frseiïep Nagekomen berichten. NIEUWS UI! DEN «NEL BUIT EN LA Nu. TELEGRAMMEN BINNENLAND. Ingezonden EHSededeelinyen. STADSNIEUWS. KERKNIEUWS. Boekbeoordeeling. Sociale Berichten Correspondentie. Sport en wedstrijden. Nagekomen kerkbericht. Hlevp.G. v d. Brink, Corseilè-e Keizersgr. 717, Amsterdam. Te!. 1751. OVERZICHT. Bij het lezen van het buitenlandscho nieuws zijn het natuurlijk de ONLUSTEN IN CHAMPAGNE die het meest de aandacht trekken. Nu de korte angstwekkende telegrammen van gisteren een inzicht gegeven hebben van de gebeurtenissen die in Champagne zijn voorgevallen, staat men verbaasd en beang stigd door een zóó plotselinge en heftige uitbarsting van de volkswoede. Het is een formeels revolutie, die de gol- 'daten te onderdrukken hebben. Er zijn daar in Ay, in Domery, in Epernay zelfs, beest achtige tooneelen voorgevallen. Men schijnt in Marne aan het vaststel len der verantwoordelijkheden toegekomen te zijn. Er wordt druk gesproken over ele menten, die van buitenaf op de rel.etjes aan gekomen zouden zijn en zich aan de erger lijkste vergrijpen schuldig gemaakt zouden hebben. Een "zeker treken. dat in vel 3 ge vallen, genade vcor recht zal gelden. Trou wens daarvoor zorgen de afgevaardigden, die hun kiezers te vriend moeten houden. Te Epernay zijn Donderdagmiddag een aantal oproermakers aan den onderprefect komen vragen, of hun kameraden, die den vorigen dag gearresteerd waren, niet op vrije voe ten gesteld konden worden. Daar heb ik niets over te zeggen, zeide de onderprefect, maar vraag eens aan de afgevaardigden, of zij niets voor u kunnen doen. Do afgevaar digden en senatoren waren natuurlijk onmid- s? llijk bereid. Zij hebben den procureur der Republiek schriftelijk verzocht de zaak van bedoelde wijngaardeniers met de grootst mo gelijke welwillendheid te onderzoeken. Intusschen is het geheel; oproergebied be zet door een werkelijk indrukwekkende troe penmacht, die zich den tijd verdrijft met pa- irouilleloopen. De belangstelling voor de ver schillende tconeelen van verwoesting is groot. Zoo groot, dat de treinen overvol zijn en somenscholingen ontstaan om geen enkele andere reden dan nieuwsgierigheid. Te Eper nay is een begin van een betooging bij bet naderen van den troep onmiddellijk uiteen gegaan. De militaire patrouilles hebben een politieagent of een gendarme bij zieb en wie niet onmiddellijk gehoorzaamt wordt in gerekend. Een twintigtal stokers der onlusten zijn gevangen genomen. In den morgen van Don derdag heeft een troep wijngaardeniers een kelder verwoest te Vinay, waar zij 500 vaten vaten wijn stuk geslagen hebben. Revolver schoten zijn gelost op een patrouille dragon ders, zonder dat er evenwel gewonden vie len. De wijngaardeniers hebben zich meester gemaakt van Venteuil en hebben daar barri cades opgeworpen. .Telegraaf- en telephoon verbindingen zijn afgesneden. Het aantal flesschen wijn, die te Ay zijn stukgeslagen wordt geschat op 5 a 6 mil- Hoen. De toepen zijn Venteuil binnengerukt, ech ter zonder dat bloed werd vergoten. Telegraaf- en telepheondradan zijn doorge sneden, waardoor de sous-prefecture te Eper nay geheel geïsoleerd is. De toestand is dus op het oogenbük nog verre van geruststel lend. En het is niet onmogelijk dat er vooral ernstige ongeregeldheden voorvallen om Reims, waarheen volgens de laatste berich ten een drieduizend muiters optrekken. De stad wordt door een regiment- infanterie ver dedigd. |Wat de opstand in ALBANIË betreft werd uit Cettinje bericht, dat de Turksche troepen erin zijn geslaagd, de opstandelingen te doen wijken en in de richting van Toezi voorwaarts te dringen. Men verwacht, dat- de verbinding „Toezi-Skoetari spoedig her steld zal zijn. Uit Montenegrijnsche en Servische bron wordt bericht, dat de Albaneesc.he opstande lingen een belangrijke Turksche troepen macht hebben uiteengeslagen. Er is sprake van 1500 man, die 100 dooden en veie ga- wonden op het slagveld achtergelaten zouden hebben. Daar staat weer tegenover, dat de Turken de heuvels van Hoti beaat hebben en er een versterkt kamp hebben aangelegd. Volgens de Lokal Anzeiger hebban de Mi- riditen, de machtigste Albaneesche stam, zich bij de opstandelingen aangesloten en hebben dezen het geheale gebied om Sakadar in han den. Interessante verloving! De Amcrikaansch bladen maken melding van een verloving, die zeer de aandacht trekt, omdat de aanstaande bruid daarvoor een vermogen van 1,250,000 dol ku's (f 3.125,000) opoffert. Mrs. Kate Felton Elkins, weduwe van Wil liam L. Elkins Jr., is verloofd met den advo caat William Delaware Neilson, van Philadel phia, en verliest bij haar huwelijk bovenge noemd vermogen, dat haar echtgenoot haar had nagelaten onder voorwaarde dat zij niet zou hertrouwen. Het ideale stadje? Het stadje Hunne well in Kansas, kan zich sedert eenige dagen be roemen op een vrouwelijke politiecommissa ris. Enkele weken geleden werd een dame tot burgemeesteres van bet plaatsje benoemd en een der eerste ambtelijke daden van de nieuwe magistrate was de benoeming van mej. Rosa Osborn tot hoofd der politie. Mej. Osborn is, evenals de burgemeesteres, een vurig voor standster van geheel-onthouding en de beide dames hebbeD, volgens de berichten uit Hun- newell, reeds nu de eerste maatregelen, en wel zeer krachtige, genomen ter bestrijding van onmatigheid, spel en zedeloosheid. Om op te schieten. Ten einde den bouw van den Amoerspoorweg een weinig te be spoedigen, heeft de Russische regeering beslo ten 8000 gevangenen, die in Rusland opgeslo ten zitten, naar het Verre Oosten te zenden om aan den aanleg der spoorlijn mede te werken. Zoo snijdt het mes van twee kanten: in de overvolle gevangenissen in Rusland komt wat plaats (voctr nieuwe gevangenen wellicht) en do aanleg van den spoorweg schiet flink op. Of da gevangenen al of niet tot deportatie veroordeeld zijn, aan zulk een kleinigheid stoort men zich in Rusland niet! Wervelstorm op z'n Amerikaansch! In de Amerikaansche staten Kansas en Oklaha- ma heeft een geweldige wervelstorm groote verwoesting aangericht. De plaats Bigheart is op zes huizen na verwoest en nog twee re plaatsen zijn nagenoeg geheel ver nield. De berichten spreken tot dusverre van 23 dooden; maar men vreest dat er veel meer menschen om het leven gekomen zijn en er zijn zeer velen meer of minder ernstig ge wond. Een machinist woei van zijn locomo tief en vele menschen zijn van de veranda's hunner huizen afgewaaid. Te Whiting werd een vrouw een groot eind weegs voortgedre ven en ten slotte gedood. Overal zijn de tele graafpalen omvergewaaid en de geleidingen vernield. De hongersnood in China. Volgens be richten aan het Russische blad „Rjetsj" neemt de hongersnood in China aanhoudend toe. I11 de provincie Kian Soe voeden de menschen zich met boombast en wortels van planten. De sterftecijfers stijgen onrustbarend. De in woners vluchten naar andere provinciën. Er worden roo verbenden gevormd en de regee ring vervolgt die met de grootste gestreng heid. Zoo heeft de gouverneur van Sotsj 200 gevangen roo vers levend laten verbranden. Maar ondanks zulke wrede straffen nemen de misdrijven van dag tot dag toe, daar de nood zoo groot is. Voor een brood worden vrouwen en kinderen verkocht. Onlusten te Marseille. MARSEILLE, 11 April. De politie en stakende grondwerkers, die aan het MarseilleRliöne- kanaal werkien, hebben gevoehten, omdat de s'akers den leider der onderneming te lijf wil den. Er zijn 8 gewonden en 30 vechtersbazen opgepakt. (La'er telegram). Er zijn I-S politieagenten en 1 stakers ge wond. De opstand in Albanië. I KONSTANTINOPEL, 11 April. Troepen heb ben vanuit Toezi de hoogten bij Voelsalekai be zet. De verbindingen tusschen Skostari, Kas- trati, Helm en Toezi zijn hersteld. KON. BEZOEK AAN AMSTERDAM. Met genoegzame zekerheid kan medege deeld worden dat het jaarüjksch bezoek van de Koninklijke Familie aan Amsterdam dit maal later zal geschieden dan 'gewoonlijk, te weten in de eerste week van de maand Juni. Eo-elibrand. Een felle boschbrand heeft gislernainiddag tusschen Apeldoorn en Loenen verwoest ongeveer 450 hectare jong opgaand den nenhout, toebehoorende aan baron Van Voorst tot Voorst, den heer Deteourt, de familie Wils, den heer Detmar er^, anderen. Aan de Woeste Hoeve begon de brand, die men door kracht dadig optreden bij de Loenensche Sprengen wist te beperken. Levend verbrand. Te Oosterend op Ter schelling is de vrouw van R. India Woensdag avond door 't vuur in een stoof in brand ge raakt. Zich zelf redden kon zij niet, daar ze stijf van de rheumatiek was. Haar man, die achter in de schuur bij 't v»e was, door de brandlucht opmerkzaam gemaakt, spoedde zich naar de woonkamer, waar hij zijne vrouw in lichte laaie vond. Des nachts nog is zij ten gevolge van de he vige brandwonden overleden. Branden. Een hevige brand is uitgebroken te Wilsum. Vijftien gezinnen zijn dak loos.De mees te zijn verzekerd. De brand, uitgebroken in een hooiberg, woedde bij het afzenden van het be richt nog voort. Antomobielongeval. Gisternacht heeft tus schen Elden en Eist een hotsing plaats gehad tusschen een automobiel en een rijtuig. De auto, eigendom van den heer v. d. F., te Eist, reed het rijtuig, waarin twee heeren en twee dames zalen, achterop. Beide voertuigen wilden naar rechts uitwijken, vandaar de botsing, waarbij het rijtuig een tiental meters werd voortgesleept en geheel vernield werd. De koetsier viel van den bok en bieef eerst bewusteloos liggen, maar kwam er met een paar schrammen af. Een der dames werd door glasscherven aan den arm gewond, overigens kregen de inzittenden geen letsel. Het paard sloeg op hol. De automobiel heeft de inzittenden van het rijtuig naar Nij megen gebracht. Herplaatsing wegens misstelling. culeuse Mariabeeld. Na den middag van 5—10 uur gelegenheid om te biechten en te 7 uur Lof met Rozenhoedje. vergadering ons opgedragen aan Uwe Hei ligheid over te brengen de gevoelens yan Liefde en Trouw die zijue leden bezielen en aan Uwe Heiligheid mededeling te doen van hunne protesten tegen de feestelijke her denking, in Italië van de droevige gebeurte nis dat 50 jaar geleden het ééne Italië ten koste van 's Pausen wereldlijke Souvereini- teit werd uitgeroepen. Dat zij blijven eischen het herstel van de onschendbare reehten van den Heiligen Stoel, nederig vragende om Uw apostolischen Zegen. yan Uwe Heiligheid de gehoorzame zonen Voorzitter en Secretaris van de Hanze J. J. A. VERBEEK, Voorzitter. .C. M. M. v. d. BERG, secretaris. SCHOTEN. Burgerl. Stand. Ondertrouwd: J. R. Stunt en J, W. Keja. A. Huijg en A. Aarden- burg. J. Strobel en Th. A. M. Gunderman. Geboren: kind vr» G. 'vau a revoort. VELSEN. De inbraak te Duin en Bosch. Naar de ,,0. H. Ct." weet mede ha deelen, heeft de huiszoeking te Velsen, Dinsdag in verband met de diefstallen, te Duin en Bosch gehouden, een positief resultaat opgeleverd. HEEMSTEDE. 50-jarige echt v er een i g i n g. 5 Mei a.s. hoopt het echtpaar P. van der Zwan- van Dam zijn 50-jarige echtvereeniging te vieren. Nederlandsche bedefvnurt naar Lourdes. Door het Nederlandsch Comité tot regeling van Bedevaarten, is een bedevaart naar Lour des en de Basiliek van het H. Hart te Parijs georganiseerd van 1 tot 9 Augustus. Vertrek 1 Augustus, omlrent 10 uur uit Roosendaal. Te rugkomst te Roosendaal op Woensdag 9 Augus tus in den namiddag. BETUIGING VAN AANHANKELIJK HEID AAN Z. H. DEN. PAUS. De Bond van Roomsch-Katholieke veree- nigingen van den Handeldrijvenden en In- dustrieelen middenstand in het bisdom Haar lem heeft den volgenden Italiaansohen brief gezonden aan Zijne Heiligheid den Paus. l'Aja gli 13 Aprile 1911. Santissimo Padre! II consiglio Centrale della Hanze (Unione- delle Congiungione dello Stato Centrale Commerciale et Industriale del Vescovado di Haarlem, Olanda) noi ha indioato nel Sua assembles, tenuta a l'Aja gli 4 Anrüe 1911, di rapportare alla VOSTRA SANTI- TA, li sentimenti d'amore e fedelta con qual- le Sono Animate le sué Membri e di Vi communicare li lore protestazione Contro le Feste de memorazione del avvenimento tan to tristo che l'unita Italiana se fava in pregiu- dizio delle Sovranita Papale, che protestran- no fino la ristaurazione finale dei Ddritti Inviolabili delle SANTA SEDE. Inginocchiato ad Piedi di VOSTRA SAN- TITA supplieano Umilmente la Vostra Be- nedizione Apostolica. di VOSTRA SANTITA le figlie ubhidiente Presidente e Secretrio delle Susdetta Hanze II presidento J. J. A. VERBEEK II secretario C. M- M. van den BERG Barentszstraat 4. La Hayo Holland©, Dq vertaling luidt als volgt: Den Haag, 13 April 1911. Heilige Vader, De Centrale Raad van „De Hanze" Bond van Roomsch Katholieke Vereenigingen van den Handeldrijvenden- en Industrieelen Mid denstand in het Bisdom Haarlem heeft in zijne jongstleden te 's-Gravenhage gehouden „Meer Vreugde'', door M0r. Dr. Paul .Wilh. \on Keppler, 2e druk. De firma C. L. van Langenhuysen. te Amster dam biedt een tweeden druk aan van „Meer Vreugde", door Dr. Paul Wilhelm von Keppler. Ons dunkt de tijd uitstekend gekozen, daar de H. Kerk en haar geheeie liturgie juist in dezen tijd ons uitnoodigt te jubelen en ons te verblij den met haar in Christus. In hun voorrede schrijven dan ook de uit gevers, dat het hun een groote vreugde is, reeds nu een tweede druk der vertaling te kunnen aanbieden, waaruit blijkt hoe blij en gretig ditj boek ook in ons land (na het reusachtig wel slagen in Duilschland) ontvangen werd. Dit boek werd genoemd: „Een apologie der Vreugde", rEen helklinkend gezang vol levens lust", ,.Een gewicht aan goud"', enz. En met recht 1 V r.: Ik heb twee kamerplanten, Fica ge naamd wier onderste bladeren jaarlijks weg- zieken, zoodat deze van onderen geheel kaal worden. Welke behandeling moet ik deze ge ven, om dit te beletten? Antw.: Uwe kamerplanten Fica zullen wel de Ficus elastica zijn, met hunne groote glan zende leerachtige bladeren. Mogelijk hebben zij het tijdens den winter te kond of te nat ge had. Zij vereischen een goede, voedzame grond, een warme plaats in den zon en tijdens den groei goed vochtig houden. Ook kunnen zij gedurende den zomer vanaf einde Mei bui ten in den zon geplaatst. In den winter, vanaf November tot einde Maart, vooral niet te nat houden en een matig warme plaats. W. A. IJZERDRAAT. DuitschlandEngeland 22. De voetbalwedstrijd EngelandDuitschland, gisteren te Mariendorf hij Berlijn gespeeld, ein digde met 22. 't Was voor de Duitschers een gunstig resul taat dat wellicht niet verwacht werd, doch door het Duitscheteam stellig werd verdiend. Laatst genoemd elftal gaf over het geheel uitmuntend spel te zien. i Spelen de Engel$chen niet beter dan hedenmid dag, dan bestaat er voor de Nederlanders wel kans op, Tweeden Paaschdag te Amsterdam te winnen. Voor de pauze was de stand 10, ten gun ste van Engeland. Sclieidsrechter was de heer H. J. Willing, uit Den Haag. Parochiekerk van den H. Joseph. ZONDAG, heden Hoogfeest van Paschen. De stille H.H. Missen te 7 uur en half 9, te half 11 de plechtige Hoogmis. Na den middag te 4 uur plechtige Vespers met feestpredikatie, daar na gelegenheid om te biechten tot half 9 uur. MAANDAG, 2de Paaschdag, de H. Missen als op Zondag, 's Middags te 3 uur Vespers met Rozenhoedje. DINSDAG en volgende dagen 's avonds van 6—8 uur gelegenheid om te biechten; 7 uur Congregatie. DONDERDAG, 7 uur Lof ter eere V. h. H. Sacrament. ZATERDAG, half 9 H. Mis voor de bekee- rina der Zondaren m de kapel van het Mira- NEDERL. VEREENIGING VOOR KOEL TECHNIEK. Op 27 April a.s. zal alhier een vergadering worden gehouden door bovengenoemde Ver- eeniging; belangstellenden, die een introduc tie tot bijwoning dezer vergadering wenschen te bekomen, gelieven zich vóór 23 dezer te wenden tot den heer J. F. H. Koopmans, se cretaris der Vereeniging, Spoorsingel 73, Delft. Als punten van uitgang voor de dan te be spreken kwestie zullen dienen 't rapport van de heeren F. B. Löhnis, Inspect, van den Land bouw te 's-Gravenhage, en dr. D. A. de Jongh, buitengewoon hoogleeraar aan de Universi teit te Leiden, alsmede de door den heer C. G. Vattier Kraane, directeur der N. V. „Vriesse- veem" te Amsterdam daartegen ingebrachte bezwaren. Deze drie heeren vormden de commissie, welke de Nederl. Vereen, van Koeltechniek in haar vergadering van 17 April 1909 besloot te benoemen om zich te kunnen bezighouden met de beantwoording der vraag: „Is het van algemeen belang, dat in Nederland afgekoeld of bevroren vleesch wordt geimporteerd, en zoo ja, welke maatregelen zijn te nemen om den invoer en de verspreiding van dit vleesch te bevorderen?" Deze heeren hebben daarover een zeer inte ressant rapport uitgebracht. HET STAALBAD HAARLEM IN 1910. Uit het jaarverslag over 1910 blijkt, dat er een verlies is geleden van ƒ4.228.64 en een halven cent. Het Brongebonw leverde een bate van ƒ3600.14 en een halven cent, de badinrichtin gen van 392.14, de drinkhallen van ƒ3.71 en de waterexploitatie van ƒ4312.11. Afgeschreven werd 5630.95 en afgelost 1000 op de eerste hypotheek, die nu nog ƒ14.500 bedraagt. Aan salarissen werd 2300 uitbetaald. Het sedert het begin der exploitatie geleden verlies bedraagt thans ƒ60.606.88. DE BOLLENVELDEN. do bollenvelden begint er nu nog wel een en ander in bloei te komen, trots het koude weer dat wij hebben gehad. [Wat nu openkomt. heeft do strenge vorst van ver leden week als knop doorstaan en geeft nog wat kleur aan de velden. Van de bloemen die open waren, tijdens de laatste vorst, is reeds veel verwijderd wat tot bederf over ging, om te voorkomen dat het blad der planten kon gaan rotten. In het algemeen kan men zeggen, er is bloem op eb velden, maar de kleuren hebben lang niet dat tinte lende en gloedvolle van andere jaren, ten ge volge van de steeds nog hevige kou. De plan ten hebben veel geleden, langs de wegen merkt men dat zoo niet op, men moet dat van nabij zien, ais vakman, om dat te kunnen beoordeelen. Met Paschen is een bezoek wèl aan te bevelen, vooral nu het weer zoo om geslagen schijnt tot een h00gene temperatuur. DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. [Wij ontvingen het eerste jaarverslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, alhier. In een volgend nummer nemen wij er een en ander uit over. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. De tentoonstelling van kleederdrachten, die in het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem wordt voorbereid, beiooit hoogst belang rijk te worden; er worden evenwel nog aan zienlijke inzendingen verwacht, zoodat zij niet, zooals men zieh aanvankelijk voorstel de, met Paschen zal kunnen worden geopend. Gedurende de Paaschdagen zullen evenwel in de rotonde eenige prachtige exemplaren van weefsels uit den Indischen Archipel te be zichtigen zijn, terwijl de Tentoonstelling van kleederdrachten tegen het einde van April zal geopend worden. POSTZEGELS OP ROLLEN. Men schrijft van hier aan de Tel.:' Deze week is bij de firma Enschedé alhier aangekomen een apparaatje tot het afleveren van postzegels op rollen. Na het in den handel brengen van de frankeermachine, zijn postzegels op rollen nog meer noodig gebleken, en heeft het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie toegezegd, dat postzegels op rollen zijn te le veren, mits minstens 24 uur van te voren aan gevraagd. Dinsdag na Paschen wordt het apparaat, bo venbedoeld, opgesteld en. in het begin der daar opvolgende week zijn de postzegels op rollen voor particulieren verkrijgbaar. Ook vernemen wij, dat van de postzegel-auto maten door het Hoofdbestuur voornoemd weer een veertigtal zijn nabesteld. TELEFOONTARIEF. Het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, alhier, heeft zich tot de Regeering gewend met het verzoek om verlaging van het telefoontarief voor de netten der bloembollenstreek van Alkmaar tot en met' het Wesliand en daarom elke gelegenheid, die zich voordoet aan te grijpen, om deze netten door het Rijk te doen overnemen. 1 M VOOR HET PAASCHFEEST. t Naar wij vernemen zal morgen in de Serk van het H. ILart aan den Itloverparkweg door. het zangkoor wederom een nieuwe Mis ten. ge- hoore worden gebracht n.l. van Ravanello, voor, vier mannenstemmen met tenor en baritonsoli., Na de H. Mis zal gezongen worden Paasch- hymne van Haydn. j HET EEUWFEEST- KRELAGE. j Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan heeft de firma Krelage en Zoon een tentoon-i stelling georganiseerd, waardoor een historisch overzicht wordt gegeven van hetgeen deze be roemde firma in de afgeloopen eeuw heeft ge daan. De tentoonstelling wordt gehouden in een harer gebouwen aan de Bloemhofstraat. Ter zijde van den ingang zien wij lusschen groenn versieringen eenige huldeblijken door de firma behaald, terwijl ook een tentoonstelling van bloeiende narcissen in groote verscheidenheid, naast amarylissen en hyacinthen. 1 De wonden zijn behangen met een reeks di ploma's (een kleine greep uit de ontelbare hoe veelheid, vertelde ons de heer Krelage) terwijl daaronder tentoongesteld liggen allerlei oude stukken, te beginnen met de „acte van patent" van 10 April 1811, op welken datum de iirnta werd opgericht en de oudste medaille, die bëJ haald werd in 1833. Een geheel volledige collectie prijscourau' n van 18111911, verder tijdschriften en boeken door de firma uitgegeven. Het aaniat bekroningen door de firma gedu rende die euw behaald doet ons verbaasd staan. Alleen b.v. van de Internationale Tuin bouwtentoonstelling van 1877 te Amsterdam za gen wij een dik boekdeel met diploma's! 1 Merkwaardig is ook het feit, dat drie van- het personeel meer dan 60, één meer dan 50 jaar en 8 meer dan 40 jaar bij de firma in betrekking zijn geweest. 1 Verder ziet men er gegevens die betrekking hebben op den grootvader en vader van den tegenwoordigen firmant, hand teek eningeu van vorstelijke personen, portretten enz. enz.. Binnenkort zal een gedenkboekje verschijnen waarin een en ander wordt uiteengezet. Te twee uur werd door het personeel aan de firma een geschenk aangeboden bestaande uit een tegel'ablau met bijbehoorende oorkonde. Om drie uur is de tentoonstelling voor 'i publiek geopend en blijft dit, zooals we reeds vermeld hebben gedurende eenigem tijd. Zij is een bezoek overwaard! GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Het eerste jaarverslag over 1910 omtrent di werking van deze instelling begint met een his torisch overzicht van de totstandkoming der Ar beidsbeurs en van de tn iddelen om de Beurs be kend te maken, dan geeft het verslag eenige cijfers, die niet anders dan gunstig genoemd mogen worden. Het aantal aanvragen van werkzoekende man nen bedroeg in 't afgeloopen jaar 2584, het aan tal aanvragen van werkgevers 987, van plaat singen 845. Van vrouwen zijn die cijfers resp. 154, 92 en 66. to'aal dus 2738, 1079 en 911, terwijl die cijfers in 1909 waren: 2254, 640 en 504 Wel mag het verslag dus spreken van „een gezonden groei"; loch ligt er nog een groot arbeidsveld open, omdat ve'en hun belang niet begrijpen en den ouden sleur volgen, zegt het verslag. Groote voldoening moet het zeker geven dat verreweg het groote deel der ingeschreve nen behoort tot de vaklieden, slechts 10 pCt. zijn losse werklieden. Ook uit de omliggende gemeenten kwamen vele aanvragen. Wat betreft de emigratie werd door de Beurs aan 46 arbeiders in Duitschland plaatsing bezorgd. Op deze en andere wijzen was zij ook werkzaam ter bestrijding van de werkloosheid. Het bestuur hield in 1910 twaalf vergaderin gen. Verder geeft het verslag nog aan hoe de „inschrijving en plaatsing" jn haar werk gaan In eenige bijlagen worden nu verordeningen, reg lementen en instructies gegeven. UIT HET POLITIERAPPORT. Bij [W. F. iWallekens in de Essenstraai was een kalf aan mond- en klauwzeer gestor- Jven. Op last van den rijksveearts Kruimel werd het onder politietoezicht naar htet a,ba! j toir vervoerd. Nadat de huid ontsmet i ontvangt de eigenaar die terug. Te Haarlemmerliede en Spaarnwom is een verbod van B- en [W. melk naar Ha: r lem in te voerenvan L. knecht van J[V, v. d. B. deed het toch en kwam met eenig honderden liters bij den Cooï- Veehouder ï- hond alhier. Met melk en al werd over de grenzen van Haarlem gezet Hij wist niets van dat besluit, zei hij. Door de Haarlemsche politie zijn on der Spaarndam in beslag genomen ongeveer 300 pond visch en twee schakelnetten, waar mede C. d. V.H, v. d. V., J. K en 1 h, de V. aan 'tvisschen waren in het No orde; Spaarne. De politie vond 100 pond in een schim en later na gedregd te hebben nog ongeveei 200 pond visch in een net onder water. OPSPORING VERZOCHT. De Officier van Justitie te Rotterdam verzoekt de opsporing van de kinderen Johan de Boer, geb. te Haarlem 19 Juli 1906, natuurlijk er kenden zoon van Maria de Boer, en Maria de Boer. geb. te Rotterdam, 28 Febr. 1910, na tuurlijke dóchter van Boudine de Boer. Zij zijn voorloopig toevertrouwd aan de zorg van den voogdijraad- Rotterdam I. Bij opsporing wordt het nemen van maatregelen verzocht om de kin deren onder de macht van dien voogdijraad te brengen. MOND- EN KLAUWZEER. Ter bewaking van door mond- en klauwzeer besmette plaatsen, vertrok eergisteren van hier een militair detachement onder een ser geant, sterk 19 man, naar Beemster. Vermoe delijk wordt dit detachement heden versterkt met 1 offieier en 9 man. PROGRAMMA der Orgelbespeling op Dinsdag 18 April a.s., in de groote kerk alhier, door den heer W. Ezer- man. No. 1. Preludium en Fuga, G. F. Handel. No. 2. Andante, W. Volekmar. No. 3. Fanta sie, (Ostern), W. Rudniek. No. 4. Meditation No. 1, A. Guilmant. No. 5. Elsa's Brautzug, K. Wagner. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 12 April d- van Rootlieb— Zweres. 14 April z. van C. J. de Bruin- van Soest. z- van G. Nijdam-Laffra. - 15 April d. van J. Toepoel-Rusbach. y H. O. v. d. Haakv. Emmerik. Overleden: 14 April. H. 2 jaar z. v. T. Pape, Zuidpolderstraat. 15 April C. Smit—Vrugt 65 jaar, Cornelissteeg. iM>. O. Verbruggen.v, Niel 64 jaar Saenredam- straat. DE PEST OP JAVA, Men seint ons uit 's-Gravenhage Bij het depl. van Koloniën is ingekomen het volgende telegramTwee koortsgevallen in het district Penangoengan bleken po si te zijn. Eergisteren d.d. ,12 dezier kwamen 9 gevalen voor, waarvan 6 met do-odelijken afloop. Te Kontanglege één geval van lon- genpest. Hierbij wordt opgemerkt, dat beidé distrie ten behooren tot afdceling Ma lang, residentie Pasoerscran, PORTRETTEN VAN PRINSES JULIANA Uit Amsterdam wordt pus geseind: Naar wij vernemen heeft do hofphoto- graaf Guy do .Coral vier verschillende foto's genomen van JUL, K K. Prinses Juliana, bij gelegenheid van Raar 2en verjaardag. Met 1 Mei a.s, zullen ze in den handel worden; gebracht-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2