DERDE BLAD J BUITENLAND. binnenland. Vragenbus. Sport ert wedstrijden. Over Muziek en Solisten. ZATERDAG I APRIL 1911. Wel noodig! De Parijsche gemeenteraad heeft 10.000 fr. gevoteerd voor de aansehaf- 'lng van dienstrevolvers voor de inspecteurs van poiitie en recherche. Deze waren tot nu toe Piet van gemeentewege van vuurwapenen voor pen. De meesten echter droegen eigen revoi- Prs, waarvan de kwaliteit maar al te vaak te V'cnschen overliet. I De grooüde spoorka,art der wereld. De «Scientific American" deelt mee, dat de Missou- 11 Pacific Bail road een spoorwegkaart heeft Jyigegieven, die 10.66 M. breed en 13.71 M. h°og is, en die dus wel gelden mag als de gfoolste landkaart ter wereld. Men vindt er 't Noord-Amerikaansch spoorwegnet van Canada '°t Panama op. De schaal is 1:512000 en hierdoor kunnen tal van détails op de kaart worden weergegeven; zoo zijn b.v. de hoofdstra- straten uit New-York ook duidelijk te her kennen. Grootheidswaanzin. Sedert eenige dagen tel de een ho'.el der Brabantstraat, te Brussel, onder djn logeergasten een dame, die zich barones k an Leeuwe noemde. Zij had aan den hotel houder bekend, dat zij tijdelijk zonder geld was, hoch dat hij niet ongerust behoefde te zijn, daar 2ij geld verwachtte van haar rentmeester, die wat last had met zekere pachters. De ho telhouder boog eerbiedig en verklaarde dat de e<lele dame over zijn hotel kon beschikken, 'ij liet zich d it geen tweemaal zeggen en ®a.akte allerlei groote verteringen. Zondag j.l. Het zij een automobiel komen om 2'ch naar het vliegveld van Kiewit te doen Vervoeren. 's Avonds presenteerde de chauffeur zijn reke ning, die 107 frs. bedroeg en die de barones hem natuurlijk niet betalen kon. Dank zij de 'usschenkomst van den hotelhouder, die den chauffeur een goede fooi beloofde, wilde deze eenigc dagen wachten, 's Anderdaags reed zij opnieuw naar Kiewit, en bij den terugkeer was 't weer lie zelfde spel. Doch de chauffeur ver telde nu zijn wedervaren aan zijn patroon, die hac'elijk de politie met het geval in kennis stelde. Een agent ging naar 't hotel en ver acht de dame hem te volgen, hetgeen ze ook deed. Op het bureau gekomen, had men geen teoeite om vast te stellen dat de jonge vrouw SCenszins barones was, maar mej. M. van Leeuwe heeile, 26 jaar oud en wonende te Fra- IQeries. Zij bleek te lijden aan grootheidswaan- Zin en werd naar het krankzinnigengesticht over gebracht. Een lijk© gasbron ontdekt. Een bron van ha uur ijk gas is ontdekt te Kissarmas in Tran- s)lvanië (Oostenrijk); zij geeft dagelijks 860.000 k-m. gas. 't Is de belangrijkste bron. van dien dard, &tot nu toe ontdekt. Het gas komt uit den grond met een drukking van 30 atmosphe- ren en. met een gedruiseh dat men verscheiden kilometers in het rond hoort. Wegens de he iige drukking is het onmogclij i den put, die een rij ;dom voor de streek zal worden, te nade ren. unmidde'lijk is de prijs der gronden te Lissamaras en in de omstreken opgeslagen. De l-i 1.0 van de Ii.A. die 100 kronen was, is ver- tieudubbeld. Kissamaras, gisteren nog een klein Onbekend dorpje, belooft een belang.ijke nijver- heidsslad te worden. Het natuurlijk gas is on- derzzocht en men heeft vastgesteld dat het niet cl teen voor de nijverheid maar ook vooi de Verlichting gebruikt kan worden. De bron geeft *°o.eel gas dat de ingenieurs meenen dat het Voldoende is om ai de steden en dorpen van Lransyhanië te verlichten en daarenboven nog het overige langs buizen naar Boedapest te lei den DE GEHUWDE VROUW. Bij hel jongste debat over de Arbeidswet kwam ook het vraagstuk van dé gehuwde vrouw aan de orde. Niet in dien zin, alsof alle arbeid huilen het gezin haar moest worden ontzegd, draar of zze geregeld toelaatbaar was bij dien arbeid, dien deze wet regelt. Nu is liet idee vanzelf sprekend, dat er op nroet worden aangestuurd, om haar buiten dezen drbeid te houden. De gehuwde vrouw, hoort Tiet op de fabriek of in de werkplaats, maar in huis. En in zooverre is het te betreuren, dat dit denkbeeld vooralsnog geen algemeene uitbrei ding in de wet heeft kunnen vinden. De man is het hoofd van het gezin, en hij moet voor het onderhoud van zijn gezin zorgen. Dat is zijn roeping van Godswege. Eene roeping, die hem in het formulier van onze kerken bij de huwelijksinzegening ten overvloede nogmaals zeer ernstig op het hart wordt gebonden. Een geheel andere geest, gelijk die thans rond waart, wil daarentegen de gehuwde vrouw zoo spoedig mogelijk van den kinderlast ontdoen, na dien door het Neo-Malthusianisme zoo klein mogelijk gemaakt te hebben. De twee kinderen, die er dan toch komen moeten, zendt men dan echter zoo jong mogelijk naar de bewaar school. Liefst reeds met het 3e of 4e jaar. Moeder is dan vrij. Moeder kan dan naar de fabriek. En de man. neemt er het zijne van. Natuurlijk kan de regel, dat de gehuwde vrouw, uit fabriek en werkplaats te weren is, niet abso luut worden doorgevoerd. Althans niet aan stonds. Dit zou menige arme vrouw naar de Armenzorg jagen. Is de man buiten staat om te verdienen, door ziekte of anderszins, of ook kan hij ia dag;M var, werkloosheid geen werk vinden, da nov «zonderiny geboden zijn Die uilzonderingen zal •v-.n altoos mogelijk moe ten maken. Maar om die uitzonderingen mag men den regJ niet rusten laten. Die regel zou onze wet gesier 1 hebben. En al gelukte het nu nog niet, vroeg of laat komt deze regel toch in de wei in. i „Standaard." VER. VAN NEE): GEMEENTEN. Dc;-e: de Commissie tot voorbereiding 'der opri v.ting eener Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten is tot de Gemiaentenaren van gemeenten met meer dan 10,000 inwo ners ,het verzoek gericht, de gemeente te doen medewerken tot- de oprichting eener Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten door als lid tot die Vereeniging toe te treden en indien de Gemeente besluit tot inwilliging van dit verzoek een lid van het college van B. en (W|, of van den Raad uit te noodigen en te machtigen, om de vergadering tot op richting der Vereeniging bij te wonen en daarbij de Gemeenv-; te vertegenwoordigen en tevens om alsdan a,l die wijzigingen in de statuten goed te c-mren, welke door die ver gadering of ter verkrijging der Koninklijke goedkeuring in h r. ontwerp der statu «-n, be- hoorende bij dit adres mochten worden noo dig geacht. BAAS BOVEN BAAS. Wij lezen in „Het Hsgn.": Naast dr. Gunning, die halve dagen school vraagt, hebben we thans dr. Schuyten uit Antwerpen, die in Den Haag is komen plei ten voor geen school. Het is haast niet te gelooven, wat een el lende de school aanricht. De kinderen, die niet ziek worden, worden minderwaardig. Het op school gaan belemmert den groei, veroorzaakt vermoedelijk nog heel wat an dere jammeren ze staan, gelukkig, nog niet wetenschappelijk vast! en maakt de kinde ren bijziend. De kinderlijke geest wordt gedrukt hee- lemaal terecht komt dat nooit meer, verze kert dr. Schuyten en de geestelijke ver moeidheid is ook al een gevolg van dat ramp zalige schoolgaan. Schitterende leerlingen zijn er haast niet meer, en de enkelen die er nog zijn, vindt men in de laagste klassen. Komen ze ver der, dan zijn liet „lauwelingen, ezels, verve lende botterikken" geworden. Anders niet! Het beste, het eenig afdoende was natuur lijk dat er in 't geheel geen scholen heston den. Dan was al de ellende uit de werld. Maar ook dr. Schuyten bschouwt ze voor- loopig nog als een noodzakelijk kwaad. Doch clan weg met het klassikaal onderwijs: mdividueele behandeling wordt verlangd. Weg met de vakken, waarvan de kinderen een afkeer hebben. Weg met de verdeeling tusschen hoofd- en bijvakken: wat heeft een aanstaand musicus aan rekenen? Het allernuttigste is zich vrij ontwikkelen en spelen. 't Program van dr. Schuyten is wel een voudig en voor de kinderen stellig aanlokke lijk,maar in de practijk is het onuitvoer baar. Dit niet alleen, er is ook geen enkele re den om het te willen uitvoeren. Overlading is verkeerd, en er zal allicht hier of daar nog te verbeteren vallen: men streeft er immers voortdurend naar. Maar zóó benauwd als dr. Schuyten behoeft men toch voor de kinderen waarlijk niet te wa zen. Is het tegenwoordige geslacht dan zoo ongelukkig en ellendig geworden van de 21) uren lager onderwijs per week die het gehatt heeft? Och kom. Als geleerde mannen jarenlang weten schappelijke studie over deze materie maken, zooals dr. Schuyten moet gedaan hebben, dan kunnen de resultaten van die studies het ou derwijs ten goede komen. Maar als zij met ex centriciteiten vor den dag komen, dan laat wie met het mogelijke en bereikbare heeft te rekenen ze liggen en gaat over tot de orde van den dag. De vveeshiiiskwestie te Bergen-op-Zoom. Men schrijft uit Bergen-op-ZoomDe wees- hu iskw,es tie, waarover we vroeger reeds een en ander meldden, zal waarschijnlijk op deze wijze opgei st worden, dat uit de bezittingen van het voormalig Stads Wees- en Armkinderhuis een vierde aan het Pro'.estanlsch en drie vierde aan het Roomsch-Katholieke Weeshuis jaarlijks van nu af wordt uitgekeerd. Dit is natuurlijk voor het Pro'.estanlsch Weeshuis een financieel na deel, daar het tot nog toe een derde uit (die inkomsten genoot, maar toch is daartegen niets in te brengen, als men bedenkt dat de Pro testanten hier slechts een vijfde deel der be volking uitmaken en dus eigenlijk nog meer krijgen dan waarop ze recht hebben, 't Is en blijft echter de groote vraag of de Katholieken wel evenveel recht hebben op die inkomsten als de Protestanten, waar toch uit de geschie denis van het Weeshuis duidelijk blijkt dat de fondsen tot onderhoud van het oorspronke lijke Weeshuis bijeengebracht hoofdzakelijk uit Pro- testantsche beurzen afkomstig zijn. Verder is eigenlijk ook nog niet goed uitgemaakt of de Gemeenteraad recht heeft gehad om een an der i verdeeling dan die, welke indertijd door Protestanten en Roomsch-Kalholieken wasgoed- gekeurd en waarbij ieder de helft dier inkom sten kreeg, vast te stellen; terwijl het eindelijk, als nu weer deze nieuwe verdeeling wordt aan genomen, te betreuren blijft dat ook deze niet een definitieve is, maar telkens de regenten van het voormalig Stads Wees- en Armkinder huis weer een andere verdeeling der inkomsten kunnen voorstellen en de Gemeenteraad deze aannemen kan. Zoo blijft men altijd in het on zekere en moet er telkens opnieuw ontstem ming ontstaan tusschen Protestanten ea Katho lieken. Verpletterd. Donderdagmiddag is op de steenfabriek „De Kleelsche Waard" hij Arnhem de 21-jarige arbeider J. G. Sprenkel op nood lottige wijze omgekomen. Hij brak een met klei gevoegden ovenmuur af, toen deze plotseling ging overhellen. Andere arbeiders waarschuw den hem en hij vluchtte, docli struikelde onge lukkigerwijze. Op hetzelfde oogenblik werd hij door de neerstortende steenmassa verpletterd; hij was terstond dood. Door e&n adder geheten. Te Kloosterveen bij Assen speelde het zoontje van Ten Have met een vriendje huiten, toen het knaapje plot seling door een adder werd gebeten. Het liep onmiddellijk naar huis, alwaar de geneesheer constateerde, dat zijn toestand zeer bedenkelijk is De. geneesheer achtte den toestand te ver gevorderd om nog door het uitsnijden van de beet, de schadelijke gevolgen te keeren. Vrijdenkers. Te Delft hebben 94 leden van „De Dageraad" hun lidmaatschap van de kerk, waartoe zij behoorden, hij deurwaardersexploit opgezegd. Voortvluchtig. Burgemeester Hosang van Blaricum, die zich Woensdag in hechtenis moest begeven, is sedert Maandagmiddag voortvluchtig. Vraag: Zoudt u tmjj ook kunnen inlich ten of de secretaris van den Minister van Jus titie, de heer Jacobson, R.-K. is. Antw.: De secretaris-generaal van Justi tie ies mr. A. D. W. de Vries. Vr.: Mag een winkelier wiens eigenlijke voornaam is C. nu eens J. P., dan weer C. en dan weer C. P. schrijven. A n t w.: In den regel moet men het kind bij zijn naam noemen. Heeft die bewuste winke lier reden, om zoo kameleon-achtig te zijn met zijn naam? V Waar moet ik mij vervoegen of aan welk adres schrijven om te solliciteeren naai de betrekking aan de Post, hij de Politie, de Gr A-en te tram of de Hollandsche Spoor, en wat is daarvoor noodig? Antw.: Wanneer u ons opgeeft, welke van al deze betrekkingen u eigenlijk ambieert, dan zullen wij pogen u te antwoorden. Vr.: Mijn meisje is twee jaar en vier maanden in betrekking geweest. Nu beeft zij baar meesteres veertien dagen vooruit ge waarschuwd, dat zij baar betrekking wilde verlateu en is zij verleden Zaterdag tehuis gekomen. Nu weigert de patrones een getuig schrift te geven. Wat moet ik doen? Antw.: De Arbeidscontract-wet verplicht de meesteresse een getuigschrift af te geven. Zeg baar dat, en geef te kennen dat u anders wettelijke maatregelen zult uemeu. Vr: Ik beb in bet jaar 1906 een winkel huis gehuurd met bovenwoning. Dit boven huis beeft van buiten en van binnen een op gang. Ik heb bet geheele huis gebuurd, mam ik beb oen gedeelte van dat bovenhuis weer verhuurd. Nu heeft de opzichter mij 25 Maart aangezegd dat hij de binnendeur over 14 da- gaat verhuren. Ik ben daar zeer tegen, daar ik 10 kinderen heb en daarmede niet met vrouw en man in cén huiskamer kan slapen. Heeft de verbuurder daar recht op? Antw.: Uit uw mededeeling blijkt dat de eigenaar bet bovenhuis apart wenscht te ver huren. Wanneer hij dit met inachtneming van den opzeggingstermijn doet, is daar niet veel aan te doen. V r.: Ik ben weduwe en beb een zoon, die meerderjarig is. Deze doet mij veel verdriet, aan. Nu beb ik gezegd, dat bij over veertien dagen uit mijn buis moet vertrekken. Dat wil hij niet. Antw.: Het eenigste wat er opzit als uw zoon halsstarrig blijft, en u van uw voorne men niet afgaat, is dat u de politie er by haalt. V' r.: Ik ben vergunninghoudster sinds 1883. Al die jaren beeft mijn zuster met mij teza men gewoond. Kan nu bij mijn overlijden de vergunning op mijn zuster overgaan? Antw.: Neen, dat gaat niet. Vr.: Zoudt u mij ook kunnen zeggen waar bier te Haarlem de agent of de hoofdagent woont der Levensverzekeringmaatschappij „Prudentia"? Antw.: Ons onbekend. V r.: Moet de lichting 1905 van bet 10de Regiment Infanterie dit jaar voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen'? Zoo ja, wanneer? Antw.: Tot nu toe is hiervan niets be kend. V r.: 1. Wanneer een dienstbode voor dag en nacht, baar dienst tegen 1 Mei heeft opge zegd, heeft mevrouw dan bet recht baar de gelegenheid te weigeren naar een andere be trekking te gaan, om zich te verburen. Des Woensdagsavonds heeft zij geen gelegenheid om half negen, daar de meeste diensten tus schen 7 en 8 uur te bespreken zijn. Ook niet Zondags om de veertien dagen op haar uit gaansdag. 2e. Heeft mevrouw 't recht als zij soms een paar minuten later beneden komt dan haar tijd is, baar op straat te zetten als dienstwei geraarster zonder betaling van baar loon. 3c. Iloe kan men op de beste manier steen uit ketels of pannen verwijderen? A n t w.: Ie. Mevrouw behoort daartoe gele genheid te geven. 2e. Neen! 3e. Door uitbikken. Aan ben die ons loten toezonden om te zien of deze zijn uitgeloot, zij medegedeeld dat dit niet bet geval is, tenzij wij ben per brief daarvan hebben in kennis gesteld. V r.: Wanneer hebben er weder trekkingen plaats van Witte Kruis-loten, loten Paleis v. Volksvlijt of 's Lands Weerbaarheid? Antw.: Het trekkingsplan staat vermeld op de origineele loten. i BELGIË—NEDERLAND. De Engelsche scheidsrechter, J. P. Camp bell, die te Antwerpen den wedstrijd tus schen België en Nederland geleid beeft, schrijft in een Engelsck sportblad het vol gende: „Jammer genoeg hpeft België niet baar beste elftal in 't veld kunnen brengen, en de 51 was welverdiend. Desniettemin was het spel forscb en vlug en er werd krachtig met den schouder geduwd, zonder dat de spelers daarover boos werden, zooals bier te lande dikwijls gebeurd. De groote fout is het te veel gubruLk ma ken van den elleboog, Aat enkele spelers zich tot een kwade gewoonte gemaakt heb ben, terwijl de scheidsrechters in die landen zulks niet schijnen te straffen. Er waren ech ter een groot aantal scheidsrechters bij den wedstrijd als toeschouwers aanwezig, die overeenkwamen het in 't vervolg te straffen. Het terrein v. de Beerschot Club gelijkt meer op een cricket- dan op een voetbalveld, maar is daardoor goed geschikt voor een vlug, doortastend spel. De Belgen verlangen niets anders dan Engeland te slaan, maar zij ga ven zelf toe, dat Holland wel do eerste zou zijn om een zege op ons te behalen. De Hol landers spelen al veel beter ons samenspel, hebben zeer vlugge vleugelspelers en een rotsvaste verdediging; bovendien zijn en kele spelers meer dan ges voet groot. De HollandBelgiëwedstrijd en do opkoopers Door het bondssecre'ariaat van den N.V.B. wordt ons plaatsing verzocht voor het onder- slaande, aan welk verzoek wij gaarne gevolg geven. Evenals bij vorige wedstrijden van het Ne- derlandsch elftal hebben de opkoopers kans ge zien, zich op listige wijze ia het bezit te stel len van een groolen voorraad entréebewijzen. Niettegenstaande zooveel mogelijk het opkoo pen wordt tegengegaan, staat de N.V.B. er mach teloos tegenover, zoolang er depothouders zijn die zich blijkbaar er toe leenen de kaarten voor opkoopers beschikbaar te stellen. Wanneer men er in geslaagd was, alle kaar ten op le koopen, zou liet publiek de dupe van deze manoeuvre zijn geworden. Dit is- in Dordrecht echter gelukkig niet noo dig, daar er van de verschillende rangen nog voldoende kaarten voorradig zijn, zoodat men niet in handen van de opkoopers beho-eft te vatten. De eenige maa'regel, die tegenover de opkoo pers genomen kan worden, kan van het pu blek utgfaan, en dat is, vooral geen kaarten van die personen te nemen, doch zich gewoon aan de loketten voor het terrein te vervoegen. Daar deze mededeeling in het belang van het publiek zelf is, wordt er niet aan getwijfeld, dat van een en ander goede nota zal worden, genomen. De toegangen, tot het terrein zuilen Zondag om 12 uur worden bpengetseid. Wrights oordeel. Willbur Wright die op het oogenblik in Frankrijk vertoeft van wege een proces zeide de volgende meening over de vlieg tuigen. Het vliegtoestel van de toekomst zal de tweedekker zijn. De eendekker zal meer en meer in onbruik raken, omdat de fabrikan ten zullen inzien, hoe veel sterker de twee dekker is. Het is duidelijk gebleken, dat deze, hoewel zwaarder, zoo gebouw*d kan worden, dat hij een even groote snelheid bereikt al? de snelste eendekker. De vliegtuigbouwers moeten vooral aan sturen op stevigheid en betrouwbaarheid. Snelheid is bijzaak. Wij zouden zelfs nu reeds een vliegtuig kunnen bouwen, dat een snel heid van 200 K.M. per uur kan halen, maar het zou te gevaarlijk blijken te zijn voor den bestuurder, in verband met de moeilijkheid van opvliegen en landen bij een dergelijk snelheid. Wright zeide voor zichzelf de voorkeur te geven aan een goed, stevig vliegtoestel, dat 40 mijlen per uur aflegt en dat bij elke weers gesteldheid gebruikt kan worden. ,Es hat gefallen" oder ,es bat nicht gefallen" sagen die Leute. Als ob er nicht Hö- heres giibe als den Leuten zu gefallen." ROBERT SCHUMANN. Ei' wordt .wel eens geklaagd dat we zoo °verladen worden met solistenconcerten, met zangers eu zangeressen, met pianisten en i oli sten en dat we zooveel hoor en, dat we erward raken in een kring van beroemdhe den, die niet te overzien ismaar dat is niet waar, we zijn niet overladen; al waren or nog tienmaal meer grootheden, die ons van over de grenzen bezoeken, 't was dan nog niet e veel, als we in 't algemeen maar wat meer He ooren spitsten, het goede, het werkelijk- maar °,'ls Varaan hielden, als we u aar eerlijk, zonder reelame-sclirik rustig bewonderden, wat waarde heeft, en niets an ders; wanneer we ons maar niet bedrfeaenn lieten door alles wat buiten de kunst staat zóó dat we inderdaad dan verward raken in een zonderlingen chaos van wereld-beroemde namen, groot door impressario- en reclame- S(*liitteriugen. Ziet als we dan zoo de rij van solisten eens Ingaan, die we hier in Haarlem alleen al zoo 'oorden in dit seizoen: behalve Flesch cn jmitgen, o.m.: Miseha Elman, Percy Grain- Pablo Casals, Joska Szigetti, enz., dan dat alles veel stof tot denken over cri- Uul i*°V over beroemdheid, over waarde voor; op-den .°n voor de Lunst. Eén van de meest ;vint.rr^o°r6r°nd tredende solisten, die dezen j riaarlern^p, °°L bet vorige seizoen) voor het j violist Mis0v Publiek zijn opgetredeu, is de j 'J'isschien np® Elman. En dan zult gij me] !'at Elman belmf ?oven' als ik durf beweren! ;p!!(!n, die oiigclukVot die schitter-beroemd- Hem61 "tadspnhlie? &*Ze \n ftaat zijn I... ^at werkelijk móo Tr te brengen om- i maar ,i,.n „nu wat niet mooi rinvl- hU!Ïuu,j nader inzien toch! Ö1P,•, dat S E en "de ^stej 1113 Liman en „de grootste uit te staan! Want dat is het: dagen te vo ren ziet ge groote bilj eten met in groote zwarte letters een Russischen naam, en met de verzekering erbij „de grootste violist der wereld" en dan gaat gij luisteren, ge ziet een klein druk-doend mannetjemaar laat ik niet vooruitloopen, ge durft bij al zijn doen en laten niet van zijn wereld-titel af stap pen. Waarom moet er een zijn, die tot de „grootste" der violisten wordt uitgeroepen, waarom moet er één zijn, die alle anderen in alles overtreft, die het onmogelijke heeft be reikt? Wie toch op de geheele aarde kan zoo maar één uitroepen tot de grootste, want 't merkwaardige hiervan is, dat men niet bijv. eenige beroemdheden in ernstige vergelij king neemt en dan tot een of andere conclusie komt, o neen, heelemaal niet: deze ééne, die Rus, die doet zóó gek., ik bedoel: geweldig, deze is, is de grootste vau de wereld, afge- loopen! Men denkt, men luistert, verder niet. En ik begrijp niet, hoe 'n publiek als het onze, dat Carl Flesch hoort ieder seizoen, zoo maar meeknikt met de reclame, ja, dat is de grootste, zóó is er geen tweede! Maar een verstandig kunstbewonderaar weet toch van geen opschroeverij, en stoort zich niet aan re clame. Zal t dan noodig zijn, dat we hier wij- zon op de eigenschappen van Carl Flesch IJ kunstenaar? Wanneer ge Carl Flesch hoort, denkt ge niet aan een buitengewoon viool-virtuoos, die de ontzettendste techniek- toeren niet alleen aandurft, maar ook schit terend volvoert, zit ge niet met open mond te verdwazen door de gruwelijkheid vau hek sentoeren neen absoluut niet, hij Flesch niets van dit alles? en •waarom? Omdat hii een waar kunstenaar is, omdat hij weet wat kunst op de allereerste plaats is en moet zijn* niet dat, wat men aanleert door studie, maar dat yvat men gekregen heeft in zijn natuur, in zijn ziel, het aangeborene, dat wat niet te' noemen is, dat waardoor zijn ziel haakt naar schoonheid, uaar zaligheid, naar uitbeelding, naar verrukkende expressie van emoties, naar 't uitzingen van 't inwendige leven, dat tege- 1) Ik neem Flesch als voorbeeld van 't ware en goede, niet om een vergelijking Flesch— Elman te maken- lijkertijd zacht zingt van teerhewogenheid, eu brandt van passie dat is de kunstenaar, de dichteren daarom zult ge van Flesch al tijd Bach en Beethoven hooren op de aller eerste plaats. Een heimelijke, soms natuurlij k- schijiiende overeenkomst in artisticiteit tus schen de heerlijke sensitiviteit der klassie ken en zichzelf, blijkt mij dikwijls bij Flesch de eerste oorzaak te zijn van zijn wonderbare voordracht dier componisten! En dan heeft Flesch beheersching! Heel dat verrukkende van Elesch's voorname, zonnige kunst wordt glanzend verfijnd tot een zeldzame stemming van toon en stijl door zijn machtige beheer sching. En dit verraadt 't geweldige, 't boven- menschelijke van zijn kunstenaarsziel. En waar wildet ge deze eigenschappen anders zoeken dan hij een artist, die een persoon lijkheid is, die zelf een kunst in zich heeft, een vast-gevormde, natuurlijke opvatting van alle muziekklassiek en modern? Want hij de vertolking van eiken componist stelt Flesch zijn individualiteit, zijn wijze van uitbeelden, die even overweldigend als ontroerend is van schoonheid. Herinnert ge u Beethoven's „Kreutser-Sonate" of Baeh's „Suite" door hem gespeeld? Herinnert ge u den stijl, de stem- ming, de schoonheid van zijn voordracht? i Behoorden ze niet tot het hoogste, dat een] kunstenaarsziel eigen kan zijn? En nu Elman. Toen deze Mischa Elman uit Rusland hier kwam 't vorige seizoen, heb ik ernstig geluisterd, al mijn zinnen gericht op dien man, wat die dan wel zou te hooreu geven. En waarlijk: ik heb me eerst laten overweldigen door zijn reuzentechniek, door de kracht, het uitgelatene van zijn spel, dat koelbloedige, onverschrokkene er-maar-op- losstrijkeu, wel altijd zuiver, glashelder, maar heel hard en schreeuwend-scherp," evenwel zonder ruw te zijn. Dat kundige, of kunstige zooals ge wilt, dat klaar-afgestudeerde, die volmaakt-afgescherpte techniek, aldus die bereikte perfectie van afgewerkte studi- verdiensteu, al dat brutaal-schitterende heeft me wèl doen verstomd staan. Verstomd, verbaasd was ik, tot vermoeiens toe, maar In wendig voldoening?niet lang duurde het of: wèg-gevallen was 't verblindend-scherpe gordijn van zijn techniek: ik voelde niets meer van bewondering, neen, daar was geen poë zie, daar leefden geen gevoelsbewegingen, daar zong geen temperament, daar trilde geen hartstocht:... Leeg was het, geen fijnheid van sentiment, geen ontroering door zielvolle warmte, geen intuitie, alleen maar dat koud-scherpe, altijd-vliegende van zijii vingerteehniek, zonder gevoel. De keuze vau zijn programma's wijst dan ook op zijn wei nig of liever gezegd heelemaal niet ontwik kelden smaak: Paganini, Fartini, Sarasate in hoofdzaak. Dat concert was zonder voldoe ning. Bij zijn tweede optreden (dit seizoen) heette hij plots „de grootste violist der we reld!" Dat was een kwelling, want Flesch was vóór hem reeds hier geweest en had weer Beethoven en Bach gespeeld en toen hèm, Elman, hooren, en onszelf wijsmaken, dat hij de grootste violist der wereld was?... Maar waarom dan toch? Waarin ligt dan die grootheid? In zijn techniek, dat onbereik baar-handige van zijn vingers? Kunnen we dat dan niet in nog grooter mate bekijken in ieder circus en specialitei- tengezelsehap? Dat heeft toch niets met de kunst uit te staan? En toch reuzensucces, en geweldige toejuichingen, nietwaar: hij was immers zoo zegt de reclame de grootste van de wereld? 't Spreekt vanzelf dat deze keer zijn optreden en spel de overtuiging slechts opnieuw kon bevestigen. En waarom zou ik dan niet durven voorspellen, dat ou- danks al die schittering, de roem van Mischa Elman niet van langen duur zal zijn! Alleen met technische volmaking bereikt men geen werkelijke beroemdheid als kunstenaar. Tech- niek-op-zich-zelf is van weinig waarde, en Robert Schtimann had wel gelijk, toen hij zeide: „Nur wo die Fertigkeit Imkeren Zwe- cken dient, hat sie Wert". En hij Elman staat de techniek alleen en op zichezelf. Eu Carl Reinecke heeft niet minder juist gezegd: „Schwer ist es, eine eminente Fertigkeit zu erlangen, schwerer noch, sie alsdann aus- scklieszlich im Dienste wahrer kunst zu verwerten". En dit heeft de „grootste violist der wereld" nog niet bereikt. Van meer belang dan Elman is Joska Szl- geti gebleken te zijn, hoewel ook hij deze het overweldigen door techniekschittering som wijlen hoofdzaak scheen te zijn. Maar Szigeti heeft meer ziel, meer temperament, en waar maar een sprank van kunstenaarschap is, daar hebben we van zelf belangstelling. Een voortreffelijke persoonlijkheid in de groote-solistenwereld is de cellist Pablo Cas- sals. Wat een zalige verrukking en enthousi asme wekt altijd zijn optreden. Wat vuur eu warmte trilt er in ziju spel, dat ook zoo wee moedig en eigenaardig droefgeestig van stem ming kan zijn. Casals is een artist van buiten gewone diepte en gevoelsrijkdom en ook bij hem is beheersching een zijner voornaamste eigenschappen. Daarom, omdat hij Casals al les waarheid, alles schoonheid is, daarom is de indruk dien hij maakt altijd zoo groot. En waarom zouden we, wanneer we met manneu als Elescli en Casals worden verwend, niet heel scherp letten op artistieke eigenaardig heden als Elman? Men kan nu eenmaal geen hoog-genoege eisclien stellen aan kunste naars. Een heel bijzondere verschijning dozen winter als instrumentaal solist was de pianist Percy Grainger. Iets heel sympa thieks wes er in 't jong-vroolvjke, warm-op- gewekte dat sprak uit zijn oogen, uit zijn ge- heele figuur, en met hoeveel verblijding heb- hen we naar zijn spelen geluisterd! 't Hoogte punt van zijn voordracht was de vertolking van Baeh: Choralfantasieën. Prachtig vau uitbeelding! Grainger streeft hierin van lie- 1 gin tot eind naar 't idealege hoort de volle klank van Baeh's orgelmuziek: donke re pedaalstemmen, en afwisselend-kleurige, mauuaalstemmen, zoo rein, zoo zuiver van schakeering, zoo heerlijk-recht van lijn, zoo zeldzaam aangrijpend van stemming, zoo glan zend van majestueuze grootheid en eenheid., dan tintelden zijn oogen, dan gloeide zijn blonden kop van verheven passiedan was hij muziek voor zich-zelf, dat was heerlijk, bovenaardsch van zaligheid! O, laat dan iedereen zeggen dat we zoo overladen wor den met artisten.... nog eens: 'tis niet waar, Wat werkelijk mooi is, wordt veel te weinig bewonderd en gewaardeerd en men schenkt te veel verbazing aan heksentoeren, en vir- tuozenwerk, dat oppervlakkig en zonder ceni- g artistieke waarde is. n. F. ANDREESSEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1