TWEEDE BLAD FLORA. De Koning der Andes. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Staten-Generaal, Sociale Berichten. Sport en Wedstrijden. WOENSDAG 19 APRIL 1911. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN HET VATIKAAN EN HOLLAND. „Vidi", de meestal welingelichte en be trouwbare correspondent van het „Handels blad van Antwerpen" schrijft: Eene kwestie, die sedert eénigen tijd reeds het Vaticaan bezig hield, heeft eene geluk kige oplossing gevonden. Zooals gij weet wa ren de diplomatische betrekkingen van den H .Stoel met Holland onderbroken, ingevol ge de weigering een vertegenwoordiger van den H. Stoel in de vredesconferentie van den Haag toe te laten. Men verlangde van weers kanten die betrekkingen te herstellen, en Hol land scheen geneigd aan te nemen, dat de H. Stoel bij haar werd vertegenwoordigd door een nuncius en niet meer door een eenvoudig internuncius als vroeger. Maar het bemerkte, dat deze oplossing moeilijkheden opleverde. En inderdaad, vol gens de aangenomen gebruiken behoort het voorzitterschap van het diplomatisch korps aan den nuncius. Welnu, de vertegenwoordi gers van de groote mogendheden zouden niet gaarne gezien hebben, dat zij op den tweeden rang werden geplaatst en dat aan een Prote- stantsch hof, ten voordeele van den verte genwoordiger vau den H. Stoel. De aangenomen oplossing is de benoeming- van den nuncius in België tot internuncius in Den Haag, terwijl hij tevens zijn ambt te Brussel behoudt, nu en dan naar Den Haag zal gaan om er zijn ambt te vervullen, zorg dragende overigens niet daar te zijn, wan neer de afgevaardigden ter vredesconferen tie er bijeenkomen. Op die manier zal elks teergevoeligheid gevrijwaard zijn. De hoeda nigheid van internuncius aan den nuncius van België toegekend, is voor hem geene ver mindering, hoewel de eerste titel minder is dan de tweede. Het is inderdaad in de diplo matieke gebruiken, dat gezanten van mo gendheden bij de voornaamste hoven van Eu ropa, tevens het ambt van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister mogen ver vullen bij andere hoven. Iets dergelijks zal dus gebeuren voor den nuncius van Brussel. De aangenomen oplossing is dus van dien aard om iedereen te voldoen." Met belangstelling hebben wij naar de uiteenzettingen van „Vidi" geluisterd. De eorr. van 't Antw. blad heeft, volgens gewoon te, zich ernstig trachten op de hoogte te stel len van de kwesties, welke hij wenschte te behandelen. Niettemin meenen wij, dat hij, wanneer door hem althans niet een deel zij ner informaties onbenut wordt gelaten, er niet in geslaagd volledige inlichtingen te verkrijgen. Met algemeene beschouwingen omtrent de jongste betrekingen tusschen het Vaticaan en Holland alleen kan men niet voldoende ophelderen, waarom de gevallen beslissing nu juist genomen is. BEWIJSSTUKKEN VOOR NEDERL. ARBEIDERS IN DIJITSCHLAND. Het is, naar uit consulaire ambtsberichten blijkt, in het belang van Nederlandsche arbei ders dringend gewenscht, dat zij bij vertrek naar Duitsehland, om daar te gaan werken, een bewijs van Nederlanderschap meenemen of althans als voorloopig bewijsstuk eene ver klaring van den burgemeester, dat zulk een bewijs is aangevraagd. In die verklaring moe ten behalve hun naam en voornamen ook de datum en plaats van geboorte zijn vermeld. In plaats van zoodanige verklaring kan des noods dienen hetzij eene geboorteakte, hetzij ren bewijs van afschrijving uit het bevol kingsregister, hetzij een binnenl. paspoort, mits op deze stukken naam, voornamen, da tum en plaats van geboorte vermeld staan. KINDERH ERSTELLINGS- EN" .V A CANT IEiKOI.O N TES Aan het jaarverslag 1910 Van het Cen' traal Genootschap .Voor KinderherstellingS- en Vacantiekolonies te Eighioncl aan Zee ont kenen wij, dat het aantal leden-personen gedaald is van 231 op 178, Het getal leden- vereenigingen Van 42 op 39. Ook. het getal begunstigers, thans 140, waaronder 18 ve-r- cenigingen, ging iets achteruit.- In 1910 konden 20 nieuw opgerichte ar- deelingen worden ingeschreven, zooda.t bij 'de samenstelling Van het verslag het Genoot schap 131 af deelingen rijk is. Het Genootschap verpleegde in 1910 1505 kinderen, tegen 1279 in het daaraanvooraf- «aande jaar. In 1905 bedroeg dit aantal slechts 31. De rapporten der kolonie-artsen en direc trices vermelden alle leen treffend verschil in lichamelijke gesteldheid der kinderen hij aankomst :en hij vertrek.- In het koloniehuis Zwartendijk was jfle gezondheidstoestand over het geheel zeer be vredigend. .Ook in het Koloniehuis Kerdijk liet de gezondheid der kinderen niets te wensehen, behoudens een paar gevallen van bronchitis en koorts. Hetzelfde geldt, yoor het koloniehuis Zeehuis. De rekening van de genootschiapskas sluit met een tekort van f 1491.38. De gewone algemeene vergadering zal plaats hebben op Zondag 30 April te Eigmond aan Zee, in het Koloniehuis „Zwartendijk..." Gewisselde stukken Nieuwe Vogelwet. Eeu wetsontwerp is ingediend houdende be palingen tot bescherming van in het wild- levende vogels. De bestaande wet heeft niet aan de ver wachtingen beantwoord. In het leven geroe pen om den achteruitgang van nuttige vo gels te keeren, is zij hiertoe onmachtig ge bleken. In die mate is de vogelstand sedert verminderd, dat van alle zijden wordt aange drongen op een ingrijpen van den wetgever, nu het nog tijd is. Het feit, dat alle vogels voordeel aanbren gen, en dat de schade, door hen veroorzaakt, afhankelijk is van plaats en tijd, moet leiden tot de gevolgtrekking, dat de wet bescher ming moet verleenen aan alle in het wild le vende vogels, met openstelling van de moge lijkheid, om, waar schade voorkomt, deze te keeren. Op dezen grondslag is dau ook het nieuwe wetsontwerp ingetrokken. Alle in het wild levende vogels, voor zoover althans in Eu ropa inlieemsch, deelen met hunne eieren en nesten in de door de wet verleende bescher ming. Behoudens andere uitzonderingen, worden door het publiek gezag vergunningen, om vogels te dooden met vuurwapenen en zoo noodig hunne nesten te verstoren, ver leend, telkens als en waar vogels schade toe brengen of overlast veroorzaken. Het rapeu, vervoeren en verhandelen van kievitseieren is uit de Jachtwet gelicht en geregeld in de nieuwe Vogelwet. De eindter- rnijn voor het rapen van kievitseieren is ver vroegd tot 16 April. Door dit rapen toe te staan tot 1 Mei, gaat n.l. het eerste broedsel dezer vogels verloren. Bovendien zijn het maaien en hooien vervroegd en kunnen de jonge kieviten, afkomstig uit een later broed sel, zich niet meer in het lange gras verher- gen tegen hunne natuuidijke vijanden. Het houden van bepaalde soorten vogels in de kooi blijft geoorloofd. De vergunningen tot het dooden van vo gels en tot verstoren hunner nesten, indien deze schade toebrengen of overlast veroorza ken, worden verleend door den burgemees ter; die tot het vangen, vervoeren en verhan delen van kooivogels, door den Commissaris der Koningin. Door een algemeeneu maatregel van be stuur zal het vangen en dooden van vogels in massa worden tegengegaan. De ganzen worden als wild beschouwd en in de Jachtwet opgenomen. „ST. AUGUSTINUS". Door het Bestuur is aan de leden der R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel „St, Augustinus" de volgende circulaire verzonden: In verhand met het besluit der vergadering van Afgevaardigden, gehouden te Rotter dam den 28en November 1910, waarhij is be paald, dat de contributie aan den Bonds- kas ingaande 1 Januari 1911, is verhoogd van 2 tot 5 cents, meent het Bestuur, dat, zij 't dan ook eene kleine, toch eenige verhooging der Afdeelings-contributie noodig is gewor den. Om nu de minst bezoldigden niet te treffen, stelt het U voor, over te gaan tot het stelsel van contributie naar draagkracht, en deze te stellen op een maximum van 10 cents voor loonen van 600 en daar heneden; als loon wordt gerekend het vaste inkomen, voor de hoogere loonen echter eene contributie te heffen van 1 cent meer voor elke 60 die per jaar meer worden verdiend. Overweegt dit voorstel eens goed en komt allen op ter vergadering om het onderling te hespreken. Zij echter, die onmogelijk kun nen komen, gelieven hunne meening omtrent dit voorstel, aan de achterzijde dezer convo catie kenbaar te maken en voor 21 April a.s. bij een der bestuursleden dit biljet terug te bezorgen. Laat nu niet één, in gebreke blij ven, om óf op de vergadering te komen, óf schriftelijk zijn oordeel aan het Bestuur ken baar te maken. De vergadering zal worden gehouden Vrijdag 21 April a.s. ten half 9 uur precies in het gebouw St. Bavo. ONBESTELBARE STUKKEN. Lijst van brieven, gedurende de eerste helft van de maand April alhier ter post bezorgd, die wegens onbekendheid niet aan geadres seerden konden worden uitgereikt. Binnenland. Brieven: Dames de Haan, Mej. P. v. Zan ten, Mej. A. van Veen, Van Driel, A. F. Goedhart, Mej. E. Goris, Mej. J. C. de Vos, A. Smits, Mej. L. Muller, allen te Amsterdam. J. Kammeijer, Arnhem; B. v. d. Burg, Den Haag; J. de Baat, F. A. Smits Kleine. A. de Vries, Mej. v. d. Heijden, C. P. de Reede, Jhr. J. Teding van Berkhout, allen te Haarlem; Mej. W. Gaas, Hilversum; Smidt, Noordwijk; L. Aarwink, Nijmegen; Mej. C. de Waard, Strafgevangenis, beide te Rotterdam; Hoo- genbirk, Sloten; W. Froger, Uitgeest; J. Streefveld, Zaandam; H. Heijstee, Zuidereind; Mevr. J. H. Kempen, Zwolle. Briefkaarten: Visser, Juffrouw Korri, Me vrouw J. de Vries, Mej. Joh. Abbing, Mej. A. v. d. Meijde, Mej. C. Was, aileu te Am sterdam; Mej. Betsy de Jong, Joh. Slagboom, heiden te Haarlem; Mej. A. Schipper, Sant poort; Mej. M. v. Warmerdam, Scliagen; C. Hendrik, Woerden. Buitenland. Brieven: G. Compiet, Antwerpen; A. Schul- ze, J. Sehrier, beiden te Dusseldorf; Mevr. G. Offriuga, Los Angelos; Krai Starke, Kub. Briefkaarten: P. W. Bakker. Husert, Fred. Weismans, Little Palls; Frl. J. J. Sneepels, Wiesbaden; Frl. Telila Muiser, Zurich: Jon geheer St. Otto, U. S. A. BEEEDIGD. De heer W. van Doorn, le Purmerend is ter terechtzitting van de Arr. Rechtbank alhier, be- eedigd als Ambtenaar van den Burg. Stand al daar. PERSONEELS BELASTINGEN. Het op den llen April j.l. executoir ver klaard kohier no. 3, afd. II op de Personeele belasting dezer gemeente, dienst 1911 is aan den ontvanger der directe belastingen ter hand gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen M. Moser, Kleine Houtstraat 91, eeu R. K. kerkboekje; J. J. Schouten, Baljuwslaan 5, een witte rozenkrans; G. Strik, Westergracht lllrood, een zilveren armband; W. F. Jansen, Patientjestraat 13, een R. K. kerkboekje; J. Been, Zuid Brouwerstraat 11, eeu gouden da meshorloge; A. B. van Woerkom, Beeksteeg 4, een gouden ring; P. Harren, L. Boogaard straat 5, een spaarbankboekje; A. van Gen- nip, Scheepmakersdijk 19, een penning; Th. Schouten, Spaarnwouderstraat 101, een rij- wielpopm; J. van Baren, Leidschestraat 96, een zweep; J. Verzijlberg, Zijleweg 42, drie ro- zenkranzen; C. Traksel, Turfmarkt 16, een taschje met inhoud; A. Pruisen, Waldeck Pyrmontstraat 47, een armband; O. H. Muij- laart, Barteljorisstraat 46, een hangslot; W. ter Haak, Gasthuisstraat 22, een armbandje; H. Reijers, Rustenhurgerlaan 33, een dames- portemonnaie met inhoud; L. de Graaf, Camp huisstraat 11, een zilveren insigne; J. A. van Stein, M. v. Heemskerkstraat 7rood, een da- mestaschje met inhoud; J. Hartog, Damstraat 8rood, 3 beitels en een zaag; E. Selhorst, 2de Vooruitgangstraat 38, een konijn; H. A. Roo- sloot, Begijnhof 25, een gouden medaillon; bureau van politie, een Rijkspostspaarbank- hoekje; J. de Vries, Lange Begijnestraat 34, een wit koralen rozenkrans; C. Rozenhart, Grebberstraat 29, een zilveren broche; A. Kuik, Harmenjansweg 41, een parapluie. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Ned. R.-K. Patroonsbond van Tabaks en Sigarenfabrikanten. Dinsdag 24 April a.s. des voormiddags om elf uur zal bovengenoemde Bond een alge meene vergadering houden in Hotel ,jJ7oord- Brabant", te 's-Hertogenboscli. De agenda bevat de volgende punten: Jaarverslag van den secretaris. Rekening en verantwoording vau den penningmeester. Verkiezing vau twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van den keeren M. Rote ra. (Beek) en Alph. Houtman Sr. ('s Bosch). Bespreking van het wetsontwerp „Debiet- reekt". Mededeelingen in zake gehouden be sprekingen te Utrecht door de verschillende Fabrikantenvereenigingen. De Kennemer Padvinders. Zaterdag 15 April is de organisatie van de Padvindersheweging in Haarlem en Omstre ken, waartoe Woensdag 12 April besloten was, verder geregeld. De vereeniging zal als de „Kennemer Pad vinders" een onderafdeeling vormen van de af deeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Op voeding. Het Bestuur bestaat voorloopig uit de hee- ren: F. F. F. Fukrhop, uit Schoten, J. van der Kop, uit Bloemendaal, thans nog te Am sterdam, en uit Haarlem: Jhr. G. Graafland, P. H. Heringa, J. J. van der Hoek, A. A. G. Land, J. Alb. Merens, G. A. Ootmar, Ds. C. J. van Paassen, J. B. Schepers en H. Stinis. Het doel van de K. P. is hij de jeugd tusschen 12 en 18 jaar het plicht- en verantwoordelijk heidsgevoel aan te kweeken en te verster ken en zoowel hierdoor als door degelijke li chamelijke ontwikkeling te geraken tot deug delijke karaktervorming. Vooreerst zullen hij de K. P. alleen jon- orden aangenomen. Zij moeten dan de le belofte afleggen: „iu beloof trouw aan mijn vaderland, eer bied aan de regeering, onderwerping aan de regels van plicht en eer en gehoorzaamheid aan de Kennemer Padvinderswet." De uitrusting der jongens zal door het bestuur verstrekt worden en de kosten daar van door de ouders aau het bestuur worden gerestitueerd. Wanneer de jongens zich kunnen aange ven zal later worden bekend gemaakt, eerst zullen de leiders gekozen worden en zooveel mogelijk op de hoogte van hun taak worden gebracht. Het Bestuur der K. P. noodigt daarom ieder die iets voelt voor deze bewe ging, en die meent, dat hij mede kan hel pen om het doel te bereiken, uit zich schrif telijk op te geven hij dr. P. M. Heringa, Ba- kenessergracht. Het is wenschelijk dat de lei ders ouder dan 18 jaar ziju. Hartelijk hoopt het bestuur dat veleu, die goed met jongens kunnen omgaan, zich zul len aanmelden en dat die velen uit alle kringen en richtingen der maatschappij zul len komen, zoodat het een samenwerking wordt van alle Nederlanders, tot heil van de jeugd. Zoo spoedig mogelijk zullen zij die zich als leider hebben opgegeveu, tot een bijeenkomst worden opgeroepen, op welke bijeenkomst na der zal worden uiteengezet hoe geleid moet worden. Daar noodzakelijk aan een dergelijke orga nisatie kosten zijn verhonden, hoopt het Be stuur ook dat men om de zaak te steunen als lid zal toetreden bij den Bond van Lich. Op voeding, op te geven bij den heer J. J. v. d. Hoek, Jordensstraat, of dat men vrijwillige bijdragen zal zenden voor de K. P. hij den heer dr. Merens, Damstraat 25. De Oleander. In welke woning komt men tegenwoordig waar men geen bloeiende planten aantreft. Vooral bloeiende planten als Clivia's, Cycla men, Begonia's, Azalea's enz., vindt men er elkander afwisselend. Meer en meer worden ze als een levensbehoefte beschouwd, daar ze door hunne kleuren en vormen eene vroolijk- heid geven aan de omgeving, die geen ander voorwerp daaraan geven kan. Evenwel is er een plant, die men weinig aantreft, n.l. de Oleander, ondanks haar sierlijkheid, mooie kleur en heerlijken geur. Door menige liefheb her, vooral diegenen die gaarne zelf planten opkweeken, hoorde ik zeggen, die vervelende planten, er komen ieder jaar knoppen aan, maar zij laten ze vallen, ondanks alles wat ik aan de plant deed. Nu, het is ook minder aan genaam, als men ondanks alle zorgen toch geen goede resultaten ziet. En toch is de be handeling niet moeilijk. Einde April geeft men de Oleander een goede voedzame grond, terwijl men van te voren wat steentjes of potsclireven in den pot gelegd heeft. Daarna plaatst men de plant met den pot huiten in den grond, zooveel mogelijk vrijstaande op 'n zonnige plaats, dus niet aan een rand langs de schutting, tusschen heesters, geeft haar geregeld flink water en liefst om de veertien dagen vloeimest. Half October wordt ze bin nen in een vorstvrij vertrek, dat op de zoi? ligt, geplaatst en geregeld matig vochtig gehouden. Niet eerder, want dit is juist de kwaal. In April plaatst men de plant zoo voor het venster, dat de zon vooral de pot of kuip goed kan beschijnen, en begiet haar met water dat een dag in de zon heeft gestaan of dat men eenigszins lauw heeft gemaakt. Bij zacht en warm weder kan men het raam open zetten voor frissche lucht, waar de Oleander behoefte aan heeft. Vallen er bij het ontwik kelen van de bloemstengels eenige knopjes af, dan behoeft men zich niet ongerust te ma ken, want de overigen zullen zeer goed uitko men. Worden de planten voor de kamer te groot, dan kunnen ze zeer goed ingesneden worden. W. A. IJZERDRAAT. Vliegen. De Iuilenant-ter-zee Bvasson. heed op het einde; der vorige week tusschen Coignières en Ram- bouillet een doodelijken val. Hij is het vierde slachtoffer onder* de officieren die zich op de aviatiek toelegden. Hij nam deel aan de demonstraties te Bor deaux en was een der deelnemers aan <}o Pa rijs—Pau vlucht. Vroeger was hij al eens gevallen en sedert was hij erg zenuwachtig. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Het toestel sloeg om en werd op den, grond verpletterd. Ik weet niet meer, wat ik doen moet, om een groot aviateur te worden, zeidc hij nog eenige weken geleden. De avialeur Detange, die in het aerodrome te Reims vloog, deed een eveneens ernstigen val. Hij was op een hoogte van honderd meter en poogde een-plotselinge zwenking te maken. Dc vlieger verloor zijn evenwicht en de machine kwam naar heneden. Delange werd ernstig ge wond opgenomen. Op het vliegveld te Réthény viel Pierre Louis en heiiep ernstige kwetsuren. Feu aviateur. die met zijn 3 zusters vliegt. Lansen heeft van Kiewiet in Belgisch Lim burg met zijn drie zusters tot dkht bij Brussel gevlogen. Zijn zusters, 18, 22 en 25 jaar oud, waren over de vlucht zeer tevreden, alleen had den zij veel last van de kou. 7CO.OOO mensehen kijken naar een aviateur. Heel Calcutta was dezer dagen uitgeloopen, om Jullerot te zien vliegen. Men schatte het publiek op de renbaan op 700.000 mensehen. Jullerot zeide na afloop van zijn vlucht: „Ik heb nooit in mijn leven zulk een vreemd geluid gehoord, toen ik door deze menschenmenigte toegejuicht en toegeschreeuwd werd."- Rechtszaken, m ELDERS. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 11 April M- G. Beijerink, te Apeldoorn. J. H. "Fonkert-, te Ginneken. i D- Helder, fabrikant van bessensap, enz., in 't Zandt. H. J. [Wackerhausen, timmerman; te Prineenhage. 12 April. Nalatenschap van O. G. Berg- mann, in leven koopman en handelaar in scheepsbenoodigdheden, te Botterdam, (West zeedijk, 34. S. G. Lammers jr., aannemer, te Utrecht, Zaagmolenkade 24.: J). Hordijk, bouwondernemer, te Utrecht. Vondelkade 16. |Wi Harrand, koopman in lompen, te Boxtel. J. Zaal, kastelein te Bodegraven. 13 April. Tli. Mol, hotelhouder, te Venlo, D. Ottenbros, koffiehuishouder en ar beider, te Berkhout, J. Beemster, timmerman, te Groote broek. A. A. Grul, boekhouder, te 's-Graven- hage, Oranjeplein 91. H. van der Mooren, landbouwer te Genderen. Naamlooze Venootschnp: Algemeen^ Verzekering en Herverzekeringmaatschappij „De Nederlanden", te 's-Gravenhage, Zout-, mansstraat No. 50. B. A. Faber, smid te jWarns. S. Harteveld, brandstoffenhandelaar, te 's-Gravenhage, Nieuwe Haven No. 416.; H. J. Severijn, Cornelis Jatstraat No. 24a, te Scheveningen. Geëindigd door het- verbindend worden dier uitdeelingslijst liet faillissement van J. Ham- me, voorheen colporteur te 's Gravenhago, FEUILLETON. (naar Eet Fransch 59.) E"1 Een rilling .van schrik, schokte door gé- Mei haar lichaam'. Als zij' dacht a,au de viveselijke angsten Van dien dag..-....: Altijd z.ou zij voer zich zien dien schrikaanjagenden lavastroom, zou zij dénken; alan de hopeloo- ze vlucht. Ginds rommelde nog steeds de vulkaan'. Maar hij bedreigde Soleptoi niet, Daarbiji "scheen in de laatste twee dagen; de uit barsting eenigszins in hevigheid af té Ite- m©n. Het toppunt had hij bereikt op den dag dat don (Miguel zijne jonge; gevangene ter hulpe ,was gesneld, - -Een leelijke grap vain dien oudien' schelm van' een vulkaan, die gewis medeplichtige iwildé zijn in de ontsnapping van; die Zwet- sers Blangard! zeide BAlle leuk.; [Maar die meester heeft ham laten voelen, wie de sterk ste ,was:. Jpen volgenden' morgen, reeds vroeg; zag Inès, Alonsa hare kamer binnenkomen. Dade- Hik bemerkte zij de troosteloosheid, die zich afteekende op.het gelaat van de Indiaansche, én zag „zij het schokken van haar lichaam. (Wat deert u, arme Alonsa?, riep zij uit, opstaande om naar haar toe te gaan, Alonsa. lispelde met gebroken stum Dó cabecillal heeft gisterenavond Vi ce nta.' ter dood Veroordeeld. i - Is het mogelijk!..-...; Och Alonsa, Zoo wreed is hij toch niet! Hij lieeft er het recht toll;..- Zij heeft Verraad gepleegd..-..- [Malar ik hoopte dat.... dat hij' zich zou herinneren dat ziij zijn zoög- zuster ié, dat zij hemi zeer toegenegen was.;. Och! zooi toegenegen! Zij zou hem; gediend hebben op beide knieën! Malar indien gij eens genade voor lfaar gingt vragen, Alonsa; dan Zou hij zulks niet weigeren! Ik' heb het reeds ïfepbotefd..-.; Malar hij wil mij niet zienzuchtte de Indiaansche Hij', die altijd zoc* goed Voor mij' was, die mij toestond dikwijls bij' hem' binnen te komen en die mü steeds noémifo „zijn goede, oude Alonsa !"J Als hij _ii niet zien; wil, isj dit een tlelï- lï en dat hij vreest zich' té la,ten' vtermurwen. Ik weet het niet.;..: Maar ik bén wiel ongelukkig*!.... Ach! senorita,!.,; senorita.,, Als U eens| iwildet Zij1 viel óp .de knieën; en Kief! sinéekéiid hare in tranen badende oogen op; .tot Inès, (Wat toch, armiei Alonsa, Aan den cabecillal vragen.;..- genadé yoór Vieienta! Ik!;;.; Maar ik héb! in liet geheel gleeri kans don Miguel te verteeduren Integendeel, u hebt zeer veel Kans.: Vooral omdat u het, sla|ehtoffer zijt van .Vi eienta..... Dan kan [dé meester u niets weigeren. Gij kunt alles van hem erlangen, dona Inès. Inès werd purper, toen zij met benige hef tigheid antwoordde Gij' koestert eene ij dele; ho;op, arme vrouw Zulk eene poging zou tooh tevergeefseh zijn. i Neen', neen, senorita!.;.. Goh! ik smeek UBeproef het!...: uit medelijden! Koes ter toch geeiï wrok' tegen hét ongelukkige meisje! (Wrok!.;.. Ik Jieb Kaar vergeven, zoóals ieder Christen doen moet, ten als ik maar eene kleine hoop Voedde genade voor haar te ver werven, zou ik niet- aarzelen.... «rjyCaar u| kunt het misschien !,;v Beproef het, dona Inès.Gij' alléén moiogt zulks aan durven! Overwonnen döoï dé smeekbeden van do armé. ongelukkige vrouw, gaf zij haar woord. En toen Jacques haar goeden morgen kwam' wensehen, zeide zij tot hem: Ik Zou don Miguel willen, spreken. [Wjeet je ook tot wienl ik mij! wendun moet, om hém ,een; .oogenblik te zilen f Ik zal wel naar hem 'toegaan.; Dé schildwachten;'hébben hevel gekregen mij door té laten, en don [Miguel heeft mij zeer vriendelijk te kennen glageven, dat hij mij elk oogenblik Van den dag zou ontvangen, Goed! ga er dan heen, Jacques. Toen; de joingen terug; kwam',- zeide, hij dat don Miguel .de eer zou hebben, na het ontbijt, aan het verlangen van taej, de Brevys, te .vol doen; Inès zat onder liet tentje toen dé jonge chef Verscheen', Haar hart begon heviger; té bon zen', een purpe. rood kleurde hare, wangen, teekenen van een; ontroering", die zij toe schreef aan het geweld, dat zij zich aandeed, óm [dezen stap te yyagen', uitliefde voor de arme Alonsa, en uit medelijden tot Viosnta. U verlangt mij te spreken, juffrouw? vroeg .don Miguel met een (eerbiedige bui ging. Ja, mijnheer ik heb een smeekschrift te richten tot u......; Sta jnij allereerst toe naar den staat uwer gezondheid te vernemen? Ik ben werkelijk veel beter vandaag. De lucht is hier overheerlijk! Daarom moet gij Solepto ook niet ver laten, Voordaf gij geheel hersteld zijt, zeide don Miguel, plaats nemend op den stoel, dien Jacques hem aanbood- Zeg mij nu eens,_ dona Inès, waarin ik u aangenaam kan zijn. Ik wil u genade vragen..... genade voor eene schuldige De donkere oogwimpeis trokken zich hef tig, te, zamen. Voor eene schuldige U bedoielt- toch niet yoor Vicenta, veronderstel ik Zeker!.... .Och! senor, w;ees goM, denk aan haar goede moeder Onmogelijk, dona Inès. Deze vrouw heeft zich schuldig gemaakt aan een onver schoonbaar yerra,ad, zij moet de straf onder gaan der verraders en als toonbeeld dienen aan hen, die lust zouden gevcelien haar na, te Volgen Maar het is uw zcogzusterHet is de dochter van die arme Alonsa; die u zoo hartstochtelijk is toegedaan..., Haar misdaad wordt er des te zwaarder door. Aan een ander zou ik deze. misdaad kun'ncn vergeven, a,an haar, niet. Het was een oogenblik van afdwaling! Pardon, alles was vooruit overlegd..-.; Dénk jdaar, niet meer alan, dona Inès, éfl j bemoei je niet meer met de vrouw, die oor zaak is geweest voor u, van zooveel lijden. Al was het dat alléén maar, zou ik haar nooit kunnen vergeven I Ik, nochtans, heb alles vergeten !......- Ik denk slechts aan de smart van de arme Alonsa, aan het berouw, dat aan het gewe iten moet knagen van Vieenta..... Och! dan Miguel, wees niet onvermurwbaar! Als gij de wanhoop van Alonsa eens had gezien Don Miguel wendde de oogen af, Ms wil- de hij den mooien smeekenden blik niet ont moeten. t Doe geen' moeite mij Jb bewegen tot medelijden, dona Inès, dat is onnoodig. Vi centa is gisteravond ter dood veroordeeld veroordeeld door den Raad, dien ik voorzat, dezen avond zal het vonnis worden voltrok- ken. Neen, neen, dat is niet mogelijk Och! ik bid u, wees toch goed, denk aan uwe pleegmoeder!Ik zou u zoo gaarne wil- overtuigen. u vermurwen Zij vouwde hare handen, haar groote oogen zwommen in tranen. Don Miguel zag het en eene plotselinge ontroering veranderde al zijne gelaatstrekken, die tot nu toe on beweeglijk waren gebleven. Hij neigde zich een weinig tot Inès 'en- Vatte haar gloeiende hand. (Wat nu! is het mijn schuld, dat gq schreit![Dona Inès, gij zijt wel onre- delijk! Mij zoo iets te verzoeken Het is niets yoor u, want u zqt hier almachtig! Het is eene zwakheid, de eerste, die (JWjordt vervolgd.). NIEUWE HAARLEmSCHE COURANT BT~ JBBDMHHnnBBWnBnDBHnBHBBKIHDnK&CC —CSIM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5