einde bespre kingen te houden over de oprichting van een R. K. Vereeniging tot verbetering van den Volkszang in het Aartsbisdom. Besloten werd de commissie uit te brei den om dan zoo spoedig mogelijk met een volledig saamgestelde commissie een nieuwe vergadering te beleggen ter vierdere bespre kingen. Verschillenden zullen worden aange zocht in de commissie zitting te nemen. O TENTOONSTELLING VAN [WATF.TL TEELT, VISCHVANGST, ENZ, Aan het einde va,n dit jaar (in November en December) zal er in het Grand Palais to Parijs teen internationale tentoonstelling van waterteelt, vischteeït, oesterteelt, viseh- vangst en van da op de exploitatie van het water betrekking hebbende industrieën ge houden worden. DE NEGENURIGE (WERKDAG TE AMSTERDAM. Men meldt uit Amsterdam d.d. 22 Maart De gemeenteraad vergaderd© heden weder en de hoofdschotel van deze vergadering was wel het voorstel van B. en [W. betreffende de invoering van den 9-urigen arbeidsdag voor de gemeentewerklieden. (Wij herinneren er aan, dat B. en [W., evenals bij een voor stel betreffende een zelfde materie, voor stellen tot de invoering' van een gemiddel den 9-urigen werkdag, met voor een werk man bij vaste aanstelling geen lager loon dan f 12,42 per week. Tegenover deze voorstellen van B. en [W. stellen de socialistische gemeenteraadsleden voor een maximalen arbeidsdag, zich, evenals bfj de vorige behandeling stellende tegenover den gemiddelden 9-uren-dag. De vrijz.-demo- c-raten wenschten een gemiddeld© werkweek van hoogstens 54 uur, met de vrijheid voor de bedrijfsdirecteuren dus om den eenien dag wat langer te laten werken dan den anderen. Te elfder uren waren de christelijke raadsleden nog .met een motie gekomen, waarin wordt voorgesteld dat de Raad als zijn oordeel uit spreekt, "dat er geen aanleiding bestaat tot wijziging van het werkliedenxeglement voor alle takken van dienst, wat betreft den werktijd van 9 uur per dag, terwijl hij verder de wensehelijkheid zal uitspreken, dat geen lager loon dan f 12,60 per week mag worden toegekend. De motie der christelijke gemeenteraadsle den kwam in stemming. Deze werd verwor pen met 26 tegen 15 stemmen, In den avond werd langdurig geredeneerd oyer do vraag pf men een maximalen of een gemiddelden 9-uren-dag zou invoeren. En bii d#ezc redeneering kwam men vrijwel in hetzelfde spoor als in October, toen, zooals reeds gezegd, dezefde kwestie door den Raad werd behandeld. Het amendement der soc.-democraten maximalen 9-uren dag werd verworpen met 32 tegen 9 stemmen. Het amendement der vrijzinnig-democraten gemiddelde 54- urige arbeidsweek werd verworpen met 27 tegen 14 at. De voordracht van B. en (Wj. gemiddel de 9-uren dag werd aangenomen met 28 tegen 13 stemmen, evenals de voordracht tot het vaststellen van geen lager loon bij aan stelling dan f 12,42 per week. Een oplichter. Het „N. v. d. D." verschij nend le Amsterdam verhaalt het volgende: Bij de vrouw van een kruier hier ter stede vervoegde zich dezer dagen iemand, d';e twin tig jaren geleden, met den echtgenoot van .de kruiersjuffrouw elders in eeue betrekking ge weest was. Hij kwam met de treurige mededee- ling, dat de oude baas er nu zóó naar aan toe was, dat hij wel spoedig sterven zou in. een zie kenhuis te Haarlem. De juffrouw, die wist dat haar man nog wel [eens bij zijn yroegeren pa troon kwam, beloofde de droevige boodschap spoedig te zullen overbrengen en bedankte den man voor zijne genomen moeite om het geval te komen vertellen. Deze vertrok. Doch hij kwam kort daarna onthutst terug en vroeg ,of de 'juffrouw zijn portemonnaie ook gevonden haid. AI zijn geld en zelfs zija spoorkaartje zat er in. Het verlorene was niet te vinden, maar dat niets, Een daalder kon de kruiersjuffrouw hem wei leenem. Hij zou het geld spoedig terugbrengen. Toen de kruiers juffrouw het droevige nieuws aan haar man vertelde, keek deze een beetje vreemd op. Zoo nauw waren de betrekkingen met den vroegeren patroon niet meer, dat 't noodig zou zijn een dergelijke boodschap te sturen. De julfrouw had niet aan den brenger van de boodschap gezegd, dat baar man naar Haarlem zou gaan, doch zij; zou een familie lid van haar, aldaar woonachtig, wel eens aan het ziekenhuis naar den toestand van den pa tiënt laten vragen. Men dacht niet meer over het geval na. Maar des avonds wordt de kruierij door het bedoelde familielid uit Haarlem opgescheld. De man deelt mee, dat allen onder den indruk van het vree- selijke ongeluk zijn en vraagt hoe 't met den haas gaat. Oh, best, zegt zijn broer, die aan den telephoon staat, maar hati begrijpende wat zijn Haartemsche neef bedoelt. Maar daar gaat hem in eens een licht op. Is er soms iemand bij je geweest, die iets vreeselijks uit Amsterdam mededeelde en bij zijn portemonnaie vergeten had? Ja, ja, luidde het antwoord. En toen bleek, dat dezelfde vriend, die des ochtends alhier verteld had van de ziekte van den ouden patroon, te Haarlem bij de familie van den kruier hoe hij zoo spoedig aan de adr.ssen kwam Is een raadsel verteld had, dat de kruiersbaas 's ochtends onder een pia no, die opgeheschen moest worden, verplet terd wk Men kan. zich den schrik der familie voorttellen Zijn kunstje van de verloren por tera onna i" had hem toen ook weer een duitje opgeleverd Nog een staaltje van de brutaliteit van de zen angst aanjagenjden oplichter is het volgende: Hij ging naar een kennis, aan. wien hij ver telde dat iemand, een gemeenschappelijk vriend overleden was, hem was tevens opgedragen de uitnoodiging voor de begrafenis over te bren gen, Natuurlijk had de man toen weer zij i por- monnoie vergeten en geen reisgeld om terug te gaan naar Haarlem. Toen de voor de begra fenis geïnviteerde vriend aan het sterfhuis kwam, vond hij zij i dood gewaande vriend vroo- lijk en wel in den familiekring. Hij vierde juist zeer opgewekt zijn verjaardig. Van al die streken is nu aangifte bij de po litie gedaan. Diefstal bij de Staatsspoor. Eenigen tijd geleden werd te Utrecht, in verband met de vermissing van ongeveer ƒ2000 nit de brand kast op het kantoor van de werkplaats der Staatsspoor aan de Moreelselaan, onder ver denking gearresteerd de boekhouder G. v. E, aldaar. De verdachte blijft echter zijn on schuld volhouden. Zakkenrollers. Bij het loket postwissels aan het lioofdpostkantoor te Amsterdam is gisteren aan een 14-jarigen bediende der firma Siegheim op het Koningsplein een zakje met twee bank- bilje.tioTi tion guUien ontstolen. Eon zebu geboren. In den Dierentuin te 's-Gravenhage is een Zebu geboren. Het beestje huppelt al vroolijk aan moeders zij :1e. Een honderdjarige. Heden hoopt de wedu we Hakke te Rotterdam, wonende Ls^e West zeedijk, haar honderdsten verjaardag te beleven. Kranig. Maandagmiddag geraakte hij de Lamoraalsluis aan de Scheteldoekshaven te Alkmaar, een zevenjarig meisje te water. De kleine dreef reeds weg onder het gemet selde gwelf, toen op het hulpgeschrei van een knaapje, twee jongens nit het Rijksop voedingsgesticht, die juist bij den hoofdin gang werkzaam waren, toesnelden. Zonder zich een oogenblik te bedenken begaven zij zich te water en slaagden er in met veel moei te het kind op het droge te brengen. Vergiftiging? In het lijk van den moes- ker K. N. is bij het onderzoek in het zieken huis te Groningen arsenicum gevonden. De man had geregeld dat vergif in huis en buren hehben meermalen een hoeveelheid ar senicum van hem gehaald, om ratten te doo- den. Intussehen wordt hier niet aan eene misdaad gedacht Om evenwel rekening te houden met een mogelijke misdaad, is de kist verzegeld. Op Ameland. Ds. Van Veen, predikant le Dokkum, die Donderdag j.l. op het eitand Ame land als spreker optrad, zit daar nog gevangen. Door de oostelijke winden liggen de wadden ge deeltelijk droog en kan de postboot niet varen. Twee 15-jarige jongens, die examen moesten doen voor de Rijkskweekschool te Maastricht, hebben in 2i/a uur te voet Holwerd bereikt. Ze zagen er geheel bemodderd en beslijkt uit. Hun Zondagseh pak droegen ze in een bundeltje op den rug. Direct na aankomst werd op dar dijk een vuur ontstoken om de eilanders te doen we ten, da# de tocht gelukt was. Door den drank. In een sloot onder Kol- lum is verdronken A. Beerstra, smid te Veen- klooster Misbruik van sterken drank noemt men als oorzaak van het ongeval. Door den trein Overreden. Gisterenmiddag is nabij het stationsemplacement Almelo de ran geerder H. Voskamp te Ambt Almelo door den snetlrein, komende van. Deventer, overreden en gedood. Hij laai een weduwe en een kind na Treinbotsing. Op bet goederenemplacement te Arnhem is gisternacht om 4 uur de locomotief van den goederentrein 1721 uit Utrecht in botsng gekomen met een onvrij staanden wagen. Deze en de tender der machine ontspoorden met vrij ernstige beschadiging. Doodgereden. In de Jonk er f ranss t raat te Rotterdam is gisteravond een 7-jarige scholier W. J., die plotseling voor een vrachtwagen heen liep onder een electrische tram geraakt van lijn 3. Het knaapje werd bekneld onder den baan- schuiver en dood onder de tram vandaan ge haald. Brand. Een zware brand brak gisteren avond uit op de hooi- en stroozolder gelegen boven de stalhouderij van de wed. Leenen aan de Korte Houtstrat te Ben Haag. Er was veel water- en brandschade aangericht. Verzeke ring dekt de schade. Brand. Te Millingen is gisteren in den vroe gen morgen, door een onbekende oorzaak brand ontstaan in een huis, toebehoorendc aan W. A., en bewoond door drie arbeidersgezinnen. In korten tijd was alles in de asch gelegd. Het per ceel en de inboedels waren verzekerd. Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Op reis, 20 Maart 1911. Geachte Redactie. Heden 5.21 via Amsterdam naar Boxtel rei zende, had ik de gelegenheid uw geëerd blad dat juist voor mijn vertrek bezorgd werd, in den trein te lezen. Ik trof daarin weer een ar tikel van den heer Van Maris. Zoo goed ik kon zette ik mij aan 't schrijven en toen ik in Boxtel aankwam, was mijn antwoord onge veer gereed. Ben ik niet te onbescheiden, wanneer ik nogmaals om een plaatsje vraagi Ter zake dan. Op de eerste plaats vraag ik den heer Van Maris vergiffenis, dat ik hem in mijn vorig artikel verdacht heb te hebben geschreven op instigatie van anderen, ik heb dus den heer v. Maris te laag aangeslagen, dit neemt echter niet weg, dat ik niet kan terugnemen, dat de heer Van Maris tot zonderlinge con clusies komt. In zijn artikel van heden maakt hij het nog erger door in herhalingen te tre den en de zaak geheel uit zijn verband te rukken. De E. R. K. heeft als iedere andere Maat schappij rekening te houden met de veilig heid, vooral als 't betreft nog niet geëxperi menteerde kansberekeningen als huwelijks- en geboortekansen. Wanneer nu die bereke ningen door een zeer bekwaam en niet min der betrouwbaar wiskundige gemaakt, zoo uitvallen, dat door de economische ver houdingen niet ieder R.-K. huisvader zijne kinderen op deze kansen kan verzekeren, treft dan de E. R. K. hierom een verwijt? Iemand die onbevooroordeeld tegenover de E. R. K. staat, zal immers direct zeggen: neen. Niette min is de heer Van Maris nog niet ten onzen kantore geweest om zich te overtuigen welke en hoeveel kinderen reeds in onze speciale tarieven zijn verzekerd. Nog altijd is hiertoe gelegenheid voor den heer Van Maris, eü wellicht is er dan kans om hem eens te over tuigen, dat hij zich ernstig vergist in de be spreking dezer tarieven, die geheel gewij zigd zijn. Het stelsel van „vrije uitkeering'' zal ik blijven brandmerken, niet de zaken of personen die het exploiteeren. Nogmaals her haal ik, dat in een tijd waarin wij leven uit keering bii doodgeboorte en abortus een ge vaar voor den Katholiek kan zijn. Het is te hopen, dat bij de behandeling van de wet op het Levensverzekeringbedrijf ook deze kwestie ter sprake mag komen. Het zal nie mand verwonderen, dat waar ongeveer alle bestaande Maatschappijen dit stelsel huldigen door de concurrentie hiertoe genoodzaakt, de E. R. K. die hiermede breekt, moeilijk terrein zal winnen, wanneer zij niet kan steunen op het hooge moreele gehalte van Nederlands Katholieken. Van dezen steun nu moet de concurrentie overtuigd zijn, an ders gebruikte zij niet zulke kleine, vooral den Katholiek onwaardige middelen om de EJR.K. af te breken op de wijze zooals mijn tegenstan der dit doet, die den strijd aanbindt met een zwakkelingetje? Hierin schuilt lafheid of al te groote naieviteit. Ik denk het laatste," immers de geschiedenis is daar, om te bewü- zen, dat het gewoonlijk geen zwakkelingetjes zijn, die door kleine middelen worden bestre den en afgemaakt. Wat is het anders van den heer Van Maris dan om te insinueeren, dat op 'n polis voor een kind beneden de Eerste H. Communie niet van intenties gesproken wordt, de heer v. Maris weet als Katholiek heter, althans hij moet dit weten. Ais druk werk zenden wij den heer v. Maris onze be kende brochure, waaruit hij moge zien, hoe de R.-K. Pers ever het algemeen over de E.R.K. denkt. Bovendien kan de heer Van Maris ten kantore nog stapels brieven lezen van menschen, die krachtens hunne roeping of positie kunnen oordeelen over hetgeen de E. R. K. kan doen op Katholiek sociaal ter rein. Dat er eene enkele afwijking in de beoordeeling der Pers was, pleit juist voor de E.R.K. Immers door de wrijving van ge dachten komt men tot de waarheid. Dit laat ste hoop ik met dit artikel ook bereikt te heb ben en hiermede neem ik afscheid van mijn tegenstander, althans in dit blad. Wenseht hij nader te worden ingelicht omtrent de E. B. K., dan ben ik hiertoe gaarne bereid, ik ben overtuigd, dat hij hij nadere kennisma king tot andere gedachten komt, misschien nog wel een groot vriend van de E. B. K. wordt, dit is al meer gebeurd. Geachte Redactie, mijn besten dank vooi uwe welwillendheid. H. J. BODENSTAFF. Dir. der E.R.K. Levensverz. Mij., Haarlem. (Dit stuk moest tot onzen spijt wegens gebrek aan plaatsruimte eenige dagen blij ven liggen.) Hiermede sluiten wij het debat, nn heide partijen voldoende gelegenheid hehben gehad, hun meening toe te lichten. B ed. N. H a a rl. C t. ..HAARLEM. De volgende vaste goederen zullen op Maandag 27 Maart geveild worden in het „Algemeen Verkooplokaal", -aan de Nieuwe Gracht. N otarisP. F. de Bordes.. No. 14. Vier bijna voltooide Heerenhui zen en erven met voor- en achtertuin, staan de en gelegen te Heemstede aan het Oranje plein (Bosch en Vaart) en wel: No. 1. Een Heerenhuis en Erve aan het Oranjeplein te Heemstede.. No. 2. Een Heerenhuis en Erve met Voor- en Achtertuin, aan het Oranjeplein te Heem stede.; No. 3. Een Heerenhuis en Erve met Voor- en Achtertuin, aan het Oranjeplein te Heem stede.. No. 4. Een Heerenhuis en Erve met Voor- en Achtertuin, aan het Oranjeplein hoek Berkenrodestraat te Heemstede.. Perc, 1 en 2 gecombineerd. Perc. 3 en 4 gecombineerd.. Pere. 14 gecombineerd. Makelaar: P. Hoogeveen Lzn, Notaris: J. Ratelband, No. 5. Een Villa en Erve met Tuin, g?' naamd „Duinholt", staande en gelegen ib den Aerdenhout, gemeente Bloemen daal, den Zandvoortschen weg, plaatselijk gcteC" kend No. 9.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2