TWEEDE BLAK De Koning der Andes. STADSNIEUWS. NIEUWS BIT OEI MINER. Uit onze West Leger en Vloot Voor onze Tuinen. Letteren en Kunst, Posterijen en Telegrafie. Noordwijksche Brieven. IfAN ELDERS. GIKSQAfa 18 APRIL 1911. Rechtszaken, FEUILLETON. 5S. Inès NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wc beleven bier tegenwoordig roerige tij den. Op vergaderingen en samenkomsten is steeds een zekere wanverhouding te consta- teeren. De eene kwestie is nog lang niet van de baan of een andere volgt. De berucht geworden strandverpachting in Juni van het afgeloopen jaar heeft ons een kwestie geschapen, met onverkwikkelijke tooneelen en gevolgen; eene kwestie waar van het einde nog niet te overzien is omdat tot nu toe alle pogingen om tot een oplossing te geraken, gefaald hebben en ook steeds fa len zullen, omdat niet de gewensehte samen werking kan worden verkregen. Tengevolge van een nietig voorval op Nieuwjaarsavond van dit^ jaar is hier ont staan eene „Politiekwestie", waarin ook sen- satiewekkende onthullingen zijn voorgeko men en welke zaak' thans geheel in het ge heim wordt behandeld, ja, zelfs door de Recht bank met gesloten deuren zal worden uitge werkt. Thans hebben wc weer, tengevolge van het initiatief der Anti-Revolntionnaire Kiesver eeniging „een kermiskwestie". De A.-R. Kiesvereeniging heeft n.l. eenige dagen geldeen een adres gericht aan den ge meenteraad, behelzende een verzoek tot af schaffing der kermis, niettegenstaande de vruchtelooze pogingen der Oranje-vereeni- ging, slechts weinige jaren geleden gedaan, om tot inkrimping te geraken, nog versch in het geheugen liggen. Een der voormannen der A.-R. Partij heeft onlangs op een vergadering der Oranje-ver- eeniging in eene langdradige redevoering dit adres verdedigd, naar aanleiding van eene vraag, door een der leden gesteld of er eenig verschil bestond tusschen de gevolgen der kermis en de gevolgen van volksfeest-vieren. Het verschil kon door den spreker niet wor den aangetoond (omdat het niet bestaat) en toch wordt in het adres verschil gemaakt. Een gevolg van de hierover daar gevoerde besprekingen is geweest, dat in alle clubjes of samenkomsten, de kermiskwestie is ter sprake gekomen; dat circulaires worden ver spreid, waarin wordt aangedrongen zich vóór geheel-behoud uit te spreken. De A.-R. Kies vereeniging zal echter 'n plebisciet of volks stemming (kiezers) organiseeren, dus kunnen de gemeentenaren zelve uitspraak doen. Vooral in Katholieke kringen is men bij zonder gekant tegen het adres, tegen afschaf fing. Hieraan ligt echter niet alleen ten grond slag „de voorliefde voor de kermis" doch meer het volgende: Evenals hier zijn de Katholieke en de A.-R partijen in politieke zaken steeds bondgenoo- ten geweest, niettegenstaande uit meerdere gemeenteraadsverkiezingen is gebleken, dat wel in dit opzicht door de Kath. partij doch niet door do A.-R. partij aan dit bond genootschap plichten verbonden waren. Doch toen voor twee jaren weer 'n verkiezing voor den gemeenteraad zon plaats hebben, hebben zich de A.-R. uit dit verbond gerukt en zich aan liberale zijdo geschaard. Gezamenlijk moesten ze toen echter het onderspit delven Verleden jaar, bij een tussclientijdsche ver kiezing, stelde de A.-R. partij een liberaal tot candidaat, welke bij enkele candidaatstelling •tot gemeenteraadslid is gekozen geworden. Een ander geval! Zooals de meesten onzer lezers weten, bestaat hier, tengevolge der strandkwestie, een strijd, om de vertegenwoor diging in den Gemeenteraad, (waarin links is vertegenwoordigd door de minderheid min 1) in eene, volgens links, beter evenwicht te brengen. Indien nu een gemeenteraadsverkie zing alhier zou plaats hebben in den winter, zou voor de linksche partij een 50-tal zeelie den-kiezers ten voordeel komen, doeli in Juni zijn deze menschen ter zee, om hun bedrijf uit te oefenen. Daar moet dus iets op bedacht worden! Verre van ons, zulks af te keuren. Ook de Kath. partij zou hetzelfde doen. Doch dat nu juist een der hoofdmannen der A.-R, partij zich bijzonder interesseert, ja zelfs onder een valsche vlag een vergadering belegd om eene actie op touw te zeten, welke beoogt nadeel toe te brengen aan hare vroegere bondgenoo- ten, ziet, dat stuit de Katholieken tegen de borst. De Kath. partij kan bewijzen dat ze steeds haar steun heeft verleend waar het gold de belangen der A.-R. partij en tot loon ontvangen zij nu „tegenwerking"! Ziet, lezers, dat walgt de Katholieken! En „last not least" komt nu dezelfde partij inbreuk maken op een oud Katholiek bur gerrecht, de kermis! Waarvan zij, zooals ze voorgeeft, zelve geen gebruik maakt, doch wat in hoofdzaak ten genoege is der Kath. bevolking! En ieder zal moeten toegeven dat dit arg waan wekt. Er is althans voldoende aanlei ding toe. Vooral in de hiervoor genoemde verdedigingsrede kwam duidelijk aan het licht, dat wel werd gezien „een doorn in het oog van den een,"doch niet de boom in het oog van den ander." Werkelijk, de requestanten hadden geen ongunstiger tijdstip voor hun adres kunnen kiezen. We zijn overtuigd, dat waneer straks het plan van volksstemming zal worden ten uitvoer gebracht, de geheele rechtsche partij zich tegen totale opheffing zal verklaren. Trouwens, onze overwegend-Katholieke Gemeenteraad zou in dit vraagstuk niet dan na rijp beraad conclusie nemen, en dan zal wel degelijk in overweging worden geno men: het oude bestaan der kermis, de eenige ontspanningstijd in 't jaar en dat de moreel schadelijke gevolgen niet van dien aard zijn dat opheffing noodzak elijk is. Indien de zaak had blijven rusten, was de kermis van zelf wel „doodgebloed", hoorden we dezer dagen iemand zeggen. Volkomen juist! Dan is er ook niets tegen ze af te schaffen, zegt weer een ander. Dit is echter onjuist. Indien de kermis-voorstanders uit eigen, vrije beweging geen gebruik maken van de hun geboden gelegenheid, a la bonheur! 't Is hun eigen selmftl dat do kermis verdwijnt, doch nu men door eene tegenpartij zou ge dwongen worden dit recht te missen, ziet, nu staat een ieder op, om dit recht te behouden en te verdedigen. Het gaat zoo met al derge lijke gevallen. Toch meenen we te moeten ontraden om bij eventueele adhaesiebetuigingen of stemming vast te houden aan de geheele bestendiging. Uit de van verschillende zijden gehoor de opmerkingen, mogen we opmaken, dat een groot gedeelte der bevolking zich eventueel 'ten gunste van inkrimping zal uitspreken. Wij hebben zelfs meerdere Raadsleden gesproken, welke beslist niet hun stem zouden verleenen aan afschaffing, doch meer gevoelden voor eene verkorting van den duur, b.v. tot 4 dagen. De eerste 4 dagen, zoo redeneert men, beteekenen toch niets, dies kunnen deze wel worden geschrapt. Ook hebben we het idee hooren opperen te trachten de kermis een week later te doen plaats hebben, zoodat 31 Augustus, Koningin nedag, ten dien tijde feestelijk zou kunnen worden gevierd. Wij zouden meenen dat de uitvoering van dat plan alle ingezetenen zou bevredigen, daar er nog meerdere voordeelen aan zijn verbonden. Indien hiervoor wat meer propaganda werd gemaakt, twijfelen we niet of verwezenlij king er van zal het resultaat zijn. Wij willen daarom een woord van opwek king spreken tot onze lezers, om zich te ont houden van 't teekenen op lijsten of anders zins, doch straks bij de volksstemming, een stem uit te brengen, als gold het eene ver kiezing. X, Ondertrouwd: A. J. van der Vliet en j G. H. Scheelings. P. J. Beekman en A. G. Alkemade. L. Toebak en J. H. Heemskerk. H. I. Wanninkhof en C. A. Vink. Getrouwd: D. van der Niet en J. van Roon. C. van Schie. en A. de Wit.; Overleden: A. van Os, 21 j., d. van G. •\an Os en J. Bouwmeester. G. Kerkman, 1 maand, z. van C. Kerkman en J. van eter Zwan. I. van Schie. 65i jaar, geh'. met F. W. Hoogensfraaten. ZANDVOORT. Pompstation Amsterdamscho Waterleiding. Naar 't Ilbld. verneemt, zal spoedig een can- vang gemaakt worden met deu bouw van een nieuw pompstation in de duinen, op dezelfde plaats waar het oude is afgebrand. Dit oude gebouw droeg een tijdelijk karakter, was daarom vgn hout opgetrokken. Het nieuwe krijgt ter plaatse een definitieve bestemming, wordt van ijzer en steen gebouwd met een dak van plaatijzer. De noodige bestellingen voor het gebouw zijn reeds gedaan, de machines zijn besteld en zoo hoopt de directie van den dienst der Waterleiding reeds in het begin van de Juni-üiaand het nieuwe pompstation voor ge bruik gereed te hebben. Men is dan. nog tijdig voor het warme sei zoen gereed om stoornis in de waterleiding te; voorkomen. Do beide andere pompstations moe-, ten zoolang met hun maximum-capaciteit werken HEEMSTEDE. Burg. Stand. Geboren: a. van W. C. SonneveltSchouwenburg. z. van L'. G. C. Metz—Rodemond, Overleden: C. Brouwer—Roek ens, 84 jaar. Ondertrouwd: C. J. Snijders en H. G. Ilulshoff, NOORDWIJK. Burg. Stand. Geboren: 7 April. d. van G. van der Niet en P. Tuit. 10 April. d. van M. M. F. Fornara en Chr. M. A. van der Voor-, den. d. van A. van den Berg en G. Sieen- voorden. 11 April. z. van N. de Ridder en- W, Vink. HET HUIS TEHi SPIJT. Naar aanleiding van het feit dat binnenkort het Huis ter Spijt aan de Kleverlaan onder iden, hamer zal komen, schrijft de „O. H. Ct." het volgende historische overzichtje: De tijd, dat buiten de HaarlemscKe singels slechts gras- en tuinland was te zien, is al lang vervolgen. Boerderijen in de stad verdwijn nen en buiten Haarlem verdwijnen ze ook als gexolg van den groei der stad. Zpo staat nu het Huis ter Spijt aan de paal. 12 H.A., 92 A. en 35 c.A. zullen 19 en '26 April worden ver kocht. De oude boerderij moet tegen den grond. Een dertig jaar geleden ging er reeds 8 H.Ac af, waarop de Cavalerie-kazerne met bijgebou wen enz. kwam. Een bekend Haarlemsch ge schiedschrijver noemt 't als een oude ridder hofstede (is kasteel), nog een andere vertelt, dat 't weleer een neringrijke herberg was. Ook hoorden we wel eens beweren, dat 't met Spijt of tot Spijt was verkocht. Maar of dit de naams- oorsprong is, betwijfelen we. We hebben de oude akten van overdracht eens nagegaan dei- gemeente Akendam. Noord- en Zuid-Akendam waren vroeger Heerlijkheden, later met eenige andere samengevoegd tot de gemeente Schoten en in 't begin der vorige eeuw ontving Haarlem daarvan een deel. De oudste bekende akte vertelt, dat eènllaar- lemsehe patriciër, Nicolaes Evertsmijn, schepen en vroedschap van Haerlem, het in 1650 kocht van de weduwe Aechtgen Jans, voor 1600 Carö- lusguldens. Hij moest f 8 's jaars erfpacht be talen. De weduwe van Evertswijn,den brouwer, verkocht het huis enz. in 1669 voor 1175 aan| Nicolaes Soulman, advocaat van den Hove in Holland. Het bestond toen uit een neringrijke herberg met bekwame woning, schuur, klosbaan enz.... met de landerijen 111 roeden groot. Uit do eerste akte van overdracht blijkt, dat er ook een kaatsbaan bij was. Maerten Heemskerck kocht genoemde herberg voor f 630. Achteruit gang dus. We twijfelen haast niet, of 't zal nu 1911, 100-maal zooveel opbrengen. Een verkooping in 1705 spreekt alleen van een huis en erf. Het Huis ter Spijt. Een kleine 20 jaar later scheen de zaak niet goed te marcheeren. Alweer verkooping; nu na mens cura'.oren in den geab'andonneerden (ach tergelaten) boedel van Govert Leuse. Besloegen do landerijen in 1569 111 roeden, nu waren 't er 100. Zeker was dus, misschien voor schuld^ al onderhands grond verkocht. De boerenwoning met landerijen bracht slechts f 430 op. Van een kaatsbaan lezen we sinds een halve eeuw niet meer. De erfpacht bijj de eerste akte van overdracht genoemd, ver dween bij den grooten Frauschen schoonmaak. De aanplakborden langs Kleverlaan en Klever parkweg .en de perceelnummers trekken veel aandacht. De geprojecteerde huizen daar langs wijzen er op, dat eerlang velen, die nu een ruim uitzicht op Bloemendaal hebben, dit zul len moeten missen. BADEN. In het doucbebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 702 baden; in dat aan den Koudenhorn 659. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen: Een tasehje met inhoud, J. van Hout, A. L. Dyeerinckstraat 64; een kinderschortje. D. Ne- derkoorn, Leidsche straat 133; een rozenkrans, A. van der Hoeven, 2e Vooruitgangstraat 26; een sleutel, bureau van politie; een rozen krans, L. Bongers, Wijde Appelaarsteeg 5; een gouden medaillon, J. W. Blom, Zijlstraat 8; een jongenscape, L. Zuidam, Bloemensteeg 5; een grijs ruigharig hondje, Bureau van poli tie; een rozenkrans, J. Hendriks, Bakenesser- gracht 30; ee nboezelaar, Ch. Scheelings, Nas- saulaan 30; een tascbje met inhoud, G. Schra mm, Bakenessergracbt 66A; een wit konijn, L Zone veld, Oranjestraat 90. teren op dezelfde plaats blijven staan in den bloemtuin en dan elk voorjaar weer vour den dag komen. Sla de eerste de beste prijs courant cp van een bloemkweker en gc vi ïdl ze te kust en te ken.-. W:s liever zaaien wil, moe» de prijslijst van ie 1 solieden zaa.1 handelaar irzien. Het duu.'t meestal twiu jaar cf linger, eer de plantin „un vollen wasdom bereikt hebben en bloeibaar zijn. Euzelc bloeien echter reels den zomer, vc.i- geude der-, uitzaai. Ke3ft men eenmaal de uitgave voor planten of zaad gedaan en gaat alles naar wensch, dan verschijnen ieder jaar weer de planten en meestal rijker bloeiende dan den vorigen keer. Zoo'n perk vaste plan ten geeft den heelen zomu- door bloemen, want men plant daarin allerlei, b.v. pionrozen, overblijver co riddersporen (zeer hoog), over blijvende zonnebloemen (hoog), akeleien, herfstseriugen, campanula's (witte en blauwe klokjes), overblijvende korenbloemen, marge rieten, enz. Bij deze vindt men bloemen, die vroeg en andere, die laat bloeien, blauwe, wit te, roode, gele, bloemen in alle denkbare vor men. Wio echter veel genoegen van zijn vaste planten wil hebben, moet ze goed verzorgen, 's Zomers ijverig wieden, 's winters wat dek ken en in de lente bemesten. Wie een bed vaste planten of een „mixed border" gaat aanleggen, kan den grond met goed verteer den mest vermengen. Nu loopt men echter gevaar in dierlijken mest wel de voedende stoffen tc geven, doch niet in de gewsnschte verhouding. Waarom? Men zet planten uit, meest om er bloem van te krijgen. Geeft meu daarvoor nn kali, fosforzuur en stikstof, dan moet men echter zorgen, vooral niet te veel van de laatste stof te geven. Veel stikstof geeft kolossale planten met weinig bloemen. Heel sterk valt dit in het oog bij de teelt van dahlia's. Een eenigszins magere grond geeft daar veel bloem; 'n vette bodem (lees: een stikstofrijke) maakt de planten blader rijk doch arm aan bloem. Nu bevatten alle soorten stalmest naar verhouding te veel stikstof. Daarom is het wenschelijk, in plaats van dezen mest, kunstmest toe te voegen. Staan de planten reeds eenige jaren vast, dan gaat het zeer moeilijk stalmest onder te brengen. Het zou n.l. verkeerd zijn, de goect bewortelde planten nit te graven en dan te bemesten. Kunstmest zakt door de grond laag o zoo gemakkelijk heen, als men de aardlaag wat los maakt en de kunstmest een weinig ondex-harkt. Men geeft bij den aanleg der bedden en anders als overbemesting (on- dergeharkt) per 10 vierkanten meter in de. lente: een half a 1 K.G. patent-kali, evenveel snpei-fosfaat, en als stikstofmest slechts één vierde K.G. Chilisalpeter. Men zaait alles dooreen op een drogen dag nit. Bij nieuwen aanleg na het spitten. Schrijver dezes past deze bemesting elk jaar op zijn vaste planten toe en met goed succes: veel bloemen en niet veel blad. Doodslag. Uitspraak doende in de zaak contra Engel- bert, landbouwer to Ond-Vroenhoven, thans gedetineerd te Maastricht, die op 16 Decem ber 1910 den landbouwer Deckers zoodanig verwondde, dat hij tengevolge daarvan op 22 December 1910 is overleden, en voor wie 7 jaar gevangenisstraf werd geëischt. veroor deelde de Maastrichtsche rechtbank hem con form den eiseh tot 7 jaren gevangenisstraf. VASTE PLANTEN. Daarmede bedoelt men planten, die eenige Landweer en landstorm. De Haagsche coi*respondent van de „Stan daard" schrijft: De landstormwet, welker indiening te wachten is, zal, naar ik verneem, landstorm plicht opleggen, aan: a. allen, die hij de mi litie gediend hebben, van het 31e tot en met het 40e levensjaar; b. allen, die aan de loting hebben deelgenomen, doch niet ingelijfd zijn geworden bij de militie. In tijd van vrede zal de landstorm tot geen enkele dienstverrich ting gehouden zijn; in tijd van oorlog zullen de landstormplichtigen tot gewapende of on gewapende diensten geroepen kunnen wor den, al naar mate zij al dan niet in den wa penhandel geoefend zijn geworden. Diezelfde correspondent schrijft: Naar ik verneem bestaat bij den Minister ,an Oorlog het voornemen, door de te wach ten wijziging der Landweerwet den dienst tijd der landweer terug te brengen van 7 op 5 jaar, terwijl het aantal herhalingsoefeningen nu 2 bedragend, met een zal worden vermin derd. 50-jarig jnbileum der veldartillerie. Op 1 Mei zal het 50 jaar geleden zijn dat de veldartillerie te Leiden in garnizoen kwam. Dit feit zal door de militairen op feestelijke wijze worden herdacht. Door B. en W. van Leiden wordt voorgesteld een bedrag van 100 daarvoor beschikbaar te stellen. Het Haagsche drama. In zake het drama in de Koningstraat (dief stal met geweldpleging in de woning van de weduwe Genegten, die dood op haar stoel ge vonden werd) heeft de Haagsche Rechtbank veroordeeld: de vrouw Gademans wegens dief stal en haar man wegens heling ieder tot drie jaar gevangenisstraf. Festïcal. Hel Festival hetwelk 2 en 3 Juli Ic Ginneken wordt gehouden, zal naar het zich' laat aan zien ook ditmaal in een buitengewone belang stelling zich mogen verheugen. Werd aan het vorige festival hetwelk op zoo uitstekende wijze was geregeld, door 70 ver- eenigingen deelgenomen; te oordeel-en naar het groot aantal muziek- en zanggezelschappen welke zich thans reeds hebben opgegeven, schijnt de deelname ditmaal nog grooter te zullen worden. Reeds een groot getal ver- eengïmgen hebben zich opgegeven welk getal bijna iederen dag aangroeit, zoodat de Commissie waarvan Dr. Soer aan het hoofd staat, reeds naar een grooter feestterrein heeft moeben. uitzien. Mocht het weder medewerken, dan zal de schoone boschrijke streek die dagen ongetwijfeld door duizenden worden bezocht. De toestand in Suriname. Naar aanleiding van den eisck van het openbaar ministerie, brengt „De West" het een en ander in het midden, o.a, de mogelijke ontoerekenbaarheid van den hoofdschuldige, Killinger, en vervolgt dan: Ten slotte iets over de houding van het pu bliek. Het was ook een verrassing, dat Killin ger c.s. herhaaldelijk levendig door de me nigte werden toegejuicht, terwijl toch ieder weldenkend mensch zijn omwentelingsplar. moest afkeuren. Is de bevolking dan revolutionair gezind? Wij durven die vraag beslist ontkennend beantwoorden. Maar er heerscht groote en voor een deeï gegronde ontevredenheid. De sympathie voor Killinger c.s. die op dit oogenblik bij de massa aanwezig is spruit hieruit voort, dat men in hem den man ziet, die door een daad al was het dan een krankzinnige daad de bestaande ontevredenheid tot uiting wil de brengen. In dit opzicht moge deze droeve zaak een waarschuwing zijn voor het bestuur. Daar gebeuren dingen in Suriname, dif zelfs de zachtzinnigste bevolking ten slotte tot verzet zullen prikkelen. Wij noemen slechts drie zaken: men handhaaft hoofdambtenaren, wier ver regaande onkunde het land tonnen gouds kost; men late corruptie voortbestaan die volgena de publieke opinie sedert jaren bekend is; men voert bij Koninklijk besluit een verlof regeling in, die met twee maten meet, ten na- deele der ingeboren ambtenaren. Ziedaar enkele bestaande en gegronde grie ven, die psychologisch de gemoedsgesteldheid der bevolking verklaren, zooals die bij dit ge- ding tot uiting is gekomen. Gelukkig zijn het alle grieven, die door een wijs en rechtvaardig bestuur kunnen worden weggenomen, zonder dat daarvoor noodig ls revolutie, welke wij, als alle geweld, hartgron dig verfoeien. „In de eigen landstaal." „Neerlandia," altijd op de wacht voor do zui verheid onzer faal en gereed elk vergrijp daar tegen te signaleeren, maakte er onlangs aan merking op, dat de Nederlandsche postadmi- mstritie met de Belgische correspondeert in hel Fransch. Het blad nam daarbij echter niet in aan merking, dat de internationale correspondentie der postadministraties geregeld is bij de alge- meene postverdragen, waarvan het laatste is vastgesteld op het postcongres te Rome. Het (naar het Fransch j\ïijn' goede vrouw, ik doe alles wat menschelijkerwijze mogelijk is. Als dona Inès dezen nacht doorworstelt, heeft zij wel kans gered te worden.... JEn dan misschien, zoo als je zegt, laat de meester zich vermur wen, vooral als je de genade laat verzoeken door dona Inès. Een nacht van vreesdij ken angst. Don Sanche verliet geen oogenblik de zieke, die ten prooi was aan een vreesdijke overspan ning. Jacques, voor het bed zijner zuster geknield, bad met geheel de vurigheid van zijn hart...... voor de beterschap zijner liev)3 JMaar toen, tegen de ochtendschemering, don Miguel half waanzinnig van onrust, naar haar toestand kwam vragen, deelde die dokter hem mede dat de rust was terug- j gekeerd en dat hij nn veel hoop had het meisje in het leven te houden. En inderdaad trad van dat oogenblik af qgn aanmerkelijke beterschap in en bleef de ze gestadig toenemen. Die dag brak ook aan, .waarop Inès, wel zeer bleek, en zeer verma gerd, maar bekoorlijker dan ooit in haar «nachtenden toestand van jonghersteltende, in de open lucht plaats kon gaan nemen, on der een kleine tant, die don Miguel voor haar had doen plaatsen, niet ver van den ingang der grotten. De goede Hamelette en Bille, die ook on- Ja, ziet u, die is tegenwoordig van den puden stempel voor xnij- Een meester, dien heb ik..... een God, daar zon ik misschien oph oude lijk naar den toestand hadden ge-ten laatste ook aan gaan gelooven, als n hier vraa.gd, kwamen weldra naar haar toe, ver-bleef om mij in die geheimen te onderrich- rukt haar weder terug f-e zien. ten, mejuffrouw... Maar duidt het mij niet Bille riepten kwade, ik heb de eer mij terug te trek- (W[at ziet n er allerliefst uit met uw leen uit uwe tegenwoordigheidDaar is (lis afgeknipte lokken, mejuffrouw Inès!! Juist hoofdman., en ik gevoel mij' zoo klein vóór zoo'n kindje!Maai' je moet noodig .watjhem! in do veeren komen. Gelukkig, dat men Jacques proestte het uit van het lachen hier een goede keuken heeft. De uwe voor-en Inès echode hem na, terwijl Bille zich al schijnt te wezen, wat je noemt, leen ko1-repte om weg „te komen, na .vooraf diep ninklijke. (Wat houdt 'de meester er een vrien- zijn hoed te hebben afgenomen naar de rich- del ij ken kok op na!.... Ik heb met hem ga-ting, waaruit don iMiguel naderde, sproken niet met den messter, maar metJk ben waarlijk verrukt, juffrouw u den kok hij heeft mij zijn ljjdensgeschie-zoo opgewekt te vinden! zeid/3 de jonge denis verteld. Verbeeld je vroeger was die!man, bij Inès komende. Dat bewijst beter man hofmeester bij een groot-hertog, of zoo!dan wat ook uw algeheel herstel..,. Laat die iets. Toen op een goeden dag....: j goede duivel van een Bille je zoo lachen." Daar komt don Miguel! kondigde Jac- j Men vertelde hem dü oorzaak van die vroo- ques aan, die dicht bij zijn zuster zat.; j lijkheid, die ook hem danig vermaakte. Goed, maar dan verdwijn ik! [Waarom vroeg. Inès, wier bleeke ge laatstrekken met een rose klsur overtoog toen zij in de verte de lange schaduw zag naderen van den jongen chef. Zijt gij bang voor don Miguel? Daarna onderbrak hij de warme betuigin gen van dankbaarheid op vriendelijk gebie denden toon en .bracht het gesprak op andere onderwerpen, want hij wilde zich streng aan da voorschriften houden, van don Sanche, die hem had aanbevolen vooral baar geast Bang', niet» juffrouw, maal' hij' maakt j niet te vermoeien met verhalen, die betrek- me zoo bleu! [king hadden op hare ontvoering en bevrij- ,Oh! Bill©! bleu, gij! riep Jacquesding. lachend uit. j Hij toonde zich' een aangenaam prater, vol Toch is het zoo, mijnheer Jacques. Bille geest en verbeeldingsgloed, en waarlijk in heeft zijn meester gevonden een meester,tegenwoordigheid van dien volmaakten man die hein met gijn kop opi den, grond kan j van; de wereld, moest Inès zich moeite ge laten loopen, als hij wil. [ven, om zich niet in een salon van Parijs Waar blijft dan uw fameuze leuze; [te wanen, in,.plaats van in een ontoegankie- Noch God, noch Heer? vroeg Inès, !Üik röovershol te midden der Andes, in <te macht Van den hoofdman eener bende avon turiers. j Een aandachtig toeschouwer had weldra, i bemerkt dat de vroolijkheid van don Miguel wel eenigszins gemaakt was- Tegan het einde 'van zijn bezoek [kreeg ook Inès dien indruk, en de droevige en bezorgde uitdrukking din hijwijlen zijn mooie blauwe oogen Verduister de ontging, jhaar ook niet. Nu bent u genoodzaakt nog eenigen tijd hier te blijven, totdat u sterk genoeg zult zijn, de reis te aanvaarden, zeide hij, toen hij afscheid van haar nam. Maar het is niet in mijn macht u van deze verveling vrij te maken. Een zeer dragelijke verveling, ik ver zeker het u, mijnheer. U. hebt alles gedaan om ons Solepto zoo bekoorlijk mogelijk te doen zijn.: U bent wel goed mij' zoo zeer gerust te stellen Maar ik b'egrij'p ook, dat u met verlan- gen uitziet naar het oogenblik, waarop ean 'einde zal worden gemaakt aan dezen toe- stand, ook zal ik u zoo spoedig, mogelijk in <le gelegenheid stellen de terugreis te aan- i vaarden. Steeds zal ik met- weemoed aan So lepto terug denken en vooral aan u, don Miguel! riep Jacques, terwijl hij de hand van den hoofdman vastgreep.; Maar zullen wij elkander in Parijs nog spreken? In het voorhoofd van don Miguel ver sohenen een oogenblik droevige rimpels, een pijnlijke schaduw gleed vluchtig over zijn gelaati Neen, want niet, meer Graaf 'is la R'o- cbe-Gléon zoudt gij in mij zien, maar alleen den koning der Andes.... En dien moet gij vergeten voor jmmer. Hij hoog zich voor Inès en verwijderde zich, door Jacques piet verbazing nage staard. Het is toch een vreemds man, vind je niet, Inès ?..-....; Maar wat zijt gij' bleek, liefste, £ijt gij vermoeid Ja, een weinig,.-.. Jk ga: wat rusten, zon der te spreken. Zij lennde met Het hoofd tegen Ket JkussënV dat haar leunstoel bekleedde en bleef onbe wegelijk zitten.... Hoe kwam het toch, dat' zij zich zoo droevig, gestemd gevoelde? Hoe kwam het, dat onder haar neergeslagen oog wimpers haar oogen met tranen gevuld wer den Dat kan toch niet het vooruitzicht teweegr brengen van weldra, Solepto te moeten ver laten Hoe goed zü ook werd verzorgd, hoe voorkomend men ook tegenover haar yf&s, was het alles goed beschouwd, toch niets anders voor haar den een gevangenis.... en de koning der Andes, wat was hij anders dan een gevangenbewaarder voor haar. Een gevangenbewaarder!..-.. Neen, het was onmogelijk om dien term toe ta passen opi dien vreemden man, op dien, grand seig neur. zoo lioofsch en zoo voorkomend, tegen over haar.... En immer moest zij zich herin: neren, dat don 'Miguel zijn leven had ge-' waagd voor haar. 'rfWor 11 vervel ff. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5