BINNENLAND. STADSNIEUWS. Staten-Generaat. Sociale Berichten. Verkoopingen, Boeï- huizen enz. Aanbestedingen. Leger en Vïoot. Sclieepvaartberichten. VAN ELDERS. Ge wfisseÉde stukken Rechtszaken, gebruik gemaakt en een vergadering aange vraagd. Spreker zegt, dat het hem niet ge makkelijk is te Warmond te komen wonen. Een hem passende woning is er niet te vin den, en vooral ook met *t oog op de opvoe ding zijner kinderen is zijn tegenwoordige woonplaats voor hem geschikter. W il men echter het doel bereiken, hem als burgemeester te behouden, dan is bet eerst noodig, dat de reeds aangenomen motie we ider wordt ingetrokken. Hij zegt reeds bij voorbaat toe, dat hij na deze niet van stand punt zal veranderen tegenover wie ook. De Voorzitter stelt daarom voor de be sprekingen in geheime zitting te doen plaats hebben. Het gaat over persoonlijke aange legenheden en men kan zich misschien vrijer uitspreken, en ook hij wil zich verwijderen. De heeren De Vroom en en Heemskerk stel len voor openbare behandeling. De burge meester moet er bij zijn, en de gemeente mag weten wat er over deze zaak gesproken is. Na langdurige bespreking stelt de heer Kru- seman een motie voor, waarin wordt uitge drukt, dat de Raad van Warmond, terugne mende de motie van 6 Februari j.l., het beter achtend, begrijpend en billijkend de reden van uitwonen van den burgemeester, en gaarne het beheer van de gemeente in zijn banden ziende gehandhaafd, alsnog vraagt de intrekking van het desbetreffend gedaan verzoek. Met vijf stemmn vóór en twee tegen, n.l. die van de heeren Heemskerk en De Vroo- men, wordt deze motie aangenomen, waarvoor de Voorzitter den Raad dank betuigt. Daar na wordt de vergadering gesloten. HA A RLEMMERMEER. Personalia. De heer W. M. Udo, grondeige naar! alhier nu wonende te 's-Gravenhage, heeft bedankt als hoofdingeland-plaatsvervanger van Rijnland (district 7). Mond- en klauwzeer. Door den Rijks-veearts is in de gemeente Sloten mond- en klauwzeer gecons'.a'eerid bij hel rundvee van den veehou der P. van Meurs, R. van Beend en A. M. v. d. Klas, terwijl ter secretarie ook door andere veehouders aangifte is gedaan, dat de ziekte zich vermoedelijk voordoet onder hun vee. Gunning. Bij de gehouden aanbesteding van het onderhoud der grintwegen voor den Haar lemmermeerpolder is het laagst ingeschreven door: Perc. I. G. P. Post, te Haarlemmermeer, voor f 1320; Perc. II. W. Wamsteker, id., voor f 1800; Perc. Ilia. A. Verhoeven, id., voor f 900; Perc. Ilfb. id., id., voor f 700; Perc. IV. J. Beemslerboer, id., voor f 1900. Aan de laagste insehrij ers is het werk opgedragen. Afpersing. Men meldt ons: In onzen polder hebben wij z.g. melkrijders, die bij landbouwers de melk opboopen en weg halen om die in dc stad te leveren. Een hunner, zekere O. ging op zekeren dag naar een van z'n bóeren-leveranciers en vertelde hem dat hi z'n melk water gevonden was. Wie nu eenigszins met de behandeling der melk hekend is zal wel weten, dat het bijna onmogelijk is, de melk af te leveren zonder dat het vaatwerk even omgespoeld wordt met een weinig valer. Hoe 't ook zij. de boer-leverancier krijgt haast de stuipen op 't lijf, ziet zich in gedachten reeds ver van vrouw en kroost Lu de gevangenis en het eind is, dal hij in dezen niet toerekenbaren toestand een accept teekent voor een nogal aanzienlijk bedrag. Te voren was bij een andere m eikleverancier door O. een zelfde bezoek gebracht, doch daar was het in contanten uitbetaald. De politie heeft echter van een en ander lucht gekregen en de zaak thans in handen. Burg. Stand. Geboren: d. van G. J. SilvisVan Tol. d. van J. v. Werkhoven- Van Klaveren. z. van G Cosier—Hulsbergen. leveul. d. van A. Hendrikscn—Hooiveld. d. van S. M. SpreugersRusman. Overleden: II. van Braak, 61 j. J. Vonk, 4 m. A. Kroese—Mans, 38 j. Na 1 April zal het maquette bij de 'firma 'A. Kreitnborg en Co., Leidschestraa'r, te bezichtigen zijn Ove.r de inrichting van het Marktplein kun nen we de volgende hij wonderheden mededeel an. Op het terrein, dat met 20 groote booglampen verlicht zal worden, zullen talrijke feesten, met voor Amsterdam geheei nieuwe attracties, gear rangeerd worden. Verder wordt onderhandeld over verlooningen van „Chat Noir", Oud-Hol- landsehe kluchten en zullen taptoe's en de ge- bruike'ijke rondgangen der orkesten niet achter wege biij .en. Dagelijks zullen twee orkesten concerteeven. Pogingen worden gedaan om evenals destijds op de tentoonstelling van 1895 te Amsterdam, een Vendel samen te stellen. Een der huisjes wordt door een bekend ver zamelaar ingericht, tot een kleine tentoonstel ling van Amstel's verleden, terwijl de meeste an dere huisjes reeds verhuurd zijn o.a. aan een zilversmedeiij. houlsnijwerkhanuei, kunsthandel enz De.bestaande muziektent wordt tot raadhuis ingericht, terwijl de Raadskelder voor een der grootste Pilsener Brouwerijen gereserveerd is en een woord, het geheel belooft een schitterend feest te worden, dat door duizenden Amsterdam mers gewaardeerd zal worden en zeker zal bij dragen tot de bevordering van het Vreemdelin genverkeer. V - A STAMKAPITAAL LIGIIALFONDS. In de laatste 19 dagen werden nog enkele bil jetten van de circulaire 1911 terugontvangen, ingeieekend als volgt: de Ned. Bond van Con- fectiebedienden jaar ijks f 5; Alg. Ned. Geh Onth. Bond, in eens i 2.50; Kon. Ned. Bond van Gud-Ond. Off. f 10; Haarl. Varkensslagersver. f 10 en de Oud. liaaxl. Meubehu Ver. f 5, ter wij: tot dekking van hel te kort van f 500 over 1910 de volgende gillen inkwamen: van een gezellig avondje van den heer M. f 5.60; van een orgcidraaierslroepje op het Bal Masqué in de Bron f 19.12y» en van de Broodb.patr. Ver- f 10.261/2. liet bestuur van het Lighalfonds is hoogst dankbaar' en blijt het verlangen koesteren naar een groolere oogsi voor bovengemeld doel en lot dekking van de schadepost over 1910. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: M, A. J. Kluit, Lange Dijkstraat 23, een gou den ring; H. Stoffels, Bakkerstraat 20, een taxhond; A. van Dam, Kampervest 19, fanta siebroche; N. de Zwager, Brouwersvaart 108, een armband; J. Kin jet, Rozenpriëelstraat 4, een doublé-arm band; T. Reijnen, Gasthuis- vest 5, een hoepel; H. Maathuis, Saenredam- straat 7, een rijwielsleutel; H. Philippo, Van Marnmstraat 5, een kinderhalsketting; P. Verkooy, Oranjeboomstraat 98, een big; Ch. Arnold, Teijlerstraat 48, een zilveren broche; J. Mathot, Geweerstraat 45, Heemstede, een armband; Th. Molenkamp, Grebberstraat 34, 2 rozenkranzen; C. van Ee, St. Johannes de Deo, een dameshorloge; A. de Nieuw, Lange Wijngaardstraat 28, een gummiband; het bu reau van politie, een hangslotje met 8 sleu tels; H. Sikking, Zoetestraat 34, een cahier; J. Pennings, Korte Dijk 7, een zilveren arm band. Onvoorzichtig. Zondagochtend waren te Utrecht twee jongens van ongeveer 15-jarigen leef ijd aan het spelen met flobertpistooltjes. De een legde voor de aardigheid op den ander aan en Irof hem onder het oog. Het kogeltje drong in het hoofd, de jongen viel neer en werd ij ings overgebracht naar de rijkskliniek, waar hij des middags overleden is. Moordaanslag? Verdacht van doodslag met Carnaval, gepleegd op den te 's-Hertogenbosch uit de Zuid Willemsvaart opgehaatden milicien- veldarülerist A. E., is gearresteerd W.' van D., uit Rosmalen. l>e lieve lente. Zondag zijn ie de eerste zwaluwen gezien. Mond- en klauwzeer. Zaterdag zijn van uit Graft in h et abattoir te Alkmaar aangevoerd 6 koe'en en 22 varkens, die als lijdende aan, of verdacht van mond- en klauwzeer amiddel- ijk werden afgemaakt. 's Lands krententuin. De bevolking der rijkswerkinrichtingen te Veenliuizen neemt gaan deweg af. In verband met de opheffing van het 3de gesticht worden in den matsten tijd de oudste en gebrekkige verpleegden overge bracht naar Hoorn, terwijl de plaatsing van nieuwe verpleegden, door de minder spoedige veroordeeiing tot opzending door de rechtban ken, minder voorkomt dan vroeger. Ruw weer. De paardentransporten uit En geland naar Rotterdam hebben door den storm der faalste dagen veel te tijden gehad. Aan boord van de Glasgowboot, de Leedsb'oot en de Hultboot zijn een aantal paarden zelfs dood geslagen. De kadavers zijn bij aankomst te Rot terdam naar het abattoir overgebracht. Verdronken. Vermoedelijk door duisternis misleid is de 78-jarige N. J3^, uit Rnoon, te Pooriugaal te water geraakt en verdronken; Zon dagmorgen is zijn lijk, waar zijn hondje nog hij lag, gevonden. Branden. Zondagnamiddag is de boerderij van den landbouwer H. Jansen, wonende in de Schalm bij Veenendaal, geheel uitgebrand. De landbouwer zelf kon slechts met moeite gered worden, door een gat in de schuur xe breken. Van liet huisraad is niets, van het vee het groot- sto gedeelte gered. Dc oorzaak is onbekend. Brand. Gisteravtond om si reeks halfzeven is dc Amslerdamsehe brandweer gealarmeerd voor een zwaren. binnenbrand in het perceel Rok n te Amsterdam, waarin de firma Gebrs. Reime- ringer een steen- en boekdrukkerij heeft. De brand was, door onbekende oorzaak, ontstaan in de zijkamer, waarin de pers staat. Been afgereden. Het 4-jarig kind van J. M., te Winssen, is Maandag op het wisselterrein van de tram Maas en Waal een been afgere den, doordat jongens spelenderwijs de waggons voortduwden. Misbruik van vertrouwen. Een tweetal mi liciens van het 2e reg. inf. te Roermond, die in verband met het mond- en klauwzeer gedeta cheerd waren te Echt, zijn als verdacht van diefstal van drie kistjes sigaren ten nadeele van hun kostbaas Klumpkens, naar de gevan genis te Roermond overgebracht om ter beschik king van den auditeur-militair te 's-Boseh te worden gesteld. Ongeluk. In de Boekhorststraat te 's-Hage is Maandagavond een 50-jarige vrouw door de tram overreden. Naar het ziekenhuis vervoerd is zij hedennacht aldaar aan de gevolgen over leden. Inbraak te Rotterdam. Een 80-jarige juf frouw, C. L. genaamd, die in den Houttuin le RoUerclam alleen woont, was Maandag als naar gewoonte de huur van eenige huizen gaan op halen. Zij had alle deuren barer woning niet alleen met slolen maar ook nog met een hangslot afgestolen. Toch had een inbreker zich toegang weten te verschaften, want toen zij thuis kwam, vloog tiaar een kerel voorbij die haar terloops nog haar taschje met geld uit de handen sloeg. In haar woning bleek alles opengebroken en uit een geldlrommel vermiste zij twee effecten van f 500. Van den dader was geen spoor meer le ont dekken. OUD-HOLLANDS CH MARKTPLEIN TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: Van het Oud-Hollandsch Marktplein dat in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt hier tev stede wordt gehouden, zijn naar wij vernemen de datums vastgesteld van 27 Mei tot 26 Juni 1911. De bouw is opgedragen aan den specia liteit in liet bouwen van Oud-Hollandsche Markt pleinen, den heer J. Fernhout, terwijl de heer J. Reneeke, de bekende leerling van. Jan Maan dag, voor het artistieke deel zal zorg dragen. De Jacht we t. Blijkens het Vobrloopig Verslag over Het i wetsontwerp tot aanvulling' en wijziging van de artt. 16, 18 en 26 der Jachtwet, konden sommige leden er zich geenszins mede ver eenigen, dat thans, nu het verslag van de staatscommissie voor do herziening der Jachtwet is verschenen, de regetering deze gedeeltelijke wijziging in de wet voorstelt. Zij vreesden, dat de algeheels herziening der Jachtwet daarvan vertraging zoude onder vinden, hetgeen zij ten zeerste zouden be treuren. Het thans gedane voorstel oordeel den zij een uitvloeisel van den wensch, de heeren jagers te gerievien. In de kringen van den landbouw wordt een wetsontwerp als dit niet verlangd. (Wel zou i men daar - in afwachting van de geheele herziening der wet althans gaarne zien, dat de heerlijke jaehtrechten werden afge schaft en enkele leden verklaarden zich dan ook teleurgesteld, dab nu toch. een gedeelte lijke herziening der wet is ter hand genomien, daarbij niet tevens genoemd punt aan de orde is gesteld, ;Ook zou de landbouwers- bevolking zeker liever hebben gezien, dat een' wijziging ware Voorgesteld* vat alrt1. 86, vierde lid, der wet, welke bepaling den met de zaken van jacht en visscherij beiasten Mi nister do bevoegdheid geeft om, op verzoek der eigüharen van of rechthebbenden op gronden en wateren en in hun belang, onbe zoldigde beambten van rijkspolitie aan te stellen. Een wijziging van art. 36 in dien zin, dat er voor worde gezorgd, dat .'jachtopzieners steeds onafhankelijk zijn van de heeren, t wier behoeve zij worden aangesteld, zou door de landbouwende bevolking paet ingenomen heid worden begroet. Door enkele leden werd de wensch geuit, dat bij deze gelegenheid ook art. 7, tweade lid. der Jachtwet zou worden herzien. Eenige leden wenschten bij deze gelegen heid op te komen tegen de wijze, waarop de Jachtwet wordt toegepast. Men drong aan op meer centralisatie bij de uitreiking ,van buitengewone machtigin gen. Andere leden meenden integendeel te weten, dat in het algemeen te weinig macliti gingen worden verleend.; V isschersverzekering. Vele vissehers, die meenden voor hunne op procenten varende knechten, niet verzeke- ringspliehtig te zijn, worden thans door ge machtigden van de Rijksverzekeringsbann bezoeht en aangeslagen, omdat de knechten niet als deelvisschers aangemerkt kunnen worden. Alleen dan, wanneer ze aandeel ln vaartuig of netten hebben, kunnen ze als deelvisschers aangemerkt worden, en dan zjjn de vissehers geen werkgevers. Ook ztj, die een monsterrol aan boord varen, schijnen vrijgesteld te kunnen worden. Er heersehen hier op dit gebied voor de vissehers. die nu eens binnen en dan weer buiten zijn, wel duistere en verwarringgc- vende begrippen. Uitslag der veiling van onroerende goe deren in bet „Algemeen Verkooplokaal" al hier op Maandag 27 Maart 1911, des avonds na 6 uur. Ten overstaan van den Notaris P. F. DE BORDES. 1. Een Heerenhuis en Erve met Voor- en Achtertuin, aan het Oranjeplein te Heemste de, kad. bekend in Sectie B no. 2768. 2. Een Heerenhuis en Erve met Voor- en Achtertuin, aan het Oranjeplein te Heem stede, naast het voorgaande, kad. bekend in Sectie B no. 2768. 3. Een Heerenhuis en Erve, met Voor- en Achtertuin, aan liet Oranjeplein te Heemste de, naast perceel no. 2, kad. bekend in Sectie B no. 2768. 4. Een Heerenhuis en Erve met Voor- en Achtertuin, aan het Oranje plein hoek Ber kenrodestraat te Heemstede, naast perceel no. 3, kadastraal bekend in Sectie B no. 2768. Pereeelen 14 gecombineerd. Kooper C. Smink 30100. Ten overstaan van den Notaris J. RATELBAND. 5. Een Villa en Erve met Tuin, genaamd Duinholt, te Aerdenhout, gemeente Bloemen- daal, aan den Zandvoortschenweg, plaatselijk get. no. 9. Opgehouden ƒ11505. TE VERKOOPEN, Donderdag 30 Maart'.- BEVER(WIJK. In „Maison Stroiicken".- Mak, J, LI. van Apeldoorn. Verko-oping In boedel. HILLEGOM. Van Zanten en Co., enz. 10 uur. Not. K. Langeveld. Bloembollenveiling HOOFDDORP. .Koffiehuis „De Beurs", half 1 uur. Not. O. F. J. Heinsius, Bouwland. HAARLEM. Prinsenhof 1, Directeur O. [Wi. Verkoop Grasgewas a,an de Slachthuis- straat en Kleverlaan.- HAARLEMMERMEER. Bij de E. K. Kerk aan den Spaarnwou.derweg', Verköoping Schapen. NOORDIWIJK. In Het „Hof van Holland" half 12 uur Not. Binnendijk.; lo. Een partij hyaointenland „de Helling", te Noordwijk aan den Duinweg. _2o. Een partij hyacinteniand, „het Laan tje", aldaar, aan het Vinkenveldlaantje. 3o. I^n partij hyacinteniand, het „Nieuwe Land" aldaar aan den weg naar Katwijk. 4o. 4 woonhuizen met bloembollenschuur. HEEMSTEDE. In het koffiehuis van mej, de (Wied. J. Steenvoorden, half 8 uur. Not-. .Daamen. Elf woonhuizen met erven aan de Mo-len- erfslaan alhier. Een flinke bollenschuur met puik bollen land -alhier nabij den Binnenweg, AAN TE BESTEDEN, Donderdag 30 Maart. HAARLEM- Gebouw Provinciaal Bestuur 11 uur, Commissaris der Koningin. Het mar ken van werken tot verdediging' van de Noordzeekust in de provincie Noord-Hcl- land, benoord-en strandpa-al 9.800, ingevolge de wet van 15 Juli 1898 Raming f 56,000 HEEMSTEDE. Raadhuis, half 12 uur door B- en [Wj, Het verdiepen van de Blej- lcersvaart en van de Heeren Z-andvaart, van do IJz-erenbrug af tot- aan de Bieekersvaart. Onze Militaire fanfarekorpsen. Nu er zooveel gesproken wordt over ver vorming der harmonie-muziekkorpsen bij de Int'. Regimenten in fanfare-korpsen, is het volgende misschien voor zeer vele lezers we tenswaardig: Het is ontleend aan een artikel van M. J. H. Kessels, in de „Muziekbode": De Harmoniecorpsen der Stafmuziek, waar op elk muzikaal Nederlander fier kon zijn, waarvan in 1905 op het militaire concours te Tilburg de voornaamste buiten landsche au toriteiten op het gebied van militaire muziek getuigden, dat men ze in andere landen niet beter vond, waarvan een Parès, de kapitein- directeur van het beste militaire corps ter wereld (de Garde RépubReaire +e Parijs) ziln verwondering te kennen gaf, waarover de twee eerste Keizerlijke Duitsche kapelmees ters te Berlijn in de „Militaire Musik-Zel- tung" schreven, dat het wunderschöne Chö- ren waren, ze zullen weldra verdwijnen. Dit is een zeer te bejammeren verandering. Onze waarlijk goede stafmuziekkorpsen worden gedegradeerd tot inferieure Fanfare troepjes, slechts geschikt voor het spelen van mar- schen voor den troep. Uit een militair oogpunt is dit reeds te be treuren, daar de regimenten veel van hun muziekcorps genoten, niet alleen op marsch, maar tevens in de kazerne, in het garnizoen, op manoeuvre, enz. terwijl het corps met zijn prachtige zomerconeerten de garnizoens plaatsen een grooten dienst bewees. Men motiveert de verandering wel met het gezegde: fanfaremuziek geeft meer geluid sterkte, en: een fanfarekorps van 20 man vervangt een harmoniekorps van 30 man en meer. Wij zijn het hiermee niet eens, en be weren al geven wij gaarne toe, dat een cornet, bugle of trompet, meer geluid geeft dan een clarinette dat men bij een corps, waar soms 6 a 8 elarinetten bezet waren, zeer weinig geluidvermindering zal krijgen als men deze door koperen instrumenten zaï vervangen. Het klankverschil zal geen 2 mu zikanten uitsparen. Ook moet men niet uit het oog verliezen, dat het hooge clarinette- geluid verder doordringt dan de, gewoonlitk een octaaf lager liggende, melodie der koper instrumenten in fanfare, zoodat men bij goede orchestratie van b.v. 20 harmoniebla zers een verder dragend geluid verkrijgen zal, dan bij een gelijk aantal koperblazers. Een andere factor, ten gunste der barmo- niemuziek, is voorzeker het uithoudingsver mogen. Zal een fanfarecorps een tiental mar- schen geblazen hebben, dan zijn de melodie- blazers op, terwijl dit bij een harmoniecorps niet het geval is; men blaast een geheelen dag en men zal de noodige embouchure behou den. In andere landen heeft men zich daar van beter overtuigd en by onze buren, de Bel gen, veranderde men dé fanfarecorpsen ln harmonie, zoodat daar zelfs de Cavalerie- corpsen, Jagers, Lanciers, nu harmoniemu- ziek te paard maken. Uit het hierboven aangehaalde ziet men, dat de verandering in Fanfare zeer te veroor- deelen valt, doch de inrichting dier Fanfare corpsen, d. w. z. de wijze van bezetting, geeft nog meer redenen van afkeuring. Deze voor geschreven bezetting is als volgt: 1 Es Cornet, 2 B Cornetten, 2 B Trompetten, 2 Alto's, 2 Tenors, 1 Trombone, 1 Hooge Bas, 2 Bassen, Slagwerk. Het mag zijn, dat de samensteller dezer bezetting die slechts overgenomen is uit een Noord-Duit- schen Catalogus van Bleekmusik (Fanfare? voor kleine bezetting een degelijk musicus is, maar bij ons staat het vast, dat hij geen deskundige is op het gebied der koperen blaasinstrumenten en der Fanfaremuziek, nog minder iemand, bekend met de acoustiek dezer soort van muziekinstrumenten. Al blijkt die bezetting op papier theoretisch goed, in de practijk zooals ze voor de nieuwe Fanfarecorpsen is voorgeschreven, is ze een voudig onzinnig. Dit zullen alle militaire kapelmeesters gewis met ons constateereu, zelfs ieder dorpsdirecteur van een Fanfare corps zal deze uitspraak onderteekenen. Gaat in het land der Fanfare-muziek, Bel gië, zelfs in Engeland, Frankrijk enz. te ru de en men zal n zeggen, gij mist in uwe be zetting de Fanfare-instrumenten, en wel de Bugles. Wat zou men zeggen van een syiu- phonie-orkest, als er de Violen ontbraken! Wat van een Harmonie-orkest als er de Cla- rinetten mankeerden? Immers het Harmonie orkest imiteert door zijne Clarinetten de Vio len van het symphonie-orkest. De rol van de Clarinetten in de Harmonie nemen de Bu gles in de Fanfare in. Men zal nu de vraag stellen: hoe komt men er dan in Duitsohland aan, zulke onzinnig heid te begaan; doch die de vraag stelt ge lieve te weten, dat de Duitschers die bezet ting anders in practijk brengen dan men dit in ons land wil doen. Tot nadere opheldering voor den minder ingewijden diene een vergelijk van het stam- orkest (het symphonie-orkest) waarvan de Harmonie en de Fanfare imitatiën zijn. Raad pleegt men 'n catalogus voor bezetting, hetzij Duitsche of van ander origine, dan ziet men daar b.v. als kleine bezetting aangegeven: le en 2e Viool, Viola, Violoncelle, Contre- basse, Fluit, le en 2e Clarinette, Hobo, Fagot, le en 2e Trompette, le en 2e Hoorn, Trombone en Slagwerk; dus 16 instrumenten. Zou men eebter met 16 muzikanten, deze bezetting in uitvoering brengen, dan is de uitkomst zoo onzinnig als de hierboven gewraakte Fanfa re-bezetting. Om deze bezetting eenigszins dagelijk of voldoenbaar praetisch ten uitvoer te brengen, zou men niet 16 maar minstens 20 muzikanten moeten bezigen en wel drie le Violen en twee 2e Violen moeten bezetten. Het nog meer versterken dezer partijen (en zelfs der andere strijkinstrumenten) zou ge wis nog ten zeerste aanbeveling verdienen. Men' ziet dus waar het aan hapert. Het ïs in hoofdzaak het verkeerd toepassen der aan genomen bezetting. Men zou minstens die in strumenten die hier tot remplaceering der Violen in het Fanfarecorps dienen, moeten verdubbelen of verdrievoudigen. Alsmede zou men geene Cornets daarvoor moeten bezigen maar Bugles, zooals de Duitscher zelf het ook in practijk brengt. Zie zijne Jagermuzielt eens of de Blechmuziek (Fanfare) in de Zuid- Duitsche legers en Oostenrijk enz. Ook zijne Trompete is datgene niet wat men zich ten onzent voorstelt, zij is niets anders dan eene Cornet, zelfs met nog meer toon-volume, tus- schen Cornet en Bugle zwevende. Wij moe ten dan ook hier constateeren, dat men geheel en al op een dwaalspoor is geraakt, met die bezettingsvoorschriften onzer nieuwe leger- fanfares. De aanleiding- tot die dwaalbegrippen is o. i. voorzeker de veronderstelling dat Cor netten en Trompetten sterker in toon zijn dan Bugles en dus beter voor een klein corps zou den voldoen, doch dit is een verkeerd begrip, daar Bug-les veel meer toonvolume hebben en verder doordringen dan B-Cornets of B- Trompetten (men verwarre deze B-Trompet te niet met een Cavalerie Es-Trompette, die omstreeks liet dubbele toonvolume heeft.) De samenstelling dezer nieuwe Hollandsche bezetting' verkeert derhalve in eene verkeer de meening' en zooals wij reeds zeiden is hij, afgezien van zijn overige kennis, een leek in de acoustieke verhouding-en der koperen blaasinstrumenten. Het zou derhalve aanbe veling' hebben verdiend als men heter te ra- do was gegaan bij deskundigen op dit gebied. Is het afkeurenswaardige der bezetting voor een ieder, die wat meer op de hoogte is. zoo enorm in het oog springend, niet minder ÏS de rest der organisatie. We behoeven niet verder te gaan dan tof de Ouderkapelmeesters. Dezen titel kan al leen hij krijgen, die meesterlijk de Es-Cornet (Petite Cornette) bespeelt. Men wete, dat daar voor alleen zij geschikt zijn, die zeer dunne lippen hebben met hoog-intoneerende keel- vorming (Tenor-geluiden). Bijgevolg een B- Cornet-artist, Trombone-solist, of hij, die slechts geschikt is, tengevolge zijner lippen en keelbouw, voor een ander instrument, at is hij nog zóó'n knap musicus, kan geen oi: derkapelmeester worden. Gewis zal hierv commentaar overbodig zijn, terwijl in de mJ ganisatie nog meer andere punten bestaan die eveneens voor wijziging aanbeveling ver dienen. 't Zou derhalve gewis een ernstig punt van overweging mogen zijn, alvorens hier verder te gaan, dat Z. E. den Minister van Oorlog ingreep en de zaak eens door een waarlijk deskundige commissie liet onderzoe ken, want beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. HET HOSPITAAL-KERKSCHIP, „DE HOOP." Uit het jaarverslag van de vereenigiug die het Hospitaal-kerkschip onderhoudt, blijkt,dat het hospitaal-kerschip „De Hoop" nu twaalf reizen volbracht heeft- In die 12 jaren werden 2491 zieken behan deld. Slechts een zieke is aan boord overle den. Averijen van eenigen omvang kwamen niet voor. De reis naar Lerwick was ditmaal niet voorspoedig. Bij aankomst in de baai was deze bijna geheel leeg. Dientengevolge was het aantal patiënten niet zoo groot als an ders dit bedroeg 167, het laagste cijfer na. de drie eerste jaren van de werkzaamheid der Vereeniging, toen de cijfers waren 99, 126 en' 144. De behandelde gevallen betroffen 129 Ne- derlandsche, 35 Duitsche en 3 Fransche. Als tweede oorzaak van het betrekkelijk gering aantal behandelde gevallen was, dat de Nederiandsche kruiser „Dolfijn" en de „Zeehond" hier en daar hulp verleenden. Bijzonder wordt melding gemaakt van de hulp aan een Duitschen jongen verleend. Hij leed aan diphtheritis. De zieke werd aan boord van „De Hoop" genomen en daar be handeld. Hij genas. Dank wordt gebracht aan de commandan ten en officieren van gezondheid der krui sers „De Zeehond" en „Dolfijn", voor hun samenwerking. De uitgebreidheid der Noord zee maakt die samenwerking tot een zeer wenschelijke zaak, waar het betreft het ver plegen van vissehers op de Noorzee, die al leen voor zoover Nederland betreft een cijfer van meer dan 12,000 tellen.; Die samenwerking zal spoé'dig nog beter worden, wanneer volgens de mededeelingen der Fransche commandanten van de „Ibis" en de „Estafelle" de vloot op de Noordzetó nog vermeerderd zal worden met een Fransch hospitaalschip ingericht, geheel op de wijze van onze „Hoop", evenzeer als in Nederland door particulieren uitgerust. Maar ook de Fransche regeering heeft de oogan op onzen arbeidL geslagen. Dw tn.irrviiBter va,n Koopha«^»*! heeft op het eind van het vorige jaar ,,sur la proposition de son Excellence le Minietre des Affaires étrangères désirant donner une marque de sympathie a l'oeuvre si intéres sante du bateau-hopital „De Hoop" een be drag- van 500 francs ter onzer beschikking gesteld. De dank van het bestuur is natuur lijk aan de Fransche regeering betuigd. (Wij' mogen het feit met erkentelijkheid vermel den. Daar herhaaldelijk is gebleken, dat hoe, uitstekende diensten „De Hoop" dit jaar we der heeft bewezen valt vooral op het gemis, dat „De Hoop" geen eigen beweegkracht heeft. Een stoomboot zou het beste zijn,- Aan de orde kwam dan ook in de verga dering nadat de verslagen waren goedge keurd het bestuursvoorstel tot aankoop van een nieuw schip. Dit werd aangenomen.- De gelden daarvoor zijn nog niet aanwe zig ,.en daarom spoorde de voorzitter ieder aan, zooveel mogelijk mede te werken, om den houw. mogelijk te maken. De kantonrechter te Leiden heeft Maan dag veroordeeld: wegens dronkenschap: Joh. van S. tot ƒ2 of 2 d.; C. v. d. B. Fzn., tot 2 of 2 d.; F. B„ tot 2 of 2 d.; C. D. Wzm, tot 2 maal ƒ2 of 2 maal 2 d.; W. H. H., tot ƒ2 of 2 d.; allen te Noordwijkerhout. C. B„ te Noordwijk, tot 1 of 1 d.; Joh. D„ te Noord- wijk, tot 2 of 2 d. "Wegens loopen op verbo den grond: B. v. A. F. v. d. B. Jzn., tot 2 of 1 d. A. B. tot ƒ2 of 1 d. J. H. Jzn., tot 2 of 1 dag. L. M„ tot ƒ2 of 1 d. C. N., tot 2 of 1 d. J. v. d. L„ tot 2 of 1 d„ allen te Noordwijk. S. K., te Noordwijk-aan-Zee, tot 2 of 1 dag. L. v. K., te Noordwijkerhout, tot 2 of 1 dag. Wegens strikken zetten: W. v. d. B. Azn., vrijspraak. W. v. d. Z., tot ƒ1 of 1 dag. allen te Noordwijkerhout. Geldsnoeier. Pe Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van Guiseppe Zerbino, zonder beroep, gedeti neerd, door het Hol van Amsterdam veroordeeld lot 3 jaap gevangenisstraf, w,eg ens ten uitgifte in voorraad hebben van. wschondeu muntspe ciën. Moord fe Reukum. De Hooge Raad «verwierp het cassatieberoep, van v. R„ tegen zijn veroordeeling tot levens lange gevangenisstraf, wegens den bekenden moord te Renkum. Verduistering. Voor de Haagsche rechtbank stond gisteren terecht mr. W. L'. J. v. E.3 ambtenaar ter al- gemeene secreiarie te Buitenzorg, beklaagd van verduisteringen,, gepleegd als curator in het fail lissement van den graanhandelaar v. d. M„ Delft en in dat van v. d. K„ te Poeldijk. Respec tievelijk was verduisterd, althans niet verant woord 9000 en 2904.26i/a. De subst.-officier van Justitie eisehte 1 jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van Drc- ventieve hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 6