SANGUINOSE. BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Sociale Berichten ingezonden mededeeiingen. zuiuer plantaardig uersferkingsmiddel. Wat de geneesheeren zeg gen over de Sanguinose. Wacht u voor namaak! nnm Wat de gebruikers zeggen over de Sanguinose. Van belang voor vrouwen, Gemeentezaken. BENNEBROEK. OVERZICHT, Hef politieke nieuws van den 'dag is vrij sehaarschde MAR0KK0K|W EST IE is wel de meest-bfewogene in al de politieke zaken die de aandacht trekken. Hoe het er nu eigenlijk zit in Marokko weet vrijwel niemand. De verschillende consuls hebben de Euro peanen dringend aangeraden om Eez niet te verlaten. De toestand is er zeer ernstig en slechts door de komst van de Mahalla, die onder bevel van Bremond staat., kan er verbetering komen. Den llden April moet er. volgens tele grammen. weer om FeZ gestreden zijn. De krijgers van den stam Ben Uarrain maakten zich plotseling op verraderlijke wijze van de bezetting van het palais der sultans, hetwelk buiten de stadsmuren is gelegen, meester. Er ontstond een gevecht, waarna de Ben Uarrain's zich uit de voeten maakte®. Op den morgen van den Hen April, nadat de rebellen versterking hadden ge kregen, werd gemeenschappelijk een aanval op de noord-west-ziide van Fez ondernomen. De artillerie verdedigde de stad, en de ver liezen aan beide zijden waren groot. Dé pa niek in de stad was groot. Intusschen verliet de commandant van de troepen zijn post en keerde naar Fez terug, daar zijn manschappen bijna allen waren gedeserteerdOp dien 12en April trok het leger van den sultan eveneens terug naar Fez. En Beuter seint heden weer van een ver woed gevecht onder de muren van Fez, waar bij het Sultans leger overwon. De mogendheden zitten intusschen niet stil. Op den eersten Paaschdag had te Parijs een conferentie plaats tusschen den minis ter-president Mo-nis, den minister van Bui- tenlandsehe Zaken Cruppi en den minister van oorlog Berteaux waarin de berichten uit Marokko werden besproken. De berichten komen over Spanje en Enge land en zijn tot nu toe nog niet van offieiëele zijde in Parijs bevestigd. Als deze berichten echter waar zijn, dan bevatten zij de mededeel in g van ernstige ver anderingen in den toestand van Marokko, welke voor de Fransche regeering aanleiding kunnen zijn voor de herhaaldelijk besproken interventie. De regeering heefj; reeds besloten om vier bataljons koloniale infanterie naar het Schauja-ge bied te zenden. De troepen zul len zoo spoedig mogelijk van Toulon ver trekken". Bij een ontvanzst van journalisten kwam de Spaansche minister-president Can ale jas op tegen het gerucht, dat aan Spanje een voor stel zou zijn gedaan tot .vorming van een ge mengd leger, dat zou oprukken naar Fez. Hij herhaalde, dat de regeering alleen een bespreking had gehouden over dien ernst van den toestand en over eventueel© maatregelen tot bescherming van het leven en de belangen der Europeanen. Do opsfand in Albanië. Uit Konstantino- pel bomt het bericht, dat de Turksche regeering besloten heeft kraehiige maatregelen te nemen, teneinde voor goed den opstand in Albanië den kop in te drukken. Zoodra versterkingen zullen zijn aangekomen op het terrein van den strijd, hoopt zij haar plan ten uitvoer te kunnen bren gen. Mahmoet Sjefket pasja, de Turksche mi nister van Oorlog, die in den loop der volgende week naar Roemenië vertrekt, heeft Skoetari in zijn reisplan opgenomen. Do opsfand in Mexico. Het gevecht om Agua Prieta waar we gisteren van spraken, be gon in den loop van den middag, en nauwelijks was dat bekend, of duizenden belangstellenden trokken per auto en te paard naar het grens stadje DougLas In Arizona om te zien wat op Mexicaansch grondgebied gebeurde. De daken van de huizen waren zwart van de menschen, die daar niet afternoon- nmar veldslag-tea kwa men drinken. Deze Amerikaansche belangstel lenden wandelden tot op 20 pas van de vuur linie der opslandeiingen. Dezen hadden zich zoo danig opgesteld, dat de kogels der regeerïngs- troepen, voor zoover ze hun doel voorbijgin gen. onder de toeschouwers, hun auto's rijtui gen en zelfs midden in Douglas terecht kwa men. De nieuwsgierigheid had dan ook met verrassende snelheid drie slachtoffers geëischt, hetgeen overigens de gezelligheid niet in het minst belemmerde. Vooral het station van Dou glas had onder het vuur van de regeeringstroe- pen te lijden. De belangstellenden ia Douglas waren opge togen over den gezeltigen middag!.... De schandalen in Frankrijk. Gisteren is Hamon, de ex-chef der rekenkamer van het Fransche departement van BuhenLandsche Za ken, in verhoor genomen door den rechter van instructie, M. Drioux. Van een formeel verhoor kan eigentijk niet gesproken worden, daar de magistraat zich er toe bepaalde den inventaris der verschillende documenten, welke zich onder Hamon's berusting bevonden, op te maken. Al deze papieren te zamen vulden twee groote kis ten, die naar de griffie vervoerd werden, waar M. Drioux ze nader zal onderzoeken. In af wachting van het resultaat van dit onderzoek, heeft minister Cruppi, teneinde te voorkomen dat zich nog meer dergelijke gevallen voordoen, een commissie benoemd, welke belast is met d® reorganisatie der boekhouding aan het departe ment \an Bui.enlaudsehe Zaken, en in het bij zonder met het nemen van die strenge contröfe- maa_regeten, welke fraude in het vervolg te eenenn.ale onmogelijk maken. In de Champagnestreek. Het is op het oogenblik rustig in Aube, ook in Champag ne heerscht kalmte, volgens de jongste berich ten echter vreest men dat, ondanks de mili taire bezetting, binnenkort opnieuw ongere geldheden zullen uitbreken. Er loopt een hard nekkig gerucht, dat de opstandelingen groote hoeveelheden dynamiet hebben gestolen en verborgen; de pogingen der politie om de plaats te ontdekken, waar het dynamiet ver borgen is, zijn echter vruchteloos~g5bleven. De heerschende ongerustheid is nog toege nomen, nadat bekend is geworden, dat de opstand geen spontane uiting der opgewon den wijuboeren is geweest, maar dat een ge heim comité het oproer aangewakkerd en geleid heeft. De „Temps" verklaart zelfs, dat de justitie te Reims na een ingesteld onder zoek tot de overtuiging is gekomen, dat de verwoesting der kelders en woonhuizen vol- Ik verwacht dat de SANGUINOSE, wanneer zij genoegzaam bekend zal zijn, de gewone Staal- preparaten zal verdringen, die zoo dikwijls zon der uitwerking zijn. TTa.ll, Dr. ALF. DE VRIESE. Ik heb de SANGUINOSE soms in enkele da gen zien doen waar gewoonlijk evenveel weken voor noodigzijn. Brussel. Dr AUG. ALEXANDRE. SANGUINOSE, kost per flacon f 1 50, G flacons f 8.— 12 flacons f 15. Verkrijgbaar bij de meeste apothekers en goede drogisten. Meer dan tien jaren is nu de SANGUINOSE in den handel. In dien tijd hebben we zeker vijf en twintig middelen zien komen, en ook weer zien gaan. Maar informeer eens bij onze wederverkoopers, en ze zullen U zeggen„de SANGUINOSE maakt zich voortdurend nieuwe vrienden". Dat komt, omdat de Sanguinose heeft gehouden wat zij heeft beloofd. VAN DAM en Co. Den Hf. ag. „Mijne dochter had al langen tijd erge hoofd pijn; en zag zeer bleek, maar na het gebruik van drie flesschen Sanguinose (door mij gehaald bij den heer A. VAN TUYLL, Paleisstraat) is zij geheel veranderd, en zoo goed als geheel hersteld. Tollensstraat 85, Amsterdam. Wed. PETERS. Ik leed aan bloedarmoede en zenuwachtigheid, sliep slecht en had geen eetlust; maar na het gebruik van eenige flesschen SANGUINOSE ge voel ik mij veel beterde eetlust is teruggekeerd en de slaap wordt weer verkwikkend, zoodat ik bepaald met SANGUINOSE wensch door te gaan. Lambertu-str. 39 a. Mej. Tb. DE BOER. Rotterdam. gens een vooraf beraamd plan was geschied. De leiders zijn grootendeels bekend en wor den thans door de politie opgespoord. Naar bet heet, was het hoofdkwartier van de op standelingen gevestigd in het dorp Bois Le Koi bij Venteuil en werden daar geheime signalen gegeven, uit welke de wijnboeren konden opmaken, wat zij te doen hadden. De onderprefect van Epinay had aanvankelijk geen geloof geslagen aan het verhaal omtrent dit geheime comité; thans echter verklaart hij openlijk, dat hij het bestaan van zulk een comité hoogst waarschijnlijk acht De brand te Schaerbeek. Zooals uit na dere berichten blijkt, is de brand in het raad huis van Schaerbeek door tot nog toe onbe kende schurken aangestoken. Het geheele gebouw, hetwelk ruim drie millioen heeft ge kost, is vernield, want wat er nog staat zal moeten worden afgebroken. Ook zijn de pa pieren van den burgerlijken stand verbrand, maar van dezen heeft men gelukkig een du plicaat, hetwelk bij de rechtbank berust. Voor het grootste gedeelte zijn ook de archieven een prooi der vlammen geworden, alsmede, gelijk wij reeds verteld hebben, talrijke kunst werken. Het snel verbreiden van het vuur over het geheele gebouw vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat het gebouw geheel door stellingen is omgeven en de droge plan ken gemakkelijk vuur vatten en den brand voortzetten. De brandweermannen hebben zich moedig gedragen. Nauwelijks waren zij ech ter ter plaatse of er geschiedde reeds een droe vig ongeval.Een stuk gegoten ijzer, dat in het dak was gewerkt, geraakte los en viel op het hoofd van den brandweerman De Winter, die vijf meter hoog op een ladder stond. De arme man stortte ten gronde en werd doode- lijk gewond naar het gemeentelijk gasthuis overgebracht. Toen de brand het dak bereikt had, kon zelfs de grootste stoombrandspuit van Brussel de vlammen niet hereiken, en moest men lijdelijk toezien. Onlusten in Mozambique. Berichten uit Lourenco Marques melden, dat de anti-repu- blikeinsche beweging daar steeds meer aan invloed wint. De aanvoerders van de oproer lingen zijn meester van den toestand. De ge- neraal-gouverneur is niet in staat de orde te handhaven. De opstandelingen zijn ruim schoots van wapens voorzien, en de toestand wordt iederen dag ernstiger. Tot nu toe wer den de eigendommen can vreemdelingen niet bedreigd, daar men terecht bevreesd is, dat dan een vreemde mogendheid handelend zal optreden. De berichten omtrent het ernstige van den toestand en den grooten omvang van de monarchistische beweging worden beves tigd door de tijding, dat een Engelsche kruiser naar Delagoabaai is vertrokken naar aanlei ding van de onlusten op Mozambique. HET KONINKLIJK GEZIN NAAR HET LOO* Nadat H. M- de Koningin, Z. K. IT. de Prins en Prinses Juliana gisterochtend om streeks 9 uur een afscheidsbezoek hadden gebracht bij H. M. de Koningin-Moeder, be gaf het Koninklijk gezin zich te 9.41 per Staatsspoor van den Haag. na,ar het Loo, om het jaarlijksche zomerverblijf aldaar te ves tigen. De vorstelijke personen waren bij aan komst aan het Staatsspoorstation het voor werp van hartelijke toejuichingen van de in de Rijnstraat verzamelde vrij talrijke me- nigte, vooral toen de Koningin, alvorens met het Prinsesje, dat- een klein bloemrui- kertje droeg, de Koninklijke wachtzaal bin nen te treden, haar dochtertje eenige malen buiginkjes deed maken en het publiek met haar zakdoekje deed toewuiven. In de wachtzaal vonden Koningin en Prins tot het doen van uitgeleide aanwezig, baron Sweerts de Landas (Wyborgh, die met in gang van heden zijn ambt van Commissaris der Koningin aanvaardt, den wethouder Jan sen, waarnemend burgemeester dezer stad en generaal De Meester, gouverneur der resi dentie, die het Koninklijk gezin ook naai den trein geleidden. Op het perron, ter weerszijden waarvan zich ook honderden hadden geschaard, lokte het vriendelijke doen van 't Prinsesje, even als huiten, luid gejuich en handgewuif uit. H.M. plaatst® zich met de Prinses voor een der breede vensters van het salonrijtuig in Harer Majesteit's trein en toen de trein langzaam het station uitstoomde, bleef Prinses Juliana de menigte met handje en zakdoek toewuiven. Te 11.52, precies op den aangegeven tijd, stoomde de Koninklijke trein met gvpavoi- seerde locomotief voor het paleisperron te Het Loo, opgewacht door een zeer talrijke schare belangstellenden. Bij bet uitstijgen droeg mej. Marting het Prinsesje, dat een bouquetje roode rozen in de hand hield, op den arm. Na een korte begroeting van den burgemeester schreed het Koninklijk echt paar, met het Prinsesje tusschen beiden aan de hand, naar alle zijden groetend langs de luid jubelende menschenrijen naar het paleis, waar de Koninklijke familie in de vestibule door den hofmaarschalk jonkheer Boreel werd ontvangen. Terstond na aankomst werd de Koninklijke standaard geheschen. j De Koninklijke trein werd begeleid door jhr. Laman Trip, inspecteur van vervoer, en den kap'tein der-marechaussees Danger- man Grootepas. DE NIEüfWE INTERNUNTIUS. Mgr. Tacci de nieuwe aangewezen internun tius bij het Ned. Hof zal waarschijnlijk he den (Woensdag of uiterlijk Donderdag te 's-Gravenhage arriveeren, om na enkele we ken toevens weer naar Brussel terug te kee- ren. Mgr. .Gualtierie zal waarschijnlijk als za(ak gelastigde aan .de Pauselijke Legatie ver bonden blijven, daar Mgr. van een eerlang vertrek jiit onze residentie nog niet vernomen heeft. Mgr. Gualtierie heeft in den avond van Paaschmaandag hij het Afstappen van het balcon van lijn 3 in den Haag het ongeluk gehad ,te struikelen, waardoor hij zijn pols brak. De fracture is gisterenmorgen met Röntgen stralen .belicht en .daarna gezet. Mgr. zal zijn hand enkele weken in vierhand moeten dragen. De doodslag te Tilburg. Te Tilburg is de door zijn zwager Van Gestel Zondagnamiddag verwonde KaJoe Maandagavond aan de gevol gen daarvan overleden. De noodlottige aanvaring. Naar men van bevoegde zijde meldt, heeft het onderzoek in zake de noodlottige aanvaring van de stoom boot „Reserve", waarbij acht menschenlevens zijn verloren gegaan, aan het licht gebracht, dat dit ongeval geheel te wijten is aan de schuld van den verdronken kapitein dier boot, W. Th. van Bakel. Deze toch, die van de Noord uit naar Rotterdam voer, hield niet zijn stuurboordswal en is, in de nabijheid van de opvarende stoomboot „Paula" gekomen, plotseling geheel naar den verkeerden wal (Slikkerveer) overgestoken. Daardoor is zijn boot aan stuurboordzijde aangevaren met 't bekende noodlottig gevolg. Het uitzicht op de lichten van de „Reserve" werd op geenerlei wijze belemmerd. Troubadours. Volgens een bericht in de „Zw. Ct." gaan twee Amsterdamsche jonge lui Hein Kothmann heet er een als trou badours gekleed (eostuums van Anton Mol- kenboer) een reis door België maken en daar op plein en straat liederen der oude trouba dours zingen. De verdwenen postdirecteur. Aan de Ber- lijnsche politie is het, volgens een telegram van Reuter, gelukt de verblijfplaats van den verdwenen postdirecteur uit Nijverdal te ont dekken. Hij had zijn intrek genomen in een hotel te Berlijn, maar is thans naar Neder land teruggekeerd. De daad vau een waanzinnige. De juf frouw, die Maandag nabij het Koninklijk Pa leis, te 's-Gravenhage, een brief in het rij tuig van H. M. de Koningin wierp, is gister ochtend, na den nacht aau het politiebureau aan de Riviervischïnailtt, onder toezicht, te zijn verbleven, in vrijheid gesteld; nadat haar beduid was, dat haar wijze van optreden, niet de geschikte was om aan H. M. de Koningin eenig verlangen Icenbaar te maken. Een geheimzinnige zaak. Wij lezen in „De Nieuwe Ct."; Omtrent de aanranding, welke Woensdagmiddag der vorige week in de Scheveningsche Bosch j es, achter Prome nade moet hebben plaats gehad, is nog niets naders bekend geworden. De oproeping van den commissaris van politie te Scheveningen, geplaatst in het Ochtendblad van Zaterdag, had tot dusver geen resultaat; er heeft zich nog geen dame. aangemeld, die door twee individuen, als heeren gekleed, van haar taschje zon zijn beroofd, dat haar later door een te hulp komend iongmensch weder werd teruggegeven. Het jonge mensck, een leerling van de H. B. S. aan de Stadhouderslaan, stu- deerend voor zijn eindexamen, heeft voor de politie zijn lezing van het voorgevallene ge handhaafd en heeft, nadat hem er nitdx-ukke- lijk op gewezen was, welke straf er staat op 't doen van een valsche aanklacht zijn afge legde verklaring onderteekend. Echter weet men niet welke agent het jonge mensch ten slotte ter zijde gestaan zou hebben en daarna een der aanranders zou hebben gearresteerd; en er is ook niet een dergelijke arrestant aan een der politiebureau's gebracht. „Het" jon ge mensch is met tal van agenten, in de eerste plaats met die in de Boschjes dienstdoende, geconfronteerd, doch herkende in geen hun ner den agent, die den aanrander arresteerde. Het jonge mensch verklaarde voorts niet te weten wie de dame was, die hij te hulp kwam; dat in dezen mevr. R. v. N. genoemd werd, be rustte, naar hij mededeelde, op een vergis sing. Deze zaak is dus wel geheimzinnig; en eenig licht er in zal alleen gebracht kunnen worden door de dame, die aldus aangerand werd; men hoopt nu natuurlijk, dat zij gevolg zal geven aan de oproeping der politie om zich zoo spoedig mogelijk aan een der poli- litiebureau's bekend te maken. Auto-ongeluk. Maandagmiddag reed op den Amsterdamschen straatweg hij Utrecht een auto uit Luik een voorbijganger, den heer Ockhuyzen, grutter op het Vreeburg aan, die viel en een hersenschudding bekwam. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd en overleed gisternacht. CONGRES VAN DE ACTION-POPULAIRE. Het Haagsclie oorrespondentiebureau zond ons liet volgende communiqué: Op .Donderdag 20 April tot Zondag 23 April a.s. is te Parijs het tweede congres van de Action Populaire (Centraal Bureau te Reims) georganiseerd. Op den eersten dag wordt behandeld de Kath. Sociale Actie in ?t algemeen. Als spre kers treden o.a. op a,bbe Besbuquois, direc teur der Action Populaire, Leroy baron Ban de, Eran^ois Veuiilot, Zamaaski. Den tweeden dag, 21 April, is geheel ge wijd aan de Katholieke vakorganisatie. Spre kers o.a. pater Rutten, uit Geut, terwijl de bisschoppen ,van Devieux en Versailles de vergadering jnet hun tegenwoordigheid zul len vereeren.' Die derde dag, Zaterdag 22 April, is van internationale beteekiinis. Als onderwerp is gekozen de internationale Katholieke Soci ale Actie, meer in. 't bijzonder die werkzaam heid .der .Centrale Bureaux in dié verschillen de landen yan Europa. Deze vergadering zal worden bijgewoond door Z. Dl. H. den Aartsbisschop van Parijs. Als sprekers zijn aangekondigd; mgr. Parkinson (Engeland); Kan. Bioutreloux pn pater Vermeersch (België); jCepeda en Jiminez (Spanje); mr, Aalberse (Nederland); .Graaf di Chiusano (Italië); Neyens (Luxemburg); Gonyalves (Portugal); dr, Pestaloizzi (Zwitserland), Die plechtige sluitingsvergadering heeft plaats op „Zondag 23 April, onder voorzit terschap van graaf Albert de Mun, terwijl redevoeringen zullen worden gehouden, o.a. door Henn Bazire, De kardinaal aartsbisschop van Reims heeft in een schrijven het congres zeer ge prezen en aanbevolen. Verwacht wordt-, dat Jiet als gevolg „zal hebben de oprichting van Katholieke vak- vereenigingen in Frankrijk, en miaer interna tionale samenwerkingtusschen de verschil lende .Centrale Bureaux van de K. S. A. Het congres wordt gehouden in het Insti- tut (Jatholique te Parijs, J. R. K. Iï andplsreizigers. Naar het „Centrum" verneemt, is Maandag avond te Vento onder voorzitterschap van den heer .Willem van Hest, een voorloopige bijeen komst van afgevaardigden, van R. K. Haudels- reizigersvereenigingen gehouden. Het doel der vergadering, 't welk volgens het bl(ad in hoofdzaak is bereikt, was, om te ko men tot één groote R. K. organisatie van Han delsreizigers, agenten, zelfreizende. patroons enz., in Nederland. Mannen werken van 's morgens tot 's avonds, maar het werk van vrouwen houdt nooit op. Wanneer haar rug voortdurend pijn doet, wanneer zij zich afgemat gevoelt na de min ste inspanning, wanneer zij voortdurend last heeft van hoofdpijn, duizeligheid, afmatten de pijnen in de lendenen en heupen, wanneer zij zich niet bukken kan zonder üat een scher pe, stekende pijn haar rug doortrekt, dan is dit een zeker teeken, dat haar nieren aange daan zijn. Urinezuur en andere schadelijke stoffen, die door de nieren aan liet bloed onttrokken moesten zijn, blijven in het bloed achter en worden door het lichaam gevoerd, zoodat zij ziekte verspreiden door uw geheele gestel. En ernstiger kwalen als waterzucht, rheu- matiek, onregelmatige werking van het hart, enz. zullen ongetwijfeld volgen, wanneer de bovenstaande verschijnselen veronachtzaamd worden. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen n hel pen om nw nieren op streek te brengen en gezond te houden. Wanneer deze organen ge zond zijn en zorg dragen voor een behoorlijke zuivering van het bloed, verdwijnen de ziek teverschijnselen, die hun oorsprong vonden in een slechte werking der nieren, spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken alleen op de nieren en blaas, zij helpen hen om het bloed te filtreeren en de onzuiverheden af te voeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen. SCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van J. O. van VelzenBraam. d. van C. G. Milatzde Boer. Overleden. L. Stam 62 jaar. M!- van Bommel 75 jaar. BLOEMENDAAL. Gebonden voorwerpen. Een étui met borstel tje, een R. K. kerkboekje, een heerenhoed, terug le bekomen aan het bureau van politie teOver- veen, een ceintuur met zilveren gesp aan den politiepost te Bloemend,aal, en een parapluie bij Bredemeyer, Kleverlaan no. 11. Verloren: een demi en weggeloopen een kees hond. Burgerlijke Stand. -Overleden M- Klok 33 jaar. ZANDVOORT. Burgerl. Stand. Ondertrouwd: G. P. J. van Dijk en E. van der Werff. Geboren: d. van K. Vinken—Huisman, z. van J. de Muinck—Keur. VELSEN. Gebruik schoollokaal. D:oor het Bestuur der Vereeniging „Voor uitgang" te Velseroord is vergunning ver zocht om gebruik te mogen maken van de gemeenteschool op Santpoort tot het hou den van Vergaderingen. B. en [Wj. stellen voor hierop „afwijzend te beschikken. Toelage Vereeniging „Steun in [Werkloosheid/' Da Vereeniging „Steun in Werkloosheid wendt zich tot den Raad met 't verzoek voor dit jaar een toelage te mogen ontvangen van f 200.—. B. en (Wl stellen den Raad voor de ge- yraagda toelage toe te staan. G lij ba. an' jzcest rand .IJ m u i d n".: Door 'Jl: List te IJmuideif ïs! ingezonden! een adres aan den Gemeenteraad, met Idrinf gend verzoek, stappen bij de regeering té willen doen waardoor het mogelijk wordt,, dat hem vergunning worde verleend tot heti oprichten én exploiteeren van een glijbaan! op het strand, te IJmuiden.-. Subsidie Armbestuur. Een verzoek is ingekomen om vterhooging van het subsidie over 1910 aah het Schaal-' armbestuur. Bez w a a rs chr i f t V els'er o o r cL, Van de heeren Oudshoorn en Slingerland,'] aannemers te Velseroord is een schrijven in-j gekomen, waarin zij te kennen geven dat] zij met het lezen van het vierslag van jl.' Raadsvergadering, tot de ontdekking zijn/, gekomen, dat de Heer Vermeulen hen daar heeft gekenmerkt als personen, die voor de) Gemeente Velsen werk gemaakt hebben, da.tj veel te duur en niet deugdzaam was. Zij gevoelen zich door het gezegde van; den heer Vermeulen zeer benadeeld in hun brood en hopen dat de gemeenteraad, af keuring over het gezegde van den heer Ver- i meulen zal uitspreken. B.enW- tl celen thans! mede dat de zuivere kosten van dit scherm) zijn: rekening timmerman f 38.19V2, rek. schil der f 1.75, rek. stoffeerder f 7.41 totaal f 47.351/2-: Dus in ieder geval een bedrag hooger dan door den betrokken Wethouder genoemd, die f 45 a f 46 had genoemd.. .Verbouwing. Ingekomen is een verzolek van P. Rood nat .om alsnog vergunning te verkrijgen tot het verhouwen van een perceel aan de Breesaa.pstraat. Voorgesteld wordt dit adres! voor kennisgeving aan te nemen., IJMUIDEN. Brand. Door het vlamvatten van gordijnen, die te dicht bij een theelichtje hingen, ontstond Maandagnacht brand bij den vischhandelaar 0. Jochems aan de Koningin Wilheluiinakade al hier. De politie snelde ijlings toe met de kool-' zuurspuiten en slaagde er in den. brand te blu|/ schen, hoewel zij niet verhinderen kon, dat d!c geheele kamer uitbrandde. De schade wordt doek] verzekering gedekt. Onbestelbare stukken gedurende de eerste helft der maand April 1911. Briefkaarten: J. Bedding, Amsterdam; Mej_( Schievenhuis, 7 Pier Worm, Duisburg. BEVERWIJK. Personalia. Aan de Christelijke school A. te Maassluis is benoemd tot onderwijzeres me jut'?;' trouw J. Smit, van hier. HEEMSKERK. Burg. Stand. Geboren: d. van G. Ver/, duin—Duin. d. van C. Zwart—Groeiiewold. d. van J. van Duivenvoorde—Kleef. Ondertrouwd: D. Greeuw. en M. Knap. ALKMAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: 13 April z. van A- Gorter en El. O. Van Stray ten. 16 April z. van O. Netel en A. vanj den Berg. 17 April "d. .van N. Bëuni en Ti. Timmerman. 18 April -ZT-yan J.' B. Koster en M. A. Sommermeijer,. HALFWEG. Treurig ongeval. Gisteravond werd de schil-, lenboer Lakeman op den Osdorperweg aangere den door een auto, toebehoorende aan den di recteur van de bierbrouwerij ,,'t Haantje" te' Amsterdam. Hij werd in zeer deerniswaardiger!, toestand door eenige toegeschoten personen op-, genomen en per as naar Dr. Melehior vervoerd) die den aard der kneuzingen (waarschijnlijk in wendige) nog niet geheel kon vaststellen. Even wel klaagde de man over veel pijn. Zijn kar werd grootendeels vernield. Nader vernemen wij dat de ongelukkige man hedenmorgen aan de bekomen wonden is over leden. Burg. Stand. Geboren: z. van A. v. d. Aar—v. d. Berg. Overleden: Krijn van Keulen, 71 jaar. LISSE. Onze gasfabriek. Uit de balans, winst- en verliesrekening der gasfabriek over het jaar 1910 blijkt, dat het gemeentegasbedrijf hier ter plaatse met succes wordt geëxploiteerd. Deze rekening sluit in inkomsten en uitga ven met een bedrag van 30.545.49. Aan rente werd betaald 6.231.83 en een halven cent. Aan verplichte afschrijvingen werd betaald 4000 en aan extra afschrijvin- en bovendien nog een bedrag van 2.469.06. Hoewel de fabriek door de verlaging der gas- prijzen met 1 cent per knb. meter op 1 Juli 1.1. eene winst heeft moeten derven van ƒ2.095.64, maakte zij toch nog eene zuivere winst van 2.482.en een halven cent. Geproduceerd werden 427.938 kub. Meters gas. Hiervan werd afgeleverd aan lichtgas 198.211 M3, aan kook- en industriegas 22.852 M3, aan muntgas 117.271 M3. Voor de straat- verlichting werd gebruikt 31.831 M3, voor cle gemeentegehouwen 1681 M!3 en voor de fa brieksgebouwen 25.490 M3. Ten slotte vinden wij vermeld 10.129 M3 aan onbetaalde dag- vlammen en wegens verlies en condensatie 20.358 M3. Het aantal geplaatste meters op 31 Dec. 1910 bedroeg 802 stuks en wel 395 gewone en 407 muntmeters. Vedkocht werden, na aftrek van eigen gebruik in onbetaalde dagvlammen en verlies, 371.864 M3 gas en heb ben opgebracht 28.384.51. Verwerkt wei'den 15.593 H.L. kolen, welke hebben opgeleverd 22.081 H.L. cokes. Gebruikt werden voor de ondervuren en de calorifè- res 8185 H.L. cokes. Verkocht werden 15690 H.L. cokes en brachten op ƒ5.300.86. Voorts werden geproduceerd 588 H.L. kool- teer en brachten op 635.65, henevens 348.450 Liter aimnoniakwater verkocht voor 419.27 en een halven cent. Kwajongensstreek. .Op Paasch- maandagnamiddag had een woonwagen standplaats genomen, op de Catrijnelaan al hier. D« baas dezer wagen joeg, in blijk baar abnormalen toestand, vrouw en_ kin deren weg. Zelf ging liij in het naastbijzijnu café nog een „opknappertje" .nemen. De wa gen stond in rust, doch onbeheerd. Dit kon den natuurlijk eenige jongens niet mat leede oogen aanzien. Fluks had men^ een plan. Een hamer en spijkers werden gehaald en de wagen dicht getimmerd. Toen de steun er onderweg en, even hobbelen. Natuurlij n ©en ianboel in den wagen. D© baas kwam terug,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2