De Koning der Andes. BINNENLAND. R. X. Middenstandmreeniwno. Rond de Liturgie. In het droewe land der blijde Portugeezen, BUITENLAND. onder patronaat van den H. Jozef te Haarlem. afdceling van „de Hanze", goedgekeurd bö Bisschoppelijk Besluit van 26 October 1907 en by Koninkiyk besluit van 9 Mei 190S. De R.-K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke belangen van den handeldrijvenden en industriëelen Midden stand in het algemeen, en van hare leden in het bijzonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den R.-K. Godsdienst. Nog slechts kort geleden opgericht, bracht zij reeds veel tot stand, en toonde op velerlei wijzen het nut van haar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie tegen het verleenen van al te lang crediet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderin gen werden belangrijke onderwerpen, als coö peratie, inkomstenbelasting, arbeidscontract, enz. behandeld; boekhoudcursussen werden door haar opge richt; eene onderlinge glasverzekering is door haar tot stand gekomen, deze biedt bij zeer lage premien, de grootst mogelijke voor deden en keert 50 pCt. der netto winst aan de verzekerden uit. op haar verzoek werden de le H. Commu- niedagen in de verschillende parochieën, zoo veel mogelijk op uiteenloopende datums ge steld. Dit en nog veel meer deed zij reeds in het belang harer leden en van den R.-K. Midden stand in het algemeen; nog veel meer zou zij kunnen doen, indien zij van de R.-K. Mid denstanders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie van ƒ1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, door dat de Vereeniging aangesloten is bij de Haarl. Handelsvereeniging, gratis gelegen heid information in te winnen; dubieuze pos ten ter incasseering te geven aan het bestuur der H. H. Y. en rechtskundige adviezen be treffende hunne zaken te vragen bij de advo caten der H. H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede alle, nog niet aangesloten R.-K. Middenstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging toe te treden; zich niet te laten weerhouden door de gedachte, misschien onmiddellijk geen per- soonlüke winst te behalen, maar door hun steun aan deze vereeniging te geven, het goe de doel der vereeniging te helpen bevorderen en daardoor ook middellijk hun eigen belan gen behartigen. Voor het Lidmaatschap kan men zich aan melden bii het Bestuur of bij den Secretaris Lange Heerenstraat 24 C. A. M. JONCKBLOEDT Lz. HET BESTUUR. XLV, HALFVASTEN. ZONDAG" LA ET ARE. Aanstaanden Zondag is het een vreugdedag in de Kerk. Een vreugdedag te midden van dezen boetetijd? Ja, ziet, het altaar is ver sierd met bloemen en de priester gaat, naar dit geschieden kan, niet in het paars maar in rooskleurig misgewaad na,ar het al taar. De Zondag zelf wordt genoemd „Liae- t a r e" („Verheug u") naar het eerste woord van de H. JVlis. Alle liturgische gebeden en gezangen van dezen dag .noodigen uit tot hooggestemde blijdschap en onwankel baar vertrouwen. De rede tot dezo blijdschap vindt de Kerk in het feit, dat wij dan de helft van de Vasten achter den rug hebben. Zij wenscht hare kinderen geluk met den ijver, waar mede zij tot nu toe den heiligen boetetijd hebben doorgebracht en spoort hen aan om verder met nieuwen moed het vasten voort te zetten en het begonnen werk zoo vol maakt mogelijk voort te zetten. Eigenlijk is de Donderdag .van de derde vasten-week de middelste dag van den vas tentijd, doch de kerkelijke plechtigheid wordt verschoven naar den eerstvolgenden Zondag, wijl de Kerk vreest, dat die vreugde anders den geest van boete eenigermate zou ver zwakken.. Nogmaals bevat de „Gorriere Sella Sera" een brief van een b'ijzonderen verslaggever te Lissabon, waaraan .wij het volgende ont leen en De arme president van de Portugeesche republiek, professor Theophile Braga, schijnt door zijn collega's pp 't zondaarsbankje te worden gezet. Met zijne abstracte ideeën, streng als de axiomen der meetkunde, met- zijn fameuzi theorie van de republiek, die zich grondt op het bewustzijn der burgers, en van het bewustzijn der burgers, dat gevormd wordt door de republiek, dus zoo iets als de geschiedenis, van de kip en het ei is Braga, een uitstekende man, ma-ar onbruik baar bij beraadslagingen. Men onttrok hem aan de politieke zaken, door hem heel hoffelijk te verwijderen uit de vergaderzalen, waar hij in al zijn waar digheid zetelde, en hem plaatste in leen een voudige glazen nis. Dp een goeden dag werd door een besluit geheel zijn kabinet opge heven en bevind zich de president nu 'in een isolement, uitstekend geschikt voor de diepste^ of wi'lt ge, de hoogste overwegingen. Ieder der twee regeringspartijen heeft reeds een lijst van afgevaardigden klaar om zich aldus een meerderheid te verzekeren in het toekomstige parlement. Men kan dus zeggen, dat de regeering, voorloopig ver- eenigd, in 't .vervolg voortdurend verdeeld zijn zal. Die scheiding bij de regeering zet zich voort in de regeeringspartijen. tedere mi nister heeft zijn volgelingen: ook zijne ba taljons, die zijn naam dragen, zooals vroe ger de regimenten genoemd werden naar een of andoren prins; echte bataljons in uni formen, samengesteld uit burgers „volonta,- rios", die eiken Zondag soldaatje spelen en dan vier aap vier, 't vaandel .voorop, onder tromgerofffel, maar.... zonder wapenen uit voorzichtigheid! op expeditie gaan. Er is infanterie: en artillerie (.zonder kanon nen op het ©ogenblik!) er is cavalerie, die nog' ,gcen paarden, ma,ar wel reeds sporen heeft! een legertje, dat wanneer het in ge wichtige stonden thuis blijft, met voetzoe kers speelt. Maar alle republikeinen zijn niet regejj- ringsgezind. De republikeinsche partij is als Chinecsch porcelein. Eerzucht, ontgoocheling, onge duld, ontevredenheid met hetgeen de regee ring .doet en niet doet, begecrigheid naar de macht en ambten, verdriet, omdat de wer kelijkheid zoover verwijderd is van de elans gekoesterde verwachtingen, een gevoel van opstand tegen de tirannie en wanorde, een zeker verlangen naar 't algemeene welzijn, ziedaar zoovele oorzaken Van 't ontstaan van allerlei revolutionnaire fracties, die èn on derling, èn aan de regeering vijandig niets doen dan eischen stellen, protesteren, raad- geven, dreigen en samenspannen. Hun al gemeen program isA a, n d e n overwin naar de buit dor overwonnenen." Verkiezingen vragen is verkeerd. Er is geen vrijheid meer van pers of van vereeni ging. Men doet niets dan arresteeren, |an aanvallen en verwoesten! Men ziet de ver schijnselen van een langzaam, maar zekere ontreddering' van het Staatsorganisme. De meest belangrijke staatszaken worden piet een hinderlijke onhandigheid behandeld: de toestand der geldmiddelen is meer dan be denkelijk. De schuld, die op den Portugees drukt is misschien de grootste van de geheels wereld en de republikeinsche rsgeering wilde dio dekken met de opbrengst uit een natio nale inschrijving. Dit bracht ongeveer een millioen op, terwijl de vlottende schuld reeds aangegroeid is tot twintig millioen Ook de houding tegenover 't buitenland is hoogst ernstig, vooral door hare republi keinsche daden, nageaapt van andere lan den. En wat doet de republiek tegenover alle binnen- en buitenlandsohe gevaren? Niets, absoluut niets! De toestand van 't leger is erbarmelijk, men durft do soldaten niet altijd comman- deerenMen heeft hen te dikwijls herhaald, dat zij geen .automaten, zijn, doch vrije bur gers. Sinds de revolutie is het prestige van het leger meer en meer gedaald, ook bij het Volk, dat vroeger placht te zeggen„Er zijn slechts twee goede legers pp de -wereld cn wel: het Portugeesche en het Duitsche I" De officie ren z;jn ontmoedigd en hebben de energie ver loren, gekrenkt als zü zijn door. ergerlijke promoties, die de epauletten hebben ver schaft aan minderen, wel patriotten, maar ongeletterdenOm de tucht weer te herstel len heeft de regeering leen ijzeren reglement toegepast, onder hevige protesten van solda ten en gegradueerden. Het geheele leger telt op 't oogenblik hoogstens 10 of 12,000 man Alleen de muziek is compleet: de trompetten zijn op .öorlogsterktehadden ze nu ook maar de kracht van die voor Jericho! Met de marine is 't nog treuriger gescha pen: daar zijn do revolutionnaire onderof ficieren de eigenlijke bevelhebbers. Men ver haalt-,' da,t eens aan een minister werd medi. gedeeld, dat een admiraa-l een samenzwering op touw zette voor de monarchie. De. minister glimlachte: „Dat is zoo erg niet* als de onderofficieren zich maar niet gaan roe ren Zoo nu en dan worden 'de bevelhebbers of officieren door bun onderhoorigen gevan gen gepomen en achter slot en grendel gezet! En nu het volk Dit is zeer dom en heeft slechts een vaag- idee van den regerings vorm. Te Lissabon en Dporto werd de nieu we regeering toegejuicht omdat zij voor stelde: verhooging jjer salarissen, prijsver mindering ,van de noodzakelijkste dingen, vooral van de „b'acula", het nationale voe dingsmiddel en wdlvaart garandeerde aan allen. Zoo-als te begrijpen valt kwam van al die fraaie, beloften niet veel terecht, zoodat zelfs de „bacala" duurder is geworden. Men bemerkt dan ook het eigenaardige verschijnsel, dat het volk weer den naam gaat noemen van Joao Franco, die voorgoed van 't toon'eel verdwenen scheen en die in derdaad ook de eenige main is, die Portugal zal kunnen, redden. In de streken, nog onverschillig voor de politiek ontwaart men een gisting niet ten voordeele van __de monarchie maar voor den godsdienst: zij hebben een republiek aan vaard, die hervormend werkt, maar zij zul len er geen verdragen, die vervolgt. In het Noorden' wapenen zich dan ook gehoele dorpen om hun kerken te verdedigen. Z eshonder dduiz end han'dt eeke- n i U g e n z n verzameld onder een protestadres tegen de anti-gods dienstige wetten. In die streken leest men op de muren [Weg..met de Republiek! -Leve do monarchie! Leve Joao Franco De republikeinsche propaganda, is daar dan ook uiterst moeilijk en men durft de wet op de scheiding van Kerk en Staat niet uitvaar digen, uit vrees een burgeroorlog te ontkete nen. En toch zij moet vóór de verkiezingen uitgevaardigd zijn, want zij is de basis van de regeeringspolitiek en de niet aanneming van die wet zou aap alle republikeinsche fracties voorwendsels geven pin op te staan I Het is dusof het Koerden in op stand of Li is,s a, b ob; in beroering...! Het aantal aartsbisschoppen bedraagt thans 12, dat der bisschoppen is van 88 op 97 ge stegen. Een vrij groot aantal vacante zetels werden weer bezet en verscheidene wijbis schoppen benoemd. Dat de Katholieke hiërarchie en de geeste lijkheid jaar in jaar uit hard werken, laat zich gemakkelijk zien uit de cijfers over de kerken. Immers, volgens het directorium, bestaan er in de Vereenigde Staten thans 9017 Room- sche kerken met vaste bedienaren en 4441 missi okerken, die van uit de parochieën be diend worden. 'Het totaal aantal kerken be draagt nu 13. 461, het vorig jaar 13.204, zoodat wij 'n toeneming van 257 hebben te noteeren. Het directorium geeft ons ook het bewijs dat het Katholieke onderwijs niet is ver waarloosd. Er bestaan 4972 parochiale scholen met 1.270.131 leerlingen. Het vorig jaar be droeg het aantal leerlingen 1.237.251. Bij de parochiale scholen komen nog 225 colleges voor jongens en 696 instituten voor meisjes. Er zijn verder 82 seminaries met 6969 aan staande priesters. Telt men bij de leerlingen van de parochiale scholen, de jongens en meisjes van de colleges en instituten en de weezen en kinderen van de 285 weeshuizen en andere instellingen, dan krijgt men een totaal van 1.482.699. Dit alles wijst op een gelukkigen vooruit gang. HET KATHOLICISME IN DE YEREEN. STATEN. Volgens het „Freeman's Journal" is het Amerikaansche Katholieke directorium voor 1911 enkele dagen geleden verschenen en daaruit blijkt, dat er thans 14. 618.761 Katho lieken in de Vereenigde Staten wonen. Wan neer wij het cijfer van het vorige jaar nog eens naslaan, dan zien we, dat het aantal Ka tholieke inwoners sinds dien met 271.734 is toegenomen. Tellen wij de Katholieke be volking van de Philippijnen, Porto Rico en de Hawaii-eilanden er bij, dan zien wij, dat er thans 22.886.027 Katholieken onder de „stars and stripes" wonen. De cijfers van liet. directorium zijn in geen enkel opzicht overdreven want ofschoon de uitslag der officiëele volkstelling van 1906 slechts 12.079.142 Katholieken aangeeft, ls bovengenoemd cijfer toch volkomen juist. Dit valt trouwens ook gemakkelijk te begrij pen, als men weet, dat bij de volkstelling slechts het aantal communicanten geteld werd, of beter gezegd, 15 procent voor de kinderen werd afgetrokken. Bovendien moet men niet vergeten, dat sinds 1906 weer 4 jaar verloopen zijn. Volgens het directorium bedraagt liet aan tal Katholieke priesters van de Vereenigde Staten 17.084, t. w. 12.650 seculieren en 4434 regulieren. Vergeleken bij het vorig jaar heb ben wij een gelukkigen vooruitgang van 534 te constateeren. Keizerlijke astrologie. De „Pesier Lloyd" verneemt uit St. Petersburg het volgende staaltje van Keizerlijke astrologie: Het door den Czaar hier gestichte volkshuis krijgt thans een nieuwe schouwburgzaal, die niet slechts de grootste der wereld zal zijn, maar zich ook nog door een andere eigenaar digheid zal onderscheiden. De koepel van de zaal zal den sterrenhemel voorstellen en wel in de constellatie van het geboorte-uur van NicoLaas II. De samenstelling van het werk was toever trouwd aan prol. Glascnapp, die het thans met behulp van eenige assistenten, volbracht heeft. Van de planeten bevond zich op het geboorte uur van den Czaar slechts Saturnus ana den hemel. Op de afbeelding in den koepel zullen de sterren tot die van de vierde groöte voor komen, terwijl de verschillende lichtsterkte dei- sterren zal worden weergegeven door openingen van schillende grootte in de zoldering en de verschillende lichtsterkte der electrische lampen. Een duro sigaar. Te Freyung, in Beieren vond een heer, die zijn sigaar rookte, daarin een juweelen dasspeld. Bij onderzoek bloek, dat deze speld door den sigarenfabrikant ia de werk plaats was verloren en door een werkman onge merkt in de sigaar gerold. De Chineesche examenburcht. De Fran- sche geleerde prof. Lannelongue geeft in de Revue Scientifique een verhaal van zijn reis, die hij door China gemaakt heeft. Onder de zonderlinge inrichtingen, die hij daar be schrijft, bevindt zich ook de hooge burcht der Chineescho examenwoede, dat schrik inboe zemende gebouw te Nanking, dat de Chinee sche student met trotsch opgerichten hoofde na een gelukkig doorgestaan examen ver laat, doch waar de afgewezene met een ge broken hart treurig uitsluipt,. Dreigend en geweldig is de aanblik van deze folterkamers des geestes. Een reusachtig rechthoekig ge bouw van 8 tot 10 hectaren omvang, is om sloten door hooge muren. Een machtige poort, waarop wel menigeen in zijn geest het opschrift van Dante's hellepoort zal hebben gelezen, geeft toegang en nu staat men voor een soort triomfboog, waarboven zich een pa gode met drie verdiepingen en elegant be werkte daken verheft, daarachter een tweede triomfboog, eindelijk het gebouw, dat als examenzaal dient. Tor rechter- en ter linkerzijde staan kleine paviljoenen, die dienen voor de verbranding van papier, zinnebeelden van de nietigheid en vergankelijkheid van allen menschelijkeu arbeid. Van het midden uit gaat in evenwijdige lij nen in eindeloos aantal de kleineeellen uit, waarin de candidaten hun examenwerk moe ten maken. In de lange vlucht van nauwe gangen lij ken deze cellen, die 1.20 M. diep, 1 M. lang en 2 M. boog zijn, onder de kleine scheeve da ken als de cellen van een vreemdsoortige gevangenis. 17000 cellen voor 17000 ongelukki ge candidaten. Drie dagen en drie nachten moeten zij het uithouden tusschen deze nau we muren, waar zich slechts een stoel en eeu tafel bevindt, doch waar geen enkele moge lijkheid is om rust te nemen. Hun eten krb- gen zij uit de keukens, die in het sousterrain van de examenburcht liggen. Bewakers met adelaarsblikken loopen in de gangen op en neer, spieden naar alle kanten en vragen na verloop van den bepaalden tijd den examinandi hun werk af. De dagen van deze inrichting, waarin an derhalve eeuw lang zoovele zuchten zijn ge hoord zijn thans echter geteld. De onderwijs hervorming welke in China steeds verder voortgaat, begint ook de ouderwet- scbe manier van examineeren onder handen te nemen. De 17000 cellen zullen verdwijnen en de gemoederen van vele Chineesche stu denten zullen daarmee tevens bevrijd worden van een schrikbeeld dat hun vele nachten heeft gekweld. Zeer juist! Op het jaarfeest van de Hon- gaarsche pensioenvereeniging der journalis ten, is ook minister-president Khuen Heder- vary verschenen. Hij hield een rede, waarin hij zeide dat het denkbeeld den dienaren der pers een onbekommerden levensavond te ver zekeren, hem des te sympathieker was daar elk werk van menschenmin in de pers steeds levendige ondersteuning vond. Zelfs de her- tige kritieken, waaraan hij gedurende zijn loopbaan van de zijde der pers had blootge staan, waren voor hem geen reden harde woorden aan het adres der pers te richten. Ilij was overtuigd dat de pers groote dien sten bewees aan de zaak van den algemeencn vooruitgang en hij gevoelde zich gedrongen dat openlijk uit te spreken. Een ongewoon incident brak dezer dagen in het Theatre de l'Ambrique, te Parijs, de voorstelling van „Le roi Soleil" ruwelijk af. Even nadat het stuk begonnen was, trachtten nog een paar jongelui ijlings hun plaatsen op de bovenste galerij in te nemen. In de halve duisternis sprong de 15-jarige Edouard Amon over een paar rijen banken, kwakte ln zijn sprong tegen een ijzeren hek, verloor zijn evenwicht en tuimelde naar beneden, eerst op den rand van de tweede galerij, daarna op dien van de eerste galerij en viel met eeu doffen smak van daar in de parterre, waur een kreet van ontzetting weerklonk. De jon geman was een dame uit Ziirich op den nek gevallen. Tot algemeene verbazing stond de dame op, en verklaarde, ofschoon doodelijk verschrokken, dat haar niets ergs overko men was, en zij alleen even een hevige pijn in den nek had waargenomen. Intussehen was de gevallen jongeling opgenomen, en in eeu zijzaal gebracht, waar bij langzamerhand de spraak terugkreeg. Hij komt er af met een wel is waar ernstige breuk van het scheen been, ofschoon hij van eeD hoogte van 15 M. viel. De spionnagezaak te Hamburg. Te Ham burg is, zooals we al meldden, een spionnage zaak ontdekt, en reeds zijn in verband daar mede vier mannen en eene vrouw gearre steerd, verdacht van verraad van militaire geheimen. Reeds weken geleden had de poli tieke politie kennis gekregen van het optre den dezer spionnen,en werden zij zorgvuldig nagegaan door geheime agenten. Op 11 Maart werden in Hamburg en bij Bremen de eerste arrestaties gedaan. Daarbij werd door eeu onhandigheid een indiscretie begaan, die den leider van de bende, een Engelschman, in de gelegenheid stelde onmiddellijk Duitseli- land te verlaten. Bij de zaak zijn verschillen de Engelsehe onderdanen betrokken, die zich bezig hielden, materiaal te verzamelen over de inrichting der op stapel staande en afge- loopen oorlogsschepen van de Duitsche ma rine. Naar de „Berliner Lokal Anzeiger" aan geeft, zijn zi) er in geslaagd, materiaal van groote waarde in handen te krijgen. Zij had den zich verzekerd van de hulp van Duit- schers, waaronder een werkmeester aan de werf in Hamburg, die met een werfarbeider gearresteerd is. De gearresteerde Engelsch man deed zich voor als opkooper van oude, voor afbraak verkochte schepen. De leiders van deze op groote schaal ge dreven spiounage schijnen in Denemarken te zitten, waarheen reeds eenige Engelsehe spi onnen gevlucht zijn. Het Rijksgerecht is met de zaak in kennis gesteld, en het departement van marine stelde een onderzoek in, dat wellicht nog tot andere arrestaties zal leiden. GEMEENTELIJKE TENTOONSTEL!/NG. In de Woensdagmiddag gehouden geheime zit ting van den ge.mcen!eraad te Amsterdam is beslo'en tot het houden van eene lentoonslelling van verschillende takken van gemeenlediens', waaronder ook den geneeskundigen cn gezond heidsdienst. Met een cn ander zal een bedrag van f 7000 gemoeid zijn, dat door den Raad is toegestaan. Deze som zal over de verschillende diensten, die op de tenloonslelling zullen ver tegenwoordigd zijn, worden verdeeld. FEUILLETON. (nalar het Fransch" H0J Zoowaar Het spijt mij u te moeteh te genspreken, mijnheer Blang-ard, maar er is nog een andere. [Wat nu Dat is tooh sterk 1 riep Blan gard uit. En kunt gij die mij ook zeggen, daar gij zoo goed ingelicht zijt Zeker, ik zal uw geheugen wat opfris- schen In de papieren van AI. de Nardières, groot vader van uw pleegkinderen hebt gij een zeker document, gevonden, waarin u het be staan gewezen werd van een bewaarplaats van goud, eene van onberekenbare waareb, op een punt van 'de Cordilleras. Gij waart nu.... Dat is valsch!.... [Wat oen uitvinding! schreeuwde Blangard. Zwijg en val mij niet meer in de rede! Ik zeg' dus dat ie zoolang gezeurd hebt bij uw kornuiten, die aan de regeering in Frank rijk zijn, tot zij u de leiding hebben toever trouwd van eene zending, orh onder dezen dekmantel tot aan die bewaarplaats te kun nen geraken, en zoo uw begeerjgheid voldoen. Maar wel wetende dat de partijgangers van den koning der Andes zouden trachten u op Uw reis een poets te bakken, en zelf daarbij sombere plannen' koesterend, hebt gij iaën zekeren Puchet opgedragen vier of vijf ke rels aan te werven voor U, die voor geld tot alles in staat zijn.....; Daarna zijt gij op reis gegaan, uw pleeg kinderen met u voerend. De bedoeling was onderweg mejuffr. de Brevys te doen trou wen met uw zoon. [Wlat Jacques de Brevys aangaat, zooals het goeden socialisten be taamt, kwam het jelui niet gelegen de schat ten met hem te deelen en reeds in Parijs stond uw voornemen yast hem van kant te maken...... Blangard werd groep, en Afa.xence schreeuwde: Afschuwelijk zulke uitvindingen Gij zijt...... Chauvert, voor 'den eerste, die Pog in de rede valt, roep je Piotre en laat hem een paar flinke zweepslagen gevim, zeide de korte stem van don Miguel. Ja, meester.,.,, Ik zeide dus, Mijnheer Blangard, dat het uw plan was u van uw pleegzoon te ontdoen. Twee maal heeft uw zoon het be proefd eerst bij de bestijging van de rots om een onderdak te vinden bij José Valèna;..., daarna nog eens, toen hij den jongen, die ge heel bezweet was, aanzette in die ijskoude grot te gaan, waar hij gewis een doodelijke ziekte zou hebben opgedaan....; Er weerklonk een doffe kreet. Inès, bleek als een lijk, was van haar stoel opgestaan en vestigde op haar verwanten een pa.ar oogen vol angst en afschuw.... Don Miguel wendde het hoofd om, en een lichte glans .van medelijden blonk jn gijn oogen. De Blangards waren alle drie zoo wit als krijt geworden. Toch hieven zij .het hoofd op om door hun houding te protesteeren, want 'de bedrei ging van den hoofdman had een weldoende uitwerking. Bekent gij, Alijnheer Alaxcnce de Blan gard? vroeg Chauvert kalm. Neen, neen, honderdmaal neen! schet terde Maxence. Ik zulke plannen koesteren, terwijl ik het kind beminde als mijn eigen broeder I Huichelachtige, frazen hebben liier geen waarde, ik waarschuw u. Daarbij er zijn getui gen- Edmond Bille, hebt gij dien mijnheer noodt verdacht? Bliksem, ja, om de waarheid te zeg gen, he,b ik diezelfde gedachten gehad, ant woordde Bille openhartig. En dat hebt gij zelfs aan Pigot gezegd Dat is ook waar, mijnheer. Die Pigot heeft zelf ook de eerste po ging van [Maxence gezien. Pigot is een verrader 1 schuimbekte Maxen ce, [Wat hebben de gezegden van dien man voor waarde? Chauvert bracht een fluitje aan zijn 'mond. Twee mannen kwamen binnen, en, op cpnc aanwijzing van hem, piaakten zij zich mees ter van Maxence, en sleurden hem, ondanks zijn tegenstand naar buiten. Don iAliguel boog zich naar een aschbakje, een wonder van kunst, om de asich van zijn cigarette te stooten, en zeide kalm Ik lioop dat de anderen nu rustiger zul len zijn.... Ga verder, Oliauvert. Toen hoorde Inès, geheel vervuld yan ver bazing en afschuw uit dep mond vUn Cihau- jVort al da laagheden harer bloedverwantenverschrikkelijke uitvindselen stotterde dp ontmaskeren. Die vreemde wezens wisten al- dikke. les, kenden allen. Niets uit het leven van; Goed! goed I op uw gemak! Het pleit den afgevaardigde en zijn kinderen was hun is beslist zonder dat wij uwe bekentenis van onbekend. Oneerlijke handelingen pnder bb- 'noode te Jjebben.... De anderen nu. scherming van da regeering, misbruik van vertrouwen, verkiezingssehandalen, ontdui kingen van do wet, waarbij de afgevaardigde dan 'als prijs voor zijn bescherming en zwij gen, het leeuwenaandeel in die winst voor zich bevorderdeAlles verscheen in hjet helderste licht, 'met de woorden zelfs, door Blangard bij die gelegenheden gesproken of gezegd in vertrouwen en in den huiselijken kring'. Hij dacht er piet meer a.an te protesteeren. Volette en zijn makkers grijnsden, toen zü naar hem zagen. De goede M. Hamelette zette groote oogen opNatuurlijk had hij nooit kunnen den ken dat Ana,tol© de Blangard zulk een ellen dig .persoon was. [Wat Eidmée betreft, haar houding was al lerzonderlingst. Eerst had zq, op liet voorbeeld van haar vader en haar broeder, beproefd het hoofd fier op te houden. Toen werd zij langznmer- Mejuffrouw Blangard. u hebt ten zeerste de plannen, die uw vader koesterde, ten op zichte van uw neefje en nichtje geprezen en aangemoedigd..... Ik!Dat is volstrekt valsch, riep zij op een toon van heilige verontwaardiging uit. Nooit heb ik iets van die afschuwelijke voornemens gewetenOok niet van die listige streken, die u daar zoo juist aan den dag' brengt.,-,.,. En dat is mijn vader, die zooiets gedaan heeft! Het zou mij onmogelqk zqn, nu nog aan zijn zijde te leven! En als om kracht bij te zetten aan ha,ar woorden, liep zij nog eenige passen bij hem vandaan, Hartverscheurend! prevelde don Mi guel met walging. Speel geen comedie, mejuffrouw Blan gard! zei Chauvert kalm. [Wilt u, dat ik uw eigen woorden herhaal? En zonder acht te slaan op de ontkennin- hand zeer, zeer nederig. En nu verwijderde gen van de dame, haalde hij woordelijk zin- zü zich zendeiroogen van haar vader en I nen aan door Edmée gesprokenhij verhaalde gaf blijken v;a,n de diepste verontwaardiging jeg'ehs hem. Zonder er den schijn van te hebben volgde don Miguel al die bewegingen met <le oogen, een spottend verachtend glimlachje krulde zijn lippen. Bekent gij, Mijnheer Blangard vroeg Chauvert, [Wol p-eetf,ik beken niets. Het zijn nen aan door Edmée gesprokenhij feiten, die het lage en slechte karakter van de dochter van Blangard aantoonde. En ten laatste vertelde hq pog hoe zij zich had meester gemaakt vap het eten en de dekens, bestemd voor haar nicht, zoodat het arme kind den geheelen nacht had gebibberd van koude, ([Wordt vervolgd NIEUWE HAARLEflSCHE COURANT ™2ÏPAJ"D 1 t-f.-v».*». l-niiiiniwniiLiiiiJM_—mi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5