DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1000 -="~ iDfl ?sn^i I5n •=."»- lm -=j? OA -sr.- 60 15 STADSNIEUW S imaak. Bollendag Kinde^iiuisvesf 23-3S-33, Haarlem EERSTE BLAD. AGENDA. WOENSDAG 12 APRIL 1911. BSste Jaargang. No. 7514 sch6 ilo. J en Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I42S. <nt I Voor advertentlan en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men ziGh tot RICABOO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, int. Telefoon 1020. Alle betalende aöonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor; Dn uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederiandscha Credietbank Nieuwe Qrachi li Dit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsohe Alledagjes No. 244. Jhr. Boreel van Hogelanden. Over Vrouwenkiesrecht. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Nieuwe Gracht 3. -- Teisfaen 117G ABONNEMENT8PRMS: Per 3 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franoo per post Ahonderljjke nummers PRIJS OER ADVERTENT1EM: Van 16 regels 60 oent (oontant 50 oent) Iedere regel meer Buiten Haarlem en de Agentsotaappen 15 oent per regeL (Buitenland Beclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 oeat (ft contar,>>,) ld cent 20 oent esamamS overlgdea; ^j§§yj$S£ hand of voet. HUHy! éénoog. éen duim. BChiktheid tot werken. één wijsvinger. GULDEN b? variuw van één anderen i vingor. Donderdag, 13 Maart. Gebouw „Si Bavo" R. K. Volksbond half 9 uur Rederijkers, 9 uur repetitie Zang vereeni ging. Groote kerk n.m. 23 uur Orgel bespeling door den heer W. Ezerman. Kruisstraat45 Tuberculose-Museum 2—5 en 7—9 uur. Tcyier's Stichting op de gewone Museumtijden Buitengewone tentoonstel ling van teekeningen en schetsen: Holland- sche school 16de eeuw. Goltzius en anderen; Fransche school 17e en 18e eeuw, Watteau, Boucher, enz. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen, Zondagen en R.-K. Feestdagen. LISSE; Gemeenteraadsvergadering n.m. 2 uur. Dat was verleden week, toen zoo opeens een heftige vorst, sterker dan ooit in dezen tijd, onze streek kwam teisteren, een groote consternatie in de „bollenstreek". De bloemen die al „uit" waren, kregen da delijk een leelijken klap en schrompelden .in een, en niet alleen de bloemisten keken met zorg uit naar wat het weêr in de eerstvolgen de dagen brengen zon, doch letterlijk iedereen in de streek envooral degenen die op het vreemdelingenverkeer rekenen was be zorgd voor de eerstkomende dagen. En er deden allerlei onheilspellende geruch ten en berichten de ronde, onze corresponden ten uit de bollenstreek waren pessimist en voorspelden: er komt niets van terecht! Nu: 't was Zondag j.l. dan ook treurig, èn met het bezoek, èn met den toestand der bloemen Maar sedert dien is er verandering geko men, gelukkig! M enweet het. dat de bloembol door kou en guurheid vertraagd wordt in zijn ontwikke ling, evenals hij door warmte en broeing kan „geforceerd" worden tot bloeien. Welnu, behalve de enkele vroege soorten, die echter in de bollenstreek maar heel wei nig meetellen, is de groote meerderheid der liyacintheu- en tulpenbollen „vertraagd" in haren bloei. En nu de zon is doorgebroken en de lente eindelijk schijnt te komen, nu steken ook de bloemen opeens hun kopjes omhoog, en er gaat over heel het bollenland tussehen War mond en Heemstede en waar de bloembollen nog meer, zij 't ook sporadisch, zijn geplant, een geur van lenteweel de liet weer is omgeslagen, en de bollen zijn gered, die leuze gaat nu door de bollen streek. Eu 't komt nu prachtig: want met Pasclien - twee dagen achtereen! zal alles in vollen bloei staan- Het is een meevaller geweest, dat de vorst juist bijtijds ophield om de latere soorten hya- cinthen niet te schadenen men zal er nu me' de Paaschdagen van kunnen profiteeren, dat het bollenland in zijn heerlijksten bloei is juist in deze dagen, tussclien het bloeien der hyacinthen en het noodzakelijke afsnijden! Daarom zij onzen lezers, wien het interes seert, O" medegedeeld dat de eigenlijke „bol lendag" op Paaschdag zal vallen, en dat de pracht onzer geurige hyacinthenvelden in de bollenstreken zich dank zij het weder op do heide Paaschdagen in. volle schoonheid zal ontplooien! Mon mag er in Haarlem en huiten wel op rekenen, dat op deze dagen de vreemde gas ten zullen toestroomen van heinde en verre. Want overal maakt de pers het nu benend, dat op do beide Paaschdagen de „hollen in bloei" zijn! Wjj wensehen dan ook onzerzijds dat be richt mot blijdschap en overtuiging te beves tigen: moge een druk bezoek aan onze heer lijke bloemenvelden den ouden roem van „Holland op 't mooist" weer bevestigen!" DE WARE MANIER? In een van de stedelijke bladen lezen we nat er wel 'zeker „verband bestaat" tussehen de gebeurtenis die Maandagmiddag plaats had "ad o,, do - Friese he Vnrkensmarkt, en den nou^uiansi,,^ op de heeren Senft. u diic vei m,] zoekt (lat blad hierin: „dat misdrijven, als de aanslag op de heeren Senft, als het ware school maken en opwekken tot navolging." Terecht noemt ditzelfde blad dit „een be- dmkelijk verschijnsel" Nu zou men verwachten, dat met liet oog op dit alles datzelfde meer-aangeduide blad zich toc-b wel zou onthouden hebben, om ook deze treurige zaak weer in alle finesses „uit te pluizen", opdat elders niet „school gemaakt'' zou worden en anderen zouden worden „op gewekt tot navolging!". Maar eilieve 't Nieuwsgierige, ongezond-nieuwsgierige publiek heeft een vorige maal kunnen „genie ten" van de jammerklacht der echtgenoote van een moordenaar, op z'n Fransch „gere- porteerd", en kan zich nu vergasten, behal ve aan allerlei minutieuze beschrijvingen, aan een „onderhoud" metde moeder van den misdadiger Wij wensclïen ons te onthouden van verder commentaar. Het opschrift van dit „Alledagje" geeft de zachtste vorm van critiek aan, die wij over dergelijke ongezonde journalistiek uitspre ken! PERSONALIA1; Bij Kon'. Besl. is met ingang van 1 Mei benoemd tot griffier Rij den raad. van beroep, (ongevallenverzekering) alhier, par. JJ, J, ;vaïi Toulon van der Koog, Naar wij uit 's-Gravenkage vernemen, is onder degenen die ernstig in aanmerking ko men voor het deze week openvallend ambt van burgemeester der hoofdstad, ook onze burgemeester Jhr. Boreel van Hogelanden. Zijn naam wordt genoemd onder de eersten, die men voor deze betrekking als „the right man" in de Hofstad noemt. Wij konden geen bevestiging krijgen van het ons uit den Haag gemelde bericht, dat Jhr. Boreel van Hogelanden een eventueele benoeming wel zou willen aanvaarden. TENTOONSTELLING VAN BLOEIENDE BOLGEfWASSEN. In het [Weekblad voor Bloembollencul tuur vinden wij het programma voor de ten toonstelling van bloeiende bolgewassen. Dis- ze zal alhier in een pa,der aan te wijzen lokaal gehouden worden, Dle tentoonstelling zal kosteloos geopend zijn op [Woensdag 20, Donderdag 21 en Vrij dag' 22 December 1911, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur voor de eere leden, donateurs, leden en lid-leerlingen der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur persoonlijk op vertoon .van diploma,. Om voor ,eene bekroning in aanmerking te bunnen komen, moeten de ingezonden plan ten aan redelijke eiscben voor den handel voldoen. DE BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. De vereeniging lot Bestrijding der Tuberculose is wel bewonderenswaardig in haar strijd tegen den groeten vijand der volksgezondheid. Niet alleen werkt zij met onverpoosden ijver en ten koste van geldelijke opofferingen, maar ook met edelmoedige naastenliefde aan de ver drijving der ziekte van die pLaatsen, die de kanker reeds veroverd had, maar zij tracht het euvel in den wortel aan te tasten en haar grootste doel is steeds meer elementaire ken nis over de ziekte in haar oorzaak, gevolgen, bestrijding en voorkoming te verspreiden onder het volk, vooral in die Lagen, die door hun on hygiënische levenswijze het eerst als slacht offer vallen der Tuberculose. Een gelukkige gedachte was liet daarom van de afdeeling Haarlem dezer vereeniging het is niet de eerste maal dat wij dit idéé hier prijzen om alhier eenige dagen het Tuberculose-mu- seum van het „Groene Kruis" in de provincie Zuid-Holland ter bezichtiging door het volk te stellen. Om het suoees dezer tentoonstelling vol komen le doen zijn en de kennis van de tu berculose nog beier onder de Haarlemsche bur gerij le verspreiden, wenschte de afdeeling Haar lem tijdens deze tentoonstelling een voordracht te doen geven, veriuelit met tal van duidelijke en opwekkende lichtbeelden, door Dr. B. H: Vos, geneesheer-directeur van „Hellendoom." Deze breed aangekondigde lezing is gisteren avond gehouden en het dagelijksoh bestuur mocht voorzeker tevreden zijn over de opkomst, of schoon wij gaarne gezien hadden dat talloozen teruggestuurd hadden moeten worden wegens ge brek aan plaatsruimte, en zoodoende een twee de lezing hadden wenschelijk gemaakt. Op hoogst populaire en smakelijke wijze droeg Dr. B. H. Vos, een geboren redenaar, zijn on derwerp over: De bestrijding van de tubercu lose als volksziekte voor. Spr. begon met eenige cijfers te noemen. Niet minder dan 9000 nien- schen sterven jaarlijks in ons land aan tuber culose, d.w.z. op elke 10.000 levenden, 16. In ons land zijn 40.000 lijders aan die gevreesde ziekte. Onder tuberculose moet niet alleen long-tuber- ■culose, ofschoon deze de meest gevreesde en de meest voorkomende is, gerekend worden, doch men heeft ook tubercuLose in de gcwrich- ten, in de klieren, in heit hersenvlies, in de huid, het z.g. lupus. Longtuberculose is echter wel hoofdzaak, daaraan sterven niet minder dan 64 pCt van de .tuberculose-lijders. Het is een dwaalbegrip te gelooven dat tuber culose erfelijk is. Robert Koch heeft 28 jaar geleden aangetoond dat de tubcrkei-bacillen de overbrengers der ziekte zijg. Nu laat het zich aanzien dat zij, die veel met tuberculose lijders in aanraking komen, zooals kinderen met zieke ouders, meer in de gelegenheid zijn, om die bacillen in hun lichaam te krijgen dan ande ren. Vandaar dat men hejeft kunnen denken dat tuberculose erfelijk was. De bacillen komen in hét lichaam door den mond en den neus en verspreiden zich Langs verschillende wegen in het lichaam. Deze ba cillen omringen ons bij duizendtallen en vin den hun uitgangspunt in het hoesten, spuwen enz. van Lijders aan tuberculose. Opdat de tuberkel-baciRen zich kunnen ont wikkelen en vermenigvuldigen hebben zij vocht noodig en duisternis. Om dus met sueces te kun nen strijden tegen de baciLlen, zorge men steeds voor veel licht en lucht, daarom vooral is een goede woning noodzakelijk. Doch ook ons zeiven moeten wij stalen om krachtig te staan als de bacillen ons aanvallen. En welke omstandigheden verminderen nu juist het weerstandsvermogen van den menseh: lo. slechte voeding; 2o. ziekten, vooral influenza; 3o. verdriet, kommer en ellende, want in dezen toestand eet men niet meer; 4o. slechte ge- \Voonten, alcoholgebruik5o. ongezonde, of lang durige arbeid, zoowei geestelijke als lichame lijke. Spr. geeft daarna een menigte nuttige wenken om de tuberculose uit zijne woning te houden en wijdt uit over de manier om tuberculose lijders, als zij eenmaal in het huis zijn, te genezen. Spr. beveeLt de sanatoria aan, en drukt vooral pp het nut van een hygiënische levens wijze. Hij doet een beroep op de medewerking van onderwijzers, onderwijzeressen en geestelij ken in den strijd tegen deauberculose, hij noemt den strijd tegen de kwakzaLverij een middel om vele gevallen van vergevorderde tuberculose te voorkomen en prijst ziekteverzekeringen en andere maatsehapeLijke verbeteringen als uitmun tende wapens aan in den strijd tegen de tu berculose, evenals de zorg voor goede voedings middelen. Ook moet men zorg dragen voor een behoorlijke afwisseling van rust, arbeid en ont spanning. Een meermalen herhaald applaus dankte den heer Vos voor zijne waarLijk belangwekkende rede. Doch nog hooger steeg de spreker in de gunst van het publiek bij de vertooning van een serie Lichtbeelden, betrekking hebbende op het gesprokene. Daarbij voegde de heer Vos op geestige wijze enkele opmerkingen ter ver duidelijking. Hoogst voldaan gingen de aanwezigen daarna heen. Het had zoo knusjes-gezelljg kunnen wezen als de presidente de vergadering van boven genoemde vereeniging thuis had belegd. Maar stelt u voor, dat u met een gezelschap van nog geen 40 personen, hier en daar verspreid, u bevindt in de groote zaal van „de Bron" Neen hoor! Als we de sympathie van de Haarlemsche vrouwen voor kiesrecht moeten afmeten naar de opkomst van gisterenavond de helft van die nog geen 40 waren hee ren!) dan is 't begrijpeRm. dat we er geen hoogen dunk van hebben. Wat er dan te doen was? De presidente, mej. S. M. Hoevenaar, ver telde het in haar openingswoord, dat, nu al gemeen in den lande een beweging gaande is voor kiesreelituitbreidiBg, men ook Haarlem in de gelegenheid wilde stellen de stem der verschillende partijen tè hooren. Nu, 't effect was maar Povertjes. Van de 7 kiesvereenigmgen, die aangezocht waren een spreker te zenden, had er maar één hieraan voldaan, n.l. de Liberale Unie, waarvoor de heer G. Smits sprak. De S. D. A. P. had Duys willen zenden, doch deze was al bezet en ook de andere par- tijgenooten konden onmogelijk.... vanwege 't volkspetitionnement!__ Van de andere partijen kreeg men geen antwoord. Men vroeg toen sommige „hervor- ragende" personen uit de verschillende par tijen persoonlijk, waarvan 't resultaat was, dat de heer B. Veltman,. van Heilo, voor de E. K. en de heer Koster, van den Haag, voor de Vrijzinnig-Democraten zou spreken. Bij wijze van openingswoord las de presi dente verschillende ingekomen brieven voor: van Jhr. Mr, F. v. Lennep (C.-H.) die niet kon wegens uitstedigheid; van den heer Mr. Mon nik, die zeide dat de A. R- partij zoo iets nooit deed; van Mr. Thijssen, die de dames verwees naar Dr. Huijgen, als voorzitter der Kiesver- eeniging, welke laatste 't onmogelijk achtte, omdat de R. Katholieken geen unaniem uit gesproken meening omtrent deze? kwestie heb ben; in denzelfden geest antwoordde de heer v. d. Kamp, die tevens zeide persoonlijk voor stander te zijn van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Ook Mr. Van Styrum (Vrij-Liheraal) achtte 't niet doelmatig te ko men spreken. En zoo hoorden we dan den heer Koster een soort propagandarede houden voor de Vrijzinnig-Democratische partij, aan wie, vol gens spreker, naast de S. D. A. P. te danken is, dat er een beweging voor vrouwenkies recht is. Het program der V.-D. vraagt kort en bondig: algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen en dit vloeit voort uit hun vrij zinnigheid: zich keeren tegen elk dogma in den Staat, waardoor zij nooit principiëel tegen vrouwenkiesrecht kunnen zijn en uit hun democratie, waardoor ze vragen heer schappij van 't geheele volk, dus ook van de vrouwen. Om opportuniteitsredenen zullen de V.-D. zich, mocht het noodig zijn, neerleggen hij een beperkt vrouwenkiesrecht, mits geen d a- m e s kiesrecht. Dit is ongeveer de hoofdgedachte van de rede van den heer Koster, waaruit we slechts nog willen aanstippen, dat we hem eventjes hoorden praten over: „deze schijnbaar neu trale vergadering" Na hem sprak de heer B. Veltman (R. K.) die verklaarde, dat hij hier eigenlijk niet moest spreken, omdat de Katholieke partij geen sprekers over dit onderwerp uitzendt en dat hij 't ook niet zou gedaan hebben als hij den inhoud gekend had van 't schrijven aan de verschillende kiesvereenigingen gezonden. Hij zou dus ook niet spreken namens de Katholieke partij, doch alleen objectief weer geven hoe de Katholieken denken over kies- rechtuitbreiding. Wel degelijk, zegt spr., heb ben de Katholieken zich uitgesproken, als blijkt uit het Kiesrechtrapport van 1905. De meesten onder de Katholieken vragen gezins hoofdenkiesrecht; een klein aantal algemeen kiesrecht voor mannen van 23 jaar, met vrou wenkiesrecht. Volgens spr., is de tijd hiervoor aangebroken. Als men aankomt met 't be zwaar, dat algemeen kiesrecht individualis tisch is, moet spr. dit toegeven, maar hij vindt dit geen bezwaar, want de staat, die volgens de Katholieke beginselen beschouwd wordt als opgebouwd uit organismen, bestaat toch ook uit individuen en dusOok de meenin gen omtrent vrouwenkiesrecht zijn verdeeld; de meesten zijn er principiëel tegen, een klei ne minderheid (waarbij spr. zich aansluit), is er voor, ofschoon hij niet kan aangeven aan welke vrouwen dit gegeven moet wor den. De heer Smits komt aan de hand van offl- eiëele gegevens tot de conclusie, dat de Libe rale Unie (die, zooals in alles, ook hierin voortdurend van meening veranderd blijkt, naar we vernamen nit de offieiëele gegevens van vergaderingen en rapporten) thans wil algemeen kiesrecht met vrouwenkiesrecht, doch geen dames kiesrecht alleen. Mej. Kramers vroeg den spreker nu, hoe de heer Roodhuyzen dan onlangs in een debat met Mr. Troelstra heeft kunnen zeggen: dat geen vrouw er in komt, dan na den laatsten man? De heer Smits weet hierop geen bevre digend antwoord. Mej. Kramers geeft aan de hand der partij programs van A.-R. en Chr.-Hist. partijen aan, dat deze zich niet verzetten tegen vrou wenkiesrecht en dat de Soc.-Dem. er voor standers van zijn is genoeg hekend. Nadat zij nog in 't kort de Engelsche suf fragettes gedeeltelijk had verdedigd, daarin nog geholpen door de presidente, dankte deze laatste sprekers en aanwezigen en sloot de vergadering. Als 't overal gaat als hier, zullen we wel gauw vrouwenkiesrecht hebben!? „KUNST AAN DEN WERKENDEN STAND". Men deelt ons mede, dat men voor het sol- rée, dat in September voor „Kunst aan den Werkenden Stand" zal worden gegeven, in ernstige onderhandeling is met het Amster- damsclie a Capella lcoor van Anton Averkamp en dat het zich lat aanzien, dat we dit be roemde koor in „Kunst aan den Werkenden Stand" zullen zien optreden. VOLKSWEERBAARHEID. Op 17 April e.k. zal in de omgeving van Santpoort eene velddienstoefening worden gehouden, waaran wordt deelgenomen door Voor Vaderland en Koning, Bloemendaal Commando, Korps Scherpschutters te Eg- mond aan Zee, Door Oefening Weerbaar, uit Amsterdam, en de afdeelingen Amsterdam, Zaandam, Naarden, Bussum, Haarlem, Uit geest en Nieuwendam, van Volksweerbaar heid. Het geheel staat onder leiding van den re serve le luitenant Snoeks, commandant van het korps Scherpschutters te Egmond aan Zee. Bij de oefening wordt van losse patronen gebruik gemaakt. De afdeeling Haarlem verzamelt te half 10 v.m. aan het station Overveen. MILITAIRE BIJSTAND. Gisterenmiddag vertrok een detachement ter sterkte van 14 minderen, onder hevel van den sergeant le klasse Post, van het 10de Reg. Inf., naar Oostzaan, teneinde aldaar mi litairen hijstand te verleenen ter zake de te nemen voorzorgsmaatregelen tegen uitbrei ding van mond- en klauwzeer, VERGIFTIGINGSZAAK IN DE NIEUWE MEER, Door de Arrond. Rechtbank alhier, is met 30 dagen verlengd de gevangenhouding van M. van Exter en van de weduwe Hooger- hout. UIT VREES VOOR BESMETTING Tegen den melkverkooper J. B. v. Kesse), is procesverbaal opgemaakt wegens overtre ding van de melkverordening, dewijl hij, niet tegenstaande in zijn woning diphtheritis heerscht, toch hier in 't Kenaupark melk wilde slijten. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Zekere W. S., aangehouden omdat hij ver dacht werd valschheid in geschrifte te heb ben gepleegd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het geld, dat hij zich op deze oneerlijke manier had weten toe te eigenen, was er door hem met dobbelen doorgebracht. 'T ZIT ER AL JONG IN! J. G. van O., 12 jaar en W. T„ 9 jaar, wer den door de politie opgespoord wegens dief stal van lood aan eenige perceelen op den Harmenjansweg. Zij hekenden alles. Het lood was door hen verkocht en het daardoor ver kregen geld versnoept. Veelbelovende jonge lui! VERBETERING. Niet bij G. Sehous, Ged. Oude Gracht, zoo als door ons gemeld werd, is door Koelemeij, den bedrijver van den aanslag op de Friesche Varkensmarkt, de revolver gekocht, doch bij de firma Giebels op de Ged. Oude Gracht. EEN DIEVEGGE. Gisterenavond zeven uur werd alhier ge vankelijk binnengebracht een ongeveer 70-ja- rige bedelares, die te Heemstede uit een ko perslagerswinkel een koperen ketel ontvreemd had, maar door den winkelier gesnapt werd. Nadat hij haar den ketel had afgenomen, ach tervolgde hij haar per fiets totdat hij politie zag, die haar arresteerde en naar de Smt>- destraat overbracht. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd alhier aanbesteed: De verving van militaire gebouwen en werken te Haarlem en van het westelijk front der Stelling van Amsterdam en te IJmuiden. (Ra ming f 2330.) Het éénjarig ^onderhoud van de militaire gehouwen en werken van het gedeelte van het westelijk front der Stelling van Amster dam bij IJmuiden. (Raming f 2190.) Het éénjarig onderhoud van de militaire gehouwen en werken te Haarlem, te Over veen en te Schoten. (Raming f 17.440.) Voor bestek 1 werd ingeschreven door: E. D. de Kloe, Alblasserdam voor f 2234: Gebr. v. Essen, Hendrik Ido Ambacht f1899; [W.' J. Bruins, Haarlem, f2180; O. v. Cousin, Beverwijk f 1860; H. Doesburg, Utrecht f 2179; N. Schenk, Haarlem, f 2150; C. Lansaart, Utrecht f 2300; P. v. d. Bos, Heemstede f 1945; H. Ooms, Nieuwendam f 2249; Sv Goldstein, Haarlem f 1999. Laagste 'inschrijver Cv. Cousin. Bever wijk, f 1860. Voor bestek 2 door: L. II. Rings, Santpoort, f 2048; J. v. [Wageningen, Spaarndam f 2160; J. Ileine- man, Heemskerk f 2170; D. Middelkoop, Haarlem, f 2350; R. Rings, Santpoort f2130 P. Heeren Zn., IJmuiden f 2007 (laagste). En voor bestek 3 door: D. Middelkoop, Haarlem f 18.520; D. de Jong, Haarlem, f 18.200; Kaub en Bier- hoorn, id., f 17,120; M. v. Ommeren, id. f 18.287; J. S. v. Velthuizen. id. f ÏS.GO'J Th. M. v. .Dnursen, id. f 18.495L. H. v. Essen, Halfweg f 18,990; J. H. v. |Wage- nigen, Spaardam f 17.600. Laagste: Kaub en Bierboom f 17,120. PROGRAMMA op Donderdag 13 April a.s., de nam. van 2—3 uur, in de Groote kerk, alhier, door den heer W. Ezerman. No. 1. Preludium en Fuga. J. S. Bacli. No. 2. Andante (le Symphonie), Beethoven. No. 3. Sonate no. 12, J. Rheinberger. a. Fantasie, b. Canzone, c. Intermezzo, d. Fuge. No. 4. Ave Maria, Bach—Gounod Ingeschreven: 4 timmerlieden. 1 machi nale houtbewerkers, 1 wagenmakers, 2 meu belmakers, 1 modelmakers, 3 metselaars. 14 opperlieden, 1 stucadoors, 1 witters, 8 ma chine bankwerkers, 2 monteurs, 16 grofbaate werkers, 3 metnaldraaiers 7 vuurwerkers, 5 ketelmakers, 6 burgorsmeden, 6 machinisten, 10 stokers, 3 electriciens, 2 instrumentmakers, 2 koperbankwerkers, 3 koperslagere, 5 lood gieters, 2 schoonmakeis, 1 za Li ma kers, 1 kleermakers, 3 schilders, 1 behangers, 1 stoffeerders, 4 bloemisten, 7 tuinlieden, 22 .rondwerkers, 2 bakkers, 1 banketbakkers 3 slagers, 1 kruideniersbedienden, 1 kellners 19 inagazijnknechts. 17 loopknechts 2 huis knechts, 2 sigarenmakers, 10 kantoorbedien den, 2 boekrukkers, 1 :stterzetters, üthogra- fen 1 binder:. 26 losse werk'ie !en, 1 dienstboden, 23 werksters, 4 naaisters 3 rock eters, 3 huishoudsters, 8 v ouwelijke kantoor bedienden, steenhouwers. 6 koets.ers on voer lieden. 'Zie Stadsnieuws verder op dit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1