TWEEDE BLAD De Koning der Andes. BUITENLAND. NIEUWS UIT 1EN UITREK. Brieven uit den Haag. VRIJDAG 31 MAART 1911. XIII. Te kort. Veel. De Centrale R. K. Kiesvereeniging komt te kort. Iets wat nu juist niet tot de uitzonderin gen op den regel behoort, daar men het eer als regel kan beschouwen, dat vereenigingen, althans Katholieke vereenigingen van an deren weten we het zoo niet met geldge brek te worstelen hebben, dan dat zij op be hoorlijke wüke kunnen rondkomen; doch iets waarvan we hier speciaal melding maken, omdat bedoeld^ K. K. Kiesvereeniging zich per circulaire nheeft gewend tot weldadige stadgenooten om steun, teneinde het inder daad niet onbelangrijke gat in haar schat-(U) kist te kunnen stoppen. De rekening over 3910 sloot met een tekort van bijna ƒ175, waar bij nog komt een bedrag van ruim ƒ100 aan onbetaalde rekeningen en een tekort van 80 op de verkiezingskosten van den vorigeu zomer. Nu wordt in bedoelde circulaire den Haag sehen Katholieken te verstaan gegeven, dat zij eigenlijk wel wat meer konden geven, dan zij tot dusver gewoon zijn. En daarover wilden we het nu eens hebben. We zullen niet beweren, dat 't over het al gemeen niet waar is, dat de Haagsche Katho lieken meer steun kunnen verleenen aan Ka- tholieke instellingen en vereenigingen, dan zij tot dusver deden, maar dan wenschen we daarbij dadelijk uitdrukkelijk te constatee- ren, dat zulks zoo moet worden verstaan dat or nog heel wat meer Katholieken, van wie redelijkerwijze kon worden aangenomen, dat zij wel iets kunnen missen, wel eens in den buidel konden tasten en dat de steunverlee- ning minder moest worden overgelaten aan de groep, welke zich thans daarmede speci aal schijnt belast te hebben, die er het mono polie van schijnt te bezitten. Een monopolie dat zij vermoedelijk van ganscher harte wil len afstaan, opdat het steunen van Katholie ke instellingen een vrij bedrijf worde! En dat is ook noodig. Zullen de Roomsche vereenigingen, gestichten en instellingen in Den Haag op voldoenden steun kunnen reke nen, dan moet ieder, die kan, helpen, want voor de club der vaste gevers is de grens zoo zachtjes aan bereikt. Die zijn reeds begunsti gers, donateurs of extra-steunverleeners van zooveel vereenigingen en instellingen, dat het er niet stilstaat van quitantieloopers en de besturen van in nood verkeerende vereeni gingen zicli heusch wel eens schamen en dat gebeurt niet gauw! om bij hen alweer aan te kloppen. Neen, ook zij, die zich tot dusver bescheiden(f) op den achtergrond hiel den, moeien eens wat meer naar voren ko men en wat toeschietelijker worden. Gelegenheid genoeg! Wanneer we zoo eens het handige en nut tige Jaarhoekje van het Plaatselijk Comitö der Katholieke Sociale Actie doorbladeren, dan ontmoeten we achtereenvolgens: liet Plaatselijk Comité van de K. S. A., om vattende 17 vereenigingen met 2500 leden; het Centraal Bestuur der gezamenlijke K. K. Parochiale Armbesturen; de elf Parochiale Armbesturen; de St, Vineentiusvereeniging met 11 Pa rochiale Conferenties, de Conferentie van den H. Aloysius (ondersteuning van R. K. ge huwde oude lieden), het Liefdewerk St. Jo seph's Ambachtsleerlingen (teekenschool, enz.), het Liefdewerk „St. Franciseus Regis" (wettigen van samenlevingen), een Leesbi bliotheek, een spijskokerij, een Doorgangs huis, een Secretariaat der Armen, een Brok- kenhuis, een Algemeen magazijn; de St. Martinus-vereeniging (verstrekken tan kleeding aan armen, zieken en behoefti ge Communiekinderen); het R. K. Parochiaal Armbestuur (belast met de armenzorg, met uitzondering van de armenbedeeli ng) de Dr. Meijer-sticbting (voor R. K. Hage naars, die betere dagen hebben gekend); het R. K. oude mannen- en vrouwenhuis; liet R. K. Weeshuis; het Tehuis voor R. K. Mannen; „Groenestein", gesticht voor halve weezen en tijdelijk verpleegde kinderen; H. Maria-stichting, school voor jongens en meisjes, Tehuis voor R. K. juffrouwen en dienstboden; gesticht „De Voorzienigheid", voor R. K. Meisjes; het Kraisverbond; de Tooneel- en Propagandaclub „Pius X"; onderafdeeling van het Kraisverbond; de Maria-vereeniging voor drankbestrij ding; FEUÏL L E TO N (naar het Fransch 44.) De ruwste naturen, 3e ontembiarste Karak ters gehoorzamen hem zonder zelfs de ra- den van zijne bevelen na te vorschen, zij staan onder den invloed Van de bekoring, die van hem uitgaat, van de onweerstaanbare betoovering die straalt uit zijn blik, uit zijn stem, uit de minste van zijn bewegingen, uit geheel zijn persoon in één woord. Don Sanche. de gewoonlijk zoo kalme man, had zich opgewonden, geestdrift blonk pp zijn gezicht. En welk een verstand! Onder zijn lei ding heeft het genootschap een reusachtige vlucht genomen. Ik spreek er u zonder voor behoud over, senorita, en pok aan uw jongen vriend, omdat don Miguel, die mij zijn ver trouwen geschonken heeft, mij heeft gtezegd, dat u alles weet.: - Don Miguel behoeft niets te vreezen, - Jacques en ik weten wat de .bescheidenheid .ons oplegt, zeide Inès ernstig.: Och! de meester kent u goed, Zeide don Sanche, wiens lippen een ondeugend lach je krulde.. Hij heeft vlug een karakter door drongen.; Nu ben ik er zeker van, u bent het Jvel degelijk, Mijnheer de Salves! riep Jae- de Tarciusvereeniging, patronaat van het Kraisverbond; de St. Agnesbond voor meisjes, onderafdee ling van de Maria-vereeniging; de St. Anna-vereeniging, kinderbond van de Maria-vereeniging; de R.-K. Militairenvereeniging; de R. K. Jongemannenvereeniging „Sint Joannes-Evangelist", met vakteekenschool, spaarkas, bibliotheek, gymnastiekclub en fan farecorps; de St. Josephs-gezellenvereeniging, met teekenschool, tooneelvereeniging, harmonie, spaarkas, ziekenfonds; het Jongenspatronaat „H. Gerardus Ma- jella", met cursus in godsdienstonderwijs, vakteekenschool, herhalingsschool, spaarkas, bibliotheek, gymnastiekevereeniging; de St. Maria-vereeniging voor meisjes, die de schooljaren voorbij zijn; de Vriendenbond van het Goddelijk Hart (voor jonge mannen boven 16 jaar), met re derijkerskamer en muziekcorps; de Vriendenbond van „St. Pancratius" (voor jongens boven 11 jaar); liet St. Aloysius-patronaat met arbeids beurs en spaarbank; de acht St. Viucentius-jongensscholen; de Maria-school (voor meisjes); het St. Josephs-gesticht (M. L. O. voor meisjes); de St. Willebrordus-vereeniging voor on derwijs, met 5 bewaarscholen, 3 lagere scho len, 2 scholen voor M. U. L. O., 1 handwerk- school, 1 kweekschool voor onderwijzeressen, 1 cursus voor hoofdacte, 1 cursus voor be- waarschoolacte; het St. Aloysius-gesticht (school voor meis jes); de stichting van het H. Hart (meisjesschool en bewaarschool); afdeeling 's-Gravenhage en Omstreken van de Diocesaan-vereeniging voor R. K. bijzon dere onderwijzers; de St. Jacobus-vereeniging ter bevordering der belangen van het R. K. bijzonder onder wijs; R. K. cursus voor de hoofdacte; de St. Bonifacius-vereeniging voor de R. K. Scholen; de Vakteekenschool der Patronaatseom- missie te Seheveningen; het R. K. Schoolbestuur „Cordi Sacratissi- mo" (school voor L. en M. IJ. L. O.); R. K. Normaallessen „Cor Jesu"; de afdeeling 's-Gravenhage van den Ned. R. K. Volksbond met 1800 leden en de volgen de onderaf deelingenCommissie van onder zoek, Spaarkas, Communie-verzekering, Zie- kenfons, Ondersteuningsfonds, Propaganda club (met „Christelijke Actie" en bibliotheek), Teekenschool, Schilderschool, „Hulp in Nood" Houtbewerkersgilde, Metaalbewerkersgilde, Meubelmakers-, behangers- en stoffeerders- vereeniging, Tuinbouwwerkliedenvereeni- ging, Winkel- en magazijnpersoneel-vereeni- ging, Slagersgezellenvereeniging, Sociale Curnsus „St. Barbara"-vereeniging, Rederij kerskamer, Zangvereeniging, Harmonie, Bi bliotheek; de afdeeling Seheveningen van den Nederl. R. K. Volkshond; de R. K. Wijkverpleging „St. Raphael"; de Vrouwenvereeniging „Liduina" van de H. Elisabeth; de Diert-stichting (verpleging van zieken buitenshuis); de H. Carolus Borromaeus-stichting (even eens ziekenverpleging buitenshuis); de St. Liduina-vereeniging, te Schevenln gen; „Maris Stella", herstellingsoord voor zieken en zwakken; de R. K. Middenstandsvereeniging; de afdeeling 's-Gravenbage van het Ned. R. K. Secretariaat voor Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaël"; de R. K. Handelsreizigersvereeniging; de kleermakersvereeniging „St. Gerardus Majella"; de R. K. Typografenvereeniging „Leo XIII" de Haagsche R. K. Esperantistenvereenl- ging; de Haagsche afdeeling der R. K. Centrale Vereeniging tot bescherming van meisjes; de Vriendenkring van het H. Sacrament; „Geloof en Wetenschap"; Katholieke Kunstkring „De Violier"; de Zouaven-broederschap „Fidei et Virtuti" het liefdewerk der Catechismus; St. Monica-vereeniging (ldeeden van be hoeftige Communiekinderen); de Vereeniging der Eeuwigdurende Aan bidding van het Allerheiligste Sacrament des Altaars (ondersteuning van arme en behoef tige kerken); het liefdewerk „Oud Papier"; ques en liep .opi een' jongen' man toe, dia juist om een hoek' van' een huisje verscheen, plotseling staan bleef en een toeken vaji wrevel niet kon onderdrukken. Een' gemaakt lachje kwam op zijn lippen. Hebt u mij herkend, Jacques Zeker, ik was er laatst al bijna zeker Van'.... Maar hoe komt u hier? Dat zal ik u later vertellen.... U moet mij eens voorstellen aan u,w zuster, Jac ques. Heel gaarneInès, de vicomte de Sal ves. Ik heb' méérmalen over u, hoore'n spre ken, mijnheer, door Jacques, zeide Inès dé diepe buiging van den jongen man vriende lijk beantwoordende. Maar hoe had ik kun nen denken, dat ik op deze plaats kennis met u zou maken Alles wat u overkomt, schijnt u een droom toe, niet waar, mejuffrouw [Welnu! ik verkeer ook in hetzelfde geval. Ik ben nog maar een zeer nieuwbakken on derdaan van den koning der Andes, en ik ben nog .niet geheel vrij van de verbazing, die mij aangegrepen heeft, bij mijn aankomst in Soleptou.. Maar neem mij niet kwalijk, mejuffrouw, ik onderbreek uwe wandeling.... Don Sanche, ik' zocht u voor Dr. Helber. Maar ik zie dat u bezig zijt....; Laat u zich niet van uwe bezigheden afhouden, vooral niet door ons, don Sanohe, riep ,Inès uit. Ga, waar plicht u roept, wij kunnen wel alléén den weg vinden. En vooral nu uw broeder reeds het kamp kent. Ik verlaat u dus, Inès, en wensch u een prettige wandeling. De mannen, verwijderden zich, en Jao- de R. K. Propagandavereeniging „Dr. Schaepman" (lectuurverspreiding) „De Jonge Garde", vereeniging van R. K. jonge en aanstaande kiezers; de Centrale R. K. Kiesvereeniging; de R. K. Kiesvereenigingen in de distric ten I, II en III; Nog eens: gelegenheid te over tot het bie den van steun. Misschien vinden sommigen de opsom ming wat lang en dor. Dezen gelieven dan te bedenken, dat wij haar gaven, vooreerst om aan te toonen, dat zij, die gewoon zijn te ge ven, noodwendig reeds zeer veel moeten doen tot steun der vele bestaande instellingen en dat men uit het feit, dat telkens en telkens opnieuw wordt gevraagd ter dekking van te korten, niet mag worden afgeleid, dat die milddadigen niet genoeg doen, doch alleen dat er nog zijn, die niet of zeer weinig helpen; dat wij haar vervolgens gaven ter weerlegging der wel eens geuite bewering, dat Den Haag op het gebied van het Katholieke openbare le ven achterlijk is en ten derde, omdat er wel licht onder de opgesomde vereenigingen of instellingen zijn, die hier of daar nog ont breken en toch zeer veel goeds zonden kun nen doen en aanzien gedenken doet. GRADÜS. DE MEXICAANSCHE OPSTAND. De correspondent van de Kölnische Zei- tung te San Antonio (Texas), heeft eenige leden van de familie Madero geinterviewd. Hij is met den vader van den leider van den Mexicaanschen opstand begonnen en deze wao van meening, dat de vrede op z'n hoogst 30 maar misschien niet meer dan 10 dagen zon uitblijven. Porfirio Diaz kan president blij ven, op voorwaarde, dat de verkiezing voor zijn opvolger volkomen vrij zal zijn. Ramon Corral, was Madero Sr. van meening, moet 't congres doen verdwijnen, zoo noodig door het vice-presidentschap geheel af te schaffen. Een ander lid van de familie heet Gustave, en is de broeder van Francisco, den leider van den opstand. Hij had meer te vertellen dan zijn heer vader, die echter zooals blijken zal meer in de melk heeft te brokkelen. Wij strijden, verzekerde Gnstave, voor onze prin cipes, niet voor een of andere persoonlijkheid. Mijn broeder Francisco is onze candidaat voor de a.s. presidentsverkiezing. Wij willen niet, dat de president herkiesbaar zal zijn, wfl willen dat hij in de toekomst niet langer dan 6 jaar achtereen aan het bewind zal kunnen zijn. Drie Mexicaansche bondsstaten hebben in de afgeloopen 10 dagen wetten aangenomen, die verkiezing van ambtenaren verbieden. Dat is een tegemoetkoming aan ons program ma. Wij leggen de wapenen niet neder voor dat wij den door ons gewenschten vrede heb ben verkregen. Wij wenschen geen ingrijpen van de Vereenigde Staten. Wij zullen ook geen spoorwegen vernielen, behalve wanneer ze wapenen of munitie vervoeren. De la Barre, die thans tot minister van buitenlandsche zaken is benoemd, is een fat soenlijk man. Wij zullen hem ongehinderd la ten doorgaan. Limantour, de minister van fi nanciën en tegenwoordige leider van het mi nisterie, is de eenige man van beteekenis, die sedert 15 jaar in de regeering heeft gezeten. Hij is ons welkom als vice-president. Gene raal Reyes zal niet weer minister worden. De geldmannen van Wallstreet willen den vrede, want het geld kent geen vaderland. Het nieuwe ministerie zal niet van langen duur zijn, het beteekent niet de nieuwe ver kiezing, die het doel is van onzen strijd. Mijn broeder Francisco bevindt zich niet in de Vereenigde Staten en zal er ook niet heengaan, omdat men elders meer behoefte aan hem heeft. Sedert 18 dagen is geen bode van hem aangekomen, maar geen nieuws, goed nieuws. De onderhandelingen tusschen de opstan delingen en de Mexicaansche regeering, wor den niet op Mexieaansch grondgebied ge voerd. Mijn vader en Limantonr hebben te New-York onderhandeld. Mijn vader moet vrede sluiten met de opstandelingen, Liman- tour met Diaz. De vrede komt, hij zit zoo te zeggen in de lucht. Mijn vader voert de on derhandelingen. Wij zullen voorloopig hier blijven. Een dreigende melkoorlog. In Frank fort a. d. M. dreigt met 1 April een meifoor- log omdat do boeren den prijs van den melk met 2 pf. per liter willen opslaan. De melk- slijters verzetten zich met hand en tand te gen den opslag en ook de verbruikers hebben zich aaneengesloten, om aan de prijsverhoo- ging het hoofd te bieden. De verbruikers ques trok zijii zuster bij den arm mede, zég gend Ik zal je de tuinen eens laten zien van don Miguel, Inès. Op geringen afstand wandelden zij Voorbij de tent van den koning' der Andes, die geheel van de anderen afgescheiden stond en tegen de rots was aangeleund. Jacques volgde een voetpad met fijn zand bestrooid, da,t langi- zaam de helling opklom', totdat hij' opeens de rots omdraaide. Dë broeder en zuster be vonden zich eensklaps op eene groote doch tamelijk smalle vlakte, en beplant met bloe men en jonge boompjes, die met veil eknaak stonden gerangschikt. Don San die heeft mij laatst uitgelegd', dat men op deze hoogte ter oorzake van de koude nachten, slechts taaie plantsoorten kan kweeken, zeide Jacques. En nog is het hier een bevoorrechte streek. Paap boven js een heerlijke serre. Een tweede terras verhief zicJi indierdaad' boven dit eerste. En toen Inès de granieten trap had heklommen, die er heen voer die, zag zij een lange serre voor zich waarin ro zen, orchideeën, magnifieke clematiten (en do zeldzaamste bloemsoorten bloeiden. Inès, daar is Edmée! fluisterde Jae- ques. Inderdaad was Mej. de Blamgarü aan den arbeid. Bedekt met oude kleeren, spitte zij een grasperk om, onder toezicht van een grooten neger, die rustig zijn pijp rookte. Al de plagerijen vergetend, die zij Van haar nieht had te verduren gehad, prevelde Inès, met tranen in de oogeni_ Arme Edmée! i i De gevangene bemerkte Hen op 'dit oogen- vereenigingen, de liefdadige instellingen, de vooruitstrevende volkspartij en de vakver- eenigingen zijn te rade gegaan, indien de prijs van de melk verhoogd wordt, het verbruik van melk en van zuivelproducten, met name boter, te beperken. Tegelijkertijd zijn stap pen gedaan bij de spoorwegdirecties, om den vrachtprijs voor melk, die van verder dan 100 K.M. wordt aangevoerd, verlaagd te krij gen. Triomf der zotheid. Looping the loop is al lang weer overtroefd. Doch het nieuwste wat men op dit gebied in een Berlijnsch cir cus uithaalt, is toch het record der onzinnig heid. Het is een auto-wedstrijd tusschen een heer en eene dame over een lnchtbaan, sys- teem-Montagnes-rasses waaruit het mid delstuk is weggenomen. De afgang is zoo ge construeerd dat de auto van den heer een verderen sprong maakt dan die der dame. In de lucht ziet men dus de auto van den heer over die van de dame heen vliegen en vóór die auto op het eindstuk aankomen. En het publike zit bij die vertooning te brallen van aandoening. Het is verheffend! Een liandige oplichter. Een Parijschc ju welier is dezer dagen op niet onvermakelijke en zeker niet alledaagsche wijze het slachtoffer van een oplichter geworden. Een uiterst elegant gekleed man van onge veer 35 jaar vereerde des juweliers magazijn met een bezoek en deed de ietwat verrassende mededeeiing, dat hij de kabinetschef was van den ondersecretaris van financiën (die niet bestaat). Ik kom, zeide hij, met een tamelijk delicate opdracht. Mijn minister wil een buitenlandschen consul een vriendelijkheid bewijzen voor zekere belangrijke dienslen. De minister denkt aan b.v. een bijzonderen ring met een kostbaren steen. De juwelier, zeer vereerd met de klandizie van den niet bestaanden ondersecretaris, liet zien wat hij voor fraais voorradig had. Maar de kabinetschef vond het niet mooi genoeg. Kom dan overmorgen terug, stelde de ander voor, dan heb ik het allernieuwste. De kabinetschef verscheen overmorgen en was in de wolken. Hij koos zes van de kostbaar ste ringen uit cn zeide: ga mee naar het mi nisterie, ik kan niet kiezen, maar ik zal de ringen aan den minister laten zien. Dit werd goedgevonden en men ging per taxi-auto naar het departement van. financiën. Daar werd de juwelier door een reeks vertrekken en wacht kamers geleid en ten slotte verzocht een oogen- blik te wachten. De kabinetschef kwam terug met de mededeeiing, dat dc ondersecretaris be zet was, maar ze zouden samen het ministerie maar eens gaan kijken. Dat duurde tamelijk Lang, de kabinetschef verdween en kwam weer, en bracht den juwelier in een. wachtkamer, waar zich een bode bevond, die een vluehligen groet met de noodige plechtigheid beantwoord de. De kabinetschef zeide toen, ik zal zelf even naar den minister gaan, geef mij de ringen maar mee. De ander aarzelde geen oogenblik, gaf de ringen en wacht er nog op, maar niet meer in de wachtkamer van het ministerie, waai de bode hem spoedig, maar toch tc laat, uit zijn droom heeft geholpen. BLOEMENDAAL. Gemeenteraadsvergadering. Voorzitter: de heer burgemeester. Afwezig de heeren Van Hooff en Bispinck (met voorkennis). De notulen worden voorgelezen en gearres teerd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer v. Hooff, meldende 't gelukkig verloop zijner ziekte. Dinsdag a.s. hoopt hij de Maria-stichting te Haarlem te verlaten. De voet van den heer Van Hooff ls geamputeerd moeten worden. De voorzitter spreekt de beste wenschen uit voor het verdere herstel van den zieke. De le den van den Raad geven hun instemming met dezen wenseh te kennen. Verder was ingekomen een schrijven van den heer De Jong, behelzend eene dankbetui ging voor de hem verleende gratificatie; een schrijven van Not. Wildervanck de Blécourt, betreffende eeene afwijking der bouwveror dening; een schrijven van eenige eigenaars eener dubbele villa in het park Hartenlust om die te mogen afbreken en op dezelfde af metingen herhouwen, dit wordt toegestaan, op een verzoek om voor de villa Louise eene afwijking van de bouwverordening toe te staan wordt na eenige gedacbtenwisseling, volgens advies van B. en W., afwijzend be schikt; het kohier der Hondenbelasting is vastgesteld op 2440. Overname van grond. Als punt 2 van de agenda kwam in behan deling de overname van grond door de ge meente van de Maatschappij tot Beheer en exploitatie van onroerende goederen „Veen- duin", langs de Donkere Laan en de Bosch laan, tot verbrecding en verbetering van de ze wegen. Dit voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Plaatsvervangend hoofd de.r school. Aan de orde was de instelling der betrek king van plaatsvervangend hoofd der school. Deze plaatsvervangende hoofden zullen on derwijzers moeten zijn aan die school waar zij worden aangesteld als zoodanig, en zullen een toelage ontvangen van 100 's jaars. Het advies van de schoolcommissie ten op zichte van dit voorstel, is gunstig. Het wordt zonder discussie aangenomen. Voorts wordt voorgesteld de belooning voor het geven van nderwijs in de Fransche taal, te verhoogen met 100 en te stellen op 200 's jaars, indien dit onderwijs buiten de ge wone schooluren gegeven wordt. De heer v. d. Hulst vraagt om dezelfde vergoeding voor den onderwijzer, die te Vogelenzang privaatles geeft in het Fransch, indien blijken mocht dat de verdiensten van dezen onder de nieuwe regeling lijden. De voorzitter zegt een onderzoek toe in dezen. De heer Jacometti wenseht in verband met dit voorstel van B. en W. het maximum salaris van het hoofd der school met ƒ100 te verhoogen. Aldus aangevuld wordt het voorstel aan genomen. Bij de behandeling van den bouw van een school te Vogelenzang, acht de heer T e d 5 n g v. Berkh out als voorzitter van de finan- ciëele commissie nog een nadere bespreking wenschelijk van deze commissie met de schoolcommissie omtrent de plannen van de nieuwe school. Hiertegen bestaat geen be zwaar, zoodat de behandeling van dit punt aangehouden wordt tot de volgende vergade ring. Besloten wordt tot rioleering van verschil lende weggedeelten in de gemeente en tot wij ziging van het houw- en wegenplan voor „Meerenberg". Als punt 8 stond de overname van de Aerdenhontslaan op de agenda. De Voorzitter zegt, dat hij uit de dag bladen vernomen heeft dat de gemeen to Haarlem tegenover de omliggende gemeen ten een welwillende politiek wil gaan voeren. Daarom wenseht ook de gemeente Blocmen- daa te toonen dat zij toenadering wenseht en' wil daarvan een bewijs geven door de Aerdeu- houtslaan over te nemen op de gestelde voor-*- waarden cn niet meer vast te houden aan dë; voorwaarde dat haar ook de Kleverlaan wor-*. de afgestaan. De overname wordt goedgekeurd. Betreffende het voorstel van gaslevering door Heemstede ten behoeve van Vogelen zang, merkt de Voorzitter op, dat het voorstel wel wat voorbarig is. Er is door de gemeente Heemstede gevraagd of de gemeen te Bloemendaal deze levering wenschelijk zou achten. Spr. beoogt nn alleen met zijn voor stel een principiëele beslissing uit te lokken, van den Raad. Tevens wordt bij gunstige be slissing over dit punt een crediet aange vraagd van ƒ250, om eventucele plannen te maken. De heer Tedingv. Berkhout vraagt of van belanghebbenden te Vogelenzang een re quest om verkrijging van gas is ingekomen. De heer v. d. Hulst zegt dat gasverlich ting te Vogelenzang zeer gewenscht wordt. Het crediet wordt daarna verleend en de Raad spreekt zich in beginsel uit ten gunste van gaslevering ten behoeve van Vogelen zang door Heemstede. Punt 10: benoeming van een hoofd der Openbare School te Overveen, wenseht de Voorzitter in geheime zitting te behan delen en doet in dezen geest aan den Raad een voorstel. Het vindt algemeen instemming. Daar niemand iets had bij de rondvraag voor behandeling in openbare vergadering, wordt deze door den Voorzitter gesloten. ZANDVOORT. Een proeftocht. Met de reddingboot der, Noord- en Zuid-HolLandsche Rcddiingmaatschfip- pij is Woensdag alhier een goedgeslaagde proef tocht gehouden. De boot was in goeden staat. Do proefneming werd door vele belangstellenden bij gewoond. HAARLEMMERLIEDE C.A. Burgerlijke Stand. Geboren; d van H.. Schotannus en J. E. van Daalerw Ondertrouwd: H. A. Tulp en A. M. Vinkr Overleden: A. de Vries, echtg. van P. Slip, 41 jaar. blik.... Haar bleek gelaat werd rood van nijd', Inès, die naar haar toe ging1, werd ails door boord door den toomigen blik van Edmée. Kom je mij bespotten!..-.. genieten van mijn ongeluksiste Edmée door haar samen gedrukte handen.: Edmée, zou je kunnen veronderstel len!....-, Dë neger kwam' naderbij'. Neem mij niet kwalijk, senorita, zeide hij beleefd, de meester verbiedt te spreken tot de gevangenen.; 'Maar deze gevangene is mijn nicht.... En ik ben zeker 'dat don Miguel mij' zal toe staan eenige woorden tot ha,ar te spreken. Dat weet ik niet senorita, zeide de mager, klaarblijkelijk in verlegenheid. Ziet, da,ar is don Estevan.....: Indien u .wildet vra,- gen....; De adjudant vain den koning' der Andes, het meisje eenige stappen in zijne richting ziende doen, kwam haastig! maai" haar toe en antwoordde aanstonds pp de vraag van Inès, Maar zeker, senorita» spreek gerust met uwe nicht. De cabeeilla, schenkt u hier alle mogelijke vrijheidJenmy gij1 kunt de se norita wel alleeen' laten met de gevangene. De neger verijderde zich cn Inès naderde Edmée, die haar werk had gestaakt. Zij werd getroffen dotor de verandering die de gelaat- trekken van ha,ar nicht hadden ondergaan, door haar lcodkleurigen tint, en. de groote zwarte kringen om haar pogen. [Wat scheelt u, arme Edmée yïoeg zij met medelijdende belangstelling. |Wat mij scheelt zei Edmée dof. Die man, dat monster zonder hart, laat mij' den gelieelen dag werken', onder ben onophou delijk toeziöh, en dat ondanks de koorts, die mij verteert sinds ik zooveel kou geleden heb. des nachts En dan .welk werkSpitten onder een brandende zonOfwel het linnen wassehen van de mannen in het kamp, met andere ongelukkige slachtoffers, eveneens slaven van dat wreedaardig' dierIk kan niet meer, ik voel Jat ik het een of ander oogenblik er bij neerval! Inderdaad begreep .Inès dat zij waarheid sprak, men kon het haar gemakkelijk aan zien, dat zij werkelijk ziek was. -Als ik iets voor je doen kon, Edmée.'. Maar helaas! don Miguel is onvermurwbaar.! Ik heb [het laatste beproefd, vóór uwe veroor deeling, maar aanstonds heb ik begrepen, hij voor geen smeekingen te yinden was. Edmée lachte valsch. Ach! ach! mejuffrouw, de B'révys, gij'i dacht dat je alles van dien bandietenhoofd,-.. man kondt gedaan krijgen door de gratie Van je mooie oogen, omdat hij je met eenige voor-' komendheid heeft behandeld. Je mofet een minder aanmatigenden toon aanslaan, weet je.. En ik wanhoop nog „niet eens zal de dag. aan breken, dat je hetzelfde lot- met mij: deelt. Zoudt je dan daarom blij*1 zijn, Edmée vroeg .Inès hare ernstige, droevige pogen, pp die harey nieht latende rusten.; I 'dffiordt yeryoIg&). NIEUWE HAARLEftSCNE COURANT het R. K. Ziekenhuis van de St. Joannes de Deo;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5