BUITENLAND. SPAARNE-BANK. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM TELEGRAMMEN. Staten-Generaal. De Tarief wet. Kapitaal f 5Q&.OQO. Geplaatst en volgestort f 250,000,- COMMISSARISSEN RAAD VAM TOEZICHT i Directeurs G, F. H. PASTOOR, Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's Incasseeringen, Wissels, Prolongatiën enz. enz. Katholieke organisatie. BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIERES. Gewisselde stukken. OVERZICHT. Kabinetscrisis In SPANJE. Canalejas, de man die ten eeuwigen' dage He schande zal hebben op zijn naam dat hij in het katholieke Spanje een felle anti katholieke staatkunde heeft geforceerd, is plotseling afgetreden. Blijkbaar zat hem de antielericale poli tiek niet goed: het Spaansche volk kon 'zich op den duur niet door de vrijmetselaars en internationale katholiekenhaters laten ringelooren, en Canalejas had steeds méér last met de andere ministers, die wel be grepen dat het ten slotte toch op den duur zoo niet gaan kon. Daarbij kwam de Ferrer- historie hem plagen: al wat republikeinsch en anticlexicaal is, schreeuwt natuurlijk ach en wee over den revolutionairen anticleri- caal, en men eischte van Canalejas dat hij zich vóór de Ferrer-beweging en voor de revisie van het proces zou verklaren. Doch de waarheid was te evident: Cana lejas, moest, of hij wilde of niet, verklaren dat het proces in alle rechtvaardigheid was ge voerd, en dat Ferrer wel degelijk op deug delijke gronden was gefusilleerdmaar die verklaring kleedde hij zóó voorzichtig en zacht inom z'n vrienden, de republikeinen, zooveel mogelijk te sparen dat nu allebei de partijen ontevreden zijnhet leger unaniem, omdat Canalejas niet genoeg kracht en beslistheid vertoonden, en da republi- keinsehe godsdiensthaters, omdat de minis ter Ferrer voor een bandiet en terecht-ge- yonnisd misdadiger verklaarde..-,.: Zoo heeft nu het ministerie-Canalejas mid den in de crisis opeens het roer laten schie tent Dat kan voor Spanje hoogst gevaarlijk ;worden En als er geen antielericale, republikiain- sche „trice" achter zit, om het koningschap op deze manier ten val te brengen (men moet .van de internationale bende, die Zuid-Europa met Frankrijk en België tot een verbond van antielericale republieken wil maken, allies kunnen verwachtendan zal de koning Al- fons toch moeten oppassen! Een man met een vaste hand en een hel der hoofd, die weet wat hij wil en doortast, js nu in Spanje noodig..., [Wie kan dat zijn i Uit PORTUGAL hooreri we, Hat de mi nister van justitsie, Affonso Casta, in een vergadering van vrijmetselaren over schei ding yan kerk en staat heeft gesproken. Twee geslachten verder dan het afkondigen yan deze wet, en de Roomsch-Katholiekc 'godsdienst is uit Portugal verdwenen, zoo yertelde Costa! De collega's-ministers, en ook de liberale kranten ten onzent, zijn geschrokken van 'die eerlijkheid, waarmee Costa bet juiste karakter van de Portugeesche wetten heeft 'blootgelegd! En ze haasten zich te verklar ten, dat Corta sprak „als vrijdenker", en piet „als minister". Intussehen: verteld hééft hij het...... en \t is goed om het te onthouden! i Inzake de spanning tusschen RUSLAND EN CHINA, schijnt vrees te Peking in vele kringen te worden gekoesterd, dat het izelfs na het volledig toegeven van China op Rus lands ultimatum, niet uit zou zijn tnet de dreigementen van Russischen kant, te bevestigen. Het „Nowoje [Wremja" beweert da,t het •in Oost-Mongolië nog wel degelijk spant, pn dat de Chineezen daar voortgaan met het onder de wapenen roepen van recruten. Heel anders schrijft de „Retsj", welk blad ie verstaan geeft, dat Duitschland tracht Rusland te verlokken om zich in een nieuw lVer-Aziatisch avontuur te stortenMaar Ineent het blad Rusland is niet genegen, Zich daar in te begeven Verder insinueert deze courant, dat ook 'Japan en Engeland gaarne zouden hebben 'gezien, dat het tusschen China en Rusland .tot een breuk was gekomen, Japan had dan gebiedsuitbreiding kunnen nastreven in (Mantsjoerije, Engeland hetzelfde in .Tibet, JJeide natuurlijk ten koste van China, deringen van het hof van arbitrage zeide ik aan uwen minister van buitenlandsche zaken (Een kleine pauze. Ge begrijpt met welk een spanning ik luisterde!Toen vervolg de de heer Cruppi, ineens vlugger).... dat ik oorspronkelijk ook plan had gehad naar Amsterdam te gaan om de Nachtwacht nog eens terug te zien, die ik 20 jaren geleden gezien had, maar, dat ik, maar niet gaan zou, nu het kostbare doek beschadigd was. Uw mi nister ried mij echter zeer aan toch te gaan, en inderdaad ben ik blij dat ik gegaan ben en bet heerlijke werk bijna onbeschadigd in zijn nieuwe belichting gezien heb." DE PEST IN INDIE? Men meldt uit Den Haag: Tot Zaterdagmiddag vijf uur had men aan het Departement van Koloniën nog geen me- dedeelingen ontvangen nopens de gevallen van builenpest, welke te Oo^t-Java zouden zijn voorgekomen. Men verneemt nog dat vanwe ge dit Departement naar aanleiding der ver schillende courantenberichten den gouver neur-generaal telegrafisch om inlichtingen daaromtrent is verzocht. Voortvluchtig. Burgemeester Hosang van Blaricum, die zich Woensdag iu hechtenis moest J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. F. H. VAN WICÉLEN, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C. PASSTOORS, Lid der Tweede Kamer der Stat en-Generaal en Burge meester van Ginneken, te Ginneken. Dr. E. A. M. DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Me. J. N. J. E. THIJSSEN, Voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallen verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den Ge meenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., te Haarlem, J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. De Spaansche ministercrisis. MADRID, 2 April. De koning gaf als zijn wensch te kennen, dat minister Canale jas aanblijft. De koning machtigde Canalejas, in de samenstelling van bet kabinet de ver andering aan te brengen, welke hij noodza kelijk acht. De brand te New-York. Bij het eerste cpenbare verhoor over het ontzettende brand- ongeluk in New-York verklaarden de getui gen, dat onmiddellijk de grootst mogelijke •verwarring is ontstaan. De trappen van het gebouw waren te eng en de andere uitgangen waren gesloten. De eenige aanwezige brand ladder was onbruikbaar. Het bouwdeparte ment wordt van nalatigheid beschuldigd in Let nemen van de noodige voorzorgsmaatre gelen. Men zegt, dat tal van skyscrapers In New-York even gevaarlijk zijn uit een oog punt van brandgevaar, als de nu verbrande. Het arbitrage-verdrag. President Taft heeft aan een medewerker van de .Daily Chronicle" medegedeeld, dat hij van plan ls, het Engelsch-Amerikaansehe arbitrage-ver drag voor te leggen aan den Senaat, wanneer deze in buitengewone zitting bijeen is. De we- t derkeerigheids overeenkomst met Canada gaat natuurlijk voor. Een geheime stemming. De stemming ou der de mijnwerkers in Mid-Rhondda, waarbij het voorstel tot een vergelijk met groote 'meerderheid werd verworpen, is allerminst een geheime stemming geweest. De mijn werkers hadden twee kaarten, een met ja en een met neen, en kregen van hun voorman nen aanzegging dat zij de kaart, dien zij niet in de bus staken, op hun pet moesten ste ken. De spelden werden erbij geleverd. Zoo is er moeilijk achter te komen, wat de mijn werkers elk voor zich werkelijk willen. Een leuke minister. De Parijsche corre spondent van de „N. Rott. Ct." heeft den nieuwen minister van buitenlandsche zaken gesproken. Zooals men weet is de heer Cruppi nog kort geleden in Den Haag geweest eu beeft er voor het hof van arbitrage gepleit. Mijnheer de Minister, zoo veroorloof ik, al dus de correspondent, mij naar aanleiding hiervan te zeggen, wij Nederlanders mogen er wel van verzekerd zijn in den nieuwen mi nister van buitenlandsche zaken van Frank rijk een oprecht vriend van internationale arbitrage te vinden. De heer Cruppi lachte, mij een oogenblik ondeugend lachend jr>n zeide toen langzaam, als om den - -ün gezicht te zien: „Nu kort ge- 'aag, op een der morgenverga- |Wij ontvingen Zaterdag j.l. echter te laat om het nog in de courant van dien dag op te nemen, het volgende communiqué: VOORBARIG EN ONJUIST, In verschillende bladen wordt het vóór- gesteld als zou Z. D'. H. Mgr. v. d. Ven ten opzichte van den in wording' zijnden R- K. Patroonsbond eene concessie hebben gedaan in afwijking van het bekende com muniqué va bet Nederl. Episcopaat. Z. D. H. zou hebben toegestaan, dat de leden van den op te richten R. K. Patroons bond tevens lid zouden kunnen zijn van eene neutrale veraeniging van patroons, zooals we die nu reeds verschillende ken nen. Naar aanleiding hiervan werden ons secretariaat van verschillende zijden, ook van buiten het Bisdom 's-Bosch, inlichtin gen gevraagd en zulks wijl een dergelijke concessie, alleen geldend voor vereen igin- gen van patroons, ook van beteekenis en invloed zou zijn voor de heele Nedarland- sche Katholieke Arbeidersbewiagiug. Teneinde weg te nemen den verkeerden indruk in de kringen onzer katholieke Ar beidersorganisatie gevestigd naar aanlei ding van de loopende geruchten en daar aan vastgeknoopt wordende beschouwingen meenen wij goed te doen door middel der Katholieke Pers mee te dcelen, dat naar ons ter bevoegde en voor ons gezaghebben de zijde uitdrukkelijk is medegedeeld, dat deze concessie, zooais zij wordt uitgelegd, niet is gedaan en het geschrijf in dezld piet enkel voorbarig' maar zelfs grooten- deels onjuist is, Eaat mjeni In -onze Katholieke arbeiders-i beweging daarom gerust zijn en intussehen met ons hopen, dat een R.Kj, Patroonsbond spoedig .tot gtand kome. t A. van RIJEN, Secretaris yan den Arbeid. Dit communiqué staat wel wat zonderling tegen de pertinente beweringen van het „R,. K. Patroonsblad", dat verleden week nog' in een hoofdartikel scherp tegen ona blad. dia stelling volhield, dat Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch uitdrukkelijk had toe gestaan, dat katholieke patroons het lidmaat schap van neutrale vakvexeenj gingen gerust konden blijven behouden en dat niet bij wijze van overgangsmaatregel, doch blijvend en .principieel. Het „R. K. Patroonsblad" is derhalve in zijn .eerste actie niet gelukkig geweest-, iets .wat den zoozeer noodigen R. K>. Pa troonsbond niet ten goede zal komen! AUDIËNTIES De gewone audiënties van den Minister vau Landbouw, Nijverheid en Handel, van den Minister van Oorlog, en van den Minister vau Financiën zullen resp. op Woensdag 5 April,1 Donderdag 6 April, en Donderdag 6 April a.s." niet plaats hebben. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is: le. aan mr. G. van Tiendhoven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, met bijzondere dankbetuiging 1 voor de diensten door hem aan de Rijksacade mie bewezen, en 2e. als zoodanig benoemd, M. P. Voute, te Amsterdam. VIJFDE BREDASCHE KATHOLIE KENDAG. Onder hooge goedkeuring van Z. D. H den Bisschop van Breda, zal dit jaar in het Dio cees van Breda de vijfde Katholiekendag wor den gehouden te Breda. Reuter seint uit Parijs: President Fallières heeft in de op het Ely- see gehouden ministerraad medegedeeld, dat hij, gevolg gevende aan 'n uitnoodiging van Koningin Wilhelmina, in Juli naar Nederland zal gaan. De heer Fallières zal de reis over zee doen en te Amsterdam aankomen. begeven, is sedert verleden week voortvluchtig. Nader meldt men hiero-ver uit Hilversum aan het „Hbl.": Do burgemeester van Blaricum, de heer Hosang, die bij vonnis van de Rechtbank te Amsterdam, o. a. ter zake van valschheid in geschrifte, was veroordeeld tot eene maand ge- genisstraf, in welk vonnis door hem werd be rust, is verdwenen. Naar ik verneem, had de oproeping van den officier van Justitie om zijn straf te ondergaan hem reeds bereikt en was inhechtenisneming gelast. Maandagmiddag j.l. is hij, voorzien van een grooten koffer, evenwel per rijtuig naar Bussum vertrokken en van daar per spoor naar Amsterdam. Ongeluk met doodelijken afloop. Aan de steenfabriek nabij de Kleefsehe waard te Arn hem is een ernstig ongeluk met doodelijken af loop gebeurd Men w.as daar 'bezig een bouw vallige muur af te breken, terwijl daarbij in de omgeving stond te praten de 22-jarige H. G. Sprenkel, wonende te Arnhem. Eensklaps begon de muur te werken, men riep Spren'kel toe zich uit de voeten te maken, doch helaas, het was reeds te laat, hij kreeg den muur op zich en werd daar geheel en al onder bedolven. Hoe wel men hem onmiddellijk onder, de stukken steen weghaalde, leefde Sprenkel nog slechts enkele minuien. Een dokter, uit .Westervoort, kon slechts den dood conslateeren. Het lijk werd door de zorg der Arnhemsche politie naar het lijkenhuis vervoerd. Zaterdagmiddag is door de regeering bij de Stal en-Generaal ingediend het langverbeide wets ontwerp tot vaststelling eener nieuwe Tarief- wet. Aan deze tariefwet ligt ten grondslag: lo. een bron 'te scheppen voor bestrijding der sociale wetgeving 2o. eenige meerdere bescherming te geven aan de nationale industrie. Grondstoffen worden daarom niet beEkst. Het ontwerp-Harte is wat de groepeering be treft, in hoofdzaak gevolgd. Over het schrikbeeld dat door de liberalen altijd wordt aangeheven tegen eenigerlei bescher mend recht: „alles zal duurder worden!" zegt de regeering in de Mem. van Toelichting: „Dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat van enkele consumptie-artikelen de prijs eenigs- zal stijgen, valt niet te ontkennen. Men waehte zich echter voor het schrikbeeld „alles zal duur der worden." Immers de voorgestelde rechten zijn niet voldoende hoog, oon het den buiten- landschen importeur onmogelijk te maken zijn goederen hier te Lande te plaatsen en waar hij daarbij de concurrentie van de binnenlandsche industrie zal hebben te overwinnen, bestaat er goede kans, dat hij in plaats van zijn product hier le lande duurder te kunnen plaatsen, tot be houd van zijn afzet een gedeelte van zijn winst zal laten vallen. Evenmin zijn naar de meaning van da Regeering, de voorgestelde rechten hoog genoeg om aanleiding te geven, tot vorming van combinaties van inlandsehe industrieeten, met de bedoeling om de prijzen op te zetten."- Naast hetgeen hiervoren in het algemeen is gezegd omtrent de beginselen, die bij de sa menstelling van de tabel tot richtsnoer hebben gediend, wordt nog het volgende ter nadere .toe lichting mede'gedeeld. 1 Grondstoffen, die de nijverheid en de land bouw uit het buitenland moeten betrekken, blij ven vrij van invoerrechten, omdat die hier te lande zijn, bijv. metalen, hout, katoen, wol, steen kolen, enz. Het begrip „grondstoffen" zal in ruimen zin moeien worden opgevat, zoodat, be halve da geheel ruwe grondstoffen in het alge meen ook niet in voldoende hoeveelheid, ver krijgbaar vrij blijven die, welke reeds eenige eerste bewerking hebben ondergaan, hetzij om dat die bewerking hier te lande niet of niet in voldoende male plaats vindt, zooals bijv. het geval is met ruw gietmetaal, plaatijzer, me taaldraad enz., hetzij omdat die bewerking dooi de eischen van het verkeer geboden wordt, bijv. gezouten huiden, welke zonder zouting tot be derf zouden overgaan; hout, behakt pf door gezaagd, dat zonder die eenvoudige bewerking, moeilijk in zeeschepen zou kunnen worden ge laden, zonder dat de transportkosten belangrijk hooger zouden worden, enz. II. Halffabrikaten worden belast met een ge ringer recht, verband houdende met den graad van bewerking. Zijn zij nog niet tot een voor werp met een bepaalde bestemming gevormd, doch slechts zoovel* bewerkt, dat zij kunnen die nen voor de samenstelling van andere voorwer pen, dan wordein zij over het algemeen belast met een recht overeenkomende met 3 tot 6 pCt. wan hun waarde. Als voorheelden van de hierbedoelde artikelen wordt gewezen op geschaafd en geploegd timmer hout, steenen platen of blokken, leder, enz. naai- hunnen aard nog niet voor direct gebruik door den consument geschikt zijn en die daar toe hier te lande nog moeten worden bewerkt, zijn in het algemeen belast met een recht van 10. pCt. der waarde. Hiertoe behooren manu facturen, deuren, ramen, kozijnen, schoorsteen mantels en dergelijken. IV. Geheel afgewerkte fabrikaten, die zonder nadere bewerking en zelfstandig voor het ge bruik van den consument geschikt zijn, wor den in het algemeen belast met een recht over eenkomende met 12 pCt. der waarde. Ter geruststelling van hen, die meenen dat door da Tariefsherziening de „handelsbelangen" •van Nederland zullen worden geschaad, wordt opgemerkt, dat belangrijke stapelartikelen als ta bak, niet hooger worden belast dan thans het geval is of wel vrij blijven, bijv. koffie; dat in het algemeen van grondstoffen als steenkolen, ertsen, granen, garens, enz., geen invoerrech ten worden geheven, zoo al niet wordt inge zien, vgaarom het handelsverkeer belangrijke wij zigingen zou ondergaan. Wat de regeling bij geschillen aangaat, wordt het volgende voorgesteld: Voorgesteld wordt de insielling van een Ta riefcommissie (welke in tweede inslantie be slist, terwijl de beslissing in eerste instantie is opgedragen aan den betrokken directeur der invoerrechten), bestaande uit zeven leden, waar- ,van één, tevens voorzitter, wordt benoemd door de Kroon, en één door elk der Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rot terdam, Groningen^ Enschede, Tilburg en Maas tricht. Ten aanzien van de bestemming van een gedeelte van de opbrengst van het tarief bevat het ontwerp de volgende bepaling: „Van af het tijdstip van het in werking tre den dezer wet, wordt jaarlijks op de begrooting van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel eene som van negen millioen gulden beschikbaar gesteld voor den aankoop van in schrijvingen in een of meer van de Grootboe ken der Nationale Schuld, welke inschrijvingen worden overgeschreven op een hoofd van reke ning in dat Grootboek, luidende: „Fonds tot dek king van uitgaven voortvloeiende uit wettelijke maatregelen in zake de pensionneering van ar beiders." In het tweede en de volgende jaren wordt de bovengenoemde som van negen millioen gul den vermeerderd met het bedrag der rente van de ter name van het fonds ingeschreven Natio nale Schuld, welke rente onder .de middelen tot dekking der Staatsuitgaven wordt geboekt. Ter toelichting van het artikel betoogt de Re geering dat de hoogere opbrengst yan het ta rief grootendeels bestemd is tot dekking van het verschil tusschen de kosten van de pensionnee ring van de arbeiders van het tegenwoordig geslacht en de premies, door .dat geslacht pp te brengen. Het entwerp betreffende de arbeiderspensioe nen zal speedig de Kamer bereiken, doch de behandeling van dat ontwerp door do Staten- Generaal en de voorbereiding van de uitvoering der verzekering zullen tijd vorderen en de Re geering acht het mogelijk, dat enkele jaren ver- loopen tusschen het tot stand komen der on derhavige wet en de Invoering der verzekering. De aard van eene tariefwet laat niet toe zoo zet de Regeering verder uiteen hare in werkingtreding geruimen tijd te verschuiven en de hoogere opbrengst zal dus ontvangen worden, voordat zij aan de pensioenbank kan worden uitgekeerd. Waar de Staatsuitgaven zich steeds uitbreiden, is het gevaar niet denkbeeldig, dat op die gelden waarvan het gevolg zou zijn, dat bij de invoering van de pensionneering der arbeiders de daarvoor benoodigde gelden zouden ontbreken. Dit wordt voorkomen door onmid dellijk na het in werking treden van het nieuwe tarief jaarlijks ten behoeve der arbeiderspension- neering het bedrag te reserveeren, waarop de jaarlijksche bijdrage van den staat aan het pen sioenfonds op dit oogenblik geraamd wordt. Dit reserveeren van gelden zal tevens mogelijk ma ken om in het eertang in te dienen wetsont werp omtrent de ouderdoms- en invaliditeitsver zekering bepalingen op te nemen tot tegemoet koming zooveel mogelijk 'in de schade, die de latere in werking treding van de verzekering aan invalide arbeiders veroorzaakt. De Regeering betoogt dat wel niet behoeft le worden gezegd dat het bedrag, dat volgens de te maken pensioenregeling, elk jaar uit 's-Rijks middelen zal moeten worden beschik baar gesteld, door het noemen van de som van negen millioen in het desbetreffende artikel van het ontwerp allerminst wordt vastgelegd. De wetgever zal bij de behandeling van het ont werp, regelende de pensioenen, gebeel vrij zijn omtrent dat bedrag te oordeelen. De thans ge noemde negen millioen zijn het bedrag dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel thans meent dat voor een behoorlijke rege ling noodig zal zijn en dat de Minister van Financiën thans meent voor de betrokken aan gelegenheid beschikbaar te kunnen stellen. Het tarief is ingedeeld in 15 groepen i I. Dieren en dierlijke producten. III. Plantaardige voortbrengselen. III. Mineralen, metalen en fabrikaten daarvan IV. Meel en meelfabrikaten. V. Chemische producten, geneesmiddelen, dro gerijen, verf- en kleurstoffen en looimiddelen. VI. Oliën, vetten, harsen, was, teer, pek en distillatieproducten van teer en van steenkool. VII. Hout en iabrikaien daarvan. VIII. Huiden, vellen en leder. IX. Garens, weefsels en stoffen, kleederen en modewaren. X. Aardewerk, pottenbakkerswerk, gebakken steen en andere kunststeen. XI Glas XII. Papier. XIII. Voedings- en genotmiddelen. XIV. Rij uigen, voertuigen, vaartuigen en vlieg machines. XV. Voorwerpen van verschillende grondstof fen VELSEN. Kamer yan Koophandel. Vrij dagavond vergaderde de Kamer van Koop handel .en Fabrieken in deze gemeente. Medegeeld werd een brief van den Di recteur der Posterijen en Telegrafie, als ant woord op „een schrijven der Kamer wordt bericht, dat de uren van openstelling van het postkantoor te Velsen ingaande 1 Maart zijn uitgebreid en bepaald op 8123,80 en yan 5—7,30; de middagbes telling te Vel sen ook tot dein Stationsweg zal worden uit' gestrekt en de weder-in voering van het lo kaal-port in het onderHng briefpostverkeer tusschen Velsen .en Velseroord wordt nader overwogen. Voorts was ingekomen een schrijven Van den Minister van {Waterstaat omtrent het verzoek tot tariefverlaging „voor het vervoer van zeevisch. De minister is niet bereid .om elen vracht- verlaging toe te passen otp het vervaar van versche en gedroogde visch in Nedarlandsch verkeer of op dat van Nederland naar Bel- gië. Ook schijnt het den minister niet noodig naar aanleiding van een in den Duitschen Rijksdag uitgesproken wensch tot verlaging van de Duitsche tarieven voor vischvervoer, zijnerzijds op eene verlaging van de Neder lands che aan te dringen. Op voorstel van den heer Slis werd be sloten deze zaak zoo noodig weer ter sprake te brengen wanneer het voornemen der Duit sche regeering vasteren vorm heeft aange nomen. Inmiddels worden nadere inlichtingen ingewonnen. Adhaesie werd .betuigd aan het adres der Kamer te Bergen op Zoom in zake verhoo- ging* van het maximum gewicht der post pakketten; dit gewicht behoort volgens het oordeel der Kamer echter 6 K G, niet to boven te gaan. De rekening ën verantwoording pver 1910 werd vastgesteld. Het wetsontwerp inzake de naamlooze Vennootschappen en de daartoe betrekking hebbende stukken werden wederom om rap port gesteld in handen der benoemde oom- missie, Pesonratia. Voor het examen nuttige hancb werken slaagde te Utrecht o.m. mej. A. M. Bt Keizer, te Driehuis, alhier. Gemeenteraad. De openbare vergadering van den gemeenteraad van deze gemeente, zal plaats hebben op Woensdag 5 April a.s., nam. te kwart over 1 uur, ten gemeentehuize, in plaats van nam. kwart vóór drie. BLOEMEND AAL. „Het Wiite Kruis". Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Bloemendaal van het Witte Kruis in 't hotel „Van ouds het Raadhuis'5 te Over- veen, onder presidium van den heer A. F. Bij voet. Deze wijdde een woord van waardeering aan de verdiensten van wijlen Mevr. Bakker- Veen enbos en het aandeel hetwelk de overledene in de wijkverpleging heeft genomen. Gekozen zijn tot leden van 't hoofdbestuur Mr. H. J. G. van Tienen en H. v. d. Berg, arts te Haarlem. Daarna werd het jaarverslag van den Secretaris uitgebracht. Door sterfgeval en vertrek ging 't aantal leden der afdeeling eenigszins achteruit. Daarna kwam aan de orde het jaarverslag der Comlmissie Wijkverpleging. •Op 12 Januari 1910 vraagt zuster Wotbers, Wegens ambtelijk voorgeschreven veslig'ng har er echigenoot te Amsterdam, ontslag als wijk verpleegster, met ingang van 1 Mei. In de ver gadering van 26 Jan. werd dit ontslag verleend, onder dankzegging voor de vele en groote dien-' sten der wijkverpleging bewezen. In de verga dering van 2 Maart werd uit 63 mededingsters gekoz'én tol haar opvolgster, zuster Dijkstra,- hoofdverpleegster in het St. Elizabeth's gasthuis te Haarlem. Bij de verkiezing van een lid der commissie voor wijkverpleging (vacature wijlen mevr. Rak ker—Veenenkos), valt de keuze op mevr. Da- malvy Moliere—Gouda. 7. Verslag afgevaardigde Algemeene Vergade ring. 8. Regeling salaris Wijkverpleegster. Dit sala ris werd bepaald op f 1000 per jaar met 't oog „op den ouden dag." Hierna sluiting. Onbestelbare stukken gedurende de 2e helft der maand Maart 1911. Mevr. de Haas, Am sterdam. Jaes. Koopman, Amsterdam. Mej. N. Elevelt, Yelsen. Gevonden en verloren voorwerpen: een En gelsehe sleutel, te bekomen bij Ceders, halt Bentveld (Aerdenhout); een kinderportemor. naie aan het bureau van politie te Overveen een hoedenspeld, bij Smakman, 't Laantje nu. 3, te Haarlem. Verloren: een schildersdiamant, een brum lederen damesportemonnaie met inhoud en een groen lederen kinderportemonnaie met inhoud. ZANDVOORT. Verlof Secretaris. Door Burge meester en (Wethouders is aan den heer P. Li. de Vries, secretaris, op verzoek oen ver lof verkend yan 30 Maart j.l. tot 5 Apri" aanstaande.; Volksweerbaarheid. Het plan bestaat, om, bij genoegzame deelname, al hier een Zandvoortsche afdeeling- van Volks weerbaarheid <tp ,te richten en als onder deel daarvan een schietvereeniging. Zij, die minstens 16 jaar zijn, kunnen hiervan lid worden. Reeds vele jongelieden hebben zich als lid aangemeld. V oor dracht benoeming Commies t er See re tarie. lOp de voordracht voor de benoeming van een Commies ter Secretar rie zijn geplaatst de heeren A. J. [Wijuveldt, Commies ter Secretarie en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Monnikendam en J. Timmermans, werkzaam ter Secretarie te (Wijk e.a.. (bij Heusden). i __t HEEMSTEDE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente houdt eene openbare vergadering op Donderdag den 6 April, des avonds om half 8. 1. Voorstel tot stichting van eene ziekenba rak, eene werkmanswoning en eene bergplaat? op een terrein aan de Molenwerfslaan. 2. Voor stel tot het leggen van een riool en het makei van een trottoir met bijkomende werken aai de Oostzijde van de ZuLderhou.laan. 3. Voor stel overname der straten van het Westerhout- park. 4. Verzoek van de E. N. E. T. om te mogen dempen een gedeelte sloot langs den Leidschevaartweg met voorstel van B. en W. 5. Voorstel tot aanvulling van den rooster van af treding der Raadsleden. 6. Voorstel tot intrek king van de Verordening op het klokluiden en tol het verleenen van eervol ontslag aan den klokluider. 7. Voorstel tot overname van de gemeente Haarlem van een strook.e grond aan de noordzijde der Schouwt, es laan. 8. Verzoek na mens do heer H. A. Schouten om te mogen dempen een gedeelte sloot langs den H e eren weg met voorstel van B. en W. 9. Voorstel tot wij ziging van do begrooting voor de Gasfabriek dienst 1911. 10. Ingekomen stukken en mededee- j lingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2